• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کار، کار انگلیس هاست!

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
از دوران صفویه تا الان،‌ انگلستان با ایران رابطه داشته و روی حکومت ایران تاثیرات مختلفی گذاشته. به نظر شما این رابطه با انگستان،‌چه تاثیری روی ایران و وضع الانِ ما داشته؟

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : کار، کار انگلیس هاست!

میشه این موضوع رو از اول بررسی کنیم؟ این سیر تاریخی رابطه با انگلیس موضوع جالبیه، این که از کجا شروع شد، چرا شروع شد، چه جوری پیشرفت کرد تا به اینجا رسید و... :D

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

اگر بخوایم از اول بگیم، از صفویه میشه. از قبلش اصلا انگلستان کاری با ایران نداشته. فعلا این دو تا فک کنم خوب باشن :

۱- دقیقا از چه زمانی انگلیس اومد سراغ ایران؟
۲- چرا؟

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

در اصل نمیشه گفت ابتدا انگلستان اومد سراغ ایران! بلکه برعکس! ایران رفت سراغ انگلستان !
ایرانیان در ابتدا تجارت غیر مستقیمی با اروپا از جمله بریتانیا داشتند.اما در دوره ی صفوی روابط مستقیم ایران و بریتانیا بیشتر شد مخصوصا در زمان شاه عباس صفوی که به کمک انگلستانی ها تونست پرتغالی ها رو از جزایر و بنادر جنوبی ایران بیرون کنه.از طرف دیگه عثمانی دشمن مشترک ایران و بریتانیا بود و جریان دشمنه دشمن من=> دوست من! پیش اومد.

این روابط به همین صورت پابرجا بود، در دوره افشار روابط چندان مهمی اتفاق نیقتاد اما در دوره ی زندیه روابط تجاری مستحکمی بین ایران و انگلستان برقرار اما روایاتی نیز وجود دارد که کریم خان زند با انگلستانی ها برخورد هایی نیز داشته اما بندر بوشهر را در اختیار آنان قرار داده تا به بازرگانی بپردازند.

دوره قاجار رو به صورت مُفصل توضیح میدم.

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم

به نقل از Nirman Irani :
در اصل نمیشه گفت ابتدا انگلستان اومد سراغ ایران! بلکه برعکس! ایران رفت سراغ انگلستان !
ایرانیان در ابتدا تجارت غیر مستقیمی با اروپا از جمله بریتانیا داشتند.اما در دوره ی صفوی روابط مستقیم ایران و بریتانیا بیشتر شد مخصوصا در زمان شاه عباس صفوی که به کمک انگلستانی ها تونست پرتغالی ها رو از جزایر و بنادر جنوبی ایران بیرون کنه.از طرف دیگه عثمانی دشمن مشترک ایران و بریتانیا بود و جریان دشمنه دشمن من=> دوست من! پیش اومد.
کاملا موافقم
ولی خب انگلیس چرا قبول کرد؟ ینی چرا وقتی ایران ازش واسه بیرون کردن پرتغالا کمک خواس اون کمک کرد؟ چون ایران منافع زیادی واسه بریتانیا داش،ایران واسه انگلیس بازار هم بازار مصرف خوبی بود هم شریک تجاری خوبی، انگلیس میخواس با این کمکا از ایران امتیاز تجاری بگیره

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نقل از یلدا-ق :
کاملا موافقم
ولی خب انگلیس چرا قبول کرد؟ ینی چرا وقتی ایران ازش واسه بیرون کردن پرتغالا کمک خواس اون کمک کرد؟ چون ایران منافع زیادی واسه بریتانیا داش،ایران واسه انگلیس بازار هم بازار مصرف خوبی بود هم شریک تجاری خوبی، انگلیس میخواس با این کمکا از ایران امتیاز تجاری بگیره

نه بحث یه چیزه دیگه بود! پرتغال رقیب استعماری انگلستان بود. دشمنِ دشمنِ من میشه دوستم.

poorya.kh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهیـد بهشتی
شهر
نیشابـور
دانشگاه
علم‌وصنعت‌ ایران
رشته دانشگاه
مهندسی‌کامپیوتر

فک میکنم دلیل اینکه بعد ها انگلیس به این روابط تجاری رنگ و بوی استعمار داد به خاطر پیشرفت هایی بود که به خاطر انقلاب صنعتی در این کشور صورت گرفته بود که این پیشرفت ها اونا رو هم به مواد اولیه و هم به بازار مصرف نیازمند میکرد، ایران هم گزینه ی مناسبی بود. از طرفی ایران تو منطقه ی خاورمیانه از موقعیت استراتژیکی برخوردار بود یعنی انگلیس با سلطه بر ایران میتونست امتیاز های زیادی به دست بیاره و خیلی از رقیباش پیشی بگیره، خب به طبع نفت ایران یکی از این امتیاز ها بود که انگلیس با سلطه بر ایران به اون میرسید.

alireza007

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلے 10 (پاسداران)
شهر
طهران
مدال المپیاد
خدا عالمه!
دانشگاه
؟
رشته دانشگاه
؟

به نظر من این انگلیسی ها نیستند با ایران بد افتادند ، بلا هایی که شوروی ها سر این ملت اوردند رو هیچ کشوری نیاورده که الآن هنوز که هنوزه با خیلی هاشون ارتباط داریم! :-w

hussain

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
s
شهر
s

به نظر من تقصیر خود ایران بود که رسما به کشور هایی مث انگلیس و روسیه کولی میداد و نتیجشم جز خفت چیز دیگه ای برا ایران نداش. ^#^

Quf

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

ببینید ایران دوتا چز داره که هیچ کشور دیگه ای(مخصوصا اروپاییا ندارن)
1)نفت و گاز(غیر از عرب که نفت داره)
2)اورانیوم!
ببینید انقدر که ما تو یزد اورانیوم داریم، روسیه تو کلش نیست!
گازم که معرف حضور هست!
حالا...! تنوع آب و هوا! دریا!
تنبلی مردم ایران!
همه و همه میشه که انگلیس پاشه بیاد...!

s.sh.14

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان

به نقل از alireza007 :
به نظر من این انگلیسی ها نیستند با ایران بد افتادند ، بلا هایی که شوروی ها سر این ملت اوردند رو هیچ کشوری نیاورده که الآن هنوز که هنوزه با خیلی هاشون ارتباط داریم! :-w
منم موافقم.نمی گم که انگلیسی ها در طول تاریخ به ایران بد نکردن اما همیشه راجع به بلاها یی که به سر ایران آوردن صحبت شده و خیلی ها ازش با خبرن حداقلش می دونن انگلیس یه کارایی کرده که به ضرر ایران بوده اما در مورد روسیه اصلا اینطوری نیست.چیزی نیست که همه بدونن.باید کمی تاریخ رو خوند تا فهمید و دونست...!!!!

وریتی

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 3
شهر
طهرآن

درود!
انگلیسی ها بعد از انقلاب صنعتی به فکر استعمار کشور های محروم و بی خبر از همه جا افتادند ایران هم به لطف حکومت های واقعا لایق اون زمان X-( بهترین گزینه بود.
زیر خاکی های عالی ( فرهنگ و تمدنی که ایرانی ها اکثرشون اصلا نمی دونستند وجود داره!)
نفت و گاز اونم فراووون
موقعیت عالی!( شما یک نگاه به نقشه الان بندازید ببینید ما با چند تا کشور همسایه هستیم؟ سه تا دریا احاطه کردنمون ( البته خزر رو هم به عنوان دریا حساب کردم!) انگلیسی ها از خدا خواسته دوست داشتند کشور ما زیر سلطه خودشون باشه مثل هند که زیر سلطشون بود. اگه ایران میومد زیر دست اینا تصرف بقیه کشور ها که دیگه کاری نداشت داشت؟)
و....
همین جوری شد که اینا به فکرشون رسید بیان ایران رو زیر سلطه خودشون ببرند و همین طور هم شد تا قبل کودتای 28 مرداد انگلیسی ها تنها قدرت اصلی توی کشور بودند

آقای تقی زاده فعال سیاسی انقلاب مشروطه اون زمان اعتقاد داشت که ما حتی خودمون نمی تونیم یک آفتابه بسازیم و برای همین باید همه چی رو از اجنبی ها بگیریم.

واضحه وقتی چنین افرادی ضمام امور کشور رو در دست بگیرند ما که در زمان پهلوی 200 سال از اروپایی ها عقب افتاده بودیم باز هم عقب افتادیم چون هیچی از خودمون نداشتیم نه فقط انگلیسی ها بلکه بقیه کشور های سلطه جو کاری کرده بودند که ما به اونا وابسته شده بودیم.

با تشکر

☭ɐudɐrgnilɐ⋊

هرچه هستی بمان و داراباش هرچه داری ببخش و مسکین شو
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی ناحیه 1 (طلایه داران سابق)
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
برنز المپیاد فیزیک*
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی برق قدرت - فیزیک محض

من یه فکر دیگه ای میکنم!!!
انگلیسی ها نه قدرت کافی داشتند به شاه عباس بجنگند نه جنگیدن با حکومت صفوی فایده ای برای انگلیس داشت!
از طرف دیگه شاه عباس به دختر پادشاه انگلیس علاقه مند بود و با ازدواج اون ها قطعا روابط دو کشور یعنی صفوی و انگلیس به هم نزدیک میشد و هم قدرت اون ها اغدام و بیشتر میشد!
فکر میکنید شاه عباس الکی تونسته ازبکان رو شکست بده و با حکومت عثمانی از در دوستی وارد بشه؟؟؟

nasma

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
بهشتي
شهر
مراغه

خاورمیانه و آفریقا اقیانوس ها . . همه جای دنیا متاثر از تمامیت خواهی این مردمان خود خواه هست. ردیف کنیم: انگلیس(خاص!) فرانسه و بلژیک و

آلمان و . . همین ها مخلوطشان شده آمریکای فعلی با تمام هنرنمایی هایش!

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید باهنر
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نقل از Nirman :
نه بحث یه چیزه دیگه بود! پرتغال رقیب استعماری انگلستان بود. دشمنِ دشمنِ من میشه دوستم.

به شرطي كه دشمن دشمن شما دشمن شما نباشه....
به نظر من انگليس همون قدر واسه تصاحب امتيازات از ايران دندون تيز كرده كه پرتغال كرده بود.
لذا كار شاه عباس استفاده بهينه از اين مثلث بود....

هيچ دولت استعماري رابطه اي رو با كشوري شروع نميكنه مگر اين كه ازش نفعي ببره... مسلما انگليسي ها عاشق چشم و ابروي ما نبودند...

به نقل از نسترنّگار :
اگر بخوایم از اول بگیم، از صفویه میشه. از قبلش اصلا انگلستان کاری با ایران نداشته. فعلا این دو تا فک کنم خوب باشن :

۱- دقیقا از چه زمانی انگلیس اومد سراغ ایران؟
۲- چرا؟

بله. تا اونجايي كه من ميدونم اين رابطه به صورت گسترده از زمان شاه عباس اول شروع شده...
خب شاه عباس كه از بچگي جنگ ها و حقارت هاي درگيري با عثماني رو به چشم ديده بود براي مقابله با شاه عثماني از انگليسي ها خواست در ايران كارخانه توپ و تسليحات جنگي بسازند.

اما شاه عباس هميشه مراقب فعاليت هاي انگليسي ها در ايران بود و اجازه نميداد كه در امور داخلي كشور دخالتي صورت بگيره. روابط با بريتانيا صرفا يه جور مراودات سياسي دو طرفه بود...

كمي كه در تاريخ سير كنيم و از دوران سلسله افشاريان و زنديه گذر كنيم به اوايل دوران قاجار ميرسيم كه شروع تكيه كردن شاهان قاجار به دول خارجي بالاخص بريتانياست....

از دست داشتن انگليسي ها در به قدرت رسيدن محمدخان قاجار و براندازي سلسله زنديه ، تشكيل لابي هاي فراماسونري در زمان فتحلي شاه، و اوج اين دخالت ها از اعزام ناو جنگي به سوي خليج فارس براي تهديد محمد شاه قاجار به جنگ مستقيم در صورت عدم قبول اعلام استقلال افغانستان........

از اون زمان به بعد تا انقلاب اسلامي تقريبا هميشه انگلستان در وقايع داخلي ، انتصابات كشوري و سياست خارجه ايران دخالت آشكار داشته :)

آنتیگونه مذکر

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
میرزاکوچک خان
شهر
رشت

در مورد موضوع بحث باید بگم نظر شخصی من اینه که انگلستان و بقیه کشور های استعمارگر مشکل خاصی با ایران یا دین اسلام ندارند و تموم سیاست هاشون مبنی بر حفظ منافع مردم خودشون هست به هر قیمتی حالا ممکن هست اون منافع با کمک به ایران به دست بیاد مثل کمک به ایران برای شکست عثمانی یا ممکنه به ضرر ایران باشه مثل تحریم اقتصادی ایران
به هر حال ایران ضرر هایی که دیده شاید خیلی بیشتر از سود هاش باشه ولی این که به خاطر اتفاقات گذشته با انگلستان سر جنگ داشته باشیم به قیمت منافع ملیمون به نظرم حماقت هست درسته گذشته خیلی ضرر ها ازشون دیدیم اما حالا می تونیم با فکر درست سود هایی از رابطه با اون ها ببریم پس چرا این کارو انجام ندیم؟

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید باهنر
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نقل از سینا.ا :
در مورد موضوع بحث باید بگم نظر شخصی من اینه که انگلستان و بقیه کشور های استعمارگر مشکل خاصی با ایران یا دین اسلام ندارند و تموم سیاست هاشون مبنی بر حفظ منافع مردم خودشون هست به هر قیمتی حالا ممکن هست اون منافع با کمک به ایران به دست بیاد مثل کمک به ایران برای شکست عثمانی یا ممکنه به ضرر ایران باشه مثل تحریم اقتصادی ایران
به هر حال ایران ضرر هایی که دیده شاید خیلی بیشتر از سود هاش باشه ولی این که به خاطر اتفاقات گذشته با انگلستان سر جنگ داشته باشیم به قیمت منافع ملیمون به نظرم حماقت هست درسته گذشته خیلی ضرر ها ازشون دیدیم اما حالا می تونیم با فکر درست سود هایی از رابطه با اون ها ببریم پس چرا این کارو انجام ندیم؟

میدونی مشکل چیه؟!

مشکل اینه که نظام سیاست خارجی انگلستان و بقیه دولت های غربی از دیرباز یک نظام ماکیاولیست بوده. یعنی منفعت طلب....

و دقیقا همین نگاه میتونه انسانیت رو نابود کنه....

چون شما برای رسیدن به نفت یک کشور حاضری دو نژاد رو سال ها وارد جنگ کنی و هزار نفر رو به کشتن بدی....

یا مثلا برای زهر چشم گرفتن از یه کشور میان به راحتی هوا پیمای مسافربری رو میزننن و نزدیک 300 نفر رو در یک لحظه پودر میکنن
و خوشحالی میکنن....

مشکل ما با این تفکره . وگرنه هر کشوری دنبال منافع خودشه. ولی به چه قیمتی؟

این طرز فکر به تنهایی واسه نابودی بشر کافیه....

آنتیگونه مذکر

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
میرزاکوچک خان
شهر
رشت

به نقل از لنا :
میدونی مشکل چیه؟!

مشکل اینه که نظام سیاست خارجی انگلستان و بقیه دولت های غربی از دیرباز یک نظام ماکیاولیست بوده. یعنی منفعت طلب....

و دقیقا همین نگاه میتونه انسانیت رو نابود کنه....

چون شما برای رسیدن به نفت یک کشور حاضری دو نژاد رو سال ها وارد جنگ کنی و هزار نفر رو به کشتن بدی....

یا مثلا برای زهر چشم گرفتن از یه کشور میان به راحتی هوا پیمای مسافربری رو میزننن و نزدیک 300 نفر رو در یک لحظه پودر میکنن
و خوشحالی میکنن....

مشکل ما با این تفکره . وگرنه هر کشوری دنبال منافع خودشه. ولی به چه قیمتی؟

این طرز فکر به تنهایی واسه نابودی بشر کافیه....
این که با این سیاست مشکل داریم درست هست ولی چیزی که من فکر می کنم اینه که بهتره با وجود مشکلمون رابطمون رو با این کشور ها قطع نکنیم و به خاطر این که با روششون مخالفیم از منافعی که می تونیم داشته باشیم چشم پوشی کنیم
برای مثال می تونم روسیه و غرب رو مثال بزنم با این که با هم مشکلات زیادی دارن و مثلا دو طرف تو خیلی جاها میان از روش های طرف مقابل انتقاد می کنن اما روابطشون بجاست مخصوصا در اقتصاد
یادم هست چند وقت پیش دولت روسیه اجازه ورود چند مسئول از آلمان و یه کشور دیگه رو نداد به کشورش اما طرف آلمانی نگفت مرگ بر روسیه اومد گفت آلمان علاقه مند هست با وجود مشکلات روابط اقتصادیش رو با روسیه ادامه بده حالا آلمان جزو قوی ترین اقتصادای جهانه و فکر نمی کنم بدون روسیه به مشکلی برسه اما کوچکترین منافع مردمشون براشون مهم هست و می دونه اگه اعتراض تند کنه هیچ سودی براش نداره کسیم نمی گه آلمان عزت مردمشو حفظ نمی کنه
راستی دو مورد هواپیمام من نظری ندارم

☭ɐudɐrgnilɐ⋊

هرچه هستی بمان و داراباش هرچه داری ببخش و مسکین شو
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی ناحیه 1 (طلایه داران سابق)
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
برنز المپیاد فیزیک*
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی برق قدرت - فیزیک محض

به نقل از سینا.ا :
این که با این سیاست مشکل داریم درست هست ولی چیزی که من فکر می کنم اینه که بهتره با وجود مشکلمون رابطمون رو با این کشور ها قطع نکنیم و به خاطر این که با روششون مخالفیم از منافعی که می تونیم داشته باشیم چشم پوشی کنیم
برای مثال می تونم روسیه و غرب رو مثال بزنم با این که با هم مشکلات زیادی دارن و مثلا دو طرف تو خیلی جاها میان از روش های طرف مقابل انتقاد می کنن اما روابطشون بجاست مخصوصا در اقتصاد
یادم هست چند وقت پیش دولت روسیه اجازه ورود چند مسئول از آلمان و یه کشور دیگه رو نداد به کشورش اما طرف آلمانی نگفت مرگ بر روسیه اومد گفت آلمان علاقه مند هست با وجود مشکلات روابط اقتصادیش رو با روسیه ادامه بده حالا آلمان جزو قوی ترین اقتصادای جهانه و فکر نمی کنم بدون روسیه به مشکلی برسه اما کوچکترین منافع مردمشون براشون مهم هست و می دونه اگه اعتراض تند کنه هیچ سودی براش نداره کسیم نمی گه آلمان عزت مردمشو حفظ نمی کنه
راستی دو مورد هواپیمام من نظری ندارم

اتفاقا فرانسه و انگیلیس مرکز ادبیات و فرهنگ جهان هست!!!
منبع ویکی پدیا

بالا