• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تهاجم فرهنگی

• شروع کننده موضوع Pan
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
خیلی از ما یا خودمون اعتقاد داریم و یا اطرافیانمون این طور فکر می کنن که غرب باساختن فیلم هایی که فرهنگ مارو بد نشون میده و فرهنگ خودشو رایج کنه... آیا به نظر شما این درسته؟ آیا غرب با ساختن فیلم هاش قصد تهاجم فرهنگی به ایران و دیگر کشور ها داره؟ قبل از این که نظرتون رو بگید، " تهاجم فرهنگی" رو در نگاه خودتون توضیح بدید، چون ممکنه معنی تهاجم فرهنگی در نگاه افراد فرق داشته باشه!

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : تهاجم فرهنگی

خب این خیلی چیز طبیعیه که سینمای یه کشور - کلّا هنر در یک کشور - تحت تاثیر فرهنگ اونجا باشه. فرهنگ مردم توش نمود پیدا کنه.
و اینکه در حال حاضر مردم - همه جا - خیلی با رسانه ها دوست شدن ( :D ) و بخش مهمی از زندگیشون شده.
حالا توسط همین رسانه ها مردم جاهای مختلف دنیا کلی اطلاعاتشون نسبت به هم زیاد میشه ، با هم آشنا میشن. تبادل فرهنگی میکنن ؛ به این معنی که اگر چیزی در فرهنگشون هست که نمی پسندنش کم کم کمرنگش می کنن و رفتارهایی که موردپسندشونه رو پررنگ تر می کنن.
من فکر می کنم این تبادل فرهنگی چیز مفیدیه و کمک می کنه به رشد جامعه. ولی خود مردم هستن که باید آگاهانه انتخاب کنن.
در مورد تهاجم ؛ انقدر راحت این حرف رو قبول نکنیم که عده ای تصمیم گرفتن فرهنگ ما رو نابود کنن و فلان ! بیاید فکر کنیم از بین رفتن یه فرهنگ / ایجاد یک فرهنگ چه سودی می تونه به حال کشور های مهاجم داشته باشه ؟

usboy

کاربر حرفه‌ای

بنظر من غرب اينقدر بدبختو بيكار نشده كه بخواد با ساختن فيلم تهاجم فرهنگي بكنه
ايرانيا ميتونن نگاه نكنن
اونا برا خودشون فيلم ميسازن
ايرانيا توهم توطئه دارن
فكر ميكنن چقدر كشور خفنو شاخي هستن كه الان امريكا ميخواد بياد سرنگونشون كنه

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

به نظر من تبادل فرهنگی با تهاجم فرهنگی تفاوت بزرگ و عمده ای داره که در مفهومشون میتونه باشه . تبادل فرهنگی یعنی یک جامعه فرهنگی از جامعه ی دیگه رو می پسنده (با رضایت طرفین) و با یک فرهنگ جایگزین می کنه یا به عنوان دسته ای از ارزش های جدید اضافه می کنه به ارزش هاش . اما تهاجم فرهنگی یعنی به هر وسیله ای (معمولا قدرت تحمیل کننده) ارزش های نظام فرهنگی از بین بره (یکطرفه) . یعنی یه سری ارزش در جامعه وجود داشته که ناگهان بی ارزش میشه و این نظام فرهنگی رو تضعیف می کنه و این ضعیف شدن اصلا اتفاق خوبی نیست . در ادامه ی این قضیه یه نوع دوگانگی ارزشی ممکنه بوجود بیاد .
مثلا به نظرم جم تی وی نمونه ی بارز تهاجم فرهنگیه . که واقعا یه سری فرهنگ هارو نابود می کنه و خلاء رو جایگزین می کنه و فرهنگ و ارزش مفید رو از بین میبره .
البته بعضی افراد هم توهم توطئه دارن . کلا هر فرهنگ جدیدی که وارد میشه رو تهاجم فرهنگی و توطئه ی دشمن فرضی میدونن . مثلا در مورد بعضی فرهنگ های غربی که بین مردم رواج پیدا می کنه و روز به روز زیاد تر میشه . بعضی هاش واقعا لازمه و اتفاقا چیز بدی هم نیست ولی یه عده صرفا به علت تعصب و کهنه گرایی با تغییر ارزش ها مخالفت می کنن و اون رو تهاجم فرهنگی میدونن .
به نقل از USboy :
ايرانيا ميتونن نگاه نكنن
ايرانيا توهم توطئه دارن
البته سیاست مدار های اروپایی و آمریکایی هم فرشته نیستن . ضمن اینکه به همه چیز نباید بد بین بود خوشبینی بیش از حد نسبت به یه مسئله هم خوب نیست .
یه سری فیلم ها و سریال ها ساخته میشه اتفاقا با هدف تاثیر بر خود مردم کشور های سازنده که حالا تاثیراتی هم روی سایر کشور ها داره . هدف تعدادی از رسانه ها هم سرگرم کردن مردم و به وجود آوردن ایده آل های تخیلی از زندگی در ذهن اونهاست تا یه دسته ای از افراد به اهدافشون برسن .
البته در مورد اینکه آمریکا و بقیه کشور های قدرتمند دنیا به شدت تمایل دارن به کنترل و در دست گرفتن ایران که شکی نیست . کشور نفت خیز و استراتژیک ، بین آسیا و اروپا ، وسط خاورمیانه به هر حال اینا خیلی امتیاز محسوب میشه برای کشوری که احیانا سلطه پیدا کنه روش . نفوذ از طریق فرهنگ(تهاجم فرهنگی) هم یکی از راه هاش می تونه باشه .
ولی اینکه همه چیز رو بندازیم گردن توطئه ی آمریکا هم غلطه .

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به هر حال قابل کتمان نیست که سینمای هالیوود خیلیم بی هدف فیلم نمی سازه
بحث سر تهاجم فرهنگی نیست
یه جور شست و شوی مغزی جمعیه
خیلی راحت چند تا فیام میسازه و فلان و فلان و... رو در نظر عموم تروریست یا وحشی یا ... جلوه میده
من نمیگم که باید هالیوودو تحریم کرد و از این حرفا یا نمیگم این فیلما تهاجم فرهگیه ولی به هر حال اینم هست که آدم یه کم با دید باز تر نگاه کنه

nastaran.kt

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
مدال المپیاد
مدال قهوه ای زیست
دانشگاه
بهشتی
رشته دانشگاه
دارو

دقیقا بحث اصلی اینه که از فیلم های خوب الگو بگیریم و فیلم های بد که به اصطلاح فرهنگ یا ملیت یا دین ما رو زیر سوال میبرن مقابله کنیم...

ولی مشکل اینجاست که اولا این خوب و بد فیلم ها تشخیص داده نمیشه.مثلا من دوستی دارم که برای هر وقتی که برای دیدین فیلم میذاره ارزش قائله .میگرده دنبال کارگردان.نقدای فیلمو میخونه.بعد اگه دید ارزش داشت فیلم رو میبینه.

ثانیا خیلیا متاسفانه طرز مقابله رو هم بلد نیستن.چند ماه پیش فیلمی ساخته شد که موضوع اصلیش خشن نشون دادن مسلمونا بود...
خیلیا اعتراض کردن و سفارت خونه ها تعطیل شد و ... این وسط لیبیایی ها زدن یه سفیرو کشتن...
خ برادر من شاهد از غیب رسید همینه دیگه...

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

تهام فرهنگی معمولا وقتی به خوبی معنا پیدا می کنه که در واقع کشور متهاجم سعی می کنه با تزریق فرهنگ خودش نوعی ابزار قدرت در اون جامعه به دست بیاره. الزاما هم این مسئله در مورد کشور ها نیست. مثلا کمپانی های بزرگ اقدام به جا افتادن فرهنگی در مردم می کنن تا محصولاتشون با استقبال رو به رو بشه.
گاهی این "فرهنگ تهاجمی" می تونه به سازندگی منجر بشه. همون طور که معمولا در تبادل فرهنگی صورت می گیره. اما موضوع اصلی در تهاجم فرهنگی اینه که علی رغم اینکه جامعه پذیرای اون فرهنگ باشه(حتی با این وجود) چون به یک ابزار و مهره برای متهاجم تبدیل شده اون فرهنگ در راستای مثبتی عملکرد نداره. در واقع بحث سر مشروعیت اون فرهنگ نیست. بیشتر بحث سر اینه که اون فرهنگ در موازنه های قدرت چه کار می کنه. و تازه موضوع دیگه ای هم هست. این که اون فرهنگ علی رغم اینکه همسو با مقاصد متهاجم عمل می کنه، اما در جهت منافع جمعی کشور مورد تجاوز هم باشه. هر چند که به ندرت اتفاق میافته یا دست کم بازدهش کوتاه مدته.
خب این از تحلیل فنی بریم سراغ تحلیل روز یا همون تحلیل کوچه بازاری:
در مورد ایران هرچند ما یک مشکل اساسی در درکمون از جهان داریم که با تصور کلیسای قرون وسطی مشترکه. به این صورت که ایران در مرکز جهان قرار داره و سایر کشور ها دارن حول محور اون گردش می کنن. :|. به این معنا که رییس جمهور آمریکا سالاد سیب زمینی می خوره فکر می کنیم داره سعی می کنه ایران رو نابود کنه. پادشاه عربستان می ره سفر به جزایر ایبیزا ما فکر می کنیم داره به فرهنگ ما حمله می کنه و یا اینکه نخست وزیر تایلند رنگ دیوار اتاقشو صورتی می کنه و ما فکر می کنیم که اون قصد براندازی نرم داره.
این مورد در تهاجم فرهنگی جنبه عجیب، احمقانه و مضحکی رو به خودش می گیره. به این صورت که فکر می کنیم فیلم ساز داشته سعی می کرده ایران رو تخریب کنه و از این حرفها. در صورتی که فیلم ساز صرفا می خواسته پول خوبی به جیب بزنه و هیچ قصد فلسفی و فرهنگی پشت فیلمش نبوده، ککش در مورد ایران و گذشته اش و...نمی گزیده و ابدا براش مهم نبوده که ایران در چه شرایط سیاسی ای به سر می بره. یعنی ما با سر و صدای بیش از د صرفا عقل خودمون رو زیر سوال می بریم.
اما...هیچ کدوم از اینها باعث نمی شه که تصور کنیم هیچ هاجمی وجود نداره و هه ی کشور ها عاشق ما هستن. نه. قطعا نه. اما به نظر من تهاجم فرهنگی سایر کشورر ها به مراتب قدرتمند تر، هوشمندانه تر و مخفیانه تر از اونیه که بیاد با فیلم و....دید گله رو عوض بکنه. به نظرم کار اصلی اونها اینه که با کتاب چوپان رو تحت تاثیر قرار بدن.
و البته که خود ما هم به فرهنگ سایر کشور ها تجاوز می کنیم

robo.poor

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
دهدشت

نظر من نظر مهندس غرضیه که میگه :

تو محله ی پدر ما رئیس حزب توده زندگی میکرد
هر روز دعوا و این چیزا بود اما بعده ده سال کلا اون حزب و اون خونه و همش متروکه شد
اما مردم سر جاشون موندن
این تهاجم هم هیچ کاری نمیتونه بکنه چون مردم همه فرهنگشون رو دوس دارن
و شاید یه بعضی فرهنگ ها از بین بره
اما فرهنگ ایرانی -اسلامی مردم میمونه
اتفاقا بعضی از این تهاجم ها خوب هم هست
چون هنوز که هنوزه شرک از ایران رخت بر نبسته
و من این تهاجم ها را عالی میدانم چون این تهاجم ها باعث
میشن شرک در بعضی موارد کمرنگ و بداین ترتیب از بین بره

hosseinsohrabi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید عسگری گنبد
شهر
ازادشهر

به نظر من تهاجم فرهنگی یعنی این که بخواهی فرهنگ خودتو به یک کشور دیگه تحمیل کنی. اما نه با اسلحه و با زور بر که در قالب فیلم های خیلی جذاب وزیبا و این که مثلا توی فیلم های هالیودی مردم امریکا رو مردمان خیلی خوش بخت و روبه راهی نشون میدن اما مثلا اونایی که از کشور های دیگه و با فرهنگ ها و ادیان مختلف هستند رو مردمان بد بخت جلوه بدن. این جوری میشه روی افکار عمومی تاثیر گذاشت و به اون ها هجوم فرهنگی برد.

× Shek8fe : من متوجه نمی شم شما چرا هی پست خودت رو نقل قول می کنی. ضمناً آقا پست متوالی "ممنوعه". ندید دیگه. : |

fateme78

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
F@rz@NeG@N H!gh $ch00l
شهر
eMN@n$

به نقل از USboy :
ايرانيا ميتونن نگاه نكنن
ايرانيا توهم توطئه دارن

آهان...
دوستان فیلم "آرگو" اصلا و ابدا درباره ی ایران نبوده ها
یا مثلا اون فیلمی که درباره ی پیامبر ساخته بودن واسه تضعیف و مسخره کردن اسلام نبوده
خواهشا اشتباه نگیرین!

Armator

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
Helli II
شهر
Tehran

تبادل فرهنگی همه جا هست همون طور که توکشورهای دیگه فستیوال های فرهنگیه کشور های مختلف انجام میشه
درسته بعضی فیلم ها علیه تاریخ وسیاست ایران ساخته شده
ولی این فیلم تو خود اون کشور ها وعلیه خودشون هم ساخته شده
این کار فکر نکونم قابل تایید باشه ولی همیشه هست...
نظر دادن جزو دموکراسیه ولی تخریب نه !!!!!
میشه نظرتونو بگید؟؟؟؟؟

Phanntom

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
helli
شهر
تهران
مدال المپیاد
سابقه دارم!
دانشگاه
light massage(پیام نور)

تهاجم فرهنگی اصلی این نیست.
مثالی می‌زنم که راحت متوجه بشید.
فیلم کنستانتین رو احتمالا دیده باشید
تو این فیلم،زمانی که داشت تموم میشد شخصیت کنستانتین دست می‌کنه تو جیبش و میخواد سیگار رو روشن کنه.
اما جای اون آدامسی رو در میاره و می‌خوره.
همون لحظه تمام افراد سیگاری درون سالن سینما دنبال اون آدامس رفتن و ترک کردن.
این مثال رو زدم تا تاثیر رو متوجه بشید . (از بعد نیت کار صحبتی نکردم)

در ضمن در فیلم مرد عنکبوتی موقعی که تار می‌زنه شخص پیتر پارکر اگر حالت دستش رو دقت کنید می‌بینید شبیه علامت شیطان پرست ها هستش.
هدف اینجا ترویج این حرکت نیست ،هدف آشنا ساختن و آماده کردن فرد هستش.
تهاجم فرهنگی خیلی خوش خط و خال تر از اینی هست که نشون میده.

Nightiingle

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان 1
شهر
تهران

به نقل از mehrdad.parsaii :
تهاجم فرهنگی اصلی این نیست.
مثالی می‌زنم که راحت متوجه بشید.
فیلم کنستانتین رو احتمالا دیده باشید
تو این فیلم،زمانی که داشت تموم میشد شخصیت کنستانتین دست می‌کنه تو جیبش و میخواد سیگار رو روشن کنه.
اما جای اون آدامسی رو در میاره و می‌خوره.
همون لحظه تمام افراد سیگاری درون سالن سینما دنبال اون آدامس رفتن و ترک کردن.
این مثال رو زدم تا تاثیر رو متوجه بشید . (از بعد نیت کار صحبتی نکردم)

در ضمن در فیلم مرد عنکبوتی موقعی که تار می‌زنه شخص پیتر پارکر اگر حالت دستش رو دقت کنید می‌بینید شبیه علامت شیطان پرست ها هستش.
هدف اینجا ترویج این حرکت نیست ،هدف آشنا ساختن و آماده کردن فرد هستش.
تهاجم فرهنگی خیلی خوش خط و خال تر از اینی هست که نشون میده.

شما از كجا خونديد يا شنيديد كه همه افراد سيگاري داخل اون سينما سيگار رو ترك كردن؟ چون در عمل چنين چيزي غيرممكنه. سيگار اعتيادآوره. هم از نظر رواني و هم از لحاظ زيستي. مثل مدل لباس نيست كه يه نفر خوشش بياد و كاملن ناگهاني ترك كنه. كاملن امكان پذيره كه چندنفر در سينما با ديدن يه شخصيت قوي كه سيگار نميكشه، به سيگار نكشيدن جذب بشن. ولي جيزي كه شما گفتيد كاملن فيرممكنه.

حالت دست مردعنكبوتي چه تاثيري تو مخاطب ميذاره؟ (سوالم كنايه آميز نيست. واقعن ميخوام جواب بدين) هيچ كس فيمهاي تخيلي (حتي آثار مشهوري مثل ارباب حلقه ها و هري پاتر) رو اونقدر جدي نميگيره كه بخواد از اونا تقليد كنه يا بذاره تاثير خاصي رو زندگيش بذارن. اكثر مردم دنيا هم اصلن نميدونن شيطان پرستي چيه و فقط يه حرفهاي مبهمي ازش شنيدن و براشون مهم هم نيست. اگه كسي بخواد شيطان پرستي رو اشاعه بده (كه به هرصورت كار مسخره ايه. چه فايده اي براي كسي داره؟)، خيلي اشخاص مهمتري هستن تا پيتر پاركر (!) كه ميتونن در اين زمينه كمك كنن.

Phanntom

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
helli
شهر
تهران
مدال المپیاد
سابقه دارم!
دانشگاه
light massage(پیام نور)

یادمه تو نقد فیلم دیده بودم(من نگفتم همه ترک کردن،چنین چیزی امکان نداره،بلکه میگم به خاطر جو فیلم رفتن و انگیزه گرفتن که ترک کنن)

من کاری به شیطان پرستی و ... ندارم،فقط اگر این حرف رو می‌زنم به این دلیل هست که اول هدف اونها ترویج و جا انداختن این علامات هستش.
شما فکر می‌کنید که اثری نداره اما بعد از یه مدت می‌بینید که عادی شده و شاید خوشتون بیاد از این علامات(شخص شما رو منظورم نیست)
:)
من نگفتم تاثیر مهمی می‌ذاره،در ضمن تاثیر سینما و تلویزیون و رسانه از همه چیز بیشتره و از قاب شیشه ای خیلی راحت می‌شه عقاید رو القا کرد به مخاطب تا به طور مستقیم.
در ضمن تهاجم فرهنگی این موارد نیست،مشکل سبک فیلم ها و بیان عقاید نادرست هستش که تو هالیوود اتفاق میوفته و کارگردان مفاهیمی اشتباه رو به ببینید القا می‌کنه.
بعد از هر فیلم همین که شبهه ای ایجاد بشه در ذهن مخاطب برای سازنده ها کافی هستش.

کمک کردن؟ :D

>____<

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Farzanegan1
شهر
Mashhad
سال فارغ التحصیلی
1396

متاسفانه بعضی از کشورها با ساختن فیلم ها و بازی های رایانه ای و.... قصد تخریب فرهنگ اسلامی رو دارن و بعضی از افراد از این قبیل محصولات استفاده میکنند و نظرشون نسبت به پایه و اساس و بنیاد اسلام و انقلاب تغییر میکنه
واین خیلییییی خطرناک برای آینده کشوری مثل ایرانه

SpardaX

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی لاهیجان

به نقل از Metronome :
خیلی از ما یا خودمون اعتقاد داریم و یا اطرافیانمون این طور فکر می کنن که غرب باساختن فیلم هایی که فرهنگ مارو بد نشون میده و فرهنگ خودشو رایج کنه... آیا به نظر شما این درسته؟ آیا غرب با ساختن فیلم هاش قصد تهاجم فرهنگی به ایران و دیگر کشور ها داره؟ قبل از این که نظرتون رو بگید، " تهاجم فرهنگی" رو در نگاه خودتون توضیح بدید، چون ممکنه معنی تهاجم فرهنگی در نگاه افراد فرق داشته باشه!
or
Or
OR
فرهنگ ما واقعا بد هست و بعضیا دوست ندارن اقرار کنن به این واقعیت ،بنابراین توهم توطئه می زنن.

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از دریــــا :
متاسفانه بعضی از کشورها با ساختن فیلم ها و بازی های رایانه ای و.... قصد تخریب فرهنگ اسلامی رو دارن و بعضی از افراد از این قبیل محصولات استفاده میکنند و نظرشون نسبت به پایه و اساس و بنیاد اسلام و انقلاب تغییر میکنه
واین خیلییییی خطرناک برای آینده کشوری مثل ایرانه

ببین فرهنگ اسلام ربطی به ایران نداره! ایران قبل از اسلام هم ایران بوده! میشه اسلام رو از ایران نه خیلی راحت ولی میشه جدا کرد و در نهایت ترکیبی ساخت که خیلی بهتر باشه.

فرهنگ اسلامی ایراداتی داره. و خود اسلام هم همینطور.

پس چرا به جای اینکه دفاع کنند کسانی که معتقدن اسلام بهتره نمیان صرفن به سانسور کردن دست می زنن ؟

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

فرهنگ . [ ف َ هََ ] (اِ) (از: فر، پیشوند + هنگ از ریشه ٔ ثنگ اوستایی به معنی کشیدن وفرهختن و فرهنگ ) هر دو مطابق است با ادوکات و اِدوره در لاتینی که به معنی کشیدن و نیز به معنی تعلیم و تربیت است .

وقتی انسان ها با یک سری اخلاقیات و فرهنگ جدید رو به رو میشن اغلب یکی از گزینه های زیر رو انتخاب میکنن :

1- فرهنگی میانه ی فرهنگ خودشون و فرهنگ جدید رو پیش میگیرن

به نظرم هر فرهنگی خوبی ها و بدی هایی داره اگر فردی بتونه از هر دو فرهنگ قسمت های خوب رو انتخاب کنه (بدون تعصب روی دین یا ملیت) و قسمت های بد (غیر عقلانی ) رو کنار بذاره یک فرهنگ پویا به سمت پیشرفت خواهد بود

2- فرهنگ خودشون رو به طور کلی میذارن کنار و فرهنگ جدید رو میپذیرن (به اجبار یا اختیار)

در قدیم شاهد این تغییر های فرهنگی به صورت رادیکال:x بودیم مثلاً اگر کشوری به کشور دیگری ضمیمه میشد مردمانش مجبور به پذیرفتن قواعد و قوانین کشور جدید ، برای حفظ حیات بودند و فرهنگ جدیدی تشکیل میشد
یا فرهنگ فرد اونقدر دوست نداشتنی و دست و پا گیر بوده که مردم با شنیدن فرهنگ جدید میخواستن که خودشون رو از فرهنگ قدیمی نجات بدن!

3- فرهنگ خودشون رو ادامه میدن (از روی تعصب یا به صورت عقلانی)

اگر فردی متعصبانه فرهنگ خودش رو پیش بگیره پیامد اجتماعیش جالب نیست با بررسی تاریخ متوجه میشیم اغلب این نوع تعصب ها یا ناشی از دین هست یا ملیت و در بیشتر موارد هم موجب آسیب رسیدن به همون جامعه یا بقیه جوامع میشه (هلوکاست ، داعش یا ...)

بعضی اوقات تعویض فرهنگ به اجبار صورت میگیره اما در بیشتر موارد به خواست افراد و جامعه هست ، به نظرم راجع به فرهنگ غربی نمیشه اسمش رو گذاشت اجبار و تهاجم!

این که مردم به سمت فرهنگ جدیدی کشیده بشن به نظرم بیشتر یا به دلیل این هست که نواقصی رو در فرهنگ فعلیشون پیدا کردند یا این که ایده های بهتری در فرهنگ های دیگه دیدن!

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

نظام غرب نظام سرمایه داریه.تنهاچتیزی که درسرمایه داری مهمه سوده.شما نمیتونید بیاید اعتراض کنید که آقا اینااخلاقیتورعایت نمیکنن وفلان...چون اصن هدف سرمایه داری اخلاقیات واینچیزانبوده ومسوولیتی نداره.تنها رابطه سرمایه داری وفرهنگ همون قضیه سوده.نظام سرمایه داری روی فرهنگ کار میکنه برای اینکه بافرهنگ میشه نیازجدید ایجاد کردونیازجدید یعنی تولید بیشتر ودرنتیجه سودبیشتر.این همه کارای تبلیغاتی وفلان فقط جهت سودآوریه وشماهم حق ندارید خرده بگیرید .اینکه مردم ما به یه فرهنگ دیگه تمایل پیداکردن دلیلش یسری کمبودهاست که مردم باتغییرفرهنگ اونارو جبران میکننن.به نظرم مابجای جنگ فرهنگی باید اصلاح فرهنگی انجام بدیم تافرهنگمون اینقدربالا بره که غربیا بیان طرف فرهنگ ما.البته فرهنگ فقط مربوط به رفتارهای انسانی نیست قسمتی ازتمایل به فرهنگ بیگانه دیدن پیشرفته تربودن جامع فرهنگ دیگر ازلحاظ مادیه بالاخره عقل انسان به چشمشه.به نظرم برای اصلاح فرهنگی ما اول به پیشرفت علمی ومادی نیازداریم .این خودش۵۰درصد مهاجران به فرهنگ بیگانه رو برمیگردونه.

>____<

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Farzanegan1
شهر
Mashhad
سال فارغ التحصیلی
1396

به نقل از مازیمون :
چرا به جای اینکه دفاع کنند کسانی که معتقدن اسلام بهتره نمیان صرفن به سانسور کردن دست می زنن ؟
قبول دارم خیلی از افراد که دم از اسلام و ترویج اسلام و... میزنن حاضر نیستن کوچکترین کاری برای اسلام بکنن و باعث میشن که تصویری نادرست از اسلام در ذهن بقیه درست بشه
الان میگی من دقیقا چی کار کنم؟؟؟؟

بالا