• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کدام kiki است و کدام Buba ؟

• شروع کننده موضوع

bl0ker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
برنز المپیاد زیست سال 90
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست شناسی
سلام

اول با توجه به شکل پایین به این سوال در نظرسنجی پاسخ بدید تا بعدش توضیحاتم رو ارائه بدم. ممنان!

این دو شکل که در پایین می بینید. یکی از اونها اسمش kiki و یکی اسمش buba هست. بر اساس حدس و گمان بگید کدومش کدومه؟!

KikiandBou_9371564_4939742.png

• شروع کننده موضوع

bl0ker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
برنز المپیاد زیست سال 90
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست شناسی
پاسخ : کدام kiki است و کدام Buba ؟

پیش نوشت1: یه تاپیک و یه سری تاپیک های مشابه که بعدا کم کم می زنم در مورد موضوعات علوم اعصاب (نوروساینسه) و اینکه باهاش آشنا شید خالی از لطف نیست. هم برای شما هم برای کارای خودم!

پیش نوشت2 (نتایج نظرسنجی): نظرسنجی جدید گذاشتم، این نتایج قبلی:

کدام kiki و کدام buba اس؟

* چپی buba و راستی kiki است 8 (16%)
* چپی kiki و راستی buba است
42 (84%)

خب قول دادم بیام بگم چی شد که همچین اتفاقی افتاده. قبلش عذر می خوام اگه پستاتون پاک شد، اون موقع نظرسنجی باز بود و خیلی جالب نبود کسی که می خواد جواب بده، قبلش از نتایج تست چیزی بدونه. ; )

همونطور که می بینین 84% از این 50 نفر که شرکت کردن به کیکی بودن اون شکل خاردار و بوبا بودن اون شی پنبه مانند رای دادن. (یاد رای دادن به جمهوری اسلامی افتادم!) البته من واقعا انتظار اینو نداشتم، یعنی درواقع انتظار یه آمار در حد 99% رو برای این گروه داشتم!! شخصا یه آزمایش لحظه ایش رو دیدم که از یه گروه 200 - 300 نفری فقط سه چهار نفر متفاوت فکر می کردن.

من خودم هم این تست رو از 10 - 12 نفر خارج از سایت گرفتم و همه بلااستثنا گفتن کیکی اونه که دندونه های تیز داره. این قضیه یه نکته جالب داره و اون این که خیلی ها این امر رو طبیعی می دونن! همچین آماری رو می زاری جلوشون و البته با اینکه تعجب می کنن آخرش خیلی راحت می گن که: خب این که طبیعیه، کلمه kiki صداش تیز و محکمه و با شکل دندونه دار تناسب بیشتری داره. و بوبا هم شاید ما رو یاد بالباپاپا می اندازه!

اما می دونین چیه؟! این اصلا هم طبیعی نیس .. همیشه توی داستان های کاراگاهی، یه کاراگاه زیرک رو با دقتش به چیزایی نمایش می دن که از نظر بقیه خیلی معمولیه و اما برای یه کاراگاه شکاک نه. و این رو می شه یه مشابهت با کاری گرفت که پژوهشگران علوم اعصاب انجام می دن و طبیعی ترین پدیده ها رو زیر علامت سوال (؟) می برن.

خب برگردیم به اصل موضوع. حالا اینجا پژوهشگرا به چه چیزی دقت کردن؟ خیلی وقت پیش ها فردی به نام فرانسیس گالتون (پسر عموی چارلز داروین) این پدیده رو به طور اتفاقی کشف کرد و اسمش رو "هم حسی" یا "سینستزیا" (بر وزن آناستازیا!) گذاشت. اما خب به دلایل روانشناختی ساده قانع شد. یعنی دلایلی مثل همون که kiki یه کلمه تیز هس. اما اخیرا کارای زیادی روش شده و من فقط برای آشنایی یکم ازشون می گم:

مواردی از هم حسی دیده شده که درک فرد از هم حسی بین دوتا پدیده پاشو فراتر از یه حس گذاشته و تبدیل به یه تجربه حسی واقعی شده. مثلا اعداد رو کاملا به صورت رنگی می دیده. این حس در ما هم به طور ضعیف تر هست. گفته میشه که مثلا عدد 8 بیشتر به شکل بنفش یا سبز حس می شه و یا F سبز فسفریه و ضمنا در تست های استاندارد آماری مشخص شده که هم حسی در بین شاعرین و نویسندگان هشت برابر بیشتر از مردم عادی پیش میاد.

خب ماهیت عصب شناختی ...

بخش هایی از مغز هست که به طور مستقل در درک یه پدیده نقش داره. مثلا درک رنگ ها و درک اعداد .. و دقیقا در این مورد دو قسمتی که رنگ ها و اعداد رو درک می کنن تا حدودی روی هم افتاده و وقتی این یکی تحریک میشه، باعث میشه اون یکی هم فعال شه و ما هم زمان درکی از دوتاش به هم بزنیم که میشه هم حسی.

اما می دونین قسمت جالبش کجاست؟! اونجا که هم حسی رو میشه به پدیده ای مثل خلاقیت تعمیم داد. به اینکه ماهیت خلاقیت در ذهن چیه؟ چرا از یه فکر یه ایده به ذهن ما میاد؟ و چطور این اتفاق در مغز می افته و چطور میشه با دارو ها، مهندسی ژنتیک و .. کنترلش کرد ... البته هیچکدوم از این کشفیات هنوز بطور واقعی اتفاق نیفتاده و فقط در حد یه سری تئوری و نتایج آزمایشگاهی کوچیکه

اما پژوهشی که اخیرا انجام شده توسط راماچاندران، نشون داده افرادی که اصلا درک استعاری ندارن، بخشی از مغزشون به نام جایروس فیوزفرم دچار آسیب دیدگی مادرزادی یا اکتسابی شده. یعنی اگه بهشون بگی "آبشار طلایی از زیر کلاهش پیدا بود" نمی فهمه منظورت موهاشه! فکر می کنه یه آبشار طلایی هس واقعا :D

و این جایروس در اتصال با جایروس دیگه ای به نام انگولار جایروسـ ه که مثل جهارراهی می مونه بین مراکز حس بینایی، شنوایی و لامسه که اندازه اش در انسان ها به نسبت بقیه پستانداران تا هشت برابر بزرگ شده. برای همین بود که این آقای راماچاندران الان ایده اش رفته به سمت اینکه خلاقیت و هوشمندی انسان ها در ربط دادن قضایا به هم در همین طرفای آنگولار جایروس اتفاق می افته.

پیش بینی می کنم گسترش این کشفیات بعدها در آینده می تونه تاثیرات زیادی در کسب و کار طراحی و تبلیغات بزاره و شاید در تجارت لباس و مد و این صبتا!

پ.ن1: اونایی که برعکس این جواب دادن نگران نباشن! این یه تست آماری استاندارد محسوب نمیشد. ; )

پ.ن2: حالا ازتون می خوام باز از تخیلتون استفاده کنین و با فرض اینکه kiki شکل دندونه دار و buba اون یکی دوستشه (!)، ببینید که کدوم رنگ ها بیشتر به کدوم یکی از اینا میاد؟! حتما دوباره به شکل ها نگاه کنین و سعی کنین رنگ ها رو در اونها جا بدین و ببینین کدوم رنگ بهش نزدیک تره.

Madmazel Fairy Tale

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـ/̵͇̿̿/'̿'̿̿̿ ̿ ̿̿ ½
شهر
Minsk
دانشگاه
BSMU
رشته دانشگاه
پزشکی

من این چیزا رو میخونم سکته میکنم از شوق /m\ خیلی باحال بود خیلییییییی مخصوصاً آبشــار ! :)) فک کنم این کسایی که درکی از کنایه و آرایه ندارن یه مورد خفیف همچین چیزی محسوب بشن نه ؟

+ برات ;;)

چیزه ، نظرسنجی که قابل نظر دادن نیس

• شروع کننده موضوع

bl0ker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
برنز المپیاد زیست سال 90
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست شناسی

خوشحالم! البته قضیه خیلی پیچیده تره این حرفاس. در مورد کنایه و ... ساده انگاریه که بگیم مثلا اگه فلانی نمره ادبیاتش 20 شده یعنی خیلی انوگله (!) یا اگه صفر شده مرگ مغزیه دیگه! یعنی فاکتورهای زیاد و کنترل نشده ای هس که ممکنه باعث شه یه نفر تو یه قضیه درک استعاری به هم نزنه و ذهنش جهت دهی نشه. و توی این بررسی ها هم میان دو طرف طیف رو نگاه می کنن تا اختلافات قابل ملاحضه تر باشه. مثلا طرف انگولار جایروسش جر خورده از وسط بعد می بینن کلا حالیش نمیشه آبشار طلایی چیه اصن.

نظرسنجی الان قفله! تا این مدیرا بیان بازش کنن :-w

Madmazel Fairy Tale

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـ/̵͇̿̿/'̿'̿̿̿ ̿ ̿̿ ½
شهر
Minsk
دانشگاه
BSMU
رشته دانشگاه
پزشکی

کلاً ریشه عصب شناسیش باید یه جا همون بغلا باشه !

Behnoosh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan1
شهر
Mashhad
مدال المپیاد
fizik. nesfe vel krdm
دانشگاه
University of Tehran
رشته دانشگاه
Material science and Metallurgy engineering

من واقعا اون آبشار طلایی رو اولش نفهمیدم.
buba هم به نظرم تیغیه بود چون صداش شبیه انفجاره(بوم).
الان باید برم تیمارستان فک کنم

• شروع کننده موضوع

bl0ker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
برنز المپیاد زیست سال 90
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست شناسی

بازم عذر می خوام که دوباره تاپیک قفل شد. برای این بود که نظرسنجی به فنا نره!

خب این نتایج نظرسنجی اول:

کدام kiki و کدام buba اس؟

* چپی buba و راستی kiki است 8 (16%)
* چپی kiki و راستی buba است 42 (84%)

اینم دومی:

فکر می کنید کدامیک کدام است؟ (با فرض اینکه kiki شکل دندانه دار و buba شکل پنبه ماننده است)

kiki مشکی و buba سفید است. 45 (68.2%)
buba مشکی و kiki سفید است. 21 (31.8%)

می بینید که نتایج مشابه نیست و توی نظرسنجی اولی اختلافات معنادار تری رو بین دو گروه می بینیم. حالا به نظرتون هم از نظر روانشناختی و هم از نظر عصب شناختی (بر اساس توضیحاتی که توی پست قبل دادم) چطور میشه این تفاوت رو توجیه کرد؟

بد نیست اینکه چی شد کدوم گزینه رو انتخاب کردید رو هم بگید. البته در این زمینه خیلی شلوغش نکنین. بیشتر روی نظرتون در مورد سوال بالا تاکید کردم و بیشتر روی بخش عصب شناختی اش، با اینکه شما عصب شناس نیستید! اما خب گوگل و ویکی پدیا که هستن! So ؟

seulfille

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس

مواردی از هم حسی دیده شده که درک فرد از هم حسی بین دوتا پدیده پاشو فراتر از یه حس گذاشته و تبدیل به یه تجربه حسی واقعی شده. مثلا اعداد رو کاملا به صورت رنگی می دیده. این حس در ما هم به طور ضعیف تر هست. گفته میشه که مثلا عدد 8 بیشتر به شکل بنفش یا سبز حس می شه و یا F سبز فسفریه...

خب بر پایه ی متن بالا میشه گفت شاید تو ذهن بعضیها buba رنگ سیاه وkiki رنگ سفید رو تداعی میکرده یا بلعکس...من شخصا به نظرم چون buba برای من یاد آور black بود سیاه بیشتر بهش میومد ... و kiki هم نمیدونم چرا اما سفیدی رو بیشتر به یادم می آورد شاید چون ساختار نوشتاریش تا حدودی شبیه white هست...
پ.ن:مخم انگلیسی کار میکنه!

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان - فرزانگان ناحیه یک
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه

نمیدونم اصلا حرفم معنا داره یا نه...من فک میکنم کیکی مشکی هستش،یه حسی ینو بهم میگه...بخاطر لبه های تیز و دندونه هاش...و از طرفی فک کردم که بوبا بخاطر لبه های ملایمش میتونه سفید باشه...(عجیب غریبِ نظرم اصلاً :-")اینو براساس احساسم نسبت به رنگا گفتم!
خوب تصور من این بود... ;;) :-"

amirali.a

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 3
شهر
تهران
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

منم فک می کنم kiki قرمزه ولی خوب این جا فقط مشکی یا سفید بود :-??
kiki سیاهه چون لبه های تیزش یاد آور دعوا و خشونت برا من
و buba هم شکلش آرومه به نظرم می رسه پس سفیده :D :-??

zahra.kh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان 1
شهر
همدان

bubaمنو یاده ابر و پنبه می اندازه بخاطر همین تصور میکم هر چیزی که شکلی تو اون مایه ها داره باید سفید باشه!!!!!!!!1
kiki یاد چیزای تیز و برنده می اندازه و شاید اسمش یاد تفنگ :D!!!!!!!!!!!!بخاطر همین مشکیه و حوادث بد می افته بعدشون!!!!!!!! :D

mh.darya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی معدن

kiki چون اسم و ظاهر خشنی داره به نظر من با سیاهی و پلیدی بیشتر جور درمیاد،
buba هم به خاطر ظاهر اروم ترش حس من برای رنگش سفیده.
:)

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

من buba رو به خاطر شکلش یاد لکه‌های روی لباس که تیره هستن افتادم و kiki هم یاد ستاره که رنگ روشن داره افتادم!

Madridista

کاربر فعال

اگر نخوام به اینکه kiki رو اون دندونه داره در نظر گرفته بودم، و فقط با توجه به 2تا اسم (kiki و buba) رنگها رو انتخاب کنم، kiki رو سفید میپندارم.

اما اگه با توجه به 2شکل بخوام جواب بدم، اون راستیه که یک شکل خمیده بسته هست توی ذهنم سفید تداعی میشه که من buba در نظر گرفته بودمش،

الان دچار پارادوکس ذهنی شدم!

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

بوبا ظاهرش مثل این ابرای پنبه ایه ولی کیکی مثل باران زا
به همین دلیل
ولی اسمشون واسه منم کیکی سیاه نیست

• لایک
امتیازات: n.a

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

من هیچ استدلال و منطق خاصی برای انتخابام نداشتم :D
buba رو سفید و گرد در نظر گرفتم چون bubaدقیقا سفید و گرده و kiki به نظرم بی شک یه جسم تیز و احتمالا قهوه ای یا مشکیه!
یاد چیز خاصی هم نیفتادم :-?

mahdad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید ستاری(یا بقولی "شهید هوابرد")

بنظرم bubaباید مشکی باشه و kikiهم سفید.
بنظرم بوبا من رو یاد شب میندازه.وقتی که هوا داره تاریک میشه آروم آروم تاریک میشه ولی وقتی تاریک شد دیگه همه جا تاریکه و ینظرم این خصوصیات توی بوبا هست چون مانند کیکی تیز نیست که سریع و با سرعت همه جا پخش بشه.و بنظرم کیکی سفید هستش مثل رعد وبرق یا جرقع ویا حتی فلش دوربین های عکاسی،با سرعت سرسام آور و سریع پخش میشه و اگر هم کمی چشماتون رو ببندین متوحه شعاع های همراه با تلالو اون میشید.

-elham-

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
هرمزگان

بنظرم بوبا سفیده چونکه شخصیتش خل بنظر میاد و یکمم به ابر سفید شباهت داره و معمولا این چیزا سفیدن کلا به چیزای سفید بیشتر میخوره.
کی کی هم برا این مشکیه چونکه یکم وحشتناکتر و خشن تر بنظر میاد به خاطر تیزی هایی که داره.

lof

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
دانشگاه
پلى تكنيك تهران
رشته دانشگاه
مهندسى معدن

Bub مثه لكه هاي نفت و روغن توي كارتوناست :D

Kiki هم مثه انفجار نور (!!) در نظر گرفتم كه نوراني شده :-"

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از β ßlôкег :
می بینید که نتایج مشابه نیست و توی نظرسنجی اولی اختلافات معنادار تری رو بین دو گروه می بینیم. حالا به نظرتون هم از نظر روانشناختی و هم از نظر عصب شناختی (بر اساس توضیحاتی که توی پست قبل دادم) چطور میشه این تفاوت رو توجیه کرد؟

بد نیست اینکه چی شد کدوم گزینه رو انتخاب کردید رو هم بگید. البته در این زمینه خیلی شلوغش نکنین. بیشتر روی نظرتون در مورد سوال بالا تاکید کردم و بیشتر روی بخش عصب شناختی اش، با اینکه شما عصب شناس نیستید! اما خب گوگل و ویکی پدیا که هستن! So ؟
خب من هیچ اطلاعاتی ندارم اما با توجه به اون پست قبلیت ؛
توی همون قضیه ی هم حسی گفتی که ؛
مثلا وقتی درک اعدادمون تحریک میشه ، درک رنگمونم فعال میشه.
خب اینجا هم هرکی این شکلارو دیده ،
احتمالا اون قسمت درک رنگش هم تحریک شده.
بعد افراد مختلف نظراشون متفاوت بود
چون میشه گفت تجربه های حسی شون متفاوت بود. نه ؟ :-?
یعنی بستگی داشت هرکی یاد چی بیفته
فرقش با دفعه ی قبل این بود که اون دفعه
اکثریت دفعه ی اولشون بود که کلمه های " Kiki " و " Buba " رو میشنیدن! این شکلارم دفعه اول بود که میدیدن! بعد تقریبا همه یه نظر داشتن
اما این دفعه ما رنگ ها رو قبلا دیدیم
یه ذهنیتی داریم.
نه ؟! :D
نمیدونم ؛ خیلی علم سختیه :-"
من خودم به نظرم kiki مشکی بود اون یکی هم سفید ؛
چون Kiki کلا خشن و ایناست. اون یکی ملایمه.
یاد چیزیم نیفتادم :D

من خیلی خوشم اومده از این :D

بالا