• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

وجدان کاری

• شروع کننده موضوع

poorya.kh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهیـد بهشتی
شهر
نیشابـور
دانشگاه
علم‌وصنعت‌ ایران
رشته دانشگاه
مهندسی‌کامپیوتر
شاید برای شما هم پیش اومده باشه که رفته باشین پیش ِ یه نفر واسه انجام یه کار اداری و...
ولی اون طرف به جای اینکه کار شما رو راه بندازه و به ارباب رجوع جواب بده ، کار خودشو میکنه ، با دیر جواب میده ، یا یه کاری میکنه که شما رو معتل کنه ... برو از فلان چیز کپی بگیر و...
خب وقتی این طرف هر کار بکنه ، چه کار مردمُ راه بندازه چه نندازه پولشو میگیره ، دیگه چه عجله ای داره که کار مردمُ راه بندازه
به اصطلاح طرف حاضر نیست پولی رو که میگیره حلال کنه ، شاید دلایل دیگه ای هم باشه که موخب این بی توجهی میشه ولی مسئله ی مهم اینه انجام وظیفه برای این افراد ارزش کمی داره

به نظر شما چرا همچین چیزی تو جامعه ی ما زیاده ؟
چجوری میشه جلو این کارُ گرفت ؟
و... :)

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى
پاسخ : وجدان کاری

خوندن ِ این مفیده به نظرم .
تا جاییش به سیستم اقتصادی ِ شرکت ها و اداره های ِ ما بر میگرده که نتونستن درست و حسابی ، نقش و ارزش ِ "کارمند " رو برای ِ فرد ِ کارمند درونی کنن . یعنی طرف کاملا توجیح نیست که برای چی اینجاست و چی کار باید بکنه و شرح وظایفش چیه و هدف از این کار چیه . و خب قطعا برای درونی شدن این ارزش ها باید کارمند راضی باشه از شرایط کاریش . حرف خودم رو توی ِ تاپیک رشوه گیری نقل ِ قول می کنم ...
من فکر می کنم شرکت های موفق توی دنیا ، تونستن انتظارات کارمندا رو فراتر از نقشی که دارن بر طرف کنن . یعنی چی؟ بعنی نقش یک فرد توی ِ یک سیستم اینه که کارمند باشه ، اگر در نقش دیگری ، انتظاراتی از شرکت داشته باشه و اون شرکت بتونه با مدیریت درست برطرفش کنه ، به نظر من خیلی از نارضایتی های کارمندان هم کم میشه

کلا روش های زیادی هست برای راضی نگه داشتن کارمندا برای داشتن راندمان بهتر توی ِ کار و برخورد با مشتری !

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از پـوریــا :
شاید برای شما هم پیش اومده باشه که رفته باشین پیش ِ یه نفر واسه انجام یه کار اداری و...
ولی اون طرف به جای اینکه کار شما رو راه بندازه و به ارباب رجوع جواب بده ، کار خودشو میکنه ، با دیر جواب میده ، یا یه کاری میکنه که شما رو معتل کنه ... برو از فلان چیز کپی بگیر و...
خب وقتی این طرف هر کار بکنه ، چه کار مردمُ راه بندازه چه نندازه پولشو میگیره ، دیگه چه عجله ای داره که کار مردمُ راه بندازه
به اصطلاح طرف حاضر نیست پولی رو که میگیره حلال کنه ، شاید دلایل دیگه ای هم باشه که موخب این بی توجهی میشه ولی مسئله ی مهم اینه انجام وظیفه برای این افراد ارزش کمی داره

به نظر شما چرا همچین چیزی تو جامعه ی ما زیاده ؟
چجوری میشه جلو این کارُ گرفت ؟
و... :)
تنبلی آقا تنبلی. یارو می‌گه من که دارم پولمو می‌گیرم. خب بین اینکه کار یکی رو بهندازم و نندازم بدیهیه که راه نندازم بهترم. لذتی که در تنبلی هست در هیچ چیز نیست ....
تنها راهشم اینه که مشتری از وقتش بزنه بره شکایت کنه و همچنین به شدت به مدیران جدی و مسول نیاز هست که همچین چیزی متاسفانه نداریم

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

خب به نظر من این که اول مشکل رو ریشه یابی کنیم و بعد به دنبال دلیل بریم بهتره . شما میگید دلیل تنبلی هست ! تنبلی از کجا اومده؟

( تلاش برای ِ فعال کردن بحث :-" )

• شروع کننده موضوع

poorya.kh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهیـد بهشتی
شهر
نیشابـور
دانشگاه
علم‌وصنعت‌ ایران
رشته دانشگاه
مهندسی‌کامپیوتر

به نقل از SaϔnA.M :
خب به نظر من این که اول مشکل رو ریشه یابی کنیم و بعد به دنبال دلیل بریم بهتره . شما میگید دلیل تنبلی هست ! تنبلی از کجا اومده؟
به نظر من تنبلی از اونجا اومده که بعضیا عادت دارن لقمه رو آماده بذاری تو دهنشون
یعنی عادت نکردن واسه رسیدن یه یه چیزی ، واسه انجام یه کاری سختی بکشن و تلاش کنن
مثلا فعالیت های داخل مدرسه :
معلم میاد میگه این سوالات این بخش از کتابه ، براتون استخراج کردم ، برید واسه امتحان بخونید...
این همون لقمه آماده ـست ، همون چیزی که این عادت بد رو به وجود میاره

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نظر من بی قانونی توو جامعه ماست! ما قانون میذاریم! ولی نظارت نمیکنیم! وقتی این دسته از افراد هم میبینن مردم ساده لوح جامعه ما هیچ مخالفت و شکایتی ندارن چرا باید روند کاریشونو تغییر بدن؟
شایدم دلیل دیگه اش این باشه که بعضیا شغلشون رو دوس ندارن! و برای پول در آوردن اون شغل رو برخلاف میلشون قبول کردن! در این صورت هیچ انگیزه و تلاشی ندارن.

Sheyda76

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان اسلامشهر
شهر
تهران

من دلیل این بی توجهی ها رو تنبلی نمیدونم!
به نظرم نمیتونه این باشه دلیل.

به نقل از SaϔnA.M :
http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,68572.0.html .
تا جاییش به سیستم اقتصادی ِ شرکت ها و اداره های ِ ما بر میگرده که نتونستن درست و حسابی ، نقش و ارزش ِ "کارمند " رو برای ِ فرد ِ کارمند درونی کنن . یعنی طرف کاملا توجیح نیست که برای چی اینجاست و چی کار باید بکنه و شرح وظایفش چیه و هدف از این کار چیه . و خب قطعا برای درونی شدن این ارزش ها باید کارمند راضی باشه از شرایط کاریش .
نظر من هم تقریبا" همینه! یعنی فکر میکنم که فرد توجیه نشده واسه وظایفش و اهمیت کار هاش رو نمیدونه. عملا" نمیدونه که نقشش چیه و چه جایگاهی داره و طبعا" جدی نمیگیره کار رو!
شاید یکی دیگه از دلایل هم نظارت نادرست باشه. این که " رئیس " و یا کلا" کسی که مدیریت اون نهادو عهده داره چقدر به این موضوع اهمیت بده میتونه تاثیر گذار باشه!

Nooshin_d

نوشین
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

متاسفانه بعضی کارمندا چون حقوق ثابت دارن قدر ارباب رجوعو نمیدونن ولی اگه کاسب باشه ، قدر تک تک مشتری هاشو میدونه .

اون ارباب رجوع هم وقتی ببینه این کارمند بد کار میکنه ، کافیه با مقام بالاتر گزارش بده . اونا بد جور باهاش رفتار میکنن . چون آبروی خودشون در میونه .

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از SaϔnA.M :

( تلاش برای ِ فعال کردن بحث :-" )
عدم داشتن فرهنگ و انسانیت و تربیت! این همه آدم که دارن درست کار می‌کنن(ایران طبعا منظورم نیست. چون این همه نداره : دی) مگه کلاس رفتن یاد بگیرن درست کار کردن رو؟ درست بار اومدن. درست تربیت شدن و دارای فرهنگ صحیحی هستند

pucy cat

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 4
شهر
تهــران

به نظرتون بهترنیست بااین افراد برخوردشه؟
اگه اره چه جوری باید باشون برخورد شه؟
چه جوری میشه اصلا ازاین کار جلوگیری کرد؟

PASHEH

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس

ببخشید مگه وجدان رو میشه کاشت؟ :-[ :D

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از MALICE :
چه جوری میشه اصلا ازاین کار جلوگیری کرد؟
مطمئنا اگه نظارت قوی وجود داشته باشه کمتر میشه این مسئله
اما
به نقل از SaϔnA.M :
خب به نظر من این که اول مشکل رو ریشه یابی کنیم
هم تنبلی که گفتین
به نقل از پویا م :
تنبلی آقا تنبلی. یارو می‌گه من که دارم پولمو می‌گیرم. خب بین اینکه کار یکی رو بهندازم و نندازم بدیهیه که راه نندازم بهترم. لذتی که در تنبلی هست در هیچ چیز نیست ....
هست
هم این
به نقل از - + شیـــدا + - :
نظر من هم تقریبا" همینه! یعنی فکر میکنم که فرد توجیه نشده واسه وظایفش و اهمیت کار هاش رو نمیدونه. عملا" نمیدونه که نقشش چیه و چه جایگاهی داره و طبعا" جدی نمیگیره کار رو!
شاید یکی دیگه از دلایل هم نظارت نادرست باشه. این که " رئیس " و یا کلا" کسی که مدیریت اون نهادو عهده داره چقدر به این موضوع اهمیت بده میتونه تاثیر گذار باشه!

یه عامل مهم دیگه هم اینه که متاسفانه مردم قانونمداری نداریم(چرا؟)
ینی آنچنان مهم نیست که حالا طبق قانون وظیفه طرف اینه و باید انجامش بده و چون قانون گفته باید پیگیر کار مردم باشه
پس تا وقتی زور بالای سرش نباشه تلاششو نمیکنه

naseri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـگان يك تهران
شهر
تهران

وجدان كاري درحد كپي قابل تحمله. يكي از فاميلامون سرطان ساده اي داشت. اگر خيلي بد ميشد (در بدترين شرايط) بايد دوتا عمل انجام

مي شد ولي اون فقط يكيشو نياز داشت. توي عمل دكتر كاري مي كنه كه به دومي نياز پيدا كنه و اين كار باعث شد نه تنها چندين ميليون پول بده

و حتي چند روز بعدش فوت كنه.

اين تو ايران زياده چون كسي بهشون ايراد نمي گيره. چون اگه كسي اضافه پول نگيره و بخاطر اين پول كار اضافه نكنه مردم فك مي كنن كم كاري

ميكنه و به اون مراجعه نمي كنن.

ضمنا وقتي يه بار اين كار رو مي كنن و پول رو بدون درد سر ميگيرن ديگه بحث عذاب وجدان محو ميشه و هر روز خواستار بيشترن...

بالا