• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کوروش پادشاه هخامنشی

• شروع کننده موضوع

soha

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
راستش من با جون و دل عاشق کوروشم هر چیزی هم که ازش می شنوم بیشتر به ایرانی بودنم افتخار می کنم به نظرم یکی از تکرار نشدنی ترین انسان های تاریخ ایران بود
اولین کتابی که در موردش خوندم پارسیان و من آرمان آرین بود که باعث شد بهش علاقمند بشم و جلو رفتم حالا شما نظرتون راجع به کورش چیه؟ چیز جالب از حرفاش ندارید که همه با پادشاهای ایران آشنا بشن
اولیشو خودم می گم 6 ماه پشت دیوار های بابل توی سرما ی زمستون بدون غذا و آذوقه می خواسته یه راهی پیدا کنه که آخرین شهری که اون زمان شناخته شده بوده رو زیر سلطه ی خودش ببره از ستم نجات بده اون تموم 6ماه رو با سپاه زیر آتش و تیرای دشمن تحمل می کنه وکنار سپاه می مونه حتی پسر 14 سالش بردیا رم با خودش همراه می کنه فقط برای این که مردم بابل بدون کشت و کشتار رها بشن در صورتی که می تونسته در عرض چند ساعت با قتل عام سربازا بابل رو بگیره

hidden

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلطان شهیدان
شهر
کرج
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
دارو
پاسخ : کورش پادشاه هخامنشی

کوروش یک زن بیشتر نداشته در حالی که اکثر پادشاه ها که حرمسرا را مینداختن

در مورد بابل هم که خیلی شاخ عمل کرده بود
همه موندن تو کف اینکه چطور با تلفات حدود 150 نفر بابل که مستحکم ترین شهر قدیم بوده رو فتح کرد
البته یه سری اعتقاد دارند که از کانال آب وارد شدند
مثه اون کم پیدا میشه

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد:
  • شروع کننده موضوع

soha

کاربر نیمه‌حرفه‌ای

آره اتفاقا توی پارسیان و منم همین رو نوشته بود داریوش از توی کانال آب به دنبال بردیا که برای پیدا کردن راه اومده بوده داخل می شه و..........

hidden

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلطان شهیدان
شهر
کرج
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
دارو

آره معمولا ایرانیا به همین معتقدا که از کانالی یا نهری وارد شدن
ولی مورخلن یونانی که ما رو بربر میدونستن برای اینکه قدرت امپراطوری رو کم جلوه بدن میگن که : خائنین دروازه های شهر رو رو به لشکر قدرتمند پارس باز کردن و با کمترین تلفات شهر آزاد شد

حالا من دیگه یادم رفت از کورش بپرسم که 2 تا زن داشت یا نه
چون فرقی نمیکنه 5 -6 تا هم داشت باز عیبی نداشت

• شروع کننده موضوع

soha

کاربر نیمه‌حرفه‌ای

اتفاقا عیب داشت این وفا داری کورش رو به همسرش نشون می ده با 5 یا 6 تا این وفاداری ثابت نمی شد

nima

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی گرگان

خیلی خیلی خوشحالم که یکی دیگه هم پارسیان و منو خوندهخ.منم خوندمش واقعا کتایب زیبایی هست.نمید ونم تو کتاب جدیدش بنام اشئزدنگهه رو خوندی یا نه اگه نخوندی پیشنهاد میکنم بخونی.در ضمن من عاشق کوروشم

hidden

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلطان شهیدان
شهر
کرج
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
دارو

اشوزدنگهه واقعا کره بود خیلی زیباست
پیوند اساطیر و دوران کهن و تاریخ قبل و بعد اسلام و معاصر تویه کتاب
یه نمای کامل از اون چیزی که بودیم و هستیم
و خیلی لذت بخش بود به همه توصیه میکنم بخونن

ظلم دوران ساسانیان و کشتن مانی رو خیلی حال کردم باحاش ( منظورم فصلشه )

nima

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی گرگان

حالا از موضوع منحرف نشیم ولی بار عرض پوزش ار همگی من فقط این تیکع رو بگم:

میگم بههمه پیشنهاد میکنم کتاب اشوزدنگهه اسطوره ی هم اکنون را بخوانن نویسنده اش هم ارمان آرین هست و یک کتاب فوق العاده زیبا و دوست داشتنیه.راستی من با اون قسمت مربوط به سربازان مغولش حال کردم چون جنایات اونا رو خیلی خوب توضیح داده.

• شروع کننده موضوع

soha

کاربر نیمه‌حرفه‌ای

بله منم همه ی کتابای ایشون رو خوندم و از نویسنده های محبوبم هستند اما یواش یواش داریم از بحث دور میشیم

nima

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی گرگان

از دوستان بخاطر این انحراف تایپک معذرت می خوام.بریم سر موضوع اصلی.

جوجه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
کرج . ری. تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه تهران و دانشگاه ع.پ. ایران
رشته دانشگاه
روان شناسي باليني

خوب شما آیات سوره کهف و که در مورد ذی القرنین هست و خوندید؟
بیشتر مفسرها با دلایل تاریخی اثباط کردن که ذی القرنین کوروش پادشاه هخامنشی اه
حدود 1 صفحه در مورد خصوصیاتش و 3 تا از سفر های مهمش و کارهای آبادانی ش نوشته
ذی القرنین یعنی صاحب کلاه دو شاخ
من عید که رفتم پاسادگاد یه سری کتیبه اصاح شده دیدم که رو کله کورو یه کلاه بود که دو تا شاخ داشت
و نشون این بود که شرق و غرب تحت فرقانش هستند

بخونید خیلی قشنگه

nima

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی گرگان

بله من متنوشو خوندم و متن تورات هم در مورد کوروش خوندم.

مهسا

کاربر فوق‌فعال

حالا همه ی اینا به کنار اوج میهن پرستی کوروش و ارادت بی منتهایش به ایران و ایرانی در وصیت نامشه واقعا زیبا نوشته شده من که فکر میکنم همون مطلب کافیه تا تصویر یه پادشاه خیرخواه رو جلوی چشمامون بیاره

nima

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی گرگان

وايت هايي از قدرت نظامي كوروش كبير:
در زمان حكومت كوروش اعراب تصميم گرفتن كه به شيراز حمله كنند و انجا را به تصرف در اورند و بتوانند قدرت را در دست گرفته و بر ايران تسلط يابند اما مثل اينكه انان از قدرت كوروش اطلاع نداشتند.انها با حساب اينكه ارتش انها 10 برابر ارتش كوروش است پنداشتند كه پيروز اين جنگ هستند هنگامي كه ارتش انها عازم ايران بود 1 پيك نزد يكي از سرداران كوروش امد و وضعيت ارتش دشمن را براي او شرح داد وي نيز به نزد كوروش كبير رفت.
كوروش در ابتدا از وي پرسيد كه ارتش دشمن چه تعدادي هستند و او پاسخ داد به تعدادي هستند كه هر 1 نفر از ما بايد با 10 نفر از انها بجنگد و من فكر ميكنم كه قطعا شكست ميخوريم
كوروش به او گفت من به شجاعت سربازانم اطمينان دارم و ميدانم كه هر 1 نفر از سربازان من ميتواند با 10نفر از ارتش دشمن مبارزه كند.
و دستور داد تا تمام مقامات سياسي و نظامي دور هم جمع شوند .
هنگامي كه كه همه گرد كوروش جمع شده بودند كوروش كبير به انها گفت من طرحي براي شكست دادن انها دارند همه خواستند تا نقشه ي خود را برايشان بگويد .
او نيز نقشه را برايشان شرح داد.وي گفت:اعراب هميشه پا برهنه هستند و هيچوقت كفشي بر پاي ندارند من هم تصميم گرفتم دشتي را كه به كاخ ما ختم ميشود را سراسر ميخ قرار بدهم همه از نقشه ي وي استقبال كردند و شروع كردن به پخش كردن ميخ در سراسر دشت هنگامي كه ارتش اعراب به انجا رسيد بدون توجه انها(ميگويند كه تا به حال همچين چيزي نديده بودند) شروع به دويدن كردند هنگامي كه به خود امدند ديدند تا اواسط دشتي كه ميخ بوده پيش روي كردند همه ي انها از شدت درد بر زمين افتادند و ارتش كوروش از دور نظاره گر انها بودند و ميخنديدند و بدين ترتيب شكست خوردند و به سرزمين خود بازگشتند.

جوجه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
کرج . ری. تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه تهران و دانشگاه ع.پ. ایران
رشته دانشگاه
روان شناسي باليني

خیلی بعیده که درست باشه
چون تو تاریخ تفکر باستانی اعراب و اهدافشون واسه زندگی و ...
هیچ وقت نمی تونستن و نمی خواستن که با هم متحد بشن واسه گرفتن جایی

مهم اینه که راه حل قشنگی اه

nima

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی گرگان

نه عزیزم درسته چون من خودم تو کتاب کوروش نامه اثر گزنفون خوندم.

hidden

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلطان شهیدان
شهر
کرج
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
دارو

به نقل از nima :
وايت هايي از قدرت نظامي كوروش كبير:
در زمان حكومت كوروش اعراب تصميم گرفتن كه به شيراز حمله كنند و انجا را به تصرف در اورند و بتوانند قدرت را در دست گرفته و بر ايران تسلط يابند اما مثل اينكه انان از قدرت كوروش اطلاع نداشتند.انها با حساب اينكه ارتش انها 10 برابر ارتش كوروش است پنداشتند كه پيروز اين جنگ هستند هنگامي كه ارتش انها عازم ايران بود 1 پيك نزد يكي از سرداران كوروش امد و وضعيت ارتش دشمن را براي او شرح داد وي نيز به نزد كوروش كبير رفت.
كوروش در ابتدا از وي پرسيد كه ارتش دشمن چه تعدادي هستند و او پاسخ داد به تعدادي هستند كه هر 1 نفر از ما بايد با 10 نفر از انها بجنگد و من فكر ميكنم كه قطعا شكست ميخوريم
كوروش به او گفت من به شجاعت سربازانم اطمينان دارم و ميدانم كه هر 1 نفر از سربازان من ميتواند با 10نفر از ارتش دشمن مبارزه كند.
و دستور داد تا تمام مقامات سياسي و نظامي دور هم جمع شوند .
هنگامي كه كه همه گرد كوروش جمع شده بودند كوروش كبير به انها گفت من طرحي براي شكست دادن انها دارند همه خواستند تا نقشه ي خود را برايشان بگويد .
او نيز نقشه را برايشان شرح داد.وي گفت:اعراب هميشه پا برهنه هستند و هيچوقت كفشي بر پاي ندارند من هم تصميم گرفتم دشتي را كه به كاخ ما ختم ميشود را سراسر ميخ قرار بدهم همه از نقشه ي وي استقبال كردند و شروع كردن به پخش كردن ميخ در سراسر دشت هنگامي كه ارتش اعراب به انجا رسيد بدون توجه انها(ميگويند كه تا به حال همچين چيزي نديده بودند) شروع به دويدن كردند هنگامي كه به خود امدند ديدند تا اواسط دشتي كه ميخ بوده پيش روي كردند همه ي انها از شدت درد بر زمين افتادند و ارتش كوروش از دور نظاره گر انها بودند و ميخنديدند و بدين ترتيب شكست خوردند و به سرزمين خود بازگشتند.

فکر نکنم چنین چیزی باشه
چون در زمان هخامنشیان و کوروش
هیچ امپراتوری وجود نداشته
یونانیان ( اسپارت ها و آتنی ها ) بابلی ها (گند هاشون) و... همشون بصورت شهر و ایلات زندگی میکردن و امپراتور نبودن
اعراب هم بصورت قبایلی ضعیف تر از اونای دیگه زندگی میکردند

در ضمن اینکه ارتش آنها 10 برابر ارتش کوروش است رو کاملا از ذهنتون پاک کنید فکر نمیکنم موثق باشه

nima

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی گرگان

10 برابر ک هنبوده ولی خود داستان درسته و تعدا ارتش عربا زیاد بوده.گزنفون یک تاریخ نویس خیلی معروفه واثر مهمش کوروش نامه هست.مطما باش درست بود.

FAEZEH.K

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم
شهر
قم.

راستش رو بخوايد من هم مثل يگانه عاشق كوروشم!
در مورد بابل بايد بگم كه پسرش(برديا) و برادر زادش(داريوش)ز راه كانال آب به شهر راه پيدا كردن و شهر فتح شد.
من اطلاعات خيلي زيادي دارم ولي وقتي ندارم.شرمنده.

yasi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan shiraz

به نظر من کورش بهترین پادشاه ایرانی بوده و همیشه نامش در تمام جهان زنده خواهد ماند اما حیف که هیچ کدوم از مقام های دولتیمون کوچکترین یادی از کورش وسلسله اش نمیکنند

• لایک
امتیازات: anora
بالا