• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

عوامل موثر بر دست خط ما

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
94
خب دست خط هر فرد با فرد دیگه فرق میکنه . یه عده راضی ؛ یه عده شاکی ! :D

میتونین بگین چه عواملی روش تاثیر میذاره ؟ این تاثیر ها به چه صورتن ؟ آیا میتونیم این تاثیر هارو به شیوه ای حساب شده برنامه ریزی کنیم ؟ یعنی آیا امکانش هست که افراد بد خط ، خوش خط بشن ؟ غیر از تمرین خط راه دیگه ای براش وجود داره ؟

دست خط ارثیه یا اکتسابی ؟ :-/

روی این ها اینجا بحث میکنیم .

+ درصورت بیخورد بودن ِ تاپیک یا موجود بودنش ( که گشتم نبود ! :D ) با حذفش مشکلی نداریم :D :-"

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد
پاسخ : عوامل موثر بر دست خط ما

من چند سال پیش یه مقاله خوندم راجع به دست خط ها که ترجمه شو براتون میذارم امیدوارم کمکتون کنه:
دستخط نامرتب:
این افراد در زندگی بسیار فعال هستند و برایشان سخت است که بتوانند ثابت و بی تحرک بمانند و برخی از کارهایشان حساب شده و سنجیده نیست . آزادی شخصیتی برایشان مهم و به استقلال شخصی اهمیت می دهند و خیلی احساساتی رفتار کرده و غیرقابل پیش بینی هستند.
۲ – دستخط مرتب و خوانا:
این افراد بسیار خودشان را کنترل می کنند و دوست ندارند شخصیت خود را لو بدهند و حتی گاهی برایشان سخت است که احساساتشان را بیان کنند و آنرا سرکوب می کنند. این افراد شخصیت رازگونه ای دارند برای دیگران
۳ – دستخط خیلی پررنگ:
علاقه زیادی احتمالا برای مخالفت کردن با دیگران دارند و احساس قدرت عجیبی در خود می کنند، اعتماد به نفس زیادی داشته و قدرت نفوذ در دیگران را هم زیاد دارند. البته برخی روانشناسان معتقدند که این اعمال نفوذها ممکن است فرد شخصیت طرف دیگری را نفهمد و دچار مشکلات جدی در برخورد با دیگران شود.
۴ – دستخط خیلی کمرنگ:
احتمالا افرادی هستند حساس و دلسوز. آنها موقعیت دیگران را حتی بیشتر از خودشان درک می کنند و این امکان دارد که قادر به اثبات حرف خودشان نباشند و خیلی راحت ضربه خورده و در صورت انتقاد سریع عقب نشینی می کنند. حتی روانشناسان معتقدند که اینگونه افراد برای این کمرنگ می نویسند که دیگران از صدای قلم و کاغذ آنها ناراحت نشوند و این دلیلی است بر حساس بودن آنها.
۵ – دستخط تند و شتابزده:
احتمالا افراد کم حوصله و ستابزده هستند و از اتلاف وقت خسته می شوند و از نظر خلق و خو بسیار لحظه ای و دمدمی مزاجند. سریع درک می کنند و در نشان دادن رفتار و احساساتشان چندان پایدار نیستند و اغلب به دلیل شتابزدگی در تصمیم گیری دچار لغزش و خطا شده و از اینکه در آرامش به حرفهای دوستانشان گوش کنند خسته می شوند! همیشه عجله دارند.
۶ – دستخط ساده:
در روابط با دیگران ترجیحا واقع گرا و باتدبیرند و نمی توانند بپذیرند که گاهی باید با دیگران کنار بیایند و به آنها نیز توجه کنند. اطرافیان بندرت از آنچه درون آنها می گذرد، آگاه می شوند و به همین دلیل کم پیش می آید دوستان یکرنگ و صمیمی برای خود داشته باشند.
۷ – دستخط زیبا:
این امکان وجود دارد که گاهی به شدت رسمی برخورد کرده و خیلی مفصل و با علاقه درباره مسائل دلخواه شما حرف بزنند! این احتمال نیز وجود دارد که در خواسته ها و تمایلاتشان پر توقع و رویایی باشند. با این حال در رسیدن به این رویاها به نسبت دیگران تلاش بیشتری از خود نشان می دهند.
۸ – دستخط ریز و بسیار کوچک:
احتمالا این افراد توانایی هاای خود را دست کم گرفته و خود را از آنچه واقعا هستند، کمتر ارزیابی می کنند و ممکن است به همین خاطر، گاهی تنگ نظر و خرده گیر به نظر آیند. این حالت باعث می شود که اعتماد به نفس آنها به مرور کاهش یافته و در کارها و مسائل اجتماعی آنها را عقب تر از بقیه نگاه دارد.
۹ – دستخط درشت:
این احتمال وجود دارد که صاحب این دستخط خود را زیادی مهم و بزرگ جلوه دهد
۱۰ – دستخط شکسته:
فردی بسیار با اراده که در کارهایش حدوسط ندارد و بهمین علت اهل سازش و مصالحه نیست. به خاطر همین زود از دوستانش خسته می شود و هم دوستان او از او زود خسته می شوند. در تصمیم گیری بسیار دیر تصمیم می گیرد چون فکر می کند احتمال اشتباه است.
۱۱ – دستخط ملایم و کشیده:
افرادی چند بعدی است که می تواند براحتی مشکلات را از چند بعد بررسی کند و تنوع برایش مهم است و دوست دارد استعدادهای خود را شکوفا کند ولی چون معمولا از شاخه ای به شاخه ای می پرد و یا خود را زیاد پر استعداد می داند به نتیجه ای نمی رسد.
۱۲ – دستخط درهم و فشرده
احتمالا فرد راحتی نیست. از جمع فراری و از برقراری رابطه بیزار است و همیشه بعد از دیگران اظهار نظر می کند چون فردی محتاط است.

Bittern

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan 4D
شهر
تهــــ ران
مدال المپیاد
ریاضی کار بودیم، مدال نیاوردیم ولی حال کردیم.

نحوه ی گرفتن نوشت افزار تو دست خیلی مهمه!اصلاحش هم هر جقدر بیشتر بگذره کار سخت تریه!خود من الان هر کاری می کنم با خودکار نمی تونم خوش خط بنویسم...
ولی به نظرم دست خط نمی تونه ارثی باشه.

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
94

بچه ها توجه کنید ، عنوان تاپیک عوامل موثر بر دست خط ما هست و در انجمن علمی داره بررسی میشه . نیایید بگید من اینجوری مینویسم و فلان که .

اول یه لینکی براتون میذارم ، به عنوان ربط داره ولی دلیل علمی نیست . توصیه های روانشناسانس یه جورایی ! :D

آیا دست خط بدی دارید؟ راهکارهای جالب برای خوش خطی

بعد اینکه من توی گوگل و گروپ یاهو خیلی سرچ کردم در این رابطه که آیا دست خط ارثی هست یا نه ؟ که خب نتایج جالبی گرفتم ! ] [1] این نتایج نشون میده ( برای کسایی که حوصله خوندن کلشون و یا ترجمشونو ندارن ! ) تماما وابسته به ژنتیک نیست . یعنی به عوامل محیطی و اجتماعی هم ربط داره . مثلا 5 تا 8 درصد از جنین ها توی رحم مادر ، هر سمتشون رو بیشتر تکون میدادن(!) با همون دست میتونن بنویسن ! و یا اینکه عده ای عقیده دارن به شیوه ی زندگی ما بستگی داره . شخصی که از اول عادت پیدا کرده به چپ دست بودن ، احتمالش بیشتره که چپ دست بشه ! ] [2]

عده ای هم شرایط محیطی رو ، از قبیل رفتار های سایرین و یا واکنششون نسبت به چپ یا راست دست ها ، عامل تعیین دست ِ نوشتن ما میدونن .

ولی سوال من اینه ، وقتی میگن ژنتیک بی تاثیر نیست ، تاثیرش چطوریه ؟ این تاثیر اونقدری پررنگ هست که بشه ازش به عنوان عامل مهم اسم برد ؟ میشه با استفاده از علم ژنتیک تغییرش داد ؟

و اما نوع خط ما .

میشه گفت خوش خط بودن یا بد خط بودن رو میشه از والدین به ارث برد ؟ چطور ؟ این هم مربوط به ژن هاست یا نع ؟

سوال های ما این هاست . ما باید درمورد اینها بحث کنیم نه خط شما :|

] [1] : لینک های زیر :
http://in.answers.yahoo.com/question/index?qid=20080826010557AAFf73A

http://www.personal.psu.edu/afr3/blogs/siowfa12/2012/09/is-handwriting-hereditary.html

http://www.7fanoos.blogfa.com/post/18

] [2] : گرچه پسردائی من رو به زور میخوان راست دست کنن ولی ایشون روی همون چپ پایداری میکنه ! :D

X R@y

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
مجتمع علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
المپیادهای ریاضی و کامپیوتر سال اول + زیست سال سوم (همه مرحله اول)
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

بنظر من دست خط تو دوران ابتدایی و راهنمایی شکل میگیره و باید در این دوران تصحیحش کرد! مثل بیماری میمونه که اگه همون اوایل بفهمی علاجش راحتتره! ( :D) !

باز ببه نظر من جنبه ارثیش خیلی کمتره تا اکتسابیش!

مثلا یه ابتکاری که معلم داداش کوچیکترم انجام داده بود میگفت مشقاتونو بزارید از روی کتاب رو کاغذ پوستی ها بنویسید! اینجوری خطشون خوب میشد! کلا اگه معلمای این دوره (ابتدایی مخصوصا) رو دست خط هم مثل املا و ... کار کنن خیلی نتیجه بخشه (;

N@R

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان♥♥♥
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظر من 1ی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر دست خط، استرسه...من در حالت عادی دست خط خوب و ریزی دارم اما سر امتحانات، خیلی درشت و ضایع مینویسم! :D

prosur

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور

اما در مورد من کنار هر کسی که میشینم دست خطم مثل اون میشه تا به حال هزار جور دست خط داشتم من، اما وای به حال اون روزی که بغل دستیم خرچنگ قورباغه بنویسه :D

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
علوم و فناوری نانو: نقره (دومین دوره) و طلا (چهارمن دوره)
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

خط شناسی ی جنبه علمی داره و ی جنبه دری وری و شبه علم و منتقدان و طرفداران زیادی داره با این وجود کاربردای زیادی تو جرم شناسی و موارد دیگه داره مثلا برخی ادارات اطلاعات استنتاج شده از دست خط افراد ر برای تصمیم گیری درمورد آینده شغلیشون استفاده میکنن
قطعا خط شناسی ی علم ساده با ی سری قوانین مشخص نیست و نیاز ب تحلیل همه جانبه داره و شخص تحلیلگر م باید پیش از اون خط افراد زیادی با تیپهای شخصیتی معلوم ک تو شرایط معینی بودن ر مورد بررسی قرار بده
مثلا اگ ی نفر ک خط زیبا و خوانایی داره تحت شرایط تنشزا همونطور خوب بنویسه میتونه نشون بده آدمیه ک زیر فشار خونسرده
یا مواردی مث انعطاف پذیری شخصیت یا حس زیبایی شناسی یا اینکه طرف تا چ حد حاضره خوانا بودن, سرعت و زیبایی ر فدای هم کنه
ب نظرم سه تا فاکتور هست ک دست خط ی نفر ر شکل میده: شخصیت فرد ; آموزشهای داده شده ب اون فرد ; شرایط طرف موقع نوشتن ک نحوه رفتار هرکس تو شرایط گوناگون بر میگرده ب دو مورد قبلی

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهر خشن
سال فارغ التحصیلی
98
مدال المپیاد
زیستی ناکام
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظرم عصبی بودن و داشتن تمرکز کافی هم مهمه....

• لایک
امتیازات: Shery

mohadeseh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
هوافضا

من خطم ترکیبی از خط دوستانی است که از اول راهنمایی به بعد کنارم میشینن ینی اگه مقایسه کنی قشنگ متوجه شباهت میشی !!

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

خب مسلما علل مختلفی میتونه داشته باشه !
شرایط زندگی و خانوادگی
شریط اعصاب و روان فرد و اینکه چقدر اعصاب داره و استرس هم خیلی موثره ! مثلا شده خودم دارم خوب مینویسم ولی حتی وقتی فقط حس میکنم استرس دارم خراب میشه ...
شرایط عاطفی فرد
شرایطی که فرد در هر لحظه داره , تا حالا شده یه متنی رو که خودتون نوشتید ببینید که هر قسمت یجوری نوشته شده؟

...

بالا