• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

حکم اعدام؟قطع دست؟

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام
پاسخ : حکم اعدام؟قطع دست؟

به نقل از عطا فرهنگ :
نمی دونم معیار شما برای اسپم چیه ولی بنده جواب شما رو دادم ...
بگذریم.
اما در مورد اعدام ؛ شما که به نظر دغدغه حقوقی دارید ، هنوز مشخص نکردید منظورتون قصاصه یا اعدام.
اگر منظور حکمی است که پس از احراز شدن ( توجه شود احراز ، یعنی هیچ شکی در حکم نیست پس قابل برگشت بودن به دلیل اشتباه معنی پیدا نمی کنه!) قتل توسط فرد صادر میشه خودش 3 حالته که به انتخاب خانواده مقتوله و اعدام یکی از گزینه هاست.
اما اگر منظور اعدام حکم برای مواردی مثل محاربه و... است ، باید مورد به مورد بررسی بشه .
در مورد دلایلی هم که گفتید ، بحث می کنم.

اسپم یعنی چیزی که به موضوع اصلی تاپیک کوچکترین ربطی نداشته باشه!!!

یحث اعدامه!!! برای اطلاع شما و حضار عرض میکنم ، در 139 کشور جهان حکم اعدام لغو شده !!!

و در ایران هم 80% اعدام ها متعلق به مواد مخدر هست!!! :|

ما این جا میخوایم ببینیم به طور کلی اعدام خوبه یا نه؟

اگه خوبه چرا؟

اگه نه چرا؟

همین! :د

Horrible Ghost

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
حلی1
شهر
همدان
مدال المپیاد
فیزیک

کلا من با هر عملیاتی که توش آدم کشی باشه موافقم حالا میخواد بمب باشه اعدام باشه ریگی باشه کلا هر چی کمتر آسایش بیشتر

عطا فرهنگ

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بابایی ، شهید بهشتی ، شهید دستغیب
شهر
تهران
مدال المپیاد
فیزیک بوتیم!

پس با تعریف خودتون شما هم چندتا اسپم دادید. :)

پاسخی بر دلیل اول:
این که در کشورهایی که حکم اعدام لغو شده ، آمار جرم قتل افزایش پیدا نکرده ، علت نیست بلکه معلوله .
بله ، در کشورهایی اسکاندیناوی و کانادا آمار بزه کمتره... به هزار و یک دلیل . اما نه به خاطر جنبش های آزادی بخش!
برای بررسی مسائل جامعه شناسی باید متغیرهای مختلفی رو در نظر گرفت ؛ شرایط اقتصادی مختلف ( شکوفایی ها ، رکودها و...) مشخصه که روی آمار جرم تاثیر میذاره . اختلافات طبقاتی یا اقتصادی ، اختلافات قومی و قبیله ای ، از دیگر موارداند. حالا فقط همین متغیر رو در ایران ، عربستان و دیگر کشورهای مجری اعدام با اسکاندیناوی و کانادا مقایسه کنید . پس به طور کلی ، میزان جرم در کانادا و اسکاندیناوی از کشورهای مزبور کمتره ؛ پس این مقایسه بین اون کشورها و میزان جرمشون ربطی به اعدام نداره و دلیلی بر ناکارآمدی اعدام نیست .
در مورد مواد مخدر هم نگاهتون خیلی ضعیفه ... ایران در همسایگی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مواد مخدره ! ( افغانستان ) . ایران هابه منطقه است ، چه مواد مخدر از غرب به شرق یا شرق به غرب بخوان جابه جا شن ایران به علت وسعت بسیار یکی از بهترین گزینه هاست. پس کم بودن آمار قاچاق در کشورهای دیگر و در ایران هم برهانی برای ناکارآمدی حکم اعدامه .
پس باز هم میگم ؛ کم بودن جرم در بعضی کشورها و زیاد بودن جرم در کشورهای دیگر دلیلی بر ناکارآمدی اعدام نیست.( فکر کنم دچار انکار مقدم شدید.)
پاسخی بر دلیل دوم :
اصلا این موردتون از پیش فرض غلطه!
کی گفته اعدام مرحمه ... هر چند به نظر نمی خواهید قرآن رو سند قرار بدید ولی قانون اساسی ما برداشتی از قرآنه؛ و در قرآن کریم بخشش و اجرا نشدن حکم قصاص را مایه منفعتی دانسته که در قصاص نیست.
پاسخی بر دلیل سوم:
برای این دلیلتون هم ، به شکل دلیل اول استدلال کردید و به عبارتی همونه با یک شکل دیگه ؛ که پاسخ داده شد.
پاسخی بر دلیل چهارم :
هر چند در این مورد بهتر بحث کردید ولی دچار مغلطه شدید و کل بزه هایی رو که کیفر آن ها اعدامه یک جا بررسی کردید و حکم صادر کردید.
مثلا در مورد اول یا قابل اصلاح بودن کدوم جرم ( محاربه ، قتل ، ز.نای مح.صنه و...) مورد نظره ؟
در مورد دوم هم اتفاقا اعدام تنبیه نظام اجتماعیه . به عبارتی با حذف یک نقش ، نظام اجتماعی با سوخته شدن سرمایه و زمان مواجه میشه.
مورد سومتون هم تکراری و مبهمه.
پاسخی بر دلیل پنجم:
در این مورد دچار تخطئه ، شدید و به جای نقد دلیل فرافکنی می کنید. البته در مورد حبس ابد هم که به نظر ، شما اون رو بهتر از اعدام می دونید توضیح خواهم داد.
پاسخی بر دلیل ششم:
خشونت رو قبول دارم و با شما تا حدودی موافقم ، اما در این مورد هم بحث دارم.
نامطمئن بودن رو میشه به همه احکام تعمیم داد و به طور کلی با استفاده از اون کل نظام حقوقی رو زیر سوال برد ؛ پس دلیل ناکارآمدیه و استدلال سوفسطاییه .
بازگشت ناپذیر بودن هم مثل برهان های گرگیاس یا پروتاگوراس می مونه و اون رو میشه به همه ی کیفرها تعمیم داد. (البته شدید بودن بازگشت ناپذیری در اعدام رو قبول دارم .)

لازم به ذکر است که هر حکمی ایرادات و فواید خودش رو دارد و شما هر کیفری رو که جایگزین اعدام بدونید مشکلات حقوقی رو به وجود میاره که دیگران هم میتونن به شیوه خودشون اون رو رد کنن. اما در کل مطلبتون جالب بود .
در ضمن خودتون رو برای اینکه بقیه نظراتتون رو قبول ندارن عصبی جلوه ندید .( البته این رو از لحنتون حس کردم ، اگر درست نیست فراموش کنید و مرا ببخشید.)
ممنون.

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

پاسخی بر دلیل اول:
این که در کشورهایی که حکم اعدام لغو شده ، آمار جرم قتل افزایش پیدا نکرده ، علت نیست بلکه معلوله .
بله ، در کشورهایی اسکاندیناوی و کانادا آمار بزه کمتره... به هزار و یک دلیل . اما نه به خاطر جنبش های آزادی بخش!
برای بررسی مسائل جامعه شناسی باید متغیرهای مختلفی رو در نظر گرفت ؛ شرایط اقتصادی مختلف ( شکوفایی ها ، رکودها و...) مشخصه که روی آمار جرم تاثیر میذاره . اختلافات طبقاتی یا اقتصادی ، اختلافات قومی و قبیله ای ، از دیگر موارداند. حالا فقط همین متغیر رو در ایران ، عربستان و دیگر کشورهای مجری اعدام با اسکاندیناوی و کانادا مقایسه کنید . پس به طور کلی ، میزان جرم در کانادا و اسکاندیناوی از کشورهای مزبور کمتره ؛ پس این مقایسه بین اون کشورها و میزان جرمشون ربطی به اعدام نداره و دلیلی بر ناکارآمدی اعدام نیست .
در مورد مواد مخدر هم نگاهتون خیلی ضعیفه ... ایران در همسایگی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مواد مخدره ! ( افغانستان ) . ایران هابه منطقه است ، چه مواد مخدر از غرب به شرق یا شرق به غرب بخوان جابه جا شن ایران به علت وسعت بسیار یکی از بهترین گزینه هاست. پس کم بودن آمار قاچاق در کشورهای دیگر و در ایران هم برهانی برای ناکارآمدی حکم اعدامه .
پس باز هم میگم ؛ کم بودن جرم در بعضی کشورها و زیاد بودن جرم در کشورهای دیگر دلیلی بر ناکارآمدی اعدام نیست.( فکر کنم دچار انکار مقدم شدید.)

اتفاقاً برای اثبات این موضوع به یکی از دوستان یک لینک دادم که ثابت کرده بود ، دقیقاً اعدام ناکار آمده و روی انجام بزه تاثیری نداره!

http://www.deathpenalty.org/article.php?id=82

در همون ص بالا اول ایالات آمریکا رو با هم مقایسه میکنه و میگه در ایالاتی که مجازات مرک نیست همواره میزان جرم و جنایت کمترین مقدار هست

بعد کشور های دیگه رو با هم مقایسه میکنه ، چند کتاب معرفی میکنه ، نظر افراد مختلف و آمار های رسمی رو مقایسه میکنه و ...

تهش نتیچه میگیره که اثری + ی نداره! :د

پاسخی بر دلیل دوم :
اصلا این موردتون از پیش فرض غلطه!
کی گفته اعدام مرحمه ... هر چند به نظر نمی خواهید قرآن رو سند قرار بدید ولی قانون اساسی ما برداشتی از قرآنه؛ و در قرآن کریم بخشش و اجرا نشدن حکم قصاص را مایه منفعتی دانسته که در قصاص نیست.

خیر من فکر نکنم قرآن ربطی به جامعه شناسی داشته باشه ، در قرآن هم نگفته که بخشش بهتر از قصاص هست ، فقط گفته حتماً نبایستی فرد کشته بشه ، میتونه مورد عفو قرار بگیره اتفاقاً در آخر آیه میگه : "لَكُمْ فِي الْقِصاصِ حَياةٌ يا أُولِي الْأَلْبابِ" !! :د
اینم قرآن :

« يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الْقِصاصُ فِي الْقَتْلى‏ الْحُرُّ بِالْحُرِّ وَ الْعَبْدُ بِالْعَبْدِ وَ الْأُنْثى‏ بِالْأُنْثى‏ فَمَنْ عُفِيَ لَهُ مِنْ أَخِيهِ شَيْ‏ءٌ فَاتِّباعٌ بِالْمَعْرُوفِ وَ أَداءٌ إِلَيْهِ بِإِحْسانٍ ذلِكَ تَخْفِيفٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَ رَحْمَةٌ فَمَنِ اعْتَدى‏ بَعْدَ ذلِكَ فَلَهُ عَذابٌ أَلِيمٌ ، وَ لَكُمْ فِي الْقِصاصِ حَياةٌ يا أُولِي الْأَلْبابِ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ -سوره البقرة: آيات 178 تا 179:

اى افرادى كه ايمان آورده‏ايد! حكم قصاص در مورد كشتگان بر شما نوشته شده است، آزاد در برابر آزاد، و برده در برابر برده، و زن در برابر زن، پس اگر كسى از ناحيه برادر (دينى) خود مورد عفو قرار گيرد (و حكم قصاص او تبديل به خونبها گردد) بايد از راه پسنديده پيروى كند (و در طرز پرداخت ديه، حال پرداخت كننده را در نظر بگيرد) و قاتل نيز به نيكى ديه را به ولى مقتول بپردازد (و در آن مسامحه نكند) اين تخفيف و رحمتى است از ناحيه پروردگار شما و كسى كه بعد از آن تجاوز كند عذاب دردناكى خواهد داشت.و براى شما در قصاص حيات و زندگى است اى صاحبان خرد، تا شما تقوى پيشه كنيد.

پاسخی بر دلیل سوم:
برای این دلیلتون هم ، به شکل دلیل اول استدلال کردید و به عبارتی همونه با یک شکل دیگه ؛ که پاسخ داده شد.

میتونید رجوع کنید به همون جواب اولی :)

هر چند در این مورد بهتر بحث کردید ولی دچار مغلطه شدید و کل بزه هایی رو که کیفر آن ها اعدامه یک جا بررسی کردید و حکم صادر کردید.
مثلا در مورد اول یا قابل اصلاح بودن کدوم جرم ( محاربه ، قتل ، ز.نای مح.صنه و...) مورد نظره ؟
در مورد دوم هم اتفاقا اعدام تنبیه نظام اجتماعیه . به عبارتی با حذف یک نقش ، نظام اجتماعی با سوخته شدن سرمایه و زمان مواجه میشه.

:) من مغلطه ای حس نمیکنم!!! به نظرم دلیلی نداره کسی که زنای محصنه ، قتل یا محاربه یا... میکنه، بریم بکشیم!!! [-(

فرقی هم نداره!!! ما میتونیم با زنده نگه داشتن یک فرد از اون در راستای بهبود کشور و کم شدن خشونت استفاده کنیم...

نه این که بکشیمش هم یک خانوااده رو عزا دار کنیم ، هم یک نیروی زنده رو از بین ببریم هم هیچ فایده ای برامون نداشته باشه...!!!! :|

پاسخی بر دلیل پنجم:
در این مورد دچار تخطئه ، شدید و به جای نقد دلیل فرافکنی می کنید. البته در مورد حبس ابد هم که به نظر ، شما اون رو بهتر از اعدام می دونید توضیح خواهم داد.

نه جدی اصلاً گوینده میبینید شما؟ :د

که من بخوایم تخطئه کنم؟؟؟؟؟؟؟ :D

× شما هم بیاید با 100 نفر بحث کنید و کنکوری هم باشید اونوقت راجع به اعصاب من نظر بدید!!! :D

ببینید من بهتون توصیه میکنم یک سری به سایت زیر بزنید!!!

http://www.deathpenalty.org/

Liese

کاربر.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
97

کسی قتل میکنه به اصطلاح میاد جون یه شخصی رو میگیره که خدا بهش زندگی داده وقتی خدا به یه شخص زندگی میده و فرصت زندگی کردن هیچ شخص زنده ای حق گرفتن اون رو از شخص زنده ی دیگه نداره و مسلما امروزا وقتی یکی قتل انجام میده توی دادگاه قصاص رو انتخاب میکنن و اعدام میشه .... اگه اون خانواده شخص قصاص نخواد و حتی نخوانم که زندان بشه قطعا خود قاتل عذاب وجدان میگیره قتل با قتل فرق میکنه قتل عمد داریم از نظر من قتل عمد حکمش اعدام ولی شخصی که قتلی که انجام داده غیر عمد نبوده حق قصاصشو ندارن چون کاری که انجام داده غیر عمد بوده مث خیلی از تصادفات ...

venusi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی

من نظرهارو نخوندم...
ولی ب نظر من دسته دونفر ک قطع بشع نفره سومی نیس ریسک کنه...
البته این قانون واس جامعه ای بدرد میخوره ک کسی توش از فرط گرسنگی یا...مجبور ب دزدی نشه

negin banoo

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
میاندوآب
دانشگاه
ilam
رشته دانشگاه
pezeshki

من نمی تونم تصور کنم دست یه نفر رو قطع کنن هر چه قدر هم بد باشه می دونم غیر منطقیه حرفم ولی دست خودم نیست

Parisa.k

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان نرجس
شهر
شیراز

با قطع دست ک کاملا مخالفم کسی ک دزدی کرد دستشو قطع کردن خب میره گدایی میکنه
ولی در مورد اعدام اگر قتل عمد باشه باید ب سزای عملش برسه اما اگه ناخواسته باشه یا ثابت نشه ک عمدا بوده مخاف اونو دیه یا حبس ابد بهتره ب نظرم

بالا