• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کوروش پادشاه هخامنشی

eyekay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم،علامه حلی تهران
شهر
قم،تهران
مدال المپیاد
مدال نقره ی المپیاد ریاضی
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار
پاسخ : کوروش

ولی آخه من نمی فهمم اگه اسم پادشاها حذف بشه پس قراره چی درس بدن؟درس دادن زندگی نامه ی آدم های موفق خوبه ولی این که دیگه اسمش تاریخ نیست!

ma(-)Dye

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان(1)
شهر
کرج
رشته دانشگاه
آدم از فرداش خبر نداره که!

به نقل از حامد مهدوی :
ولی آخه من نمی فهمم اگه اسم پادشاها حذف بشه پس قراره چی درس بدن؟درس دادن زندگی نامه ی آدم های موفق خوبه ولی این که دیگه اسمش تاریخ نیست!
اسم ها بعضی جاها توی تاریخ راهنمایی خیلی اذیت می کردن
ولی به نظرم نیازه
اسم پادشاه های مهم باید باشه
البته سیاه لشکرا حذف شدن هم مهم نیست مخصوصا تاریخ معاصر اسماش پدر دراره

yasna

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
مدال المپیاد
زیست
رشته دانشگاه
پزشکی یا شایدم ژنتیک یا شایدم ......

به نقل از µ @ ћ Đ λ Ə :
البته سیاه لشکرا حذف شدن هم مهم نیست مخصوصا تاریخ معاصر اسماش پدر دراره
آره خب اگه اونا رو حذف می کردن که خوب بود ولی مطمئن باش که حتی اگه همشم حذف کنن اون قسمت مشروطه به بعد رو نگه میدارن!!!!

alienboy

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
میرزاکوچک خان رشت
شهر
رشت

متأسفانه آدم هایی حتی همین جا هستن که کورش رو اصلاً دوست ندارن و فهم و شعورشون (خیلی ببخشید) از خر بیشتر نیست!! :rolleyes:

باور کنین مردم هم بدشون نمیاد!!احتمالاً برای سوم راهنمایی میخوان حوادث بعد انتخابات رو بذارن!

عزیز با این وضعی که من اینجا میبینم کسی کورش رو ستایش نمی کنه در حقیقت اینجا روضه خون ها رو بیشتر از کورش تحویل می گیرن!! #-o

alienboy

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
میرزاکوچک خان رشت
شهر
رشت
پاسخ : کورش پادشاه هخامنشی

کورش حتی وقتی به بابلی ها حمله کرد گذاشت هر دینی رو که دوست دارن بپرستن.مردم از خداشون بود کورش بیاد سرزمینشون رو بگیره!!

SH.H

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سنندج
شهر
سنندج
دانشگاه
دانشگاه تهران...(ایشال

کوروش بزرگترین پادشاه ایران بوده هست و خواهد بود

ma(-)Dye

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان(1)
شهر
کرج
رشته دانشگاه
آدم از فرداش خبر نداره که!

نامش شانزده بار در تورات به نيکي برده شد وکورش
" دست راست خداوند" نام گرفت.

mamoot

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
همونجا

نباید همه رو با یه چوب زد........
در کل تاریخ بعد اسلام مزخرفه.....
بعد اسلام همش داریم پس رفت میکنیم......
هخامنشیان بهترین دوره تو ایران یود..... >:D<
و در حقیقت تمام تاریخ ما هم همونه.......
نباید هیچوقت فراموش بشه......... [-(

elmira

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
دزفول
مدال المپیاد
شرکت در المپیاد فیزیک-ریاضی-نجوم واوردن مقام در 2تاشون

به نقل از alienboy :
متأسفانه آدم هایی حتی همین جا هستن که کورش رو اصلاً دوست ندارن و فهم و شعورشون (خیلی ببخشید) از خر بیشتر نیست!! :rolleyes:
اره خداییش هرچی می کشیم از دست این معدود ادمای....است
به نقل از pegah.m :
موافقم بدجوری

Aramesh_Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا (ع)
شهر
لاهیجان
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی

اینا چند تا از سخنان کوروش کبیره که بنظرم خیلی قشنگ و پر معنا میاد :

اگربخواهید دشمنان خود را خوار کنید، به دوستان خویش نیکی نمایید.

باید این درس را نیک آموخت که خوشی و سعادت انسان به رنج و زحمتی که در تحصیل آن به کار برده است، بستگی و ارتباط دارد.

کار و مرارت، چاشنی خوشبختی است.

برماست که با تمام جهد و قوا، اسباب بزرگی و مردانگی را آماده و حفظ کنیم تا آسودگی خاطر که بهترین و گرامیترین نعمت‌هاست، به دست آید و از غم و محنت‌های سخت، در امان باشیم.

جهان‌گیری کار عظیمی است اما جهان‌داری کاری بس عظیمتر است. به چنگ آوردن امپراتوری در اثر جسارت و جنگ‌آوری است اما حفاظت آن بدون حزم و درایت و مراقبت پیوسته محال است.

به عقیده من،‌ زمامدار باید بر دیگر افراد از این جهت امتیاز و برتری داشته باشد که نه فقط از زندگی سهل و آسان روگردان، بلکه عاقبت‌اندیش و با تدبیر و پرکار باشد.

سحرجون

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان شیـــــــــــــــش
شهر
طهـــــــــــرانـــ
مدال المپیاد
در طفولیت یکم کار می کردم
دانشگاه
زرشک
رشته دانشگاه
کمپ.ت سازی

زنده باد:
زنده باد مردی که کاشت نطفه ی قدرت را در تاریخ ایران...مردی که فرشتگان و جنیان در خدمتش بودند و آن کس که پارسی را سرشت و با مردم آریایی خوی گرفت...
هر آن کس که عقیده اش گفتار، رفتار و پندار نیک است و...درود بر وژدان پاکش...
کوروش...ای مرد بزرگ کاش می شد یک بار دیگر تو را دید و با تو حرف زد...
خب ایرانسلشو بگیـــــــــــــر...
عاشقشم /m\

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

من ترجیح می دم عاشق یک شخصیت تاریخی نباشم چون ممکنه در مورد قضاوت تاریخ منو دچار مشکل کنه. به خصوص در مورد کوروش ما احترام قدیس مابانه ای بهش داریم. من تمامی کارهایی که برای ایران و مهم تر از اون انسان انجام داد ارزش و احترام بسیار زیادی قائلم ولی خودم رو شیفته ی اون نمی دونم. به نطر من بهتره با دید بی طرفانه ای به شخصیت اون نگاه کنیم که مثلا از شوونیسم جلوگیری بشه. ولی این نباید به این معنا باشه که خوبی هایی که در حق تمدن و بشریت انجام داد از یادمون بره. به هیچ وجه.

ریهانولیت

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
زاهدان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
RUDN university
رشته دانشگاه
پزشکی

نظرتون راجبه ذوالقرنین چیه؟

+خیلی افتخارآمیزه اووووووووووووووووووووووف :D

Al McJoseph

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
حليـ2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط مرحله يك شيمي! همين :|
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست شناسی

با سلام خدمت دوستان من كاربر جديدم و تازه اين تاپيك رو خندم خواستم بگم كه كوروش بزرگ تنها يك همسر به نام بانو كاساندان كه شاهزاده ماد بودند رو داشتند و همسر ديگري نداشتند و از بانو كاساندان داراي پنج فرزند بودند. و همچنين به نظرم اهميتي نداره كه كوروش بزرگ ذوالقرنين هست يا نه واين مهمه كه ايشون از نظر اكثر مورخين مهم ترين پادشاه تاريخ و مايه افتخار بشريت هستندو هيچ چيز ديگه اي اهميت نداره.

Al McJoseph

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
حليـ2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست شناسی
کورش پادشاه هخامنشی

به نقل از pegah.m :
نباید همه رو با یه چوب زد........
در کل تاریخ بعد اسلام مزخرفه.....
بعد اسلام همش داریم پس رفت میکنیم......
مگه اينو ميفهمن اين عرب پرست هاي تزي دوست!!!

yashar

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک - ساخت و تولید

در اين كه كوروش آدم بزرگي بود و خدمت هاي زيادي به ايران و جامعه ي بشريت كرد و لايق احترام و بزرگداشته هيچ شكي نيست! اما متاسفانه بعضيا ديگه بيش از حد راجبش اغراق ميكنن و تبديلش كردن به يك قديس!! تا جايي كه بعضيا تا حد پرستش بالا مي برنش و ميرن پاسارگاد و سجده ميكنن و ...
كوروش هرچقدر هم كه آدم بزرگ و متمدني بود فرقي به حال امروز ما نميكنه!اينكه چي بوديم مهم نيست مهم الانه كه چي هستيم؟ ما كه اين همه ادعاي فرهنگمون ميشه پس چرا حال و روز جامعه مون اينه؟؟

yashar

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک - ساخت و تولید

خيلي جالبه كه ميگيم كوروش 2500 سال پيش به عقايد و افكار مردم احترام مي گذاشت و ارزش قائل بود و الان مايي كه ادعا ميكنيم وارث اون فرهنگيم به عقايد هم ديگه احترام نميگذاريم كه هيچ نژاد پرستي هم ميكنيم...
اينو حتي تو خيلي از پست هاي همين تاپيك هم ميشه ديد!!

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (1) / هاشمی نژاد (1)
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
المپ فیزیک بودم که نیمهِ راه، کفشامو آویختم نمیدونم چرا!
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
« مهندسی صنایع و سیستم ها »

.. بعد از مدت ها عشق به تاریخ و مطالعه ش، چندیه فهمیدم اصن باید بذارمش کنار تاریخ باستان رو!!

دانشمندان دارن اساس نظریه تمدن شناختی ایران پیش از مادها رو بررسی میکنن و نظریه ای که من بشخصه باهش خیلی حال کردم، واسه دکتر جهانشاه درخشانی هست.
برای همین دگ واقعا سخته اعتماد به منابعی که هست، بخصوص که درباره هخامنشیان این منابع فوق العاده مبهم تره! باز ساسانیان کمی واضح ترن برامون!

خیلیا سعی میکنن کوروش رو مقدس کنن و ربطش بدن به ادیان مثل بحث ذوالقرنین، اما من همیشه گفتم یا باید اینطوری ذوالقرنین بودن و یکتاپرستی شو قبول کنیم، یا منشور بابلش رو که الکی مشهور به منشور حقوق بشر شده قسمتی از اون!
تو نت هم یه سرچ ساده بزنین می بینین کارخانه سخن سازی برای کوروش رو که همه بدون منبع اند و ..!!

حتا دیدم حدیث امام صادق(ع) رو عینا از زبان کوروش و زرتشت نقل میکنن!

خلاصه که من دگ به بسیاری از بخش های پدر توهم تاریخ جناب هرودت و کتاب گزنفون یعنی کوروش نامه که عملا رمان تاریخی هست و نه کتاب تاریخ ، نمیتونم اعتماد کنم! کتیبه ها باز یکم جای بحث داره!

خلاصه کردن کل تاریخ ایران در یک شخص، خطرناکه! ترسم روزی همونایی که تاریخ مارو نوشتن، برگردن و خودشون بگن اصن چنین چیزایی همش این نـبوده!!!

احترام خاصی هم برای سربازان ساده ایران در طول تاریخ قائلم، هرچند همیشه شاهان اند که بر گرده افتخار و نوشتن از پیروزی هاشون سوار اند!

_ _ _

در کل پادشاه هارو ابدا مقدس نـمیدونم چون بهرحال ذاتشون پادشاهیه و ازشون انتظار عصمت نـدارم! ولی علاقه دارم به بعضیشون از باب همین خصلت های شاهی و کارهای نظامی شون و ..!

بشخصه به مهرداد دوم اشکانی، ارد اول و سردارش سورنای سیستانی، شاهپور اول و دوم در باستان ؛

و در بعد از اسلام، به یعقوب لیث تا حدی ، بوییان _ بسیار ، شاه عباس و در آخر نادرشاه کبیر x: .. علاقه و محبت خاصی دارم! 8->

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (1) / هاشمی نژاد (1)
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
المپ فیزیک بودم که نیمهِ راه، کفشامو آویختم نمیدونم چرا!
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
« مهندسی صنایع و سیستم ها »

.. تاریخ رو همه با جنگ ها و ... میشناسن!! اما نـمیدونن در جنگ هایی که برای ما افتخاره، گاهی برای دیگری ویرانی بوده و بالعکس!

شاهان یا در جنگها هدفشون حفظ مرزها بود و دفاع از خاک، یا کشورگشایی و یا افتخارات واهی و ...!! چقدر اما سودش برای مردم کشور بوده؟!
فردوسی میگه شادی در زمان بهرام گور چه جوریا بوده! .. خب! اکثر توصیفات مربوط به این موضوعات و جتلمنی ایرانی ها و .. ، توصیف اشرافِ اونموقع و درباری هاست نه توده مردم!

ما کجا بودیم پس در نظام طبقاتی؟! ..

تاریخ فقط جنگ نـیست! .. برای اون عرب جنایات خالد بن ولید در ایران لذت بخشه و تاریخی که بهش افتخار کنه!! برای ما عزاست! اما حتا پیامبر(ص) هم پناه برد به خداوند از جنایات خالد بن ولید در زمان رفتنش به یمن!!!

___

بازهم بقول دکتر درخشانی، باید آستین بالا بزنیم و تاریخمونو خودمون دوباره کشف کنیم و بنویسیم! .. مثلا همن نظریه پیدایش اقوام آریایی که همه تا الان خوندن از سیبری و شمال دریای مازندران(قزوین) و ... اومدن، کم کم داره منسوخ میشه ؛ فقط تا الان برای عوام اعلام رسمی نشده!

همین میدونین چقدر میتونه تاریخ رو زیر و رو کنه؟! .. خب! حالا ما هی بریم کتاب گزنفون بخونیم که اکثرش تعریفه، خب چرا کتاب همون مورخ هموطنشو مثلا نخونیم که همش توهنیه؟!

دید نسبی همینه! .. از نظر یونانی حمله به آتن وحشی گریه و تجاوز!! .. از نظر ما انتقامی شیرین و فتحی بزرگ! => و البت هردمون داریم اشتباه می کنیم!!!

تاریخ پر از ابهامه و پر از بخش هایی که با دید نسبی نوشته شده و ..!!

کمی هم تاریخ اجتماعی باید خوند .. نه برای لذتش مثل خوندن فلا پیروزی شاه ایرانی! _ که برای درس هاش!

آگاهی از گذشته آری .. ماندن در گذشته نــه!

Al McJoseph

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
حليـ2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست شناسی

به نقل از Fitz William . Darcy :
.. بعد از مدت ها عشق به تاریخ و مطالعه ش، چندیه فهمیدم اصن باید بذارمش کنار تاریخ باستان رو!!

دانشمندان دارن اساس نظریه تمدن شناختی ایران پیش از مادها رو بررسی میکنن و نظریه ای که من بشخصه باهش خیلی حال کردم، واسه دکتر جهانشاه درخشانی هست.
برای همین دگ واقعا سخته اعتماد به منابعی که هست، بخصوص که درباره هخامنشیان این منابع فوق العاده مبهم تره! باز ساسانیان کمی واضح ترن برامون!

خیلیا سعی میکنن کوروش رو مقدس کنن و ربطش بدن به ادیان مثل بحث ذوالقرنین، اما من همیشه گفتم یا باید اینطوری ذوالقرنین بودن و یکتاپرستی شو قبول کنیم، یا منشور بابلش رو که الکی مشهور به منشور حقوق بشر شده قسمتی از اون!
تو نت هم یه سرچ ساده بزنین می بینین کارخانه سخن سازی برای کوروش رو که همه بدون منبع اند و ..!!

حتا دیدم حدیث امام صادق(ع) رو عینا از زبان کوروش و زرتشت نقل میکنن!

خلاصه که من دگ به بسیاری از بخش های پدر توهم تاریخ جناب هرودت و کتاب گزنفون یعنی کوروش نامه که عملا رمان تاریخی هست و نه کتاب تاریخ ، نمیتونم اعتماد کنم! کتیبه ها باز یکم جای بحث داره!

خلاصه کردن کل تاریخ ایران در یک شخص، خطرناکه! ترسم روزی همونایی که تاریخ مارو نوشتن، برگردن و خودشون بگن اصن چنین چیزایی همش این نـبوده!!!

احترام خاصی هم برای سربازان ساده ایران در طول تاریخ قائلم، هرچند همیشه شاهان اند که بر گرده افتخار و نوشتن از پیروزی هاشون سوار اند!

_ _ _

در کل پادشاه هارو ابدا مقدس نـمیدونم چون بهرحال ذاتشون پادشاهیه و ازشون انتظار عصمت نـدارم! ولی علاقه دارم به بعضیشون از باب همین خصلت های شاهی و کارهای نظامی شون و ..!

بشخصه به مهرداد دوم اشکانی، ارد اول و سردارش سورنای سیستانی، شاهپور اول و دوم در باستان ؛

و در بعد از اسلام، به یعقوب لیث تا حدی ، بوییان _ بسیار ، شاه عباس و در آخر نادرشاه کبیر x: .. علاقه و محبت خاصی دارم! 8->
گزنفون و هرودوت دو مورخ معروف و موثق تاريخ اند واين كهشما ميگيد رمان يا منشور حقوق بشر كوروش كه كل دنيا قبولش داره، كوروش بزرگمرديست بي بديل درتاريخ دنيا كه حرف من هم نيست حرف مورخين موثق ايرانشناسه !!!نميدونم چجوري به خودتون اجازه ميديد، شما حتي به سنگ نبشته ها هم اطمينان نداريد؟؟ حالا اگه بيان بگن فلان امامزاده سرطان شفا داده بازم منبع ميخوايد؟؟؟؟؟؟ فقط ميگيد قربون صفاتتت برم آقاااا!!!!!ولي در اين موارد شما به منبع دقيق نياز داريد تو زياده روي بعضي ها شكي نيست ولي شما خيلي زياده روي كرديد و حرفاتون با كمال احترام فوق العاده بچه گانه است !!! چطور ما بايد قهرمانان پوشالي غرب رو بشناسيم ولي چنين قهرمانان ملي و واقعيموون رو بزرگ نكنيم ؟چقدر از گنده نمايي جنگ آوري فلان سردار عرب شنيديم؟؟ ولي هيچ چيز از بزرگمرداني چون كوروش بزرگ و آريو برزن و سورنا نميدونيمم؟؟!!!!!واقعيت اينه كه ما بيگانه پرست و خودگريز شديم و هنوز هم در مقابل اين گارد ميگيربم اميدوارم به حرفام به چشم توهين نگاه نكنيد و يك گپ دوستانه بدونيد

بالا