• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ادامه تحصیل بعد از ازدواج

• شروع کننده موضوع

ایناز محمودی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان محقق
شهر
اردبیل
دانشگاه
هرجا خدا بخواد
رشته دانشگاه
داروسازی یا شایدم پزشکی
راستش چند وقت پیش بایه نفر سه ساعت تموم درمورد این موضوع بحث میکردم خواستم نظرشمارم بدونم.
اون میگفت اگه کسی علاقه داشته باشه میتونه بدون حمایت همسر تحصیلاتشو ادامه بده و مجازه که به هرقیمتی شده دنبال علاقه خودش بره
ولی من میگم باید اولویت رو وظیفه همسری و پدر ومادری قرار بدیم واگه مطمئنیم درس خوندن لطمه ای به این وظیفه نمیزنه اجازه داریم درغیر اینصورت به نظرمن ادامه تحصیل درس نیس ما حق نداریم بخاطر علاقه خودمون از وظیفه همسری و پدر مادری کوتاهی کنیم.

خلاصه به نظرمن تا وقتی بچه ای در کار نیست میشه با حمایت همسر تحصیلاتو ادامه داد خیلیم خوبه ولی،

بعد از به دنیا اومدن بچه مسئولیت خیلی سختتر میشه اگه واقعا کسی میتونه از عهدش بربیاد و از تربیت بچش کوتاهی نکنه اشکالی نداره ولی اگه از عهدش برنیاد.... هیچکس حق نداره بخاطر علایق شخصی با زندگی بچه وهمسر بازی کنه.

البته اگه جزو اونایی باشه که واقعا علاقه داشته باشه ومطمئنه یکی از نخبگان کشور میشه اونموقع هم باز بنظرمن اشکالی نداره به دنبال علاقش بره(حتی اگه از رسیدگی به خانواده کوتاهی کنه) و همسرش هم باید نهایت همکاری رو داشته باشه.

خوشحال میشم نظرشمارم بدونم شاید لازم باشه تو عقایدم تجدید نظرکنم. :-?

Sisyphus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی
پاسخ : ادامه تحصیل بعد از ازدواج

به نظر من بعد از ازدواج یکم سخت تره اما غیر ممکن و دور از ذهن نیست(مثل مادر خودم)
اما وقتی پای بچشون درمیون باش علاوه بر والدین(حالا هر کدوم که دانشجو هستند)به بچه هم خیلی صدمه وارد میشه،خوب به هر حال از یه سری چیزا بی بهره میمونه بچه بدبختم وقتی سر پدر و مادرش دائم تو کتاب باشه

soofy

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی و ادبی فعالیت می کردم یه زمانی
دانشگاه
دانشگاه هنر اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

آخه تو ایران مگه چن درصد واسه علاقه شون می رن دانشگاه که بخان بغد ازدواجم ادامه بدن؟
وقتی همه از برق گرفته تا کتابداری می زنن شریف
مقصود از دانشگاه رفتن چیز دیگه است :-"

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

خب منم فکر میکنم ادامه ی تحصیل در صورتیکه به زندگیشون لطمه نزنه و باعث سرد شدن روابط نشه ایرادی نداره و خوبه حتی .
ولی یه چیزی که هست اینه که بچه فکر می کنم با دانشجو بودن مادر صدمه ی جدی بخوره (پدر اگه دانشجو باشه به اندازه ی مادر تاثیرگذار نیست فکر کنم!) برا همین اگه دوطرف توافق کنن که بعد از اتمام درسشون بچه دار بشن بهتره :D

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

ازدواج ، به معنای تموم شدنِ زندگی فردی و خلاص شدن از دغدغه های فردی نیست بنظرم .
ازدواج یعنی هنرِ ادغام ِ دونوع زندگیِ فردی و دونفره .
یعنی هم بتونی بچه داری کنی و هم به مشغله های خودت برسی .
درمورد تحصیل هم بگم که اتفاقن ادامه تحصیل پدرو مادر خیلی میتونه روی تربیت بچه و اینده ـش تأثیر گذار باشه .
هر چه پدرو مادر تحصیل کرده تر باشن ، بهتره منتها با شرطِ اینکه زندگی فردی و تحصیل ـشون به زندگی خانوادگی ـشون لطمه ای نزنه .

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

به نقل از hеѕтег ргчппе :
درمورد تحصیل هم بگم که اتفاقن ادامه تحصیل پدرو مادر خیلی میتونه روی تربیت بچه و اینده ـش تأثیر گذار باشه .
هر چه پدرو مادر تحصیل کرده تر باشن ، بهتره منتها با شرطِ اینکه زندگی فردی و تحصیل ـشون به زندگی خانوادگی ـشون لطمه ای نزنه .
بله ولی همزمان شدن بچه داشتن و تحصیل اونم تو درجات بالا خب سخته به هر حال و باید سعی بشه بین این دو تا تعادل بر قرار بشه !

barani

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو ^.^
شهر
تهرانـــ
مدال المپیاد
ادبـــی
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی تکنولوژی نساجی

ازدواج کردن بعد از فوق لیسانس خیال آدمو از بابت زندگی مشترک وحتی بچه و اینا راحت میکنه!!!خصوصا الان که سن ازدواج مثه قیمت دلار هرروز میره بالاتر..
به نظرم مشکل ادامه تحصیل بعد از ازدواج بیشتر واسه دخترا پیش میاد..دلایل زیادی هم داره!توجامعه ی ما بیشتر بار کارای خونه و تقریبا 90% تربیت ونگه داری بچه ها با مادراست.(بیاین واقع بین باشیم دیگه :) )

• لایک
امتیازات: farz
  • شروع کننده موضوع

ایناز محمودی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان محقق
شهر
اردبیل
دانشگاه
هرجا خدا بخواد
رشته دانشگاه
داروسازی یا شایدم پزشکی

به نقل از barani :
ازدواج کردن بعد از فوق لیسانس خیال آدمو از بابت زندگی مشترک وحتی بچه و اینا راحت میکنه!!!خصوصا الان که سن ازدواج مثه قیمت دلار هرروز میره بالاتر..
به نظرم مشکل ادامه تحصیل بعد از ازدواج بیشتر واسه دخترا پیش میاد..دلایل زیادی هم داره!توجامعه ی ما بیشتر بار کارای خونه و تقریبا 90% تربیت ونگه داری بچه ها با مادراست.(بیاین واقع بین باشیم دیگه :) )

ولی این که نشد راه حل [-(
باید فرهنگسازی بشه که هردو طرف همدیگه رو حمایت کنن برای ادامه تحصیل اونجوری سن ازدواج هم پایین میاد
الان همه فقط به فکرخودشونن که فقط خودشون به تحصیلات عالی برسن ولی باید موفقیت دیگران هم برامون مهم باشه و حتی اگه مشکلات زیاد باشه باید هردو طرف باهم حلش کنن و همدیگرو حمایت کنن
حرف من فقط اینه که این وسط بچه بی گناهه بچه ظرفیت اینو نداره که درک کنه پدر یا مادر داره درس میخونه وباید توقعاتشو کمترکنه
والدینی که درس میخونن بنظرمن باید خیلی خیلی مراقب بچه باشن که هیچ کمبودی احساس نکنه.

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

من نمی فهمم چرا اینجا بعضیا ازدواج رو معادل بچه داری فرض می کنن. برای بعضی رشته ها واقعاَ لازمه که طرف در حین تحصیل ازدواج کنه مثل پزشکی ولی در کل نظر من اینه که اگه کسی در حین تحصیل ازدواج کرد باید صبر کنه تحصیلشون تموم شه بعد بچه دار بشه.

...roze...

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد

خوب مثلما بعد ازدواج یک سری و ظایف داری که عمل به اون ها مهمتره.
درس خوندنم تو چنین شرایطی برای پسرا سخته چه برسه به دخترا که کارای خونه و بچه داری هم باید بکنن...

baroon

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
یه زمانی فرزانگان تهران بودم!
شهر
تهران
دانشگاه
ولیعصر
رشته دانشگاه
معماری

به نقل از naz moon :
راستش چند وقت پیش بایه نفر سه ساعت تموم درمورد این موضوع بحث میکردم خواستم نظرشمارم بدونم.
اون میگفت اگه کسی علاقه داشته باشه میتونه بدون حمایت همسر تحصیلاتشو ادامه بده و مجازه که به هرقیمتی شده دنبال علاقه خودش بره
ولی من میگم باید اولویت رو وظیفه همسری و پدر ومادری قرار بدیم واگه مطمئنیم درس خوندن لطمه ای به این وظیفه نمیزنه اجازه داریم درغیر اینصورت به نظرمن ادامه تحصیل درس نیس ما حق نداریم بخاطر علاقه خودمون از وظیفه همسری و پدر مادری کوتاهی کنیم.

خلاصه به نظرمن تا وقتی بچه ای در کار نیست میشه با حمایت همسر تحصیلاتو ادامه داد خیلیم خوبه ولی،

بعد از به دنیا اومدن بچه مسئولیت خیلی سختتر میشه اگه واقعا کسی میتونه از عهدش بربیاد و از تربیت بچش کوتاهی نکنه اشکالی نداره ولی اگه از عهدش برنیاد.... هیچکس حق نداره بخاطر علایق شخصی با زندگی بچه وهمسر بازی کنه.

البته اگه جزو اونایی باشه که واقعا علاقه داشته باشه ومطمئنه یکی از نخبگان کشور میشه اونموقع هم باز بنظرمن اشکالی نداره به دنبال علاقش بره(حتی اگه از رسیدگی به خانواده کوتاهی کنه) و همسرش هم باید نهایت همکاری رو داشته باشه.

خوشحال میشم نظرشمارم بدونم شاید لازم باشه تو عقایدم تجدید نظرکنم. :-?
کاملا موافقم باهات

من خیلی ها رو دیدم که بعد از ازدواج تا مدارج بالا درس خوندن
نمونه ش پدر مادر خودم
اما مهمه که همسرت کی باشه و چقد حمایتت کنه

zohreh.sh74

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
.....الا ماشاالله
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
هوشبری

من با این مخالفم که اگه کسی بدونه که نخبه می شه ، می تونه از حق همسرش و فرزندش کم کنه ، اگه می خواد از حق دیگران بزنه خب اصلا چرا ازدواج کرد که زندگی دیگران ( همسر و فرزندان ) رو هم به بازی بگیره......حالا اومدو و اون بزرگ ترین عالم جهان شد ، ولی اون بچه وقت و توجه و تربیت می خواد ،همسر رسیدگی و توجه می خواد ، کانون زندگی از هم می پاشه و فرزندانی عقده ای به بار می آری ، خودت به همه جا می رسی ، ولی فرزندان و همسرت قربانی خواسته هات می شن ، شاید خیلی ها بگن هم به درس می رسیم هم به زندگی ؛ اما هر چقدر هم که تلاش کنیم نمی شه ، چون درس ، خستمون می کنه و نمی تونیم اون انرژی لازم رو صرف خونواده مون کنیم . پس به نظر من اولویت اول باید خونواده باشه بعد درس . همین طور که تو قرآن اشاره های زیادی نسبت به استحکام کانون خوانواده و وقت گذاشتن برای تربیت درست بچه ها شده ، خدا هم در قرآن ، اولویت اول رو به خانواده داده....
من وقت نکردم نظرات دوستان رو بخونم ، اگه تکراری داشت ، ببخشید :-[

• شروع کننده موضوع

ایناز محمودی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان محقق
شهر
اردبیل
دانشگاه
هرجا خدا بخواد
رشته دانشگاه
داروسازی یا شایدم پزشکی

به نقل از zohreh.sh74 :
من با این مخالفم که اگه کسی بدونه که نخبه می شه ، می تونه از حق همسرش و فرزندش کم کنه ، اگه می خواد از حق دیگران بزنه خب اصلا چرا ازدواج کرد که زندگی دیگران ( همسر و فرزندان ) رو هم به بازی بگیره......حالا اومدو و اون بزرگ ترین عالم جهان شد ، ولی اون بچه وقت و توجه و تربیت می خواد ،همسر رسیدگی و توجه می خواد ، کانون زندگی از هم می پاشه و فرزندانی عقده ای به بار می آری ، خودت به همه جا می رسی ، ولی فرزندان و همسرت قربانی خواسته هات می شن ، شاید خیلی ها بگن هم به درس می رسیم هم به زندگی ؛ اما هر چقدر هم که تلاش کنیم نمی شه ، چون درس ، خستمون می کنه و نمی تونیم اون انرژی لازم رو صرف خونواده مون کنیم . پس به نظر من اولویت اول باید خونواده باشه بعد درس . همین طور که تو قرآن اشاره های زیادی نسبت به استحکام کانون خوانواده و وقت گذاشتن برای تربیت درست بچه ها شده ، خدا هم در قرآن ، اولویت اول رو به خانواده داده....
من وقت نکردم نظرات دوستان رو بخونم ، اگه تکراری داشت ، ببخشید :-[

بله شاید حق شما باشه
اگه کسی میدونه نخبه میشه و تا آخر عمش میخواد درس بخونه یا باید ازدواج نکنه یا بایه نخبه مثل خودش ازدواج کنه!
باید اولش به همسرش بگه که آیا با این شرایط میتونه باهاش زندگی کنه یانه

وگرنه نمیتونه سرخود وبدون توجه به دیگران به دنبال خواسته های خودش بره.

archer

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بوشهر
دانشگاه
علوم پزشکی بوشهر
رشته دانشگاه
پزشکی

منم موافقم که طرف باید مراقب حق همسر و فرزندش باشه
حالا اگه میتونه از عهده مسئولیت های بعد ازدواج بر بیاد درسم بخونه بچه دارم بشه چه اشکالی داره مگه؟؟واسه آقایون هم راحتترین حالته
من به شخصه وختی به دنیا اومدم مامان و بابام جفتشون دانشجو بودن
تازه من در دوران جنینی هم دانشگاه میرفتم تازه مامانم میگه موقعی که استاد شروع میکرد به درس دادن تو هم آروم میشدی مثه این که داری گوش میکنی :D

smart girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسفراین
مدال المپیاد
المپیاد ادبی
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نظر ِ من که نه! آدم هرکاری کنه، نمیتونه آزادیای دوران ِ مجردیشُ به دس بیاره!
فرضا که طرف، با ادامه تحصیل موافق بود،پشتیبانت ـم بود اصن، ولی خوب بازم نمیشه، اقلا مث دوران مجردی. وختی که کسی متاهل میشه، نصف زندگیشُ عواملی مثه همسرُ زندگی ِ حول اون فرامیگیره، بنابراین فقد نصفش میمونه. که اگه این نصفُ بخوای اختصاص بدی به تحصیل، باید پشتکارت در حد ِ لا لیگا باشه!
ولی شخصی که مجرده، آزادی ِ فکری ِ بیشتری داره، بیشتر میتونه خودشُ درگیر ِ مسئله ای به نام درس کنه!

• لایک
امتیازات: Id

zahra-E

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه2
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی کرمان
رشته دانشگاه
داروسازی
تلگرام

نمیشه بگی ازدواج مانع ادامه تحصیل میشه درسته سخت ترمیشه ولی همه چی بستگی به خودشون وشرایط زندگیشون داره من خیلیارومیشناسم که بعدازازدواج ترک تحصیل کردن وخیلیا هم پیشرفتشون بیشترشده

sheitoon

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
rafsanjan
دانشگاه
ایران
رشته دانشگاه
ارتوپدی فنی

به نظر من ادم باید خیلی محکم و قوی باشه تا بتونه بعد ازدواج درس بخونه.خیلی سخته ولی ممکنه

Id

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Frz
شهر
Mshd

به نظر من ادم بايد درسشو تموم كنه بعد ازدواج كنه!...وقتى ازدواج ميكنى يه وظيفه هايى دارى و نميشه بيخيالشون بشى برى دنبال درس!...واقعا نميشه
من كاملا مخالفم با كسايى كه تو سن١٧يا ١٨سالگى ازدواج ميكنن(البته منظورم دختراس)...هر چى هم تلاش كنى بعد از ازدواج نميتونى مثه قبلت درس بخونى...
البته اين نظر منه!
:)

Dawn

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
تهران

به نظر من عوایل ازدواج سخته ولی یکم که بگذره میشه

novanda

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6 - فرزانگان امام رضا
شهر
تهران-لاهیجان

شخـصـا فکر میکنم تحصیل بعد از ازدواج واقعا سخته
البته من آدمی نیستم که به این فکر کنم که همه باید راضی بشن و حالا من برم درس بخونم .... :-/
نه نه ! حتی اگه این فاکتور رو که « همه ـرو باید راضی کنم » رو حذف کنیم بازم سخته . مثلا برای یکی مثه شخصیت من که شعارم اینه : « ما اول برای خودمون زندگی میکنیم بعد دیگران» اصن مهم نیس حق خودم میدونم که تحصیل کنم ولی ... روحیات خوم چی ؟؟
زن مجرد vs زن متاهل
شما یه زن مجرد رو با یه زن متاهل [nb]حتی ب نظر من خانومایی که روابط دوستی جدی دارن هم تو همین گروه متاهل ـان [/nb]مقایسه کنید . خب الان مشغله هاشونو مقایسه کنید ! زن متاهل یکی از مشغله هاش شوهرش ـه نیاز داره که شوهرش بهش توجه کنه نیاز داره که بدونه شوهرش چه منشی بیرون از خونه با دیگران داره و... خب این نیازا که یه طرفه نیست ؛ اگه توجه میخوای باید توجه کنی ! اگه میخوای باهات حرف بزنه بایدباهاش حرف بزنی ! خب ، دکترای نود درصد رشته ـا نیاز به خوندن زیاد و فعالیت زیاد داره[nb]مثل عمران ، پزشکی و .... البته رشته هایی هم هستن که به این سختی نباشن [/nb] بعد این خانوم شب خسته کوفته میاد از اتاق بیرون ، درسش تموم شده نوبت انجام وظایف دیگهس #S-: .... بقیه شو خودتون میدونید ! خب این خانوم رو خسته میکنه و بازده خوندنشو میاره پایین و خب بری رزدنتی ِ یه رشته ای مثه پزشکی ممکن ـه تخصص مورد علاقه ـشو قبول نشه یا تو رشته های مهندسی اصن چیزی قبول نشه . بعدشم که یه حسـرتی همیشه هست ولی به روی خودش نمیاره .

+ حالا دختر مجـرد و آزاد : درس میخونه ؛ حوصله نداره با دوستاش میره بیرون ؛ دلش میگیره زنگ ب مامی و ددی میزنه . کلا خوشـه بچه :D

البته این فقط برای خـانوما سخت نیـستا ! برای آقایون هم سخته
مرد مجرد vs مرد متاهل

+ مرد متاهل :
خب مـرد به طور سنتی ه عنوان نان اور خانواده شناخته میشه ، پس از لحاظ روانی این فشار روش هست که « خرج خـانواده رو من باید تامین کنم » . الان هم که یه زن داره با توقعاتی که حق ـشه با توجه ـی که میخواد و...
مـرد که حتما کار میکنه ، میاد خونه شروع میکنه درس خوندن بعد لـه شده درسش تموم میشه میاد پیش زنش ، دیگه انرژی نداره خانومه هم ناراحت میشه سـرد میشه . خب الان ن مرده مقصـر ن زنه . مرد ـه رباط نیست که دکمه ـشو بزنی انرژی بگیره توجه کنه و زنه هم که عـروسک نیست هر وقت حال داشتی بهش توجه کنی = سخته !
ازون طرف مرده همیشه رو ذهنش خرج و مخارج ســوار ـه

+ و اما مرد مجرد : کار میکنه اما کاری که سبک باشه ، زیاد درآمدش براش مهم نیس خودش ـه فقط و یه پس انداز میخواد و میتونه نون پنیر خالی بخوره ، کلافه بود میره با دوستاش صـفا سیتی : این بچه هم راحته :D

نتیجــه من : بهتره قبل ازدواج در بخونـید !

بالا