• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

گمشده های تاریخ

• شروع کننده موضوع

...............

کاربر فوق‌فعال
سلام به دوستان.من میخواستم با ایجاد این تاپیک از شما درخواست کنم که بگین به نظر شما در طول تاریخ چه چیزهایی گم شدن؟!
یا اینکه چه فرهنگ هایی از بین رفتن؟!؟!
واینکه کلا گمشده ی تاریخ ما چیه؟؟
به طور مثال اول خودم شروع میکنم!
در طول تاریخ ما چیز های زیادی نابود شدن,که به نظر من مهم ترین این اتفاق ها حمله ی مغول ها به ایران و سوزاندن تمدن ما بود!
چون با این حمله خیلی از وقایع تاریخی و فرهنگی ما در هاله ای از ابهام قرار گرفت! نظر شما در این باره چیه؟؟

anymouse

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 3
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
برق و قدرت
پاسخ : گمشده های تاریخ

نظرم درباره حمله مغول :
خوب ! بعضی شهر هایی که جنگ رو بر مدارا ترجیح دادند ، تمدنشون از دست رفت ! و اثری از اونا به جای نمونده !
ولی شهرایی که با اونها مدارا کردند و سر سازش رو گرفتند ، باقی موندند !

• شروع کننده موضوع

...............

کاربر فوق‌فعال

اصلا اینطور نیست!! مغول ها همه چیز رو خراب میکردن!! به قول یکی از عالم های بزرگ اون زمان:
در پنج کلام!آمدند,کشتند,بردند,سوزاندند,رفتند!!
وحشی گری مغول ها به قدری بود که وقتی سربازای مغول رفتن پیش چنگیزخان و چنگیزخان ازشون پرسید که آیا به کسی رحم کردید؟؟
یک سرباز جواب داد که وقتی داخل یک خانه شدم/نوزادی رو دیدم که کنار جسد مادرش دستش رو به دست مادرش میزد!! یک لحظه دلم به حالش سوخت ولی بعد از چند ثانیه کشتمش!!
چنگیز خان دستور داد اون سرباز رو به طرز فجیعی اعدام کنن!!
این بود تمدن سوزی ایران!!

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

دقیق نمیدونم منظورتون از این گمشده‌ها چی بوده ولی چرا همیشه فقط به مغول و این‌ها فکر میکنیم؟
مثلا از دوره‌ی حکومت اشکانی نسبت به دوره‌های قبل و بعد خودش اطلاعات کمتری هست. چرا؟ به خاطر دشمنی ساسانیان و اینکه سعی میکردن آثارشون رو محو کنن. البته عوامل دیگه‌ای هم بوده ولی خب اینُ گفتم که بدونید گاهی هم حکومت ِخودی (!) باعث از دست رفتن یه سری فرهنگ‌ها شده.

amir saidi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
heli 1
شهر
tehran
دانشگاه

ميدونيد چيه طبق گزارش هاي مورخ هاي يوناني ما بزرگترين كتاب خانه هاي جهان را در زمان هخامنشيان داشتيم و اسكندر ان ها را به اتيش كشيده است ولي در تحقيقاتي كه دانشگاه اكسفورد و هاروارد انجام دادن اين فرضيه مطرح ميشودكه خود ايراني ها براي جلوگيري از انتقال دانششان به دشمنان خود كتاب خانه را به جاي ديگري اتنتفال داده اند چون هيچ اثاري از سوختگي نيست؟؟؟؟؟؟!!!!!!!

assassin80

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران

یکی از گمشده ها زبان پارسی است که به عربیش شده فارسی

dark-night

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
fazanegan

گفته میشه 80% بودجه نگهداری تخت جمشید صرف رسیدگی بیشتر به مساجد و امام زاده ها میشه
اینو که دیگه ههمون میشناسیمش
اما گمنامی بعضی تمدنا و آثار تاریخی چیزیه که باید بهش رسیدگی شه
شهروندای محل سکونت من که دارن به چشم میبینن کند پیش رفتن و گاهی معلق شدن پروژه ها رو
تاسف باره .......... تا کی ؟؟؟؟

+ شاید یه مقدار نامربوط به نظر بیاد اما فکر میکنم ارزش گفتن(وشایدم اشاره کردن) رو داشت

A.R.P

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
98
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نظر من چیزهایی که گم شد در تاریخ تمدن اینکا و مایا و مصر باستان بود