• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات اصل لانه کبوتری

• شروع کننده موضوع کاربر حذف شده 8031
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

کاربر حذف شده 8031

مهمان
پاسخ : یه سوال خفن لانه کبوتری

انوشیروان یک دسته شمال100 سنگ ریزه دارد.در هر مرحله یکی از دستها را به دو دسته ی ناتهی تقسیم میکنیم.
ثابت کنید حتما مرحله ای وجود دارد که در ان مرحله 20 دسته شامل 60 سنگ ریزه وجود دارد.
راهنمایی:20 دسته ای که بیشترین تعداد مهره را در هر مرحله دارند در نظر بگیرید.
============================
اقا من این سوال رو بلد نیستم لطف کننن یکی از دوستان کمک کنن که سوال حل بشه.

Sevda Gholami

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران
پاسخ : پاسخ سوال های اصل حجره(لانه کبوتری)

به نقل از پروفسور :
n-1 عدد صحیح داریم به طوری که مجموع اعداد هیچ زیر مجموعه ی نا تهی از ان مضرب n نیست ثابت کنید تمام اعدا د با هم مساویند.
=============================================
از مجموعه ی اعداد 1 تا 1982 حداقل چند عدد را باید حذف کنیم به طوری که در بین اعداد باقیمانده هیچکدام برابر حاصلضرب دیگری نمی باشد.
=============================================
اقا با ز هم جواب این سوالا رو نمی دونم اگه کسی می تونه کمکم کنه. :-?

سوال دومت رو تاحالا حل نکردم ولی مشابهش رو حل کردم فکرکنم کمکت کنه:
سوال اینه:
از مجموعه2,3,.....,9999 حدااقل چند عدد باید حذف کنیم که حاصل ضرب هیچ دوعدد باقی مانده ای برابر بادیگری نشود؟
راه حل:
اگر اعداد 2,3,....,99 راحذف کنیم اعداد باقی مانده ویژگی مورد نظررادارند.
حالا 98 دسته مجزای
{99,100,99X100},{98,101,98X101},....{2,197,2X197}
رادرنظر بگیرید.ازهریک ازاین دسته ها یک عدد راباید حذف کنیم.
توضیحات: X=ضربدر

mahdi59

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی تهران11
شهر
تهران
مدال المپیاد
انشا الله طلای فیزیک
پاسخ : سوالات اصل لانه کبوتری

آقا لانه کبوتری در یک کلام
فرض کن بد شانس ترین آدم دنیایی........
یه کاریی و می خوای انجام بدی در بد ترین حالتش مثلا میگم از سه جعبه یکیش سیب از هر کدوم یکی بردار چون خیلی آدم بد شانسی هستی سومیش سیب...
حالا تعداد حالاتی که تو بد شانس داری یک دونه از تعداد حالت هایی که سوال میگه ثابت کن کمتره----------------->حالت آخر تکرار میشه..
مثال:تو یه کمد 12 جوراب قرمز.13آبی.14قرمز هست....
چند تا جوراب باید برداریم که حداقل یک جفت جوراب داشته باشیم....
چون تو بد ترین آدم بد شانسی هر بار جوراب که برداری یک رنگ در میاد....یعنی تو سه بار برداشت سه رنگ..........حالا بار چاهارم که برداری مطمئنی که با یک از اون سه رنگ هم رنگه --------------------->از چهار جوراب که برداری حتما یک جفت جوراب داری (;

Sevda Gholami

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران

به نقل از mahdi59 :
آقا لانه کبوتری در یک کلام
فرض کن بد شانس ترین آدم دنیایی........
یه کاریی و می خوای انجام بدی در بد ترین حالتش مثلا میگم از سه جعبه یکیش سیب از هر کدوم یکی بردار چون خیلی آدم بد شانسی هستی سومیش سیب...
حالا تعداد حالاتی که تو بد شانس داری یک دونه از تعداد حالت هایی که سوال میگه ثابت کن کمتره----------------->حالت آخر تکرار میشه..
مثال:تو یه کمد 12 جوراب قرمز.13آبی.14قرمز هست....
چند تا جوراب باید برداریم که حداقل یک جفت جوراب داشته باشیم....
چون تو بد ترین آدم بد شانسی هر بار جوراب که برداری یک رنگ در میاد....یعنی تو سه بار برداشت سه رنگ..........حالا بار چاهارم که برداری مطمئنی که با یک از اون سه رنگ هم رنگه --------------------->از چهار جوراب که برداری حتما یک جفت جوراب داری (;

منم همیشه به استادمون میگم باید بدترین حالت رو درنظر بگیریم اما اون همیشه میگه نمیشه به بد ترین حالت اعتماد کرد شاید اون بدترین حالت نباشه ومیگه تو چه جوری میخوای بگی که این بد ترین حالته؟ توی تشریحی مرحله دو که نمیشه نوشت بدترین حالت اینه.
من مخالفم باهاش وهمیشه با بدترین حالت حل میکنم. البته شایدم اشتباه میکنم. :) :) :) :)

mahdi59

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی تهران11
شهر
تهران
مدال المپیاد
انشا الله طلای فیزیک

به نقل از S E V D A :
منم همیشه به استادمون میگم باید بدترین حالت رو درنظر بگیریم اما اون همیشه میگه نمیشه به بد ترین حالت اعتماد کرد شاید اون بدترین حالت نباشه ومیگه تو چه جوری میخوای بگی که این بد ترین حالته؟ توی تشریحی مرحله دو که نمیشه نوشت بدترین حالت اینه.
من مخالفم باهاش وهمیشه با بدترین حالت حل میکنم. البته شایدم اشتباه میکنم. :) :) :) :)

نه بابا شما درست می ری.....
باور کن اون معلم خودش می دونه داری تو درست میگیا...میگه نه...........تو یه مدرسه دیگه هم خودش همین رو میگه.......

• شروع کننده موضوع

کاربر حذف شده 8031

مهمان

به نقل از S E V D A :
اغا هیچ وخ سر این مباحث با معلماتون بحث نکنید دیگه تجربشون خیلی بیشتر از شماهاست!
بعد به قول تمامی معلمامون اصلا بدترین حالت یعنی چی؟
معلمای ما میگن هرکی تو مرحله 2 اینجوری بنویسه 0 بهش میدن! :-"

Sevda Gholami

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران

به نقل از پروفسور :
اغا هیچ وخ سر این مباحث با معلماتون بحث نکنید دیگه تجربشون خیلی بیشتر از شماهاست!
بعد به قول تمامی معلمامون اصلا بدترین حالت یعنی چی؟
معلمای ما میگن هرکی تو مرحله 2 اینجوری بنویسه 0 بهش میدن! :-"

دقیقا به همین دلیل که صفر میدن میخوام ترکش کنم :D

• شروع کننده موضوع

کاربر حذف شده 8031

مهمان

اقا! هزار بار گفتم جای این بحثا اینجاست!
تاپیک هایی مثل این برای سوال حل کردن هستش! نه برای مشکلات شما با المپیاد! :-"

• شروع کننده موضوع

کاربر حذف شده 8031

مهمان

بعضی اقایون دارن سوالای آزمون سیگما رو میزارن اینجا!درحالی که هنوز آزمون تموم نشده!
یه سوال شما ها آزمون شرکت کردید که فقط سوال حل کنید یا سطح علمیتون رو بسنجید و چیز میز جدید یاد بگیرید؟ :-?
در کل اگه کسی باز از این کارا بکنه شاهد برخورد مسئولین سایت بمونه! :|

بالا