• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

منطقه ویژه اقتصادی

• شروع کننده موضوع NEO
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت
حتما تا حالا در حومه ی شهرهای بزرگ و کوچیک جایی با نام "منطقه ویژه ی اقتصادی " رو دیدن .

93187910231749969000.jpg

بطور کلی ماهیت اینگونه شهرک ها چی هست ؟ چه کارهایی در درون اونها انجام میشه و چه فوایدی برای اقتصاد دارن ؟

MSA

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
تلگرام
پاسخ : منطقه ویژه اقتصادی

من هیچ مطالعه ای در این زمینه نداشتم. اما فکر می کنم تو اینجور منطقه ها گمرک وجود نداره یا اینکه درصدش خیلی کمتره!کلا" باعث میشه جذب سرمایه گذاری و اینا زیاد بشه و خیلی به نفع اون منطقه س! میگن، زمان شاه،آمریکا به ایران پیشنهاد داده که کیش رو منطقه آزاد بکنن ولی ایران گوش نکرده، بعد امارات همین کار رو کرده و به شدت پیشرفت کرده و از کیش جلو زده!
احتمالا" خودتون در این حد میدونستید:D دوستانی که اطلاعات بیشتری دارن، بیان بگن ماهم یاد بگیریم!

• شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از 619 :
من هیچ مطالعه ای در این زمینه نداشتم. اما فکر می کنم تو اینجور منطقه ها گمرک وجود نداره یا اینکه درصدش خیلی کمتره!کلا" باعث میشه جذب سرمایه گذاری و اینا زیاد بشه و خیلی به نفع اون منطقه س! میگن، زمان شاه،آمریکا به ایران پیشنهاد داده که کیش رو منطقه آزاد بکنن ولی ایران گوش نکرده، بعد امارات همین کار رو کرده و به شدت پیشرفت کرده و از کیش جلو زده!
احتمالا" خودتون در این حد میدونستید:D دوستانی که اطلاعات بیشتری دارن، بیان بگن ماهم یاد بگیریم!

اونی که شما ازش حرف میزنی بندر آزاده نه منطقه ویژه اقتصادی !
مثلا الان کیش که بندر ازاد باشه برای وارد کردن ماشین های خارجی دولت هیچ حق گمرکی و پلاک کردنی نمیگره (اگرم بگیره خیلی جزئیه) برای تو کیش اصلا ماشین ایرانی وجود نداره !

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

بخوای جایی کارخونه بزنی باید برق بکشی گاز بکشی آب و ... برای همشون باید کلی پول بدی چون از شهر فاصله داری و نمیتونی نزدیک شهر کارخونه بزنی. برای آب و برق و گاز اینا هم کلی هزینه لازمه تا به کارخونت برسه. در حد چندده میلیون حتی. اومدن به یک سری مناطق رو تیکه تیکه کردن. واحد واحد کردن. اسمش رو گذاشتن منطقه اقتصادی یا شهرک صنعتی یا از اینجور چیزا. بعد بخوای کارخونه اینا بزنی میری اونجا راحت زمین میگیری تمام امکانات رو هم داره و کارتم سریع راه میندازن و هزینه اضافی متحمل نمیشی و ...

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

بعلاوه چیزایی که گفتین، توی منطقه ویژه اقتصادی تعرفه کمتری روی ماشین ها و دستگاه های تولیدی باید پرداخت کنین، اما باید فقط داخل همون منطقه باشه

بعد مثلا همین چیزایی که محمد گفت، برق و آب و... توی منطقه ویژه اقتصادی فکر کنم ارزون تر هم هست

بالا