• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تست کور رنگی : حتما خودتون رو تست کنین

آیا نتیجه این تست به شما گفت که کوررنگ هستین؟ (آمارگیری)

• بله

رای‌ها: 16 5.6%
  • خیر

رای‌ها: 271 94.4%

• رای‌دهندگان
    287

black star

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فــــرزII
شهر
شیــراز
پاسخ : تست کور رنگی : حتما خودتون رو تست کنین

به نقل از βlôкег :
5nothingjp_9514641_6197891.jpg

افراد طبيعي قادر به ديدن عدد 26 هستند؛ اما افراد با اختلال ديد رنگ از نوع قرمز؛ فقط عدد 6 را مي بينند؛ و افراد با اختلال ديد رنگ از نوع سبز؛ فقط عدد 2 را ميبینند

من یه سوال دارم:
دقیقا جمله بالایی گفته افرادی ک تو دیدن رنگ سیز مشکل دارن نمیتونن عدد6 رو ببینن در حالی ک 6 صورتی رنگه...اینا چ ارتباطی با هم دارن??

TMNT

علی‌سینا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

درمان داره آیا؟

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine

درمانی نداره
هنو درمانی براش کشف نشده

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان - فرزانگان ناحیه یک
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه

خب بیاین دیگه راجع به اون تصویر 5حرف نزنیم دوستان :D

• لایک
امتیازات: TMNT

negin faqih

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانـگانــِ امـیـنــِ یکـــ
شهر
جَهــانـــ / ٢
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

من تصویر 5 رو نمیدیدم! تست درسته

TMNT

علی‌سینا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

قرار نیست اگه سالم هستین حتما اعلام کنید ها ...
نظرسنجی هست میتونید اونجا اعلام کنید !

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان - فرزانگان ناحیه یک
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه

من یه مقدار تو نت راجع به کور رنگی گشتم ، اینا رو پیدا کردم :
ببینین:

Colorblind5.png

الان کسایی که توی این تصویر پنجاهُ شش رو نمیبینن تری‌تانوپیا دارن. (یکی از انواعِ کورنگیِ)

حالا جالب اینجاس که من همه رو درست دیدم ولی تو این یکی 6رو درست ندیدم :D

و این:

Colorblind3.png

کسایی که سی و هفت رو نمیبینن پروتانوپیا دارن .

اینم آخری:

Colorblind4.png

اگه اینجا49رو نمیبینین ینی دوترانوپیا دارین .

ضمنا اینایی که گذاشتم مالِ آزمایشِ ایشی هارا ـست که یکی از مورد استفاده ترین آزمایش ـا راجع به کور رنگیِ! ;;)

negin faqih

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانـگانــِ امـیـنــِ یکـــ
شهر
جَهــانـــ / ٢
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از علی سینا :
قرار نیست اگه سالم هستین حتما اعلام کنید ها ...
نظرسنجی هست میتونید اونجا اعلام کنید !
اگه دقت کنید بحث سر اون تست بود
به نقل از شقایـق³ :
من یه مقدار تو نت راجع به کور رنگی گشتم ، اینا رو پیدا کردم :
ببینین:

Colorblind5.png

الان کسایی که توی این تصویر پنجاهُ شش رو نمیبینن تری‌تانوپیا دارن. (یکی از انواعِ کورنگیِ)

حالا جالب اینجاس که من همه رو درست دیدم ولی تو این یکی 6رو درست ندیدم :D

و این:

Colorblind3.png

کسایی که سی و هفت رو نمیبینن پروتانوپیا دارن .

اینم آخری:

Colorblind4.png

اگه اینجا49رو نمیبینین ینی دوترانوپیا دارین .

ضمنا اینایی که گذاشتم مالِ آزمایشِ ایشی هارا ـست که یکی از مورد استفاده ترین آزمایش ـا راجع به کور رنگیِ! ;;)
اینا سخت تر بود!
سه شوال ! اگه اولین بار نبینیم ولی وقتی تو میگی ببینیم کور رنگیم دیگه نه؟ :D

TMNT

علی‌سینا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از نــــگــــ◕‿◕ـن :
اگه دقت کنید بحث سر اون تست بوداینا سخت تر بود!
سه شوال ! اگه اولین بار نبینیم ولی وقتی تو میگی ببینیم کور رنگیم دیگه نه؟ :D
منظورم از اون پست اصلا با شما نبود

+
اگه بار اول درست ندیدین بعد که فهمیدین چیه بهتر دیدین کوررنگی ندارین . اونایی که دارن کلا نمیتونن تشخیص بدن

ZAHRA!

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Farzanegan 2
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
Debrecen
رشته دانشگاه
دندان پزشکی
اینستاگرام

عینک آفتابی CX برای جبران کوررنگی
محققان شركت فناوری و تکنولوژی «EnChroma» موفق به طراحي نوعي عينک براي جبران کوررنگي شدند
به گزارش ايسنا منطقه خراسان، در حالي که بسياري از مردم تصور مي‌کنند کور رنگ بودن به معناي ديدن همه چيز با رنگ سياه و سفيد است، اما بايد بدانيم که کوررنگي هم نوعي بيماري بسيار نادر است. اکثر افرادي که به عنوان کوررنگ شناخته مي‌شوند، توانايي ديدن رنگ‌ها را دارند، اما در تشخيص بعضي از رنگ‌ها از جمله قرمز و سبز مشکل دارند.
محققان عينک آفتابي « CX» را طراحي کرده‌‌اند تا در اين موارد به اين افراد کمک کند، اين عينك با کاهش انتقال طول موج معين از نور، اجازه ديدن رنگ‌هاي قرمز و سبز را به افراد مي‌دهد.
اين عينک آفتابي داراي يک لنز اختصاصي است که نسبت به شيشه در برابر خراش، سخت‌تر و مقاوم‌تر است و به افراد براي تشخيص رنگي که نمي‌بينند، کمک مي‌کند.
عينک آفتابي «CX» از اواسط ماه آينده در دسترس قرار خواهد گرفت. انتظار مي‌رود که هزينه مجموعه کاملي از عينک، حداقل 800 دلار آمريکا و بهاي لنز به تنهايي 700 دلار باشد.
منبع:مديكالي
نوشته شده توسط عرفان طاعتی ‹‹مدير›› در دوشنبه هفدهم مهر 1391 .
لينك:http://piec.blogfa.com/post/754/عینک-آفتابی-CX-برای-جبران-کوررنگی
--------
چندتا نكته:اين جا نوشته كوررنگي بيماري نادري است.نه شايع!!!
و درمانش هم نوشته....!! :-"
از اين به بعد لطفاً با منبع حرف بزنيم....تا ديگران رو الكي نگران نكنيم....!

• شروع کننده موضوع

bl0ker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
برنز المپیاد زیست سال 90
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست شناسی

به نقل از zahra ;;) :
[size=12pt]
چندتا نكته:اين جا نوشته كوررنگي بيماري نادري است.نه شايع!!!
و درمانش هم نوشته....!! :-"
از اين به بعد لطفاً با منبع حرف بزنيم....تا ديگران رو الكي نگران نكنيم....!

لطفا همون لینکی رو که خودتون فرستادین رو با دقت بخونین. اون چیزی که بهش می گن Color blindness یا کوررنگی، انواع مختلفی داره. یکی از نوع هاش همونه که فرد هیچ سلول مخروطی شکلی برای دیدن رنگ ها نداره و چشم کاملا همه چیز رو سیاه و سفید تحلیل می کنه. خب این نوع خاص بیماری نادری هست.

اما اون سایت که لینکش رو دادی فقط یه وبلاگ پزشکیه که اومده از همین جریان استفاده کرده و جوری جلوه داده که می گه "کلا کوررنگی بیماری نادری هست" درحالی که اینطور نیست! این هم منبع، مقاله Nature:

One of the common color vision defects is the red-green deficiency which is present in about 8 percent of males and 0.5 percent of females of Northern European ancestry
[nb]http://www.nature.com/nmeth/journal/v7/n10/full/nmeth1010-775a.html[/nb]

اون بالا گفته، یکی از شایع ترین انواع کوررنگی، همین کوررنگی سبز و قرمزه. در 8 درصد مردها و نیم درصد زن ها. پس اصلا نادر نیست. تستی هم که من اینجا گذاشتم در مورد همون کوررنگی سبز-قرمزه. البته باز این آمار فقط مربوط به اروپاست. اون چیزی که توی اکثر منابع ذکر میشه، یه چیزی بالاتر از اینه و میگه که از هر ده مرد، یک نفر مبتلاست. من یکم پایین تر گفتم که:

+ ضمنا از خانواده تا خانواده .. از شهر تا شهر .. از کشور تا کشور این آمار فرق می کنه!

کوررنگی به این معنا نیست که همه رنگ ها دچار اختلال باشه، همونطور که توی پست اولم هم گفتم:

اگر توی دیدن حداقل یکی از این تصاویر هم مشکل داشته باشین کور رنگی دارین. اما حدش می تونه توی افراد مختلف متفاوت باشه. مثلا شاید اعداد رو ناقص ببینین یا که اصلا نبینین. ممکنه فقط توی یه تصویر مشکل داشته باشین یا توی چند تاش. اینا دیگه همه اش به این بر می گرده که چقدر ژن کوررنگی تون روی شبکیه بیان شده باشه و روش اثر گذاشته باشه ( و این یه چیز مطلق و صفر و یک نیست )

+ عینک ها رو جز درمان محسوب نمی کنن! توی هر بیماری چشمی. مثلا نمی شه گفت نزدیک بینی با عینک درمان میشه. تعریف درمان یعنی بشه به طریقی مشکل رو برطرف کرد. عینک ها همچین کاری نمی کنن ( جز یه نمونه خاص از آستیگمات که با استفاده از عینک ممکنه خوب شه )

• لایک
امتیازات: Azura

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

βlôкег دکتر برای درمان کوررنگی چه راهکارایی بهت ارائه داد ؟ درمان داره اصلا ؟ برای پیشگیری چکار باید کرد ؟
پ.ن : البته من فرصت خوندن همه ی پست ها رو نداشتم

ZAHRA!

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Farzanegan 2
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
Debrecen
رشته دانشگاه
دندان پزشکی
اینستاگرام

به نقل از βlôкег :
لطفا همون لینکی رو که خودتون فرستادین رو با دقت بخونین. اون چیزی که بهش می گن Color blindness یا کوررنگی، انواع مختلفی داره. یکی از نوع هاش همونه که فرد هیچ سلول مخروطی شکلی برای دیدن رنگ ها نداره و چشم کاملا همه چیز رو سیاه و سفید تحلیل می کنه. خب این نوع خاص بیماری نادری هست.

اما اون سایت که لینکش رو دادی فقط یه وبلاگ پزشکیه که اومده از همین جریان استفاده کرده و جوری جلوه داده که می گه "کلا کوررنگی بیماری نادری هست" درحالی که اینطور نیست! این هم منبع، مقاله Nature:
بله در مورد عینک حق با شماست،من الان پرسیدم گفتم کوررنگی درمان نداره چون نمیتونه سلول های مخروطی بهبود پیدا کنن!!
اما باید عرض کنم که شما هم اشتباه دارید میکنید چون کوررنگی یعنی اختلال در رنگ های سبز و قرمز و یا آبی و زرد و اصلا نوعی به نام اختلال در رنگ مشکی سفید نیست!!!

کوررنگی:یعنی اختلال در دید رنگ ها که به دسته ی اکتسابی و ارثی تقسیم میشود که ارثی اختلال در دید رنگ قرمز و سبز است و اکتسابی در دید رنگ زرد و آبی است! که دسته ی ارثی خود به دودسته ی مطلق و نسبی تقسیم میشود که مطلق:یعنی فردی که اصلا تشخیص نمیدهد دو رنگ سبز و قرمز رو یعنی اگر به یک درخت گیلاس نگاه کند نمیتواند فرق بین گیلاس و برگ را تشخیص بدهد!و در نسبی تا حدودی فرد قادر به تشخیص است.
منبع:پدرم!
---------------------

اون بالا گفته، یکی از شایع ترین انواع کوررنگی، همین کوررنگی سبز و قرمزه. در 8 درصد مردها و نیم درصد زن ها. پس اصلا نادر نیست. تستی هم که من اینجا گذاشتم در مورد همون کوررنگی سبز-قرمزه. البته باز این آمار فقط مربوط به اروپاست. اون چیزی که توی اکثر منابع ذکر میشه، یه چیزی بالاتر از اینه و میگه که از هر ده مرد، یک نفر مبتلاست. من یکم پایین تر گفتم که:

[/quote]
اینو کجا نوشته؟!! :-"
ببخشید این آمار از نظر من همین طوری هم اشتباه است!!
1)بیماری کوررنگی بیماری وابسته به x مغلوب است!پس باید درمان بیشتر شایع باشد تا خانم ها!
طبق ژنتیکی که خوندیم....!
شاید هم اشتباه میگم اما از نظر من این طوریه!! :-"
--------------------
به نقل از NEO :
βlôкег دکتر برای درمان کوررنگی چه راهکارایی بهت ارائه داد ؟ درمان داره اصلا ؟ برای پیشگیری چکار باید کرد ؟
از ارثی آن که نمیشه پیشگیری کرد اما برای اکتسابی میشه که مثلا ممکنه فرد در بیماری گلوکوم دچار آن شود و ....!
درمان هم ندارد! ;;)

• لایک
امتیازات: Azura
  • شروع کننده موضوع

bl0ker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
برنز المپیاد زیست سال 90
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست شناسی

بعله من که گفتم درمان نداره. و ضمنا من نگفتم کوررنگی یعنی سیاه سفید دیدن. -.- گفتم انواع مختلفی داره.

اصلا نوعی به نام اختلال در رنگ مشکی سفید نیست!!!

Monochromacy یا کوررنگی سیاه و سفید اینه که فرد هیچگونه رنگی رو نمی بینه. اینم یه نوع کوررنگیه. رو چی بحث می کنین، برین بزنین Color blindness هزارتا مقاله فارسی و انگلیسی هست واسش که همه انواعش رو توضیح داده.

ببخشید این آمار از نظر من همین طوری هم اشتباه است!!

من که نقل قول از مقاله نیچر کردم! می خوای بگی این آمار اشتباه هست؟! این عین جمله نیچره:

One of the common color vision defects is the red-green deficiency which is present in about 8 percent of males and 0.5 percent of females of Northern European ancestry​

بیماری نادر خیلی فراوانی اش توی جمعیت کمتر از اینه. مثلا یه چیزی حدود کمتر از ۵ نفر در ده هزار نفر !! نه از هر ده نفر یا هشت نفر یکی! پس می شه نتیجه گرفت که کوررنگی بیماری نادری نیست، و اتفاقا بین مردا خیلی هم شایع هست.

بیماری کوررنگی بیماری وابسته به x مغلوب است!پس باید درمان بیشتر شایع باشد تا خانم ها!
طبق ژنتیکی که خوندیم....!

خب همین طور هم هست اگه اون جمله بالا رو با دقت بخونی! در نیم درصد زنان و 8 درصد مردان!

به نقل از NEO :

نه درمانی نداره. باور کن خیلی از افراد اصلا نمی دونن کوررنگن و زندگی شون رو می کنن. چیز خاصی نیست. (;

ZAHRA!

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Farzanegan 2
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
Debrecen
رشته دانشگاه
دندان پزشکی
اینستاگرام

به نقل از βlôкег :
بعله من که گفتم درمان نداره. و ضمنا من نگفتم کوررنگی یعنی سیاه سفید دیدن. -.- گفتم انواع مختلفی داره.

Monochromacy یا کوررنگی سیاه و سفید اینه که فرد هیچگونه رنگی رو نمی بینه. اینم یه نوع کوررنگیه. رو چی بحث می کنین، برین بزنین Color blindness هزارتا مقاله فارسی و انگلیسی هست واسش که همه انواعش رو توضیح داده.

من که نقل قول از مقاله نیچر کردم! این عین جمله نیچره :

One of the common color vision defects is the red-green deficiency which is present in about 8 percent of males and 0.5 percent of females of Northern European ancestry​
بله در مورد درمان حق با شما بود! ;;)
دلیل نمیشه که چون nature همیشه درست بگه...!
ما با توجه به کتاب های درسی مون با دانشی که داریم:میتونیم بگیم حرف مجله nature اشتباهه!
به هر حال ما اومدیم این جا به یک نتیجه ای برسیم...نه همدیگر رو نقض کنیم...شاید شما در مورد انواع آن درست میگین...! ;;)

• شروع کننده موضوع

bl0ker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
برنز المپیاد زیست سال 90
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست شناسی

دلیل نمیشه که چون nature همیشه درست بگه...!

نه اتفاقا دلیل میشه! کتاب های درسی شما اطلاعاتش حداقل ماله ده سال پیش هست، نیچر که مجله دانستنی ها نیست! معتبرترین نشریه علمیه. مقاله هایی که توش چاپ میشه جز پر اعتبارترین و جدیدترین داده های علمی محسوب میشه.

ضمنا با این وجود کتاب های درسی چیزی رو نقض نکرده که بگه کوررنگی بیماری نادری هست یا این آمار اشتباهه!!

ZAHRA!

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Farzanegan 2
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
Debrecen
رشته دانشگاه
دندان پزشکی
اینستاگرام

به نقل از βlôкег :
نه اتفاقا دلیل میشه! کتاب های درسی شما اطلاعاتش حداقل ماله ده سال پیش هست، نیچر که مجله دانستنی ها نیست! معتبرترین نشریه علمیه. مقاله هایی که توش چاپ میشه جز پر اعتبارترین و جدیدترین داده های علمی محسوب میشه.

ضمنا با این وجود کتاب های درسی چیزی رو نقض نکرده که بگه کوررنگی بیماری نادری هست یا این آمار اشتباهه!!
خیلی عذر میخوام اما اصل رو نمیشه تغییر داد...!
بیماری کوررنگی بیماری وابسته به x مغلوب است!پس باید درمان بیشتر شایع باشد تا خانم ها!
nature رو آدم ها مینویسن،درست فکر کردن آدم ها یک چیز مطلق نیست همیشه... آدم هم حق اشتباه کردن داره....!

• شروع کننده موضوع

bl0ker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
برنز المپیاد زیست سال 90
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست شناسی

nature رو آدم ها مینویسن،درست فکر کردن آدم ها یک چیز مطلق نیست همیشه... آدم هم حق اشتباه کردن داره....!

باور کن کتاب های درسی ات رو هم آدما نوشتن! اما بازم هر جای دنیا بری مقالات یه نشریه علمی معتبر تر از کتاب سوم دبیرستان رشته تجربی اینجاست. ولی باز می گم اصلا هیچ تناقضی این وسط نیست!! تو فقط پست من رو بی دقت خوندی و دچار سوتفاهم شدی

خیلی عذر میخوام اما اصل رو نمیشه تغییر داد...!

من الان واقعا نمی فهمم مشکل کجاست -.-

بیماری وابسته به ایکس مغلوب هست. خب؟!

توی مرد ها هم شایع تر از زن ها هست. تا اینجاش که هم نظر هستیم. خب؟!

اون مقاله هم که داره همینو می گه. خب؟!

پس بیماری نادری هم نیست. خب؟!

الان گیرت کجای این قضیه اس؟!

خب؟!
wwwjadooga_6631440_4826396.gif

ZAHRA!

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Farzanegan 2
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
Debrecen
رشته دانشگاه
دندان پزشکی
اینستاگرام

به نقل از βlôкег :
من الان واقعا نمی فهمم مشکل کجاست -.-

بیماری وابسته به ایکس مغلوب هست. خب؟!

توی مرد ها هم شایع تر از زن ها هست. خب؟!

اون مقاله هم که داره همینو می گه. خب؟!

پس بیماری نادری هم نیست. خب؟!

الان گیرت کجای این قضیه اس؟!

خب؟!
خب از اول بگین یک ساعت فکر کردم مقاله داره برعکس میگه...! =)) =))
ببخشید.... گفتم که آدم اشتباه میکنه...! :-"

• شروع کننده موضوع

bl0ker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
برنز المپیاد زیست سال 90
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست شناسی

به نقل از zahra ;;) :
خب از اول بگین یک ساعت فکر کردم مقاله داره برعکس میگه...! =)) =))
ببخشید.... گفتم که آدم اشتباه میکنه...! :-"

خواهش می کنم. آره برعکس دیدی. ( انگلیسی رو از چپ به راست می خونن
)

خب پس خوشحالم خودت آخر توجیه شدی. منم از اول همینو می گفتم که در مردها از هر ده نفر یکی اینطوریه، اگه دقت کرده بودی.

ضمنا این هم ویکی پدیاش :

http://en.wikipedia.org/wiki/Color_blindness

خودش شاید اعتبار نداشته باشه، اما ارجاعاتی که بهش میشه همه معتبره و از نشریات اصلیه. کافیه به اون پایین هر صفحه رجوع کنین تا ببینین که اینقدرام که می گن ویکی پدیا بی اعتباره اینطور نیست. ( البته من منظورم ویکی پدیا انگلیسی هست )

بالا