• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اشکالات درسی رشته تجربی

پاسخ : اشکالات درسی

به نقل از HotMe :
یه سوال

عایا باکتری که فتوسنتز بکند داریم؟؟ اگه آره چجوری فتو سنتز میکنه؟؟ :| #S-:

چرا نداريم ؟؟ مگه زيست پيش رو نخوندي ؟؟

اصلا اين باكتري هاي فتوسنتز كننده هستن كه حيات پرسلولي رو روي كره زمين به وجود آوردن. در ابتداي حيات اين باكتري هاي فتوسنتزكننده بودن كه فتوسنتز كردن و اكسيژن به جو آزاد كردن و لايه اوزون ايجاد شد و بعد از اون پديدار شدن حيات در بيرون از اقيانوس ها ممكن شد.

در ضمن كلروپلاست هم كه در يوكاريوت ها فتوسنتز يكنه خودش يه باكتري بوده يه زماني كه وارد يه سلول پيش يوكاريوت شده و توش توليد مثل كرده و سلول هاي فتوسنتز كننده امروز رو به وجود آورده.

براي فتوسنتز كردن كلروفيل لازمه نه الزاما كلروپلاست؛ پس باكتري كه اندامك غشادار نداره ميتونه درون سيتوپلاسمش كلروفيل داشته باشه و فتوسنتز كنه

• لایک
امتیازات: zmaa

باکتریهای فتوسنتز کننده طبق کتاب پیش چهارگروه متفاوت هستند که عمل فتوسنتز رو در غشای پلاسمایی خودشون انجام میدن نه سیتوپلاسم..چون زنجیره انتقال الکترون که برای فتوسنتز لازمه در یوکاریوتها در کلروپلاست و در پروکاریوتها در غشای سلولی است....خلاصه اینکه غشای سلولی باکتریها خیلی فعاله و هم تنفس سلولی انجام میده و در باکترهای فتوسنتز کننده فتوسنتز هم میکنه.مکانیسم فتوسنتز باکتریها هم با یوکاریوتها فرق میکنه .مثلا در اغلب گیاهان فتوسنتز از طریق چرخه کالوین در بستره ی کلروپلاست انجام میشه و زنجیره های انتقال الکترون در غشای تیلاکویید ها قرار دارن که تو باکتریها این پیچیدگی ها رو نداره و رنگیزه های فتوسنتزیشون هم خیلی ساده تر از کلروفیلهای موجود در گیاهان و جلبک های سبز است...اینا رو توی فصل 8 و 9 پیش میخونید

چرا نداريم ؟؟ مگه زيست پيش رو نخوندي ؟؟

نه...سومم ....تازه میرم پیش

پس این طور که مشخصه .....این مساله مربوط به سال چهارمه؟؟ نه؟؟

آخه تو آزمون برای سال دوم یه سوال داده بودن به این شرح:

در سلول دارای پیلی با توانایی فتوسنتز.....
1- دیواره حاوی منفذ است 2- کلروپلاست حاوی گرانوم وجود دارد.
3- مژک ها میتوانند عامل حرکت باشند 4-rRNA در سیتوپلاسم وجود دارد.....

این سوال به خاطر این مال دومه که توش پیلی داره.و پیلی فقط مربوط به باکتریه.اون فتوسنتز به خاطر اینه به اشتباه بیوفتی بزنی کلروپلاست دارد.ولی باکتری که اندامک نداره اصا.مژکم که فقط یوکاریوتا دارن دیگه.ولی تو سیتوپلاسم همه RNA هس.دیواره باکنری هام که تو دوم گفته یکپارچه اس.البته بگما از خودت انتظار نداشته باش الان اینارو بتونی راحت جواب بدی.من خودم فک کنم بعد عید بعد از شونصد بار دور کردن کتاب یاد گرفتم. :D

کتاب زیست 2 ....قسمت گیرنده حسی جانوران....صفحه ی 69 گفته :

<<ساده ترین گیرنده ی نوری در پلاناریا وجود دارد و چشم جامی شکل نامیده میشود........>>

عایا این جمله اشکال نداره؟؟؟

باید میگفته ساده ترین گیرنده نوری در چشم پلاناریا وجود دارد.......و چشم پلاناریا چشم جامی شکل نام دارد

مگه نه؟؟؟

-----------------------
همچنین شیمی 3 .....در فصل 2 گفته به گرمای مبادله شده در فشار ثابت آنتالپی واکنش گفته میشود و آن را با ΔH نمایش میدهند.......عایا این جمله درسته؟؟؟ نباید میگفته تغییر آنتالپی واکنش؟؟

بچه ها من زيست دوم سال 91 رو دارم كه توش بر خلاف كتاب هاي تست سال هاي قبل گفته كه حركات دودي و موضعي معده هردوتاشون با انقباض ماهيچه هاي طولي و حلقوي ايجاد ميشن.
ميخواستم ببينم كتاب سال 90 كه ملاك كنكور هست در اين مورد چي گفته ؟

این جمله که ساده ترین گیرنده نوری در چشم جامی شکل پلاناریا است غلطه چون براساس کتاب پیش ساده ترین گیرنده نوری همان لکه ی چشمی اوگلنا(آغازی تک سلولی) هست و توی تستهای کنکور هم دیگه این اشتباهو تکرار نمیکنن.. اون حرف شما هم درسته...باید گفته بشه ساده ترین گیرنده ی نوری در بین جانوران (نه جانداران) در چشم جامی شکل پلاناریا وجود دارد.
اون جمله ی شیمی سوم هم باید بشه تغییر آنتالپی واکنش ولی تو قسمتهای مختلف کتاب تغییر آنتالپی -تغییر آنتروپی و تغییر انرژی آزاد رو به اختصار به صورت آنتالپی-آنتروپی و انرژی آزاد آورده....غلطه ولی توی تستها هم همینجوری مطرح میکنن...بهشون عادت کنید

به نقل از The Sniper :
بچه ها من زيست دوم سال 91 رو دارم كه توش بر خلاف كتاب هاي تست سال هاي قبل گفته كه حركات دودي و موضعي معده هردوتاشون با انقباض ماهيچه هاي طولي و حلقوي ايجاد ميشن.
ميخواستم ببينم كتاب سال 90 كه ملاك كنكور هست در اين مورد چي گفته ؟
من کتاب 89 رو دارم همینو نوشته.حتما 90 ام که این وسط بوده همینو نوشته دیگه :D

به نقل از z.n1994 :
من کتاب 89 رو دارم همینو نوشته.حتما 90 ام که این وسط بوده همینو نوشته دیگه :D
يعني 89 گفته كه هم دودي و هم موضعي جفتشون با ماهيچه هاي طولي و حلقوي هستن ؟
كتاب 89 به حلقوي بودن كارديا هم اشاره كرده ؟

مرسي

به نقل از The Sniper :
يعني 89 گفته كه هم دودي و هم موضعي جفتشون با ماهيچه هاي طولي و حلقوي هستن ؟
كتاب 89 به حلقوي بودن كارديا هم اشاره كرده ؟
همش آره

سلام...

زیست 1 صفحه 59 گفته : حرکات دودی با انقباض ماهیچه ها و انتقال حرکت به تارهای ماهیچه ای جلوتر مواد را در طول روده به جلو میرانند........عایا منظورش از روده لوله گوارش نبوده؟؟؟

در ضمن من این فرق حرکات دودی و موضعی رو نمیفهمم به هیچ وجه.....نه پارسال فهمیدم نه الان.....
اگه یکی بتونه توضیح بده یه دنیا ممنونش میشم *-:

به نقل از HotMe :
سلام...

زیست 1 صفحه 59 گفته : حرکات دودی با انقباض ماهیچه ها و انتقال حرکت به تارهای ماهیچه ای جلوتر مواد را در طول روده به جلو میرانند........عایا منظورش از روده لوله گوارش نبوده؟؟؟

در ضمن من این فرق حرکات دودی و موضعی رو نمیفهمم به هیچ وجه.....نه پارسال فهمیدم نه الان.....
اگه یکی بتونه توضیح بده یه دنیا ممنونش میشم *-:
خب اينجا ميخواسته بگه كه در روزده چطور غذا حركت ميكنه دليلي نداره كه حتما در مورد كل لوله گوارش بگه.

در مورد حركات دودي هم اينطوري ميشه گفت:

يه شيلنگ خيلي نازك ( از جنس كش )‌ رو در نظر بگير كه يه تيله توش هست؛ تو اگه بخواي اون تيله رو درش بياري چطوري اينكارو ميكني ؟ بهترين كار اينه كه اون قطعه اي كه تيله توش قرار داره رو به وسيله انگشتات؛ از كنار منقبض كني طوري كه تيله مجبور بشه به جلو حركت كنه و وقتي چند سانتي متر به جلو حركت كرد بازم از كنار تيكه به وسيله انگشتات شيلنگ رو منقبض كني و همينطور ادامه بدي تا تيله مسير شيلنگ رو تا آخر طي كنه و از داخل شيلنگ خارج بشه. اين ميشه حركات دودي.
حركات موضعي هم فشارهاي لوله گوارش بر خود قطعه غذايي هستن( به جاي اينكه كنار قطعه غذايي رو منقبض كنن تا غذا حركت كنه، خود اون نقطه اي كه غذا توش قرا رداره رو منقبض ميكنن تا غذا از وسط خورد بشه )

به نقل از The Sniper :
خب اينجا ميخواسته بگه كه در روزده چطور غذا حركت ميكنه دليلي نداره كه حتما در مورد كل لوله گوارش بگه.

در مورد حركات دودي هم اينطوري ميشه گفت:

يه شيلنگ خيلي نازك ( از جنس كش )‌ رو در نظر بگير كه يه تيله توش هست؛ تو اگه بخواي اون تيله رو درش بياري چطوري اينكارو ميكني ؟ بهترين كار اينه كه اون قطعه اي كه تيله توش قرار داره رو به وسيله انگشتات؛ از كنار منقبض كني طوري كه تيله مجبور بشه به جلو حركت كنه و وقتي چند سانتي متر به جلو حركت كرد بازم از كنار تيكه به وسيله انگشتات شيلنگ رو منقبض كني و همينطور ادامه بدي تا تيله مسير شيلنگ رو تا آخر طي كنه و از داخل شيلنگ خارج بشه. اين ميشه حركات دودي.
حركات موضعي هم فشارهاي لوله گوارش بر خود قطعه غذايي هستن( به جاي اينكه كنار قطعه غذايي رو منقبض كنن تا غذا حركت كنه، خود اون نقطه اي كه غذا توش قرا رداره رو منقبض ميكنن تا غذا از وسط خورد بشه )
البته این یکم اشکال داره.حرکات دودی یه چیزه پیوسته اس.مثلا همون شیلنگو تصور کن یه جاش منقبضه بعد تصور کن این انقباض شروع به حرکت کنه تا ته شیلنگ بره. ینی انقباض دودی این طوری نیس که بگیره ول کنه یه جا رو که گرفت تا ته روده میره.واسه همینه چن ساعت بعد از غذا خوردن دسشوییت میگیره.مطمئنا همون غذایی نیس که خوردیش
فک کنم نفهمیدی نه :D

سلام.
کسی خواص فیزیکی DNA رو میدونه؟؟
زیست 2، فصل 5

عاقا من یه بد فهمی دارم[nb] اونجوری نگاه عاقل اندر سفیه نندازید بهم ~X([/nb].....ممنون میشم کسی رفعش کنه

تو کتاب زیست 2-116 صفحه

گفته: وقتی سلول برای تقسیم آماده میشود ، هر یک از رشته های نامشخص کروماتین(که در حقیقت کروموزوم نام دارد) همانند سازی میکنند.....

حالا من میگم عایا این رشته های کروماتینی در واقع همون dna (منظورم دی ان ای خالیه :D :D یعنی بدون هیستون) نیستن؟؟

یه سوال دیگه: علت اینکه هی کروموزوم ها فشرده میشن هی باز میشن چیه؟؟ :D خوب مث بچه آدم به یه حالت بمونن(البته اینجاشو شوخی کردم ) ....خودم یه فکرایی کردم ولی میخاستم از شما هم بپرسم

پیشاپیش ممنون از پاسخ شما ..........

به نقل از هیبرید :
سلام.
زیست 2، فصل 5
یه خاصیتشو میدونم.چسبناکه.ینی یه آزمایش داره آخرش نوشته آن چیزی که به همزن میچسبد دی ان آ است :D

به نقل از هیبرید :
سلام.
زیست 2، فصل 5

كتاب گاج نوشته چسبناك،كشسان و شفاف

به نقل از HotMe :
عاقا من یه بد فهمی دارم[nb] اونجوری نگاه عاقل اندر سفیه نندازید بهم ~X([/nb].....ممنون میشم کسی رفعش کنه

تو کتاب زیست 2-116 صفحه

گفته: وقتی سلول برای تقسیم آماده میشود ، هر یک از رشته های نامشخص کروماتین(که در حقیقت کروموزوم نام دارد) همانند سازی میکنند.....

حالا من میگم عایا این رشته های کروماتینی در واقع همون dna (منظورم دی ان ای خالیه :D :D یعنی بدون هیستون) نیستن؟؟

یه سوال دیگه: علت اینکه هی کروموزوم ها فشرده میشن هی باز میشن چیه؟؟ :D خوب مث بچه آدم به یه حالت بمونن(البته اینجاشو شوخی کردم ) ....خودم یه فکرایی کردم ولی میخاستم از شما هم بپرسم

پیشاپیش ممنون از پاسخ شما ..........

بله همون DNA هست.
دوتا علت اصلي داره؛ اوليش اينه كه فشرده موندن DNA يكمي انرژي ميخواد و دومين و اصليش اينه كه اگه DNA فشرده باشه معمولا عوامل رونويسي نميتونن در تنظيم بيان ژن شركت كنن و اكثر ژن ها خاموش هستن ( اگه فصل 1 پيش رو نخوندي شايد متوجه نشي چي گفتم )‌
و اگه ژن ها هم خاموش باشن سلول نميتونه از اطلاعات ژن ها براي ساخت پروتئين و RNA و ... استفاده كنه.

به نقل از z.n1994 :
البته این یکم اشکال داره.حرکات دودی یه چیزه پیوسته اس.مثلا همون شیلنگو تصور کن یه جاش منقبضه بعد تصور کن این انقباض شروع به حرکت کنه تا ته شیلنگ بره. ینی انقباض دودی این طوری نیس که بگیره ول کنه یه جا رو که گرفت تا ته روده میره.واسه همینه چن ساعت بعد از غذا خوردن دسشوییت میگیره.مطمئنا همون غذایی نیس که خوردیش
فک کنم نفهمیدی نه :D

بله همينطوره و حركات پيوسته هستن. ولي منم همين رو عرض كردم. گفتم كه به وسيله انگشتات شيلنگ رو منقبض كني. اگه با انگشتات چيزي رو منبقض كني ميبيني كه حتما بايد به طور پيوسته اين كار رو انجام بدي.
در ضمن علاه بر پيوسته بودن حركات دودي؛ جالبه كه بدونيم گاهي اوقات حركاتي وجود دارن كه غذا رو چند ميليمتر عقبتر ميارن ولي تاثيري در حركت رو به جلوي كيموس معده و محتوات روده ندارن

بچه ها من هيچي از مجموع بالا و پايين در انتگرال متوجه نميشم. مفاهيم كتاب هم نسبت به جزوه هاي سارسال خيلي تغير كردن. خود كتاب هم فكر كنم استباه تايپي در صفحه 231 و 232 داشته باشه .
ميشه يه نفر به من بگه مجموع بالا و پايين چيه اصلا ؟‌
كتاب صفحه 232 گفته كه شكل10 قسمت هاي رنگي فلان و قسمت هاي خاكستري هاشور زده هم فلان...... در صورتي كه شكل فقط قسمت هاي رنگي داره و هيچ قسمت خاكستري هاشور زده اي نيست.

ميشه كلا يه نفر ياد بده كه مجموع بالا و پايين چيه و به چه دردي ميخوره و چطوري ميشه محاسبش كرد ؟؟ يا اگر هم جزوه خوانا و خوبي از دبيرتون براي اين درس دارين لطفا براي من اسكن كنين و قرار بدين

با تشكر

Back
بالا