• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مکتب گرایی در سمپادیا - رئالیسم

• شروع کننده موضوع

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
خب من واسه شروع از مکتب رئالیسم شروع می کنم به صورت کلی به معنی گرایش به بازنمایی چیزها به طور دقیق و عینی است و اساس اون تو قرن 19 در فرانسه پایه ریزی شد
رئالیسم با واقع گرایی از کلمه ی real اومده که به معنی واقع که از اون مشتق شده. رئالیسم یعنی اصالت واقعیت خارجی و این مکتب به وجود جهان خارج و مستقل از ادراک انسان، ارزش قائله!
یکی از اعتقاد های رئالیست ها اینه که اگه انسان از بین بره دنیا به روند خودش ادامه میده و این که کل واقعیت مستقل از افراد هستند و به صورت کلی اکثر فلاسفه به این معتقدن که هر انسانی با هر مکتب و اعتقادی شاخه ای از رئالیسمی تو وجودشون هس!
اکثر این آدما آدمای منطقی و کاملا عقلانی هستن و با توجه به علم می تونن به راحتی حوادث افطرافشونو درک کنن ولی نه همشون!
نسبت به عشق دید متعادل دارن

و صد البته هرکسی یک رئالیست کامل نیست ممکنه هر کس تفکراتش از چند مکتب ریشه گرفته باشه

خب فلن در مورد این بحث میکنیم بعدش به ایده آلیسم که دقیقا برعکس رئالیسم می پردازیم :)

fa.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمان
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
ژنتیک
پاسخ : پاسخ : مکتب گرایی در سمپادیا

ممكنه يكى هم رئاليسم باشه هم ايده آليسم؟! :-D

• شروع کننده موضوع

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از fa.z :

انوجور که من می دونم کاملا متضادن موقعی که می خوایم در مورد ایده آلیسم صحبت کنیم می فهمید کلا اندیشه های خیلی متفاوتی دارم ولی اونجور که می دونم اگه کسی عقاید نسبت به مکتب های مخالف و متضاد داشته باشه شخص دارای سستی عقیده هست!
مثلا انگار کسی که زن سالاری رو قبول داره هم مرد سالاری(فقط مثال زدم)

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

@نرگس:رئالیسم که دیگه کتاب نمیخواد...همین چای خوردن و کارای روزمره دیگه :) :-"
@نو وان(به خدا اگه اینجا مخالفت کنیا ~X( :-")

رئالیسم تا حد زیادی و از نظر تمام فلاسفه مقصد تمام مکاتب است..."واقعیت"...
چیزی که به وقوع میپیوندد...
و ایده آلیسم را فلاسفه ی فایده گرا...تنها راهی برای بهبود رئالیسم میدانند...
به عبارتی...فلاسفه ی رئالیست میگویند حتی شکاکان و مبدعین هم در خدمت رئالیسم هستن...نه ایده آلیسم...

خلا3 اینا رو گفتم که بحث راه بیفته :-"(مرگ بر نو وان اگه پست منفی بیاد :-")

• شروع کننده موضوع

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از گاو عاشق :
@نرگس:رئالیسم که دیگه کتاب نمیخواد...همین چای خوردن و کارای روزمره دیگه :) :-"
@نو وان(به خدا اگه اینجا مخالفت کنیا ~X( :-")

رئالیسم تا حد زیادی و از نظر تمام فلاسفه مقصد تمام مکاتب است..."واقعیت"...
چیزی که به وقوع میپیوندد...
و ایده آلیسم را فلاسفه ی فایده گرا...تنها راهی برای بهبود رئالیسم میدانند...
به عبارتی...فلاسفه ی رئالیست میگویند حتی شکاکان و مبدعین هم در خدمت رئالیسم هستن...نه ایده آلیسم...

خلا3 اینا رو گفتم که بحث راه بیفته :-"(مرگ بر نو وان اگه پست منفی بیاد :-")

من اگه قرار بود با این مرگ برا بمیرم خیلی وقت پیش جان به جان تسلیم می نمودم :-"
خب اولش که درسته رئالیستا میگن واقعیت تنها واقعیته! هر کاری که ما انجام میدیم در دیده ی رئالیست میشه واقعیت(به علاوه ی اصل و سوی هدف)
خب الان باهات مخالفم! خیلی از جاها هم میگن در مکتب رئالیسم میشه مکتب های دیگه رو هم تولید کرد(من یه جایی خونده بودم پدر و مادر مکتب دنیا رئالیسم و ایده آلیسمه)
خب یه جورایی درسته شکاکان و مبدعین اصولا رئالیست هستن!(من رئالیست چند گانه ام مثلا(چند گانه یعنی به مکتب های دیگه هم گوشه چشم دارم)
(@پوریا:خب خدایا شکر که تو نهیلیستی و زیاد مقابل من قرار نداری(البته بازم در سمتی مخالف همیم :D)

در رئالیسم میگن دنیا واقعیت است و راه به بی نهایت در این دنیا (خیلی جالب به دنیای بعدی معتقدا ولی به جز این دنیا به دنیای دیگه ای معتقد نیستن)
ولی واقع بینی یکی از ویژگی های پیروان این مکتبه!

همونطور که گفتم این مکتب خیلی قدیمیه و میشه گفت نقطه آغازی نداره ولی به صورت کلی و اسمی قبل از میلاد بوده!

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

اسلام خوب بودا ! :-" حالا باز خوبه یه چیزی گذاشتین آدم شنیده اسمشُ تا حالا و نیمچه اطلاعاتی داریم ! :-"
خب ، هدف رئالیسم :
هدف حقیقی رئالیسم تشخیص تأثیر محیطُ اجتماع تو واقعیت های زندگی و یه جورایی تحلیل تیپهاییه که تو یه اجتماع معین به وجود اومده .
سعی نویسندگان رئالیسمم در اینه که جامعه خودشونو تشریح کننُ همون تیپای مختلف جامعه رو نشون بدن .
از نمایندگان بزرگ رئالیسم :
در فرانسه "بالزاک" و "استاندال"
در انگلستان "دیکنز"
در روسیه "تولستوی" و "داستایوسکی" .

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

سوال‏!در حد مفاهیم اولیه‏!‏
فلاسفه ی ایدیالیست هستن که به واقیعت و حقیقت هر چیزی شک میکنه یا ریالیست ها؟

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از Dorna :
سوال‏!در حد مفاهیم اولیه‏!‏
فلاسفه ی ایدیالیست هستن که به واقیعت و حقیقت هر چیزی شک میکنه یا ریالیست ها؟
ایده آلیسمه که فلسفه ی شک را بنا میکند...
اما...
در جوابت بهتره بگم هیچکدام!...آن سوفسطاییان هستند(بودند!)که میگفتند حتی"من نیستم...چرا من باید باشم"
ایده آلیسم"من"رو میپذیره...اما میگه"چرا بقیه نباید صرفا تخیلات من باشن؟؟"

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

ایده آلیست ها با چه استدلالی "من‏"‏ رو قبول داشته دارند و بقیه رو نه؟خودش یه جور واقع گرایی ریالیستی نیست؟

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

بچه ها...میتونم ویرایش کنم اما از قصد پشت پست سر هم میدم...تا جدا ثبت بشه...
چرا رئالیسم رو انتخاب کردین؟...واقعا جا برای حرف زدن نداره...میدونین م3 چی میمونه...مثل اینکه من تو هندسه بگم موضوع بحث من"نقطه"است...
واقعا یه مفهوم پایه ای است...میدونم رای گیری و نظر سنجی و اینا بوده اما... :-<
واقعا جای مانور نداره موضوع...
بحثای میان ایده آلیسم و رئالیسم هم واقعا پایه ای هستن و بی نتیجه...
باز با مقامات بالاست تصمیم :)...فقط نظرمو گفتم :-"
---------------
@درنا:ایده آلیست جماعت!میگه دکارت چرتش در مورد وجود من درسته(تو تاپیکش گفتم چرا استدلال دکارت رد است)اما در مورد بقیه نمیشه این رو به کار برد...
البته تا حد زیادی میتونم بت بگم ایده آل برای این میگه من هستم که احتیاج به یه پایه برای شروع کارش داره و اینو میذاره پایه...یعنی شاید حتی بشه گفت قرارداد...

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از نرگس² :
از مديران و افراد مطّلع دعوت مي‌كنم كتاب يا حتّي يه منبع خوب اينترنتي براي آشنايي ما معرفي كنن. :-"
:-<

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از نرگس² :
از مديران و افراد مطّلع دعوت مي‌كنم كتاب يا حتّي يه منبع خوب اينترنتي براي آشنايي ما معرفي كنن. :-"
با تاخیر : اصول فلسفه و روش رئالیسم نوشته ی آقای طباطبایی ؛ چیستی علم : درآمدی بر مکاتب علم شناسی فلسفی نوشته ی آلن چالمرز.

به نقل از ریــحــانــه :
خب ، هدف رئالیسم :
هدف حقیقی رئالیسم تشخیص تأثیر محیطُ اجتماع تو واقعیت های زندگی و یه جورایی تحلیل تیپهاییه که تو یه اجتماع معین به وجود اومده .
سعی نویسندگان رئالیسمم در اینه که جامعه خودشونو تشریح کننُ همون تیپای مختلف جامعه رو نشون بدن .
از نمایندگان بزرگ رئالیسم :
در فرانسه "بالزاک" و "استاندال"
در انگلستان "دیکنز"
در روسیه "تولستوی" و "داستایوسکی" .
البته اینی که ریحانه میگه رئالیسم ادبیه اما خب بستر های فکریش با رئالیسم فلسفی یکیه.

@پوریا : اتفاقا جای بحث داره حالا اگر پیش نرفت عوضش می کنیم.
یه تغییرم بدیم : به جای اینکه هر کس معلوماتش رو بگه ؛ بیایم در مورد نظریاتشون نظر بدیم ، نقد کنیم ، اشکال بگیریم و کلّا بحث و اینا.

حب رئالیسم مکتبیه که اصالت رو به جهان خارج میده و ذهن رو وابسته به عین می دونه.
معتقدن جهان مستقل از ذهن ما وجود داره و ما فقط بر قسمتی از معلومات جهان می تونیم علم پیدا کنیم.
حالا این علم توی ذهن ما یا با جهان خارج تطابق داره که میشه علم درست یا صدق ؛ ممکنه هم مطابقت نکنه که میشه کذب.
معنی این حرف اینه که امکان نداره علم درستی توی ذهن من باشه اما تو جهان خارج نه. ( یعنی نه چیزایی که فک میکنیم هستن ولی نیستن می تونن باشن ؛ نه چیزایی که می بینیم / حس می کنیم می تونن نباشن )
بنا براین واقع گرایان معتقدن بین علم و معلوم تطابق هست.
و علم صدق رو وسیله ی کشف واقعیات جهان می دونن.

تا اینجا: موافقید ؟ اگر مخالفید به نظرتون اشکال کار کجاست ؟ کلّا نقد کنید این اعتقادشون رو :D

+ در مورد رئالیست های معروف هم اگر کسی میدونه خوشحال میشیم !!
فقط بگم که پست رو چهار نوشتم ؛ میپره هی !!

• لایک
امتیازات: N.M

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

و خداوند شکوفه و نووان را آفرید تا فقط با من مخالفت کنن :-" :rolleyes:
به خدا نه رئالیسم رو میشه نقد کرد نه ایده آلیسم رو :((...تو رو خدا اشکمو در نیارین دیگه :((...این دو تا روش های پایه ی فلسفه ان...
تو میتونی بگی مثلا استفاده از رئالیسم در جامعه شناسی این اشکالات رو داره و قابل نقده...
اما نمیتونی تو فلسفه نقدش کنی که...

سورئال چیه؟؟ :-?

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

سوررئالیسم فکر نمیکنم مثل ایده آلیسم و رئالیسم یه مکتب فلسفی محسوب شه.بیشتر یه مکتب هنری و ادبیه که از قید های منطقی پیروی نمیکنه.مفاهیم رو توی چاچوب واقعیت بیان نمیکنه.تخیل و امثالش رو دخیل میکنه تا منظورش رو برسونه.
+http://www.surrealism.org/

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

پست مدرنیسم رو میدونم به عنوان مکتب فلسفی هم به کار میره.
مدرنیسم خودش یه چیزهایی رو دربرمیگیره که پست مدرنیسم میشه فراتر از اون ها.
مشابهن اما یکی نیستن.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

آهان...یعنی میگی قالب و تفاوت میان"رئال و سورئال"مثل"مدرن و پست مدرن"هست اما لزوما پست مدرن ربطی به سورئال نداره...همینو میگی؟ :-"

بعد در مورد رئالیسم...مکبشون تاریخچه ای چیزی داره؟...من که به نظرم اینا هم مثل کمونیسم و فراماسون ریشه شون یه زمان خاص نبوده اما مثلا یه زمانی رسمی شده و ثبت شده...
همین جوریه؟ :-"
باو خب یه ذره اطلاعات بدین راجع بهش دیگه...
مثلا من به نظرم میاد باید بیشتر از ایده آلیسم توی هنر و سایر علوم انتزاعی استفاده بشه و از رئالیسم مثلا توی جامعه شناسی و علوم کاربردی...درسته؟! :-"

• لایک
امتیازات: dorna

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

آره ولی همونجور که مدرنیسم و ایدیالیسم مربوط هستن سورریالیسم هم به پست مدرنیسم مربوطه اما خب از نظر کاربر هم تا جایی که میدونم کاربرد سورریالیسم بیشتر به همون هنر و ادبیات محدود میشه.

• شروع کننده موضوع

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از پسرک محبت فروش :
و خداوند شکوفه و نووان را آفرید تا فقط با من مخالفت کنن :-" :rolleyes:
به خدا نه رئالیسم رو میشه نقد کرد نه ایده آلیسم رو :((...تو رو خدا اشکمو در نیارین دیگه :((...این دو تا روش های پایه ی فلسفه ان...
تو میتونی بگی مثلا استفاده از رئالیسم در جامعه شناسی این اشکالات رو داره و قابل نقده...
اما نمیتونی تو فلسفه نقدش کنی که...

سورئال چیه؟؟ :-?

آخه وقتی اندیشه هامون فرق داره باید وخالف باشیم!!! :-"

یه مقدار درسته چون این دو تا مکتب! پایه و اساس خیلی از مکتب ها هستن! و نقد اونا یعنی نقد کل زیرشاخه ها! ولی پوریا جان اینجا کلاس فلسفه ی دانشگاه سوربن یا آکسفورد نیست که این همه ریزبینانه نقد شه ما اون فرضیه ها رو بدون توجه به زیرشاخه سازی نقد میکنیم!

@درنا: بحث رئالسیمه هاااا!

خب بنده یه مقدار ادامه بدم!

در ادامه باید بگم از دیدگاه رئالیسم! عشق برابری با وجود انسان داره و تمامی احساسات از ما نیست! تمامی آنها برای خوشون وجودی جدا دارن! البته این تفکرات در رئالیست های قدیمی یا به اصطلاح رئالیست های افراطی هست!

stanly1

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب(قبلا)
شهر
شیراز-الان کیف(پایتخت اوکراین)
فیزیک کلاسیک و علوم منطبق بر اون(بطور کل،مربوط به جهان ماکروسکوپی) طبق رئالیسم بنا شدن.میدونیم که طبق این باور،یک جهان بیرونی واقعی وجود داره که ویژگی هاش معین و مستقل از ناظری هستن که اونارو میبینه.این اشیاء طبیعی،بیرون از ذهن ما وجود داشته که ویژگی های فیزیکی کاملا معینی مثل جرم،سرعت و....دارن.طبق این دیدگاه،نظریات ما فقط تلاشهایی برای توصیف اون اشیاء و تعیین ویژگی هاشونه؛اندازه گیری و درک ما از اونا وابسته به وجود خارجی اوناست.هم مشاهده گر و هم مشاهده شونده بخشی از جهانین که دارای جود عینیه و تمایز بینشون وجود نداره.هر مشاهده گری،مشاهده شونده رو یجور میبینه و ویژگی های مشاهده شونده هم مستقل از مشاهده گره.
اما فیزیک کوانتوم(در مقیاس میکروسکوپی) مخالف این موضوعه!(خصوصا تفسیر کپنهاگی) چون هر ذره نه مکان و نه سرعت مشخصی داره،مگه اینکه این مقادیر توسط مشاهده گر اندازه گیری شن.پس،اندازه گیری منجر به نتایج دقیقی نمیشه چون این مقادیر تنها تو زمان انداه گیری،این مقدارو داشتن. برخی اشیاء حتی وجود مستقلی هم ندارن و موجودیتشون تنها به واسطه عضوی از یک مجموعه بودن،موجودیت پیدا میکنه.
همچنین طبق تئوری جهان هولوگرافیک،دنیای چهاربعدی ما سایه ای روی مرز های یه فضا-زمان 5بعدیه و وضعیت جهانمون،مشابه یه ماهی توی تنگه!
رئالیست ها موفقیت نظریات علمی رو بخاطر وجود واقعیت بیرونی میدونن. اما باید توجه داشت که بسیاری ازنظریات علمی که موفقیتشون اثبات شده،بعدها با نظریات موفق دیگه ای بر اساس مفاهیم کاملا جدیدی از واقعیت بیرونی بنا شدن.
ضدرئالیست ها بین علوم تجربی و نظری تفاوت قائلن.معتقدن گرچه مشاهده و تجربه اهمیت داره،اما نظریات مببتنی بر اونها فقط یه ابزار مفیدن و حقایق عمیقتری در ارتباط با پدیده مشاهده شده در بر ندارن. بعضیاشون حتی میخواستن علمو فقط به چیزای قابل مشاهده محدود کنن و به همین دلیل تو قرن نوزدهم،ایده اتم رو قبول نداشتن.جورج برکلی تاجایی پیش رفت که چیزی جز ذهن و افکار درون اون وجود نداره.
دیوید هیوم هم معتقد بود اگه هیچ اساس منطقی ای برای باور به واقعیت عینی نداریم،مجبوریم طوری عمل کنیم که انگار وجود داره.

اما میشه با "رئالیسم وابسته به مدل" این مشکلاتو حل کرد! طبق این ایده،اگه مدلی با مشاهدات سازگار باشه دیگه این سوال که واقعیه یا نه بی معنی میشه.یه ماهی توی تنگ گرچه تصاویرو منحنی و ظاهرا غیر واقعی میبینه،اما میتونه طبق همون چارچوب مرجع،قوانین علمی کشف کنه!(هرچند سخت تر از ما.چون باید انحنارو تو محاسباتش دخیل کنه.)اگه دو مدل با مشاهده سازگار باشن،مثل تصویر ماهی توی تنگ و تصویر ما،نمیشه گفت کدوم یکی واقعی تره.میشه از هردو مدل تو شرایطی که بهتر عمل میکنن،استفاده کرد.
این دیدگاه حتی تو مدلای ذهنیمون برای درک دنیاهم معتبره!هیچ راهی برای حذف مشاهده گر از درک جهان(که از طریق پردازش حسی و روش تفکر و استدلال ایجاد میشه) وجود نداره.ما نظریاتمونو بر اساس مشاهدات بنا میکنیم،اما این مشاهدات مستقیم نیستن و تاحدی از طریق عدسی(ساختار تفسیری مغز ما) شکل گرفتن.سیگنالهای بینایی تو نوع تصویر دخالتی ندارن.اما نقطه کوری تو شبکیه وجود داره که در اونجا،عصب بینایی به شبکیه وصل میشه که باعث میشه اطلاعات خام فرستاده شده به مغز،تصویری مخدوش با یه سوراخ وسطش باشه.مغز این اطلاعاتو پردازش میکنه و با ترکیب ورودی های دوچشم،جاهای خالیو با فرض اینکه ویژگی های تصویری مکان های مجاور،مشابه و قابل جایگزینین،پر میکنه.مغز ارایه ای دوبعدی از اطلاعات شبکیه رو میخونه و از اون برداشتی 3 بعدی میکنه.به عبارتی،مغز "مدل سازی" میکنه.پس وقتی میگیم "من یه صندلی میبینم" ،منظور فقط اینه که از نور پاکنده شده به وسیله صندلی،برای ساخت تصویر یا مدلی ذهنی از صندلی استفاده کردیم.
مشکل دیگه ای که این دیدگاه حلش میکنه،معنی "وجود" هست.این سوال معروفیه که چطور میشه مطمئن بود وقتی از اتاقی که توش میزه خارج میشیم و دیگه اونو نمیبینیم،هنوزم وجود داره؟...طبق رئالیسم وابسته به مدل،میشه مدل داشت که با ترک اتاق،میز ناپدید بشه و با بازگشت،درست هموجا دوباره پدیدار بشه.اما این مدل استادانه نیست چون میشه پرسید در زمان بیرون رفتن از اتاق،مثلا در صورت ریزش سقف،چی پیش میاد؟ چطور میشه با این مدل این حقیقتو که بار دیگه با بازگشت به اتاق،میز بصورت شکسته زیر اوار ظاهر میشه یا نه،تصمیم گرفت؟ (چون گفتیم در صورت بازگشت،میز دقیقا به همون صورت قبلی ظاهر میشه.) پس میفهمیم کدلی که در اون میز درجای خودش مستقر میمونه ساده تره و با مشاهدات هم تطابق داره.(#رجوع به تیغ اوکام)
میدونیم که برخی ذرات مثل کوارک ها و الکترونها دیده نشدن.پس چطور میشه گفت واقعین؟
در جواب به این سوال باید گفت که اینها،بهترین مدل هایین که مشاهداتمون(مثلا ازمایش تامسون) رو توجیه میکنن!پس به وجودشون اعتقاد داریم!

# خلاصه ای از صفحات 40 تا 46 کتاب طرح بزرگ از استیون هاوکینگ که برای این مبحث به نظرم جالب اومدن!

stanly1

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب(قبلا)
شهر
شیراز-الان کیف(پایتخت اوکراین)

بله چنین چیزی کاملا امکان پذیره!
شما میتونید یک ایدئالیست معرفت شناسانه و رئالیست هستی شناختی باشید(مثل کانت).یعنی بگید جهانی در خارج وجود داره،اما ادراک ما از اون به همون شکل واقعیش نیست بلکه تاحدی ذهنیه.
خودِ من هم همین دیدگاهو دارم.

آخرین ویرایش:
بالا