• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

پرسش و پاسخ الکترونیکی

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
پاسخ : پرسش و پاسخ

حالا یه چیزی ... اچ بریج تو درایوره . پس IN 1 و IN 2 ــه اچ بریج ورودیهای ولتاژ ، و OUT 1 و OUT 2 در واقع IN 1 و IN 2 ــه موتوره ؟
بله.
نگیم ورودی های ولتاژ، بگیم ورودی ها، چون مثلا امکان داره با تغذیه اشتباه گرفته شه (من به لحظه فک کردم منظورت اینه)

خب در کل ینی اگه OUT 1 وی سی سی و OUT 2 جی ان دی بود [ یا کلا یکی از خروجیا + و یکی - بود ] ، موتور راه میفته دیگه نه ؟
بله.
بهتره بگیم یکی از ورودی ها نسبت به اون یکی اختلاف پتانسیل الکتریکی (ولتاژ) داشت. چون در حالاتی 2 تا شونم نسبت به GND ولتاژ دارن اما نسبت به هم نه.
مثلا یه حالت: یکی 3 ولت نسبت به GND مدار و اون یکی 5 ولت نسبت به GND مدار. اینجا ولتاژ ایجاد شده بین پایه های موتور 2 ولته (3 ولت رو سطح مبدا قرار دادیم) یا میتونیم بگیم 2- ولت (5 ولت رو سطح مبدا قرار دادیم)
حالا اگه 2 تاشونم نسبت به GND مدار X ولت داشته باشن اما باهم برابر باشن که نسبت به هم ولتاژی ندارن.
در کل: ولتاژ کمیتی نسبیه.
حالا پایه ENABLE و پایه تغذیه موتورا و current sensing و کلا بقیه پایه های موتورو توضیح میدی ؟ راستی ! این vcc و GND تو مدار بالا در واقع از همون پایه های vcc و GND درایور میان دیگه ؟
ENABLE رو گفتم که، اگه H باشه، IC شروع به کار میکنه.
(تو L298 این نوع رو داریم)
البته ENABLE بار هم داریم (یه خط بالای کلمه می کشن) اگه L باشه، IC شروع به کار میکنه.
پایه های تغذیه هم پایه ی تغذیه ان دیگه! واسه مدارات داخلی.
current sensing رو با اتصال به مقاوت میتونن باهاش جریانی رو که درایور میکشه اندازه گیری کنن اما به کار ما نمیاد پس همیشه به GND وصلش میکنیم.(اگه میخوای بدونی چه جوری، توضیحاتش تو دیتاشیت باید باشه فک کنم)
موتور هم که کلا 2 تا پایه داره دیگه، و پایه های درایورم همه شو گفتم.
GNDـش که فرقی نداره به یکی از GNDها.
اما VCCـش به پایه ی 4 وصل میشه که بسته به ولتاژ کاری موتورها میتونی به ولتاژ های متفاوت وصلش کنی (اگه اشتباه نکنم Max ـش تو این درایور 48 ولته اما مطمئن نیستم. تو دیتاشیتش نگاه کن)

@شهریار: ممنون از راهنمایی:) دلم خوش شد یکی تو انجمن پست داد :D

hacker

کاربر فعال
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
CS

.

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

بببین اصلا سوالتو متوجه نمیشم! :-"
واضح تر بپرس لطفا

hacker

کاربر فعال
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
CS

گفتم که تو اون مثالی که زدی یه جا 3 ولته یه سر موتور یه جا 5 ولت در اصل اختلاف پتانسیل دارن ولی چون 2/5 تا 5 ، 1 منطقی محسوب میشه پس اختلاف پتانسیل نسبت به سطح مقطع ندارن پس روشن نمیشه درسته ؟
ببخشید دوباره کج فهمیم گل کرد !

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
نداریم کلن :دی
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق

آهان من گرفتم مشکل رو :D
جریانی که پایه های میکرو میتونن خروجی بدن جریان بسیار کمیه ، در نتیجه موتور که جریان کشی زیادی داره رو نمیتونیم به پایه میکرو وصل کنیم.
حالا بسیار ساده میایم یه ترانزیستور میزاریم بین پایه ی میکرو و موتور ، این ترانزیستور میاد جریان رو از منبع تغذیه (باتری یا هر چیز دیگه ای ) تامین میکنه. به همین راحتی.

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

خب شاید من نمیتونم منظورمو برسونم، چندمی؟ مفاهیم ولتاژ و جریان و اینارو تو فیزیک داشتین؟
من الان یه خلاصه میزارم جهت یاد آوری:

ولتاژ:
ساده ترين تعريفي که براي ولتاژ (V) وجود دارد اين است که اختلاف پتانسيل را عامل برقرار شدن جريان الکتريکي در مدار مي دانند. براي اينکه شما اين کميت رو بهتر لمس کنيد يک مثال ساده مي زنم (البته اين مثال در همه ي قسمت هاي بحث صادق نيست):

فرض کنيد 2 سطل آب در اختيار داريم با نام هاي "A"و"B" . سطل Aپر از آب و با اختلاف ارتفاع 1 متر بالاتر از سطل B قرار دارد. 2 سطل رو با يک شيلنگ به همديگه وصل مي کنيم. در اين حالت مشاهده خواهيم کرد که آب از سطل A به درون B جاري مي شود. حالا اگر جاي 2 سطل رو با هم عوض کنيم جريان آب عکس مي شود و از سطل B به سطل A جاري خواهد شد و اگر 2 سطل را هم ارتفاع کنيم ، هيچ جرياني نخواهيم داشت يعني اين اختلاف ارتفاع عامل جاري شدن آب بين 2 سطل مي باشد.
در حقيقت در اين مثال آب نقش الکترونها رو بازي ميکنه و شيلنگ نقشه سيم، و Aو B هم 2 قطب + و - باطري يا مولد الکتريکي. و در نهايت اختلاف ارتفاع بين 2 سطل هم نقش اختلاف پتانسيل بين 2 قطب رو بازي مي کنند.
يکاي اختلاف پتانسيل ولت (v) مي باشد.

جریان الکتریکی:
براي تعريف جريان از مثال قبليمون کمک مي گيريم. در مثال بالا جريان آب نقش جريان الکتريکي را بازي ميکنه (دقت کنيد که سرعت الکترونها ثابت و تقريباً برابر سرعت نور مي باشد ولي همونطور که مي دونيد سرعت آب در اين مثال تابعي از شتاب جاذبه ي زمين(g) است).در حقيقت حرکت الکترونها بين 2 قطب مولد را جريان الکتريکي مي ناميم.
يکاي جريان به پاس خدمات علمي فيزيک دان فرانسوی، ماري آمپر، آمپر(A) نام گذاري شده است.

مقاومت:
مقاومت در حقيقت عاملي مزاحم براي جريان مي باشد، يعني هر چه مقاومت بيشتر باشد جريان کمتر است. براي مثال فرض کنيد شما با عجله در حال دويدن در يک پياده روي شلوغ هستيد ، به طبع هر چي پياده رو شلوغتر باشه حرکت براي شما سخت تر و کندتر خواهد بود. اين شلوغي مزاحم مشابه همون مقاومت الکتريکي در يک سيم عمل ميکنه.
مقاومت الکتريکي رساناها ( موادي که جريان الکتريکي را از خو عبور مي دهند) ي مختلف با يکديگر متفاوت است و مقاومت هر ماده فقط بستگي به مشخصات ساختماني و دماي اون ماده دارد. در رساناهاي معمولي، هر چه دما بالاتر برود، مقاومت بيشتر مي شود.(افزايش دما موجب افزايش بي نظمي در ساختار مولکولي رسانا مي شود).
يکاي اندازه گيري آن به پاس خدمات علمي گئورگ زيمون اهم ، اهم ناميده شده که آنرا با امگا نمايش مي دهيم.

قانون اهم:
در همون مثال سطل ها اگر اختلاف ارتفاع 2 سطل را بيشتر کنيم، مشاهده خواهيم کرد که شدت جريان آب نيز بيشتر مي شود. تجربه نيز نشان مي دهد که هرچه اختلاف پتانسيل دو سر رسانا بيشتر شود ، شدت جريان عبوري نيز بيشتر مي شود. اما اهم براي اولين بار کشف کرد که نسبت V به I همواره مقداري ثابت است که اين مقدار ثابت همان مقاومت الکتريکي است. يعني V=I R

اینو تو نقل قول نوشتم چون حوصله ی تایپ نداشتم و از سایت رشد برداشتم البته با اندکی تغییر و تلخیص! :D

خب حالا منظورم از نسبی بودن ولتاژ اینه:
تو فک کن سطل A تو ارتفاع 5 متری زمینه و سطل B تو ارتفاع 3 متری زمین، اگه بین این 2 تا سطل یه شیلنگ وصل کنیم، جریان برقرار نمیشه؟ چرا میشه اما جریان برقرار شده با جریانی که تو حالتی که سطل A تو ارتفاع 5 متری ولی سطل B رو سطح زمین هستش فرق داره، نه؟ جریان کمتر هست.
جریان برقرار شده تو این حالت (سطل A تو ارتفاع 5 متری زمین و سطل B تو ارتفاع 3 متری زمین) برابرهست با جریان برقرار شده تو حالتی که سطل A تو ارتفاع 2 متری زمینه و سطل B رو سطح زمینه. (انگار که ارتفاع سطل B رو زمین در نظر گرفتیم)
حالا منم دارم میگم یک پایه ولتاژش نسبت به GND (زمین) 5 ولته، اون یکی پایه ولتاژش نسبت به GND (زمین) 3 ولته. جریان بین این 2 پایه برقرار میشه (تو موتور) اما با ولتاژ 2 (3-5) ولت.

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از m-hadi :
آهان من گرفتم مشکل رو :D
جریانی که پایه های میکرو میتونن خروجی بدن جریان بسیار کمیه ، در نتیجه موتور که جریان کشی زیادی داره رو نمیتونیم به پایه میکرو وصل کنیم.
حالا بسیار ساده میایم یه ترانزیستور میزاریم بین پایه ی میکرو و موتور ، این ترانزیستور میاد جریان رو از منبع تغذیه (باتری یا هر چیز دیگه ای ) تامین میکنه. به همین راحتی.
دقیقا به همین سادگی به همین خوشمزگی :D
البته فقط مشکل جریان نیست، ولتاژ کاری هم هست.

راستی شما میدونی شماتیکی که تو L6203 هست به جای شماتیک ترانزیستور، مربوط به کدوم قطعه س و فرقش با ترانزیستور چیه؟
این دوستمون همین جا پرسید اینو

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق

دیتا شیت من توش دیود داره با ماسفت :D نمیدونم شما همون ماسفت سوالته یا چیز دیگه ؟ :D

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از m-hadi :
دیتا شیت من توش دیود داره با ماسفت :D نمیدونم شما همون ماسفت سوالته یا چیز دیگه ؟ :D
دیتاشیت منو شما نداره که! :D :-" دقیقا همون ماسفت چیه؟ :-"

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق

دیتا شیت من مال 199X ـه
شما فرض کن یه سری ترانزیستور که محدودیت های خاص خودشون رو دارن ولی خیلی مقاوم ترن در برابر اختلاف جریان بین پایه هاشون :D

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از m-hadi :
دیتا شیت من مال 199X ـه
شما فرض کن یه سری ترانزیستور که محدودیت های خاص خودشون رو دارن ولی خیلی مقاوم ترن در برابر اختلاف جریان بین پایه هاشون :D
چ خوب می شد این داستان محدودیت و اینا رو هم بگی کجاهاس :-"
اما خب خودم میتونم برم بخونم جای سوال پیچ کردن :D
ممنون:)

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق

والا خودم هم دقیق نمیدونم ولی تا جایی که میدونم مربوط به ولتاژ بین پایه سوئیچ و 2 تا پایه ی دیگه میشه و این داستانا !
یه نکته ی دیگه ی ماسفت هم قیمتشه که تقریبا 3 برابر ترانزیستور عادیه

hacker

کاربر فعال
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
CS

یکی دلیل استفاده از اسیلاتور رو با میکرو برا من توضیح بده ... چرا جریان دی سی رو باید بیایم بکنیم متناوب ؟ اصن این کارو میکنه ؟

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از sniperTB :
یکی دلیل استفاده از اسیلاتور رو با میکرو برا من توضیح بده ... چرا جریان دی سی رو باید بیایم بکنیم متناوب ؟ اصن این کارو میکنه ؟
تو مفهوم dc و ac مشکلی نداری؟ (منظورم اینه که راجع به اون هم حرف بزنیم یا نه؟)

یه موج رو در نظر بگیر، یه ولتاژ ac هست دیگه؟ مثلا تو برق شهری یه موجی داریم که در هر ثانیه 50 بار نوسان سینوسی داره

اسیلاتور میاد یه موجی تولید میکنه با یه فرکانس و پریود خاص (که با داشتن هرکدوم، اون یکی با همین رابطه ای که تو فیزیک دوم راهنمایی هست به دست میاد (F (Hz) = 1/T (S) ) که به تعبیری اومده ولتاژ ac ایجاد کرده.
(اسیلاتور=نوسان ساز)

حالا چرا این کارو میکنه؟ خیلی ساده میشه اینجوری بیانش کرد که میکرو با این کلاکی که اسیلاتور ایجاد کرده ارتباطاتشو تنظیم میکنه، مثلا وقتی قراره مجموعه ای از دستورات رو ارسال کنه در هر کلاک 1 دستور ارسال میکنه
ینی با افزایش فرکانس کاری، سرعت ارتباط هم افزایش پیدا میکنه

hacker

کاربر فعال
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
CS

به نقل از Fatemeh Mohammadkhani :
تو مفهوم dc و ac مشکلی نداری؟ (منظورم اینه که راجع به اون هم حرف بزنیم یا نه؟)

یه موج رو در نظر بگیر، یه ولتاژ ac هست دیگه؟ مثلا تو برق شهری یه موجی داریم که در هر ثانیه 50 بار نوسان سینوسی داره

اسیلاتور میاد یه موجی تولید میکنه با یه فرکانس و پریود خاص (که با داشتن هرکدوم، اون یکی با همین رابطه ای که تو فیزیک دوم راهنمایی هست به دست میاد (F (Hz) = 1/T (S) ) که به تعبیری اومده ولتاژ ac ایجاد کرده.
(اسیلاتور=نوسان ساز)

حالا چرا این کارو میکنه؟ خیلی ساده میشه اینجوری بیانش کرد که میکرو با این کلاکی که اسیلاتور ایجاد کرده ارتباطاتشو تنظیم میکنه، مثلا وقتی قراره مجموعه ای از دستورات رو ارسال کنه در هر کلاک 1 دستور ارسال میکنه
ینی با افزایش فرکانس کاری، سرعت ارتباط هم افزایش پیدا میکنه

فهمیدم
فقط اینکه برا چه جاهایی بکار میره مثلا ؟ ینی یه مثال از اینکه به سرعت ارتباطی بیشتر از سرعت ارتباط اولیه نیاز داریم چیه ؟

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از sniperTB :
فهمیدم
فقط اینکه برا چه جاهایی بکار میره مثلا ؟ ینی یه مثال از اینکه به سرعت ارتباطی بیشتر از سرعت ارتباط اولیه نیاز داریم چیه ؟
من این مثالو زدم متوجه بشی ارتباط سرعت پردازش و فرکانس چیه
وگرنه تو خود میکرو هم یه سری مدار هست که داره همین کارو انجام میده (یه کلاکی تولید میکنه) حالا رو یه سری فرکانس میشه تنظیمش کرد
اگه فرکانس مورد نظر ما جز اونا نباشه یا نمیدونم شاید هم اگه دقت بیشتری بخوایم (اینو مطمئن نیستم که اسیلاتور خارجی دقتش بیشتره یا نه) میایم از اسیلاتور خارجی استفاده میکنیم
من خودم هیچ وقت استفاده نکردم (نیازی نبوده)
(فرکانس مورد نیاز با توجه به چیزایی مثل فرکانس کاری قطعات داخل مدار انتخاب میشه)

در رابطه با انتخاب اسیلاتور خارجی هم میدونی هرچیزی رو نمیتونم انتخاب کنیم، میکرو ها با توجه به مدلشون فرکانس های داخل بازه های مختلفی رو میپذیرن

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق

هر پردازنده ای یه فرکانس کاری داره که تو اون درجه ی صفر ( برای avr جمع و تفریق ، برای Sandybridge ها توان) رو برای ما انجام میده. این یعنی این که فرکانس پردازنده تعداد پروسس هاییه که تو هر ثانیه انجام میده ، حالا برای دقیق کردن این فرکانس از کریستال ها استفاده میکنیم که بهمون یه فرکانس با دقت فوق العاده بالا میدن. ولی اصولا چون تایمر های ما (تقریبا تنها کار درجه 0 ما تو میکروکنترلر ) دقت اونقدر بالا نیاز ندارن ما به اسیلاتور داخلی میکرو اکتفا میکنیم.

amirlcdavr

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
یکم فیزیک خوندم
دانشگاه
1-شریف 2-امیرکبیر 3-تهرا
رشته دانشگاه
1-برق2-مهندسی پزشکی3-نرم افزا

حالا اینکه چه ترانزیستوری باشه زیاد مهم نیست.فقط ولتاژشو انتخاب کن و توجه کن به اینکه دارلینگتون باشه که حتما جریانی که خازن میده بتونه رانش کنه!حواست به ولتاژ خازن هات هم باشه...ولی به قول دوستمون از 555 استفاده کن اینجوری=>
FlashingLights.gif

حالا که حرفش پیش اومد بزار اینم بگم.از 555 کار زیاد میاد.از هر پایش 100 تا هنر میباره.یه سری اینجا بزن
http://www.talkingelectronics.com/projects/50%20-%20555%20Circuits/50%20-%20555%20Circuits.html
http://electroschematics.com/6482/555-timer-design-software/

mohamad sh

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
انبيا
شهر
سقز

سلام ميخواستم يه سوال ازتون بپرسم
براي اينكه يه دستگاه بسازيم كه با استفاده از سنسور هاي تشخيص رنگ چند تا ديود رو كنترل كنم مثلا زماني كه رنگ قرمز رو تشخيص بده ديودقرمز روشن بشه يا .... در ضمن هزينه ساختش چقدر ميشه؟

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق

هزینه ی زیادی نداره اگه فاصله رنگ کم باشه ! ولی اگه فاصله زیاد باشه سنسور نیست باید پردازش تصویر کنید که هم هزینه بره هم زمان بر !
فاصله ی کم منظورم 2 سانت ایناس !

بالا