• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ترکها بدون لهجه فارسی حرف بزنن!

Intelligenz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
مشهد
پاسخ : ترکها بدون لهجه فارسی حرف بزنن!

تاپیک باز میشه
لطفا فقط درباره ی موضوع تاپیک صحبت بکنین و به بیراهه نرین
به زبان همدیگه هم احترام بذارین ;;)
در کل بچه های خوبی باشین ، مرسی ;;)

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

به نقل از مُحسن :
این عقاید پان ترکیسم و پان ایرانیو و هرچی پان هست دور نریزید وای به حال بعدتون!
منظور از عقاید پانتورکیستی چیه؟ :-?

اگه زبان رسمی کشور تورکی بود و همون جفایی که الان به زبان مادری ما میشه ،به زبان شما میشد،چیکار میکردین؟

یه روز یه ترکه بود که خیلی لهجه داشت یعنی لهجش خیلی غلیظ بود رفتن ازش بپرسن اقا شما که این همه کتاب خوندی این همه سخنرانی کردی ، چندین زبان زنده دنیا مثل انگلیسی و فرانسه رو بدون لهجه حرف میزنی ، پس چرا فارسی رو درست و حسابی صحبت نمی کنی؟!!

ترکه برمیگرده با همون لهجه غلیظ میگه:شما خیال میکنین من که این همه تحصیلات دارم این همه کتاب خوندم این همه برای شما صحبت کردم نمیتونم فارسی رو درس صحبت کنم؟!!!!!

اطرافیان گفتند پس چرا فارسی رو درست صحبت نمیکی؟!

ترکه برگشت گفت من میتونم فارسی رو بدون لهجه صحبت کنم ولی دلم میخواد هروقت کسی حرفامو میشنوه بدونه که من یه ترکم!!

این ترک کسی نبود جز استاد علامه جعفری

tarkan

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
بهشتی
شهر
ارومیه

به نقل از محمّد :
بیای جایی مثل تهران با لهجه فارسی حرف بزنی:
۱. به دید یک شهرستانی غریبه بهت نگاه میکنن
۲. به دید یک آدم کم سواد نگاه میکنن بهت
۳. واقعا لهجه ترکی خنده داره. من ترک خندم میگیره اگر یک ترک فارسی حرف بزنه با لهجه ٬ دیگه چه برسه به خود فارس ها.

کاری با درستی غلطی نگاهشون ندارم. به هرحال اتفاقیه که میافته !

ای خــــــــــــــــــــدا به دید یه شهرستانی بهمون نگاه می کنند؟ :-"مگه پایتختی هستیم. به دید یه آدم کم سواد نگاه می کنن؟ واقعا :-s؟ لهجه ترکی خنده داره چرا از کجا میدونی؟ بابا چپوندن بهمون ما هزار قدم از فارسها جلو تریم حداقلش اینه به دو زبان حرف می زنیم خود فارسها لهجه افغانیشون ملوسه :| واقعا این کم بینی رو بذارید کنار مگه جمهوری آذربایجان همه بی سوادن که اصن فارسی نمی دونن یه مقایسه فارس=افغانستان ترک=ترکیه 850 ملیون ترک با 90 ملیون فارس 35 میلیون ایران ترکن بقیه 35 فارس و کرد بلوچ و عرب غرب و درب بماند. اصن فرض کن ما واسه خودمون یه کشوریم اونوقت نمیریم پایتخت با لهجه خنده دار ترکی حرف نمی زنیم کسی هم بهمون نمی خنده :-?جمش کن بابا :)) یاشا وطنم آذربایجان >:D<راستی من به زبون ترکی و فارسی داستان می نویسم siahnevis.blogfa.com :)

Tuner

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فـرزانـگــان
شهر
کَـرجـ
مدال المپیاد
زیست و شیمی
دانشگاه
؟!! :)
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از ™ÃMïRrêZå♚ :
[-( [-(
آخه همه کـ مثل هم نیستن برادر من... تو هم که شدی مثل اونایی که ترکا رو مسخره میکنن!
ای بابا برین زندگیتونو بکنین بابا! :)

همدیگه رو هم کم مسخره کنید.. ترکی یه زبان مستقله و فارسی هم یه زبان مستقل و جدا از ترکی
..بلاخره باااید این وسط یه لهجه ای پیدا شه یا نه؟!!!

:لایک

آفرین
باهاتون کاااااملا موافقم

Intelligenz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
مشهد

دوباره لازمه بگم آیا ؟ :-"

بچه ها لطفا فقط درباره ی موضوع تاپیک صحبت کنین . :]

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

به نقل از محمّد :
بیای جایی مثل تهران با لهجه فارسی حرف بزنی:
۱. به دید یک شهرستانی غریبه بهت نگاه میکنن
۲. به دید یک آدم کم سواد نگاه میکنن بهت
۳. واقعا لهجه ترکی خنده داره. من ترک خندم میگیره اگر یک ترک فارسی حرف بزنه با لهجه ٬ دیگه چه برسه به خود فارس ها.

کاری با درستی غلطی نگاهشون ندارم. به هرحال اتفاقیه که میافته !

بعد میگن چرا تبریزیا جواب اونایی که فارسی حرف میزنند رو نمیدن و اینا... :))

• لایک
امتیازات: A.T.T

salam123

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
کامپیوتر

فقط برام سواله که چرا این حساسیت روی لهجه‌ی ترکی هست؟ مثلا چرا اسم این تاپیک نیست اصفهانی‌ها یا مثلا شمالی‌های بدون لهجه حرف بزنن؟
من توی دانشگاه خیلی‌ها رو دیدم که لهجه‌ی غلیط ترکی دارن کسی هم مسخرشون نمی‌کنه آدم‌های خفنی هم هستن. این که آدم تو روابط اجتماعیش به مشکل بخوره مشکل از خودشه نه لهجش.

صرفا به نظرم مهمه که ترک‌ها فارسی رو درست صحبت کنن، مثلا من خیلی شنیدم (مخصوصا از دانش‌جوهای سال اول که تازه اومدن تهران) که طرف داره فارسی حرف می‌زنه، ولی دقیقا ترجمه‌ی کلمه به کلمه از ترکی‌ئه. مثلا به جای این‌که بگه تونستم راحت تاکسی بگیرم یا تاکسی برام راحت پیدا شد می‌گه برام راحت ماشین افتاد! که خب این خوب نیست، ولی لهجه داشتن اصلا عیب نیست.

*Reihan*

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خوی
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

من با اينكه تركم و از بجگي هم تركي حرف زدم ولي سعي ميكنم تو مدرسه فارسي حرف بزنم.الانم ديگه اصن لهجه ندارم.جوري كه دختر دايي دوستم فك كرده بود تهرونيم.منم به روم نياوردم.البته اينايي كه گفتم تعريف نبودااااااااااااااااااااا.گفتم كه بدونين اگه تمرين كنين هيلي راحت ياد ميگيرين.حالا كه لهجم برطرف شده،هر از گاهي تركي هم صحبت ميكنم.
شماها هم به خودتون نگيرين.هب راس ميگن ديگه.تركا لهجه دارن ولي نبايد مسخره كرد.مگه ما فارسارو موقع تركي صحبت كردن مسخره ميكنيم؟هر زبوني،شيريني خاص خودشو داره.

black spider

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
Anesthesia

خب بهترین راهش اینه که از بچگی با طرف فارسی حرف بزنن ـو ترکی یادش ندن! اگه اطرافیانش ترک باشن خودش کم کم ترکی یاد میگیره!

خب البته اونم داره از مادر ـو پدرش ک ترکن فارسی یاد میگیره و مشکل ترجمه مستقیم بوجود میاد :D ک اونم با وجود رسانه ها کاملا حله. طرف میبینه فلان اصطلاح تو فارسی کاربرد نداره ـو غلطه پس استفاده نمیکنه ازش.

با این روش هم اصلیتشو حفظ کرده ـو ترکی بلده هم مشکلی تو لحجش نداره. ;;)

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

به نقل از سارا کانر(black spider) :
خب بهترین راهش اینه که از بچگی با طرف فارسی حرف بزنن ـو ترکی یادش ندن! اگه اطرافیانش ترک باشن خودش کم کم ترکی یاد میگیره!

خب البته اونم داره از مادر ـو پدرش ک ترکن فارسی یاد میگیره و مشکل ترجمه مستقیم بوجود میاد :D ک اونم با وجود رسانه ها کاملا حله. طرف میبینه فلان اصطلاح تو فارسی کاربرد نداره ـو غلطه پس استفاده نمیکنه ازش.

با این روش هم اصلیتشو حفظ کرده ـو ترکی بلده هم مشکلی تو لحجش نداره. ;;)

مطمئنی تو تبریزی هستی؟

یه مقاله ای بود بچه های زیر 4سالی که دو زبان یاد میگیرن احتمالش زیاده که دچار لکنت زبان بشن

اولا با وجود رسانه ملی( x:) بیشتر بچه ها فارسیو یاد میگیرن...تو مدرسه هم کلا فارسیه.....لزومی نداره که از بچگی فارسی حرف بزنن

متاسفم واسه خودم و همچین جامعه ای :|

black spider

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
Anesthesia

به نقل از سی سال کنکور :
مطمئنی تو تبریزی هستی؟

یه مقاله ای بود بچه های زیر 4سالی که دو زبان یاد میگیرن احتمالش زیاده که دچار لکنت زبان بشن

اولا با وجود رسانه ملی( x:) بیشتر بچه ها فارسیو یاد میگیرن...تو مدرسه هم کلا فارسیه.....لزومی نداره که از بچگی فارسی حرف بزنن

متاسفم واسه خودم و همچین جامعه ای :|
چه ربطی به تبریزی بودن یا نبودن داره؟!

خب من این موردو نمیدونستم ولی خب بازم فرقی نمیکنه اگه طرف ترک باشه تا چاهار سالگی بازم هم فارسی یاد میگیره هم ترکی.

بعد از چه لحاظ متأسفی؟ چون من گفتم اول فارسی یاد بگیرن؟! :-"

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

آقا وقتی تو مدرسه فارسی یاد میدن ادم دیوونه است به بچه از اول فارسی یاد بده!!!!! اول ترکی (این زبان شیرین و بی نظیر) رو یادش میده بعد خودش فارسی یاد میگیره...ولی ترکی رو بعدن نمیشه یاد گرفت...اونایی هم که اول فارسی یاد گرفتن بعد ترکی گرچه خودشون فکر میکنن به هر دو مسلط ان ولی موقع ترکی صحبت کردن گند میزنن به زبان شیرین ترکی....

black spider

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
Anesthesia

به نقل از امپراطور استقامت(John Cena) :
آقا وقتی تو مدرسه فارسی یاد میدن ادم دیوونه است به بچه از اول فارسی یاد بده!!!!! اول ترکی (این زبان شیرین و بی نظیر) رو یادش میده بعد خودش فارسی یاد میگیره...ولی ترکی رو بعدن نمیشه یاد گرفت...اونایی هم که اول فارسی یاد گرفتن بعد ترکی گرچه خودشون فکر میکنن به هر دو مسلط ان ولی موقع ترکی صحبت کردن گند میزنن به زبان شیرین ترکی....
یاد میگیره ولی لحجش مشکل پیدا میکنه!
عاغا نمونش خوده من! اول فارسی یاد گرفتم بعد خودم ترکیم یاد گرفتم! الانم تو هیچ کودومشون مشکل ندارم!
درضمن اگه بهتر از اونایی ک از اول ترکی یاد گرفتن ترکی حرف ننزنم بدترم حرف نمیزنم! #جدی

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

ولی خیلی از افرادی که اول فارسی یاد میگیرن بعد ترکی خیلی از اصطلاحات ترکی رو متوجه نمیشن.....اونی که اول ترکی یاد میگیره خیلی بهتر میتونه تو مناطق ترک زبان منظورشو بفمونه حتی اگه لهجشون فرق کنن.....دست خود انسان نیست یه نوع وابستگی پیدا میشه به زبانی که اول یاد گرفته شده...

black spider

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
Anesthesia

به نقل از امپراطور استقامت(John Cena) :
ولی خیلی از افرادی که اول فارسی یاد میگیرن بعد ترکی خیلی از اصطلاحات ترکی رو متوجه نمیشن.....اونی که اول ترکی یاد میگیره خیلی بهتر میتونه تو مناطق ترک زبان منظورشو بفمونه حتی اگه لهجشون فرق کنن.....دست خود انسان نیست یه نوع وابستگی پیدا میشه به زبانی که اول یاد گرفته شده...
نمیدونم والا من ک ترکیو بهتر از فارسی حرف میزنم و حتی بعضی چیزارو ک دوستام(اونایی ک اول نرکی یاد گرفتن) نمیدوننو نمیفهمنو من میفهمم!

Liese

کاربر.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
97

من خیلی زبان ترکی رو دوست دارم به نظرم خیلی زبان جالبی میاد و البته خیلی هم سخت :D
به نظرم با لحجه یا بی لحجه هیچ عیبی نداره خوب ادم ک دست خودش نیس :-" :-"

nazanin.f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

ببه نظرمن اگه بچه اول ترکی یاد بگیره بهتره
من خیلیارو میشناسم فارسی یاددان به بچه اون بدبخت هم ک میحرفه ترجمه تحت اللفظی ترکی به فارسی تحویل میده =))

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

یک نصیحت به چند زبانه های کشور:

0490f5af6e1.jpg

shadiiii

کاربر حرفه‌ای
شهر
میان2اب
دانشگاه
ارومیه-نازلو
رشته دانشگاه
دامپزشکی

اصلا درست نيس وقتي كسي زبان مادريشو بلد نيس فارسي ياد بگيره تركي از فارسي سختتره و وسيع تر
فارسي رو ما به مرور ياد ميگيريم و لهجمونم هرچقدم نباشه يه جايي واقعا ميمونيم و فارسي كم مياريم
درسته بايد تعصب ترك بودنمونو داشته باشيم ولي عليرضا بايد قبول كنيم الان ما خواسته يا ناخواسته تو جامعه اي هستيم كه فارسي زبان رسمي هست
اينكه فارسا يا تركا رو جدا كنيم بعد با لهجه اينا مسخره كنيم بنظرتون چي درست ميشه؟؟؟؟
خيلي از افرادم هستن كه دوست دارن تركي ياد بگيرن بهتره اينقد فارس تركش نكنين ما مجبوريم بخاطر يوني رفتن يا دانشگاه و........تا حدي سعي كنيم لهجه نداشته باشيم
تازشم مشكل ما ترك ها تنها تو حرف زدن نيس طرز نوشتن ما با اونايي كه فارس هستن هم فرق داره
درضم خنديدن كه واقعا زيادم بد نيس من شايد بگن لهجه ندارم هرچند خودم ميدونم تاحدي دارم و يه جاهايي كم ميارم طرف مقابلم بخنده خودمم باهاش ميخندم چون واقعا اين يه ايراد نيس ما خيليم لطف كرديم كه فارسي ياد گرفتيم بعله :-" B-) :D :>

bella_h

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
شهید هاشمی نژاد مشهد
رشته دانشگاه
علوم تربیتی

به نظر من این که از بچگی اول فارسی یاد بچه بدین اشتباهه اونوقت ممکنه یه وقتی مثل من بشه که مامان بابام ترکن ولی من ترکی بلد نیستم
از ما گفتن بود

بالا