• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

علت موفق نبودن بازی های ایرانی چیست ؟

• شروع کننده موضوع puma
  • تاریخ شروع

به نظر شما کدام یک از گزینه های زیر علت موفق نبودن بازی های ایرانی است؟

• گران بودن.

رای‌ها: 3 7.9%
  • کیفیت پایین.

رای‌ها: 26 68.4%
  • دریافت کد فعال سازی ومحدودیت نصب.

رای‌ها: 9 23.7%

• رای‌دهندگان
    38
  • شروع کننده موضوع

puma

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
تيزهوشان بروجرد
شهر
بروجرد
به نظر شما واقعا چرا ما بیشتر بازی های خارجی را خریداری میکنیم؟

• لایک
امتیازات: crash

crash

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان بروجرد
شهر
بروجرد
پاسخ : علت موفق نبودن بازی های ایرانی چیست ؟

واقعا pumaبازی های ایرانی همه این مشکلات رو با هم دارن........

• لایک
امتیازات: puma
  • شروع کننده موضوع

puma

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
تيزهوشان بروجرد
شهر
بروجرد

البته نه همشون!!!!!!!!!!!!!!!

• لایک
امتیازات: crash

farnoosh hashemi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـگان یـک
شهر
تــهــران
مدال المپیاد
مرحله دوم 24 امین المپیاد کامپیوتر -ناکامی در مرحله۳
دانشگاه
صنعتی شریف

علاوه بر موارد نظر سنجی ، گرافیک پایین هم هـــــس. مثلا یه بازی ِ خارجی وقتی زمینه و گرافیکشو میبینیم عالیه و ازش لذت میبریم و آدم رو جذب میکنه اما ایرانی ها زیاد اینجوری نیستن!

• شروع کننده موضوع

puma

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
تيزهوشان بروجرد
شهر
بروجرد

به نقل از Farnoosh_H :
علاوه بر موارد نظر سنجی ، گرافیک پایین هم هـــــس. مثلا یه بازی ِ خارجی وقتی زمینه و گرافیکشو میبینیم عالیه و ازش لذت میبریم و آدم رو جذب میکنه اما ایرانی ها زیاد اینجوری نیستن!
واقعا راست میگی <D= <D= <D=

...roze...

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد

گرافیک پایین ، محدودیت بازی و سبک های بازی...
البته به موضوع بازی هم بر می گرده...
ایرانی ها یا بازی های جنگی می سازن یا بازی های مسخره در بقیه ی موضوعات...
همش هم یک جوراییه...

rango

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
دانشگاه
اگه بشه شیراز یا تهران
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژی و ژنتیک

این ایرانی ها نه گرافیک داره
نه گیم پلی
نه داستان
به نظر شما چرا باید موفق باشه؟؟؟؟

assassin80

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران

اضافه کنم به حرف دوستان خیلی کمه و سریع تموم میشه.npcها رو هم بد می سازند و فقط به شخصیت های اصلی می پردازند

SR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
00
مدال المپیاد
درست نخوندم به جایی نرسیدم
رشته دانشگاه
مهندسی برق

تا وقتی هدف تو ایران صرفا "ساخت یه بازی" باشه همین میشه
اما تو خارج همه جونشون در میاد تا بالاترین گرافیک و داستان و ... برای بازی فراهم بشه
اونجا هدفشون تولید بازی نیست رسیدن به بالاترین کیفیت ممکنه
به خاطر همین تفاوته که سازندگان بازی های ایرانی حال ندارند به جزییات برسند و میخوان زود کارشونو تموم کنند برند سر بازی بعدی!

ارزو13

کاربر فعال
شهر
kerman

چون شخصيت هاشون خيلي مسخره يه.گرافيك پايين و.....فك نكنم با اين وضع كسي به طرف اين بازيا بره! <D=

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0

تا وقتی Assassin's Creed هست، چرا بازی های ایرانی؟؟؟ اصلا چرا سراغ بازی دیگه بریم؟؟؟

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

گیم پلی خیلی بد، شخصیت پردازی خیلی ضعیف و نبود داستان و از همه بدتر گرافیکشونه.
من به گرافیک خیلی اعتقاد دارم چون اگه یه بازی خیلی از فاکتور ها رو نداشته باشه مثل تکنینک های خوب و یا صدا گذاری مقبول گرافیک جبرانش می کنه. یعنی گیمر به خاطر گرافیک به بازی علاقه مند می شه. من یادم میاد که یه زمان از بازی dracula origin خیلی خوشم میومد صرفا به خاطر فضا و گرافیکش جدا از اینکه به نظرم نقص استدلال و ماجرا داشت. بعد حالا حسابشو کنید اینا علاوه بر اینکه چیز قابل توجهی ندارن گرافیکشون هم خوب نیست که لا اقل حس تخیل پردزی آدمو ارضا کنه.
و اینکه سعی می کنن پند آموز و عبر انگیز باشه و داستانشون کلیشه ایه آدمو دل زده می کنه اگه می خواستم برام توی ویدئوی اول بازی یه سخنرانی در مورد انسانیت و میهن پرستی ارائه کنه که به جاش می رفتم کتاب می خوندم! و این مشکل در داستان پردازی هم هست.
مشکل اول از همه از این جاست که خوب بودجه نمی ذارن اون قدر و بعدش اینکه زحمت خلاقیت نمی دن به خودشون. هر چند برای شروع شاید خیلی جای بحث نداشته باشه و امیدواریم رفته رفته کارشون بهتر شه.

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

من یه بار گفتم قبلا هم میگم آخه مگه ما تو کدوم مورد این دنیای جدید خوبیم که تو بازی سازی باشیم؟ بله این که گرافیک پایین هست درسته علت عدم موفقیته ولی چه چیزی باعث میشه گرافیک پایین باشه؟ گیم پلی خوب نباشه؟ چیزای بدیهی رو ول کنین باید دقیق تر مطالعه بشه :D
بازی سازی یه هنره که از چند هنر تلفیق شده + دانش و فناوری. هنر هایی مثل داستان نویسی و موسیقی و نقاشی تو بازی سازی نقش دارن. دانشی مثل برنامه نویسی هم خیلی مهمه. حالا ما تو کدوم یکی از این ها حرفی برای گفتن داریم که بخوایم بازی خوب بسازیم؟ :(
صنعت موسیقی که کلا طرد شده.
به نقاشی و هنر و گرافیک هم توجه چندانی نمیشه که بخوایم گرافیست خوب داشته باشیم تو کشور. شاید تک و توک!
داستان نویسی و میزان مطالعه تو کشور و ... هم که دیگه هیچ.
برنامه نویسی هم که ماشالا یه نرم افزار درست حسابی تو بازار نداریم. همش از نرم افزار‌های دزدی خارجی استفاده می‌کنیم.
حالا موقع بازی ساختن هم بودجه و اینا تعلق میگیره به دفاع از کربلای 5 و خط مقدم 3 و میخوان سعی کنن سلیقه رو داخل این صنعت بکنن. محدودیت ها هم که هیچ.
زیر ساخت ها هم که کلا خرابه. قانون کپی رایت هست اصلا؟ اگه باشه درست حسابی اجرا میشه؟ چقدر از بازی ها کپی میشن؟ ناشر درست حسابی وجود داره که بتونه خوب سرمایه گذاری کنه؟ اصلا همه اون مشکلات هنر و موسیقی و ... هیچ. اگه همین الان یه شرکت باشه که هزینه میلیاردی خرج کنه و یه تیم خوب جمع کنه و مطمئن باشه بازاری وجود داره که این هزینه میلیاردی رو جبران کنه میشه بهترین بازی رو ساخت. ( هزینه ساخت بازی‌های این نسل حتی بیشتر از فیلم های هالیوودی شدن. مثلا 250 میلیون دلار!)
بازار وجود داره واسه فروش بازی؟ طرف تو آمریکا گیم میسازه مطمئن که حداقل بازار خود آمریکا با اون اقتصاد شاخ و جمعیت هست. بعد اون اروپا و ژاپن و کره و استرالیا و کلی کشور دیگه همشون بازار بازی ساز‌های امریکایی هستن. ایرانی چه بازاری برا فروش داره؟ فقط همین کشور ایران که وضع معیشت مردمش اینه و کپی رایت رعایت نمشیه و تو اخبارش از مضرات بازی میگه!
دوستان مشکل بازی ساز‌های ایرانی گرافیک پایین و گیم پلی و داستان نیست. مشکل بزرگتر از همه‌ی این ها هست. مشکل از خود مائه. مشکل از زیر ساخت هاس. زیر ساخت که میگن همینه!
البته باز هم امید هست.

black fire

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
رشت-تبریز

به نکته های جالبی اشاره کردی ولی یه سری چیزا رو در نظر نگرفتی، نمونش اینکه گرشاسپ رو استیم قرار گرفت و به خاطر قیمت نسبتا پایینش ازش استقبال خوبی هم شد، الان دیگه بازار مثل قبل نیست!
مسئله بعدی اینه که سرمایه درست حسابی ندارن و بنیاد فقط از یه سری موارد خاص حمایت درست می کنه، اهمیت سرمایه هم در اینه که باید نرم افزارای اصل رو خرید وگرنه بعدا شر می شه

و می رسیم به 2 مورد که مهمترین مسائلی ان که جا انداختی! فرهنگ و نوپایی که اولی تا حد مخالف بازی وبازیسازیه و دومی حقیقته که اولین بازی که می سازی نمی تونه کرایسیس باشه

ermia

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HnschII
شهر
mashad
مدال المپیاد
ادبیات
دانشگاه
سوال خوبیه‏!‏
رشته دانشگاه
اینم سوال خوبیه‏!‏

نگاه کنید

چند جو در انتخاب بازی ها وجود داره از دیدگاه عوام

گرافیک

خط داستانی

شخصیت پردازی

نوع دنیا و زمانش

و ....

ایرانی ها طبق سلیقه مردموشون بیشتر وقتو بر گرافیک گذاشتن

اما این موضوع در همه جا صدق نمیکنه

باید به دنبال شخصیت پردازی ها خعلی قوی با این پیشینه تاریخی رفت و یا استفاده از خط داستانی قوی تر

اما در چند بازی ای که من کردم مثل گرشاسب و میرمهنا و مبارزه در خلیج عدن و ....

چیزی ندیدم

علت موفقیت گرشاسب هم این بود که روش تو تمام زمینه ها حجداقل بیشتر از بقیه کار شد

در ضمن ب عنوان کسی که دستی تو بازی سازی دارم تا حدودی

باید توجه داشته باشیم ما موتور بازی ساز و توانایی رندر گرافیک بالا تعداد افراد اشیاء سایه ها رنگ ها و .... رو نداریم

درباره قیمتم

باید توجه کنید

این روزا حجم تعداد دی وی دی های بازی های خارجی رو ب افزایشه و این باعث بالا رفتن قیمت میشه همین موضوع باعث میشه این قیمت ها در یک رنج قرار بگیرن

درد در قیمت نیست

mohammadjb

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
مدال المپیاد
زیست

هنوز اول راهیم .

یکم هم دیر شروع کردیم .

Parkoury

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلامه حلی 5
شهر
تهران

به نظر من مهمترین علتش کم کاری بازیسازهاست که اونم نشات میگیره از بودجه کمشون.
اگه به بازیهایی مثل گرشاسب بودجه بیشتری احتصاص بده سازمان و کار گرافیک و استوریش هم با کیفیت بیشتری انجام بشه به نظر من بازی خیلی جالب و قشنگی میشه
البته اصیل بودن داستانش که از افسانه های خود ایران اومده خیلی به نفعش میشه اگر بیشتر روش مانور بده

pouryaa

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
ایلام
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از محمـد جواد :
هنوز اول راهیم .

یکم هم دیر شروع کردیم .
حرفت رو قبول دارم ولی ایران چندتا بازی داره می سازه ولی هنوز یک نقطه هم جلوتر نرفته.نمیشه ما صدتا بازی ضعیف بسازیم بعدبگیم اشکال نداره هنوز اول راهیم

فرزان فرزادی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

بر خلاف بیشتر کاربرا که گزینه 2 رو انتخاب کردن من دلیلشو گزینه 1 و 3 میدونم
چون بنظرم کیفیت بازی ها خیلی هم پایین نبوده و حتی داستان بسیار خوبی هم داشتن ولی به دلیل رمزی بودن و گرون بودن کم مورد استقبال قرار گرفته

m@s0ud

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
طهران
مدال المپیاد
ریاضی ؛ کامپیوتر ؛ شیمی (مرحله 1)

من چند تا دلیل میتونم واسش بگم

اولیش گرافیک و کیفیت پایینه.بازی کامپیوتری باید بتونه بازیکن رو جذب کنه و ادامه دادن بازی براش هیجان انگیز و لذت بخش باشه

دلیل دومم نداشتن داستان زیبا و جالبه.متاسفانه بازی های ایرانی به بازی های آموزشی و دینی محدود شدن که عیب بزرگیه.به نظر من

یه داستان زیبا هرچقدر هم که گرافیک ضعیف باشه میتونه بازکن رو به ادامه ی بازی تشویق کنه

دلیل سوم ، نداشتن موضوعات جالب هست.برای مثال بازی های محبوب برای پسر ها اکثرا بازی های خشن تر و جنگی هستن.

اگر بازی سازهای ایرانی بتونن بازی هایی با گرافیک و داستان زیبا (مثل سری ندای وظیفه (Call Of Duty )) بسازن من حتما میخرم

و پولش اصلا برام مهم نیست

بالا