• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اندكي مردن.....

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0
گاهي وقت ها چيزهايي ميبينيم يا ميشنويم كه قابل تامله.يه عده از فرط بيچارگي و فقر با يه قرص نان و كمي آب شب خودشون رو سپري ميكنن و يه عده ديگه اينقدر از ماديات و چيزاي دنيوي پُرن كه تنها چيزي كه ميتونه خوشحالشون كنه اندكي مردنه...!

تبعيض هاي نژادي و طبقاتي در جوامع مختلف و در كشور هاي مختلف ديده ميشه.ولي تا به حال به چراي اين قضيه فكر كردين؟

درباره چيزايي كه دارين فكر كنين...

ببينيد چه راه هايي وجود داره كه اختلافات طبقاتي كاهش پيدا كنه؟ اين يه سوال خيلي مهمه... تو خيلي جاها ميبينيم يه نفر يه چنين سوالي مطرح ميكنه،ميان از بيخ !!! بلاكش مي كنن! و اين بزرگي اين سوال رو نشون ميده.سعي كنين روش فكر كنين كه از چه راه هايي ميشه اختلافات طبقاتي بين دو گروه فقير و ثروتمند كاهش پيدا كنه...نميگم همه برابر بشن چه از محالات روزگاره(يعني دودوتا پنج تا ميشه ولي همه برابر نميشن!) منظورم اينه كه اين اختلاف نجومي كهكشاني نصف بشه.(به خدا اين يكي شدنيه!)چگونه شدني شدنش با شما.......... .

...roze...

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد
پاسخ : اندكي مردن.....

مهم ترین عامل فراهم آوردن شرایطی برای تحصیل اشخاص ضعیف جامعه است...
البته فراهم اوردن همچین شرایطی نیاز به اندکی بخشش داره از طرف اشخاص قوی جامعه...

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0

درسته ولی آیا افراد غنی و قوی جامعه میتونن بخشنده باشن؟ یا به دلایلی نمیخوان باعث پیشرفت یه عده بشن و میخوان همیشه اول باشن... ؟

SA_DA

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
زنجان

ارزو ی اندکی مردن میتونه از هزار تا چیز ناشی بشه علتش تنهااز مادیات پر شدن نیست......تنها غرق در نعمت شدن و ندیدن اونا باعث نمیشه ادم ارزو کنه برا چند لحظه بمیره !!!

ایناز محمودی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان محقق
شهر
اردبیل
دانشگاه
هرجا خدا بخواد
رشته دانشگاه
داروسازی یا شایدم پزشکی

به نقل از IQ-High :
درسته ولی آیا افراد غنی و قوی جامعه میتونن بخشنده باشن؟ یا به دلایلی نمیخوان باعث پیشرفت یه عده بشن و میخوان همیشه اول باشن... ؟

من اینو مطمئنم که جامعه ما با اعمالش کاری کرده که مردم از افراد ثروتمند یه ذهنیت بد دارن.
چرا افراد ثروتمند نباید بخشنده باشن؟چرا نباید پیشرفت بقیه رو بخوان؟
اتفاقا فقر از جهل میاد، گناه وبی دینی هم از فقر.
کسیکه فقیره انقد توجهالت فرو میره که به جز خودش و خانوادش به کس دیگه ای فک نمیکنه ولی فرد ثروتمند به چیزای خیلی بیشتری فک میکنه حتی آینده کشورش.

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0

به نقل از naz moon :
من اینو مطمئنم که جامعه ما با اعمالش کاری کرده که مردم از افراد ثروتمند یه ذهنیت بد دارن.
چرا افراد ثروتمند نباید بخشنده باشن؟چرا نباید پیشرفت بقیه رو بخوان؟
اتفاقا فقر از جهل میاد، گناه وبی دینی هم از فقر.
کسیکه فقیره انقد توجهالت فرو میره که به جز خودش و خانوادش به کس دیگه ای فک نمیکنه ولی فرد ثروتمند به چیزای خیلی بیشتری فک میکنه حتی آینده کشورش.
شرايط جامعه اينو در ذهن همه اقشار جامعه بخصوص فقرا گنجونده كه غني=بي عاطفه . اين تفكر غلطيه ولي بالاخره از چيزي نشأت ميگيره كه شايد بارها شاهدش بوديم.از طرفي يه عده ميگن فقرا ميتونن خطرناك ترين قشر جامعه باشن چون به هر دليلي ممكنه بيشتر از افراد ثروتمند دست به سرقت،جنايت و حتي قتل بزنن.ولي نميدونن بيشتر معتادها از خانواده هاي ثروتمند بودن!معتاد هم براي رفع خماريش حاضره سرقت كنه،زورگيري كنه و حتي دست به قتل هم بزنه.درسته كه فقير از وضع زندگيش ناراضيه و ميخواد با يه سرقت يه شبه پولدار شه ولي بيشترشون جرأت اين كار رو ندارن (حتي اونايي كه از زندگي سيرن!) ولي معتاد اگه خماريش برطرف نشه نميتونه درد ناشي از اين رو تحمل كنه و مجبور ميشه سرقت كنه يا قتل كنه(حتي اگه از ته دلش احساس ندامت يا ترس كنه).
به نقل از SA_DA :
ارزو ی اندکی مردن میتونه از هزار تا چیز ناشی بشه علتش تنهااز مادیات پر شدن نیست......تنها غرق در نعمت شدن و ندیدن اونا باعث نمیشه ادم ارزو کنه برا چند لحظه بمیره !!!
چرا ؛ بيشتر خودكشي ها و آرزوي مرگ كردن در خانواده هاي ثروتمند رخ ميده.(بهترين و دم دست ترين منبعي كه اين جمله رو اثبات مي كنه،كتاب اجتماعي سال اول دبيرستان صفحه 4 هستش)
سخن شما درسته ولي 90% آرزوي مردن كردن ها بدليل پُر بودن از مادياته.چرا اين عده از زندگي سير ميشن؟ چون چيزي كه براي رسيدن بهش بخوان زنده بمونن و تلاش كنن يا چيزي كه اونا رو ارضاء كنه ندارن(يعني به همه چيز رسيدن).در صورتي كه فقير يه دنيا آرزو داره كه شايد در خواب به اونا دست پيدا كنه! واسه همينم جرأت انجام جنايت نداره و از عاقبت كاراش ميترسه.(كه شايد عمرش رو در زندان بگذرونه يا اعدام شه).

SA_DA

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
زنجان

به نقل از IQ-High :
سخن شما درسته ولي 90% آرزوي مردن كردن ها بدليل پُر بودن از مادياته.چرا اين عده از زندگي سير ميشن؟ چون چيزي كه براي رسيدن بهش بخوان زنده بمونن و تلاش كنن يا چيزي كه اونا رو ارضاء كنه ندارن(يعني به همه چيز رسيدن).در صورتي كه فقير يه دنيا آرزو داره كه شايد در خواب به اونا دست پيدا كنه! واسه همينم جرأت انجام جنايت نداره و از عاقبت كاراش ميترسه.(كه شايد عمرش رو در زندان بگذرونه يا اعدام شه).
شاید 90% اینجور باشه ولی وقتی کسی فقیره یا نه امکاناتی تو دستش نیست میتونه ارزو مرگ داشته باشه .....بله قبول دارم وقتی ادم به همه خواسته هاش تو دنیا برسه ارزو مرگ خواهد کرد چون به همه چی رسیده چون فکر نمیکنه حتی همین نونی هم که می خوره خیلی ها خیلی ها دعا دعا میکنن خدا پولشو جور کنه تا شبو با گرسنگی نخوابن .....همه اینا قبول اما شاید ادمی که ارزو ی مرگ میکنه زیادی نا امید باشه ینی این ارزو ی مرگش فقط و فقط به خاطر اینه که شاید یقین کرده حتی خودشو بکشه هم به خواسته هاش نمی رسه........نمیگم کارش درسته اما از یاس زیادی هم امکان داره اتفاق بیفته چنین چیزی که نمیشه گفت طرف از مادیات پرشده و هر چی که میخواسته داشته تو زندگیش.وگرنه خودم افرادی رو دیدم که تو زندگی شون همه چی نداشتن اما شاید بعضی وقتا که نا امید بودن ارزو مرگ کردن.

ارزو مرگ کردن برای یه مدت خیلی با اقدام به خود کشی فرق داره. :-?.......ارزو شاید چیزیه که هرگز بهش نمیشه رسید ینی خود ادم نخواد برسه مثلا نخواد خود کشی کنه ولی ارزو داشته باشه برای یه مدت کوتاه بمیره...... :-\

Samane.M

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان6
شهر
تهران

به نظرم یکی از دلایل اختلاف طبقاتی اینه که خیلی از آدمها در جایگاه خودشون نیستن و اونایی هم که هستن درست عمل نمی کنن. از اون بالا بالایی ها بگیر تا این پایینی ها.
مردم ما یاد گرفتن که دزدی کنن. حتی آدمای خیلی مؤمن. معلمی که تا پارسال می شد پشتش نماز خوند امسال تو کلاسای خصوصیش سؤالارو به بچه می گه و... دلیلی که برای کارش میاره اینه که مجبورم. باید نون شب زن و بچمو در بیارم. زندگیا سخت شده... درسته که این اصلا دلیل خوبی برای دزدی نیست و فقط یه توجیهه اما این اتفاق داره می افته.
حالا این آدم در جایگاه خودش داره اشتباه عمل می کنه. خیلی از آدمهای دیگه هم در جایگاه خودشون به نوعی دزدی می کنن. هر کس به نسبت خودش. کسی که زورش بیشتر می رسه بیشتر می دزده و... این جاست که اختلاف طبقاتی زیاد و زیادتر می شه.
یه نکتۀ مهمی هم که وجود داره: الناس علی دین ملوکهم...

1024

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
مدال المپیاد
یادش به خیر قدیما...
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
بازم ریاضی!

به نقل از samane.M :
یه نکتۀ مهمی هم که وجود داره: الناس علی دین ملوکهم...
این جمله حدیثه
و واقعیتشو میشه تو هر جامعه ای حس کرد

zohreh.sh74

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
.....الا ماشاالله
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
هوشبری

یه حدیث هست که می گه : هیچ ثروتمندی به ثروت نرسید ، مگر اینکه حق ظعیفی را خورده باشد ،( فکر کنم از امام علی بود ).
حالا من نمی خوام این جا به کسی توهین کنم ولی خو حدیثه دیگه ، اصن به من چه :-"
ولی نه خداییش ببینید الان خیلیا دوسه تا شغل دارن ، در صورتی که بعضیا به دلیل بی کاری به نون شبشونم محتاجن.....
اگر همه چیز به روال قوانین دین پیش بره ، دیگه مشکلی پیش نمیاد.....
آغا طرف از مستاجرش به اندازه خونِ باباش کرایه می گیره ، خو این دور از انصافه دیگه ....( یه مثال بود )
اگر هرکس وجدان داشته باشه و منصفانه با مردم جامعه برخورد کنه ، همه می تونن در سطح هم باشن...
خیلی از دزدی هایی رو که داشتیم مالِ بچه مایه دارا بوده ، طرف با باباش دعواش می شه ، باباش پول توجیبیشو قطع می کنه ، اونم چون طاقت بی پولی نداشته می ره دزدی............
خیلی از آدمای ثروتمند هستند که بیشتر به دنبال خوش گذرونی خودشونن و به منافع دیگران اهمیت نمی دن و به عشق و حال خودشون می پردازن........

anana

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4
شهر
تهران

در این مورد حداقل کاری که دولت میتونه بکنه وضع قوانینیه که تنها به نفع قشر خاصی از جامعه نباشه >:p

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

راه حل این مشکل رو یه سری با راه حل همه برابر بشن و جلوگیری از ثروتمند شدن افراد ارائه میدن . به نظر من این ناعادلانه هست . اگر ما حالت متعادل و صحیح جامعه رو در نظر بگیریم که یعنی کسی که ثروتمند میشه به دلیل زحمت خودش باشه اون وقت اگر ما بیایم اون آدم ثروتمند رو با فقیر یکی کنیم واضحه که اینجوری ارزش زحمت و تلاش میاد پایین .
به نظر من راه حل رسیدن به این تعادل اینه که که فرصت های پیشرفت برای همه به اندازه یک حداقل قابل قبول وجود داشته باشه . یعنی فرضا امکان تحصیلات رایگان (به معنی واقعی رایگان نه اینکه در کنارش غیرعلنی هی از افراد هزینه دریافت بشه) ، امکانات پزشکی و درمانی رایگان و از این دست برای همه وجود داشته باشه . یعنی یه حداقل امکانات رفاهی رو همه داشته باشن .
در این شرایط امکان تحصیل و پیشرفت افراد در این زمینه تا حد زیادی فراهم میشه . در اینصورت افراد بیشتر و قشر های بیشتری میتونن مهندس یا پزشک یا وکیل بشن و زمینه رقابت بیشتر فراهمه و بنابراین این حالت از بین میره که یه نفر در فقر دست و پا بزنه و دیگری به خاطر منابع مالی که صرفا از خانواده ی ثروتمند ناشی میشه در نهایت رفاه باشه .
اینطور اگر باشه اون زمان میشه گفت که کسی که ثروتمند میشه بخاطر زحمتش بوده و کسی که فقیره بخاطر اینه که زحمت کمتری کشیده پس نتیجه ی کمتری هم گرفته .
یه چیز دیگه که باعث این تفاوت زیاد میشه فکر می کنم مشاغل کاذب هست . وقتی واسطه ها درآمد های آنچنانی دارن اون کسی که دست کم 4 5 سال درس خونده مهندس شده خوب خیلی براش سنگینه که ببینه مثلا یه واسطه ی میوه و تره بار با مدرک دیپلم درآمد بیشتر از اون داره . اگر واسطه ها و از این دست کمتر باشن هم تعادل بیشتری هست .

بالا