• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تاثیر تکرار شنیدن آهنگ روی لذت بردن از آن!

• شروع کننده موضوع

behrazv

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی
خب احتمالا اسم تاپیک تا حدی پیچیده به نظر می رسه، ولی در کل موضوعش خیلی ساده ست.

شما رو نمی دونم، ولی من خودم این طوریم که نسبت به تعداد دفعاتی که به یه آهنگ گوش میدم میزان علاقه م بهش کم و زیاد میشه.

مثلا حتی یکی دو بار اتفاق افتاده که یه آهنگ رو یه بار گوش میدم، خیلی به نظرم قشنگ نمیاد (نه این که بدم بیاد، ولی به نظرم نمی رسه چیز خاصی داره). ولی بار دوم (خودشم بار دوم ها! نه سوم چهارم اینا!!) به نظرم میاد از بهترین آهنگاییه که تا حالا شنیده م! یه نمونه آهنگ که همین اتفاق براش افتاد "ای ساربان" محسن نامجو بود!

بر عکسش هم که مسلما هست. وقتی یه آهنگی رو خیلی دوست دارم، بعد از یه مدت که چند بار بهش گوش می دم کم کم عادی میشه و علاقه م کم تر می شه! البته یه چنین چیزی رو احتمالا در موارد دیگری توی زندگی هم میشه دید، ولی در مورد آهنگ خیلی واضحه و اون قدر تدریجی نیست!

خلاصه که هر دو تای اینا (هم کم شدن و هم زیاد شدن علاقه صرفا به علت تکرار شنیدن) به نظرم جالب می رسن. خواستم ببینم نظر بقیه چیه.

:)

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .
پاسخ : تاثیر تکرار شنیدن آهنگ روی لذت بردن از آن!

خب بنظرم هرچی به یه آهنگ تعداد دفعات بیشتری گوش میدیم؛ازش زده میشیم...یعنی ازش سیر میشیم... .
ولی تا یه حدودی تکرار آهنگ برای اینکه قشنگ درکش کنیم لازمه... .

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

آهنگ ها با ریتم کند رو از اول دوست دارم ولی ریتم های تند رو بعد دوبار گوش دادن خوشم میاد..کلا ریتم تند زود تر هم ادمو زده میکنه.

Crixalis

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تهران
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

یه سری آهنگا جورین که آدم اصلا ازشون زده نمیشه...به نظرم بیشتر آهنگای متالیکا اینجوریه :D
البته قدیمیاش... :-"
ولی خوب آره من هم یه آهنگ رو بیشتر از 10 - 15 بار گوش بدم زده میشم ازش (;

• لایک
امتیازات: Dizzy

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

مثل یه ظرف میمونه به نظرم...تا یه حدی پر نشده هنوز...
مثلا من یه رپ که گوش میدم طول میکشه تا معانی و تفاسیر مختلف از تو تکستش در بیارم...واسه همین تا وقتی که مفاهیم رو کامل پیدا کنم برام خیلی جذابه...ولی بعدش...مثلا من الان دیگه ذره ای از"سکوت"بهرام که تابستون نصف پستای حرف بزنم بودن :-"خوشم نمیاد شاید :(
ولی بعضی هم هستن که اصلا ربطی به زیاد گوشیدن نداره...
ولی بازم از یه حدی بگذره ظرف پر میشه و اگه هم خالی نشه با زیاد گوشیدن پرتر هم نمیشه خب :)

جکی:)

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
تهران
دانشگاه
شیراز :د
رشته دانشگاه
دندون پزشکی :د

من خودم ب شخصه وقتی‌ از یه آهنگی خوشم میاد اینقدر هی پشت سر هم‌ گوش میدم بهش ک بعده یه مدت ازش بدم میاد و دیگه نمیتونم بهش گوش بدم ولی‌ ممکن بعده یه مدت دوباره بشنومش خوشم بیاد ازش! :)
ولی‌ بر عکسش خیلی‌ خیلی‌ کم اتفاق میفته! :-?

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از جکی:) :
من خودم ب شخصه وقتی‌ از یه آهنگی خوشم میاد اینقدر هی پشت سر هم‌ گوش میدم بهش ک بعده یه مدت ازش بدم میاد و دیگه نمیتونم بهش گوش بدم ولی‌ ممکن بعده یه مدت دوباره بشنومش خوشم بیاد ازش! :)
ولی‌ بر عکسش خیلی‌ خیلی‌ کم اتفاق میفته! :-?
عکسش یعنی چی؟

behradv

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه حلّی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی

به نقل از M A S U M E :
عکسش یعنی چی؟

فکر کنم عکسش یعنی از یه آهنگی که بدمون میاد، بعد از چند بار پشت سر هم گوش دادن ازش خوشمون بیاد...! آره به نظر من هم بعیده این اتفاق بیفته! البته اگه "بدمون" بیاد. ولی برای من شده که از یه آهنگ بار اول یا دوم برام معمولی بود (بدم نیموده بود، ولی خیلی هم عالی نبود)، ولی بعدش مثلا بار سوم اینا بیشتر خوشم اومده...

ولی فکر کنم تو این که تو یه روز 10 بار به یه آهنگ گوش بدی، هر چه قدر هم آهنگه زیبا باشه ازش زده می شی، شکی نیست...!

hamid-GM

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز

یه سری ها آهنگ گوش میدن که فقط آهنگ گوش داده باشن و هیچ هدف خاصی از آهنگ گوش دادن دنبال نمیکنن .. مثلا هدفون میذارن تو گوششون و درس میخونن (من به شخصه هیچوقت این آدما رو درک نکردم!).. واسه این آدما موزیک فقط یعنی سرگرمی.. و هر چی گیرشون بیاد گوش میدن و ممکنه عاشق یه آهنگی هم بشن .. دو سه بار پشت سر هم که گوشش بدن ازش سیر میشن..
اما یه دسته دیگه هستن که با موزیک زندگی میکنن.. منظورم اینه که وقتی موزیک گوش میدن فقط به فکر اون موزیک هستند.. من خودم وقتی آهنگ گوش میدم دیگه روی هیچ چیز دیگه ای نمیتونم متمرکز بشم.. و برای این دسته از آدما موزیک یه معنی فراتر از "لذت بردن" داره..
نمیدونم تا حالا دقت کردین مثلا وقتی میرین استخر یه سری ها میان فقط واسه اینکه یک ساعت "آب بازی" کنن و میرن و یه لذت کوتاه مدت میبرن.. اما بعضی ها میان شنا کردن یاد میگیرن.. و این آدما قائدتا یه جور دیگه لذت میبرن..
در واقع میخوام بگم که "لذت بردن" ها با هم فرق میکنه..
و من خودم شدید معتقدم که هیچکس با یه بار شنیدن یه موزیک , عاشق اون موزیک نمیشه.. من خودم آلبوم جدید dream theater که اومد بار اول که همه تراک هاش رو گوش دادم پیش خودم گفتم مضخرف ترین آلبومشونه... اما بعد از این که هر تراک رو سه چهار مرتبه گوش دادم متوجه شدم خفن ترین آلبومشون بوده..
خلاصه به نظرم اول مشخص کنید تو کدوم دسته از این دو گروه که گفتم جا دارین...
بعد "تکرار" واسه هر گروه به صورت جداگانه تعریف میشه.. :-?

hamid-GM

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز

به نقل از بهراد :
ولی فکر کنم تو این که تو یه روز 10 بار به یه آهنگ گوش بدی، هر چه قدر هم آهنگه زیبا باشه ازش زده می شی، شکی نیست...!
میگم شما بهتره یه سری به www.last.fm بزنی .. 10 بار که سهله بعضی از دوستان اونجا روزی 100 بار هم یه موزیک رو گوش میدن..
یه بابایی چند روز پیش اونجا دیدم Comfortably Numb رو حدود 5000 باری گوش داده بود.. :-"

Niloofar sharafi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
-
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
ریاضیات و کاربرد ها

من خودم به شخصه خیلی میشه که یه آهنگو زیاد گوش بدم . اصولا من سخت از یه آهنگ خوشم میاد ولی وقتی خوشم میاد خیلی گوشش می دم . خیلی از آهنگا رو هم به خاطر رویا هایی که تو ذهنم به وجود میارن دوس دارم .
من روزی تقریبا دو ساعت تو راه خونه تا مدرسه و مدرسه تا خونه هستم . و تمامش رو معمولا آهنگ گوش می دم . الآن دو سه هفته س که این جوری نیست ، ولی پیش تر این جوری بود که می ذاشتم آهنگه هی از اول تکرار شه . بعد فرض کن آهنگه حدود 5 دقیقه بود مثلا ، منم گاهی یادم می رفت عوضش کنم یا هنوز رویاش رو دوست داشتم ، در نتیجه من تقریبا 24 بار تو یه روز اون آهنگ رو گوش می کردم .
گاهی هم چند روز متوالی تکرار می شد .
من کلی خیلی به آهنگ معتادم . گاهی که حواسم نیست و هندزفری تو گوشم نیست ، دستمو می برم طرف گوشم تا جا به جاش کنم ، بعد می فهمم که اصلا آهنگ گوش نمی دادم . یعنی وقتی آهنگ گوش نمی دم هم تو ذهنم یه آهنگی هست معمولا .
به معنی آهنگا خیلی فک می کنم ، ریتمشونم ولی ممکنه دوس بدارم فقط .
آهنگایی بودن که اولش ازشون خیلی بدم بیاد ، بعد خوشم بیاد ، ولی اونا بهترین آهنگایی که گوش دادم نشدن .
آهنگایی که به نظرم بی نظیر میان رو گاهی سعی می کنم کم گوش بدم که برام تکراری نشن و هر بار ازشون لذت اول رو ببرم .
موقع درس خوندم گاهی میشه آهنگ گوش بدم ، موقع حل سوالای جبر و هندسه و فیزیک و شیمی معمولا ، بقیه چیزا فکر میخواد و همه ش رو کاغذ نیست ، واسه همین نمیشه .

h.f

جــــــــــــلاد لـــــاغر :>
نام مرکز سمپاد
F1 TEH
شهر
چه فرقی میکنه کجای دنیام
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید بهشتی

آره برای من اینجوری زیاد اتفاق افتاده مثلن آهنگ some one like u -Adele اولین بار که گوش دادم اصن خوشم نیومد ولی برای دومین بار عاشقش شدم :)

anahita96

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
نقره ى شيمى
دانشگاه
علوم پزشكى تهران
رشته دانشگاه
پزشكى

در کل وقتی که یه آهنگ رو برای بار اول گوش میدم به معنیش فک میکنم و اگه قشنگ باشه خیلی خوشم میاد و دوس دارم روزی چندبار اونو گوش کنم ولی این باعث میشه بعد از یه مدت ازش زده شم. ولی ممکنه بعدها دوباره گوش بدم و خوشم بیاد
ولی بعضی آهنگا هستن که ممکنه در کل دوسشون نداشته باشم ولی تو یه زمان به خصوص حس درونیمُ بیان کنه و مثل یه جور همدردی باشه برام که این باعث میشه برای یه مدت اونو گوش کنم و ازش خوشم بیاد

• شروع کننده موضوع

behrazv

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی

اونایی که موافقن آهنگ بعد از این که یه مدت بهش گوش می دیم تکراری می شه و قدر دفعه های اول ازش خوشمون نمیاد: شده مثل آناهیتا که این بالا گفت یه مدت گوش ندین به این آهنگ ولی بعد از یه مدت بشنوین و خیلی ازش لذت ببرین؟
من که درسته ممکنه واقعا خوشم بیاد، ولی به نظرم باز به اون دفعه دوم (همون طور که قبلا گفتم، بعضا دفعه اول خیلی خوشم نمیاد، ولی دفعه دوم استثنائیه! h.f هم به این مورد اشاره کردن! ) نمی رسه!

sepehr.s

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز دوره چهارم المپیاد نانو

منم دقیقا اینجوریم ... یه البوم داشتم دوسش داشتم ولی معمولی ... بعد جند ترک رو گوش دادم .. دیدم اینا عالین ! و الان عاشقشون شدم !

یا مثلا یه موزیک رو اول گوش می دم فقط خوشم میاد ... ولی الان که خیلی بیشتر گوشش دادم واقعا روانی شم !

دو تا مثال زدم که بگم ۱۰۰٪ موافق این قضیه ام !

pucy cat

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 4
شهر
تهــران

من يه اهنگايي مثه اهنگاي تهي هرچي گوش ميدم حس خاصي پيدانميکنم بهش
يه اهنگايي مثه کيت پري و ادام لمبرت هرچي ميگوشم علاقم شديد ترميشه
يه وقتاييم مثه اهنگاي پاپ بيخود مثه رضايا هرچي بيشتر گوش ميدم تنفرم بيشترميشه ازش:D

requiem

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

به نظرم این که یه آهنگی رو بتونی زیاد گوش کنی یا نه به خود آهنگ بستگی داره
مثلا برای من هیچ وقت سمفونی نهم بتهوون تکراری نمیشه یا مثلا آهنگای pink floyd ولی آهنگایی مثل آهنگای شادمهر خیلی زود دلمو میزنه
البته این نظر منه
همینو برای فیلم ها هم احساس میکنم مثلا بعضی فیلمارو هرچی بیشتر نگاه میکنی بیشتر می فهمی که شاهکارن و تو هر بار نگاه کردن یه چیزی از توش در میاری ولی بعضی فیلما یه بار دیدنشون کافیه!

Bahar.no

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4
شهر
طهران

آهنگايي ك از اول ازشون خوشم مياد ، هر چي بيشتر گوش كنم علاقه ام عميق تر ميشه
اما گاهي هم ميشه آهنگي ك ازش بدم مياد، بعد از دو يا سه بار گوشيدن واسم جذاب ميشه

mh.mostafavi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
کرمان
مدال المپیاد
چقدر اسمش برام آشناست
دانشگاه
باهنر
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از نیـلوفر :
من خودم به شخصه خیلی میشه که یه آهنگو زیاد گوش بدم . اصولا من سخت از یه آهنگ خوشم میاد ولی وقتی خوشم میاد خیلی گوشش می دم . خیلی از آهنگا رو هم به خاطر رویا هایی که تو ذهنم به وجود میارن دوس دارم .
من روزی تقریبا دو ساعت تو راه خونه تا مدرسه و مدرسه تا خونه هستم . و تمامش رو معمولا آهنگ گوش می دم . الآن دو سه هفته س که این جوری نیست ، ولی پیش تر این جوری بود که می ذاشتم آهنگه هی از اول تکرار شه . بعد فرض کن آهنگه حدود 5 دقیقه بود مثلا ، منم گاهی یادم می رفت عوضش کنم یا هنوز رویاش رو دوست داشتم ، در نتیجه من تقریبا 24 بار تو یه روز اون آهنگ رو گوش می کردم .
گاهی هم چند روز متوالی تکرار می شد .
من کلی خیلی به آهنگ معتادم . گاهی که حواسم نیست و هندزفری تو گوشم نیست ، دستمو می برم طرف گوشم تا جا به جاش کنم ، بعد می فهمم که اصلا آهنگ گوش نمی دادم . یعنی وقتی آهنگ گوش نمی دم هم تو ذهنم یه آهنگی هست معمولا .
به معنی آهنگا خیلی فک می کنم ، ریتمشونم ولی ممکنه دوس بدارم فقط .
آهنگایی بودن که اولش ازشون خیلی بدم بیاد ، بعد خوشم بیاد ، ولی اونا بهترین آهنگایی که گوش دادم نشدن .
آهنگایی که به نظرم بی نظیر میان رو گاهی سعی می کنم کم گوش بدم که برام تکراری نشن و هر بار ازشون لذت اول رو ببرم .
موقع درس خوندم گاهی میشه آهنگ گوش بدم ، موقع حل سوالای جبر و هندسه و فیزیک و شیمی معمولا ، بقیه چیزا فکر میخواد و همه ش رو کاغذ نیست ، واسه همین نمیشه .
خیلی کامل و خوب توضیح دادی قشنگ گفتی

mh.mostafavi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
کرمان
مدال المپیاد
چقدر اسمش برام آشناست
دانشگاه
باهنر
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

اول سلام (تو پست قبلی یادم رفت)

همون جور که نیلوفر گفت منم وقتی آهنگ گوش میدم میرم تو رویا
و واقعا با موسیقی زندگی می کنم
و نمی دونم الان حمید من رو تو کدوم دسته قرار میده ولی حمید نمیشه بری تو برکه ی آب که شنا یاد بگیری
بعضی آهنگ ها قشنگن ولی بی هدف ساخته می شن(نظر شخصیمه نگی دوباره جمله ی فلسفی گفتم)قشنگیشون بابته ریتم و آهنگه ولی بی هدفه بی معنی
که شایدم بدونید منظورم چه آهنگ هاییه
بعدم دو بار سه بار اصلا صد بار میری استخر شنا یاد بگیری دیگه صدویکمین بار میخوای چی یاد بگیری؟
پس بعضی آهنگ ها رو برای مدت خاصی میشه بادقت گوش داد بعدش دیگه آهنگ رو حفظی نیاز به این کارا نیست

ولی من در کل آهنگی که ازش خوشم میاد رو اینقد گوش میدم تا حفظش شم بعد همراه آهنگ میخونم بعدم تنهایی . و این کار تا زمانی ادامه داره که اون آهنگ بتونه من رو ببره تو رویاهام
دیگه بعد از مدتی اون آهنگ رو میذارم کنار
اما در جوابه سوال بهراز بگم که آره واقعا برام پیش اومده حتی لذتش از دفعه ی اولم بیشتر بوده

بالا