• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چرا سکوت مطلق انقدر ترسناک است؟

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
سکوت چیز خوبیه، به آدم آرامش می‌ده، تمرکز رو بالا می‌بره و ... ولی سکوت مطلق چطور؟ فکر می‌کنید حداکثر زمانی که بتونین توی سکوت مطلق بمونین چقدره؟ بیشترین مدت زمانی که آدما تونستن توی اتاق سکوت مطلق[nb]anechoic chamber[/nb] دوام بیارن فقط ۴۵ دقیقه است! (بعد از اون مغزتون شروع به توهم‌زایی می‌کنه :D)

چرا سکوت مطلق انقدر ترسناک و غیر قابل تحمله؟

Silenaaaaa

Sillenor
نام مرکز سمپاد
دبیرستان‌ فرزانگان ۱
شهر
مش‍‌هد
سال فارغ التحصیلی
95
پاسخ : چرا سکوت مطلق انقدر ترسناک است؟

مایی ک ِ پای ِ نت 2,3 ساعت میشینیم و حرف نمیزنیم حساب نمیشیم؟
البته صدای ماشین ـا,تلویزیون,هستن .
چون انسان موجودی ـست اجتماعی:د نمیتونه با دیگران ارتباط نداشته باشه . (برگرفته از کتاب اجتماعی ِ پارسال:د )
به نظرم سکوت ِ مطلق میتونه خعلی ترسناک باشه .

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

نه، سکوت مطلق به معنی حرف نزدن نیست، سکوت مطلق یعنی هیچ صدایی نباشه؛ حتی اگر برین توی اتاق و در رو روی خودتون ببندین، باز هم اون سکوت مطلق نیست.

h.f

جــــــــــــلاد لـــــاغر :>
نام مرکز سمپاد
F1 TEH
شهر
چه فرقی میکنه کجای دنیام
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید بهشتی

ب نظرم چون آدم سعی میکنه ی صدایی بالاخره بشنوه توهم زایی میکنه و اینکه سکوت یه حالت مرگ و خلاء رو ایجاد میکنه ....!!!

Silenaaaaa

Sillenor
نام مرکز سمپاد
دبیرستان‌ فرزانگان ۱
شهر
مش‍‌هد
سال فارغ التحصیلی
95

خب قبل از این ک به توهم زایی برسه,میتونه با خودش حرف بزنه .
اونایی که ناشنوان چی کار میکنن پس؟

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

این ۴۵ دقیقه رکورده - توی گینس هم ثبت شده! :P، البته که آدم می‌تونه توی سکوت مطلق با خودش حرف بزنه ولی اون‌وقت دیگه سکوت مطلق نیست!

اونایی که ناشنوان چی کار میکنن پس؟

سؤال خوبیه! چرا کسی که یک‌دفعه ناشنوا می‌شه به جنون نمی‌رسه؟

الهام1375

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
بیرجند
مدال المپیاد
شیمی میخوندم.
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

خوب شاید اولش یه مقدار توهم بروز بده ولی به نظرم وقتی ببینه نمیتونه ازش جدا بشه جزیی از زندگی اش در میاد و عادت میکنه.
منظورتون از سکوت مطلق اینه که حتی به هیچ چیز هم فکر نکنه؟ این ممکنه؟ از به هیچی فکر نکنه پس به چی فکر کنه؟! یعنی من احساس می کنم این سکوت مطلق نمیتونه کاملا وجود داشته باشه. بعلاوه در این آزمایش که انجام شده تونستن اثبات کنن در 45 دقیقه اون فرد به هیچ چیز فکر هم نکرده؟

خوب اگه ما در یک شرایطی در یک اتاق باشیم که ساکت ساکت باشه اون که دیگه میشه سکوت مطلق نه؟

kia.celever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی ۳
شهر
تهران

خوب شاید قضیه اینه که سر و صدا همیشه کنار ما هست و در حقیقت ما خیلی بهش عادت کردیم!
منظورم اینه که در مورد هر چیزی که بهش عادت کنید این حرف رو می شه زد! ولی عادت به شنیدن صداها بیشتر از هر عادت دیگه ایه! :D بنابراین عکس العمل مغز هم شدید تره...
به نقل از نسترنّگار :
سؤال خوبیه! چرا کسی که یک‌دفعه ناشنوا می‌شه به جنون نمی‌رسه؟
ناشنوا ها صدا خودشون رو نمی شنون؟ :-?

amin.14

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
هر جا خدا بخواهد!

فکر کنم منظور ایشون از سکوت مطلق کاملا فیزیکی یعنی اتاقی که توش صوت وجود نداشته باشه.همین
یه قانون ناوشته تو ذهن هست که در دنیا (دنیایی که زندگی میکنه) همیشه یه صدایی هست اما وقتی صدا قطع میشه
مغز فکر میکنه وارد یه دنیای دیگه شده.چه چیزی از این ترسناک تر؟

Silenaaaaa

Sillenor
نام مرکز سمپاد
دبیرستان‌ فرزانگان ۱
شهر
مش‍‌هد
سال فارغ التحصیلی
95

به نقل از کیارش :
ناشنوا ها صدا خودشون رو نمی شنون؟ :-?
امم...فک نکنم! ناشنوا ـای مادرزادی,لال هم هستن .
به نقل از amin.14 :
فکر کنم منظور ایشون از سکوت مطلق کاملا فیزیکی یعنی اتاقی که توش صوت وجود نداشته باشه.همین
یه قانون ناوشته تو ذهن هست که در دنیا (دنیایی که زندگی میکنه) همیشه یه صدایی هست اما وقتی صدا قطع میشه
مغز فکر میکنه وارد یه دنیای دیگه شده.چه چیزی از این ترسناک تر؟
والـا من جایی نشنیدم این ُ. ینی چی ی صدایی هست؟ ی صدای مرموز؟ :-"

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

طبیعتاً فکر کردن رو شامل نمی‌شه، شما نمی‌تونید ۴۵ دقیقه به هیچ چیزی فکر نکنید.

خوب اگه ما در یک شرایطی در یک اتاق باشیم که ساکت ساکت باشه اون که دیگه میشه سکوت مطلق نه؟

نه، باز هم صدا‌ها و نویز‌های محیط هستن. اون اتاق و اتاق‌های مشابهش یک سری ویژگی خاص دارن که هر صدایی رو حذف می‌کنند نویزگیر بعضی از هدفون‌ها هم تا یک حدی صداهای محیطی رو حذف می‌کنه ولی نه کاملاً. ساکتِ ساکت مساوی سکوت مطلق نیست.

به نظر من درباره افراد ناشنوا، فقط وقتی می‌تونیم مطمئن بشیم که اون‌ها رو هم توی اون اتاقِ سکوت مطلق قرار بدیم و ببینیم چه قدر تحملش می‌کنن.

من فکر می‌کنم که ما با کلِّ بدنمون می‌شنویم، نه فقط گوش‌هامون، خیلی صداها هستن که ما نمی‌شنویم ولی احساسشون می‌کنیم برای همین آدم‌های ناشنوا دیوانه نمی‌شن و یا تحمل مدت کوتاهی بدون هیچ صدایی امکان‌پذیر نیست.

به طور کلی، این اتاق‌ها جوری طراحی شده‌ن که جلوی اکوی صدا، امواج الکترومغناطیس و انواع نویز رو می‌گیرن. در حالت عادی، گوش انسان می‌تونه صدای بالای ۰ dBA رو تشخیص بده، پس توی اتاق ساکتی مثل مالِ شرکت Orfield که میزان صدا -9,4 dBAـه، گوش انسان سکوت مطلق رو تشخیص می‌ده.

h.f

جــــــــــــلاد لـــــاغر :>
نام مرکز سمپاد
F1 TEH
شهر
چه فرقی میکنه کجای دنیام
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید بهشتی

ناشنواها مثله اون حالتی میمونن که ما گوشمون رو خیلی محکم میگیریم ! سکوت مطلق با اون حالت فرق داره !

Bahar.no

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4
شهر
طهران

سكوت مطلق ، حالتي بين تنهايي و تنها نبودن رو به انسان القا ميكنه

طوري كه با نبود هيچ موجود زنده و عدم وجود هرگونه صوتي ، تنهايي تمام وجودت رو فراميگيره .
انسان هم موجوديه كه تنهايي براش مثله كابوسه ، و وقتي دچار همچين حالتي ميشه ، به خرافه روي مياره ، و گاهي هم سكوت و تنهايي اونقدر براش سخت ميشه كه ناخوداگاه توهم رو مثله واقعيت ميبينه!!!
ترس از سكوت مطلق بعلت ترس از تنهاييه.
زماني كه موجود زنده اي اطراف خودت نميبيني ، اما ممكنه موجودات نامرئي حضور داشته باشن.و حتي مكاني كه توش قرار داري هم تاثير داره ، وقتي محيط بسته ( و تاريك ) باشه اون حسه تنهايي صدبرابر ميشه..

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

با توجه به این توهم‌زایی، می‌تونیم بگیم هر چی هست توی مغز اتفاق میفته (مگر اینکه حالت دیگه‌ای رو در نظر بگیریم که شرایط اتاق بیشتر از ساکت‌ بودنش تأثیر بذاره.)

ترس از سكوت مطلق بعلت ترس از تنهاييه.
زماني كه موجود زنده اي اطراف خودت نميبيني ، اما ممكنه موجودات نامرئي حضور داشته باشن.و حتي مكاني كه توش قرار داري هم تاثير داره ، وقتي محيط بسته ( و تاريك ) باشه اون حسه تنهايي صدبرابر ميشه..

حالا دو تا سوال پیش میاد: ۱. تنهایی چه اثرات دیگه‌ای می‌تونه روی مغز بذاره؟ ۲. آدما توی شرایط مشابه دیگه هم تنها هستن، چرا اثر مشابهی وجود نداره؟

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

در مورد ناشنوایان:
اونا فقط از قوه ی تکلم و سمع محروم هستند. در حالی که میتونن با دیگران به زبان اشاره ارتباط برقرار کنن!

به نظرم سکوت مطلق رو میشه این هم فرض کرد که فرد خودشو همه جوره حبس کنه و با کسی کاری نداشته باشه و فقط تنها باشه! نه ارتباطی! نه صدایی!

اینکه فرد در اون حالت تنها باشه و باکسی ارتباطی نداشته باشه، موجب میشه که تنها با خودش ارتباط داشته باشه و با خودش باشه که میشه "توهم"!

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

تحلیل من از موضوع ناشنوایان- اگر متحمل سکوت مطلق باشن- اینه که توی حالتی که یکی از اندام‌های حسّی یا اعصابش از کار میفته، طبق یک‌سری رفلکس‌های عصبی - در طولانی مدّت- سبب تقویت حواس دیگه می‌شه. شاید این باعث می‌شه که سکوت، قابل تحمل بشه.
راجع به اتاق سکوت مطلق نظریه‌هایی مختلفی هست. من یه جایی شنیدم که این اتاق باعث می‌شه بعد از مدتی صدای درون بدن شنیده بشه. که به نظر من خیلی غیر قابل قبوله این نظریه، چون شنیدن صدای درون بدن، وابسته به یه سری اختلالات توی گوش درونیه. اما اگر واقعا همچین اتفاقی بیفته، کار تحلیل آسون می‌شه. یه سندرم خیلی کمیاب و البته خیلی جدید کشف شده هست که افراد مبتلا بش، صدای درون بدن خودشون رو می‌شنون و این باعث آشفتگی و بیماری‌های روانی بعدش می‌شه. (حتی خیلی از افراد مبتلا به این سندرم، تا قبل از کشفش به عنوان بیمار اسکیزوفرنی به تیمارستان منتقل می‌شدن با این‌که این قضیه فقط یک اختلال گوش درونیه که با عمل درست می‌شه.)
یه سوالیم که داشتم این بود که این واژه‌ی «توهم‌زایی» رو از کجاتون آوردید؟ :د چون ممکنه اشتباها با هذیون دیدن اشتباه شده باشه و خب در این صورت تحلیلا عوش می‌شه. خود من به نظرم هذیون گویی و هذیون دیدن، معقول تر از توهم دیدن توی این شرایطه.
به نقل از ا.ن. :
در مورد ناشنوایان:
اونا فقط از قوه ی تکلم و سمع محروم هستند. در حالی که میتونن با دیگران به زبان اشاره ارتباط برقرار کنن!

به نظرم سکوت مطلق رو میشه این هم فرض کرد که فرد خودشو همه جوره حبس کنه و با کسی کاری نداشته باشه و فقط تنها باشه! نه ارتباطی! نه صدایی!

اینکه فرد در اون حالت تنها باشه و باکسی ارتباطی نداشته باشه، موجب میشه که تنها با خودش ارتباط داشته باشه و با خودش باشه که میشه "توهم"!
توجه داشته باشید بحثی که توی این اتاق مطرحه، اثر نبودن صوت بر اعصابه نه تنهایی. چون تنهایی مطلق همچین پیامدهایی نداره. - شاید توی طولانی مدت داشته باشه. -

یغما

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه

سوالی که با تمام این حرفا پیش میاد اینه که چرا فقط 45دقیقه؟

بعد آیا اگه موقعیت برا ما فراهم شه هم نمیتونیم تحمل کنیم؟؟

بعد این که کلا چند نوع تنهایی داریم ما؟؟

مثلا اونایی که شدیدا دوس دارن تنها باشن تو ین حالت خاص از سکوت و تنهایی چیکار میکنن؟؟

و اینکه اون حس مث اینه که کل جهان منجمد و بدون جونه و فقط تویی و تو

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

البته یه نکته‌ای هست، شرایط این اتاق با شرایط محیط زندگی یکی نیست پس نباید بتونیم بگیم که ناشنوا‌ها توی همین شرایط زندگی می‌کنن و مشکلی ندارن.

[ltr]
“When it’s quiet, ears will adapt. The quieter the room, the more things you hear. You’ll hear your heart beating, sometimes you can hear your lungs, hear your stomach gurgling loudly, Steven Orfield, the lab’s President and founder, told The Daily Mail. “In the anechoic chamber, you become the sound.”
[rtl]

ولی این صدای تپش قلب به طور طبیعی هم هست فقط کمه و شنیده نمی‌شه، چرا معقول نیست که اگر صداهای محیطی حذف بشن این صدا رو بشنویم؟

یه سوالیم که داشتم این بود که این واژه‌ی «توهم‌زایی» رو از کجاتون آوردید؟

مگه Hallucination نمی‌شه توهم؟ :-??

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نقل از نسترنّگار :
البته یه نکته‌ای هست، شرایط این اتاق با شرایط محیط زندگی یکی نیست پس نباید بتونیم بگیم که ناشنوا‌ها توی همین شرایط زندگی می‌کنن و مشکلی ندارن.
گفتم که:
به نقل از SaϔnA.M :
تحلیل من از موضوع ناشنوایان- اگر متحمل سکوت مطلق باشن- اینه که توی حالتی که یکی از اندام‌های حسّی یا اعصابش از کار میفته، طبق یک‌سری رفلکس‌های عصبی - در طولانی مدّت- سبب تقویت حواس دیگه می‌شه. شاید این باعث می‌شه که سکوت، قابل تحمل بشه.
به نقل از نسترنّگار :
ولی این صدای تپش قلب به طور طبیعی هم هست فقط کمه و شنیده نمی‌شه، چرا معقول نیست که اگر صداهای محیطی حذف بشن این صدا رو بشنویم؟
صدای تپش قلب معمولا به صورت خیلی کم شنیده می‌شه و البته بیش از این که شنیده شه حس تپششه که احساس می‌شه. اونم معمولا موقعی که با Force بیشتر از طبیعی می‌زنه. [nb]چرا؟ چون در این صورت ارتعاشات قلب به لایه‌ی Parietal منتقل می‌شه و تحریکات مکانیکی قلب توسط این لایه، برخلاف لایه‌ی اپی‌کارد قلب، احساس می‌شه.[/nb] اما فکر نمی‌کنم نشنیدن صداهای درون بدن، به دلیل آروم بودنشون باشه. فکر می‌کنم به دلیل یه سری مکانیسم های شنوایی اجازه‌ی شنیدنش رو نمی‌ده. مثلا چرا توی اون سندرم خاص، صداها شنیده می‌شه؟ آیا صداها بلند تر می‌شن؟ قطعا نه! احتمالا یه اختلالی برای گوش به وجود میاد. نه اینکه «این صداها خیلی آرومن، پس جایی که ساکته شنیده می‌شن.»
حالا یه احتمال وجود داره، که توی سکوت مطلق، عملکرد شنوایی عوض می‌شه و اختلالاتی که توش به وجود میاد، باعث می‌شه صدای درون بدن شنیده بشه. شاید اینه.
به نقل از نسترنّگار :
مگه Hallucination نمی‌شه توهم؟ :-??
چرا منم نگفتم نمی‌شه که. :د فقط می‌خواستم بدونم ترجمه‌ی چه واژه‌ایه. اما باز هم من فکر می‌کنم اتفاقی که برای انسان توی اتاق سکوت مطلق میفته هذیان دیدنه نه توهم دیدن. :-?
نظر بقیه چیه؟

یغما

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه

ولی یه نکته

بهتر نیس از کسانی که مادرزادی ناشنوا نبودن و بعد ناشنوا شدن گرسید که دقیقا چی هارو نمیشون یا میشنون؟؟

چون کسانی که بینایی داشتن و بعد نابینا میشن میگن که تاریکی مطلق نیس بلکه همیشه جلو چشاشون زرده

بالا