• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

احـساس مسئولــیّت

• شروع کننده موضوع

سمپادی_ss

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
همه ی کـار های ِ روزمره که بصورت گروهی انجام میشه ، یه هدفی دارن و یه مدت زمانی برای انجـام دادنشون.یکسری کار هایی که باید انجـام بشن؛ که برای رسیدن به خواسته های ِ اون گروه لازمن.
اعضای ِ گروه میان وظایف رو تقسیم میکنن ولی در این میان افرادی هستن که غفلت میکنن و کارشون رو دیر تر انجـام میدن؛ یا بطور کلی گردن یک فرد دیگه میندازن.به عبارتی شونه خالی میکنن ؛فکر اینم نمیکنن که دیگران روی اون حرف اون هـا حساب باز کردن.
همین افراد هم باعث میشن که گروه شکست بخـوره؛ بخـاطر عدم احساس دلهـره و بی تفاوتی و اینکه در نظر نمیگیرن که اون افراد هم سهمی دارن توی ِ گروه.

• حالا به نظرتون چه چیزی باعث میشه اول کاری رو قبول کرد و بعد از انجـام ـش خودداری کرد؟
  • چطور میشه این روحیه مسئولیت پذیری رو تقویت کنیم؟
  • بـهترین نحوه برخورد با این افراد چجوریه؟
  • نقطه مقابل این افراد کسایی‌ان که همه‌ی کارگروه رو اونا انجـام میدن. رفتـار این افراد تا چه حد میتونه رویِ افراد کم مسئولیت تاثیر بذاره؟

zeynab75

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
قوچان
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
پاسخ : احـساس مسئولــّیت

به نظر من حالا گذشته از شرایطه هر شخص که ممکنه بعد از یه مدت تغییر کنه و نتونه به مسئولیتش عمل کنه، دلیل عمده ی شونه خالی کردن اینه که افراد موقع پذیرش مسئولیت ها همه ی جوانبه کارو در نظر نمیگیرن و خوب در موردش فکر نمیکنن
اگه هر شخص متعهد باشه نسبت به وظایفش، انجام وظایفشو (وظایفی که به دیگران هم مربوط میشه) ترجیح بده به سایر کار هاش، و اگه مسئولیتیو قبول کرد اما بعد پشیمون شد برای تنبیه خودشم که شده اون کارو تا اخر انجام بده، میتونه مسئولیت پذیریو در خودش تقویت کنه.

s.sh.14

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان

فکر میکنم که دلیل اصلی اینکه کسی از زیر کاری در بره اینه که موقع پدیرفتن مسئولیت به این فکر نمیکنه که اگه وظیفه اش رو انجام نده به چه چیزا یا کسایی ضربه میخوره.
درواقع میگه اگه شد انجامش میدم و اگه نشد هم که نشده.
نمی دونم چطوری باید این حس مسئولیت پذیری رو تقویت کرد اما به نظرم تا یه سنی میشه درستش کرد اگه از یه سنی گذشت دیگه نمیشه تغییری ایجاد کرد در افراد.

Hmd

کاربر فعال
شهر
تهران

کلا احساس مسولیت داشتن باید از بچگی برا یه نفر تعریف شه.تا عادت شه براش که نباید جز انجام دادن مسولیتش به بهترین حالت به چیز دیگه ای فکر کنه.اینکه بخواد شونه خالی کنه تا احساس راحتی کنه.باید یه طوری از کوچیکی عادت کرد که با انجام کارمون احساس راحتی کنیم.چیز دیگم اینکه باید عذاب وجدان برای آدما مهم باشه :D (;

muhammad kala

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی ابهر
شهر
ابهر
مدال المپیاد
مرحله ی اول(91)+مرحله اول 92

بعضیا هستن به جاشون یه اب معدنی بزاری بهتره...
حداقل یه نفرو سیراب میکنن(و دیگه نیشششششششش نمی زنن)
والا :-?? :-?? :-?? :-??

mehrdad74

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
helli 4
شهر
tehran

من تا حالا چنین احساسی رو تجربه نکردم!!!
این طوری خیلی بهتره!!!

الدرادو

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه2
شهر
کرمان
رشته دانشگاه
IT

سر خ ازموارد حرفم اینه:بمن چ!اما اگه واقعنی 1کارو قبول کنم تاتهش میرم!

mh.darya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی معدن

به نقل از Blue seveN :
همه ی کـار های ِ روزمره که بصورت گروهی انجام میشه ، یه هدفی دارن و یه مدت زمانی برای انجـام دادنشون.یکسری کار هایی که باید انجـام بشن؛ که برای رسیدن به خواسته های ِ اون گروه لازمن.
اعضای ِ گروه میان وظایف رو تقسیم میکنن ولی در این میان افرادی هستن که غفلت میکنن و کارشون رو دیر تر انجـام میدن؛ یا بطور کلی گردن یک فرد دیگه میندازن.به عبارتی شونه خالی میکنن ؛فکر اینم نمیکنن که دیگران روی اون حرف اون هـا حساب باز کردن.
همین افراد هم باعث میشن که گروه شکست بخـوره؛ بخـاطر عدم احساس دلهـره و بی تفاوتی و اینکه در نظر نمیگیرن که اون افراد هم سهمی دارن توی ِ گروه.

• حالا به نظرتون چه چیزی باعث میشه اول کاری رو قبول کرد و بعد از انجـام ـش خودداری کرد؟
  • چطور میشه این روحیه مسئولیت پذیری رو تقویت کنیم؟
  • بـهترین نحوه برخورد با این افراد چجوریه؟
کلن واسم تعریف نشده س که وقتی یه کاری رو شروع کردم تا تهش نرم!
یه سری از افراد به خاطر تیپ شخصیتیشون کلن نمیشه رو قول و حرف هاشون حساب باز کرد، صرف نظر از این دسته
معمولا جمله هایی مثل " فکر نمیکردم انجام این کار انقدر سخت باشه..." ، "وقت نمیکنم انجامش بدم..." و جمله های مشابه اینو برای توجیه شونه خالی کردنشون از بار مسولیت میشنویم!
خب پس نتیجه میتونه این باشه که وقتی قبل از پذیرش یه مسولیت همه ابعاد و مزایا و معایب و کلن هدف انجام اون کارو با اهداف خودمون مقایسه نکنیم و اون کارو قبول کنیم و بعد از اون ، سایر فعالیت هامون مهم تر از مسولیتی که به عهده گرفتیم به نظر بیاد یا اینکه با مسیری که قصد داریم تو زندگی طی کنیم یا در حال رفتنش هستیم، سازگاری نداشته باشه، به فکر شونه خالی کردن یا به قول خودمون پیچوندنش میفتیم!
به نظرم باید از دوران کودکی به فرد آموزش داده بشه، قبل از این که شخصیتش به طور کامل شکل بگیره!تا هم بتونه تصمیم گیری های درستی داشته باشه و وقتی کاری به عهده ش قرار گرفت اونو به اتمام برسونه.

zohreh.sh74

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
.....الا ماشاالله
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
هوشبری

به نظر من مسئولیت پذیری یه حس درونیه و نمی شه از خارج وارد بشه....ولی می شه فرد این حس رو درون خودش تقویت کنه.....
شاید به این دلیل بعضیا یه مسئولیتی رو به گردن می گیرن و بعد هم از انجام اون سر باز می زنن که اولش بدون در نظر گرفتن وقت و توانایی های خودشون اون مسئولیتو قبول کردند....
هر کس قبل از دادن هر قولی باید خودشو بشناسه و بدونه که از عهده ی اون کار بر میاد یا نه یا حتی خیلیا با خودشون می گن حالا یه چیزی گفتیم کی حوصلشو داره !!!!
من که خودم به شخصه وقتی کار گروهیی داشته باشیم ، با شناختی که رو افراد دارم ، خیلی جدی و منطقی بهش یاد آوری می کنم که باید سر حرفش بایسته یا اگر ببینم طرف خودشو زده به اون راه ، بدون رودربایستی و خجالت ، اونو از گروه اخراج می کنیم تا بدونه که الکی نیست...
و همین طور برعکس....اگه یه نفر که مسئولیت پذیر نبوده ولی کم کم داره رو خودش کار می کنه که سر حرفاش بایسته ، با تشویق رو به رو می شه ....

بهار1998

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
برازجان...استان بوشهر...
مدال المپیاد
ایشالابعدها..

به نظرمن شخصی که یه مسئولیت روقبول میکنه اولش به یه علاقه وارده اون کارمیشه بعدکه حس میکنه این کاربراش ساخته نشده زیرش درمیره وکارشوبه نحواحسنت انجام نمیده واین باعت منحل شدن گروه میشه پس گروهی که میخوتن کاری روشروع کنن بایدهمه ی قوانین کاراشون روبه هم گروهیای خودشون بگن تابعدهادچارچنین مشکلاتی نشن :-?

Nafas 21

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
يه دبيرستاني از فرزانگان
شهر
Najaf abad
مدال المپیاد
المپياد رياضي
دانشگاه
بايد بش فكر كنم

من خودم آدم خيلي مسئوليت پذيري هستم B-)
و از چنين افرادي متنفر چون زحمتاي بقيرو هم از بين مي برن
و افرادي رو كه مي دونم اين طورين سعي مي كنم ازشون دور باشم
و به نظر من اگر تنها بمونن شايد سعي كنن رفتارشون رو تغيير بدن

sogolii

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حالا فرزانگان يه شماره يي ماله ط
شهر
طهران
مدال المپیاد
المپياد شيمي مي خونم

مسوليت پذيري تنها راه تقويتش اينه كه موقع انجام دادن يه كار گروهي هي فك نكني بقيه چي پس ؟؟بايد به خودت بگي اين مسسوليت به من داده شده خدا هم از اون بالا بياد پايين من بايد انجامش بدم مثلا من خودم توي پروژمون اول سال ميزمون سر يه سري قضايايي آتيش گرفت و هم گروهي من هم ديگه نيو مد كاري بكنه دبيرمون دستش درد نكنه منو دوباره سر كلاس راه داد منم به خودم گفتم حالا كه به تو دوباره يه صته ديگه دادن بايد اونو به نحو احسن انجام بدي ديگه هم فك نكردم بقيه چ چرا همه كارو من بكنم؟؟؟؟همين هم باعث موفقيت كارمون شد

ستی

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
پاسخ : احـساس مسئولــیّت

آدما اگه برای کارایی که میکنن یا میخان بکنن ارزش قایل بشن اون کارو به بهترین شکل انجام میدن.مشکل اینه که با کاراشون ارزش قایل نیسن...

h.f

جــــــــــــلاد لـــــاغر :>
نام مرکز سمپاد
F1 TEH
شهر
چه فرقی میکنه کجای دنیام
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید بهشتی

خیلی وقتا یه سری آدم از روی اجبار یه مسئولیتی رو قبول میکنن و بعد فکر میکنن خیلی زرنگن ( L-: ) اگه از زیرش در برن و بندازنش گردن کس دیگه (این عین نامردی بی فرهنگی بی مسئولیتی ... یه آدم رو میرسونه ...داغ دبم تازه شد :rolleyes: )این چیزیه ک باعث میشه حتی اون آدمی که تو گروه واقعن میخواد کار کنه و مسئولیتش رو انجام بده برای ادامه ی فعالیتش سرد بشه من خودم آدم مسئولیت پذیری ام و خیلی وقتا (اکثر مواقع ) شده با اینجور آدما گروه بشم اگه طرف مقابلم دوست نزدیکم باشه تا جایی که بتونم بهش چیزی نمیگم (معمولا صبرم در این مورد خیلی کمه :D ) ولی اگه مجبور ب گروه شدن با یه شخص غریبه باشم خیلی صریح و واضح بهش میگم که اگه نمیخواد کار کنه بهتره از گروه بره اگه توجه نکرد به کسی که مسئول گروه هاس میگم !

salimi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگانی نیستم
شهر
تهران
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

من تو آین زمینه واقعا حساسم به نظرم این حس مثل عذاب وجدان میمونه برات که وقتی براش اهمیت ندیم واقعا سوزناکه

Liese

کاربر.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
97

مسئولیت رو نباید از روی اجبار قبول کرد باید ببینی واقعا خودت توانشو داری یا نه وگنه با اون کسایی که داری کار میکنی به اونا ضربه میزنی اونام باید بر اساس توانایی ها همه چیو تقسیم بندی کنن
من ادمی هستم که مسئولیت الکی قبول نمیکنم باید ببینم تو چه زمینه ای میتونم مسئولیت قبول کنم وگنه چ فایده که نتونم از پسش بر بیامو ضایه شم؟

بالا