• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مختلط شدن مدارس در ایران

• شروع کننده موضوع h.f
  • تاریخ شروع

نظرتون در رابطه با مختلط بودن مدارس در ایران چیه ؟

• مختلط باشه

رای‌ها: 211 34.9%
  • جدا باشه

رای‌ها: 151 25.0%
  • هم مختلط و هم جدا

رای‌ها: 243 40.2%

• رای‌دهندگان
    605

ســایــنـا

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قوچان
دانشگاه
شریف ایـــــــــــــشاا...
رشته دانشگاه
برنامه نویسی(ایشاا...)
پاسخ : مختلط شدن مدارس در ایران

به نقل از arvin.a :
فرهنگ سازی :Dدانشگاه رو نتونستن فرهنگ سازی کنن چه برسه به مدارس :D
خب بخاطر این جو سازی غلط دانشگاه اینطوری شده دیگ
اگه فرهنگ سازی بشه که بازم فک نکنم بتونیم درستش کنیم دیگه دانشگاه اینجوری نمیمونه

PlusME

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HeLLi 1
شهر
KerMan
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

ایران جنبشو نداره !!
بس ... [-(

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از PlusME :
ایران جنبشو نداره !!
بس ... [-(
سفسطه هست!!! :|
چرا جنبشو نداره ؟ دلیل؟ منطق؟ :D

به نقل از arvin.a :
فرهنگ سازی :Dدانشگاه رو نتونستن فرهنگ سازی کنن چه برسه به مدارس :D
اتفاقاً برعکس در دانشگاه نمیشه فرهنگ سازی کرد ولی در مدارس میشه!!!
چون توی سن 18 به بالا تقریبا خیلی سخت میشه عقاید و دیدگاه ها رو عوض کرد!!! اما توی سن های پایین خیلی راحت تر میشه! :)

PlusME

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HeLLi 1
شهر
KerMan
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از پرنیـرا :
سفسطه هست!!! :|
چرا جنبشو نداره ؟ دلیل؟ منطق؟ :D
اتفاقاً برعکس در دانشگاه نمیشه فرهنگ سازی کرد ولی در مدارس میشه!!!
چون توی سن 18 به بالا تقریبا خیلی سخت میشه عقاید و دیدگاه ها رو عوض کرد!!! اما توی سن های پایین خیلی راحت تر میشه! :)
ببینین دوستای خوبم !
اگه شما الان دارید بهش فکر میکنید من یه ساله دارم واقعا دنبال یه طرح عملی میگردم !
اما نتیجه چیزی نبود جز اینکه چون تو این سالا اینجوری نبوده پتانسیل این کار بین دانش آموزان ایرانی نیست !
در ضمن توصیه میکنم شما خودت و سمپادی ها رو نبین ! جامعه خیلی با چیزی ما فکر میکنیم فرق داره !
و مسلما کنترل اون وضع خیلی سخته و مدارس به مکان های خجالت رودبایستی و بعد از مدتی شر خواهد شد !

saba.e

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
مشهد

اگر تونستن فرهنگ سازی کنن و جنبه رو ببون بالا چرا که نه؟اما فعلا که فرهنگ سازی نشده سخته برای هر دو جنس. باید یک گروه خاصی رو از همون سنین ۶ تا۷ سال این جوری بکنن که فرهنگ براشون جا بیفته اما برای سنین ما ها که قبلا هم فرهنگ سازی نشده و اصلا نمیددونیم چه جوری هست به نظرم خوب نیست

Ромина

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگانــــ یکـــــ
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1394

به نقل از PlusME :
ببینین دوستای خوبم !
اگه شما الان دارید بهش فکر میکنید من یه ساله دارم واقعا دنبال یه طرح عملی میگردم !
اما نتیجه چیزی نبود جز اینکه چون تو این سالا اینجوری نبوده پتانسیل این کار بین دانش آموزان ایرانی نیست !
در ضمن توصیه میکنم شما خودت و سمپادی ها رو نبین ! جامعه خیلی با چیزی ما فکر میکنیم فرق داره !
و مسلما کنترل اون وضع خیلی سخته و مدارس به مکان های خجالت رودبایستی و بعد از مدتی شر خواهد شد !

جدی؟
چرا شر میگی دوست عزیز؟
مگه فرق ما با دانش اموزای کشورهای دیگه چیه؟
۳۰-۴۰سال پیش که مدارس مختلط بودن چه مشکلاتی رخ داد؟؟
از وقتی که جدا شدن مشکل پیش اومده،دوباره مختلط بشن تا یه مدتی اوضاع خراب خواهدبود،اما بعدش درست میشه

Milad96

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتي شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر-نرم افزار

به نقل از PersePolis :
....
۳۰-۴۰سال پیش که مدارس مختلط بودن چه مشکلاتی رخ داد؟؟
از وقتی که جدا شدن مشکل پیش اومده،دوباره مختلط بشن تا یه مدتی اوضاع خراب خواهدبود،اما بعدش درست میشه

تویه همون "یه مدتی" که میگی (که به نظرم اصلا زمان کمی نخواهد بود واسه ایران) آسیب های جبران ناپذیری به وجود میاد که دامن گیر خیلیا حتی تا سال ها بعد میشه!

خیلی عذر میخوام که به این صراحت یه چنین مثالی رو می زنم: (در واقع به worst case فکر میکنم!)

شما فکر کن به یه نفر تویه همون مدت زمان کم، تجاوز شه! (کاری هم نداریم که جامعه قانون داره! آره اصن قبول داریم که متجاوز رو اصن 10 بار دار خواهند زد. فرض می کنیم تو اینش شکی نیست!)

ولی به نظرت اینم به قول خودت "بعدش درست میشه" ؟! یا تا آخر عمر اون آدم باید به زور جلسه های مشاوره روانی، سر پا بایسته؟!

+ البته آسیب های سطح پایین تری مثله شکست روحی یا افت درسی و امثالهم رو که اصلن در مرحله بعدی باید مورد بررسی قرار داد.

در مورد فرهنگ سازی در سنین پایین تر:

به نقل از saba.e :
...
باید یک گروه خاصی رو از همون سنین ۶ تا۷ سال این جوری بکنن که فرهنگ براشون جا بیفته اما برای سنین ما ها که قبلا هم فرهنگ سازی نشده و اصلا نمیددونیم چه جوری هست به نظرم خوب نیست

قطعا نمیشه همه افراد جامعه رو ناگهان تحت تاثیر این فرایند قرار داد. پس مجبوریم یه گروه خاصی رو مد نظر بگیریم.

اون گروه خاص باز هم تحت تاثیر بسیار شدیدی نسبت به فرهنگ عام جامعه خواهد بود.

پس در این صورت باید اونا رو از جامعه ایزوله کرد. که این کار باعث فرهنگ سازی روی خود اون افراد میشه، ولی چون اونا تماس کمتری با جامعه دارند (به جهت اینکه فرایند فرهنگ سازی از طرف فرهنگ عامه آسیبی نبینه) به این دلیل نمیتونیم جامعه رو با این افراد تحت تاثیر قرار بدیم که در این صورت این عمر بی نتیجه است.

kia.celever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی ۳
شهر
تهران

به نقل از Milad.R :
تویه همون "یه مدتی" که میگی (که به نظرم اصلا زمان کمی نخواهد بود واسه ایران) آسیب های جبران ناپذیری به وجود میاد که دامن گیر خیلیا حتی تا سال ها بعد میشه!

در هر صورت برای اینکه به یه چیز مطلوب برسیم باید هزینه‌هایی هم پرداخت کنیم. این آسیب‌ها هم جز اون هزینه‌ها به حساب میان. اگه بخوایم بدون هزینه کارا رو انجام بدیم که هیچ پیشرفتی نمی‌کنیم. اگه قرار باشه مدارس ایران مختلط بشن یه انقلاب فرهنگی به وجود میاد. از لفظ انقلاب عمداً استفاده کردم. انقلاب همیشه هزینه‌های گزاف داره ولی گاهی وقتا لازمه.

اون مثالی هم که زدی خیلی جزئی بود. ما داریم در مورد جامعه حرف می‌زنیم. ممکنه چند نفر آسیب ببینن ولی به صورت کلی جامعه از این کار سود می‌کنه. مشکل شاید همین‌جا باشه. تو ایران شاید خیلی بیشتر به خودمون اهمیت می‌دیم تا نسل‌های آینده. شاید اگه ما این هزینه‌ها رو قبول کنیم تو نسل آینده از این مشکلات وجود نداشته باشه.

به نقل از Milad.R :
قطعا نمیشه همه افراد جامعه رو ناگهان تحت تاثیر این فرایند قرار داد. پس مجبوریم یه گروه خاصی رو مد نظر بگیریم.
پس در این صورت باید اونا رو از جامعه ایزوله کرد. که این کار باعث فرهنگ سازی روی خود اون افراد میشه، ولی چون اونا تماس کمتری با جامعه دارند (به جهت اینکه فرایند فرهنگ سازی از طرف فرهنگ عامه آسیبی نبینه) به این دلیل نمیتونیم جامعه رو با این افراد تحت تاثیر قرار بدیم که در این صورت این عمر بی نتیجه است.

قبول دارم بچه‌ها از فرهنگ عام جامعه تأثیر می‌گیرن ولی این مشکل هم می‌شه حل کرد. به نظر من باید کم کم شروع کنیم این فرهنگ رو از سطوح پایین درست کنیم. الان خوشبختانه تو مهدکودک‌ها و پیش‌دبستانی‌ها مشکل حادی از این نظر وجود نداره. الان باید بیایم این کار رو واسه چند سال اول ابتدایی انجام بدیم. یعنی مثلاً تا سال سوم ابتدایی مدارس مختلط باشن و از اون به بعد رو به روال قدیمی طی کنن.
وقتی یه مدت زمان مناسب سپری شد و فرهنگ عام هم تحت تأثیر قرار گرفت می‌شه اون مرز رو جلو برد. مثلاً نسل بعدی تا سال پنجم دبستان مختلط باشن. خوبی این کار اینه که سال‌بالایی‌های نسل دوم همون نسل اول هستن؛ که خودشون تحصیل تو مدارس مختلط رو تجربه کردن. این‌طوری دیگه اون تقابل نظام قدیمی با نظام جدید صورت نمی‌گیره. یعنی عملاً فرهنگ عامی که بچه‌های نسل دوم می‌بینن فرهنگ نسل اوله.

Persian Knight

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اسفراین
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر/سخت افزار

متاسفانه بجای همون فرهنگ سازی توی کشور ما دارن اوضاع رو خراب تر می کنن ... دختر خاله من پارسال میرفت مهد کودک و من با کمال تعجب دیدم که حتی کلاسای مهد رو هم تفکیک کردن (البته صاحب مهد از این افراد به شدت مقدس بود)
---------------------------
قبول دارم که اگه الان همه مدارس رو مختلط کنن مشکلات زیادی به وجود میاد
ولی بهترین راه اینه که از یه نسل شروع کنن ... یعنی مثلن اعلام کنن امسال تمام مهد کودک ها مختلط سال بعد تمام ابتدایی ها مختلط و ...
اینجوری یه نسل از همون اول تو یه محیط دو جنسیتی بزرگ میشه
---------------------------

*Reihan*

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خوی
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

چرا امار مختلط بودن اينقد زياده؟

saba.e

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
مشهد

به نقل از Milad.R :

قبول دارم که فرهنگ جامعه تاثیر داره اما هر کسی معمولا بیشتر با افراد گروه سنی خودش رابطه داره و از اونا تاثیر می گیره اما وقتی این گروه همه تحت تاثیر فرهنگ جدید قرار بگیرند تاثیرات فرهنگ قبلی کمتر دیده می شه. اما حتی باید برای همین فرهنگ سازس هم اقداماتی رو در نظر بگیرن که سطح جنبه بچه ها در این موارد رو از سنین پایین زیادکنن.

اما همون طور که گفتم برای ما ها توی این سنین سخت خواهد بود در چنین موقعیتی برای کسی که از بچگی تحت تاثیر یک تفکر بوده سخت می شه که سر کلاس حواسش رو به درس جمع کنه.

Alone_but_happy

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي 1
شهر
اروميه
دانشگاه
تو فكرشم ...
رشته دانشگاه
بي سوادي محض !! ولی پزشکی هم

مختلط شدن مدارس رو حتی توی جوامع غربی که چندین ساله اجرا میشه نمیشه کنترلش کرد و همیشه چند نفر از بچه های بیچاره از روی ندانم کاری آیندشونو خراب میکنن ...

من با مختلط شدن مدارس مخالفم چون این نوع فرهنگ سازی مخالف با غریزه ی بشره و خیلی سخت میشه انجامش !!

میعاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور-اهواز
دانشگاه
صنعت نفت
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

در مورد مدارس که کاملن مخالفم
بیاین کلامونو قاضی کنیم ادم به خودش نمیتونه دروغ بگه ببینید ما فرهنگ و جنبه این کارو نداریم تو مملکتمون هر چند خیلی از کشور هام که فکر میکنیم دارن این فرهنگ رو و این کارو هم کردن هر روز داریم از تبعاتش ازشون میشنویم......

ما تو کشورمون همش یا از این ور بوم میفتیم یا از اون ور بوم .مردم ما خیلی کم پیش اومده که طعم اعتدال رو چشیده باشن.
مثلن ببیند ما اینجا داریم در مورد مختلط شدن مدارس حرف میزنیم در حالی که به خاطر یه سیاست به دید من مسخره،دارن همون دانشگاه ها رو هم تفکیک میکنن...کسایی که این کار رو میکنن خوشون فقط دارن تصیمیم میگیرن و به فکراثراتش نیسن.
من مهندسی نفت میخونمو. از سال 91مهندسی نفت تک جنسیتی شده و دانشگاه نفت هم همینطور.این در حالیه که دانشگاه نفت رشته های شیمی مکانیک و برق هم داره...و این ینی به اسمه تک جنسیتی شدنه دشته مهندسی نفت دارن رشته های مثله برق رو هم تک جنسیتی میکنن.....اینا در حالیه که من ادمایی رو میشنام از دخترا که اصلن به خاطر نفت اومده بودن ریاضی و با این کار هم برخلاف میلشون رشتشون رو عوض کردن به تجربی هم دچار ی سردرگمی شدن

maria16

Unknown
نام مرکز سمپاد
1
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1398

به نقل از Alone_but_happy :
مختلط شدن مدارس رو حتی توی جوامع غربی که چندین ساله اجرا میشه نمیشه کنترلش کرد و همیشه چند نفر از بچه های بیچاره از روی ندانم کاری آیندشونو خراب میکنن ...

من با مختلط شدن مدارس مخالفم چون این نوع فرهنگ سازی مخالف با غریزه ی بشره و خیلی سخت میشه انجامش !!

بنظرم چه مدارس مختلط باشه چه نباشه آدم تا خودش نخاد براش اتفاقی نمیوفته....

الان مثلا داریم میبینیم دیگه تو کشورمون 90 درصد حداقل یه دونه دوسدختر یا دوست پسرو دارن یا داشتن....

اگه تلفنی و قراری ام نباشه دیگه اون مجازیشو دارن....

کسی که خودشو تو محیط بیرون نگر میداره صد در صد تو مدرسه مختلطم مشکلی پیش نمیاد براش

من موافق اینم که هم باشه. هم نباشه...

شما ها که فک میکنید دچار گناه میشید بریئ=د مدرسه ی جدا

بقیه ام مختلط...

میعاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور-اهواز
دانشگاه
صنعت نفت
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

نمیشه شرایط رو در نظر نگرفت

Ромина

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگانــــ یکـــــ
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1394

به نقل از PlusME :
ایران جنبشو نداره !!
بس ... [-(
شما به خودت نگاه نکن
اگر شما جنبشو نداری،دلیل نمیشه بخوای جمع ببندی
و در جواب به شما که من رو نقل قول کردی و گفتی هزینه های جبران نشدنی
آقای محترم
برای هر موفقیتی یه هزینه ای پرداخت میشه
حرفی که شما زدی مثل این میمونه که وقتی تو جنگ بهمون حمله کردن بگیم چون ممکنه بعضی ها بمیرن پس نمیجنگیم و وطنمون رو تسلیم میکنیم!!!
فکر کنم بهتر باشه قبل از اینکه حرف بزنید کمی،فقط کمی فکر کنید!!!!!

میعاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور-اهواز
دانشگاه
صنعت نفت
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

ارووم باش کسی نمیخاد دعوا کنه....

برای هر موفقیتی؟
الان مختلط شدنه مدارس چ موفقیتی محسوب میشه؟

Ромина

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگانــــ یکـــــ
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1394

[-o<
به نقل از میعاد :
ارووم باش کسی نمیخاد دعوا کنه....

برای هر موفقیتی؟
الان مختلط شدنه مدارس چ موفقیتی محسوب میشه؟
منظورم از موفقیت اینه که دیگه خیلی مشکلات توی جامعه مون از بین میره
بذار رک باشم
بچه ها الان اینقدر از جنس مخالف دورشون کردن که فکر میکنن خیلی چیز شاخیه که بایه. جنس مخالف رابطه داشته باشن
و ممکنه توی این رابطه به خودشون از هر نظر
حالا. چه جسمی،چی روحی صدمه بزنن
اما اگر از دوران دبستان با جنس مخالف در ارتباط باشن،با فکر بازتری روی روابطشون تجدیدنظر میکنن
و اینکه پدر مادرشون هم پشتشونن،چون فرزندشون توی مدرسه با این جنس مخالف در ارتباطه و پدر مادر خبر دارن و میتونم ازش حمایت. و محافظت کنن
ااما در حال حاضر،دختر ها و پسر ها دور از چشم و نظارت والدینشون با جنس مخالف ارتباط دارن و اگر مشکلی براشون پیش بیاد،کسی رو ندارن و. از پدر و مادرشون هم میترسن،چون ازش مخفی کردن

سپيده

3pide gh :-"
نام مرکز سمپاد
فرزانگان6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشكي گيلان
رشته دانشگاه
پزشكي

اون کشورایی که مختلطن مدارسشون هیچ وقت در تاریخشون مدارس جدا نشدن
ولی تو ایران این جدا شدن بوده و هیچ وقت اگه مختلطش کنن اون نتیجه رو نمیده بعدشم تو همون کشورا هم کم مشکلاتی نبوده
و در ضمن به خودتون نگا نکنید که ارزشاتون خیلی بالاتر از یه سری مسایل دیگس اگه با دانش اموزای بعضی از مدارس یه مدت میگشتین(البته همه مدارس بد نیستن) منظورمو میفهمیدین با اجرا شدن این طرح تو همون هفته اول
اشتباه مشخص میشه! :| :|
در ضمن از نظر سطح علمی مدارس ما از خیلی از همون کشورا بالاتره با اینکه از نظر امکانات قابل مقایسه نیستن
بعدشم این صحبتا تا وقتی که تو خیابونم به طرف گیر میدن تو ایران عملی نیست! بعضی چیزا باید از اول اجرا بشه...اینکه رو سنین کمتر هم اجرا کنن غلطه چون الان ابتداییها شدن موش ازمایشگاهی همینجوریشم بخاطر کلی از همین شیوه های مسلا جدیدشون سطحشون پایین اومده

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

توی ایران مدرسۀ مختلط داریم، و از توش انسانهای بسیار با فرهنگ، فرهیخته و به معنی واقعی کلمه "انسان" بیرون میاد. این رو گفتم که در جریان باشید که فکر نکنید شکستن این دیوار بین نر و ماده و تولید کردن یک جامعۀ واحد "انسان" کار سختی هست.

بالا