• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مقایسه ی فلسفه ی اسلامی و غیر اسلامی

• شروع کننده موضوع

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد
سلام!
من تاپیک مشابه این پیدا نکردم.
اطلاعات چندانی در مورد فلسفه ندارم.
اما خب شنیدم که یه تفاوت هایی میان فلسفه ی اسلامی و غیر اسلامی هست.
این تفاوت ها چیست؟
آیا یکی بر دیگری برتری داره؟ چرا؟
آیا می شه تز های هر دو گروه رو نقد کرد؟
...
پ.ن: برای مقایسه ابتدا لازمه که در مورد تز های هر دو گروه صحبت بشه و اول یه تعریف کوتاه از هرکدوم داشته باشیم.
متشکرم :)

mohammad.se

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
دامغان
پاسخ : فلسفه ی اسلامی

به نظر من و خیلی های دیگه فلسفه ی اسلامی نداریم. دراسلام به جای چیزی که شما بهش میگین فلسفه اسلامی حکمت داریم. :-?
مثلا ما نمیگیم فلسفه ی خلقت انسان میگیم حکمت افرینش انسان. چون وقتی میگین فلسفه یعنی اشتباه درش راه داره ولی حکمت نه. خوب البته بازم جای بحث داره! (; :D
در واقع میشه اینطور گفت که غرب فیلسوف داره و شرق انبیا یا حکیم. مثلا ابن سینا حکیم بود نه فیلسوف.
یا دقت کنید تو اسلام نباید بگیم فلسفه ی خوندن نماز میگیم حکمت خوندن نماز!

• شروع کننده موضوع

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

به نقل از نجم الدین :
به نظر من و خیلی های دیگه فلسفه ی اسلامی نداریم. دراسلام به جای چیزی که شما بهش میگین فلسفه اسلامی حکمت داریم. :-?
مثلا ما نمیگیم فلسفه ی خلقت انسان میگیم حکمت افرینش انسان. چون وقتی میگین فلسفه یعنی اشتباه درش راه داره ولی حکمت نه. خوب البته بازم جای بحث داره! (; :D
نه اتفاقا، مدتی است یه سری کتاب از مطهری دیدم که اسمش هست" آشنایی با علوم اسلامی" :
جلد اول: منطق - فلسفه
جلد دوم: اصول فقه- فقه
جلد سوم:کلام- عرفان- حکمت عملی
بین حکمت و فلسفه قطعا فرقی هایی هست...
ضمن این که اگر می گیم فلسفه درونش اشتباه است احتمالا به خاطر این هست ش که حاصل تفکر انسانه اما این حکمتی هم که شما می فرمایین باز هم زاییده ی ذهن انسان هست.

mohammad.se

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
دامغان

اقا شاید به موضوع ربط نداشته باشه ولی باید این داستانو بگم.
شهید مطهری نقل میکرد که یه بار یه فردی رفت تو یه روستایی دید دارن همه تنشونو میخارن. یکیو دید که فقط اون تنشو نمیخاره بهش گفت چرا تو تنتو نمیخاری گفت منم سوالم همینه ادم سالم که تنشو نمیخاره بعد اهل روستا گفتن چطور همه ی ما مریضیم تو یکی شدی سالمی! تو مریضی تنتو نمیخاری! انداختنش تو رودخانه انقد زدنش میگفتن تو باید پاک بشی اون هی میگفت بابا من سالمم اخه یعنی چی که ادم هی تنشو بخاره.
الان هم من اینو دارم میگم قضیه همون ادمه.
خوب شهید مطهری اشتباه میکرده که میگفته فلسفه ی اسلامی چرا واقعا به این فکر نمیکنیم. اصن از اون ابن سینا و ملا صدرا گرفته تا اقای جوادی املی اشتباه میکنن میگن فلسفه ی اسلامی. لا تنظرو الی من قال بلکه انظرو الی ما قال میفهمین من چی میگم؟؟؟؟ :O :D

• شروع کننده موضوع

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

فلسفه اسلامی و غیراسلامی
فلسفه اسلامی عبارتی ات که بگونه های مختلف تفسیر میشود.ممکن است بگوییم فلسفه اسلامی فلسفه ی فیلسوفان مسلمان است و ممکن است بگوییم فلسفه ای است که مطالب خود را از متن دین اقتباس کرده است و ممکن است بگوییم این یک اسم مرتجل است و یا ممکن است حرفهای دیگری در این زمینه بگوییم یا بشنویم که هر یک نیاز به توضیح و تبیین دارد و قیل و قال در هر کدام از این نظرات کم نیست.نظری که حقیر بیش از همه میپسندم این است که ذیلا خلاصه وار بیان میکنم و میدانم چه از جانب مخالفین فلسفه و چه موافقین مورد نقد واقع میشود که پذیرا خواهم بود:

فلسفه از آن نظر که فلسفه است مقید به دین و جغرافیا و ... نیست.فلسفه در قلمرو هر دینی که باشد،درهر منطقه از جغرافیا که باشد،... تعریفی واحد دارد و متفاوت و متعدد نیست.فلسفه اسلامی،فلسفه یونان،فلسفه غرب و ... در بخش امور عامه یکسانند یعنی هر فیلسوف به تفلسف میپردازد و نتایج فکر خود را بیان میکند.فلسفه اسلامی در این بخش با فلسفه های دیگر مغایرت ندارد.البته ممکن است حرفهایی بزند که دیگران نزده اند یا برخی حرفهای که دیگران زده اند را نپذیرد اما در روش با دیگران یکسان است.اما در بخشی که حکمای مسلمان آنرا الهیات اخص مینامند راه را از دیگران جدا میکنند.در این قسمت مطلب را از دین اقتباس میکنند و برای آن استدلالهای فلسفی می آورند و بعبارتی عقاید اساسی دین اسلام را که مدعی عقلانی بودن آنها هستیم با استدلالات عقلی بیان میکنند.در اینجاست که فلسفه مسیحی و یهودی این روند را طی نمیکنند بلکه برای اثبات عقاید ادیان خود میکوشند و مکاتب فلسفی دیگر بنحوی دیگر برخورد میکنند و ...
http://www.filsoofanejavan.ir
خب، می شه یه نفر در این باره توضیح بده؟
آیا این روش درست هست یانه؟

بالا