• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

شما و پوکی استخوان !

• شروع کننده موضوع

novanda

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6 - فرزانگان امام رضا
شهر
تهران-لاهیجان
سلام
بین تاپیکا گشتم و دیدم واقعا جای یه همچین تاپیک مهمی خالیه .
هممون میدونیم که پیری صد تا درد با خودش میاره . یکیشم بیماری پوکی استخوانه . دانسیته ی استخوان تا بیست و خورده ای شکل میگیره ( یه کلمه ی بهترم هست که یادم نمیاد :-" :-" :-") و باید از نوجوونی به فکر بیماری پوکی استخوانمون باشیم .
این بیماری بین خانوما شایع تره پس دخترخانوما باید بیشتر از پسرا مواظب باشن . :-"
ما بجاش نه دخترا و نه پسرا مواد کلسیم دار زیاد نمیخورن . خود شما چه قد شیر میخورین در روز ؟؟ اصن سه واحد کلسیم میخورید ؟؟ (صادقانه بگید لطفا) :-"
و فقط همین نیست ! جدیدا بچه ها اصن ورزش نمیکنن در صورتی که ورزش هم به اندازه ی شیر و ویتامین D مفید و مهمه .
خب اگر با این روند پیش بره در آینده اغلب افراد بالای 50 سال پوکی استخوان میگیرن و جامعه ی سالمی نخواهیم داشت.
حالا بحثایی که در این تاپیک صورت میگرد عبارت اند از :-" :
1- به نظرتون باید چیکار کنیم که مصرف شیر ( کلا مواد دارای کلسیم :-") زیاد تر شه ؟
2- درمورد مصرف شیر خودتون هم بگید
3- و در آخر چیکار کنیم که فعالیتای ورزشی بیشتر شه ؟

كياناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان ۱
شهر
اصفهـان
سال فارغ التحصیلی
96
پاسخ : شما و پوکی استخوان !

به نقل از NOVANDA :
1- به نظرتون باید چیکار کنیم که مصرف شیر ( کلا مواد دارای کلسیم :-") زیاد تر شه ؟
3- و در آخر چیکار کنیم که فعالیتای ورزشی بیشتر شه ؟
1-اگر مختص به شير بخوام نظر بدم، اكثراً از طعم بد شير گله ميكنندُ اين رو عامل پرهيز از مصرف شير ميدونند.به نظرم با افزودن طعم دهنده ها و شيرين كننده هايي كه در عين حال كه مزه‌‌ي بد شير رو از بين ميبره، خواص شير رو از بين نميبره، مثل عسل و خرما، ميشه مردم رو به مصرف شير ترغيب كرد.

2-خوب من روزي 2 تا 3 ليوان شير ميخورم به همراه ِ خرما يا عسل يا بيسكوييت ُ كيك.

3- من به خودم به شخصه اگه شبانه روز 48 ساعت بود، صبحا حتماً پا ميشدم ميرفتم بيرون ميدويدم يا دوچرخه سواري ميكردم، اما چه كنيم كه وقت كمه ُ كار ها هم بسيار ُ...با توجه به مسئله كمبود وقت، به نظرم يه برنامه ريزي خوب و مفيد ميتونه به پرداختن به فعاليت هاي ورزشي كمك كنه، و ديگه اين كه ورزش فقط ورزش هاي سنگين خارج از خونه تو باشگاه ُ اون ورا نيست، چند تا دراز نشست ساده يا بارفيكس و انعطاف هم ميتونه تاثير زيادي داشته باشه.

كلي موارد ديگه هم هست كه ايشالّا بعدا خدمت ميرسيم! :D

• شروع کننده موضوع

novanda

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6 - فرزانگان امام رضا
شهر
تهران-لاهیجان

به نقل از كياناز :
1-اگر مختص به شير بخوام نظر بدم، اكثراً از طعم بد شير گله ميكنندُ اين رو عامل پرهيز از مصرف شير ميدونند.به نظرم با افزودن طعم دهنده ها و شيرين كننده هايي كه در عين حال كه مزه‌‌ي بد شير رو از بين ميبره، خواص شير رو از بين نميبره، مثل عسل و خرما، ميشه مردم رو به مصرف شير ترغيب كرد.

2-خوب من روزي 2 تا 3 ليوان شير ميخورم به همراه ِ خرما يا عسل يا بيسكوييت ُ كيك.

3- من به خودم به شخصه اگه شبانه روز 48 ساعت بود، صبحا حتماً پا ميشدم ميرفتم بيرون ميدويدم يا دوچرخه سواري ميكردم، اما چه كنيم كه وقت كمه ُ كار ها هم بسيار ُ...با توجه به مسئله كمبود وقت، به نظرم يه برنامه ريزي خوب و مفيد ميتونه به پرداختن به فعاليت هاي ورزشي كمك كنه، و ديگه اين كه ورزش فقط ورزش هاي سنگين خارج از خونه تو باشگاه ُ اون ورا نيست، چند تا دراز نشست ساده يا بارفيكس و انعطاف هم ميتونه تاثير زيادي داشته باشه.

كلي موارد ديگه هم هست كه ايشالّا بعدا خدمت ميرسيم! :D
ممنون ک اومدید :)
1- بسیار نظر عالی ای بود . اما از طرفی بعضی تصورات غلط هم هست مثلا برای بعضیا ک نمیتونن شیر بخورن پیشنهاد میشه که شیرکاکائو بخورن ولی خیلیا فک میکنن شیرکاکائو باعث ازبین رفتن خواص شیر میشه که این خودش اشتباهه ممکنه اثر رو کمتر کنه ولی صفر نمیشه قطعا . اما ترکیبایی ک شما گفتین خیلی بهتر بود ! کسی باهاش مشکل نداره !
2- آفرین ب شما :D
3- درسته ورزش حتما نباید ورزش سنگین باشه . خوبه ک لای برنامه های درسیمون ورزش کنیم .
خب دوستان ک اینقد استقبال میکنید ! :D به نظر شما بهتر نیست ورزش صبحگاهی توی مدارس جدی تر برگذار بشه و برنامه ی دقیق تری داشته باشه ؟

كياناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان ۱
شهر
اصفهـان
سال فارغ التحصیلی
96

خوب اين رو هم به مورد ِ 1 اضافه كنم كه قيمت بالاي شير و لبنيات هم خانواده هاي قشر كم در امد جامعه رو دچار مشكل كرده و همه نميتونن به خوبي از پس اين هزينه ها بر بيان و در نتيجه مصرف شيرشون پايين تر از استاندار هاي جهانيه- و حتي صفر!
به نقل از NOVANDA :
به نظر شما بهتر نیست ورزش صبحگاهی توی مدارس جدی تر برگذار بشه و برنامه ی دقیق تری داشته باشه؟
مطمئنا خيلي موثره اما كو گوش شنوا و برنامه دقيق؟!
به نظرم با جدي گرفتن ورزش به خصوص نرمش صبحگاهي در مدارس، در دانش اموز اين ذهنيت خود به خود بوجود مياد كه ورزش خيلي مهمه و اين ورزش ها ميتونن محرك قوي‌اي براي ادامه فعاليت هاي ورزشي توسط دانش اموز در محيط خارج از مدرسه باشند.

cristiano

thisisajjad
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94

خب
من در روز حدود چار لیوان شیر میخورم به همراه خرما یا کاکاءو یا موز.
بعد ورزشمم که خیلی زیاده...خیلی خیلی
برای ورزش بیشتر::
باید حس خوب ورزشو در فرد مورد نظر ایجاد کنیم و یکم طرف از خرخونیش کم کنه

شاكسول

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اصفهان - تبريز
دانشگاه
علوم پزشکی شهرکرد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

تو خانوما ب خاطر كمبود آهن، خوردن قرص هاي آهنم ب موقع خيلي موثره من خودم علاوه بر اونايي ك تو مدرسه بهمون ميدن از همون قرصا گرفتم تو خونه روزي يه بار با آب پرتقالي چيزي اگ باشه ميخورم! هم برامون ك تو سن رشديم موثره هم از پوكي استخوان جلوكيري ميكنه هم جلوي كم خونيو ميگيره! ;;)

reyhan

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
چند سال دیگه *شاید * تهران

2-من در روز صفر لیوان شیر میخورم B-) چون مامانم اینا شیر واقنی میخرن و اونا سر شیر دارن و اینا :-& و شیر میهنم که همش آب و سفید کنندس و فایده ای نداره ولی شیر کاکائو و شیر موز و اینا رو میخورم *-:
3- فک کنم بیشتر بچه ها ورزشو دوس داشته باشن و ورزش کنن و فقط خرخونان که ... که واسه اونام راهی نیس :rolleyes:
دیگه منم که عاشق ورزش *-:هیچی ازش بهتر نیس x: x:
B-)

• لایک
امتیازات: s123

MehrnaZz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
زاهدان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله 1 ریاضی
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
برق

خودم چند سالی هس شیر نخوردم چون دوس ندارم! :-&
ولی هغته ای حداقل 6 ساعت ورزش میکنم! >:D<
اگه محیط های ورزشی شاد تر و مفرح تر و با امکانات بیشتر باشه,مردم بیشتر هم میرن!!! :D

كياناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان ۱
شهر
اصفهـان
سال فارغ التحصیلی
96

دو تا بالاييا !
خيلي اشتباه ميكنيد كه شير نميخوريد، هر چقدر هم كه ورزش كنيد يا مكمل بخوريد، هيچ كدوم جاي شيرُ نميگيرن.بعدنا كه بزرگتر شديد حتما " سر اين شير نخوردنا بدنتون كم مياره.
از من ميشنوي، دماغتو بگير چشاتو ببند شيرُ سر بكش ! :))

anymouse

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 3
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
برق و قدرت

به نقل از NOVANDA :
3- و در آخر چیکار کنیم که فعالیتای ورزشی بیشتر شه ؟[/b]

1- شیر آب مدارس و خونه ها رو به شیر ، شیر تبدیل کنیم !!!!
یا مثلا کنار شیر آب ، شیر ، شیر ( نوشیدنی ) باشه !
2- اگه یادم بیاد هر شب می نوشم ولی اکثرا یادم میره ! چون زندگیم پره از X و Y هستش !
3- Xbox 360 + کینکت ، می تونه پیشنهاد خوبی برای پولدارا باشه ! ولی برای استفاده عموم ، همین پارکای تاب و الاکلنگ خوب هستن ! ( ولی این پارکا دارن پیش بسوی تباهی میرن ! )
ابداع ورزش و نرمش های جدید( این جور چیزای من درآوردی که بسته به خلاقیت فرد داره !)
راستی اینو هم باید داشته باشیم که بیشتر بچه ها ورزش رو دوس دارن ولی وقتی این درسا میان وسط علاقه به ورزش از 100% میرسه به 0.5% !
ولی بازم کسایی هستن که با برنامه ریزی خوب هر صبح ساعت 5-6 بیدار میشن ورزش میکنن.
ولی به نظر من صبح که پامیشی نماز می خونی خودش ورزشه . و شادی و نشاط رو به انسان میبخشه ! پس بهتره هر روز صبح پاشین یا نماز بخونین ( هم عمل به واجبات و هم ورزش و همچنین وضو هم به شادی و نشاط کمک میکنه ( البته با آب سرد باید وضو بگیری ) )یا نرمش کنین. و بعد از نماز/ورزش قانون 80 - 20 رو رعایت کنین !

E.H.A

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
سبزوار
دانشگاه
اونجا!
رشته دانشگاه
vet(دامپزشکی)

سلام!
من صحبت های همه رو خوندم!
یه سری چیزا رو به نظرم اومد که بگم!
اول اینکه منبع کلسیم فقط شیر نیست !!! یکم بگردین دنبال جایگزین ((ای کسانی که از شیر بدتون میاد!!!)) مثل دوغ و ماست و پنیر و چیز هایی غیر از لبنیات...
دوم اینکه پیاده روی یه ورزشه خیلی مفیده !! تا رسیدن به مدرسه یا برگشتن از مدرسه یکم ورزش کنید!
anonymouse گفت یه شیر واسه شیر !! کنار شیر آب بذارن ( فهمیدین دیگه ؟ :D) این صحبت یه خورده رویاییه! اما نمازو خوب اومدی !!!!!
خرما کلسیم زیاد داره و یه سری چیزای دیگه که هر کی خواست بگه بهش بگم...
بعد اینکه.... بازم چیزی یادم بیاد میگم :D با تشکر !

كياناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان ۱
شهر
اصفهـان
سال فارغ التحصیلی
96

در جواب دو تا بالاييا (!) :
هيچ چيز اندازه شير كلسيم نداره اما اگه واقعا" كسي نميتونه شير رو تحمل كنه، بايد جايگزيناشو چند برابر استفاده كنه، مثلا يه كاسه ماست در روز كافي نيست، شما بايد به جاي سه ليوان شير كه هر روز بايد بخوري، سه ليوان هم ماست بخوري و اصلا ماستي رو كه كنار غذا ميخوري رو حساب نكني(دكتر تغذيه ميگفت).حالا دوغ ُ اينا هم به همين منوال، حتي بيشتر چون كلسيم هيچكدوم قد شير نيست.

اين شير ِ شيرْ، يه ذره حال بهم زن نيست؟! هر چند اگه عملي بشه خوبه ُ مثه اب مردم هر موقع تشنشون شد ميرن شير ميخورن! 8->

اون x-box رو واقعا" خوب اومدي! حتي رقص و اينجور فعاليت ها هم نوعي ورزش محسوب ميشن.در ضمن ادم تو x-box واقعا" انرژي مصرف ميكنه، قشنگ هم ميشه ورزش كرد هم تفريح.

E.H.A

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
سبزوار
دانشگاه
اونجا!
رشته دانشگاه
vet(دامپزشکی)

ای بابا کدوم یکی از این حرفای متخصص های تغذیه درست بوده که این یکیش باشه :D
من یه چیزی میشناسم که از لحاظ کلسیم پیشش هیچی نیست البته لبنیاته ها ! با مزه کاملا متفاوت!

E.H.A

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
سبزوار
دانشگاه
اونجا!
رشته دانشگاه
vet(دامپزشکی)

هر راست نشاید گفت :D
فعلا شما شیر بخورید !
یه نکته جالب اینکه شیر نخوردن به مدت طولانی سبب میشه که بدن دیگه انزیم تجزیه کننده قند شیر رو تولید نکنه و اگه بعد از یه مدت طولانی شیر نخوردن دوباره شیر بخورید به علت نبود انزیم لازم اسهال خواهید شد!!!

كياناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان ۱
شهر
اصفهـان
سال فارغ التحصیلی
96

به نقل از E.H.A :
یه نکته جالب اینکه شیر نخوردن به مدت طولانی سبب میشه که بدن دیگه انزیم تجزیه کننده قند شیر رو تولید نکنه و اگه بعد از یه مدت طولانی شیر نخوردن دوباره شیر بخورید به علت نبود انزیم لازم اسهال خواهید شد!!!
اِ ؟! پس بايد چيكار كنيم؟! به هر حال شير واسه بدن لازمه ُاگه جذب بدن نشه كه ديگه هيچي!
يه راه حل بگو واسه كسايي كه بعد يه مدت طولاني وقفه بين شير خوردن، دوباره شروع كردن به خوردن.خوب اين ادما بايد چيكار كنن كه دچار اسهال نشن ُ كلسيم شير جذب بدنشون شه؟!

+ در ضمن اگه واقعا" چيزي سراغ داري كه بيش از شير كلسيم داره حتما بگو.

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

خب من خودم شیرم به اندازه و تغذیه م هم خوبه

ولی ورزش رو درست میگی من خودم زیاد نمیکنم

یکی از دوستام این پیشنهاد رو کرد که صبح ها که پا میشم دو تا حرکت ورزشی و کششی و ... بکنم , خوبه ...

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

شیر رو ترجیحا با کاکائو نخورید چون میگن خواص شیر رو از بین می بره. یکی از منابع کلسیم قارچه، قارچ هم کلسیم داره اگه ازش بدتون نیاد.
اونایی که با خوردن شیر حالشون بد میشه معمولا معده شون نمی تونه لاکتوز که تو شیر هست رو هضم کنه، این افراد می تونن از شیرهای بدون لاکتوز که تو بازار هست استفاده کنن.

reyhan

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
چند سال دیگه *شاید * تهران

اگه دقت کنین میبینین که کلسیمِ توی آب معدنی بیشتر از تو شیرای پاکتیه :O

MMAskary

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم

من خودم هیچ وقت کمبود کلسیم نداشتم و استخوان بندی درشتی هم دارم .
روزی دو تا لیوان شیر می خورم ، شیر حتما" هر روز جزء صبحونه ام هست .

anymouse

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 3
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
برق و قدرت

به نقل از reyhan :
اگه دقت کنین میبینین که کلسیمِ توی آب معدنی بیشتر از تو شیرای پاکتیه :O
مونده آب معدنی کجا باشه ! مثلا توی اردبیل چشمه هایی هستش که آبشون واقعا گواراست ! و
+
یه نظر دارم برای 100 سال بعد شاید عملی بشه :
گاو ها رو شبیه سازی کنن ، و گاو کوتوله بسازن ، هر خونواده توی خونشون 2 تا گاو نر و ماده داشته باشن ، بعد از شیرش استفاده کنن !!! :D
چون گاو و گوسفند امروزه جایی در زندگی شهری نداره ! (:|
_____
رقص رو هم که میگید ورزشه ، دارای آزار برای دیگران میشه ! همسایه پایینی و بغلیا صداشون در می آد و همچنین رقص فقط برای دختراس نه گل پسرا ! ( البته این مشکل ( آزار و آلودگی صوتی ناشی از رقص ) فقط برای زندگی آپارتمانیست ! )

بالا