• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

پز دادن؛ چرا؟!

آیا شما اهل پُز دادن هستید؟

• رای‌دهندگان
    189

گردآفريد

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی
پاسخ : پز دادن؛ چرا؟!

به نقل از نسترنگار :
از این حرف میشه این برداشت رو داشت که کسی که مثلا دکتره پز دادنشش ایرادی نداره چون حاصل زحمت خودشه؟
آره خو چون زحمت كشيده!حق داره به اين سمت و موقعيتش افتخار كنه كه (لازم به ذكره) متأسفانه ما فك مي كنيم داره پز ميده!!!! :)
***​

من هروقت حس مي كنم يكي داره به داشتن يه چيزي پز مي دم من ميگم اين كه چيزي نيس من ازش دوتا دارم!!! :D

مثلا:طرف بي مقدمه (يا به طور كلي يه جوري كه من فك مي كنم داره پز مي ده)ميگه:من يه تبلت دارم كه عموم از روماني آوردتش!!!!! ;;)
من ميگم: اين كه چيزي نيس من دوتا تبلت دارم كه عموم از روماني آوردتش!!!! (<
بعد دلم يه عالمه خنك ميشه تازه طرفم ضايع مي شه!!! :D

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری

به نقل از ஜ...F@R!D€H...ஜ :
آره خو چون زحمت كشيده!حق داره به اين سمت و موقعيتش افتخار كنه كه (لازم به ذكره) متأسفانه ما فك مي كنيم داره پز ميده!!!! :)
***​

من هروقت حس مي كنم يكي داره به داشتن يه چيزي پز مي دم من ميگم اين كه چيزي نيس من ازش دوتا دارم!!! :D

مثلا:طرف بي مقدمه (يا به طور كلي يه جوري كه من فك مي كنم داره پز مي ده)ميگه:من يه تبلت دارم كه عموم از روماني آوردتش!!!!! ;;)
من ميگم: اين كه چيزي نيس من دوتا تبلت دارم كه عموم از روماني آوردتش!!!! (<
بعد دلم يه عالمه خنك ميشه تازه طرفم ضايع مي شه!!! :D
اینجوری نگو.ضایس.بگو چند خریدی؟!
میگه فلان تومن!
بگو:اوه...اوه...!از این چینیای آشغاله.مفتن اما بدرد هیچی نمیخورن.مگه بابات چیکارس؟! :-"

مهسا 1376

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمانشاه

حب وقتی یکی میپرسه چند خریدی ؛ طرف مجبوره بگه ... دیگه دلیلی داره اینجوری حرف زدن ؟ :-"
من نظرم اینه وقتی یارو خودش هیچی نمیگه ولی یه چیز گرون داره ، یکی ازش میپرسه اون اصلاً پز نیست !

مثلا یکی که سر ِ کلاس همه چیزو بلده ، میتونه به سوالای معلم راحت جواب بده اما مث ِ بقیه نمیپره هوا که من بگم ؟ من بگم ! یا مثلا بلند داد بزنه میــشه چار :-"
اینا هم جزو جلب توجه ِ هم جزو پز ! هم میخواد جبل توجه کنه و هم پز بده که من بلدم !
ینی جلب توجه و پز نقاط مشترکی هم دارن !

یا اون کسی که پزشکه ! اصلاً پز نمیده ! اون مشکل ماهاعه که فک میکنیم طرف داره پز میده !
مثلا تو یه جمعی یاروع میگه پزشکم یا یه تریفی میکنه همه سریع میگیم اقا اقا نگا میخواد بگه پزشکه ! اما خب شاید اصلا قسدش این نبوده و خودمون خیلی چیزارو بزرگ میکنیم

+ با حرف سایناعم موافقم که گفت بعضیا در مورد خودشون زیاد حرف میزنن ! بعد یه عده کلا وایسادن که یاروع یه چیزی در مورد خودش بگه ! تا سریع بگن فهمیدیم فلان چیزو بلدی یا ..
کلا یه چیزه عادی شده تو اجتماع :-" :-??

s!na

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی ۱
شهر
تهران

به نقل از Mαζsα :
حب وقتی یکی میپرسه چند خریدی ؛ طرف مجبوره بگه ... دیگه دلیلی داره اینجوری حرف زدن ؟ :-"
من نظرم اینه وقتی یارو خودش هیچی نمیگه ولی یه چیز گرون داره ، یکی ازش میپرسه اون اصلاً پز نیست !

مثلا یکی که سر ِ کلاس همه چیزو بلده ، میتونه به سوالای معلم راحت جواب بده اما مث ِ بقیه نمیپره هوا که من بگم ؟ من بگم ! یا مثلا بلند داد بزنه میــشه چار :-"
اینا هم جزو جلب توجه ِ هم جزو پز ! هم میخواد جبل توجه کنه و هم پز بده که من بلدم !
ینی جلب توجه و پز نقاط مشترکی هم دارن !

یا اون کسی که پزشکه ! اصلاً پز نمیده ! اون مشکل ماهاعه که فک میکنیم طرف داره پز میده !
مثلا تو یه جمعی یاروع میگه پزشکم یا یه تریفی میکنه همه سریع میگیم اقا اقا نگا میخواد بگه پزشکه ! اما خب شاید اصلا قسدش این نبوده و خودمون خیلی چیزارو بزرگ میکنیم

+ با حرف سایناعم موافقم که گفت بعضیا در مورد خودشون زیاد حرف میزنن ! بعد یه عده کلا وایسادن که یاروع یه چیزی در مورد خودش بگه ! تا سریع بگن فهمیدیم فلان چیزو بلدی یا ..
کلا یه چیزه عادی شده تو اجتماع :-" :-??
موافقم، انقد دلم از دست این جور آدما پره! X-( اصلا آدم رفته تو اوج صحبتش یهو میبینی میپره وسط حرفت اینو میگه خب میخوره تو ذوق آدم دیگه! من اصلا با این جور آدما صحبت نمیکنم خیلی زشته این رفتارشون به خودشون هم بگی بهت تو جمع تیکه میندازن یا مسخره میکنن!
و بدانید این ها همان هایی هستند که اگر پدرشان بعد از کلی وقت آیا مثلا یه بار ترفیع بگیرد برایشان یک اسباب بازی تقلبی بخره! بعد تو هزار برابر گرون ترش هم از همون مارک داشته باشی با یه حالتی با صدای بلند میگوید خز کردی! خودش را به درو دیوار میمالد و به همه مدرسه میگوید من فلان وسیلمو میفروشم چون فلانی خریده! این جاست که میتونی پز بدی طرف جلو دوستاش بخار بشه! B-)
این ها همان هایی هستند که متن مجله های مربوط به کامپیوترو حفظ میکنن میان بت میگن اهه مارک کامپیوترت\لپ تاپت\گوشیت\تبلتت اینه؟ این که آشغال هر چند اگه قیمت لپتاپت اندازه قیمت ماشین باباش باشه! \یا سه برابر قیمت موتورش! (به خدا قصدم پز دادن نیست این درد دله)
این جا دیگه پز فایده نداره کار اساسی میخواد! :-"

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

خب حالا شما چجوری با آدمای پزو مقابله میکنین؟

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

آقا در این زمینه عبارت خو به من چه خیلی کاربرد داره :> :>
یا خوب که چی :> :>
یا فهمیدیم پولداری
کلن کنایه خوفه :> :>

s!na

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی ۱
شهر
تهران

به نقل از Lunatic :
با خيط كردن آن ها و فقير نمايى همره با حالت :دى
براى مثال استفاده از الفاظ :
مانون شب نداريم بخوريم :D
ما لخت ميريم حمام :D
ما تو ظرفشويى مير يني* :D
ما غذا نداريم بخوريم خودمونو ليس ميزنيم :D
و...
به نقل از fireball2 :
آقا در این زمینه عبارت خو به من چه خیلی کاربرد داره :> :>
یا خوب که چی :> :>
یا فهمیدیم پولداری
کلن کنایه خوفه :> :>
به نقل از Lunatic :
احمد جان اين روش ها يه نمه قديمى شده اند … :D :-"

خب این جوری این بنده خدا دیگه جرئت حرف زدن نداره که اونوقت!
به نقل از نسترنگار :
خب حالا شما چجوری با آدمای پزو مقابله میکنین؟
جوابشونو ندی کفایت میکنه! می خوای اذیت کنی از راه حل های دوستان استفاده کن دیگه اثر نکرد سوژه کن ، مثلا اون که میگی اون کفشارو داره هر وقت میپوشه بچه ها جمع شدن بگو این همون کفشاس که میگن اصلش ۵۰ تومنه؟ یا مثلا اینا اصلش چنده منم میخوام کفش اصلیام خراب میشن هر روز بپوشم! کلا جملات این جوری طرفو شکنجه میدن!

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

به نقل از Lunatic :
با خيط كردن آن ها و فقير نمايى همره با حالت :دى
براى مثال استفاده از الفاظ :
مانون شب نداريم بخوريم :D
ما لخت ميريم حمام :D
ما تو ظرفشويى مير يني* :D
ما غذا نداريم بخوريم خودمونو ليس ميزنيم :D
و...

فقیرنمایی روش خیلی خوبیست!
+ ما فقیریم پول نداریم از اینا بخریم! :D

کلا این روش خیلی خوبه
بدترین کار هم مقابله به مثل مستقیمه!

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

بحث رو مسخره نکنید خواهشا . درست بحث کنید !

خب به نظر من برای ِ مقابله با آدمای پزو راهی نیست جز سکوت

با خیط ( خیت ؟ :-" ) کردن کاملا مخالفم چون جو رو متشنج تر می کنه .

سکوت نشونه بی تفاوتی هم هست خب ، آدمی که الکی پز یه چیزی رو میده ، وقتی عکس العملی نبینه از رو میره !

مهسا 1376

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمانشاه

بی توجهی ، اهمیت ندادن ، بی تفاوتی ، سکوت و ... میتونه یه جورایی به فرد بفهمونه که واسه من مهم نیست که تو اینو داری ،
ینی هدف اصلی اینجور آدمایی اینه که بقیه بفهمن که اینو دارن یا حالا هرچیزی که واسش پز میدن ... ! ینی هدف اصلیشون همینه که یه عکس العملی مثل فهمیدم اینو داری ، بهشون داده بشه ! خب اگه وقتی یکی چندبار هی بخواد پز بده و به حرفاش اهمیتی داده نشه خودش خود به خود ول میکنه ایت عادتشو ... :-"

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

آقا ولی بستگی داره بعضیا رو خیط میکنی اب میشن میرن تو زمین ولی بعضیا مقاوم اند باید به طرف توجه کرد دیه

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

بنده همچنان سر حرفم هستم...جنگ جنگ تا ریشه کنی پزوها!...من پز رو با تیکه های ناجور جواب میدم...تا طرف رسما خرد بشه...اصلا هم حس عذاب وجدان نمیکنم X-(

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

شما به کسی که پز میده تیکه بندازین دیگه این عادتش از بین میره ؟ نه ! ممکنه جلو شما دیگه حرفی نزنه اما جلو 4 نفر دیگه میزنه !

تیکه انداختن و خیط کردن یه جورایی خفه کردن ِ طرف ِ . و این راهش نیست!

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

راه اصلی که اصلا به نظرم اینه که ارزش ها رو بازنگری کنیم...برای من واقعا چیزایی که پزو ها روشون مانور میکنن بی اهمیته...راه اصلی و درست ه اگه وقت باشه باید اجرا بشه اینه که بیاموزیم تفاوت با برتری بسیار تفاوت دارد...

haniiii

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
رشته دانشگاه
پزشکی

من با شتاختی که از اطرافیانم دارن وختی شروع می کنن به پز دادن انچنانی منهدمشون میکنم که کم کمش دیگه جلو من پز نمیدن
مثلن یکی از بچه ها میگف من همیشه از فلانجا خرید میکنم(داشت با دوستش حرف میزد منم پشتش بودم)بلند به دوستم گقتم اسم همون فلان جا رو شنیدی؟اونجا کلکسیونه بنجل فروشاست!!! دختره قهوه ای شد

یا یه جا که یکی دیگه داشت پز میداد با گوشیم ور میرفتم هی چند ددیقه یه بار سرمو میاوردم بالا میگفتم چی؟چی گفتی؟ به ... رفت

یا وسط پز دادن یکی میگم انقد بدم میاد از اینایی که چپ و راست هرچی دارن میکنن تو چشم مردم.اگه کسی چیزی نمیگه لزومی رو نداشتنش نیس.

s.l.v.n

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
نقره زیست شناسی
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

پز دادن دو روش داره مستقیم وغیر مستقیم
از مسقیم زیاد نمیشه استفاده کرد و بیشتر جواب عکس داره
از غیر مستقیم بیشتر برای جلب توجه در مقابل جنس مخالف و یا کسب کردن مقام اجتماعی بالا تر در میان دوستان است مثل رهبر گروه یا کسی که همه روش حساب میکنند
و این روش خیلی کاربرد داره

poorya.kh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهیـد بهشتی
شهر
نیشابـور
دانشگاه
علم‌وصنعت‌ ایران
رشته دانشگاه
مهندسی‌کامپیوتر

به نقل از نسترنگار :
کلا هدف این تاپیک اینه که بررسی کنیم،
۱- چرا پز دادن انقد - به خصوص تو سمپاد- شایعه [-(
۲- چطور میشه با این افراد - آدمای پزو- کنار اومد؟ (:|
۳- آیا فقط پوله که باعث پز دادن میشه؟ :-?
۴- آیا واقعا این کار خودآگاهه؟ بعضی وقتا به نظر میرسه کسایی که پز میدن حس نمیکنن! جدی میگم! :-"

خب به نظر من پز دادن به یه دسته ی خاصی مثلن سمپادی ها اختصاص نداره ... اگه بخوایم پز دادن رو تو پولداری معنی کنیم ، میشه گفت که کسانی که تو سمپاد درس میخونن از نظر وضعیت مالی از بقیه دانش آموزا سرترن و واسه همین کمی پزو هستن ... :-"

تو جمع دوستان هر وقت یه نفر یه چیزی میگه که میخواد بگه یعنی بله ، ماهم از این کارا میکنیم ...
ما هم یه چیزی میگیم که یعنی ما هم بله ... :-"
مثلن میگه هر تابستون ما یه سفر خارجی میریم ... مثلن ما هم میگم ما هم هر سال یه سفر ماه رو حتما باید بریم ... :-"
ولی بهترین کار اینه که بهشون توجهی نکرد ... چرا که به نظر من اینجور ادما اینکارو واسه توجه بیشتر انجام میدن و وقتی این توجه نباشه کم کم اونم دیگه اینکارو نمیکنه :-"

پولداری واسه کسایی میتونه دلیل پزدادن و کلاس داشتن و مقام و اینا باشه که پول براشون به یه ارزش تبدیل شده ... مثلن فکر میکنن کسایی که پول ندارن آدم نیستن و نباید بهشون توجهی کرد ... و احترامو و عزت نفس رو تو پولداری میبینن ... :-"

به شخصه زیاد با این افراد برخورد نداشتم ... شاید از بس که اینکارو انجام دادن دیگه اینکار تو وجودشون نهادینه شده و حسش نمیکنن ... :D

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از haniiii :
من با شتاختی که از اطرافیانم دارن وختی شروع می کنن به پز دادن انچنانی منهدمشون میکنم که کم کمش دیگه جلو من پز نمیدن
مثلن یکی از بچه ها میگف من همیشه از فلانجا خرید میکنم(داشت با دوستش حرف میزد منم پشتش بودم)بلند به دوستم گقتم اسم همون فلان جا رو شنیدی؟اونجا کلکسیونه بنجل فروشاست!!! دختره قهوه ای شد

یا یه جا که یکی دیگه داشت پز میداد با گوشیم ور میرفتم هی چند ددیقه یه بار سرمو میاوردم بالا میگفتم چی؟چی گفتی؟ به ... رفت

یا وسط پز دادن یکی میگم انقد بدم میاد از اینایی که چپ و راست هرچی دارن میکنن تو چشم مردم.اگه کسی چیزی نمیگه لزومی رو نداشتنش نیس.
جدا از این که واقعا کل پستت رو قبول دارم...این تیکه ی اخرت خیلی مناسب بود...
اونا نمیدونن کافیست کسی چیزی نداشته باشد تا حرف نزند اما هر حرف نزدنی به معنای نداشتن نیست...

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

خب به نظر من پز دادن دو نوعه؛ آشکار و ناآگاهانه
پز دادن آشکار یعنی شما سوار تاکسی میشین، راننده تاکسی داره بلند بلند با موبایلش حرف میزنه:

نه نه فردا نمیتونم با رئیس شرکت قرار دارم... آره فروختیمش 500 تومن... نه گفتم از آمریکا برام آیفون بیارن (کلا حرفای این طوری) که باورشون سخت و غیر ممکنه.

پز دادن ناآگاهانه مثلا يك نفر براش طبيعيه يعني قصدش اين نيست كه پز بده ولي حرفي كه ميزنه باعث ميشه بقيه برداشت بد كنن.
خب شما درباره این دو نوع پز دادن چه فکری میکنین؟

بالا