• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سینمای ایران را کنیم نابود

• شروع کننده موضوع NEO
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت
مدتیه که جلوگیری از ادامه اکران بعضی فیلم های سینمایی به فاصله چند روز یا چند هفته از اکران یا اخیرا جلوگیری از ادامه پخش نسخه های نمایش خانگی بعضی فیلم های خاص که اتفاقا آثار فاخر و ارزشمندی هستند ضربات جدی ای رو داره بر پیکر تقریبا نیمه جان سینمای ایران وارد میکنه
نمونه بارزش جلوگیری از ادامه اکران فیلمهایی مثل مارمولک/کمال تبریزی ، سنتوری/داریوش مهرجویی و گشت ارشاد/سعید سهیلی هست که علاوه بر اینکه ضررهای مالی زیادی رو بر عوامل این فیلم ها تحمیل میکنه به جو ناآرام سینمای ایران هم دامن میزنه

بیاید با هم دیگه مراحلی رو که یک فیلم ایرانی از تولید تا اکران طی میکنه با هم بررسی کنیم :

نویسنده یا کارگران فیلمنامه ای رو برای فیلم انتخاب میکنن و اونو برای دریافت مجوز تولید به سازمان سینمایی کشور (اداره ارشاد) میفرستن
بعد از تایید فیلمنامه تازه مجوز تولید دریافت میکنن و شروع به ساخت فیلم میکنن
بعد از اتمام تولید نسخه ی نهایی فیلم رو به سازمان ارسال و منتظر دریافت مجوز اکران میشن . این پروسه اونقدر طولانی و پر پیچ و خم هست که براحتی فاصله ی تولید تا اکران بعضی فیلم ها رو از یک تا چند سال تغییر میده
تازه بعد از اون فیلم باید بره تو نوبت اکران تا مجوز اونو هم بگیره و ... در نهایت زمانی که فیلم تازه اکران بشه احتمالا ریشو سبیل کارگردانش سفید شده البته نه از گذر زمان بلکه از بالا پایین رفتن های مکرر برای دریافت مجوز

به متن شخصی داریوش مهرجویی در اعتراض به توقیف سنتوری توجه کنید :

جناب وزير عملاً ما را از نان خوردن انداخت و فيلمسازان ما احساس نا امني مي كنند. به نقل ازپايگاه اطلاع رساني هيات اسلامي هنرمندان ، مهرجويي گفت: والله ما آن قدر گفته ايم كه ديگر خسته شده ايم. هر چه هم بگوييم تكراري است. الان جلوي 105 فيلم را گرفته اند، اين به آن معناست كه لاقل 105 كارگردان ناراضي هستند. چطور ممكن است كسي ناراضي نباشد؟ در مورد فيلم "سنتوري"، آن را برداشتند قيمه قيمه كردند و سوزاندند؛ آن هم بدون هيچ دليلي، فقط به دليل غرض شخصي. من اينجا نكته اي را يادآوري كنم. براي اينكه فيلمي ساخته شود، اول از همه بايد سه تا فيلمنامه به بخش فرهنگي فارابي بدهيد. بعد سه نسخه از فيلمنامه را هم به وزارت ارشاد بفرستيد. وزارت ارشاد، هيأتي دارد كه مي نشينند و فيلمنامه را مي خوانند. فارابي هم هيأتي دارد كه كارشان همين است. بعد از بالا و پايين كردن هاي متعدد، بالاخره مجوز مي دهند. بعد كه كارگردان شروع به ساخت فيلم كرد، هيأتي مي آيد و مجوز ساخت مي دهد. بعد كه ساخت فيلم تمام شد، هيأتي ديگر اثر را بررسي مي كند و به آن مجوز نمايش مي دهد. بعد فيلم به جشنواره مي رود. در جشنواره هيأت ديگري فيلم را مي بيند، آن را بالا و پايين مي كند و مجوز مي دهد. بعد از آن هيأت داوران فيلم را مي بينند و به آن جايزه مي دهند و ... مي خواهم بگويم يك فيلم دو هزار مرحله را طي مي كند تا ساخته شود! اين چه صيغه اي است كه مي گويند فلان فيلم مجوز نداشته يا قابل نمايش نبوده؟! هر فيلمي تمام اين مراحل را طي مي كند تا ساخته شود. به هر حال با اينكه سنتوري از تمام اين مراحل عبور كرد ولي اجازه نمايش پيدا نكرد. جناب وزير عملاً ما را از نان خوردن انداخت! همين طور در خانه نشسته ايم. فيلمسازان ما احساس نا امني مي كنند. ديگر دست و دل كسي به كار نمي رود چون شما امروز مجوز مي دهيد، فردا به راحتي زيرش مي زنيد. وقتي مجوز مي دهيد يعني آقا، جمهوي اسلامي پشت سر تو است؛ برو كارت را انجام بده و فيلمت را بساز. حتي وام هم مي دهيد. بعد نمي دانم به علت خواب نمايي يا غرض شخصي، اجازه نمايش را مي گيريد. در اين صورت ديگر مي شود فيلم ساخت؟

یا به متن پشت جلد گشت ارشاد درباره ناملایمتی ها با کارگردان این فیلم

در مورد گشت ارشاد هیچ نباید گفت ، تنها و تنها باید نشست و آنرا تماشا کرد ، چند ماه منتظر پروانه ساخت آن بودم مهم نیست ، برای ساخت آن چه سختی ها کشیدم مهم نیست ، در زمان اکران چه ناملایمتی ها دیدم مهم نیست ، خودم همراه با فیلم آتش گرفتم و سوختم مهم نیست، پس هیچ نمیگویم و با تمام بی انصافی ها میسازم و دوباره فیلم میسازم
یا حق

مجوز...مجوز...مجوز
چیزی که به نوعی باعث سرخوردگی سینماگران ما برای تولید فیلم های سینمایی با ایده های جدید میشه
گذشته از این فیلم های ذکر شده در بالا همه نوع مجوزی رو برای اکران و پخش داشتند ولی به یک باره جلوی نمایش اونها گرفته میشه.
مشکل چیه ؟ میخوایم کلا درباره این مسائل صحبت کنیم

× راستش همین الان که دارم این متن و مینویسم دیدن گشت ارشاد رو تموم کردم و اونقدر از این فیلم خوشم اومد که انگیزه ای برام شد که این تاپیک رو بزنم

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام
پاسخ : سینمای ایران را کنیم نابود

مشکل ساده ست. حقایقی که گفتنش برای یک عده ضرر داره.

hojjatele

کاربر حرفه‌ای
شهر
قم
مدال المپیاد
ندارم !
رشته دانشگاه
نرم

فکر نمی کنم اینقدر جای بحث داشته باشه...
یه بحث خیلی منطقیه. حرفهایی که با نظام یک کشور مغایرت داشته باشه طبیعتا نباید پخش بشه. حالا روزنامه، مجله و یا فیلم و هر چیز دیگه ای. این یه قانون نانوشته توی تمامی کشور ها و ملت هاست...
یه عده ای هم واسه جدا کردن این دسته از حرف ها گذاشته شدن. هر چیزی که به دید اونها خلاف این نظام باشه رو بلاک می کنن دیگه . حالا یکی یکم کمتر سخت می گیره و یکی بیشتر. ولی سر اینکه درست عمل کردن یا نه چون فیلم گشت ارشاد رو ندیدم نظر نمی دم فعلا. ولی سر سنتوری خیلی سختگیرانه بود. دیگه ته تهش با حذف یکی-2 صحنه راحت می شد فیلم رو داد بیرون به عنوان یه فیلم خیلی مثبت و منطقی!

• شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از Ehem_Ehem :
مشکل ساده ست. حقایقی که گفتنش برای یک عده ضرر داره.

اگر به محتوای این فیلم ها دقت داشته باشی هیچکدوم از اینها دست به افشاگری نمیزنن . یعنی چیزی رو به بیننده القا نمیکنن که قبلا ندونه

به نقل از حجتــ :
فکر نمی کنم اینقدر جای بحث داشته باشه...
یه بحث خیلی منطقیه. حرفهایی که با نظام یک کشور مغایرت داشته باشه طبیعتا نباید پخش بشه. حالا روزنامه، مجله و یا فیلم و هر چیز دیگه ای. این یه قانون نانوشته توی تمامی کشور ها و ملت هاست...
یه عده ای هم واسه جدا کردن این دسته از حرف ها گذاشته شدن. هر چیزی که به دید اونها خلاف این نظام باشه رو بلاک می کنن دیگه . حالا یکی یکم کمتر سخت می گیره و یکی بیشتر. ولی سر اینکه درست عمل کردن یا نه چون فیلم گشت ارشاد رو ندیدم نظر نمی دم فعلا. ولی سر سنتوری خیلی سختگیرانه بود. دیگه ته تهش با حذف یکی-2 صحنه راحت می شد فیلم رو داد بیرون به عنوان یه فیلم خیلی مثبت و منطقی!

مشکل همینجاست دیگه
اگر محتوای این فیلم ها مغایرتی با بعضی باور های جامعه و نظام داره چرا همه مجوز ها رو میگیرن و بعد مجوزشون باطل میشه ؟

reza.cr

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدحقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
شیمی-فیزیک
دانشگاه
هرمزگان
رشته دانشگاه
برق

یکی از عوامل توقیفه فیلما حمید فرخ نژاده هرچی فیلمه که توش هس توقیفیه :))

بعضی فیلما رو میشه توجیه کرد توقیفشو اما مثلا گشت ارشاد یا سنتوری یا مارمولک
زیاد قابل توجیه نیس
نمیدونم 4تا فیلمه مزخرفه طنز که کپی فیلمفارسیان مجوز میگیرن پخش هم میشن اما
این فیلما اینطوره
این که مغایرت داره مثلا گزارش یک جشن(؟) توجیه هس یا زم هریر(تو فجر پخش شد 2 3 سال پیش)
حرفی نمیشه زد سلیقه ها خیلی دخیله تو بحثه توقیف فیلم

hojjatele

کاربر حرفه‌ای
شهر
قم
مدال المپیاد
ندارم !
رشته دانشگاه
نرم

بابا حالا واسه شما خوبه! خدا رو شکر کنید!!
ما قم هستیم! آقا فیلم نمی ذارن بیاد قم! می ریم تهران می بینیم!! گشت ارشاد اصلا نیومد، زندگی خصوصی هم نیومد. (اینا فیلمهایی هست که الان یادمه و تو این چند ماه اخیر اومده)

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

بحث اینه که واقعا معلوم نیست با خودشون چند چندن!
به گشت ارشاد و سنتوری تو جشنواره ی فجر این همه جایزه می‌دن، بعد میان توقیفش میکنن!
خب چه وضیه واقعا؟ :rolleyes:

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از NEO :
اگر به محتوای این فیلم ها دقت داشته باشی هیچکدوم از اینها دست به افشاگری نمیزنن . یعنی چیزی رو به بیننده القا نمیکنن که قبلا ندونه
بهتر بگم، درسته، همه اینا رو میدونن. اما با دیدن همچین فیلمی، ممکنه یک عده برای حرکت های بعدی تحریک بشن. این چیزیه که یک عده رو میترسونه

پ . ن : توقیف کردنش اصلا فایده نداره برای وزارت ارشاد که هیچ، ضرر هم داره :D
مثلا شخص من، خیلی کم فیلم نگاه می کنم. به ندرت. حالا از وقتی شنیدم گشت ارشاد توقیف شده، دنبالشم :D یا وقتی شنیدم یه حاج آقایی توی تلویزیون از جدایی نادر و سیمین بد گفت، رفتم زودی خریدم :D
به نقل از حجتــ :
حرفهایی که با نظام یک کشور مغایرت داشته باشه طبیعتا نباید پخش بشه. حالا روزنامه، مجله و یا فیلم و هر چیز دیگه ای. این یه قانون نانوشته توی تمامی کشور ها و ملت هاست...

در مورد جوامعی که نظام های آزاد اندیش حاکم هستند، اینطور نیست، یا حداقل نسبت به دیگر جوامع کمتره

یا حتی در جوامع آنارشیست، اصلا دولت یا حکومتی نیست که یک عده باهاش مخالفت کنن و اون هم جلوشونو بگیره

• شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از Ehem_Ehem :
بهتر بگم، درسته، همه اینا رو میدونن. اما با دیدن همچین فیلمی، ممکنه یک عده برای حرکت های بعدی تحریک بشن. این چیزیه که یک عده رو میترسونه

پ . ن : توقیف کردنش اصلا فایده نداره برای وزارت ارشاد که هیچ، ضرر هم داره :D
مثلا شخص من، خیلی کم فیلم نگاه می کنم. به ندرت. حالا از وقتی شنیدم گشت ارشاد توقیف شده، دنبالشم :D یا وقتی شنیدم یه حاج آقایی توی تلویزیون از جدایی نادر و سیمین بد گفت، رفتم زودی خریدم :D

خیالت راحت هیچکدوم از این فیلم ها محتوای تحریک آمیز ندارن . چرا که اگر داشتند در همون مرحله اخذ مجوز فیلمنامه قبل از اینکه ساخته بشن تولیدشون منتفی میشد !
اینجوری که از شواهد پیداست ارشاد از قبل از تولید تا اکران این فیلم ها روی اونها نظارت مستمر داره پس چنانچه از محتوای فیلم ها راضی نباشه میتونه تولیدشون رو در هر مرحله ای متوقف کنه
ولی نظر شخصی من اینه افرادی هستند خارج از ارشاد که با دیدن فیلم بعد از اکران به نوعی بهشون بر میخوره و با قدرت و نفوذ سیاسی ای که دارن از ادامه اکرانش جلوگیری میکنن.

HANIEH.S

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
الزهرا
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر نرم افزار

من خودم خیلی وقته که دیگه فیلم ایرانی نگاه نمیکنم مگه اینکه بدونم مجوزش باطل شده چون میدونم که فیلمایی که اکران میشن بدون هیچ مشکلی همون داستانهای مسخره و روتینه همیشگیو دارن! معمولن فیلمی که حرفی برای گفتن داشته باشه مجوز نمیگیره تو ایران! البته تو خیلی از کشور های دیگه هم این جوریه ولی نه به این اندازه و به این شکل! حداقلش اینه که تو کشورای دیگه وقتی میبینن تو فیلم نامه مشکلی هست از همون اول اجازه ی ساخت نمیدن نه اینکه بنده خدا کارگردان کارش که تموم تازه بیان باطل کنن بدبختو ورشکسته کنن بزارن کنار!

خوب ما همه مشکلو میدونیم سوال اینجاس که چه میشه کرد؟
مثلا اگه همه باهم دیگه نریم سینما و فیلمم نگیریم ایا ممکنه وضع بهتر شه؟ یا نه فقط باعث میشه که سینماهامون بسته بشن؟
اصن کاری هست که بشه انجام داد ایا؟؟؟؟؟؟ :-??

Dandelion

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
Q

مشکل اصلی اینجاست که سینمای ایران حامی نداره .
مثلا همین که انقدر راحت می تونن جلوی انتشار یه فیلم رو بگیرن نشون میده که سینمای ایران چه قدر مظلوم واقع شده نمونش بسته شدن خانه سینما... از طرفی مردم دیگه این فیلم و سریال های الکی رو نمی پسندند و سطح انتظار مردم از سینما رفته بالا ... ولی متاسفانه سینمای ایران خیلی آسیب دیده این سخت گیری ها هم باعث میشه هنرپیشه و کارگردان های خوب از ایران برن و سینمای ایران وضعش بدتر بشه ... مردم هم می تونن با حمایت از این فیلم ها ( مثلا کپی نکردن ) و در مقابل با ندیدن فیلم های ضعیف که از نظر من نوعی توهین به مخاطب محسوب میشه ( نمونش همین سریال های تلوزیون که به اسم طنز هر چیزی رو به خورد مخاطب میدن ) به سینمای ایران کمک کنند.

atmosphere

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
زنجان
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مکانیک

مردم رو با این چرت و پرتیات طنز سر کار گذاشتن