• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کوروش پادشاه هخامنشی

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست
پاسخ : کورش پادشاه هخامنشی

به نقل از آريو برزن :
شما حتی به سنگ نبشته ها هم اطمينان نداريد؟؟
اصلا منابع معتبری نیستن. اگه من یه دیکتاتور جانی باشم و مثلا همه مردم یک شهر رو بسوزونم نمی یام این رو روی سنگ حک کنم. همیشه این احتمال قوی وجود داره که دولتمردها بخوان و کار هاشون رو بهتر نشون بدن و اگه قرار باشه این کار ها روی چیزی مثل سنگ حک شه و تا مدت ها بمونه باید حتی خیلی بهتر جلوه داده بشه. هر چند جای تقدیر داره از کوروش. چون پادشاهان مصری, به عنوان مثال, قطع کردن دست و پای دشمنها و کباب کردن بچه هاشون رو به عنوان افتخار روی سنگ حک می کنن کوروش کار های خوب رو به عنوان افتخار حک می کنه(چه راست چه دروغ) که نشون میده پادشاه از درک و فهم و درجه ی تمدن قابل توجهی برخورداره.

Al McJoseph

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
حليـ2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط مرحله يك شيمي! همين :|
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست شناسی

به نقل از dark lady behemoth :
اصلا منابع معتبری نیستن. اگه من یه دیکتاتور جانی باشم و مثلا همه مردم یک شهر رو بسوزونم نمی یام این رو روی سنگ حک کنم. همیشه این احتمال قوی وجود داره که دولتمردها بخوان و کار هاشون رو بهتر نشون بدن و اگه قرار باشه این کار ها روی چیزی مثل سنگ حک شه و تا مدت ها بمونه باید حتی خیلی بهتر جلوه داده بشه. هر چند جای تقدیر داره از کوروش. چون پادشاهان مصری, به عنوان مثال, قطع کردن دست و پای دشمنها و کباب کردن بچه هاشون رو به عنوان افتخار روی سنگ حک می کنن کوروش کار های خوب رو به عنوان افتخار حک می کنه(چه راست چه دروغ) که نشون میده پادشاه از درک و فهم و درجه ی تمدن قابل توجهی برخورداره.
اگه فقط از خودمون (ایرانیان )نقل شده بود حرف شما درسته ولی وقتی مورخینی چون گزنفون و هرودوت که یونانی اند میان و از کوروش میگن یعنی سنگ نبشته ها دروغ نیست وقتی مسیله ای مثل تسخیر بابل بدون جنگ که کاملا ثابت شده اتفاق میفته و میدونیم که بابلی ها که عاشق چشم وابروی ما نبودند؟؟؟!!! پس یک چیزی اونها رو جذب کرده بود که راضی به تسخیر کشورشون با رضایت شدند به علاوه ما ایرانیان از کیش پاک زرتشتی بودیم که اجازه خونریزی و نا حقی و دروغ رو به ما نمیداد و میبینیم در اواخر اشکانیان که شاهان به دین تعدی کردن با مخالفت های موبدان و مردم مواجه میشن و با همراهی نکردن مردم با یک حمله خارجی این سلسله نابود میشه امیدوارم قانع شده باشید! :-?

clever child

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Allame Helli.II
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
Tehran Polytechnic
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

به نقل از آريو برزن :
اگه فقط از خودمون (ایرانیان )نقل شده بود حرف شما درسته ولی وقتی مورخینی چون گزنفون و هرودوت که یونانی اند میان و از کوروش میگن یعنی سنگ نبشته ها دروغ نیست وقتی مسیله ای مثل تسخیر بابل بدون جنگ که کاملا ثابت شده اتفاق میفته و میدونیم که بابلی ها که عاشق چشم وابروی ما نبودند؟؟؟!!! پس یک چیزی اونها رو جذب کرده بود که راضی به تسخیر کشورشون با رضایت شدند به علاوه ما ایرانیان از کیش پاک زرتشتی بودیم که اجازه خونریزی و نا حقی و دروغ رو به ما نمیداد و میبینیم در اواخر اشکانیان که شاهان به دین تعدی کردن با مخالفت های موبدان و مردم مواجه میشن و با همراهی نکردن مردم با یک حمله خارجی این سلسله نابود میشه امیدوارم قانع شده باشید! :-?
چرا چرت میگی آقای من ؟! چه ربطی به زرتشت داره ، کوروش آدم خوبی بوده قبول ولی به خاطر زرتشت نبوده . مگر این نبود که کمبوجیه زرتشت رو تحریف کرد ؟! ولی در عین حال آدم خونخوار و بی انصافی نبود . خوب بودن کوروش هیچ ربطی به دینش نداره به ویژه این که سند خاصی راجبه دین کوروش توی دنیا وجود نداره ....

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

به نقل از آريو برزن :

گزنفون و هرودوت. این دو تا بهترین دلایل برای خوب بودن کوروش هستن و دلیلش اینکه این دو مورخ اصلا مورخ های خوبی نیستن! چون معمولا با دید بد و با تحریف در مورد مللی جز ملت یونان روایت کردن. و هر جا که تونستن پادشاهی پارس رو بد جلوه نشون دادن. ولی به جز مورد کوروش. حالا اینکه چرا این دو مورخی که چندان از پارس خوششون نمیاد باید از یک پادشاه پارسی تعریف کنن خوب جوابش می تونه این باشه که اون پادشاه واقعا خوب بوده طوری که احتمالا اون دو تا شرمشون می شده تا تحریف کنن. خب این قانع کنندست.
تاریخ تقریبا یکدست در مورد کوروش قضاوت کرده و قضاوتش مثبته. موضوع سر خوبی و بدی کوروش نیست. موضوع سر اینه که از هیچ کس و مطلقا از هیچ کس نباید قدیس ساخت چون دید تاریخیمون رو تار می کنه. شاید درآینده منابع تاریخی چیزی جر اونچه که الان هست قضاوت کرد ولی اگه ما کوروش رو قدیس بکنیم ممکنه نتونیم قاضی های بی طرفی باشیم.

Al McJoseph

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
حليـ2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست شناسی

به نقل از clever child :
چرا چرت میگی آقای من ؟! چه ربطی به زرتشت داره X-( X-( X-( ، کوروش آدم خوبی بوده قبول ولی به خاطر زرتشت نبوده . مگر این نبود که کمبوجیه زرتشت رو تحریف کرد ؟! ولی در عین حال آدم خونخوار و بی انصافی نبود . خوب بودن کوروش هیچ ربطی به دینش نداره به ویژه این که سند خاصی راجبه دین کوروش توی دنیا وجود نداره ....
اینکه کمبوجیه زرتشت رو تحریف کرده نمیدونم از کجات درآوردی ~X( ~X( ~X(ولی درست میگی در مورد دین کوروش منبع خاصی وجود نداره :-\ولی مورخین متحد اند که رفتار او در بسیاری از اوقات منطبق زرتشت بوده و سند معتبر وجود داره که یکتا پرست بوده پس احتمال اینکه زرتشتی بوده باشه زیاده ولی قطعی نیست

clever child

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Allame Helli.II
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
Tehran Polytechnic
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

به نقل از آريو برزن :
دقیقا شما داری چرت میگی! X-( X-( X-( X-(هیچ ربطی به دین نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ X-( X-( X-( X-( X-( واقعا که متاسفم نمیتونم چیزی بگم یعنی زبونم گیر کرده!!!!!! زرتشت سند نداره ؟؟؟پس اوستا چیه؟؟ شما نشستی هیچی نمیخونی میگی سند نداره برو کتاب بخون یکم ~X( ~X( ~X( ~X(طبق حرف شما زرتشتیان الآن احمقند دیگه شورشو درآوردی :((
اولا این که اسپم نده این رو میتونستی تو خصوصی بگی .
دوما این که نگفتم زرتشت سند نداره گفتم دین کوروش سندی نداره ، ینی هنوز کسی نمیدونه کوروش چه دینیو قبول داشته ، چون به همه ادیان احترام میذاشته

به نقل از آريو برزن :
اینکه کمبوجیه زرتشت رو تحریف کرده نمیدونم از کجات درآوردی ~X( ~X( ~X(ولی درست میگی در مورد دین کوروش منبع خاصی وجود نداره :-\ولی مورخین متحد اند که رفتار او در بسیاری از اوقات منطبق زرتشت بوده و سند معتبر وجود داره که یکتا پرست بوده پس احتمال اینکه زرتشتی بوده باشه زیاده ولی قطعی نیست
لطفا یه ذره مطالعات تاریخی داشته باشین ، اولین کسی که با خواهرش ازدواج کرد کمبوجیه پسر کوروش بود در حالی که قبل از اون ازدواج با محارم در زرتشت حرام بوده ... (فکر کنم این رسم ازدواج با محارم هنوز هم در میان زرتشتیان رایج باشه البته مطمئن نیستم که صحت داشته باشه )

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (1) / هاشمی نژاد (1)
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
المپ فیزیک بودم که نیمهِ راه، کفشامو آویختم نمیدونم چرا!
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
« مهندسی صنایع و سیستم ها »

.. دوستان!!

خوبه اول کتاب هرودت رو بخونید تا قبول کنید پدر توهم تاریخ جهان هست با اون آمار و ارقام!!

اصن خودت هرودت هرچی از کوروش نوشته، منبعش یکی از شاهزاده های هخامنشیِ سه نسل بعد از کوروش بوده در منطقه سوریه امروزی که اسمش یادم نیس!! یعنی خود هرودت مدتها بعد از کوروش تاریخش رو نوشته پس قابل اطمینان نیست! شما بهتره صرفا معروفیتش رو به معنای معبر بودنش نـگیری!

گزنفون رو هم من نـمیگم ؛ خود محققان میگن کوروش نامه یک رمان هست! مثلا شما کوروش کبیر اثر هارولد لمب رو بخون، اصن داستان پردازی داره و از نظر تاریخی خیلی استناد نمیشه بهش کرد خب!

و تمام مشکل همینه که هرکسی درباره کوروش نوشته، از همین دو سه نفر و چندتا کتیبه نوشته! .. پس نـمیشه بگیم عده زیادی ازش اینطور نوشتن ؛ چون منبع همشون آخرش یکی میشه و کثرت این نوشته ها ، دلیلی بر حقانیت اونا نـخواهد بود خیلی واضحه!

من عاشق امثال آریو برزن و سورنا ام ؛ حتا بیشتر از کوروش! .. درباره امامزاده هم قضاوت بی اساسی کردین درباره من ، برای به کرسی نـشوندن حرفتون و این استدلال شما رو از درجه اعتبار ساقط میکنه به سادگی!

سعی نکنین اینطور القا کنین که هرکی درباره تاریخ هخامنشیان و بخصوص کوروش ابهام داره و نقدی وارد میکنه؛ شاگرد پورپیرارِ دیوانه ست و عرب پرست!! .. و یا فقط کسی که کوروش رو قبول داره و فروهری که میندازه گردنش بزرگتره، وطن دوست تره!!

_ _ _

درضمن؛ عرض کردم اگر منشور بابل کوروش رو قبول دارید؛ طبق اعتراف صریح خود کوروش نـمیتونید اون رو یکتاپرست بدونید! .. و اگر اونو یکتاپرست و یا ذوالقرنین و .. میدونید، پس منشور بابل از درجه اعتبار ساقط هست! به همین سادگی میشه این رو با خوندن متن کامل ؛ تاکید میکنم کامل ، اون استوانه که فقط اندکی ش مشهور شده به منشور حقوق بشر و باقی ش رو دوست نداشتن عده ای گویا!! فهمید.

Al McJoseph

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
حليـ2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست شناسی
کورش پادشاه هخامنشی

به نقل از clever child :
اولا این که اسپم نده این رو میتونستی تو خصوصی بگی .
دوما این که نگفتم زرتشت سند نداره گفتم دین کوروش سندی نداره ، ینی هنوز کسی نمیدونه کوروش چه دینیو قبول داشته ، چون به همه ادیان احترام میذاشته
لطفا یه ذره مطالعات تاریخی داشته باشین ، اولین کسی که با خواهرش ازدواج کرد کمبوجیه پسر کوروش بود در حالی که قبل از اون ازدواج با محارم در زرتشت حرام بوده ... (فکر کنم این رسم ازدواج با محارم هنوز هم در میان زرتشتیان رایج باشه البته مطمئن نیستم که صحت داشته باشه )
در رد صحبت هاي شما مبني بر ازدواج با محارم :اين توهم اولين بار توسط هرتسفلد در كتاب زرتشت و جهان او بيان ميشود و دروغي بيش نيست در كتاب اوستا ترجمه دكتر هاشم رضي يكي از بزرگترين محققين ايران باستان در مقدمه كتاب اوستا ميگويد:(بدون تغيير از متن كتاب) ((در اينجا اشاره به توهمات هرتسفلد در كتابش به نام زرتشت و جهان او جا باشد.در واقع جز به توهمات و افكار و استنباط هاي خيالي و واهي نظرات وي را چيز ديگري نميتوان تعبير نمود.هرتسفلد ميگويد كه نسب زرتشت[پيمبر زرتشت] از سوي مادر به استياگس شاه ماد ميرسد .زرتشت به سال ٥٦٩ پيش از ميلاد متولد شد و كوروش بزرگ پس از فتح ماد با مادر زرتشت ازدواج كرد پس دختر كوروش آتوسا ناخواهري زرتشت ميشود!!! و آتوسا با كمبوجيه دختر كوروش ازدواج ميكند و پس از مرگ كمبوجيه آتوسا با داريوش ازدواج ميكند پس زرتشت برادر زن كمبوجيه و داريوش ميشود.)) مي بينيم كه چرت بودن از سر وروي اين فرضيه ميريزد پس فرضيه ازدواج با محارم به راحتي نقض ميشود چون با استناد به سنگ نبشته ها تاريخ تولد زرتشت به هزار سال قبل از كوروش ميرسد( مدارك اين ادعا نيز موجود است ) و به ايمان زرتشتين حالا الاآن در سال ٣٥٧١ زرتشتي هستيم پس كوروش چگونه با مادر زرتشت ازدواج كرد؟؟؟ و اين كه ثابت شده كه كوروش يك همسر داشته به نام كاساندان و پنج فرزند .در صورتي كه طبق توهمات هرتسفلد كوروش دو همسر داشته جالبه كه نام همسر ديگر را مذكور نميشود!!! اگر به مدارك نياز داشتيد ايميلتان را بگوييد كه عكس مدارك را ايميل كنم براتون!!!

Al McJoseph

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
حليـ2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست شناسی
کورش پادشاه هخامنشی

به نقل از Fitz William . Darcy :
.. دوستان!!

خوبه اول کتاب هرودت رو بخونید تا قبول کنید پدر توهم تاریخ جهان هست با اون آمار و ارقام!!

اصن خودت هرودت هرچی از کوروش نوشته، منبعش یکی از شاهزاده های هخامنشیِ سه نسل بعد از کوروش بوده در منطقه سوریه امروزی که اسمش یادم نیس!! یعنی خود هرودت مدتها بعد از کوروش تاریخش رو نوشته پس قابل اطمینان نیست! شما بهتره صرفا معروفیتش رو به معنای معبر بودنش نـگیری!

گزنفون رو هم من نـمیگم ؛ خود محققان میگن کوروش نامه یک رمان هست! مثلا شما کوروش کبیر اثر هارولد لمب رو بخون، اصن داستان پردازی داره و از نظر تاریخی خیلی استناد نمیشه بهش کرد خب!

و تمام مشکل همینه که هرکسی درباره کوروش نوشته، از همین دو سه نفر و چندتا کتیبه نوشته! .. پس نـمیشه بگیم عده زیادی ازش اینطور نوشتن ؛ چون منبع همشون آخرش یکی میشه و کثرت این نوشته ها ، دلیلی بر حقانیت اونا نـخواهد بود خیلی واضحه!

من عاشق امثال آریو برزن و سورنا ام ؛ حتا بیشتر از کوروش! .. درباره امامزاده هم قضاوت بی اساسی کردین درباره من ، برای به کرسی نـشوندن حرفتون و این استدلال شما رو از درجه اعتبار ساقط میکنه به سادگی!

سعی نکنین اینطور القا کنین که هرکی درباره تاریخ هخامنشیان و بخصوص کوروش ابهام داره و نقدی وارد میکنه؛ شاگرد پورپیرارِ دیوانه ست و عرب پرست!! .. و یا فقط کسی که کوروش رو قبول داره و فروهری که میندازه گردنش بزرگتره، وطن دوست تره!!

_ _ _

درضمن؛ عرض کردم اگر منشور بابل کوروش رو قبول دارید؛ طبق اعتراف صریح خود کوروش نـمیتونید اون رو یکتاپرست بدونید! .. و اگر اونو یکتاپرست و یا ذوالقرنین و .. میدونید، پس منشور بابل از درجه اعتبار ساقط هست! به همین سادگی میشه این رو با خوندن متن کامل ؛ تاکید میکنم کامل ، اون استوانه که فقط اندکی ش مشهور شده به منشور حقوق بشر و باقی ش رو دوست نداشتن عده ای گویا!! فهمید.
آقا چرا جو ميدي ؟؟؟؟ من خودم متن كامل استوانه رو خوندم اين چيزي كه شما ميگيد رو نديدم به علاوه در هيچ بازه تاريخي بعد از زرتشت(١٠٠٠ سال قبل از كوروش ) ما چند خدايي نداشتيم!!! بازم ميگم با مدرك حرف بزنيد متن دقيق و منبع بياريد چون ظاهرا به هيچ منبعي اطمينان نداريد چه دليلي داره حتما زندگي نامه يه شخص در زمان خودش نوشته شه؟؟ شما چيزايي رو رد ميكنيد كه خيلي موثق اند البته هرودوت و دروغ هاي تخيليش رو قبول دارم چون واقعا يارو خالي بنده!!!ولي خواهشا متن دقيق استوانه ومنبعش رو بگيد جالب شده واسم!!!

Dark Eagle

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
helli 2
شهر
Tehran
مدال المپیاد
کامپیوتر

فک کنم باس یه نکته رو یاد آور شم.......
----------
وقتی دارید با هم بحث میکنید پست های هم دیگرو like / dislike نکنید .......
چون تو بحث هایی مثل این منبع های امن کمی پیدا میشه.
شایدم بعضی از منابع معتبر باشن ولی طرف مقابل قبول نکنه یا یه چیز هایی مثل این.
----------------
البته بهتره معنی like / dislike رو بگم.
وقتی شما یک چیزی رو لایک میکنید یعنی با اون موافقید و بالعکس.
-----------------------
الآن اگه به پست های بالا نگاه کنید بعضی از پست هایی که دارای منبع موثق(املاش درسته ؟؟) هستند و مطالب کاملا درستی رو مطرح کردند. الکی dislike خوردن..........که در نوع خودش عجیبه.
-----------
د.پ: باااا... منظورم اینه که چیزای غلط رو لایک و چیزایه درست رو دیس لایک نکنید.(منطقی کار کنید)
*_*_*
د.پ2: با کاربران جدید با عطوفت بیشتری برخورد کنید تا از فعالیت کردن زده نشن.

reza7

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طباطبایی
شهر
Bonab
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

فقط یه مورد از شاهکار های هردوت رو بگم...اون تو یکی از جنگ های یونان روایت میکنه که از یکی از شهرهاشون 300000 هزار مرد جنگی برخواستندو به یه شهر دیگه حمله کردند...در حالیکه کل جمعیت اون شهر در اون زمان 3000 نفر بوده.
اصلا قابل اعتماد نیست...

mhnp

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
۳ سال تدریس المپیاد ریاضی و کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار
تلگرام
اینستاگرام

یه سوال دارم هیچ وقت جوابشو نیافتم
این همه جملات زیبایی که از کوروش نقل میشه از کجا اوردن؟؟؟؟

gogory-8

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه۱
شهر
کرمان
دانشگاه
شهید باهنر کرمان
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

من از طرف همه کسایی که خودشونوایرانی میدونن میگم که ماها همه
عاشق کورش وداریوش وهمه ی مردان بزرگ ایرانیم کسانی که برای ایران جنگیدن تا ما امروزباافتخار سرمون روبلندکنیم وبگیم ایرانی هستیم وبه نام ایران افتخار کنیم
ولی بچه ها خواهش میکنم که همیشه تو گذشته زندگی نکنین درسته که مابایدبه تاریخمون افتخار کنیم ولی بیاین فکرکنیم که مابرای ایندگانمون چی گذاشتیم پس فقط توگذشته غرق نشیم وبه فکر اینده هم باشیم وتلاش کنیم برای داشتن ایرانی موفق تراز همیشه... *-:

m.f.a

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
کرمان
دانشگاه
ایشالا شریف یا تهران

من یه جمله ازکوروش شنیدم خیلیییییی دوست دارم این جمله رو

دستورداده ام که مرا بدون تابوت دفن کنند تا اجزای بدنم ذرات خاک ایران را تشکیل دهند

<D=

zakariayerazi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شهرری
شهر
شهرری

درباره ی کوروش اغراق زیاد شده. نمیدونم چندتاتون مستندهای ناصر پورپیرار رو درباره تخت جمشید دیدین. اگه ندیدین حتما ببینین. اگه اهل کتاب خوندنین هم حتما کتاب دوازده قرن سکوت پورپیرار رو بخونین. یادتون باشه تاریخ همیشه اون چیزی نیست که ما دوست داریم باشه. خیلی وقتا ممکنه از حقایق خوشمون نیاد ولی به هر حال حقیقته.

reza7

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طباطبایی
شهر
Bonab
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از mhnp :
یه سوال دارم هیچ وقت جوابشو نیافتم
این همه جملات زیبایی که از کوروش نقل میشه از کجا اوردن؟؟؟؟
اکثرشونو از روی منشور کوروش و سنگ قبرشو کتیبه ها بدست آوردن...
اما انصافا حرفای بزرگی زده...

shakiba0013

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان

به نقل از yasi :
به نظر من کورش بهترین پادشاه ایرانی بوده و همیشه نامش در تمام جهان زنده خواهد ماند اما حیف که هیچ کدوم از مقام های دولتیمون کوچکترین یادی از کورش وسلسله اش نمیکنند
اره این خیلی بده همه جای دنیا روز بزرگداشت کوروش دارن الا خود ایرانیا

Nooshin_d

نوشین
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از reza7 :
اکثرشونو از روی منشور کوروش و سنگ قبرشو کتیبه ها بدست آوردن...
اما انصافا حرفای بزرگی زده...
به قول جیم(هفته نامه) تنها سند مونده از کوروش یک استوانه به طول 22 سانت و عرض 11 با 45 سطر نوشته فقط!!و مابقی سخنان منتسب به ایشان دروغه

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

ببینید دوستان ، بعضی چیزا توو تاریخ خیلیـ دقیق نیست . نظریات افراد با هم تفاوت داره و این باعث میشه اختلاف نظر بوجود بیاد . در مورد کوروش باید بگم تنها منبع تاریخی که از کوروش به جا مونده کتیبه کوروش ه . نمیشه به مورخین اون زمان که در کشور های دیگه م بودن زیاد اعتماد کرد ! اما خب بعضی اطلاعات خیلیـ دقیق نیست !
مثلا تاریخ تولد مامان و بابا بزرگ خیلیـ از ماها مشخص نیست و صرفا تو شناسنامه یه چیزی نوشتن ! اما بعضی افراد اس ام اس میدن که "تولد کورش کبیر مبارک باد " !
بر طبق اسناد کورش جزو پادشاهان خوش نام ایران و جهان محسوب میشه و شکی در این نیست اما نمیشه زیاد سر جزئیاتش بحث کرد !
بهتره کمی ملایم تر با هم بحث کنید و از کوره در نرید ! بحث می کنیم دعوا که نداریم . ممنون که رعایت می کنید.

ناشناس ناشناسی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه ناشناسی
شهر
ناشناس اباد
سال فارغ التحصیلی
1400
مدال المپیاد
اگه خدا یاری کنی و بزنه پس کلم و شانسم باهام یار باشه مرحله اول!!!!
دانشگاه
خدا بخواد اونور اب
رشته دانشگاه
هر چی باشه به جز ادبیات
بیش تر این تعریف هایی که از کوروش می شه از نویسندگان یهودیه !!!!
وقتی که تو جنگ کوروش با لیدیه لیدیه ای ها عقب نشینی کردن و منتظر قوای پشتیبانی بودن کوروش دو دل بود که بهشون حمله کنه یا نه چون اگه حمله می کرد بابل از اون طرف بهش حمله می کرد برا همین کوروش با بابلیان پیمان صلح امضائ کرد و بعدش کار لیدیه رو یکسره کرد (بدون کمک بابلیان حکومت ایران نابود می شد)
حدود چند سال بعد کوروش با صرف نظر از کمک بابلیان به این حکومت حمله کرد!!!!!
پس این قدر نگید که کوروش ذوالقرنین و فلان و فلان...
البته اشتباه نکنین من قصدم این نیست که چهره کوروش و تخریب کنم کوروش واقعا از خیلی از پادشاه های دیگه بهتر بود و کاراش خوب بود و من دقیقا با این شایع پراکنیا مخالفم

بالا