• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خلاصه نویسی و نکته برداری

• شروع کننده موضوع

fati76

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خرم آباد
من فقط بلدم درس هندسه رو خلاصه نویسی کنم امابقیه درس هارو بلد نیستم مثلا درس حسابان یا شیمی رو بلد نیستم ،لطفا راهنماییم کنید.

mr.aliof

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه1
شهر
هِمدان
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
صنایع
پاسخ : خلاصه نویسی و نکته برداری

به نقل از فافای بابا :
من فقط بلدم درس هندسه رو خلاصه نویسی کنم امابقیه درس هارو بلد نیستم مثلا درس حسابان یا شیمی رو بلد نیستم ،لطفا راهنماییم کنید.
خیلی عذر می خوام
میشه روش خلاصه کردن هندسه رو بگین ماام یاد بگیریم؟؟

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine

یکی از مهم‌ترین اصول مطالعه‌ی درسی، همین خلاصه‌نویسی و نکته‌برداریه که در سال گذشته به من خیلی کمک کرد.
شاید این کار برای خیلی از شما سخت، ناممکن و تا حدی وقت‌گیر و غیرمنطقی به‌نظر بیاید؛ اما بدونید اگه یک‌بار وقت زیادی بذارید و مبحثی رو مطالعه و خلاصه‌برداری کنید، دفعه‌های بعد لازم نیست بار دیگر کل مطلب رو بخونید؛ بلکه می‌تونید فقط با نگاه کردن به خلاصه،‌ کل آن مطلب را یادآوری کنید. مطمئن باشید بعد از عید و هر چه به کنکور نزدیک‌تر بشین، اگه خلاصه‌نویسی نکرده باشید، قطعا افسوس خواهید خورد و شاید آن وقت کمی دیر باشد؛ پس از همین الان به حرفم گوش کنید و مطمئن باشید پشیمان نخواهید شد
دوستان همون بار اول که درس رو می خونند از هرگونه حرکتی مانند خط کشیدن، فسفری کردن و ... خودداری کنند. مگه دفتر نقاشیه!!!
اگر می خوان خلاصه بنویسند، اشکال نداره ولی فقط خلاصه بنویسند. کتاب رو رونویسی نکنند.
هرچند الان براتون این چیزایی که می خونید خیلی جدید، سخت و نامفهومه ولی به مرور به قدری بدیهی می شود که باور نخواهید کرد. پس وقتتون رو برای نوشتن خلاصه های خیلی خوش خط و باکلاس و ... نگذارید. در آینده نزدیک دیگر آن ها را مطالعه نخواهید کرد.
جمله بندی ، رنگ بندی ، خلاصه های حجیم و ... باعث می شه که در هدف اصلی کار یعنی افزایش مرور اختلال ایجاد بشود. یادتون نره که دارید برای چی این کار رو می کنید.
پیشنهاد جدی من: انجام خلاصه برداری، یادداشت نوشتن در حاشیه و خط کشیدن زیر مطالب رو بزارید برای دور سوم مطالعتون. در ضمن به نظرم همون یادداشت نوشتن در حاشیه کتاب و خط کشیدن کافیه. اگر الزام خاصی نمی بینید خلاصه نویسی در برگه های جداگانه را انجام ندهید.یه چند وقتیه که این موضوع حداقل بین شاگردهای خودم رایج شده بود. لازم دیدم این جا هم بنویسم.
پ.ن: آدم ها با هم فرق می کنند)حداقل در توالی نوکلئوتیدهاشون!( برای همین اگر تا الان از روشی استفاده می کردید که جواب داده و براتون مفیده، می تونید همون روش رو ادامه بدید. فقط همیشه به این موضوع فکر کنید که کاری که می کنید نسبت به هزینه ای )وقت، انرژی و...( که براش می گذارید فایده داره یا نه.

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

من خودم کاری که می‌کردم، این بود که اوّل که درس رو می‌خوندم یه دور. حال‍ا جزوه یا کتاب یا هرچی. بعد که فکر می‌کردم همه‌ش رو «فهمیده‌م» -نه لزوماً «بلدم»- ، می‌رفتم سراغِ تست زدن. تست‌هایی که مربوط به اوایلِ یه مبحث ن، نکته‌های پایه‌ای رو خیلی تکرار می‌کنن که همون اوّل سریع یادشون بگیرید. «خل‍اصه» نوشتن، «خل‍اصه کردنِ همه‌ی مبحث» نیست؛ یه سری چیزهایی که بعد از یه مدّت بدیهی می‌شن رو باید گذاشت کنار. و خب این «یه سری چیزا» با تمرین فقط مشخص می‌شه که چی ن. یکی ممکن ه سریِ الکتروشیمیایی رو همون بارِ اوّل حفظ بشه؛ یکی هرکاری کنه یادش نگیره. خُب طبیعتاً فردِ اوّل دلیلی نداره که سری رو توی خل‍اصه‌ش بگنجونه؛ ولی فردِ دوّم چرا.
چندبار که درس رو خوندید و تمرین کردید، اون‌موقع شروع کنید به خل‍اصه نوشتن برای آخرت‌تون [آخرت استعاره س از «دمِ کنکور» و «دمِ آزمون‌جامع‌ها» و اینا مثل‍اً :-"]. تقریباً همه‌ی خل‍اصه‌هایی که ال‍ان استفاده می‌کنم رو من از امتحان‌های ترم اوّل دارم که کلّ درس‌های پیش رو نشستم یه دور کامل خوندم و چون قبل‍اً نکاتِ بدیهی‌شونده برام بدیهی شده‌بود [ :-" ]، می‌تونستم چیزهایی که مُدام یادم می‌ره رو یادداشت کنم.
چند تا چیزِ دیگه رو هم بگم برم. یکی این که ترجیحاً با مداد بنویسید، که اگه جایی اشتباه کردید بتونید پاک کنید و تمیز بمونه خل‍اصه‌تون. خیلی گیر ندید به خوش‌خط بودن و رنگی‌پَنگی بودن و گل‌وبوته‌ی حاشیه‌ی کاغذ :-" اگه حافظه‌ی تصویری‌تون خوب ه، این که خل‍اصه منظّم و تمیز و «خل‍اصه» باشه تاثیرش قابل‌توجّه ه. قشنگ یادتون می‌یاد فل‍ان نکته کجای کاغذ بوده و کم‌کم شکلِ کلمات هم یادتون می‌مونه. از همون اوّل همه‌چیز رو های‌ل‍ایت نکنید! ممکن ه در این لحظه فل‍ان نکته، مُدام یادتون بره و درمانی که می‌اندیشید براش، های‌ل‍ایت کردن باشه؛ ولی چیزهایی که فراموش می‌کنید زودبه‌زود تغییر می‌کنن و اگه بخواید همه‌ی فراموش‌شونده‌ها رو های‌ل‍ایت کنید مجبور می‌شید کم‌کم کلّ خل‍اصه رو رنگی کنید و در نهایت کلّ مفهومِ «های‌ل‍ایت» رو لِه کنید با این حرکت :‌)) با حداقل کلماتی که می‌تونید منظورتون رو به خودتون بفهمونید، برسونید قضیه رو. شلوغ‌کاری نکنید. :د مثل‍اً «اتفاق ایکس می‌افتد، در نتیجه اتفاقِ ایگرگ می‌افتد» رو تبدیل کنید به «ایکس => ایگرگ» مثل‍اً :د هر چی خلوت‌تر باشه نوشته‌تون، از حافظه‌ی تصویری‌تون سریع‌تر قابل دست‌رسی ه. یا مثل‍اً با نمودار درختی نشون بدید بعضی‌چیزها رو. مثل‍اً «تعریف‌های اسیدوباز» رو من ازش چندتا فلش خارج می‌کردم، جلوی هر کدوم یه تعریف رو می‌نوشتم بعد هر کدوم که نکته‌ی اضافی داشت باز ازش فلش می‌کشیدم و اینا. که پخش‌وپل‍ا نباشه خیلی قضیه و همه‌ش توی یه کاغذ جا بشه که اشراف داشته‌باشم به همه‌ی موضوع؛ بدونم دارم چی می‌خونم. :د
و در نهایت،
اگر تا الان از روشی استفاده می کردید که جواب داده و براتون مفیده، می تونید همون روش رو ادامه بدید. فقط همیشه به این موضوع فکر کنید که کاری که می کنید نسبت به هزینه ای (وقت، انرژی و...) که براش می گذارید فایده داره یا نه.

لنگه کفش

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
کرمان

برای درس فیزیک سال اول دبیرستان من اینکارروکردم ک خیلی خیلی برام مفیدبود
دربقیه درساخلاصه نویسی داشتم اماتوهمون کتاب جاهایی ک خالی بودمینوشتم چون ممکن بودبرگه هاروگم کنم
باتستایی ک حال میکردم مینوشتم ولی سوالای تالیفی سخت رونمینوشتم
:)

farhid

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
مرحله 1 کامپ
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
سخت افزار

برا شیمی چه جوری خلاصه نویسی کنیم؟!

ali_de457

KilaaliK
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی
اینستاگرام

از الگوی یادآوری استفاده کن

چیزی مثل این
IMG_2440.JPG

البته شیمی رو وقتی خلاصه میکنی شبیه اینه که جزوه رو به شکل دیگه نوشته باشی ولی همین خوبه
چون هر بار نوشتن مثل 8 بار خوندنه و با متن خودت خیلی راحت تر میتونی ارتباط برقرار کنی تا جزوه معلم

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید باهنر
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

پیشنهاد میکنم واسه دو درس شیمی و زیست در هنگام مطالعه دور اول و دوم درس، روی یک برگه کوچیک عنوان خلاصه نویسی رو تهیه کنید...

مثلا شیمی دو به این صورت:

1-پژوهش های پیش از دالتون و نظریه دالتون.

2- مدل پیشنهادی اتم تامسون

3- پرتوزایی

4-آزمایش ورقه طلا و مدل اتمی پیشنهادی رادرفورد

5- عدد جرمی و ایزوتوپ

6- آتش بازی و آزمون شعله

7- مدل اتمی پیشنهادی بور و توجیه طیف نشری خطی

8- مدل کوانتمی و اعداد کوانتمی

9- آرایش الکترونی

- - - --

بعد با یک روز فاصله برید تست بزنید و نکته هاش رو استخراج کنید....

بعد از زدن تست بنا بر کتاب و اون نکته ها هر کودوم از موضوعات بالا رو توی یک صفحه دفتر خودتون وارد کنید

به شما قول میدم حتی یک نکته از زیر دستتون رد نشه و حداقل حجم درس یک چهارم بشه :)

moshiri

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بندر
مدال المپیاد
زکی!

اقا من الان دارم قواعد عربی،ارایه ها، گرامر زبان،بحث نکواژ و واژه رو خلاصه نویسی میکنم،لغات سخت زبان رو هم فیش نویسی میکنم.
درباب شیمی مشکل دارم،کلا درسای حل کردنی به نظرم خلاصه راهگشا نیست چون فقط میتونی فرمول و مفاهیم اولیه بنویسی که کارتو تو کنکور راه نمیندازه، اگه مثال بنویسی خلاصه نیست دیگه و جزوه خواهد بود،یه نفر کاردرست میگفت واسه شیمی حاشیه نویسی کنین تو کتاب بهتره تا خلاصه نوبسی،البته اینطوری هر فصل خوندنش تقریبا 1.5 ساعت زمان میبره، منم سال دوم این کارو میکردم شیمیم بین 80 تا 100 بود همیشه...
نظر شما چیه؟
واسه حفظیات شیمی(نظریات دانشمندان و اینا)به جای خلاصه نویسی یه نظرم بهتره از حفظیات شیمی مهر و ماه استفاده کنیم؟
پیام ایات رو هم کنار ایان کتاب بنویسیم بهتره،وقت گیره اما تو ازمونای جامع به کار میاد...

Sagittarius

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج *شعبه ندارد*
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
داروسازی

یه خوبی ِ خیلی خوبی(!) که خلاصه نویسی داره و خیلیا بهش توجه نمیکنن اینه که باعث تثبیت مطالب تو ذهن شما میشه

اینکه میگم بهش توجه نمیشه به خاطر اینه که اغلب فک میکنن خلاصه نویسی واسه بعدا خوبه... مثلا واسه یکی دوماه مونده به کنکور ولی من خودم به شخصه روز قبل از کنکور هم حتی(!) داشتم شیمی مرور میکردم و اونموقع هم نکته هاشو برمیداشتم. تا اونوموقع هم هر وقت درس میخوندم سعی میکردم با نوشتن هم ذهن خودم متمرکز کنم رو اون مطلب و هم درصد یادگیریم رو افزایش بدم. پس لازم نیست زیاد رو مدل خلاصه نویسی و نکته برداریتون حساس بشید

شاید خیلی از این خلاصه هایی که مینویسید و نکته هایی که برداشت میکنید رو ممکنه هیچوقت دیگه نخونید به دو دلیل:
1- یادگیری بعضی مسائل تدریجیه و بعضی از این چیزایی که مینویسین شاید نزدیک کنکور براتون از فرط سادگی احماقانه باشه
2- اینکه شما یه چیزی رو با تمام توجه میخونید و یادداشتش میکنید به قدری تو ذهنتون میمونه که دیگه هیچوقت یادتون نمیره

یه نکته خیلی مهمی که وجود داره در مورد درساییه که معمولا معلما واسشون یه دنیــــا فرمول میگن مثه ریاضی و فیزیک... بعد بچه میشینه همه این فرمولا رو مینویسه بعد به اینصورت ~X( حفظشون میکنه... مسخره بازیه! ... من بهتون قول میدم سر کنکور 90 درصد این فرمولا رو یا یادتون نمیمونه یا سوالش نمیاد و یا حتی اگه سوالش بیاد نمیتونید کاربردیشون کنید...پس حواستون باشه چیزایی رو واسشون وقت بزارید که بدونید تا 10 ماه دیگه براتون میمونه

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

من از این کتابهای لقمه داشتم هفته اخر خیلی کمکم کردن .
یه جا میدیدم یه نکته نداره تو خود کتابه بهش اضافه میکردم .

اینم کلکسیونمه :

27660790478227503397.jpg

خلاصه هم داشتم جدا ولی نمیدونم چرا هفته اخر اعتماد کردم به این کتابها که داشتم :D :-""""

Elnaz1

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
شــــــــــــــــــــــیراز
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
عشق است دامپزشکی...

برای زمین شناسی سوم مخصوصا از فصل 5 ب بعد
یه جدول درست کنین و سمت راستش اسم سنگ و روبروش مشخصاتشو بنویسین
این روش عالیه

viola

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ف.ر.ز
شهر
- استپانچکوف -
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
:|
رشته دانشگاه
【 دندانپزشکی】

به نقل از sadlove :

اینم کلکسیونمه :

27660790478227503397.jpg

خلاصه هم داشتم جدا ولی نمیدونم چرا هفته اخر اعتماد کردم به این کتابها که داشتم :D :-""""

منم این کتابا رو داشتم

قیدنامه ی زیست شناسیش ناقص بود =((

nazanin.f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از sadlove :

اینم کلکسیونمه :

27660790478227503397.jpg

من برای سه فصل اخره زیست پیشو خریدم عالی بودن برا از مونای جمع بندی روز قبل ازمون میخوندم :D

behnam101174

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نکا
مدال المپیاد
-----------
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از viola :
منم این کتابا رو داشتم

قیدنامه ی زیست شناسیش ناقص بود =((
سلام، ی چیزی بگم؟؟!!

اینا اصلا کتاب نیستن!!

merzat

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
کرج
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1387
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی و کامپیوتر
رشته دانشگاه
هوافضا

به نقل از sadlove :

اینم کلکسیونمه :

27660790478227503397.jpg

این کتابها شرط لازمن اما کافی نیستن...
یه سری نکات داخل اینها نیست که میشه اضافه کرد...
خلاصه نویسی لم خاصی داره و بستگی به حافظه کوتاه مدت و دراز مدت افراد داره...یه جورایی تجربیه تعریف کردنی نیست...فقط میشه یه سری تکنیک هارو گفت...
مهمترین کار برای یاد اوری برنامه مدون و دقیقه که من به اکثر بچه ها برنامه نوسانی 4Q دانشگاه کمبریج رو پیشنهاد میکنم...
این برنامه منعطفه و مرور اختصاصی و عمومی داخلش هست...

برای خلاصه نویسی میشه از کل به جز رفت(البته نه خیلی جزئی)

viola

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ف.ر.ز
شهر
- استپانچکوف -
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
【 دندانپزشکی】

به نقل از behnam101174 :
سلام، ی چیزی بگم؟؟!!

اینا اصلا کتاب نیستن!!

سلام

پس اینا چین؟؟

خود انتشارات میگه کتاب لقمه!

behnam101174

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نکا
مدال المپیاد
-----------
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از viola :
سلام

پس اینا چین؟؟

خود انتشارات میگه کتاب لقمه!
همش الکیه!!!!!
همه ی اینا هدف شون تجاریه و این کتابا بار علمی ندارن!!!!

viola

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ف.ر.ز
شهر
- استپانچکوف -
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
【 دندانپزشکی】

به نقل از behnam101174 :
همش الکیه!!!!!
همه ی اینا هدف شون تجاریه و این کتابا بار علمی ندارن!!!!
اهان... اره علمشون ناقصه!!!

من شیمیشو نداشتم ولی دوستام از شیمیش راضی بودن!

viola

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ف.ر.ز
شهر
- استپانچکوف -
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
【 دندانپزشکی】

سلام دوستای کنکوری 94

اول از همه میخواستم بهتون پیشنهاد بدم یه دفترچه خلاصه نویسی برای خودتون بخرین:

%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B4%DB%B0%DB%B8%DB%B2%DB%B0_%DB%B1%DB%B1%DB%B0%DB%B2%DB%B1%DB%B6.jpg

بعدش هم از همین الان هرچی نمودار و چرخه و فرمول ساختاری تو کتاباتونه ثبت کنین که ماه آخر حسابی به دردتون میخورن

بالا