• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اگر شما زمان جنگ بودید و اگر جنگ شود ...

اگه ایران جنگ بشه، میجنگید؟

• رای‌دهندگان
    394

sajed

کاربر فوق‌فعال
پاسخ : اگر شما زمان جنگ بودید و اگر جنگ شود ...

هرچند اگه جنگ بشه واقعا دل کندن از داشته هامون سخته اما بازم خیلیا مثل خودم میرن و مردونه می جنگن و جنگیدنو وظیفه ی اخلاقی انسانی شرعی و ملیشون میدونن. چون خطرو در کمین اسلام در کمین کشورمون و خاکمون در کمین ناموسمون حس میکنن.
اما خیلیامون غافل ازینیم که همین حالا تو جنگیم و دارن غیرتمونو اعتقادمونو حتی سلامتی جسممونو دارن از بین میبرن.....
و همین اعتقادی که در ما زنده مونده و همین که تا حالا بارها و بارها نابود نشدیم به برکت محرمها و رمضانهامون داریم که اگه اینها نبودن تا حالا چیزی از هویت اصیل اسلامی و ایرانی مون باقی نمیموند.
محرم امسالواز دست ندین که شهدامون محرمشونم پرشور شور بود.

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine

اون موقع برای دفاع از کشورم
برای ارامش دوستام میجنگیدم
از اون طرفم به مجروح ها کمک میکردم

pucy cat

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 4
شهر
تهــران

به نقل از Ħ@ɱɨƉ 96 :
این دفعه اگه جنگ بشه نیاز نیست بریم بجنگیم ... دوتا بمب اتم میندازن هممون راحت و پاکیزه ، بدون درد و خونریزی تبخیر میشیم :D
بحث سر نوع جنگ و ابزار جنگی نیست:د
بحث راجع به اینه که کشورتون هنوز واستون اونقدر ارزش داره که واسش بجنگید واگه یه موقع جنگ بشه چه دلایلی
میتونه شمارو به صحنه ی نبرد بکشه:د
درضمن یه چیز خارج ازبحث( :-")الان جنگ نرم خیلی بازارش داغ تره. :-"

mandela_sarah

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
دانشگاه
تهران

به نظر من که ما در حال حاضر هم در شرایط جنگی هستیم و من تحریم رو نوعی جنگ می دونم به هر حال.
ولی خب، اگر شرایط درگیری به نوعی تن به تن و این حرفا باشه من هرگز نمی جنگم؛ خودم رو آلوده به مناسباتی نمی کنم که همیشه بهش انتقاد داشتم و خودم دیگه دامن نمی زنم به این *** حداقل.
جنگیدن من رو بخشی از سیستمی می کنه که اجبارا منو در اون شرایط قرار داده و نه تنها چیز مثبتی نیست، که به بقای اون سیستم کمک می کنه.
در کل حاضرم بمیرم یا برم زندان ولی آلوده به این بازی ابلهانه ی دو سر باخت نشم که به من و امثال من حتی فکر هم نمیکنه.
به نقل از Lorca :
من دلیل دعواهای اینجا رو نمی فهمم؛ اینکه اگه جنگ بشه یکی میمونه، یکی میره و یکی می جنگه تصمیمات شخصی هستن و پشتوانه های احساسی چندین و چند ساله دارن؛ معنی نداره یه عده تصمیم اونایی رو که میخوان برن ناشی از بی غیرتی بدونن؛ دلیل منطقی وجود نداره که اگه شمای نوعی رگ گردنت برای ایران میزنه بیرون بقیه هم همینطور باشن، یا برعکس!
اینجا برای نظرسنجیه فکر کنم، نه برچسب زدن.
مخالفم. چنین چیزهایی فقط درباره ی "تو" نیستن. مستقیما روی زندگی آدم های دیگه تاثیر می ذاره و تو مسئولی که جوابگوی انتخابت باشی. به نظر من جنبه ی اجتماعی و سیاسی ش بسیار بسیار بیشتر از جنبه ی شخصیشه. و اگه کسی به من بگه دهه شصت نرفتم جبهه/رفتم به خاطر فلان دلیل شخصیه، به نظر من خودخواهی محض بوده کارش و محکومه کاملا.

Behnoosh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan1
شهر
Mashhad
مدال المپیاد
fizik. nesfe vel krdm
دانشگاه
University of Tehran
رشته دانشگاه
Material science and Metallurgy engineering

بچه ها جدا؟ یعنی واقعا اگه الان بگن جنگه شماها ترجیح نمی دین برین یه جای امن؟
من با این که کشورمو دوس دارم ولی به هیچ وجه حاضر نیسم بجنگم به دلایل زیر:
1.حضور من (یا 1000 نفر دیگه) هیچ تاثیری نداره چون نتیجه ی این جنگا همش به دولت مردا بستگی داره و مردم نقششون هیچه(اینو جدا روش فکر کنین قبل از این که احساساتی بشین)
2.اون قدر از زندگیم مونده یا اون قدر آرزو دارم که بخوام به زندگیم ادامه بدم یا حداقل فکر میکنم اگه زنده بمونم فایدش بیشتره تا اینکه بمیرم(حتی برای کشورم)---> و این به نظرم وطن فروشی نیستش

و در آخر هم اینو بگم که با اینکه می دونستم کلی منفی می گیره، این نظرو نوشتم چون احساس می کنم افرادی هم مثل من فکر می کنن ولی چون جو نبود چیزی نگفتن

HGJKUFHFH

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
kerman
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
شهید باهنر کرمان
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

من که دخترمو از رفتن به جنگ معافم ;))پسرای محترم فکری به حال خودشون بکنن :-"

mandela_sarah

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
دانشگاه
تهران

به نقل از Behnoosh :
2.اون قدر از زندگیم مونده یا اون قدر آرزو دارم که بخوام به زندگیم ادامه بدم یا حداقل فکر میکنم اگه زنده بمونم فایدش بیشتره تا اینکه بمیرم(حتی برای کشورم)---> و این به نظرم وطن فروشی نیستش

این جواب به اندازه ی کافی قانع کننده نیست. همه زندگیشونو دوست دارن! این وسط یه سری "انتخاب" دارن. "می تونن" فرار کنن. جایی دارن. پولی دارن. یا هرچی. زندگیشون از کسایی که "نمی تونن" با ارزش تره؟! فکر هم نمی کنم آدمای زیادی باشن که مرده شون فایده ی بیشتری از زنده شون داشته باشه.

پ.ن: میدونی، جوابت حتی برای من کمی یادآوری کننده ی استدلال کساییه که مهاجرت می کنن.(در بعضی موارد، غیر از اون قسمت خدمت به وطنش). این که مدام غر می زنن که "مجبور" بودن برن، که این جا زندگی نداشتن، که حتی حالا هم که رفته ن بازم زندگی درست ندارن...این "اجباری" نشون دادنش منو زجر می ده! این که قبول نمی کنن که با ما چه کرده ن.
ما نه تنها که این جا زندگی نداریم، بلکه با رفتن اون ها وضعمون خیلی خیلی بدتر هم شده. چون اون مقاومتی که بوده، با رفتن اونا سست تر شده...و ما داریم له میشیم و اون ها فقط "زندگی درست و حسابی ندارن".
پ.پ.ن: وقتی که پی نوشت ها از خود متن طولانی ترند...

neg

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
اصفهان
دانشگاه
دراینده دانشگاه تهران

من حتما از کشور فرار می کرم چون موندنم زندگی ام را نابود می کنه ~X(

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از neg :
من حتما از کشور فرار می کرم چون موندنم زندگی ام را نابود می کنه ~X(
ا
یعنی به نظر شما جون یه ادم از ثبات یک کشور و ملت واجب تره؟؟؟؟ :-?

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

البته هیچکس دوست نداره به کشورش تجاوز بشه ولی از دور گفتن این چیزا مهم نیست وقتی کار آغاز بشه همه یواش یواش بهانه میارن. مطمئن باشین بازم اونایی میرن و میجنگن که مثل ما ادعاهای بزرگ ندارن.نمونه اش تو تاریخ اونقدر زیاده که اگه یکم بهش فکر کنیم میفهمیم که روی این حرفا نباید حساب باز کرد.

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

ایران برام مهمه اما نه به اندازه امنیتم، آرامشم،خانواده ام،تمام عزیزانم
کابوس هایی که من می بینم از بچگی همیشه راجب جنگ بوده. اگه جنگ بشه حاضرم همون اول بمیرم به جای اینکه شاهد این باشم که به تدریج تمام زندگیم از دست بره.
ترجیح میدم از کشور برم

sajed

کاربر فوق‌فعال

به نقل از ! dokhtarake sampadi ! :
من که دخترمو از رفتن به جنگ معافم ;))پسرای محترم فکری به حال خودشون بکنن :-"
پسرا نباید فقط فکری به حال خودشون بردارن. باید به فکر دخترا که نوامیس این مرزوبومند هم باشن.

Sevda Gholami

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران

به نقل از kahroba :
تو یه پست خوندم میگفت جنگ ایران و عراق به خاطر مقدسات بود و الان تو این نظام، اسلام نیست پس به خاطر خاک نمی جنگم!
خیلی جالبه! دوست من چند سالته که به این صراحت تشخیص دادی این نظام اسلامی نیست؟! می گم تا حالا یه دوره ی دو روزه ی اسلام شناسی دیدی که مُهر "غیر اسلامی" رو نظام میزنی! از الان خوب بهونه ای جور کردی واسه توجیه نرفتن به جنگ! با شجاعت تمام بگو "نمی روم به جنگ"! بهانه تراشی لازم نیست! اونم در حد لالیگا!
لطفا به اندازه ی دانشتان سخن بگویید! اکیدا تکرار میکنم بر اساس دانشتان و نه احساسات!
البته نمیخواستم تند حرف بزنم ولی برنمی تابم که یه نفر به این راحتی راجع به مساله ی به این مهمی حکم صادر کنه!

سلام علیکم

عاغا شما میگی باشجاعت تمام بگو
منم باشجاعت تمام میگم که این نظام اسلام حقیقی نیست
و یه بار دیگه باشجاعت تمام میگم که اگه جنگ بشه تا آخرین نفسم ازایرانم دفاع میکنم.
پستهای قبلی منم بخونی بدنیس.....

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از kahroba :
تو یه پست خوندم میگفت جنگ ایران و عراق به خاطر مقدسات بود و الان تو این نظام، اسلام نیست پس به خاطر خاک نمی جنگم!
خیلی جالبه! دوست من چند سالته که به این صراحت تشخیص دادی این نظام اسلامی نیست؟! می گم تا حالا یه دوره ی دو روزه ی اسلام شناسی دیدی که مُهر "غیر اسلامی" رو نظام میزنی! از الان خوب بهونه ای جور کردی واسه توجیه نرفتن به جنگ! با شجاعت تمام بگو "نمی روم به جنگ"! بهانه تراشی لازم نیست! اونم در حد لالیگا!
لطفا به اندازه ی دانشتان سخن بگویید! اکیدا تکرار میکنم بر اساس دانشتان و نه احساسات!
البته نمیخواستم تند حرف بزنم ولی برنمی تابم که یه نفر به این راحتی راجع به مساله ی به این مهمی حکم صادر کنه!

ا
ادبیات و منطق بحثتون جالبه..
مطمئنا بنده مخاطب این پست نبودم ..اما ادبیات بحثتون مجابم کرد تا جوابتونو بدم...
اولا شما علم کسی رو زیرسوال میبری که ازش علم نداری طبق چه اصلی ایشون رو بی اطلاعات میدونین؟؟ فقط دونستن علمی به نام علم غیب(!!!) چنین اجازه ای بتون میده که بگید...از طرفی سن مخاطبتونو مورد هجوم قرار دادید...میتونم در مورد سنتون بپرسم؟؟؟ :-?..
پس اشکالات اعلام شده از طرف شما وارد و درست نیست...

HGJKUFHFH

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
kerman
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
شهید باهنر کرمان
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از ساجد :
پسرا نباید فقط فکری به حال خودشون بردارن. باید به فکر دخترا که نوامیس این مرزوبومند هم باشن.
اوون که 100 البته من فقط در مورد رفتن به جنگ گفتم

mb

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد2
شهر
مشهد
دانشگاه
امام رضا
رشته دانشگاه
حسابداری

من میرم
اما الان اگه جنگ بشه مثل اون زمان خر تو خر نیست که تو بگی من میرم وردارن ببرنت جنگ که بشه ارتش و سپاه به کمک هم شروع میکنن اگه نیاز به سرباز داشته باشن فراخوان میدن و رهبر حکم جهاد میده که به همه جنگ واجب میشه(البته به غیر خانوما) بعد اون موقع دیگه اولویت بندی قرار میدن که مطمعنا ما جزو اولویت های اول نیستیم اما اگه بشه من مطمعن هستم که میرم

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

دوستان اصلا بحث بر سر نوع نظام نیست موضوع برسر هویت کشوره.خب اگه یه نفر فقط بر اساس حفظ نظام (حالا هرنوع نظامی به غیر از نظام افراد دارای مقام عصمت)بره بجنگه معلومه که اصلا فلسفه جنگیدن رو نمیدونه.ضمنا اینکه بیایم و نظرات بقیه رو با برهانهای خودمون نقض کنیم کار خوبی نیست.خب وقتی یه نفر نظرش رو با صراحت میگه چرا ما نباید تحمل شنیدنشو داشته باشیم ؟ مگه قراره به هرچی ما معتقدیم بقیه هم باشن؟این نوع تفکر که وقتی یه نفر یه نظر انتقادی داره فورا محکومش بکنیم که تو اطلاعات نداری و نباید نظر بدی خوب نیست.همه حق نظر دارن و نظر همه هم محترمه .حتی اگه 180 درجه مخالف عقاید ما باشه! بهتره در مقابل نظرات جبهه گیری متعصبانه نکنیم و اطلاعات دوستان رو زیر سوال نبریم خب از کجا میدونیم شاید یکی با نظر کاملا مخالف با ما بتونه حرفشو با دلیل ثابت کنه یا حداقل برا خودش ثابت شده باشه حالا ما باید بیایم واسه اون هم تعیین تکلیف بکنیم؟در ضمن اگه قرار باشه فقط دانشمندا و اساتید نظر بدن باید حرف همشون رو شنید نه اونایی که عقایدشون با ما میخونه!و به بقیه القاب مختلف بدیم

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

دوست عزیز در اینکه مطرح کردن چنین مسائلی فضای خاصی میخاهد کاملا حق با شماست.من هم با این موضوع موافق نیستم ولی وقتی یه نفر تو هر فضایی نظرشو ابراز میکنه کاملا محترمه حتی اگه به نظر من حقیر فضا مناسب نباشه. چون اگه همه رو مجبور کنیم که تو فضای مناسبش حرف بزنید این خودش نوعی جبر مطلق هست.هرکسی با هر عقیده ای بعنوان یه ایرانی باید این حقو داشته باشه که نظرشو مطرح کنه.البته بازم میگم من با مطرح کردن این مسائل به این صورت مخالفم و حرفم هم به این خاطر نبود که شما عذرخواهی بکنی.حرفم اینه که درسته بحث درباره این موضوعات فضای خاصی میخاد ولی در مورد ابراز عقاید دیگران که دیگه نباید فضای بسته وجود داشته باشه. هرکس نظر خودشو میگه.قصد جنگیدن با هم رو هم نداریم.به هر حال دوست عزیز اگه شما فکر میکنی که من خصمانه نظرمو گفتم و به شما برخورده من معذرت میخام چون اصلا قصدم این نبود!!فقط یه انتقاد دوستانه موفق باشین

Paria Br

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
دانشگاه
فوزقول اباد یونی
رشته دانشگاه
ابیاری گیاهان دریایی

اگه من زمان جنگ بودم عین یه مرد لباس جنگ بر تن می کردمو می رفتم دم مرز
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
و بعدش اون ور مرز :)) =))

Sevda Gholami

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران

به نقل از kahroba :
farshad71 عزیز!
آیا من گفتم این نظام اسلامیه یا نیست؟!
من فقط گفتم مطرح کردن این بحث باید تو فضایی باشه که بشه استدلال دقیق اون هم بیان بشه!
من نگفتم که Sevda Gholami! چرا این نظر رو داری و زودباش نظرتو عوض کن! من گفتم "هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد"!
فقط متاسفانه تو پست اولم همین حرف رو با تندی زدم (والبته با کمی شوخی که اون هم به اشتباه تعبیر شد!) که من باب اون تندی تو پست دومم عذرخواهی کردم...! بازم خاضعانه از بابت اون پست اول شرمنده ام...
ولی تو پست دوم حرفم رو روشن زدم... من با اصل نظر مخالفت نکردم، با اصل بیان اون تو چنین فضایی موافق نیستم...!
حتی تو شعر انتهایی نظر اوشون در باره ی نظام مورد خطاب نبود بلکه تاکیدشون برای گفتن "......نیست" در این جا مد نظره!
و البته از رفتار بعضاً خصمانه ی بعضی عزیزان نسبت به نظرم انگشت به دهان موندم...! و هنوز هستم...!
به هر حال اگر تذکرتون من باب پست اولمه، عذر عذر عذر...
ولی اگه از جهت اصل نظرمه، تاکید تاکید تاکید...
قربان شما...

اصلا بحث تاپیک درباره این چیزا نبود ولی چون شما گفته بودی بهانه تراشی نکنید منم گفتم این بهانه وجود داره.(درباره نظام)

اما این بهانه دلیل نمیشه که برای دفاع ازایران به جنگ نریم.....

بالا