• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

گپ المپیاد زیستی های دوره16

درصد مرحله اول شما؟!(دوستان همدرد معترض(!)باکلید فعلی باشگاه)

• 100-80

رای‌ها: 2 4.3%
  • 80-60

رای‌ها: 1 2.1%
  • 60-50

رای‌ها: 2 4.3%
  • 50-40

رای‌ها: 3 6.4%
  • 40-30

رای‌ها: 4 8.5%
  • 30-20

رای‌ها: 14 29.8%
  • 20-10

رای‌ها: 10 21.3%
  • زیر10

رای‌ها: 11 23.4%

• رای‌دهندگان
    47
وضعیت
موضوع بسته شده است.

bugieboy

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دستغیب
شهر
شیراز
مدال المپیاد
مدال قهوه اي المپياد زيست -.-
رشته دانشگاه
شايد دارو شايد نورولوژي يا
پاسخ : بحث و بررسی شانزدهمین المپیاد زیست شناسی

به نقل از hossein33 :
سلام بچه ها من با کلید 33 زدم دارم میرم کنکور بخونم ولی چنتا سوال از بزرگا:
1.سوال 31 دفترچه 2 سوال آپوپتوز و اینا IV به نظر من غلطه و گزینه 1 درسته چون اگه Bcl2 پایدار شه میل ترکیبیش با اونیکی میاد پایین و مرگ سلولی رخ میده
2.سوال 11 دفترچه 2 که مهمترین نقش آبسیزیک اسیده بنظر من سلیقه ایه و مقاومت در برابر تنش خشکی و خفتگی دانه به یک اندازه اهمیت دارن و مث جریان مرغ و تخم مرغه(اگه در برابر خشکی تنش نداشته باشه ممکنه به فصل تولید مثل نرسه که بخاد دانه رو خفته نگه داره)
3.من جایی ارتباطی بین اختلال خواب و چاقی ندیدم اگه شما دیدید بمن هم بگین بخونم
4.استدلالتون برای سوال 20 دفترچه 2 که نمودار شدت تعرق بود رو هم بگین یه بحثی بکنیم من گزینه 4 رو زدم
حق نگهدار
1.کی گفته اگه پایدار بشه میل ترکیبیش میاد پایین؟؟؟
2.من زدم مقاومت در برابر تنش آبی ولی عین جمله ی کتاب گفته مهم ترین نقش اسید آبسیزیک خفتگی دانه و جوانه اس !
3.من این رو از رو تجربه زدم ! آخه ببین وقتی بدن خیلی بزرگ میشه شش به همون نسبت کارا نمیشه و توی خواب افراد چاق به سختی نفس میکشن واسه همینم خر پف میکنن :D
4.آقا گزینه ها رو نگاه که کنی میبینی یا 1 میشه یا 2 ! (باور کن خیلی تابلوئه !)حالا فرق 1 و 2 اینه که باید میفهمیدی تعرق تو تابستون گرم و مرطوب بیشتره یا بهار !

artemis ej

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٢
شهر
مشهد
مدال المپیاد
داشتيم يه زماني...

از خودم نا امیدم!هرچی شک داشتم نزدم درست بود هرچی مطمئن بودم غلط! :-< خدایـــــــــــــــــــــا کف پایین باشه!خیلی بده قبول نشم! البته نشم سال دیگه قبولم!ولی امسال.... =(( :-< :((

Rapunzell

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
همدان

سوالا خیلی خوب بود ولی گزینه هاش افتضاح بود....!
من یکی که رسما کم آوردم..دارم دیوونه میشم...!
یکی به من کمک کنه!

Daimon

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
helli 4.تا چشه یکیم دراد اینومیذارم:x
شهر
اونجایی ک مردمش نمیخوابنو همیشه زندگی درجریانه
مدال المپیاد
شیمیو زیست بود.بد شد زیست...برای ادبی اسم نوشتم آخرم سر جل3 نرفتم...یهو دیدم قبول شدم!!
دانشگاه
فقط HarVard
رشته دانشگاه
شناختوساخت سس مایونز(داریم)

به نقل از color ful :
سوالا خیلی خوب بود ولی گزینه هاش افتضاح بود....!
من یکی که رسما کم آوردم..دارم دیوونه میشم...!
یکی به من کمک کنه!
صب زنگ زدم باشگاه.گفتن اعتراضا خیلی زیاد بوده "اگه" همینجوری پیش بره یه بار دیگه کلیدارو باز بینی میکنن. ولی گفت اگر اعتراضی داری با ذکر منبع و بخش کتاب مورد نظر و اسمتون به شماره "22019970" "فکس" کنید و بنویسید که مربوط به باشگاه و کمیته زیسته. البته خطاب به مدیر کمیته زیست باید باشه".من چندتا از چیزایی رو که خودم اعتراض داشتم با منبعو بخششو مینویسم:
آ)سؤال5 کد1(=11کد2):آبسزیک اسید نقش اصلی اش را در تنشهای استرسی و آبی گیاه اعمال میکند و در برخی از فصول سال که دانه و جوانه بر روی گیاه است، "کمک"به خفتگی آن میکند. (کتاب تایز و زایگر فصل 23 و26 (ویرایش چهارم).
ب)سؤال14 کد1 (=3کد2):ریشه گیاه زمانی که آب در دسترسش کم باشد برای پیدا کردن آب به عمق خاک که دما پایین تر هست نفوذ میکند (بدون منبع).در بافت اسفنجی علاوه بر گازهای تنفسی گیاه،بخار آب هم موجود است(در بعضی از گیاهان که برگهای گوشتی دارند "بافت اسفنجی"آب ذخیره میکند (ر.ک.به ص10گیاهی الهه علوی+ص1 بیولوژی کمپبل))زمانیکه روزنه ها بسته اند گیاه میتواند از این بخار آب استفاده کند.(رست فصل5)
پ)سؤال15کد1(=20کد2):نمودار d مربوط به نواحی گرم ومرطوب است. در حدود ظهر هوا گرمتر و شرجی تر میشود (در نتیجه فشار بخار آب افزایش میابد).از آنجایی که فشار بخار آب با تبخیر و تعرق رابطه معکوس دارد،پس تعرقی صورت نمیگیرد.زمانی که فشار بخار آب به حالت طبیعی برگشت،نمودار دوباره بالا میرود.(علوم تجربی دوره راهنمایی(!)).
ت)سؤال 24کد1(=19کد2):زمانی که یک بیوم درحال نابودی هست اولویت اول تثبیت شرایط و جلوگیری از کاهش منابع و گونه ها است.(گزینه 1و3و4حذف)آخرین اولویت انجام کارهای دیر بازده است.(بیولوژی کمپبل unit8_ اکولوژی کمپبل concept & connection)
خواهشا هرکس اعتراض داره،اعتراض کنه.اگه دوباره بازنگری بشه امید خیلیا رو زنده میکنه مخصوصا سوما.البته گفتن احتمال پیگیریشون از طریق تماسو ایمیل کمه و اینجوری به احتمال زیاد جواب میده.چون مستقیم به خود مدیره.
البته بگم که من تنشهای آبی-گزینه4-گزینه3وآخزی هم گزینه 2 رو زدم.
درضمن ببخشید که کتابی شد.چون میخواسم اگه کسی خواست بتونه استفاده کنه.

hossein33

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
برنز زیست دوره 16

به نقل از bugieboy :
1.کی گفته اگه پایدار بشه میل ترکیبیش میاد پایین؟؟؟
2.من زدم مقاومت در برابر تنش آبی ولی عین جمله ی کتاب گفته مهم ترین نقش اسید آبسیزیک خفتگی دانه و جوانه اس !
3.من این رو از رو تجربه زدم ! آخه ببین وقتی بدن خیلی بزرگ میشه شش به همون نسبت کارا نمیشه و توی خواب افراد چاق به سختی نفس میکشن واسه همینم خر پف میکنن :D
4.آقا گزینه ها رو نگاه که کنی میبینی یا 1 میشه یا 2 ! (باور کن خیلی تابلوئه !)حالا فرق 1 و 2 اینه که باید میفهمیدی تعرق تو تابستون گرم و مرطوب بیشتره یا بهار !
تعریف پایداری چیه؟
بعد وقتی بدن بزرگ میشه عضله که نمیاره بافت چربی میاره
تعرق که بالا بره روزنه ها بسته میشه خو

Daimon

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
مدال المپیاد
شیمیو زیست بود.بد شد زیست...برای ادبی اسم نوشتم آخرم سر جل3 نرفتم...یهو دیدم قبول شدم!!
دانشگاه
فقط HarVard
رشته دانشگاه

به نقل از hossein33 :
تعریف پایداری چیه؟
کاملا موافقم (با هر سه تاش) bcl2 پروتئینه.اگه جهش پیدا کنه که دیگه نمیتونه کمپلکس تشکیل بده.در ضمن تو بخش آپوپتوز کمپبل نوشته بود هرگونه جهشی از عمر اجزای میتوکندری (حتی میشه به سلول بسطش داد) کم میکند.
راستی تو پست قبلی یادم رفت بگم که اگه از طرف مدرسه و دست جمعی با آرم مدرسه بفرستید ممکنه خیلی جدی پیگیر شن.(تراوشات ذهنی خودم)

sz

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
مدال المپیاد
زيست

به نظرم سوال كه در باره دستگاه گوارش جانوران بود غلط بود چون حلزون چيندان داره و معدش از 3 قسمت style sac , vestibule , (سنگدان)gizzard تشكيل شده پس تمام موارد گفته شده را داره!

Daimon

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
مدال المپیاد
دانشگاه
فقط HarVard
رشته دانشگاه

به نقل از z@h12A :
به نظرم سوال كه در باره دستگاه گوارش جانوران بود غلط بود چون حلزون چيندان داره و معدش از 3 قسمت style sac , vestibule , (سنگدان)gizzard تشكيل شده پس تمام موارد گفته شده را داره!
طبق صفحه 843کمپبل ترجمه شده (724 text) شکل 33.15 هیچ جایی رو برای سنگدان مشخص نکرده.البته بابد بگم که یه برآمدگی هست که ممکنه ادامه روده باشه.تو شکل 33.18 هم که صفحه ی بعدشه خیلی کلی تر گفته. :-< :-< :-< :)

sz

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
مدال المپیاد
زيست

به نقل از daimon :
طبق صفحه 843کمپبل ترجمه شده (724 text) شکل 33.15 هیچ جایی رو برای سنگدان مشخص نکرده.البته بابد بگم که یه برآمدگی هست که ممکنه ادامه روده باشه.تو شکل 33.18 هم که صفحه ی بعدشه خیلی کلی تر گفته. :-< :-< :-< :)
دوست عزيز من كه اينو از خودم نگفتم اينو تو 3 تا كتاب text ديدم كه تازه يكيش فقط درباره نرم تنان بود!

This is me

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان٢ :x
شهر
تهرانْ
مدال المپیاد
برنز زیست

به نقل از daimon :
صب زنگ زدم باشگاه.گفتن اعتراضا خیلی زیاد بوده "اگه" همینجوری پیش بره یه بار دیگه کلیدارو باز بینی میکنن. ولی گفت اگر اعتراضی داری با ذکر منبع و بخش کتاب مورد نظر و اسمتون به شماره "22019970" "فکس" کنید و بنویسید که مربوط به باشگاه و کمیته زیسته. البته خطاب به مدیر کمیته زیست باید باشه".من چندتا از چیزایی رو که خودم اعتراض داشتم با منبعو بخششو مینویسم:
آ)سؤال5 کد1(=11کد2):آبسزیک اسید نقش اصلی اش را در تنشهای استرسی و آبی گیاه اعمال میکند و در برخی از فصول سال که دانه و جوانه بر روی گیاه است، "کمک"به خفتگی آن میکند. (کتاب تایز و زایگر فصل 23 و26 (ویرایش چهارم).

ت)سؤال 24کد1(=19کد2):زمانی که یک بیوم درحال نابودی هست اولویت اول تثبیت شرایط و جلوگیری از کاهش منابع و گونه ها است.(گزینه 1و3و4حذف)آخرین اولویت انجام کارهای دیر بازده است.(بیولوژی کمپبل unit8_ اکولوژی کمپبل concept & connection)
.

میشه دقیق تر بگی؟!منم همینارو زدم ولی فکر نکنم اگه بنویسیم u8کمپل برن کلش رو بخونن ببینن ما کجا رو میگیم :-<

درباره تایزوزایگرم همینطور..واپوپتوزکمپل..کجاشه؟!

تازه توی رست ص 154ستون دوم هم نوشته "معلوم نیست چگونه ابسزیک اسید موجب خواب میشود .گاهی به نظر میرسد خواب دراثر کمبود ژیبرلینها ایجاد میشود"وتوی ادامه اش هم گفته"اسید ابسزیک به کنترل ترق نیز کمک میکند.دربسیاری از گیاهان وقتی تعرق گیاه خشکی ملایمی به وجود می اورد روزنه ها بسته میشوند.شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این پاسخ تحت کنترل اسید ابسزیک صورت میگیرد"

نمیگم 100بشه تنش های ابی ولی باید قبول کنن خیلی سوال مزخرفی دادن:l

bugieboy

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دستغیب
شهر
شیراز
مدال المپیاد
رشته دانشگاه

به نقل از z@h12A :
دوست عزيز من كه اينو از خودم نگفتم اينو تو 3 تا كتاب text ديدم كه تازه يكيش فقط درباره نرم تنان بود!
ببینید من کاری ندارم تو چندتا کتاب گفته ! منبع جانور شناسی هیکمنه که اون قسمتی به اسم سنگدان مشخص نکرده :-??

به نقل از hossein33 :
تعریف پایداری چیه؟
اینکه نیمه عمرش چقدر باشه !یعنی چقد طول بکشه تا تجزیه بشه !
مگه بافت چربی مرده؟
یکی از نمودارا 2تا ماکزیمم داره !دقیقن نکتش همینه باید ببینه کجا تعرق زیاد میشه که روزنه بسته شه ...

×زهرا:ادغام شد.

sz

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
مدال المپیاد
زيست

باشه! من فقط نظرمو دادم :(

Rapunzell

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
همدان

به نقل از This is me :
میشه دقیق تر بگی؟!منم همینارو زدم ولی فکر نکنم اگه بنویسیم u8کمپل برن کلش رو بخونن ببینن ما کجا رو میگیم :-<

تازه توی رست ص 154ستون دوم هم نوشته "معلوم نیست چگونه ابسزیک اسید موجب خواب میشود .گاهی به نظر میرسد خواب دراثر کمبود ژیبرلینها ایجاد میشود"وتوی ادامه اش هم گفته"اسید ابسزیک به کنترل ترق نیز کمک میکند.دربسیاری از گیاهان وقتی تعرق گیاه خشکی ملایمی به وجود می اورد روزنه ها بسته میشوند.شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این پاسخ تحت کنترل اسید ابسزیک صورت میگیرد"

بچه ها مرجع در اولین رده کتابه..که کتاب هم میگه آبسزیک اسید مهمترین کارش خفتگی دانه است......!

Daimon

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
مدال المپیاد
دانشگاه
فقط HarVard
رشته دانشگاه

به نقل از This is me :

خب اگه کتاب میخوندن که الآن اوضامون این نبود.
درکل من اونایی رو که نوشتم از سایت مدرسه و رده-ب چیزایی رو که خودم با جفت چشام دیدم بود.من برا مرحله 1 فقط تونستم جلد 1 تایزو بخرمو تموم کنم.ولی دیروز عصر کتابخونه بودم که اونجا تایزو گرفتمو اونارو دیدم.کلا بگم که عنوان بخش 23 اینه"آبسزیک اسید،نشانه رسیدگی بذر و ضد تنش".توی صفحه 449 یادمه که اینو نوشته بود:آشکار شدن نقش آیسزیک اسید در تنشهای آبی بودکه منجر به شناخته شدن این هورمون به عنوان هورمون ضدتنش شد"و تو صفحه 451 نوشته بود که آبسزیک اسید در گیاهان چوبی وظیفه خفتگی دانه که فصلی هست رو بر عهده دارد. در کل اگه تا شب حدود ساعت 12 صبر کنین به بابام گفتم جلد2 شو بخره میخونم تا اون موقعو کامل با ذکر صفحه بهتون میگم.
ولی درکل فکر کنم همون عنوان فصل رو که حتی توش خفتگی دانه رو هم اسم نیاورده کافی باشه.
سؤال خزریه+ارومیه رو دقیقا از کمپبل کپ زدن.یکی از بچهامون امروز هردوش رو نشونم داد ولی شرمنده ندیدم کدوم صفحس.اما اکولوژی concepts از صفحه 121 تا 133 تمام چیزایی رو که من گفتم به شکل پراکنده گفته.
در مورد بافت اسفنجی هم همون دو تایی رو که نوشتم منطقیه.متن کتاب الهه علوی توی قسمت انواع بافت پارانشیم صفحه 10 نوشته که"آب ذخیره شده در این بافت گیاه را در شرایط خشکی و کم آبی کمک میکند".خب آب یا تو واکوئل ذخیره میشه یا تو فضای باز بین سلولای میانبرگ که از نوع پارانشیم واسفنجی اند.
خواهشا سریع بنویسید چون نهایتا تا یه هفته 10 روز دیگه کفو دادن.سریع براشون بفرستین وسعی کنید استدلالاتونم بنویسید.فردا آخرین روز کاریه هفتس.هرجوری هست باید تا فردا آماده بشه و بفرستین.اگه خواستین یه پیغام واسم بفرستین که من متنیو که تا دو سه ساعت دیگه آماده میکنم رو براتون بفرستم به عنوان نمونه.اگه خواستین ازش استفاده کنین یه تغییراتی توش بدین که ضایع نشیم.
در نهایت بگم که رست رو کلا بیخیال شین.کتاب عالییه ولی خیلی اشتباه داره.منبع اول دانشگاهی دانشجوهای گیاهی تایزه.آقای شکرایی هم که خفن ترین معلمه گیاهیه المپیاده(طلا1 سال88)فقط تایزو خونده و از عکسای رست استفاده کرده.(فک کنم تو مدرسه شماهم درس میدن).#S-: #S-: (:| (:| (:|

Daimon

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
مدال المپیاد
دانشگاه
فقط HarVard
رشته دانشگاه

به نقل از color ful :
بچه ها مرجع در اولین رده کتابه..که کتاب هم میگه آبسزیک اسید مهمترین کارش خفتگی دانه است......!
قانع نشدی با اون پستی که واست فرستادم.
شعار میدن منبع کتاب درسیه.با معلومات کتاب درسی بیشتر از 5-6تا سؤالو نمیشد جواب داد.

bugieboy

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دستغیب
شهر
شیراز
مدال المپیاد
رشته دانشگاه

به نقل از color ful :
موافقم
من با اینکه زدم مقاومت در برابر تنش آبی ولی عین جمله ی کتاب گفته مهم ترین کار اسید آبسیزیک خفتگی دانه و جوانه اس ! پس 1% هم احتمال نداره باشگاه جواب دیگه ای رو میزد !

ریهانولیت

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
زاهدان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
RUDN university
رشته دانشگاه
پزشکی

خیلی به خودم افتخار میکنم
از 18 تا زده 10 تا غلط بود :)) :))
درصدم منفی میشه نه؟؟؟؟؟ B-)

salamak

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين 1
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
المپياد زيست
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از (simin) :
خیلی به خودم افتخار میکنم
از 18 تا زده 10 تا غلط بود :)) :))
درصدم منفی میشه نه؟؟؟؟؟ B-)
نه نميشه ،حساب كن. به علاوه شما كه وقت داري،براي سال بعد تلاشتو بكن.
بچه ها اگه ميشه از دوستاتون هم بپرسيد چند درصد زدن و بياين بگيد درصدشون رو، تا بهتر بشه قضاوت كرد

Daimon

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
مدال المپیاد
دانشگاه
فقط HarVard
رشته دانشگاه

به نقل از bugieboy :
آقا نگفته که کدام کار اسید آبسیزیک منجر به شناخته شدن آن شد ؟
گفته مهم ترین کارش ! دلیل نمیشه چون یه کارش زودتر کشف شده مهم تر هم باشه !
یکی دو ساعت صبر کن کامل فصل آبسزیک اسید رو دوباره بخونم شاید تونستم قانعت کنم.ولی در کل تو کتابای مرجع وجهانی زیاد تاکیدی که مهمترین نقش فلان چیزه نمیکنن.این بچه بازیا واسه آموزش پرورش ماست.
راستی یادم رفت بگم آپوپتوزو یکی از دوستام گفت ولی من الآن هرچی بخش آپوپتوز کمپبل(آخر ب 11)رو میبینم اون جمله رو نمیبینم.فردا دقیقش رو ازش میپرسم که کجا دیده.

zigmaaaaa

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
اژه ای 2 اصفهان
شهر
اصفهان
رشته دانشگاه
اگه خدا بخواد بیو تکنولوژی

با 23 درصد میشه قبول شد؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.