• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سلسه مراتب یادگیری

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
برای یاد‌گرفتن یک فعالیت کاملاً جدید، مثلاً رانندگی، یادگرفتن یک زبان جدید و یا نوشتن با دست مخالف، چه مراحلی رو طی می‌کنیم؟

s!na

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی ۱
شهر
تهران
پاسخ : مراحل یادگیری و تخصص

به نقل از نسترنّگار :
برای یاد‌گرفتن یک فعالیت کاملاً جدید، مثلاً رانندگی، یادگرفتن یک زبان جدید و یا نوشتن با دست مخالف، چه مراحلی رو طی می‌کنیم؟
یه سوال المپیاد زیست امسال تو همین راستا بود ، مرحله ۱ البته ، گفته بود مثل فلان قسمت یادگیری و حافظشو با فلان ماده شیمیایی دستکاری میکنیم ، چه بلایی سرش میاد ، اگه تونستید بیارید اونو روش بحث کنیم . اگه جریان بحثتون اینه.....

elnaz.A

النــاز
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
رشته دانشگاه
پزشکی

خب معمولاً اول قبل یادگرفتن هرچیزی با چیزایی که از اون کار میدونیم و اطلاعاتی که ازش داریم بررسیش میکنیم؛ مهارت‌هامون رو می‌سنجیم و دنبال این میگردیم که کمبودهامون و اینا رو پیدا کنیم.

بعد معمولاً همه بدون اینکه کلاً چیز زیادی بدونیم شروع میکنیم تا از یه سری چیزا سر در بیاریم و خب مسلماً اشتباه‌هایی هم میکنیم که خودمون متوجه نمیشیم و فقط میخوایم ازش سر در بیاریم.
بعد هم کلاً مصمم میشیم که اصلاً میتونیم این کارو بکنیم یا نه!

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظر من ابتدایی ترین مرحله برای یادگیری که البته پیش نیازه هم هست، علاقه است!
اگه علاقه نباشه،ممکنه یادگیری تا مدتی باشه، ولی تا مدتی هست و دیگه ادامه پیدا نمیکنه! مگر آهسته که عملا عدم یادگیری حساب میشه!

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

فرض کنید که بهتون پیشنهاد می‌شه توی یک دوره آموزش زبان چینی شرکت کنین. اولین فکر‌هایی که به ذهنتون می‌رسن احتمالاً یه چیزی تو این مایه‌ها هستن:

۱. چینی یاد‌گرفتن به چه درد من می‌خوره؟ اصلاً آیا در آینده من از این دانشی که دارم وقت و انرژی براش صرف می‌کنم استفاده خواهم کرد؟

۲. انگیزه من از چینی یاد‌گرفتن چیه؟ چقدر به این کار علاقه دارم؟

در این مرحله اولیه شما چیز زیادی درباره موضوعی که می‌خواین یاد بگیرین نمی‌دونین، نهایتش درباره ماهیت موضوع یک چیزایی می‌دونین و موارد ابتدایی‌ای که قراره یاد بگیرین. البته طبیعتاً به یک نحوی به یاد‌گیری این موضوع کشیده شدین که حالا می‌تونه از روی علاقه یا اجبار باشه. مثلاً یادگرفتن رانندگی تقریباً می‌شه گفت اجباریه ولی یادگرفتن نوشتن با دست مخالف بیشتر از روی کنجکاوی و علاقه است.

بعد جمع‌بندی می‌کنین و آخر سر با در نظر‌گرفتن چند فاکتور دخیل دیگه نتیجه‌گیری می‌کنین که توی این دوره آموزشی شرکت بکنین یا نه.

کسی مثالی از این مورد داره که بتونه با این شرایط تطبیقش بده؟ این مثال می‌تونه یاد‌گرفتن یک ساز جدید هم باشه

Saratonin

ـــــــــــــارا
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95

خب من میخوام یاد گرفتنِ گیتار رو درباره ی خودم مثال بزنم!
خب همه ی ما آدما دنبال یه راهی برای بیان احساسات هستیم، که هنر بهترین راه و شاید تنها راهِ این کار باشه. من اول از همه فک کردم که به این دوره ی یادگیری چه نیازی دارم و چه منافعی برام داره. طبیعتاً همین که میدونستم نواختن یه ساز باعث آرامش میشه و میتونه احساس رو به مخاطب منتقل کنه، و با پیش زمینه ای که از موسیقی داشتم و مربوط به حدود سه سال پیش میشد، کمبودِ یه همچین مهارتی رو در خودم احساس کردم و مصمّم که شدم که با وجود علاقه ـم ، میخوام این دوره ی آموزشی رو بگذرونم.

اما درمورد زبان چینی که خودتون مثال زدین؛ افراد با خودشون فکر میکنن بلد بودن چند زبان، مخصوصا تو این دوره، منافع زیادی براشون داره و معمولا میرن دنبالِ زبان هایی که خوش آهنگ و زیبا باشن. معمولا کسایی که میرن زبانِ چینی یاد بگیرن کمترین پیش زمینه ی ممکن رو درباره ـش دارن یا اصلا پیش زمینه ندارن! دنبالِ یه کمبود یا یه دلیل برای خودشون میگردن. یکی از دلایل میتونه این باشه که بیشتر از یک و نیم میلیارد نفر به این زبان صحبت میکنن و فکر میکنن که یاد گرفتنٍ این زبان در آینده میتونه منبع درآمد خوبی براشون باشه! و همین "منبع درآمد" خودش میتونه در ناخودآگاهشون تاثیر بذاره و حتی اونا رو به یاد گرفتنِ این زبان "علاقه مند" کنه با این انگیزه میرن این دوره رو شروع میکنن.

Intelligenz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
مشهد

خب به نظرم مثلا برای یادگیری زبان سوم دومورد بوده یکی اینکه فرد علاقه مند به یادگیری زبان های مختلف ــِ و از سر کنجکاوی هم که شده شروع به یادگیری میکنه و یکی دیگه هم ممکنه که افراد برای کاربردش تو زندگیشون یاد بگیرن که در این حالت هم از گذشت یک مدت علاقه ایجاد میشه
درمورد خودم اول از همه علاقه باعث میشه که به سمت یادگیری چیزی برم و بعد از اون با تحقیق کردن در موردش شروع به یادگیری میکنم

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

خُب پس در اولین قدم به یک محرک احتیاج داریم؛ هر چیزی که ما رو تشویق کنیم یک فعالیت به خصوص رو شروع کنیم. هم‌چنین اطلاع زیادی درباره چیزی که باید یاد بگیریم نداریم.

مرحله بعدی چیه؟ بعد از شروع یادگیری یک فعالیت چه اتفاقاتی میفتن؟

بالا