• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

معیار ایرانی بودن چیه؟

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID
سوالی شدیدا مطرحه برای من، که معیار ایرانی بودن در جامعه امروز چیه؟
چرا مثلا هرچی آدم معروف توی دنیا هست حتی اگه در عمرش ایران رو ندیده باشه و فارسی بلد نباشه و اصلا از ایران متنفر باشه همه جا همه میگن ایرانیه
درحالی که یک تروریست که مثل بلبل فارسی حرف میزنه، ایران رو کشور خودش میدونه، 40 سال توش زندگی کرده و... رو همه میگن "نه این ایرانی نیست فلانه" و همه سعی می کنن ربطش بدن به یک کشور عرب؟

خلاثه آقا تکلیف ما رو مشخص کنید! معیار ایرانی بودن فارسی حرف زدنه؟ تو ایران به دنیا اومدنه؟ تو ایران زندگی کردنه؟ ایران رو دوست داشتنه؟ اجداد ایرانی داشتنه؟ چیه؟
فکر نمی کنید ملاک هایی که درحال حاضر استفاده میشن مقادیری متعصبانه و غیر منطقی هستن؟ چیزی مثل افتخار کردن به یک استاد ایرانی تو دانشگاه فلان درحالی که ابدا خودش رو ایرانی نمیدونه چقدر میتونه درست باشه؟

naseri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـگان يك تهران
شهر
تهران
پاسخ : معیار ایرانی بودن چیه؟

من كه فك كنم بيشتر مو و چشم سياهه!!!

ولي دركل رفتار ايرانيا از لحاظ روانشناسي واقعا متفاوته. به دليل وضعيتي كه توش بزرگ شديم. مثلا جووناي ايراني بلند ميخندن. دختراي ايراني ابروهاي سياهي دارن كه حتي خودشون سياهترش مي كنن. يا اينكه هيچوقت يه مرد ايراني با يه پوست روشن ديده نميشه (البته شاااااااااايد)

مهم ترين ملاك رفتار و حالته!

و اينكه اسم ايراني داره طرف. (تلميح به استاد فلان دانشگاه!) چيزيه كه هيچوقت عوض نميشه

sima15

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان
شهر
کاشان

MHSNSR به نظر من ویژگی چشم و مو وپوست سیاه اصلا ربطی به معیار ایرانی بودن ندارد در ضمن ایرانی ها از نظر قیافه به طور کلی عکس تصور تو هستند ........
اما واقعیتی که تو باید توجه داشته باشی تا عضو یک ملت باشی عشقت به او ن خاک نه این که کجا به دنیا اومدی وزندگی کردی ........

عمو ژپتو

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
قبولی در مرحله دوم المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
شهید باهنر کرمان / شریف
رشته دانشگاه
ریاضی :x

به نظر من چندتا چیز هستن که ایرانی بودن و مهم ترینش هم
به نقل از sima15 :
تا عضو یک ملت باشی عشقت به او ن خاک نه این که کجا به دنیا اومدی وزندگی کردی ........
ولی خوب اینا هم میتونند مهم باشند
ببین یکی که پدرش ایرانیبوده مادرش ایرانی بوده و مدت بچگیش رو ایران بوده ایرانیه خوب
یا کسی که اجدادش ایرانین
و فارسی حرف زدنبه نظرم خیلی دلیل منطقی نیست
بیشتر به خون و ایناس

naseri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـگان يك تهران
شهر
تهران

به نقل از sima15 :
MHSNSR به نظر من ویژگی چشم و مو وپوست سیاه اصلا ربطی به معیار ایرانی بودن ندارد در ضمن ایرانی ها از نظر قیافه به طور کلی عکس تصور تو هستند ........
اما واقعیتی که تو باید توجه داشته باشی تا عضو یک ملت باشی عشقت به او ن خاک نه این که کجا به دنیا اومدی وزندگی کردی ........
درسته ولی اگه یه آمریکایی مثلا دیوونه ایران باشه بازم ایرانی نیست

nasrin.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قوچان
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی( گرایش جداسازی)

فعلا معیار ایرانی بودن برای خانما خیلی خیلی قابل توجهه
اونم حجابشونه البته حجاب من درآوردی
ینی مانتو با سایز دلخواه + شلوار به شکل دلخواه + روسری به شکل دسمال آشپزخونه + آویزونی هایی که خودشون اسمش رو گذاشتن تزیینات
آخه بگو مگه تو کامیونی اینقد از خودت آوویزون کردی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از نسریــــن :
فعلا معیار ایرانی بودن برای خانما خیلی خیلی قابل توجهه
اونم حجابشونه البته حجاب من درآوردی
ینی مانتو با سایز دلخواه + شلوار به شکل دلخواه + روسری به شکل دسمال آشپزخونه + آویزونی هایی که خودشون اسمش رو گذاشتن تزیینات
آخه بگو مگه تو کامیونی اینقد از خودت آوویزون کردی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/
موافقم! اکثر ایرانیا هرجای دنیا که باشن از نوع پوششون کاملا قابل تشخیصن
به نظرت چرا اینجوریه؟

علی کوچولو!

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 2
شهر
شيراز
سال فارغ التحصیلی
94

والا ! از معيار هاي واقعي ايراني بودن كه بگذريم ! فعلا هركي باباش ايراني باشه ايرانيه!

newthink

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
فیــزیــک

به نظرمن مهمترین معیار برای تشخیص یک ایرانی که البته الان متاسفانه کمتربهش توجه میشه فرهنگ ایرانی ما که آمیخته با فرهنگ اسلامیه هس...هرتوریستی که میاد ایران همیشه از فرهنگ مثلا مهمان نوازی ایرانی ها میگه

فـ ـاطـ ـ يما!

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مش‍‌هد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
هنر اصفهان
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

+ نگاه ِ خاص ِ ايراني ها هم يه معياريه ها واسه خودش!
ديدين تا يكي ُ كه براشون عجيبه چطوري ديد مي زنن؟ چشاشون ميشه تخم مرغ...!
البته بايد از لفظ اول شخص جمع استفاده مي كردم...آخه مثلا خودمونم ايراني هستيم!

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

البته برای ویژگی های خاص رفتاری ایرانی ها برید اینجا

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

به نظر من معیار ایرانی بودن رو نمی شه تعیین کرد.
حداقل از نوع پوشش یا ظاهر.
چون هرکس بر اساس اعتقادات خودش هستش که ظاهرش رو تعیین می کنه. ممکنه یه نفر ایرانی باشه و مسلمان نباشه.
و این که کسی ایرانی هستش که توی ایران به دنیا اومده و یا پدرش ایرانی هستش(این شناسنامه ای هستش) اما در کل به نظرم همه چی بستگی به فرد داره، البته هیچ کس نمی تونه از ریشه هاش فرار کنه...هر کاری هم بکنه برای تغییر ظاهرش که اون رو از هم نوع هاش متمایز کنه، ریشه هاش همچنان وجود دارن. بیش تر بستگی به طرز تفکر داره.

به نقل از GCD :
فکر نمی کنید ملاک هایی که درحال حاضر استفاده میشن مقادیری متعصبانه و غیر منطقی هستن؟ چیزی مثل افتخار کردن به یک استاد ایرانی تو دانشگاه فلان درحالی که ابدا خودش رو ایرانی نمیدونه چقدر میتونه درست باشه؟
من فکر کنم این افتخار به اون شخص نیست، بلکه افتخار و بالیدن به این هستش که "یک ایرانی"هم می تونه جایگاه علمی خوبی در جهان داشته باشه.

shshsh

sh m
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از GCD :
موافقم! اکثر ایرانیا هرجای دنیا که باشن از نوع پوششون کاملا قابل تشخیصن
به نظرت چرا اینجوریه؟
دلیلش اینه که از بس مردم رو محدود کردن همه ی مردم عقده ای شدن، همه فکر میکنن اینکه مردم تو خارج حجاب ندارن چی هست حالا
این محدودیتهای بیخود و بی دلیله که باعث این اتفاق شده + فرهنگی که تو همین محدودیت به وجود اومده

...roze...

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد

به نظر من معیار ایرانی بودن عشق به وطنه و این که واقعا حاضر باشی برای خود خود ایران تا پای مرگ بری...
درسته حجاب و ایرانی حرف زدنو غیره ممکنه مهم به نظر بیان البته بی تاثیر هم نیستن ولی خوب یک عرب هم می تونه بگه ایرانیه مگه ما ایرانی نداریم که عربی حرف بزنه؟؟؟

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

یک بحث دیگه هم استفاده زیاد از اون مغلطه ای که میگه ایرانی ها "فلان" نیستن و یک ایرانی "فلان" هست و مغلطه میشه که اینا ایرانی واقعی نیستن
البته مغلطه از لحاظ فنیشه، وگرنه در اصل یک مفهموم "ایرانی ایده آل" توی ذهن فرد مغلطه کننده تعریف شده که هر فردی خارج از این ایده آل ها باشه، از نظرش "ایرانی" نیست

مثلا توی قضایای اسیدپاشی های اصفهان، یکی از مسئولین گفته بود "اسیدپاش ها ایرانی نیستن" و معلوم بود که منظورش این نیست که خارجی ها اومدن توی ایران و اسید میپاشن، بلکه پروسه ذهنیش این بوده که "یک ایرانی ایده آل از نظر من هیچوقت روی مردم اسید نمیپاشه" اما "اسید پاشیده شده روی ملت" درنتیجه "فردی که اسید پاشیده از نظر من ایرانی نیست"

این درسته آیا؟ که فقط چیزهای مثبت رو جمع کنیم دور خودمون به عنوان ویژگی شخصیتی، و منفی ها رو اصلا به حساب نیاریم؟

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

به نقل از GCD :
این درسته آیا؟ که فقط چیزهای مثبت رو جمع کنیم دور خودمون به عنوان ویژگی شخصیتی، و منفی ها رو اصلا به حساب نیاریم؟
من فکر می‌کنم این مسئله، یه کم گسترده است.
مثلن اگه ما در نظر بگیریم که اکثر ایرانی‌ها انسان‌هایی هستن که از کارشون می‌زنن و پرتلاش نیستند و همین‌طور اکثرِ ایرانی‌ها هم انسان‌های مهمان‌نوازی هستند. و بیایم صفت دوم رو بُلد کنیم و از گفتن حقیقتِ اول خودداری کنیم، اصلن چیز خوبی نیست، چون تا وقتی نپذیریم که ایرادی وجود داره نمی‌تونیم برای تغییرش کاری انجام بدیم.
و گاهی این‌قدر خودمون رو انسان‌هایِ آرمانی و برتری فرض می‌کنیم که هیچ وقت نمی‌پذیریم که چیزهایی اشتباه‌ـه و باید تلاش کنیم که درست‌شون کنیم و باید تغییراتی تویِ خودمون و شخصیت‌مون ایجادکنیم.

اما به نظرم چیزی که یکی از مسئولین در مورد این واقعه گفته، از مسئله‌یِ اول فاصله داره، این مسئله بیش‌تر از این که به ایرانی بودن ربط داشته باشه، به "انسان" بودن ربط داره.

در کل مخالف این موضوع هستم.

• لایک
امتیازات: anis

RREEZZAA

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
96

به نقل از GCD :
سوالی شدیدا مطرحه برای من، که معیار ایرانی بودن در جامعه امروز چیه؟
چرا مثلا هرچی آدم معروف توی دنیا هست حتی اگه در عمرش ایران رو ندیده باشه و فارسی بلد نباشه و اصلا از ایران متنفر باشه همه جا همه میگن ایرانیه
درحالی که یک تروریست که مثل بلبل فارسی حرف میزنه، ایران رو کشور خودش میدونه، 40 سال توش زندگی کرده و... رو همه میگن "نه این ایرانی نیست فلانه" و همه سعی می کنن ربطش بدن به یک کشور عرب؟

خلاثه آقا تکلیف ما رو مشخص کنید! معیار ایرانی بودن فارسی حرف زدنه؟ تو ایران به دنیا اومدنه؟ تو ایران زندگی کردنه؟ ایران رو دوست داشتنه؟ اجداد ایرانی داشتنه؟ چیه؟

معیار ایرانی بودن داشتن اعتقاد ایرانیه
یعنی مثل سلمان بری دنبال پیشوای زمانت

کاواک

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
95

خاک و خون
اینکه فرد توی مرز ایران به دنیا اومده باشه.
فکرنکنم که رنگ پوست و مو ومدل پوشش یا مدت طولانی زندگی کردن توی ایران ربطی به ایرانی بودن داشته باشه.یا مثلا اینکه فرد پدرومادرش ایرانی باشن ولی خودش خارج از مرز ایران به دنیا بیاد دیگه ایرانی محسوب نمیشه هرچند فارسی هم بلد باشه یا بعد از تولد ایران زندگی کنه.

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

به نقل از کاواک :
خاک و خون
اینکه فرد توی مرز ایران به دنیا اومده باشه.
فکرنکنم که رنگ پوست و مو ومدل پوشش یا مدت طولانی زندگی کردن توی ایران ربطی به ایرانی بودن داشته باشه.یا مثلا اینکه فرد پدرومادرش ایرانی باشن ولی خودش خارج از مرز ایران به دنیا بیاد دیگه ایرانی محسوب نمیشه هرچند فارسی هم بلد باشه یا بعد از تولد ایران زندگی کنه.

یعنی هرکسی نتونه فارسی حرف بزنه ایرانی نیست؟ :-? یعنی یکی از معیارهای شما برای اینکه یه نفر ایرانی هست یا نیست زبان فارسیه :-?

عجب!

کاواک

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
95

به نقل از əlireza :
یعنی هرکسی نتونه فارسی حرف بزنه ایرانی نیست؟ :-? یعنی یکی از معیارهای شما برای اینکه یه نفر ایرانی هست یا نیست زبان فارسیه :-?

عجب!

نه اشتباه برداشت کردید!دارم کسی رو که فارسی بلده اما ایرانی نیست رو میگم
مثن یه انگلیسی که فارسی بلده اما ایرانی نیست.

بالا