• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اندر باب تشکر کردن

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
"تشکر کردن" یکی از عکس‌العمل‌های ما در ازای انجام پذیرفتن کاری توسط یه فردی هستش ولی این وسط یه سری نکته وجود داره و یه سری فلسفه‌ی غلط که بحثم سر این‌هاست!

نکته‌ی اولی که وجود داره اینه که هر کاری باید یه دلیلی استدلالی چیزی پشت باشه اصولا.

مثلا شما از یکی پول قرض می‌گیرید و ازش تشکر می‌کنید که بی‌منت و اینا بهتون پول قرض داد و در ازاش چیزی نخواست و ...
حالا می‌رید از یه جایی خرید می‌کنید و مثلا برای خرید اون چیز پولشو می‌دید، خب خیلی‌ها آخرش تشکر می‌کنن از فروشنده که کاملا از روی عادته. من نمی‌گم بده، حرفم اینه که دلیلش چیه؟ اون فرد چه کاری کرده که شما تشکر می‌کنید؟ خب پول جنسو دارید می‌دید دیگه! این رعایت ادب و اینجور چیزا نیستش. به نظرم بیشتر یه عادت بی‌دلیله!

و نکته‌ی دوم اینکه به نظرتون چه وقتایی تشکر کردن حتما یه نوع وظیفه حساب می‌شه؟ اصلا ممکنه؟ و چه وقتایی وظیفه نیست؟

پاسخ : اندر باب تشکر کردن

خيلي وقتا وارد مغازه مي شي کلي انرژي و وقت هم از طرف مي گيري و آخرشم هيچي ممکنه هم نخري. ببين کلا يه مغازه دار هر کسي هم براي انجام اون کارش وقت مي ذاره هم انرژي. و اون مقدار پولي که مي گيرن مزد انرژيشونه. من به شخصه در ازاي اون وقتي که شخص براي من گذاشته تشکر مي کنم. حالا اينجا قراره در مورد اين که درسته يا نه بحرفيم؟

به نقل از مهسا.ق :
خيلي وقتا وارد مغازه مي شي کلي انرژي و وقت هم از طرف مي گيري و آخرشم هيچي ممکنه هم نخري. ببين کلا يه مغازه دار هر کسي هم براي انجام اون کارش وقت مي ذاره هم انرژي. و اون مقدار پولي که مي گيرن مزد انرژيشونه. من به شخصه در ازاي اون وقتي که شخص براي من گذاشته تشکر مي کنم. حالا اينجا قراره در مورد اين که درسته يا نه بحرفيم؟
اره خب من نگفتم که هیچ وقت نباید تشکر کرد، مثلا وقتی کلی از طرف وقت می‌گیری و آخرش چیزی نمی‌خری حداقل کاری که می‌تونی بکنی اینه که بابت زحمتش تشکر کنی ولی دو نکته وجود داره:

۱. طرف همیشه وقت و انرژی نمی‌ذاره و ما باز هم تشکر می‌کنیم
۲. طرف دقیقا داره پول وقت و انرژیشو می‌گیره، بدیهیه که وقت و انرژی به هم وابستن، نمی‌شه گفت پول واسه یکیشونه تشکر واسه یه کدوم دیگشون

حالا اينجا قراره در مورد اين که درسته يا نه بحرفيم؟
درباره‌ی اینکه وقتی داریم به طرف پولشو می‌دیم آیا پشت تشکر کردنمون استدلال مناسبی هست یا نه + به نظرتون چه وقتایی تشکر کردن حتما یه نوع وظیفه حساب می‌شه؟ اصلا ممکنه؟ و چه وقتایی وظیفه نیست؟

و نظر شخصی خودم اینه که وقتی شما تشکر بی مورد می‌کنی، این تشکر کردن کم کم تبدیل می‌شه به یک وظیفه! مثلا وظیفه‌ی هیچ مشتری‌ی این نیست که موقع ورود سلام کنه و فقط از روی احترام سلام می‌کنه ولی وقتی کم کم تبدیل بشه به وظیفه بد می‌شه، طرف از مشتری انتظار سلام کردن داره که اصلا خوب نیست!
به نظرم فقط و فقط وقتی طرف برای کارش چیزی از ما نمی‌خواد و بی مزد و بی‌منت کاری رو انجام می‌ده لایق واقعی تشکره، وقتی داریم واسش کاری انجام می‌دیم ( از جمله پول دادن) تشکر کردن باعث ایجاد یک انتظار داخل اون شخص می‌شه+ اینکه این تشکر در این مورد به چه درد فروشنده می‌خوره؟!

به نقل از پویا م :
اره خب من نگفتم که هیچ وقت نباید تشکر کرد، مثلا وقتی کلی از طرف وقت می‌گیری و آخرش چیزی نمی‌خری حداقل کاری که می‌تونی بکنی اینه که بابت زحمتش تشکر کنی ولی دو نکته وجود داره:

۱. طرف همیشه وقت و انرژی نمی‌ذاره و ما باز هم تشکر می‌کنیم
۲. طرف دقیقا داره پول وقت و انرژیشو می‌گیره، بدیهیه که وقت و انرژی به هم وابستن، نمی‌شه گفت پول واسه یکیشونه تشکر واسه یه کدوم دیگشون
درباره‌ی اینکه وقتی داریم به طرف پولشو می‌دیم آیا پشت تشکر کردنمون استدلال مناسبی هست یا نه + به نظرتون چه وقتایی تشکر کردن حتما یه نوع وظیفه حساب می‌شه؟ اصلا ممکنه؟ و چه وقتایی وظیفه نیست؟

و نظر شخصی خودم اینه که وقتی شما تشکر بی مورد می‌کنی، این تشکر کردن کم کم تبدیل می‌شه به یک وظیفه! مثلا وظیفه‌ی هیچ مشتری‌ی این نیست که موقع ورود سلام کنه و فقط از روی احترام سلام می‌کنه ولی وقتی کم کم تبدیل بشه به وظیفه بد می‌شه، طرف از مشتری انتظار سلام کردن داره که اصلا خوب نیست!
به نظرم فقط و فقط وقتی طرف برای کارش چیزی از ما نمی‌خواد و بی مزد و بی‌منت کاری رو انجام می‌ده لایق واقعی تشکره، وقتی داریم واسش کاری انجام می‌دیم ( از جمله پول دادن) تشکر کردن باعث ایجاد یک انتظار داخل اون شخص می‌شه+ اینکه این تشکر در این مورد به چه درد فروشنده می‌خوره؟!
خُـب به نَظرِ من همون فروشنده میتونِس مثِ یه سری ـاِ دیگه با وجودِ این که پولِ - به قولِ شَما - انرژی و وَخت ـِشُ میگیره بَد هَم برخورد کُنه و حالا که این فروشَنده با تمامِ خَسته ـگی با روِ خوش جوابِ ماِ مُشتریُ داده لایقِ " تشکَر " ـه :)

اون عاشق چشم و ابروی ما نبوده که باهامون خوب برخورد کرده :D اگه خوب برخورد نمی‌کرد، سرم رو می‌انداختم می‌رفتم بیرون و پشت سرمم دیگه نگاه نمی‌کردم! واسه‌ی همینه که خوب برخورد می‌کنه. واسه‌ی همینه که خوب برخورد کردن با مشتری یکی از اصول فروش موفقه! اون خوب برخورد کردن، بی‌دلیل نیست دوست من (;

در شرایط عادی تشکر به نظر من یعنی "نشون دادن شعور خودت به دیگران".

البته در شرایطی که بخوام نارضایتی خودم رو نشون بدم از طرف، از چیزای دیگه + تشکر نکردن استفاده میکنم.

دقيقا من حرف اون اولي موافقم اون پولي که شما ميديد داريد واسه جنس ميديد نه واسه وقتو انرژي که طرف براتون مصرف کرده

به نقل از Milad.R :
در شرایط عادی تشکر به نظر من یعنی "نشون دادن شعور خودت به دیگران".

البته در شرایطی که بخوام نارضایتی خودم رو نشون بدم از طرف، از چیزای دیگه + تشکر نکردن استفاده میکنم.
و چرا فکر می‌کنی شعور داشتن به تشکر کردنه (منظورم این نیست تشکر نکنیم) ؟ هر وقت کسی لایق تشکر بود تشکر کن! مستقل از داشتن یا نداشتن شعور.
و چرا باید حتما فروشنده بفهمه تو شعور داری؟ اصلا بذار در جهل مرکب بمونه، چی می‌شه؟ بعد فرض کن ثابت کردی شعور داری به طرف، خب حالا چی شد؟ چه اتفاقی افتاد؟ چه چیزی تغییر کرد؟ هیچی، مطلقا هیچی! صرفا وقتت رو تلف کردی.

یه مثال می‌زنم، با یه لجباز طرفی که هیچ جوره قانع نمی‌شه درباره‌ی یه موضوعی و تو ۲۴ ساعته که داری سعی می‌کنی قانعش کنی، قبول داری وقتت رو برای یه چیز بدون فایده‌ تلف می‌کنی؟ اصن اهمیتی نباید بدی به نظر من

× راستی اگه هدفمون از تشکر کردن نشان دادن شعورمون باشه، ینی رسما واست فرق نمی‌کنه که طرف چه کاری واست کرده، فکر و ذکرت نشان دادن شعورت بوده نه ارزش قائل شدن واسه‌ی کاری که واسط کردن و به نظر من ( نظر شخصیم) چیز خوبی نیستش.

به نقل از پویا م :
اون عاشق چشم و ابروی ما نبوده که باهامون خوب برخورد کرده :D اگه خوب برخورد نمی‌کرد، سرم رو می‌انداختم می‌رفتم بیرون و پشت سرمم دیگه نگاه نمی‌کردم! واسه‌ی همینه که خوب برخورد می‌کنه. واسه‌ی همینه که خوب برخورد کردن با مشتری یکی از اصول فروش موفقه! اون خوب برخورد کردن، بی‌دلیل نیست دوست من (;
خُب حساب کُنید همهِ سوپری ـا ـیِ یه مَحل که منِ نوعی تو ـش زندگی میکُنَم به همین خاطِر با ـام لَج شَن و من مجبور شَم که کُلی بِرَم این وَر و اون وَر واسه خرید .

خُب حالا عاقلانه تصمیم میگیرَم قبلِ اینکه این پیش بیاد تشکر میکُنَم .

در ضمن : همه ـمون اگه بخوایم تعارفُ بذاریم کنار میدونیم که خیلی خوشحال تر میشیم وَخت ـی کار ـِمون یه اَجر ـی داشته باشه و اون اَجر ـه حداقل تشکُر باشه .
خُب من میام واسه بیشتر کَردَنِ اون انگیزه توِ آقا ـه فروشنده این کارِ میکُنَم :)

اینجا یه سوال مطرحه :-?
مگه تشکر کردن وظیفه است؟؟؟؟؟ :-? :-?

به نقل از Maryam.Sh :
اینجا یه سوال مطرحه :-?
مگه تشکر کردن وظیفه است؟؟؟؟؟ :-? :-?
شاید نشه گفت وظیفه.
ولی تبدیل به هنجار شده.
من در مورد تاریخچه ی تشکر کردن یه چیزایی شنیدم که می گن اصن توی ایران چیزی به اسم تشکر کردن نبوده و از جاهای دیگه وارد فرهنگ ما شده.
دقیقا من تنها نتیجه ای که می یرم اینه که تبدیل به هنجار شده.
مثلا شاید هیچ اتفاقی با مرسی گفتن ما نیفته ، ولی خوب در مقابل لطف یه نفر وقتی ما همینطوری بگذریم ، شاید خیلی خوب نباشه.
حتی در بعضی مواقع که ما خودمون از یه کار کوچیک یه نفر نتیجه می گیریم که لطفی بوده که در حق ما کرده و تشکر می کنیم ، طرف مقابل چون انتظارشو نداشته شاید خوشحالم بشه.

بچه‌ها یه وخ سو تفاهم نشه درباره‌ی تشکر کردن. من کاملا به تشکر کردن اعتقاد دارم، ولی بحث اصلی من اینه که ، باید از کسی تشکر کرد که واقعا واقعا لایقشه! نه هر کسی که یه کاری واسه‌ی ما انجام می‌ده.

به نقل از پویا م :
بچه‌ها یه وخ سو تفاهم نشه درباره‌ی تشکر کردن. من کاملا به تشکر کردن اعتقاد دارم، ولی بحث اصلی من اینه که ، باید از کسی تشکر کرد که واقعا واقعا لایقشه! نه هر کسی که یه کاری واسه‌ی ما انجام می‌ده.
خوب شما منظورتون چیه که لایق تشکر کردن؟
هرکسی معیاراش فرق داره.
یعنی مثلا مقابل کارهای کوچیک نباید تشکر کرد؟

پاسخ

خب من معمولا بعد از خریدن جنس تشکر نمیکنم. چون به قول شما ربطی به ادب نداره. اما خب کلا مدل من اینطوریه که عادت ندارم سلام هم بدم، همیشه هم تو خونه میگن کارت خیلی زشته، اما میگم از روی بی احترامی نیست. دلیلش رو نمیفهمم فقط. مثلا چطور میشه که وقتی من 1 ساعت میرم حموم میام لازم نیست به کسی سلام بدم ولی 10 دیقه میرم از مغازه خرت و پرت بخرم باید سلام بدم؟ واقعا مسخره نیست؟

درسته تشکر کردن وظیفه نیست.
در واقع یه پاسخه.
پاسخ به محبت دیگران .
یکی از مهمترین محبت هایی که اون فرد به ما می کنه اینه که وقتش رو در اختیار ما می گذاره. :D

به نقل از پویا م :
حالا می‌رید از یه جایی خرید می‌کنید و مثلا برای خرید اون چیز پولشو می‌دید، خب خیلی‌ها آخرش تشکر می‌کنن از فروشنده که کاملا از روی عادته. من نمی‌گم بده، حرفم اینه که دلیلش چیه؟ اون فرد چه کاری کرده که شما تشکر می‌کنید؟ خب پول جنسو دارید می‌دید دیگه! این رعایت ادب و اینجور چیزا نیستش. به نظرم بیشتر یه عادت بی‌دلیله!

دلیل خاصی نداره. شاید تشکر به خاطر وقتیه که فروشنده واسه ما گذاشته یا مثلاً اینکه کلی از جنساشو نشون داده و اینا.
شایدم اصلش واسه اینه که یه حرفی زده باشیم. واسه اینکه اون سکوت مسخره ایجاد نشه.
فکر کنید جنس رو بردارید، پول رو بدید، بقیش رو بگیرید، و سرتون رو بندازید بیاید بیرون! نمیشه اصلاً. آدما ماشین که نیستن! حتماً باید به حرفی بزنیم :-"
فقط هم ایران نیست که اینطوریه. همه جا همینه فکر کنم. :-??

به نظر من در اصل موقعی باید تشکر کنیم که طرف مقابل یه کاری فراتر از وظایف تعریف شدش برامون انجام داده.
(هرچند تشکر کلامی در ازای انجام وظیفه مانعی ندارد.) (ژانر بالا منبر :-")

به نقل از ROzhiN :
دلیل خاصی نداره. شاید تشکر به خاطر وقتیه که فروشنده واسه ما گذاشته یا مثلاً اینکه کلی از جنساشو نشون داده و اینا.
شایدم اصلش واسه اینه که یه حرفی زده باشیم. واسه اینکه اون سکوت مسخره ایجاد نشه.
فکر کنید جنس رو بردارید، پول رو بدید، بقیش رو بگیرید، و سرتون رو بندازید بیاید بیرون! نمیشه اصلاً. آدما ماشین که نیستن! حتماً باید به حرفی بزنیم :-"
فقط هم ایران نیست که اینطوریه. همه جا همینه فکر کنم. :-??

به نظر من در اصل موقعی باید تشکر کنیم که طرف مقابل یه کاری فراتر از وظایف تعریف شدش برامون انجام داده.
(هرچند تشکر کلامی در ازای انجام وظیفه مانعی ندارد.) (ژانر بالا منبر :-")
خب در بالا توضیح دادم، وقتی که شما چیزی نمی‌خرید کاری که باید بکنید اینه که بابت وقت و انرژیش تشکر کنید ولی وقتی چیزی می‌خرید و طرف ازش وقت و انرژی نمی‌ره چی؟ ینی طرف صاف یه چیزی از تو ویترین در میاره می‌ده به شما و هم می‌خری و پولش رو می‌دی، آیا این فرد شایسته تشکر کردنه؟ به چه دلیل؟

و این نکته رو هم بگم که کسی لایق تشکر کردنه که مثلا برای چیزی به جز منافع شخصی و ... کاری رو واسه‌ی شما انجام بده. شما حتی وقتی چیزی نمی‌خرید، طرف وقتی بهتون جنس نشون می‌ده، هدفش اینه که شما جنس بخرید، عاشق چشم و ابروتون نیست. به عبارتی باز هم شایسته‌ی واقعی تشکر کردن نیست.

همینکه می‌گی باید یه حرفی بزنیم کاملا نشان از این داره که هممون عادت کردیم :D چرا؟ چون تشکر کردن وقت و انرژی از آدم نمی‌گیره! ولی من اعتقادم اینه که باید از کسی تشکر کرد که لایق واقعیش باشه. هر چند که من همیشه تشکر می‌کنم از فروشنده.

به نقل از پویا م :
به عبارتی باز هم شایسته‌ی واقعی تشکر کردن نیست

همینکه می‌گی باید یه حرفی بزنیم کاملا نشان از این داره که هممون عادت کردیم :D چرا؟ چون تشکر کردن وقت و انرژی از آدم نمی‌گیره! ولی من اعتقادم اینه که باید از کسی تشکر کرد که لایق واقعیش باشه. هر چند که من همیشه تشکر می‌کنم از فروشنده.

ببین من موافقم که باید از کسی تشکر کنیم که لایقشه. اما حرفم اینه که حالا چه اشکالی داره که از فروشنده هم تشکر کنیم؟ حالا چه طبق عادت باشه، یا هرچی.
حالا ما که دسته گل نفرستادیم دم خونشون واسه قدردانی که :-" صرفاً یه تشکر کلامی ساده.

مطمئناً تشکری که برای مثال از فروشنده میکنیم، با تشکری که از یه نفر که کاری واسمون کرده که واسه منافع خودشم نیس و واقعاً واسمون وقت گذاشته فرق میکنه.

اره خب، ولی من به نظرم آدم باید کاراشو با دلیل و استدلال انجام بده :D ینی مثن ممکنه یه سری کارا نه ضرری واسه خود شخص داشته باشه نه وقت و انرژی ازش بگیره ولی خب دلیل قانع کننده‌ای پشتش نیستش.
به نظرم اگه آدم با دلیل و منطق دست به کارها بزنه نتایج مطلوبی رو در جامعه شاهد خواهیم بود رفته رفته

همیشه هم نباید همه چی رو دلیل ِ و منطق باشه! چرا فک میکنیم همه چی باید حتمن ِ حتمن یه دلیل ِ واضحی داشته باشه؟!
وقتی یه تشکر میتونه یه آدمی رو خوشحال کنه چرا تشکر نکنیم؟ :D حتی اگه کار خاصی انجام نداده باشه!

Back
بالا