• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چه وضع شعر خوندنه ؟

• شروع کننده موضوع

poorya.kh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهیـد بهشتی
شهر
نیشابـور
دانشگاه
علم‌وصنعت‌ ایران
رشته دانشگاه
مهندسی‌کامپیوتر
حتما دیدین که بعضی وقتا با تلفظ اشتباه کلمه یا پسُ پیش خوندن جملات و کلمه ها یا به کار نبردن درست کسره و امثال این، معنی شعر کلی تغییر میکنه. هر کدوم از ما به عنوان یه ایرانی که کشورش کلی شاعر سرشناس داره، اگر شعری حفظ نمیکنم حداقل باید بتونیم شعرُ درست بخونیم به علاوه اینکه این مبحث تو کنکور هم به درد میخوره چراکه اگر معنی یه بیت رو تو سوالات خوب نفهمیم امکان اینکه بتونیم به اون، پاسخ درست بدیم خیلی کم میشه.
من واسه تلفظ یه مثال میزنم:
  • مصدر «هِشتن = هلیدن» به معنای «گذاشتن و رها کردنِ». پس گاهی «بهشت» یعنی «گذاشت یا رها کرد». همچنین گاهی «هشت» عدد 8 نیست بلکه فعل ماضی ساده از مصدر «هِشتنِ».
همی کشت و همی گفت ای دریغا/بباید کشت و هشت و رفت از این دشت
معنی : می کاشت و میگفت : افسوس که در این دنیا باید کاشت و گذاشت و رفت.

نه من از پرده ی تقوا به در افتادم و بس/پدرم نیز بهشتِ ابد از دست بهشت
معنی : فقط من از مسیر زهد و تقوا خارج نشده ام، پدرم نیز بر خلاف دستور خدا عمل کرد و به همین دلیل بهشت را که قرار بود خانه ی جاوید او باشد از دست داد.

اگه شما مثال هایی سراغ دارید، یا یه چیزی که باعث بد خوندن شعر میشه بگید، کلا در این باره هر چی میخواید بگید :D

+منبع مثال ها : کتابی از دکتر هامون سبطی :-"

persianboy1373

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
دانشگاه تهران - دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی
رشته دانشگاه
مهندسی نقشه برداری- سیستم های اطلاعات مکانی GIS
پاسخ : چه وعضه شعر خوندنه ؟

داشتم پستت رو میخوندم گفتم بیام بهت بگم کتاب هامون سبطی مثال زده دیدم خودت گفتی :)

فقط یه چیزی دوست عزیز...تو که داری تلاش میکنی برای درست خوانی شعر پارسی بهتره عنوان تاپیکت غلط نباشه!

"وعض " نیست "وضع" هست... (;

• شروع کننده موضوع

poorya.kh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهیـد بهشتی
شهر
نیشابـور
دانشگاه
علم‌وصنعت‌ ایران
رشته دانشگاه
مهندسی‌کامپیوتر
پاسخ : چه وضعه شعر خوندنه ؟

صرفا جهت جلب توجه بود :-??

F@temeh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـــان
شهر
کاشـــان
مدال المپیاد
مرحله اول ریاضی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
سخت افزار
پاسخ : چه وضعه شعر خوندنه ؟

به نقل از persianboy1373 :
داشتم پستت رو میخوندم گفتم بیام بهت بگم کتاب هامون سبطی مثال زده دیدم خودت گفتی :)

دقیقن من نیز :-"

خب الان هرچی که من میدونم همه از این کتابه :D

خیلی وقتا بد خوانی ِ شعر، بخاطره اینه که ممکنه تو یه بیت یه سری کلمه پشت ِ سره هم بیان، بعد ما ندونیم که الان باید ایجا کسره بذاریم بین ِ دوتا کلمه یا توقف کنیم.این بد خوانی خیلی وقتا باعث میشه که اصلا بیت معنی نده، یا باخودمون بگیم که این چجوری معنا میشه؟

برای اینکه متوجه بشیم کدوم درسته، کافییه هر دو صورت رو سریع برای خودمون بخونیم، ببینیم که در کدوم خوندن شعر بهتر و روان تر معنی میشه.

بالا