• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

منطق

• شروع کننده موضوع sk1v
  • تاریخ شروع

no one

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اورمیه
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : منطق

خب یادمه اول راهنمایی بودم! بابام یه کتاب میخوند دقیق یادم نمیاد چی بود فکر کنم "منطق علوی" بود اگه اشتباه نکنم! اون زمان هم من کشته مرده ی ریاضی بودم! از بابام پرسیدم که منطق چیه؟ بابام بعده 1 ساعت نتونست بهم بفهمونه! خب سنگین بود واشم اونموقع!
آخرش دید من نفهمیدم گفت: ریاضی رو میبنی زبان علمه! باهاش مسائل علمی حل میکنی و ... منطق هم زبان علمه و از نوعی دیگه! با زبان منطق میشه با هر کس صحبت کنی بدون اینکه جدل کنی یعنی مسائل رو به نحوی دیگه حل کنی!!!

• شروع کننده موضوع

sk1v

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران

به نقل از SaϔnA.M :
خب ببین یه سریا میگن مغز خود به خود توی این مسیر رو درست میره ، بعضیا میگن این جزو خصلت آدمی ِ که منطقی فکر کنه و نیازی به علمش نیست . همون طور که قبل از انسجام علم منطق آدمایی بودن که توی علوم مختلف از معلومای داشته به مجهولای نداشته رسیدن و نتایج درستی گرفتن ! یه مثال دیگه می زنن میگن قبل از این که این وزن داشتن شعرا ، علمش و شناختش باشه ( عروض و اینا :-" ) ؛ شعرا وزن داشتن . اینم مثل اونه
ميتونيم بگيم درسته كه منطق بر گرفته از عقله اما خيلي از استدلالها رو قوه عاقله مستقل انجام نميده بر عهده واهمه و خيال واينهاست!
چون عقل فقط درباره كليات كار ميكنه :D حالا اگه قواعد برخاسته از عقل، در نفس، ملكه نشده باشه، احتمال اشتباه در
مسير استدلال زياد ميشه!
پ.ن:عروض x:

• لایک
امتیازات: sayna

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

اين تاپيكُ ادامه نميدين؟ خيلي خوب بودا.. :-<

• شروع کننده موضوع

sk1v

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران

نرگس: هی... آی گفتی! :-< :-<
--------------------------
حالا مطلب بعدی اینکه این فکر چیه؟ اندیشه یعنی چی؟ :D

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

يعني ما بايد بگيم؟ :-" ديدم تاپيك خوابيده، گفتم به زورِ زر‌ِ منم كه شده نخوابه :-"

خب تفكّر يعني فرآيند پردازش اين معلومات حضوري و حصولي توي ذهن ديگه. انواع داره، و نوعي كه مربوطه به اين جا تفكّر منطقيه. كه يعني تلاش ذهني براي رسيدن از معلومات تصوّري و تصديقي قبلي، به معلومات جديد. [اينا رو گفته بودنا! :-?]

• شروع کننده موضوع

sk1v

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران

نرگس:باشد که تا آخر تاپیک فقط من و تو فک نزنیم
کی گفته بود؟ :-"
---------------------
تا حدی سر این میشه بحث کرد . آقا من به یه مسئله‌ای میخورم و فکر میکنم ، حالا مراحلی که طی میشه چیه؟
میشه گفت اول بمشکل برمیخورم بعد مشکل رو درک میکنم و سپس از مسأله بطرف چیزایی که میدونم میرم.
تو معلوماتم میگردم تا چیزایی که بدرد میخوره رو پیدا کنم. حالا با چیزایی که بدردم میخوره میرم تا مسأله روحل کنم

حالا فکر کجای این قضیه میشه؟ :D

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

تصورى تصديقي اينا رو مگه تو نگفته بودى؟ :-"

به نظر من فكر از اون جاييه كه تو معلوماتم میگردم تا چیزایی که بدرد میخوره رو پیدا کنم. حالا با چیزایی که بدردم میخوره میرم تا مسأله روحل کنم. يعني قبل از اين مرحله ها، درك و شناخت مسائلن و اينا، تجزيه و تحليل و اين صحبتا!

باشد كه يكي پيدا شه به من بگه تو كه بلد نيستي راى چي زر ميزني :-"" X_X

• لایک
امتیازات: sk1v

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نقل از sk1v :
نرگس:باشد که تا آخر تاپیک فقط من و تو فک نزنیم
کی گفته بود؟ :-"
من ، منه کله گنده 8->

منم با نرگس موافقم ، اون قسمتی از فرآیند حل مسئله که به معلومات قبلی رجوع می کنیم و با معلوم های قبلی مجهول های جدید رو معلوم می کنیم ، میشه تفکر . حالا اگر این راه رو درست بریم ، میشه راه منطقی .
حالا "درست" رفتن این راه یعنی چی دقیقا ؟

• لایک
امتیازات: sk1v
  • شروع کننده موضوع

sk1v

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران

الان ساینا تو که حرفت با نرگس فرق داره ! چطوری موافقی؟ :-"
نرگس میگه از اون جا که تو معلوماتم میگردم تو میگی از اون جا که میریم بطرف معلومات قبلی! :D
ذهن ما اصن چطوری بین اون مشکل و چیزی که میدونه ارتباط برقرار میکنه؟
ساینا: جای اون بزرگواری که سر استفاده از "ـه" بجای کسره اضافه دست بخود‌سوزی میزد خالی!

• لایک
امتیازات: N.M

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

کتاب"منطق"علامه محمدرضا مظفر رو پیشنهاد میکنین برای منطق آموختن!؟
پریدم وسط بحث؟ ^#^ :-"
بعد ی سوال از کیوان مستقیما!...
منطق علم استنتاجه...علمی ک مثل ماشینی عمل میکند و باید ب آن چیزی یکسری ورودی(نعاریف)بدهی و از آن استنتاج کنی نتایج رو...
پس چگونه است ک سوالت"اندیشه چیست"...دقیقا اصل را هدف گرفته است؟ :-?...
ب عبارت دیگه آیا این سوال اصلا با ذات منطق میخونه؟ :O

• شروع کننده موضوع

sk1v

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران

مرحوم مظفر-نور الله مرقده- که البته کتابشون عربیه ! ترجیح روی اینه که یهویی کسی منطق مظفر نخونه، جزوات و تدریسهاش رو بخونه
و گوش کنه! البته کتابش نامفهوم هم نیست! :-"
شاید بشه گفت بحث سر اینکه فکر چیه چیزی نیست که منطق سرش زیاد بحث کنه، در واقع مقدمه‌ای هست بر بیان موضوعات دیگه
شاید هم بشه گفت توضیح و بسطی در تعریف علم منطق باشه که اون جا حرف از فکر پیش میاد!

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از sk1v :
موم مظفر-نور الله مرقده- که البته کتابشون عربیه ! ترجیح روی اینه که یهویی کسی منطق مظفر نخونه، جزوات و تدریسهاش رو بخونه
و گوش کنه! البته کتابش نامفهوم هم نیست! :-"
شاید بشه گفت بحث سر اینکه فکر چیه چیزی نیست که منطق سرش زیاد بحث کنه، در واقع مقدمه‌ای هست بر بیان موضوعات دیگه
شاید هم بشه گفت توضیح و بسطی در تعریف علم منطق باشه که اون جا حرف از فکر پیش میاد!
پس رفیق درست نیست پرسیدن اینکه اندیشه چیه...چون اندیشه رو داری میگی اصله تعریفش...پس ب جای سوال باید یکضرب تعریف بشه ب نظرم(حالا من ب بزرگی خودم میبخشم!)
چ کتابی رو پیشنهاد میکنی نور الکیوان! :D

• شروع کننده موضوع

sk1v

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران

چرا ساکت شدین؟ :-<
پوریا: حتی اگه اصل هم بگیریم بحث کردن سرش باعث میشه بهتر یاد بگیریم! :D

nilofar banihashem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان/فرهنگ
شهر
بجنورد
رشته دانشگاه
روان شناسی

علم منطق دانشیه که طرز کار ذهن را درعمل تفکر تشریح میکند تا انسان بااگاهی ازطرز کار ذهن >انسان بهتر از ان استفادهکنه
منطق ازلحاظ فائده دوجنبه داره جنبه وایجابی وجنبه سلبی ومنفی جنبه مثبت اینکه انسان را درتفکرات خویش رهبری میکنه :)

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

منطق قبل از اینکه تا این اندازه خودش زمینه ای برای تحقیق باشه و به "علم منطق" طرفی پیدا کنه صرفا یک ابزار برای نتیجه گیری به شمار می رفته. معروف ترین نوع منطقی که احتمالا ما در سطح دبیرستان به اون بر می خوریم منطق ارسطوییه.
ارسطو انسان است.
انسان فانی است.
ارسطو فانیست.
شبیه اثبات های هندسه.
بیاین بریم سراغ یکی از خصوصیات قابل توجه منطق. اون رو معمولا در برابر تجربه قرار می دن. یعنی تجربه ی خطا پذیر در مقابل منطق دقیق و بی خطا. موضوع توی این نکته است که آیا واقعا منطق یه ذات بی خطا و مطلقا درسته یا در واقع تشعشعات ذهنی انسان؟ سوال به طور واضح این رو می پرسه: آیا کلاغ ها هم به همین شیوه منطق می ورزیدند؟

Nafas Zak

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیجن یورد
مدال المپیاد
المپیاد زیست
دانشگاه
فردوسی!!!!!!!!
رشته دانشگاه
داروسازی!!!!!

من فکر میکردم منطق موضوع یا رشته ای هستش که همش درباره منطق & عقل & تفکر&......میحرفه اما وقتی چند تا کتابش رو خوندم فهمیدم دنیای خییییییییلی عمیق و جالبی دارهوووو و در ,ین حال خیــــــــــــــــــلی جذاب و قشنگ....اگه بفهمیش و درکش کنی تا اعماق وجودت نفوذ میکنه و .......... >:D<

tizechamoosh

Hasty Khoshg Daman
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
1395
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
اینستاگرام
چرا بعضی چیزا تو منطق