• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

دین،مانعی بزرگ بر سر راه فلسفه

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395
پاسخ : دین،مانعی بزرگ بر سر راه فلسفه

به نقل از Stewie Griffin :
شما دارید مغلطه می کنید چون ما اینجا داریم در مورد نظریه تکامل در زیست شناسی صحبت می کنیم و می گیم که مراجع این نظریه رو قبول ندارن بعد شما از کلمه تکامل به معنی متعالی شدن و با ارزش شدن روح استفاده می کنید و می گید که مراجع قبولش دارن :| :| من دیگه حرفی ندارم.
بازم با این حال یه سری لینک می ذارم :
http://fargasht.persianblog.ir/post/36/
http://makarem.ir/compilation/Reader.aspx?pid=61782&lid=0&mid=3900&catid=6505
کسی بخواد بره دنبالش بقیه مراجع رو هم خودش می تونه پیدا کنه از حوصله و وقت من خارج که بیام همه مراجع رو لیست کنم حقیقتا.
اگه شما نوشته ي آيت الله طالقاني رو خونده باشين متوجه مي شين كه من اصلا تكامل رو روح نگرفتم ، در ضمن ما مراجع زيادي داريم كه ممكنه براي يك حكم اسلام به ازاي تعداد مراجع راي وجود داشته باشه و قطعا فقط يكي از اون آرا درسته و قطعا بقيه اشتباهه پس نمي شه بخاطر تعدادي مرجع بگيم نظر اسلام فلانه يه يه چيز ديگس، در ضمن اگر بحث به مغلطه باشه شما اومدي يه حديث اوردي و گفتي باتوجه به اين و چون مثلا اين مراجع مخالن پس قرآن با تكامل تضاد داره ، و من ميگم كه ممكنه در يك حكم تمام مراجع به جز يكي اشتباه كنن پس اين كاري كه شما كردي مغلطه بود .
به نظرم به جاي اين كار مثلا كتاب آقاي صحابي بررسي بشه بهتره ،و يا همون طور كه نوشته ي آيت الله طالقاني نشون دهنده ي تكامله .

• شروع کننده موضوع

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید باهنر
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نقل از Stewie Griffin :
شما دارید مغلطه می کنید چون ما اینجا داریم در مورد نظریه تکامل در زیست شناسی صحبت می کنیم و می گیم که مراجع این نظریه رو قبول ندارن بعد شما از کلمه تکامل به معنی متعالی شدن و با ارزش شدن روح استفاده می کنید و می گید که مراجع قبولش دارن :| :| من دیگه حرفی ندارم.
بازم با این حال یه سری لینک می ذارم :
http://fargasht.persianblog.ir/post/36/
http://makarem.ir/compilation/Reader.aspx?pid=61782&lid=0&mid=3900&catid=6505
کسی بخواد بره دنبالش بقیه مراجع رو هم خودش می تونه پیدا کنه از حوصله و وقت من خارج که بیام همه مراجع رو لیست کنم حقیقتا.

نمیدونم تا چه حد با اسلام قوانین کیفری اشناییت داری...

میخوام برات از یه مسئله حرف بزنم که تا حالا راجع بهش کمتر شنیدی...

یه دلیل برای این موضوع که نظریه ترکیبی تکامل منطبق بر دید اسلام است...

نظریه ترکیبی میگه جانداران حاصل همگی دارای یک نیای مشترک هستند که به طرق مختلف تکامل پیدا کردند....

در اسلام قانونی داریم که اگر جنین قبل از ماه چهارم کشته بشه احکام قتل بر اون جاری نیست!

این ینی چی؟! ینی جنین قبل از چهار ماه انسان نبوده و بعد چهار ماه حکم انسان پیدا کرده......

اسلام با دید متافیزیکی به این قضیه نگاه میکنه....

ینی تکامل گونه زایی که هیچی، تکامل جنینی هم باید وجود داشته باشه تا انسان بوجود بیاد.

انسانیت انسان به جسم خاکی اون نیست.به حلول روح الهی در جسم اونه...

حالا خودتون قضاوت کنید. این که انسان از میمون نشات گرفته باشه یا هر موجود دیگه ای نظریه اسلام رو نقض میکنه....

اگه نقض میکنه چرا جنین قبل از چهار ماه انسان تلقی نمیشه؟! چرا این تکامل جنینی از دید اسلام ضروریه؟!

stanly1

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب(قبلا)
شهر
شیراز-الان کیف(پایتخت اوکراین)

به نقل از لنا :
آیا شما با این که دین یه مانع بزرگ بر سر راه فلسفست موافقید؟
فلاسفه عقل رو کافی می دونن و برای هر عملی دلایل عقی خاصی میارن(که البته خیلی جاها شکست می خورد،حتی جلوی پیشرفت علم رو می گیرند.)
حالا عرفانیون حرف دل رو مقدم بر عقل می دونن و فطرت رو مولد عقیده و افکارشون.
ولی دین بحث جدایی داره.
از اونجایی ک دین قدرت داره نمیشه به راحتی هر حرفی رو در مقابلش بیان کرد.
دین مخلوطی از عقل و نقله.
بنابراین یکی از مشکلاتش فلاسفه یا فیلسوف نماها هستند.
شما با این موافقید؟
تناقض بین دین و فلسفه از نظر من حتمیه!چون بر اساس قوانینی بدون هیچگونه دلیل خاصی بنا شده اما در فلسفه استدلال داریم!فیلسوفان دینی(!)هم فقط دین رو توجیه میکنن.در دین عقلی وجود نداره بلکه صرفا باید به اصولی ایمانداشته باشید.

بالا