• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سـوال هــــای زیــســتی

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
پاسخ : سـوال هــــای زیــســتی

با وجود غالب بودنش چون کشنده‌ست مغلوبش بیشتره. در نتیجه همه گیر نشده.

mra1375

محمدرضا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
طلای زیست
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

بعله ! :D
کویر سوال !

kavir

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

انواع کلاس های انتی بادی رو نام ببرید و بگید هر کدوم چه کاری انجام میدن یا بیشتر کجاها دیده می شن

Toobiii

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
تهران
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از کویر :
انواع کلاس های انتی بادی رو نام ببرید و بگید هر کدوم چه کاری انجام میدن یا بیشتر کجاها دیده می شن
IgG: در ترشحات داخلی بدن مث مایع جنب و صفاق و اینا بیشترین مقدار رو نسبت به بقیه داره،تنها آنتی‌بادی ای هم هست که از جفت عبور می‌کنه و به جنین می‌رسه...
IgA: تو ترشحات خارجی بدن بیشتره،مث اشک و بزاق و اینا...
IgM: اولین آنتی‌بادیه که برعلیه هر آنتی‌ژن جدید ساخته میشه،توی لنفوسیت‌های B بالغ گیرنده‌ی آنتی‌ژن هم هست...
IgD: مقدارش کلا توی خون خیلی کمه،مث IgM هم توی لنفوسیت های B بالغ، گیرنده‌ی آنتی‌ژن هست...
IgE:کمترین آنتی‌بادی بدنه و توی بیماری‌های آلرژیک زیاد میشه...

سوال: سه تا از انواع سیگنالینگ‌های بین سلولی رو نام ببرید،یکیشو هم توضیح بدید.

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

Paracrine, Endocrine, Neuronal
پیام‌رسانی عصبی چون آسون‌تر از بقیه‌ست. به این صورت که آکسون یک نورون و دندریت نورون دیگر، در یک فضایی به اسم سیناپس به هم دیگه نزدیک می‌شن و با ترشح نوروترنسمیترها (مثل استیل کولین یا مثلا گابا) نورون بعدی رو تحریک یا مهار می‌کنند. همون‌طور هم که می‌دونیم پیام‌های عصبی در داخل سلول به صورت پیام الکتریکی منتقل می‌شن اما وقتی به سر آکسون می‌رسند تبدیل به پیام‌های شیمیایی می‌شن.

• حمله‌ی نوکلئوفیلی چیست؟

mra1375

محمدرضا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
طلای زیست
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از SaϔnA.M :
  • حمله‌ی نوکلئوفیلی چیست؟
میانکنش یک گروه عاملی هسته دوست (تر کیبات غنی از الکترون ) و یک گروه عاملی الکترون دوست ( ترکیبی فقیر از الکترون ) را حمله نوکلئوفیلی گویند .

mra1375

محمدرضا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
طلای زیست
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

سوال : میتوکندری ها براساس چه نظریه به وجود آمدند ؟ ( نام نظزیه رو بگید )

• شروع کننده موضوع

novanda

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6 - فرزانگان امام رضا
شهر
تهران-لاهیجان

بچه ها اين تاپيك براي سوال امتحاني دادن نيست
توي پست اول سوالاي نجومي ك اين تاپيك ازش الهام گرفته هم نوشته جواب سوالها بايد يك كلمه اي باشن
لطفا سوالا رو اينجوري بپرسيد

mra1375

محمدرضا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
طلای زیست
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از NOVANDA :
توي پست اول سوالاي نجومي ك اين تاپيك ازش الهام گرفته هم نوشته جواب سوالها بايد يك كلمه اي باشن
شما داری نجوم رو با زیست مقایسه می کنی این مقایسه درست نیست برای نجوم بلد بودن اسم صورت فلکی ها و فاصله ها و اینا ارزش محسوب میشه اما تو زیست بلد بودن اسم ها اصلاً ارزش محسوب نمیشه چون خیلی تعداد اسماش بالاس و نیازی هم به حفظ کردنشون برای دانش آموز دبیرستانی وجود نداره بخاطر همین سوالای یک کلمه ای مطرح نمیشه .

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد
پاسخ : سوال های زیستی

ببخشید میون تاپیک اما منم معتقدم نوع سوالات بیخودن بعضن و به همین دلیل موفقیت کلی تاپیک از بین خواهد رفت.
سوالای عجیب، و جوابای کپی پیستی هم بود.
نباید بازرو اینقد باز گرفت برا سوالا و باید یه محدوده و قوانینی باشن
.
در مورد سوال نسترنگار:
کویر کاملا اشتباه میکنی، بروز بیماری بین ۳۰تا۵۰ ساله به همین دلیل که فرد به تولید مثل میرسه و براش ایرادی وارد نمیشه بیماری کشنده اما غالبه، در حالی که اکثریت بیماری های کشنده مغلوبن و علت حذف نشدن هانتینگتون در روند تکامل همین عدم تاثیر روی تولید مثل هس
نسترنگار من جواب دقیق رو نمیدونم اما جواب شمام قانع کننده نیس برام،همینطور که گفتم اصن علت بودن هانتینگتون بروز بعد از زمان تولید مثله و برای همین روی بقای افتراقی ژن تاثیر نمیذاره و عملا مث یه ژن مغلوب منتقل میشه و بعد گذشتن خرش از پل بروز میکنه.
شاید علتش این باشه که در یک جمعیت خاص و ایزوله از انسان ها با خزانه ژنی خاص محدود بوجود اومده و مدت زمانی که این ژن به کل خزانه ی ژنی انسان ها راه پیدا کرده زیاد نباشه.
البته بخوایم تولید مثل چشمگیری بین ۳۰تا ۵۰ سالگی در نظر بگیریم شاید.
یا شایدم دلایل دیگه.
منبعی دارید برای جوابتون؟

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نقل از NOVANDA :
اینجوری ارزشی داره تاپیک به نظرت؟ یک مشت اسم که با یه سرچ ساده به دست میاد؟ بازی نمی‌خوایم بکنیم که! با MRA هم موافقم. زیسته‌ها!
ولی اگر بازم نظر جمع اینه، خب همین‌کار رو بکنید.
به نقل از August - 24601 :
ببخشید میون تاپیک اما منم معتقدم نوع سوالات بیخودن بعضن و به همین دلیل موفقیت کلی تاپیک از بین خواهد رفت.
سوالای عجیب، و جوابای کپی پیستی هم بود.
نباید بازرو اینقد باز گرفت برا سوالا و باید یه محدوده و قوانینی باشن
!!! :)) کدوم سوال عجیب‌ بود؟ والّا همه‌ی سوالایی که طرح شد به جز اون سوال نسترنگار که کمی شک‌برانگیز بود، کاملا سوالای معمولی‌ای بودند. اگر کسی ذرّه‌ای بیش از کتاب درسی از زیست‌شناسی اطلاعات داشته باشه حداقل اسم موضوع براش آشنا میاد. اگر سوال‌ها عجیبند، خب یک درصد فکر کن شاید مطالعه توی اون زمینه نداشتی.
سوالا نه خیلی تخصّصی بودن که نشه فهمیدشون، نه اونقدر ساده. من خودم برای یکبار جواب دادن و دوبار سوال پرسیدن مجبور شدم برم مطلب رو دوباره بخونم. این خودش هدف خوبی نیست برای تاپیک؟
می‌شه سطح سوالا رو کمی پایین آورد اما روند کلّی تاپیک ایرادی نداره، خیلی هم خوبه به نظرم.
به نقل از M.R.A :
درون هم‌زیستی. نظریه بیان می‌کنه که میتوکندری و کلروپلاست خود از شاخه‌ی پروکاریوت‌ها بودند و بعد از آندوسیتوزشون به سلول پیش‌یوکاریوتی، به داخل سلول‌ها میان و نقش اندامک رو ایفا می‌کنند. برای اثبات این نظریه هم می‌شه به اندازه مشابه این دو اندامک و سلول‌های پروکاریوتی، وجود DNA حلقوی درون اندامک‌ها و دوغشاء داشتنشون اشاره کرد.

سوال هم نمی‌پرسم شاید توفیق شد با سوال غیر بی‌خودی آشنا شدیم. :D

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد

به نقل از SaϔnA.M :
:)) کدوم سوال عجیب‌ بود؟ والّا همه‌ی سوالایی که طرح شد به جز اون سوال نسترنگار که کمی شک‌برانگیز بود، کاملا سوالای معمولی‌ای بودند. اگر کسی ذرّه‌ای بیش از کتاب درسی از زیست‌شناسی اطلاعات داشته باشه حداقل اسم موضوع براش آشنا میاد. اگر سوال‌ها عجیبند، خب یک درصد فکر کن شاید مطالعه توی اون زمینه نداشتی.
سوالا نه خیلی تخصّصی بودن که نشه فهمیدشون، نه اونقدر ساده. من خودم برای یکبار جواب دادن و دوبار سوال پرسیدن مجبور شدم برم مطلب رو دوباره بخونم. این خودش هدف خوبی نیست برای تاپیک؟
می‌شه سطح سوالا رو کمی پایین آورد اما روند کلّی تاپیک ایرادی نداره، خیلی هم خوبه به نظرم.
عزیز من وقتی قانونی برای بازه ی سوال پرسیدن نباشه من از عمم سوال میپرسم که کسی نتونه جواب بده. من حرفم این بود:
برا سوالا و باید یه محدوده و قوانینی باشن
بنظرم خودم برای اینکه خیلی خیلی منابع زیست گستردس و مثلا مث ریاضی نیس، بهتره مثلا ما کتاب های زیست مدرسه یا مثلا یسری کتاب های زیست شناسی عمومی رو منبع قرار بدیم و محدوده ی سوالات از مطالب اون ها باشه
شما شاخ و ما بی مطالعه، بشینید دوسه نفر دور هم بحث کنید اموراتتون بگذره، سوالات باید دارای چارچوب و قانون باشند، سوالاتی که فرد میدونه منبعش کجاست و از اینا خارج نبوده، و الا سوال از رو هوا در بیارید سرچ کنید کپی کنید کیف کنید.
تاپیک بیخودی بود که اشتباه کردم توش نظر دادم.

kavir

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

آگست جان...می دونی چیه؟یه سریا هستن فکر می کنن از اسمون افتادن....اینا چیکار می کنن؟؟ کلا خودشونو معیار میدونن...
ببین عزیز دلم درباره کپی پیست اول بگم که...این چیزایی که تو این تاپیک مطرح شد جز درسای ترم 1 من بود...این سایت فک نکنم واسه گروه سنی خاصی باشه که میای اینجوری میگی :)
دوما خوندن کتاب درسی که خیلی هنر نمی خواد...اون کتابی که داری می خونی من چند سال پیش خوندم... از اول تا اخرش --شره محضه...
لطفا قبل از این که نظرت رو به ملت تعمیم بدی یذره فک کن...
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
درباره اون سوال
ببین همه گیری ینی چی؟؟واسه همه گیری چه شرطی لازمه؟؟
خب هر کسی باید چندتا رو بیمار کنه تا بیماری همه گیر شه...واسه هانتینگتون این پیش میاد؟؟

"سن بیماری 30 تا 50 سال است اما در حقیقت می تواند در هر سنی اغاز شود"
"برخی موارد HD جوانان قبل از 20 سالگی بروز می کند"..."کاهش در عملکرد تحصیلی نشان دهنده سن بروز یک جنون پیشرونده جدی است،که اغلب با حملات صرعی همراه می باشد" ((منبععععع:ژنتیک پزشکی امری)

واسه این که بخواد همه گیر شه باید یه دوره نهفتگی داشته باشه...که اینجا میشه تا 40سالگی مثلا...و باید از 20-25 سالگی حسابش کنی که طرف بچه دار میشه...خیلی منطقیه...بالاخره یه سریاشون بچه دار هم میشن...ولی تا 35-40 چند تا بچه میاره؟؟ فوقش 3 تا دیگه...
حالا علائمش که بروز کنه...بچه هاشم معلوم میشه hd دارن...اونوقت کی با اونا ازدواج می کنه؟؟قبول نداری نرخ ازدواجشون کم و کمتر میشه؟؟؟...حالا خودت بگو،این تعداد می خوان باعث همه گیری شن؟؟؟
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
اگه واقعا خوشتون میاد که چیزایی که تو مدرسه هست هی تکرار شه....اون بحثش جداس...
اصن کپی هم که باشه ...تو میگردی دنبال یه چیزی که کپی کنی...همین باعث میشه یه چیزی هم یاد می گیری
در ضمن فک کنم در صورت یک کلمه ای بودن میزان کپی بیشتر میشد...
نمیدونم دیگه...صلاح کار عاقلان دانند :)...

mra1375

محمدرضا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
طلای زیست
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

بهتره مثلا ما کتاب های زیست مدرسه یا مثلا یسری کتاب های زیست شناسی عمومی رو منبع قرار بدیم و محدوده ی سوالات از مطالب اون ها باشه
شما شاخ و ما بی مطالعه، بشینید دوسه نفر دور هم بحث کنید اموراتتون بگذره، سوالات باید دارای چارچوب و قانون باشند، سوالاتی که فرد میدونه منبعش کجاست و از اینا خارج نبوده

با منیع کدوم سوال مشکل داری ؟ همه اونهایی که به سوالا جواب دادن یقیناً میدونن منبع اینا کجاست !

این همه سوالا تا حالا :

در انسان سلول هایی که در ایمنی فعال نقش دارند ، از کدام بافت اصلی منشأ گرفته اند ؟
باید بافت های اصلی رو بلد باشی ( کتاب وزارتی ) با یکم منطقی باشی تا جواب سوال رو پیدا کنی

نقش سیگار در انتقال پیام‌های عصبی رو شرح دهید!
کتاب درسی

کتاب وزارتی

به حالت انقباض ماهیچه های بدن بعد از مردن چه می گویند ؟
تو هر کتابی که بحث ماهیچه رو داشته باشه جواب این سوال هست

بخش قشری و مرکزی غده‌ی فوق کلیه هر کدوم از کجا نشأت گرفتن؟ می‌تونید بگید هر کدوم از تمایز کدام سه بافت جنینی به وجود اومدن؟
هر کتاب عمومی

همون طور که می دونیم درصد اشباع هموگلوبین به فشار اکسیژن وابستس...چه مکانیسمی وجود داره که جنین می تونه تو فشار کم اکسیژن بدنش،اکسیژن مورد نیازش رو تامین کنه؟
سوال به این باحالی ... در ضمن تو کمپبل هم هست

سویچ کلسیم در عضلات قلبی و اسکلتی تروپونین می باشد ، سویچ کلسیم در ماهیچه صاف را نام ببرید .
از فرق های مشهور بین ماهیچه ها

چرا بیماری هانتینگتون با وجود غالب بودنش همه گیر نشده؟
این سوال به نظر من سوال خیلی جالبیه و درک جالبی از فراوانی اللی و ژنوتیپی و فرقشون ارائه می کنه ( و البته جواب دوستان رو قبول ندارم تو پستای قبل گفتم )

تو کتابای عمومی مثل کمپبل و لایف و اینا هست

توی کتابای عمومی هست

حمله‌ی نوکلئوفیلی چیست؟
متابولیسم یعنی حمله نوکلئوفیلی ... تو هرکتاب بیوشیمی مقدماتی و پیشرفته ای هست

تاپیک بیخودی بود که اشتباه کردم توش نظر دادم.
خود کرده را تدبیر نیست ... !

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد

به نقل از کویر :
آگست جان...می دونی چیه؟یه سریا هستن فکر می کنن از اسمون افتادن....اینا چیکار می کنن؟؟ کلا خودشونو معیار میدونن...
ببین عزیز دلم درباره کپی پیست اول بگم که...این چیزایی که تو این تاپیک مطرح شد جز درسای ترم 1 من بود...این سایت فک نکنم واسه گروه سنی خاصی باشه که میای اینجوری میگی :)
دوما خوندن کتاب درسی که خیلی هنر نمی خواد...اون کتابی که داری می خونی من چند سال پیش خوندم... از اول تا اخرش --شره محضه...
لطفا قبل از این که نظرت رو به ملت تعمیم بدی یذره فک کن...
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
درباره اون سوال
ببین همه گیری ینی چی؟؟واسه همه گیری چه شرطی لازمه؟؟
خب هر کسی باید چندتا رو بیمار کنه تا بیماری همه گیر شه...واسه هانتینگتون این پیش میاد؟؟

"سن بیماری 30 تا 50 سال است اما در حقیقت می تواند در هر سنی اغاز شود"
"برخی موارد HD جوانان قبل از 20 سالگی بروز می کند"..."کاهش در عملکرد تحصیلی نشان دهنده سن بروز یک جنون پیشرونده جدی است،که اغلب با حملات صرعی همراه می باشد" ((منبععععع:ژنتیک پزشکی امری)

واسه این که بخواد همه گیر شه باید یه دوره نهفتگی داشته باشه...که اینجا میشه تا 40سالگی مثلا...و باید از 20-25 سالگی حسابش کنی که طرف بچه دار میشه...خیلی منطقیه...بالاخره یه سریاشون بچه دار هم میشن...ولی تا 35-40 چند تا بچه میاره؟؟ فوقش 3 تا دیگه...
حالا علائمش که بروز کنه...بچه هاشم معلوم میشه hd دارن...اونوقت کی با اونا ازدواج می کنه؟؟قبول نداری نرخ ازدواجشون کم و کمتر میشه؟؟؟...حالا خودت بگو،این تعداد می خوان باعث همه گیری شن؟؟؟
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
اگه واقعا خوشتون میاد که چیزایی که تو مدرسه هست هی تکرار شه....اون بحثش جداس...
اصن کپی هم که باشه ...تو میگردی دنبال یه چیزی که کپی کنی...همین باعث میشه یه چیزی هم یاد می گیری
در ضمن فک کنم در صورت یک کلمه ای بودن میزان کپی بیشتر میشد...
نمیدونم دیگه...صلاح کار عاقلان دانند :)...
ما رسما خونمان از همه ی شما رنگین تر است مدارکشم موجوده، اما به خودم مربوطه و یسری هستن دوس دارن بقیه رو محکوم کنن که بگن حرفشون درسته.
عزیزان من نگفتم که سواله با جواب تک کلمه ای بذاریمُ چارچوب میدونید چیه؟ قانون میدونید چیه؟ الان چون شما با مباحث ترم یکتون آشنایی دارید شد چارچوب مند؟ شاید اصن چارچوب بذاریم بگیم مباحث ترم یک شمام توش، اما چارچوب لازمه، گستردگی و بی در و پیکری نباید باشه.
من الان دارم وای ایز *** فان میخونم از جین دیاموندز، الان کی بیام ازش سوال مطرح کنم؟! مگه گفتم حتما بیاید از کتابای دبیرستان یا هرچی دیگه باشه، اما باید چراچوب قرار بدید
لطفا قبل از اینکه راجب نظر بقیه نظر بدی یه ذره فک کن
----------------------------------------------------------------
بله هانتینگتون شرایط انتقال رو مث هر ژن غالب دیگه ای داره وقتی که بعد از سنین متداول(حداقل تا 100 پیش مثلا) تولید مثل انسانی بروز بده خودش رو پس میتونه به نسل بعد برسه
سوال منم همین بود که برای همه گیری چه شرطی لازمه که نداشته چون اینطوری نیس که شرایط انتقال رو برای حاملش از بین ببره.
شاید دلیل اینطور باشه ، اگه بگیم که آره از ازدواج با اونها با توجه به والدینشون جلوگری میشده(یکم بعید میدونم اما محتمله)ُ آیا از منبعی گرفته شد این سوال که جواب براش داشته باشه دقیقا؟ این باعث اطمینانه.
------------------------------------------------------------
ما از بی چارچوب و قانون بودن خوشمان نمیاد.
: |
موافق یک کلمه ای بودن جوابا نیستیم،‌مث اینکه هیچکی نظر منو نخونده.
منم دیگه به این تاپیک کار ندارم، هر...

+
برای کشتی بی هدف، هیچ بادی موافق نیست.
همه ی سوالاتی که بی چارچوب مطرح بشن جای اعتراض دارن، وقتی چارچوب تعیین میکنیم نیازی نخواهیم داشت بعدش برای توضیح تک تک نقل و ذکر کنیم.
به نقل از کویر :
هه...خوندن که بلدی؟؟
گفتم درمورد کپی پیست...نه قانون و این چیزا...

در ضمن هر چی هم عشقت می کشه بخون...اکثر کتابا یه چیزایی رو حتما دارن...حالا اسم منبع هر چی که می خواد باشه...
طرز فکرت جالبه...قانون...ولی این قانون نیست...
زیست شناسی سرفصلاش مشخصه و واسه هر کدومش کلی کتاب هست...این سوالایی که این جا مطرح شد و از نظر شما که خونتو رنگینه چرت بود،تو اکثر کتابای معروف هست...
خوبه ادم یه کتاب بخونه بعد بیاد ادعا کنه...ببخشید اینو میگمااا...ولی عادت کردیم سوالی که ازمون می پرسن باید از یه منبع خاص باشه وگرنه زمین و زمان بهم میریزه...اینجوری تو سیستم اموزشی بار میارن ادمو...
اصن واسه من مهم نیست...چند وقت دیگه ایشاله میاین دانشگاه می بینید امتحان و این چیزا رو...اصن لازم نیست سوالی که ازت پرسیده میشه تو یه منبع خاص باشه و اسم این بی نظمی و بی قانونی نیست...
طرز فکرت جالبه ، من هرچی دلم بخواد میخونم چه بگی چه نگی اما یه چارچوب برای سوالات لازمه، اما گویا اگه اینکارو کنیم خواهیم مرد و من خبر نداشتم.
گستردگی منابع زیست شناسی خیلی زیاده، مدلشم مث ریاضی نیست،خوبه اینو درک میکنین،‌ خوبه اینو درک میکنید، نداشتن چاچوب مثه اینه من تاپیک بزنم بیاین ؛راجب زیست بحث کنیم؛
خوبه آدم فک کنه بعد حرف بزنه، فرزند من هرچی فک میکنم شما چیزی به اسم چارچوب رو درک نمیکنید، همینطور چیزی به اسم پیشنهاد رو. + وای گاد تو خیلی شاخی ، چیزی که منبعی نداشته باشه مث اینه که یه آزمایش از متود علمی استفاده نکنه، نتیجش زیر سواله، علم مارو اینطور بار میاره
شما هنوز به درک از ساماندهی یه تاپیک نرسیدید.
به نقل از SaϔnA.M :
اگر سوال یا جوابی خیلی عجیب یا غیر آشنا بود، خب منبع هم معرفی می‌کنیم اما زیست‌شناسی عمومی یک سری مباحث یکسانه. قطعا چیزی که توی کمپبل و سولومون و صدجای دیگه هست نیازی نیست منبعشون ذکر شه.
چهارچوب هم خیلی ساده‌ست «زیست‌شناسی» نیازی به چهارچوب‌ دیگه‌ای هم نیست چون این خودش واضحه. حالا اگر سطح بالا بود در حدی که سوالات تخصصی هم می‌شد پرسید، چه بهتر. اگر نه که روال عادی، زیست‌شناسی عمومی.
× حداقل سرفصل‌های کتابای بیولوژی مثل کمپبل یا سولومون یا لایف رو بخونید خب.
اسم تاپیک زیست شناسیه، منابع زیست شناسی گستردس، هیچ جا هم زیست شناسی ماوی نبوده با صرفا عمومی بلکه همه ی زیر مجموعه هاش هم میتونه زیست شناسی باشه، من نگفتم هرکی زیر سوالش منبع ذکر کنه، ما هم میمیریم اگه عین آدم چیزی به اسم چارچوب قرار بدیم مثلا بگیم سوالاتتون از زیست شناسی عمومی باشه، از فلان عمه ها باشه از ...
من اصن بحثم خوندن هیچی نبود، گذاشتن چارچوب بود که درکش نمیکنید و فک نکنم بتونید بکنید در کل.

من الان میتونم سوال بپرسم روند تکاملی ی پلاتیپوس را شرح دهید؟
خارج از زیست میپرسم آیا؟!
اولن سوال میتونه به همین چرتی باشه و کلیت باشه وقتی چارچوبی نداریم و منبع هم تو برنامه ی تشریح اون قسمت کانگورو من و تو دیدم : |

همه این هارو اجرا کردند . )
و پست هایی هم که در جواب شما توسط کویر و من و ساینا داده شد بیشتر در جهت این نبود که ، چارچوب خوب یا بد ! در جهت اون چیز های دیگه مثل اینکه منبع کجاست و کتاب درسی و عجیب بودن سوالات و گستردگی زیست و کپی پیست و سرچ و اینا که نوشته بودی بود .
د وقتی قانون نباشه هرج و مرجه، حالا هی ماس مالیش کنید.
من برای سوالی که بیشتر بنظر میرسه دارن تحلیل شخصیشون رو توش دخیل میکنن(همون که بنظرت جالبه، برا منم خیلی چیزا جالبن ولی دلیل نمیشه بدون قابل پذیرش باشن و منبعم نخوام، ولی مث اینکه بقیه منبع خواستن رو از فحش ناموسی بدتر میدونن) و بنظرم قانع کننده نمیاد منبع برای صحت جواب خواستم و مارو میخوان مرتد اعلام کنن و حکم بدن و انگار به اجدادشون توهین کردیم و میخواد بکنه تو حلق من که من دانشجوام پس من خدام پس من نیاز به منبع برا حرفام ندارم و تو هم خفه شو.
و در آخر اینکه اگر قانونی به نظرتون میرسه اون رو بگید یقیناً اگه بدرد بخور بود اجرا میشه
من ناامید شده بودم یه حرف منطقی بدون تصور بر توهین و توطئه تو این تاپیک بشنوم،
یک که باید حتما مشخص بشه که زیست عمومی ، میشه یسری منابع خاص رو مشخص کرد، یا اینکه باید ذکر کرد که سوالی که مطرح میشه با اطمینان از یه منبع از صحت جوابشون دقیقا مطمین باشن و براساس تحلیل خودشون و یا برداشت یا هرچی سوالی مطرح نکنند. بهتره بیشتر برای به این مشکل نخوردن تعریفی باشند . این طرح کلیی هست که بنظرم قابل پیشنهاده، و باید تکمیل بشه و کامل و درست نیست قطعا.

به نقل از کویر :
ببین عزیزم تو خوبی... :)
عزیزم شما خدا، شما دانشجو، شما حرفت مساوی با عمل انجام شده، شما تحلیلت غیر قابل شک و بررسی ، ....

kavir

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

هه...خوندن که بلدی؟؟
گفتم درمورد کپی پیست...نه قانون و این چیزا...

در ضمن هر چی هم عشقت می کشه بخون...اکثر کتابا یه چیزایی رو حتما دارن...حالا اسم منبع هر چی که می خواد باشه...
طرز فکرت جالبه...قانون...ولی این قانون نیست...
زیست شناسی سرفصلاش مشخصه و واسه هر کدومش کلی کتاب هست...این سوالایی که این جا مطرح شد و از نظر شما که خونتو رنگینه چرت بود،تو اکثر کتابای معروف هست...
خوبه ادم یه کتاب بخونه بعد بیاد ادعا کنه...ببخشید اینو میگمااا...ولی عادت کردیم سوالی که ازمون می پرسن باید از یه منبع خاص باشه وگرنه زمین و زمان بهم میریزه...اینجوری تو سیستم اموزشی بار میارن ادمو...
اصن واسه من مهم نیست...چند وقت دیگه ایشاله میاین دانشگاه می بینید امتحان و این چیزا رو...اصن لازم نیست سوالی که ازت پرسیده میشه تو یه منبع خاص باشه و اسم این بی نظمی و بی قانونی نیست...

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

اگر سوال یا جوابی خیلی عجیب یا غیر آشنا بود، خب منبع هم معرفی می‌کنیم اما زیست‌شناسی عمومی یک سری مباحث یکسانه. قطعا چیزی که توی کمپبل و سولومون و صدجای دیگه هست نیازی نیست منبعشون ذکر شه.
چهارچوب هم خیلی ساده‌ست «زیست‌شناسی» نیازی به چهارچوب‌ دیگه‌ای هم نیست چون این خودش واضحه. حالا اگر سطح بالا بود در حدی که سوالات تخصصی هم می‌شد پرسید، چه بهتر. اگر نه که روال عادی، زیست‌شناسی عمومی.
× حداقل سرفصل‌های کتابای بیولوژی مثل کمپبل یا سولومون یا لایف رو بخونید خب.

turquoise

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
-
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشكي

به نقل از طوبـــــــی :
IgG: در ترشحات داخلی بدن مث مایع جنب و صفاق و اینا بیشترین مقدار رو نسبت به بقیه داره،تنها آنتی‌بادی ای هم هست که از جفت عبور می‌کنه و به جنین می‌رسه...
IgA: تو ترشحات خارجی بدن بیشتره،مث اشک و بزاق و اینا...
IgM: اولین آنتی‌بادیه که برعلیه هر آنتی‌ژن جدید ساخته میشه،توی لنفوسیت‌های B بالغ گیرنده‌ی آنتی‌ژن هم هست...
IgD: مقدارش کلا توی خون خیلی کمه،مث IgM هم توی لنفوسیت های B بالغ، گیرنده‌ی آنتی‌ژن هست...
IgE:کمترین آنتی‌بادی بدنه و توی بیماری‌های آلرژیک زیاد میشه...

یادتن اینا؟؟؟

mra1375

محمدرضا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
طلای زیست
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

من اصن بحثم خوندن هیچی نبود، گذاشتن چارچوب بود که درکش نمیکنید و فک نکنم بتونید بکنید در کل.
نگا کن درست می گی نیاز به چارچوب هست ( کلا هر تاپیک دارای بحثی نیاز به این داره ! ) اما همین جور که شما می فهمی نباید از تکامل پلاتی پوس بپرسی بقیه هم می فهمن که نباید بیشتر از یه حدی بفهمن یعنی یک قانون نانوشته اینجا اجرا میشه و در حد عمومی حالا یکم کمتر و بیشتر سوال ها داده میشه ( همون جوری هم که من با نقل قول ها و ذکر ها (!) نشون دادم و هدفم این بود که این رو بگم که همه این هارو اجرا کردند . )
و پست هایی هم که در جواب شما توسط کویر و من و ساینا داده شد بیشتر در جهت این نبود که ، چارچوب خوب یا بد ! در جهت اون چیز های دیگه مثل اینکه منبع کجاست و کتاب درسی و عجیب بودن سوالات و گستردگی زیست و کپی پیست و سرچ و اینا که نوشته بودی بود .
7- لطفـا از پرسیدن سوال های خیلی تخصصی پرهیز نمــایید.
به نظر من این کافیه و دوباره به نظر من هر گونه دقیق تر کردن این قانون مثل سوالا در حد کتاب کمپبل باشه یا سوالا در حد کتاب وزارتی یا سوالا حتما یک کلمه ای باشه فقط تاپیک رو می خوابونه ( هرچند شاید با این وضع هم بخوابه اما این جوری به نظر نیمه عمرش بیشتره ! )

و در آخر اینکه اگر قانونی به نظرتون میرسه اون رو بگید یقیناً اگه بدرد بخور بود اجرا میشه
یکم سوال بعدی رو بذاره :D

kavir

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی