• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

انتخاب رشته - راهنمایی و مشاوره برای کنکور 93

shzboy1393

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
M5
شهر
شیراز
مدال المپیاد
شرکت کردم بی نتیجه
پاسخ : انتخاب رشته

برم دانشگاه آزاد یا شبانه بعدش دوباره کنکور بدم کار درستیه؟

nazanin.f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

اینو راس میگن اراده قوی میخاد 8->
شما مرخصی بگیر بخون بری دانشگاه سختت میشه :-<

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

خیلیا که سال دوم میمونن نتیجه شون از سال اول هم بدتر میشه اما تعداد کمی هستن که خیلی بهتر از سال قبل میشن. وقتی که کنکوری ها شروع میکنن به درس خوندن همه میخوان رتبه زیر 100 بشن اما فقط تعداد کمی به خواسته شون میرسن و زیر 100 میشن چون اکثر بچه ها فقط بهش فکر میکنم و خبری از عمل نیس! فک میکنن همین که بخوان شریف قبول شن کافیه! اصلا واقع گرا نیستن.
پارسال همین موقع یه تاپیک داشتم که میخواید چه رشته و چه دانشگاهی قبول شید.بچه های کنکوری 93 میومدن اونجا همه مینوشتن شریف و دانشگاه تهران! 50 درصد هم می نوشتن رتبه تک رقمی و 2 رقمی. حالا یه سال گذشته، همون پست ها رو به خود بچه ها نشون بدیم چه عکس العملی نشون میدن به نظرتون؟ اون موقع که من این پست ها رو میدیدم فک میکردم اوه!یعنی ما این همه فوق شاخ تو سمپادیا داریم؟!
الانم همه دارن بهتون میگن اونایی که سال دوم موندن پشیمون شدن و کمتر از سال قبل خوندن، اکثرا هم میگن:نه!ما از اونا نیستیم! ما از اوناشیم که سال دوم میترکونن تک رقمی میشن!
تصور اکثر اونایی که سال دوم میمونن همینه که قراره بترکونن! واقع نگر باشید! واقعا آدمی هستید که سال دیگه تغییر کنید؟سال دیگه نهایت تلاشتون رو بکنید؟اراده کافی رو دارید؟
واقع بینانه به این فکر کنید! وگرنه سال دیگه این موقع حالتون از الانم بدتر خواهد بود

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

من خواهر بزرگترم خیلی سال پیش (سال ۷۸) سال اول رتبه‌ش ۸۰۰۰ تجربی شد :(
خیلی وحشتناکه دیگه. خب؟
بعد نشست و با خودش گفت من که هیچ تلاشی امسال نکردم برای کنکور(و واقعا نکرده بود!) پس بذار یه بار دیگه شانسمو امتحان کنم.
خلاصه سال دوم باز کنکور داد رتبه‌ش باز ۸۰۰۰ شد :(
بعد خب خیلی روزهای سختی گذروند تو اون یک سال. آخر هم که رتبه‌ش هیچ تغییری نکرد و اینا...بعدا البته درمسیرش خیلی موفق بود و الان استاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهانه. ولی خب از اون زمانش خیلی ناراضی و پشیمونه.چون چیزی که سال دوم قبول شد رو خب سال اول هم قبول می‌شد!
تازه شما تصور کنید که رسوندن رتبه‌ی ۸۰۰۰ به ۴۰۰۰ زیاد کار سختی نیست. ولی رسوندن رتبه‌ی ۱۰۰۰ به ۵۰۰ خیلییییییییییی سخت‌تره. پس لطفا از اینا نباشید که می‌گن فقط فلان رشته رو تو فلان دانشگاه می‌خوایم بخونیم!!! و لا غیر! یک سال عمرتون رو الکی تلف نکنید. مگه اینکه واقعا امسال مشکل خاصی براتون پیش آمده باشه و نتونسته باشید درس بخونید...

shzboy1393

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
M5
شهر
شیراز
مدال المپیاد
شرکت کردم بی نتیجه

الان شرایط با سال 78 خیلی فرق میکنه دوما من هیچوقت نگفتم شریف و اینا :-" :-" من اصلا امید نداشتم روزانه قبول بشم :D

• لایک
امتیازات: N!ma
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
یه زمانی واسه شیمی/ نجوم میخوندم

به نقل از نیمِـــــا :
الان شرایط با سال 78 خیلی فرق میکنه

چه ربطی به سالش داره؟ :D

تازه الان با این همه قانونی که هر دیقه واسه سهمیه ها و نسبت پذیرش دختر به پسر و تأثیر / عدم تأثیر نمره نهایی ها و ... میذارن ریسکی تر هم هست

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از نیمِـــــا :
الان شرایط با سال 78 خیلی فرق میکنه دوما من هیچوقت نگفتم شریف و اینا :-" :-" من اصلا امید نداشتم روزانه قبول بشم :D
به قول پگاه چه ربطی به سالش داشت؟!‌ :D
من سالش رو اتفاقا واسه این ذکر کردم که توجه کنید که اون سال‌ها ظرفیت دانشگاه‌ها خیلی کمتر بود و هر دانشگاهی هر رشته‌ای رو نداشت! و الان با رتبه‌ی ۸۰۰۰ چیز بهتری می شه قبول شد تا اون موقع...
ولی با این حال خواهرم پشیمونه چون خب سال دوم همون چیزی رو قبول شد که سال اول هم قبول می‌شد :D

درضمن من طرف صحبتم شما نبودید که فقط :D که گفتید من هیچ وقت نگفتم شریف و اینا!

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (1) / هاشمی نژاد (1)
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
المپ فیزیک بودم که نیمهِ راه، کفشامو آویختم نمیدونم چرا!
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
« مهندسی صنایع و سیستم ها »

درباره سال دوم موندن، صبر کنین رتبه ها هم بیاد .. بعد نگاه کنید واقعا چقدر خرخون بودید؟! اگه تلاش کمی داشتید در سال کنکور و قبلش، حتا سمپادی هم که باشین، خیلی بعیده تغییر و تحولِ ناگهانی در شما رخ بده و .. !!

اما نـه؛ اگه هدف و برنامه و پشتکارِ بالا داشتید و حالا به هر دلیل، به چیزی که میخواید با این رتبه نـمی رسین، شاید بمونین بد نـباشه!

..

موارد و مثالهایی که بچه ها میزنن همه ش درسته ؛ و تناقض نـدارن! چون اون آدمهایی ک مثال زده شدن، شخصیت های متفاوتی داشتن!

=> فامیل ما سال اول نزدیک 2000 تجربی شد حدودا، پزشکی میخواست و البته نه هرجایی ؛ موند سال دوم و حدود 600 ، پزشکی مشهد نمیسال دوم قبول شد و الان راضیه و عاشق رشته ش.

کسِ دگ میشناسم، تجربی بود اما خیلی عاشق پزشکی هم نـبود. سال دوم هم نـموند آخر و رفت زیستِ سلولی مولکولی فردوسی، الانم درسش تموم شده و آماده میشه برا ارشدی که دوست داره = ایمونولوژی !

پسرخاله ام میگه سه تا دوست بودیم تو دانشگاه گیلان و شیمی .. یکی که برنامه شو میشناخت و هدفمند بود دگ خیلی، ارشد 1 شد در سه گرایش! و رفت شریف!! الانم امریکا ست برا دکترا.
یکی دگ شون، ارشد رفت تربیت مدرس (اینو خوب یادم نیس!) ؛ الانم کاناداست برا دکترا!
پسرخاله منم ارشد شهیدبهشتی رفت و دکترا بخاطر شرایط خانوادگی اومد فردوسی و .. .

..

تو ریاضی هم بالای 4-5 نفر حداقل میشناسم، رتبه ی حتا سه رقمی اما خب نزدیک 1000 آورده بوده طرف! مونده و سال بعد شده 100 و خورده ای!

و بعضی شونم بدتر از 2000 !

_ _ _

خلاصه تجربه دیگران موثره! اما باید خودتونو بشناسید. اگه از یک رشته به حدِ کافی اطلاعات دارید ک هدفتون هست واقعا و از سر جوّ و .. دوسش نـدارین و صبر و پشتکار دارین، موندن بد نـیست.

البته یاتون باید باشه روزِ کنکور سال بعد گر مونده بودین، هرچیزی ممکنه رخ بده که تمام برنامه هاتون رو به هم بریزه! جوانب زیادی داره کار که باید بررسی شه .. (;

پ.ن: من بشخصه، از بچگی حوصلهِ درس خوندن های مداوم و طولانی نـداشتم هرچن بخاطر سبک بودن درسا تا قبل از کنکور، جزء نفرات برتر هم بودم خب!
منتها انقدر میدونم که عُمرا تحملِ یکسالِ دگ موندن رو نـدارم و دعا میکنم فقط به حدی خراب نـشه نتیجه ام ک نـشه هیچی رفت.

.

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

ببینیم اصلا چرا کنکور سخته؟
مطالب واقعا سختی رو نمیخونیم. اما مطالب زیادی رو باید زیاد بخونیم. و مشکل همینه. این که خسته میشیم و از یه جایی به بعد حس میکنیم دیگه نمیشه ادامه داد علتش همین تکرار و حجم بالاست.
حالا به این فکر کنید که اگه سال اول نمیتونیم بیشتر از یه حدی بخونیم، بعد از یک سال توی سال دوم از نظر روانی واقعا چقدر توان خوندن و تلاش داریم.

البته هر سال افرادی هستن که انتخاب رشته نمیکنن و سال بعد بهتر میشن. ببینید با شناخت از شرایط روحی خودتون فکر میکنید از این افراد هستید یا نه؟ الآن خیلی خسته هستید یا نه؟

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine

چند روزی به اومدن نتایج نمونده! گفتن 12 مرداد اما 10 م احتمال زیاد روی سایته. یادتون باشه که هر ساعتی اعلام کردن یه چند ساعتی!! زودتر انلاین بشین و منتظر. چون سازمان سنجش همیشه زودتر نتایج رو میزاره روی سایت و کسایی که زودتر میرن سریع میبینن و خیالشون راحت میشه. ممکنه در اثر مراجعه زیاد به سایت سازمان سنجش سخت باز بشه و یا اینکه تا عصر نتونین کارنامه تون رو ببینین و اذیت بشین
من یه برنامه برای انتخاب رشته داشتم. به این صورت که دو فاکتور 1- رشته های مورد علاقه و رشته هایی که قراره انتخاب بشن 2- مهم تر : شهرهایی که میتونین و میخواین در انتخابتون درج کنین.

برنامه من این بود که بچه ها توو دو هفته برن در محیط های کار و دانشگاه از کسایی که در رشته ها و در کار هستن بپرسن و علاقه های خودشون رو پیدا کنن. و یه لیست درست کنن . همچنین یه لیست از شهرهایی که امکانش هست و میتونن.

اما.......
در هر صورت انتخاب ،رشته های مد نظرتون و پر کردن لیست انتخاب رشته رو خودتون انجام میدین و خودتون عاقل و بالغ هستین و باید با فکر تصمیم بگیرین و مسئولیتش با خودتونه

من خودم پارسال نزدیک 500-600 هزار تومن دادم یه مشاوره که نامی هم هست و در tv هم میاد برام انتخاب رشته کرد .اما وقتی اومدم خونه فرم اون اقای مشاوره رو انداختم دور و خودم انتخاب رشته کردم و بهترین هم شد

یه نکته دیگه هم اینکه نام دانشگاه بین الملل تغییر کرد و پردیس شد! انتخاب رشته اون مثل همه رشته های دیگه شد یعنی متمرکز و با قبولی در این پردیس ها رشته ی دیگه ایی پذیرفته نمیشین و محرومیت هم میاره

احساساتی تصمیم نگیرین. هم راجع به بین الملل هزینه شهریه ش یه طرف! برای کسایی که میرن شهرهای دیگه خونه و خورد وخوراک و مسکن و همه چی هم پای خودتونه.

کلا انتخاب یه شهر دیگه سختی های خاص خودشو داره

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
یه زمانی واسه شیمی/ نجوم میخوندم

در ادامه ی صحبت های مهسا اینم یادتون باشه که راهنمایی گرفتن از بقیه و شنیدن حرفاشون خیلی خوبه ولی هر رشته و دانشگاهی که انتخاب کنین و قبول شین در نهایت این شمائین که قراره چند سال بخونیدش نه مامان باباتون، نه خواهر برادرتون، نه فامیلاتون، نه دوستتون، نه مشاورتون و نه هیچکس دیگه

این چند سال دانشگاه ( 4 سال ریاضیا و 6-7 -8 (؟) سال تجربیا) همونطور که اگه چیزی که دارین میخونین و جایی که هستین رو دوست داشته باشین خیـــلی زود میگذره، اگه چنین حسی نداشته باشین خیلی طولانی میشه

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

من یک چیزی دیدم اونم اینه که بچه ها یک سری رشته ها رو میشناسن و یه حسی به عده معدودیشون دارن اما یک قسمت زیادی از دانشگاه براشون ناشناختست که شاید قسمتی از علایقشون هم اونجا باشه. اینکه اصرار داریم بگیم برید خوب مشورت کنید و بدونید چیکار میکنید به خاطر اینه که واقعا خیلیا میان دانشگاه و بعد نظرشون عوض میشه و گیر میافتن تو رشتشون.
مثلا یکی میگه برق برق برق. از برق هم شاید فقط در حد سیم کشی دیده باشه چیه. پیشرفته هاش هم مثلا ربات دیدن دیگه. بعد میان دانشگاه میبینن یه سری درس های عجیب غریب نچسب باید پاس کنه که واقعا رو اعصابه.
یکی هم گیر میده به یه دانشگاه خاص. حاضره ریاضی محض شریف بره اما مثلا مهندسی دانشگاه تهران نره. آقاجان یه لحظه نگاه بنداز ببین درس های ریاضی چیه. فارغ التحصیلانش چه حسی بهش دارن. در آینده چیکار میکنن بعد بگو میرم ریاضی بخونم. بابا نکنید اینکارو با خودتون. در عین حال به خاطر یک رشته هم پانشید برید یک دانشگاه ضعیف وقتی انتخاب های بهتری دارید. مثلا علوم کامپیوتر خوندن تو یه دانشگاه درجه 1 برتری داره به نرم افزار خوندن تو یه دانشگاه درجه 2.
بعد رشته باید به روحیتون بخوره. مثلا یکی عشق مدیریت و طرح دادن و کسب و کار راه انداختنه. بعد میره خودشون تو رشته ای گیر میندازه که راه خلاقیتش 80 درصد بسته میشه.

فهرست رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌های ایران رو ببینید.

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

این چیزی که میگید درسته ولی واسه رشته های پزشکی فک نکنم صحیح باشه ....

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

آره رشته های پزشکی سیستمش جداست. موقعیتی که تو رشته های پزشکی و دندون و دارو هست تو هیچ چیز دیگه نیست.

salamak

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين 1
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
المپياد زيست
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

راست میگه اینا بیشتر مال ریاضیاس.
من خودم برا شناخت بیشتر پزشکی رفتم وبلاگ های مختلف که دانشجو های پزشکی نوشته بودن، خوندم مطلباشونو،
و خب دیدم بازم بدم نمیاد...اما میدونم تا حد تحملم میره سختی پزشکی و یه شهر دیگه خوندن این رشته فرای تحملم میشه...
باز علوم پایه هم هست دارو سازی هم هست که هیچی نمیدونم به خصوص اینده داروسازی خیلی برام مهمه .همش به داروخونه ختم میشه؟ یا اینده دیگه ای هم دارن؟

برای سال دوم موندن هم به نظرم تجربیا باید وقت بیشتر بذارن چون سال های بیشتری درگیر میشن...

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

تخصص هم داره داروسازی راه برای بورسیه شدن خیلی زیاده توش خیلی خیلی ؛ کار تو خارج از کشور هم هست کارخونه های داروسازی هم هستن

n.r

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از مهسا م :
یه نکته دیگه هم اینکه نام دانشگاه بین الملل تغییر کرد و پردیس شد! انتخاب رشته اون مثل همه رشته های دیگه شد یعنی متمرکز و با قبولی در این پردیس ها رشته ی دیگه ایی پذیرفته نمیشین و محرومیت هم میاره
میشه لینک این خبر رو بدی؟ ممنون.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از میم ح میم دال :
من یک چیزی دیدم اونم اینه که بچه ها یک سری رشته ها رو میشناسن و یه حسی به عده معدودیشون دارن اما یک قسمت زیادی از دانشگاه براشون ناشناختست که شاید قسمتی از علایقشون هم اونجا باشه. اینکه اصرار داریم بگیم برید خوب مشورت کنید و بدونید چیکار میکنید به خاطر اینه که واقعا خیلیا میان دانشگاه و بعد نظرشون عوض میشه و گیر میافتن تو رشتشون.
مثلا یکی میگه برق برق برق. از برق هم شاید فقط در حد سیم کشی دیده باشه چیه. پیشرفته هاش هم مثلا ربات دیدن دیگه. بعد میان دانشگاه میبینن یه سری درس های عجیب غریب نچسب باید پاس کنه که واقعا رو اعصابه.
یکی هم گیر میده به یه دانشگاه خاص. حاضره ریاضی محض شریف بره اما مثلا مهندسی دانشگاه تهران نره. آقاجان یه لحظه نگاه بنداز ببین درس های ریاضی چیه. فارغ التحصیلانش چه حسی بهش دارن. در آینده چیکار میکنن بعد بگو میرم ریاضی بخونم. بابا نکنید اینکارو با خودتون. در عین حال به خاطر یک رشته هم پانشید برید یک دانشگاه ضعیف وقتی انتخاب های بهتری دارید. مثلا علوم کامپیوتر خوندن تو یه دانشگاه درجه 1 برتری داره به نرم افزار خوندن تو یه دانشگاه درجه 2.
بعد رشته باید به روحیتون بخوره. مثلا یکی عشق مدیریت و طرح دادن و کسب و کار راه انداختنه. بعد میره خودشون تو رشته ای گیر میندازه که راه خلاقیتش 80 درصد بسته میشه.

فهرست رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌های ایران رو ببینید.
جهت تاکید روی حرف‌های محمد.
بعد بیشتر بچه‌های ریاضی فکر می کنن حتما حتما باید برن مهندسی بخونن!
آقاجان به خدا یه سری رشته مثل اقتصاد و مدیریت هستند خیلی هم قشنگ‌اند. شاید اصلا با روحیه ی یکی خیلی سازگارتر باشند. ما یه تغییر رشته‌ای داشتیم از سخت‌افزار به اقتصاد. یکی هم از نرم‌افزار به مدیریت.
کلی هم تو اون مدت که مهندسی می خوندن داشتن اذیت می‌شدن. چرا؟! چون اصلا علاقه و استعدادشون یه جای دیگه بود.

یکی دیگه هم اینکه چرا اینجا کسی از معماری حرف نمی‌زنه؟!‌ اکثرا دخترها زیاد طرفدار معمارین ولی امسال ندیدم کسی تا حالا حرفش رو بزنه. معماری خیلی رشته ی خوب و قشنگیه.
من قشنگ خودمون رو یادمه. چیزی که از رشته‌ها نمی‌دونستیم که! می‌گفتن معماری ریاضی نداره ما هم می‌گفتیم وای نه!‌ما عاشق ریاضی‌ایم و اصلا رشته بدون ریاضی که رشته نیست و ... . برید ببینید چند درصدمون بعد از گذروندن واحدهای ریاضی(ریاضی۱-۲- محاسبات-معادلات-ریاضی مهندسی) کماکان علاقه‌مند به ریاضی هستیم و چند نفرمون سر پاس کردن واحدهای ریاضیمون اشکمون در نیومده :D
همچنین برید ببینید چند درصد اونایی که تصور می‌کردن کشته مرده‌ی رشته‌ی مهندسی برق هستند الان راضین از رشته‌شون.
باز هم می‌گم!‌ برید دنبال علاقه‌تون. حرف مردم یکی دو سال دیگه تموم می‌شه و شما می‌مونید و رشته‌تون و آینده‌تون.

نمیدانم

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

بچه ها تاحالا شده حس کنید هیچ رشته ای ارضاتون نمیکنه؟

با توجه به اینکه میدونید که توی هر رشته ای پا بگذارید وبخوایید میتونید بهترین باشید اما هیچ رشته ای کافی نیس براتون؟
باید چه کرد با این افراد؟؟

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

سال پیش وقتیکه میخواستم انتخاب رشته کنم صرفا به هیچ رشته خاصی علاقه نشون نمیدادم....الان هم هیچ علاقه ای به رشته ای که دارم میخونم ندارم...فقط به خاطر اینکه از رشته های دیگه اصلا خوشم نمیومد رفتم عمران!

ترم 2 از 18 واحدی که برداشته بودم معادلات دیفرانسیل 3 واحدی رو حذف اضطراری کردم...استاتیک و ریاضی2 و نقشه برداری رو هم افتادم..هفت واحد پاس کردم!
هیچ انگیزه ای واسه خوندن درس نداشتم و همینجوری میرفتم دانشگاه و میومد خوابگاه و میخوابیدم...

میخواستم کلی فاز منفی بفرستم که منصرف شدم...بیخیال

از تابستونتون لذت ببرین

بالا