• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

شبیه سازی یا ربات واقعی؟

• شروع کننده موضوع

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار
شبیه سازی یکی از شاخه های رباتیک محسوب میشه و تو اکثر مسابقات رباتیک هم لیگ های شبیه سازی برگزار میشن و طرفداران زیادی دارن. علی رغم شباهت های زیادی که بین شبیه سازی و سایر لیگ های رباتیک(لیگ هایی که توش یک ربات واقعی میسازیم که وجود خارجی داره) که باعث شده شبیه سازی یکی از شاخه های رباتیک محسوب بشه، تفائت های زیادی هم بین اینا دیده میشه. کسی که شبیه سازی کار میکنه مهارت هاش با کسی که میاد یه ربات واقعی رو خودش از صفر میسازه و در نهایت برنامه ریزی میکنه، متفاوته. به نظرتون چه تفاوت هایی هست؟و این تفاوت ها چقدر مهم هستن؟فعالیت تو کدوم زمینه رو ترجیح میدید؟مهارت های کدوم بیشتر به درد میخوره و آینده کدوم بهتره؟

Dark Eagle

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
helli 2
شهر
Tehran
مدال المپیاد
کامپیوتر
پاسخ : شبیه سازی یا ربات واقعی؟

من که شبیه سازی رو بیشتر دوست دارم.......... :-"
چون تو شبیه سازی چیزی که مهمه الگوریتمه برنامه و روش نوشتنشه........ :-"
اگه تو بری رباتیک دیگه رشتت معلومه.......... :-"
اما شبیه سازی آزادی انتخاب بیشتری داره ........ :-"
تازه وقط زیادی هم ازت نمیگیره.......... :-"
در هر حال بستگی به علایق خوده طرف داره.........
سوووووووت......... :-"

kia.celever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی ۳
شهر
تهران

خب به نظرم مهم ترین فرقشون اینه که کلاً شبیه سازی کار کامپیوتری تر ـیه! تو شبیه سازی فقط الگوریتم می دید و برنامه نویسی می کنید ولی رباتیک خوب کارای دیگه هم داره ... به خاطر همین اگه می خواید شبیه سازی کار کنید برنامه نویسی تون باید بهتر از حدی باشه که واسه برنامه نویسی رباتیک لازمه ...
کسایی که شبیه سازی کار می کنن معمولاً تو دانشگاه می رن سمت رشته های کامپیوتری مثل نرم افزار ...
رباتیکیا اگه بخوان ادامه بدن تمایل به برق و الکترونیک و سخت افزار دارن!
ولی خب آخرش سلیقه خود شخص مهمه ...

+ من خودم شبیه سازی سه بعدی کار کردم خیلی هم دوس دارم کار کنم! :D

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

یه چیز خیلی مهم هم که هست تفاوتشون تو خرجشونه که روباتای حقیقی خرج زیادی دارن، ما هم که تحریم !

Hmd

کاربر فعال
شهر
تهران

به نظر من ساختن ربات واقعی تجربه و پول بیشتری می خواد.هدف اصلی ساختن ربات واقعیه.به نظر من شبیه سازی لازمه.چون همچی از شبیه سازی شروع می شه.بعد از شبیه سازی میایم اونو پیاده سازی می کنیم روی رباته واقعی(البته اگه حال داشتیم) :D :D

FarnaoO:D

Far_Naz
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97

به نظر من شاید ساختن یه ربات وقت و هزینه ببره ولی خیلی بهتر ازاونه که رباتت فقط تو کامپیوتر باشه!ولی اگه میخوایم رباتو فقط توکامپیوتر طراحی کنیم وبعد بسازیمش به نظرم خوبه!

8375431

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی4
شهر
تهران
رشته دانشگاه
برق-الکترونیک

خیلی نظرات جالبیه ولی من میگم [size=12pt] نه فقط اینوری ، نه فقط اونوری!!! ، هر دو اونها با هم میشه مهندسی برق و علوم کامپیوتر
در واقع اینجا رشته CoSpaceRescue یا به بیان فارسی امداد فضای مشترک
ترکیبی از دنیای واقعی و مجازی رو بهتون معرفی میکنم.
هم روبات واقعی رو داره هم روبات شبیه سازی شده رو که با هم ارتباط کاملا همزمان، مستقیم و دو طرفه دارند.[/size]
(اطلاعات بیشتر در تاپیک لیگ CoSpaceRescue )

mhmmdshirazi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید Helli
شهر
tehran
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
:دی خواب موندم!!
دانشگاه
دانشگاه امیر کبیر
رشته دانشگاه
مهندسی مکاترونیک
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از FORNAX :
خیلی نظرات جالبیه ولی من میگم [size=12pt] نه فقط اینوری ، نه فقط اونوری!!! ، هر دو اونها با هم میشه مهندسی برق و علوم کامپیوتر
در واقع اینجا رشته CoSpaceRescue یا به بیان فارسی امداد فضای مشترک
ترکیبی از دنیای واقعی و مجازی رو بهتون معرفی میکنم.
هم روبات واقعی رو داره هم روبات شبیه سازی شده رو که با هم ارتباط کاملا همزمان، مستقیم و دو طرفه دارند.[/size]
(اطلاعات بیشتر در تاپیک لیگ CoSpaceRescue )

من جای لیگ coSpace که هر چی سعی کردم نتونستم با خودم در موردش کنار بیام اکثر لیگ های دانشجویی رو مخصوصا اسمال سایز رو پیشنهاد میکنم که حد اقل روبوتشون رو خودشون میسازن نه برن ربات آماده بخرن و برن coSpace شرکت کنند!!

8375431

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی4
شهر
تهران
رشته دانشگاه
برق-الکترونیک

به نقل از Mohammad Shirazi :
من جای لیگ coSpace که هر چی سعی کردم نتونستم با خودم در موردش کنار بیام اکثر لیگ های دانشجویی رو مخصوصا اسمال سایز رو پیشنهاد میکنم که حد اقل روبوتشون رو خودشون میسازن نه برن ربات آماده بخرن و برن coSpace شرکت کنند!!
آقای مهندس خان اولاً coSpace دانش آموزیه دوماً برای دانش آموزی بودنش هست که اون ربات رو اکثر شرکت کننده های خارجی نمیتونن بسازند(بعضی از شرکت کننده ها در دوره تحصیلی ابتدایی و راهنمایی هم هستند) سوماً این لیگ بخاطر همین مسائل شرکت کننده ها داره به چندین بخش تبدیل میشه که در سالی که گذشت در دو لیگ ایتدایی و پیشرفته برگزار شد که شرکت کننده ها رو جدا کرد (البته امیدوارم این روند ادامه پیدا کنه) چهارماً فعلا در مسابقاتی که در ایران برگزار میشه از جمله ایران اپن ربات رو بچه ها خودشون باید درست کنند و مسابقات جهانیه که فعلا روبات آماده میده پنجماً اگه شما بتونی روباتی بسازی که با روبات جهانی رقابت کنه به شما اجازه استفاده از اون روبات رو میدن شیشماً شما در لیگ فوتبالیست سایز کوچک برای شبیه سازت برنامه مینویسی یعنی یه روبات شبیه سازی داری که با ربات واقعی در یک زمان دیتا مخابره کنند؟یا فقط هفت هشت ده تا روباتند(واقعی) که به هم وصلند(غیر از اینه که فقط پردازش تصویر داری؟؟ البته باید عرض کنم که در مسابقات جهانی مکزیک، پردازش تصویر هم اضافه شد ولی به دلایلی که گفتم امسال استفاده نشد) هفتماً اصلاً CoSpace میدونی چیه؟؟؟!!!!

mhmmdshirazi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید Helli
شهر
tehran
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه امیر کبیر
رشته دانشگاه
مهندسی مکاترونیک
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از FORNAX :
آقای مهندس خان اولاً coSpace دانش آموزیه دوماً برای دانش آموزی بودنش هست که اون ربات رو اکثر شرکت کننده های خارجی نمیتونن بسازند(بعضی از شرکت کننده ها در دوره تحصیلی ابتدایی و راهنمایی هم هستند) سوماً این لیگ بخاطر همین مسائل شرکت کننده ها داره به چندین بخش تبدیل میشه که در سالی که گذشت در دو لیگ ایتدایی و پیشرفته برگزار شد که شرکت کننده ها رو جدا کرد (البته امیدوارم این روند ادامه پیدا کنه) چهارماً فعلا در مسابقاتی که در ایران برگزار میشه از جمله ایران اپن ربات رو بچه ها خودشون باید درست کنند و مسابقات جهانیه که فعلا روبات آماده میده پنجماً اگه شما بتونی روباتی بسازی که با روبات جهانی رقابت کنه به شما اجازه استفاده از اون روبات رو میدن شیشماً شما در لیگ فوتبالیست سایز کوچک برای شبیه سازت برنامه مینویسی یعنی یه روبات شبیه سازی داری که با ربات واقعی در یک زمان دیتا مخابره کنند؟یا فقط هفت هشت ده تا روباتند(واقعی) که به هم وصلند(غیر از اینه که فقط پردازش تصویر داری؟؟ البته باید عرض کنم که در مسابقات جهانی مکزیک، پردازش تصویر هم اضافه شد ولی به دلایلی که گفتم امسال استفاده نشد) هفتماً اصلاً CoSpace میدونی چیه؟؟؟!!!!

قوانين coSpace

هرچي لازمه راجع به اسمال سايز بدوني

8375431

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی4
شهر
تهران
رشته دانشگاه
برق-الکترونیک

mhmmdshirazi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید Helli
شهر
tehran
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه امیر کبیر
رشته دانشگاه
مهندسی مکاترونیک
تلگرام
اینستاگرام

اسمال سایز هیچ ۲ رباتی به هم متصل نیستن بلکه همشون به سرور شما وصلند و از طریق سرور کنترل میشن و حتی توی سرور سیمولاتور رو باید خود اون تیم بنویسه لطفا بی اطلاعات کافی صحبت نکنید.
حتی تو سیمولاتور بحث فیزیک هم مطرح میشه مثلا CM-Dragons تو سیمولاتورش از Nvidia physics استفاده میکنه!!

و تو اسمال سایز ربات واقعی با خطای زیر ۴-۵ میلیمتر عین سیمولاتور رفتار میکنه.

تنها ابزار تشخیصی تیم ها دوربین هایی که بالای زمینه و خود مسابقات پردازش تصویر استانداردی داره به اسم SSL vision که با 60 فریم بر ثانیه موقعیت و زاویه ربات های واقعی رو broadcast میکنه.

و وقتی تو قوانین Co-Space نوشته فقط باید ربات خریده بشه != اگه بتونه رقابت کنه ایرادی نداره!!

8375431

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی4
شهر
تهران
رشته دانشگاه
برق-الکترونیک

به نقل از Mohammad Shirazi :
اسمال سایز هیچ ۲ رباتی به هم متصل نیستن بلکه همشون به سرور شما وصلند و از طریق سرور کنترل میشن و حتی توی سرور سیمولاتور رو باید خود اون تیم بنویسه لطفا بی اطلاعات کافی صحبت نکنید.
حتی تو سیمولاتور بحث فیزیک هم مطرح میشه مثلا CM-Dragons تو سیمولاتورش از Nvidia physics استفاده میکنه!!

و تو اسمال سایز ربات واقعی با خطای زیر ۴-۵ میلیمتر عین سیمولاتور رفتار میکنه.

تنها ابزار تشخیصی تیم ها دوربین هایی که بالای زمینه و خود مسابقات پردازش تصویر استانداردی داره به اسم SSL vision که با 60 فریم بر ثانیه موقعیت و زاویه ربات های واقعی رو broadcast میکنه.

و وقتی تو قوانین Co-Space نوشته فقط باید ربات خریده بشه != اگه بتونه رقابت کنه ایرادی نداره!!
ببخشید یه سوال...
با این اطلاعاتی که شما دادید و ما یه شناختی پیدا کردیم از اسمال سایز!!! به نظر خودتون یه کسی که در حدّ چهارتا مدار روبات فوتبالیست و کتاب هایی که ملت از روی هم کپی میکنن اطلاعات داره میتونه این کارایی که گفتی رو بکنه؟؟؟(و البته با در نظر گرفتن بودجه مدرسه یا شرکت)
یه سوال دیگه....
قوانین رو کامل خوندید؟؟ اگه در قوانین گفته که ربات باید حتما خریده بشه و لا غیر پس چرا در بند 2 قوانین در قسمت 2.1.4 آوورده که تیم ها موظف اند یا از بلوتوث کلاس 2 و بالاتر یا از زیگ بی برای ارتباط دو ربات استفاده کنند؟؟؟؟؟ اگه ربات رو باید خرید پس همه ی این ها هم ثابته دیگه به طور مثال زیگ بی برای این روباتی که قرار است فروخته شود قرار داده شده است و قطعا هم نمیتوان از ریموت کنترل در برد از پیش طراحی شده استفاده کرد چون به راحتی مشخص میشه (البته اگه در مورد روباتی که ارائه میشه هم اطلاعات داشته باشید)
یه نکته دیگه..
بار قبل هم توضیح دادم از همین دوربین پردازش تصویر اسمال سایز برای مسابقات مکزیک استفاده شد اما چون تیم ها توانایی کار با اون رو زیاد نداشتند امسال در هلند از اون استفاده نکردند.

شما خودت روبات بساز ، ازش دفاع کن ، تو مسابقات هم شرکت کن (ببین کی بهت گیر میده)
یه مورد دیگه...
شما که اینقدر به خرید روبات اعتقاد داری لطفا اقدام به خرید کن اگه تونستی بخری من هم پول روبات رو میدم هم به اندازه ی پول روبات به تو میدم........
مورد آخر..
لطفا قوانین مسابقات ایران اپن رو هم بخون (نسخه ی انگلیسی رو بر ندار بخون که فکر کنی تو ایران هم همونطوره و دیگه تو عالم دهری و پروفسوری و هیچ کسی دیگه اطلاعات نداره در مسابقات ایران اپن به شدت تاکید میشه که باید ملت خودشون روباتشون رو درست کنن، شما اول یه روبات بساز از تیم های شرکت کننده در ایران اپن ببر بعد بیا بشین در مورد روباتی که میدن تو جهانی فکر کن)
در ضمن اون جمله ی مستقیمی که داخل همین قوانینی که گفتی اومده پیرامون خرید روبات رو برام بندشو بی زحمت بیار وقت ندارم دنبالش بگردم.

Anita H

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلّی ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
مدال المپیاد
کامپیوتری بودم
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
کامپیوتر

سیمول

1tA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397

خب قطعا هدف روباتیک واقعی و شبیه سازی یه چیز هست! اون هم اینه که صنعت روباتیک و هوش مصنوعی پیشرفت کنه! اما خب روباتیک واقعی بیشتر تمرکزش روی قسمت سخت‌افزاری ه و سیمولیشن هم که به برنامه نویسی ش می‌پردازه! هردو مکمل هم ن. پس نمی‌شه گفت یا این یا اون.
اما خب هر فردی با توجه به علاقه و توانایی های خودش یکی از اون ها رو انتخاب میکنه! :D

× تجربه‌ کردن جفتشون هم عالی ه! 8->

بالا