• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تفكيك جنسيتي دانشگاه ها

با تفكيك جنسيتي در دانشگاه موافقيد؟!

• ١٠٠٪!اصلا چه معني داره دختر و پسر با هم باشن؟!

رای‌ها: 4 4.8%
  • خير!مگه مهدكودكه؟!؟

رای‌ها: 55 65.5%
  • فرقي نداره!هر چه پيش آيد خوش آيد!

رای‌ها: 9 10.7%
  • خير باعث ايجاد جذابيت و كنجكاوي كاذبه

رای‌ها: 9 10.7%
  • بله / جنبه ميخواد كه ما نداريم

رای‌ها: 7 8.3%

• رای‌دهندگان
    84

آبجي مرضيه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
سمنان ---> بهشتی
رشته دانشگاه
پزشكي
پاسخ : تفكيك جنسيتي دانشگاه ها

به نقل از بره ناقلا :
خیلی لایک!
واقعا این یکی از معضلات بزرگ جامعه ما در 10 سال آینده هست...
من با سهمیه جـنس‍‌‍یت بسیار موافقم! تو تاپیکشم کلی دفاع کردم!
به نظرم پسرا غرور دارن که داره میشکنه! اما دختر سر کار هم نره و زندگیش ولی ردیف باشه هیچی نمیشه! اصلا غرور و ایناش بر نمیخوره!
اما دخترا هم باید باشن! اما تعداد باید کنترل بشه!
مخصوصا رشته های دبیری و علوم پزشکی حتما باید دخترا باشن! چون به پزشک و داروساز و دندان پزشک و حتی رادیولوژیست و فیزیوتراپیست زن، به اندازه مرد نیازه، بلکه هم بیشتر! چون زن ها خیلی وقتا نمیتونن با کادر پزشکی که آقا باشه ارتباط برقرار کنن..
شما الن فكر ميكني به خانوما كار ميدن؟ اگه الان حس ميكني غرور مردا شكسته ميشه برا بيكاري مال اين نيست كه خانوما رو وارد بازار كار ميكنن مسئله اينه كه اصلا كار نيست الانم تو رشته هاي غير علوم پزشكي مثن مهندسي تعداد پسرا اصلا كم نيست اينجا كاري وجود نداره اتفاقا اگه كاري واسه رشته هاي مهندسي باشه به زنا كار نميدن حق بيشتر اونا ضايع ميشه ولي خب ميگم موضوع اصلي الان نبود كار از نظرم نه اينكه عرصه تنگ شده برا اقايون

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از آبجي مرضيه :
شما الن فكر ميكني به خانوما كار ميدن؟ اگه الان حس ميكني غرور مردا شكسته ميشه برا بيكاري مال اين نيست كه خانوما رو وارد بازار كار ميكنن مسئله اينه كه اصلا كار نيست الانم تو رشته هاي غير علوم پزشكي مثن مهندسي تعداد پسرا اصلا كم نيست اينجا كاري وجود نداره اتفاقا اگه كاري واسه رشته هاي مهندسي باشه به زنا كار نميدن حق بيشتر اونا ضايع ميشه ولي خب ميگم موضوع اصلي الان نبود كار از نظرم نه اينكه عرصه تنگ شده برا اقايون
تا حق رو چی تعریف کنی!
به نظر من هرکسی حق داره از حقوق انسانیش استفاده کنه!
مرد کار نداشته باشه بدبخت میشه..زن کار نداشته باشه ولی شوهرش کار داشته باشه مشکلی پیش نمیاد!
اما زن کا داشته باشه مرد نه این میشه: اولا به پسره دختره رو نمیدن..ثانیا اگر بعد ازدواج هم باشن، زنه کار کنه و مرده نه، مرد سرخورده میشه..

آبجي مرضيه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
سمنان ---> بهشتی
رشته دانشگاه
پزشكي

به نقل از بره ناقلا :
تا حق رو چی تعریف کنی!
به نظر من هرکسی حق داره از حقوق انسانیش استفاده کنه!
مرد کار نداشته باشه بدبخت میشه..زن کار نداشته باشه ولی شوهرش کار داشته باشه مشکلی پیش نمیاد!
اما زن کا داشته باشه مرد نه این میشه: اولا به پسره دختره رو نمیدن..ثانیا اگر بعد ازدواج هم باشن، زنه کار کنه و مرده نه، مرد سرخورده میشه..
الن پست منو كامل نخوندين من ميگم بيكاري مردا واسه اين نيست كه زنا عرصرو بهشون تنگ كردن مال نبود كار تو جامعست اگه كل دانشگاهالرم مرد كني در نهايت امار بيكاري اقايون تغيير چنداني نميكنه چون كار وجود نداره

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

..

• لایک
امتیازات: sajed

آبجي مرضيه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
سمنان ---> بهشتی
رشته دانشگاه
پزشكي

به نقل از بره ناقلا :
برو بابا..کجا کار وجود نداره؟؟؟ این همه خانم شاغل! خود اینا شغل بوده دیگه..از همون منشی گری تا خود سیاست
اولا كه 99 درصد اقايون حاضر نيستن منشي بشن سياستم كه گفتي من فكر ميكنم كنترل جنسيتي توش وجود داره
شغلاي ديگه فكر نميكنم اقايون كمتر خانوما باشن
اگه فكر ميكني كار واقعا هست كه من دفاعي ندارم چون از نظرم تو اينجا بيكاري داره بيداد ميكنه
در ضمن ميتوني از لفظ برو بابا استفاده نكني من با تو دعوا كه ندارم
من ميگم شغلا زنونه محدود ميشن به منشي گريو از اين قبيل شغلا كه اتفاقا غرور مردانه اي كه ازش ميگين باعث ميشه مردا سمت اين شغلا نيان

twilight

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
دانشگاه
تهران

به نقل از BlackTG :
نه عزیزان توجه کنن تو سال اول به علت اینکه درسا عمومیه و تعداد زیاد در هر صورت تفکیک اجرا میشه حالا بعضی دانشگاهها تفکیک جـنس‍‌‍یتی انجام دادن مثلاً ریاضی 1 ما فقط پسرن ولی فیزیک 1 مختلطه
دانشگاه ما که حتی سال اول هم تفکیک نیس هیچکدوم از درس هاش :P 8->

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

..

آبجي مرضيه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
سمنان ---> بهشتی
رشته دانشگاه
پزشكي

روند صعودي نرخ بيکاري زنان تحصيلکرده

مطالعات انجام شده و آمارهاي موجود در ايران بيانگر افزايش روزافزون تعداد دانشجويان زن شاغل به تحصيل در مراکز علمي و دانشگاهي داخل و خارج از کشور، افزايش ميزان تحصيلکردگان و متخصصين زن جوياي کار و متاسفانه کاهش نسبت شاغلين زن به مرد در بازارهاي اقتصادي در مقايسه با ديگر کشورها به ويژه کشورهاي توسعه يافته است.

وضعيت بازار کار زنان در ايران در سال هاي مختلف نوساناتي داشته است و آمار و ارقام بيانگر آن است که طي اين سال ها بر ميزان مشارکت زنان در عرصه هاي اقتصادي افزوده شده و به تبع آن نرخ بيکاري نيز در حال افزايش است.

وي با استناد به آمار دبيرخانه شوراي عالي اشتغال در دي ماه 80 توضيح مي دهد؛ نرخ بيکاري زنان در سال 1345 برابر با 2درصد بوده و در سال 1375 ، 3/13 درصد و در سال 1380 به3/18 درصد افزايش يافته است.

به گفته وي بديهي است که يکي از دلايل مهم افزايش نرخ بيکاري زنان، افزايش ميزان مشارکت آنان در مقابل ناکافي بودن فرصت هاي شغلي براي زنان جوياي کار، به ويژه در سال هاي اخير بوده است. به عبارت ديگر، افزايش عرضه نيروي کار به خصوص زنان متخصص، منجر به فزوني تعداد زنان در جست وجوي کار شده که نهايتاً نرخ مشارکت آنان را تحت تاثير قرار داده است و چون زنان در کسب فرصت هاي شغلي توفيق چنداني نداشته اند، نرخ بيکاري آنان نيز روند صعودي را طي کرده است.

همچنين از مقايسه تغييرات در نسبت نرخ بيکاري مردان و زنان به نسبت نرخ مشارکت نيروي کار مردان به زنان در ايران و ساير کشورهاي جهان چنين استنتاج مي شود که هر قدر نرخ بيکاري مردان و زنان به يکديگر نزديک تر شود، بر نرخ مشارکت زنان افزوده مي شود.

با بررسي آمار و ارقام مربوط به وضعيت اشتغال زنان در ايران و مقايسه آن با تعدادي از کشورهاي توسعه يافته در جهان مشاهده مي شود که سهم زنان در بازار کار در سال 2000 تنها 9 درصد بوده، حال آن که اين رقم در کشورهاي صنعتي 1/41 درصد را به خود اختصاص داده است. با توجه به شرايط اجتماعي جوامع صنعتي و فراهم بودن زمينه هاي مناسب جهت اشتغال زنان و فعاليت آنان در عرصه هاي اقتصادي، شواهد به دست آمده حاکي از تحقيق، بيانگر آن است که با اين وجود، همچنان خلأهاي فرهنگي، اجتماعي و قانوني فراروي فعاليت هاي اقتصادي زنان در کشورهاي توسعه يافته وجود دارد.

وجود تبعيض جنسيتي در مشاغل مختلف، تفاوت سطح دستمزد زن و مرد در شرايط يکسان کاري، لزوم ايفاي نقش جنسيتي خاص زنان در منزل و کمبود مشاغل نيمه وقت براي زنان و زمينه ساز شدن کناره گيري از کار تمام وقت در برابر مردان، ارتقا نيافتن زنان به مشاغل بالا و سمت هاي مديريتي، عدم توان ايجاد هماهنگي بين کار خارج از منزل و وظايف خانه داري، بي ثباتي بازار کار زنان، تخصيص مشاغل پر مسووليت و کم مزد نظير پرستاري، معلمي، کارگري مغازه، کارخانه ها و مشاغل رده پايين اداري به آنان و...، از عوامل مهم و موثر بر تضعيف نقش فعالانه مشارکت زنان در عرصه هاي اقتصادي جوامع پيشرفته است.

با اين وجود، تمايل زنان به داشتن استقلال مالي، عدم ثبات وضعيت خانواده در اين جوامع، نياز به داشتن شغل براي رفع نيازهاي مالي ناشي از تنوع توليد، تکنولوژي و... از عوامل موثر بر تمايل اين قشر بزرگ به داشتن شغل و کسب درآمد در اين جوامع است.

حمايت دولت ها و فراهم آوري امکانات مناسب اجتماعي جهت تعديل وضعيت اجتماعي زنان و ايجاد فضاي مطلوب و کاراتر، در تقويت اين انگيزه ها تاثير بسزايي داشته است و آنچه سبب مشارکت تقريباً 50 درصد زنان جوامع صنعتي در عرصه هاي اقتصادي شده است تنها کمک دولت ها و تخصيص امکانات لازم از لحاظ تامين اجتماعي و رفاهي به آنها است.

لذا به نظر مي رسد با توجه به قشر عظيم تحصيلکردگان و متخصصان تواناي زن در ايران و تمايل گسترده اين خيل عظيم براي مشارکت در عرصه هاي اقتصادي و با توجه به فراهم بودن بسترهاي قانوني و حقوقي مناسب براي زن ايراني که در قوانين اساسي، قوانين مدني و قانون کار در رابطه با تسهيلات مناسب جهت اشتغال زنان آمده است، تاثير دولت در ارتقا و تسريع روند توسعه جهت توانمندسازي زنان و به کارگيري اين نيمه بالقوه توانمند اجتماع و افزايش سطح مشارکت در عرصه هاي اجتماعي و اقتصادي، امري انکارناپذير و قطعي است.

اگه حرف منو قبول نداري اين يه مقاله جامعه شناسي كه نشون ميده حرفي كه ميخوام بزنم الان از تو نت دراوردمش
حالا هر چقدرم ما نيروي متخصص زن يا زن تحصيل كرده داشته باشيم در نهايت فرصت شغلي زنا خيلي كتره يني كنتر جنسيتي پس ميشه نتيجه گرفت علت بيكاري اقايون الان به خاطر بيكاري تو جامعس نه زنا زنا هرچقر پيشرفت كنن امار بيكارزي خودشونو افزايش ميدن چون كارايي كه نياز به نيروي متخصص داره نه منشيو اين چيزا مردارو تو كشور ما جذب ميكنه و اگه الان امار بيكاريه اقايون بالا رفته ماله كمبود فرصت شغلي و بيكاري تو جامعست

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

..

آبجي مرضيه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
سمنان ---> بهشتی
رشته دانشگاه
پزشكي

به نقل از بره ناقلا :
نخیر! فکر کردی من اینارو نمیدونم؟؟؟؟
من میگم کاری به صعودی و نزولی بودن ندارم..فقط میدونم مشارکت بیش از حد زنان در اقتصاد در جایگاه های اداری موجب کم شدن فرصت های مردان شده..حالا علل دیگه رو کار ندارم
عزيز من تمام اين مشاركتا كنترل شدس نميشه كه همين چنددرصدم از خانوما بگيريم خيليه اين درصد كمدرصد خب اون وقت مدرك بگيرن برن دم كوز اب بخورن اره؟
من ميگم اين مشاركت خانوما به صورت كنترل شدست تازه بيش از حد
فرصتي از اقايون نميگيره اينجا واسه همين مسئوليت زندگي فرصتو دارن از خانوما ميگيرن حالا سر درست يا غلطش الان بحثي نيست
تازه 90 در صد اين درصد با حقوق كمتر دارن كار مشابه اقايون انجام ميدن

آبجي مرضيه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
سمنان ---> بهشتی
رشته دانشگاه
پزشكي

اينكه ميگي كار به صعودي نزولي ندارم يعني اون مقالرو كلا متوجه نشدي اون نشون ميده كه جذبه زنا تو بازار كار بالا نرفته فقط سطح تحصيلات بالا رفته و همچنين بيكاري

آبجي مرضيه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
سمنان ---> بهشتی
رشته دانشگاه
پزشكي

به نقل از بره ناقلا :
اولا که از کل تاپیک دور شدیم!
ثانیا! تو داری از جنبه کلی نگاه میکنی..من میگم از دید یک مردی که اونم تحصیلات داه و یک زن با تحصلات رو میبینه که کار داره نگاه کن!
این نیاز نداره به کارش (توروخدا بیخیال این شو که زنه هم نیاز داره..من میدونم توی این زمینه کنار نمیایم!) و مرده میگه این چه وضعیه؟ کل زندگیش ریخته به هم و ازدواجم نمیتونه بکنه در حالی کهخیه نفر که به شغل نیاز نداره صرفا داره کار میکنه!

من مطمئنم کنار نمیاییم! تورو خدا بیخیال!!!! تو خودتو ذی حق میبینی! من به سلامت کل جامعه می اندیشم! :D
من واقعا از بحث تاسف ميخورم اصا انگا پستا ي منو نميخوني
من ميگم بيكاري اين بدبختيارو بوجود اورده
من ميگم اگه زنا شاغلا خيليم باشن 30 درصدن يني 70 درصد موقعيتاي شغلي مال مرداس اين يني اين مسئله كه مسئوليت زندگيرو دارن تو كشور ما داره بش توجه ميشه اگه ميگي زني كه ميخواد موقعيته اجتماعي داشته باشه يه عمر درس خونده ده برابرم واسه بدست اوردن شغل از يه مرد تلاش بيشتري كرده نبايد بره سره كار واسه اينكه يه مرد كه 70 درصد مفرصتاي شغلي مال اونه با بي لياقتي خودش نتونسته كار گير بياره البته بيلياقتي فقط نيست كمبود كار. باشه بيخيال بات بحث نميكنم چون منطقتو نميفهمم
تو اين پستا ي اخير به كرات توضيح دادم فرصتاي شغلي از لحاظ جنسيتي كنترل ميشه و نبود كار امار بيكاريو بالا برده اما انگار شما اصلا توجه نكردين

منم فكر ميكنم بحث با شما به جايي نميرسه اميدوارم ديگران ازين بحث حداقل استفاده اي كرده باشن

آبجي مرضيه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
سمنان ---> بهشتی
رشته دانشگاه
پزشكي

تو يه پس ديگه گفتم كه پر رنگ شه واسه جمله ي اخرت به شدت برات متاسفم واسه وقتيم كه برات صرف كردم متاسفم

من سلامته جامعرو مد نظر نگرفتم؟ اين همه توضيح دادم كه بحثمون الان دفاع از حق نيست الان داريم علت بيكاريو بررسي ميكنيم داشتم دلايل اونو ميگفتم باز تو داري ميري سر تبعيض اگه بحث اون بود كه من اين همه كنترل جنسيتيو نبود كار تو كشورو توضيح نميدادم همش پرپر شد

آبجي مرضيه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
سمنان ---> بهشتی
رشته دانشگاه
پزشكي

به نقل از بره ناقلا :
انقده جالبه! طرف فکر میکنه داره چی میگه!
عمو! ما خودمون دختریم..میفهمیم چی میگیم! منم برای تو متاسف نیستم..چون به وقتش میفهمی چی میگم..صرفا برات طلب آرامش میکنم! :D

این جا هم قرار نبوده این بحث رو انجام بدیم چون تاپیکش هست!
من منتظر ميمونم انشالا كه متوجه شي نشديم كه همين وضع ميمونه
منم برات طلبه ارامش ميكنم شايد در او صورت بفهمي بحثم سر علت بيكاريه نه حقوق زنا

fateme.n

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نجفآباد
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
کامپیوتر

به نقل از BlackTG :
نه عزیزان توجه کنن تو سال اول به علت اینکه درسا عمومیه و تعداد زیاد در هر صورت تفکیک اجرا میشه حالا بعضی دانشگاهها تفکیک جـنس‍‌‍یتی انجام دادن مثلاً ریاضی 1 ما فقط پسرن ولی فیزیک 1 مختلطه
یعنی هنوز رشته هایی فقط تک جنسیتی نشده؟مثلا برق بگند ما دختر نمیگیریم؟

BlackTG

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر نیمچه مدال
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
صنایع

به نقل از fatishar :
یعنی هنوز رشته هایی فقط تک جـنس‍‌‍یتی نشده؟مثلا برق بگند ما دختر نمیگیریم؟
نه جز دانشگاههایی که از بدو تاسیس تک جنسیتی بود مثل الزهرا یا نفت آبادان یا کشتی سازی

sajed

کاربر فوق‌فعال

برادران و خواهران در نظر داشته باشین، بجای این بحث هایی که هیچ فایده ای براتون نداره برین بشینین درستونو بخونین. توکلتون هم به خدا و ائمه باشه بعد اگه اون کاری که باید بکنین و نکردین بیاین اینجا بزنین به سرو کله ی هم و دعوا کنین.
هنوز دانشگاتون تموم نشده چرا حرص بیخود می خورین و انرژی که باید صرف درس خوندن کنینو هدر میدید؟!!!!!>>>>>>>......... :) :)

بالا