• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تئوری ترس پنهانی زنان از استقلال

.M.se

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی اصفهان
رشته دانشگاه
ارشد مهندسی شیمی-نساجی
پاسخ : تئوری ترس پنهانی زنان از استقلال

به نقل از ...moOn... :
مردها چی؟ حس حمایت‌گری رو دارن؟ اگر آره، علت‌ش چیه؟
اگر مخاطب صحبتتون من هستم خدمتتون عرض کنم
بعله
جنس مرد دوس داره به کسی که مورد علاقش هست نشون بده که تحت حمایت کامل اون مرد هست ، نه تصور کنید که منطورم همسر هست حتی دوست یا شخص دیگه
ولی کم و کیف این موضوع باز هم بر میگرده به شخص ، برخی افراد با تعصب عقیدتی همراه میکنن این حمایت رو که میشه منگنه بعضیا هم واقعا میخوان حمایت کنن که اگر زن خیلی حس ازادگرایانه نداشته باشه بیشترین استفاده رو میتونه ببره !
به نقل از ...moOn... :
خیلی جالبه که عقاید و آموزه‌هایی که باعث شکل‌گیری این تمایل در زن‌ها شده سال‌هاست کارایی خودش رو از دست داده و منسوخه، اما هنوز هم اثرات‌ش باقی مونده. اگر تک تک افراد جامعه می‌تونستن این نیازها رو ریشه‌یابی کنن، دیگه این دیدگاه سنتی نسبت به زن‌ها وجود نداشت. زن‌ها به نسبت مردها احتیاج به حمایت بیشتری ندارن اگر درست رشد کرده باشن و از بچگی بهشون گفته باشن تو قوی هستی و مسئول انتخاب‌ها و رفتارهات. باید از بچگی با دخترها جدی و محکم و درست رفتار بشه. هر انسانی هم می‌تونه فارغ از جنسیت‌ش نیازمند رابطه‌ی عاطفی یا اجتماعی پویا با دیگران باشه و اهمیتی نداره چه کسی تو این رابطه نقش حامی رو بازی می‌کنه. در واقع اصلن نقش حامی وجود نداره که به یکی از دو جنسیت اطلاق بشه؛ آدم ها موظف‌ن تو رابطه‌هاشون نه برای اثبات برتری که با درکِ ویژگی‌ها و ترس‌ها و تاثرات مشترک مراقب هم‌دیگه باشن.
الان تو این جامعه با تفکری که تا حد زیادی سنتی مونده و حتا قانون از زن‌ها به اندازه‌ی مردها حمایت نمی‌کنه، شاید زن‌هایی هم که درست تربیت شدن برای فرار از افراد بیمار و تفکرات بیمار ترجیح می‌دن یه "حامی" برای خودشون انتخاب کنن و این فاجعه ست.
اصلا قبول ندارم صحبت هاتون رو ، به هیچ وجه الان دیگه به جنس زن مثل قبل دیده نمیشه ؟ نه قضایی نه حقوقی !
دلیلتون برای این حرفا چی هست ؟ الان اصلا تفکر جامعه سنتی نیست دیگه ، یعنی حداکثر اینطور نیست مسلما عده ای هنوز مثل قدیم فکر میکنن
بقیه موارد هم جوابشون تو پست قبلیم هست :D

• لایک
امتیازات: mhdl

moOn:)

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ارومیه

نه مخاطب صحبتم صرفن شما نبودید. این تاپیک تقریبن به این نتیجه‌گیری رسیده که بعضی از زن‌ها ترس از استقلال و نیاز به حمایت رو دارن، اما ذاتی نیست. بلکه تربیت خانواده و جامعه اون‌ها رو به این سمت سوق داده. مشتاق بودم بدونم حس حمایت‌گری در مردها چطوره و چرا شکل گرفته. چون اطرافم زن‌ها و دخترهایی رو می‌بینم که برای خوشایند مردها و القای حس قدرت و اعتماد به نفس بهشون وانمود می‌کنن تحت حمایت مرد قرار دارن. مخصوصن از لحاظ احساسی و عاطفی.

اصلا قبول ندارم صحبت هاتون رو ،
دقیقن با کدوم قسمت مخالفید؟ با این‌که دخترها باید قوی بار بیان و زیر فشار جنسیت‌شون محکوم به ضعف و تحت حمایت واقع شدن نباشن یا این قسمت که هنوز هم این تفکر باقی مونده؟

به هیچ وجه الان دیگه به جنس زن مثل قبل دیده نمیشه ؟ نه قضایی نه حقوقی !
متوجه نمی‌شم. فکر کنم از علامت سوال نادرست استفاده کردید. :د

دلیلتون برای این حرفا چی هست ؟
دلیلم برای این حرف‌ها قانون کشورمون و حقوقیه که جامعه برای جنس زن قائله. شما واقعن فکر می‌کنید زن‌ها امنیت کافی رو برای انتخاب‌های شخصی دارن؟ زن‌ها از لحاظ حق پوشش، نوع رفتار، حقوق اولیه و ... توسط جامعه و عرف این جامعه کنترل می‌شن.

• لایک
امتیازات: MHO

.M.se

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی اصفهان
رشته دانشگاه
ارشد مهندسی شیمی-نساجی

به نقل از ...moOn... :
نه مخاطب صحبتم صرفن شما نبودید. این تاپیک تقریبن به این نتیجه‌گیری رسیده که بعضی از زن‌ها ترس از استقلال و نیاز به حمایت رو دارن، اما ذاتی نیست. بلکه تربیت خانواده و جامعه اون‌ها رو به این سمت سوق داده. مشتاق بودم بدونم حس حمایت‌گری در مردها چطوره و چرا شکل گرفته. چون اطرافم زن‌ها و دخترهایی رو می‌بینم که برای خوشایند مردها و القای حس قدرت و اعتماد به نفس بهشون وانمود می‌کنن تحت حمایت مرد قرار دارن. مخصوصن از لحاظ احساسی و عاطفی.
دقیقن با کدوم قسمت مخالفید؟ با این‌که دخترها باید قوی بار بیان و زیر فشار جنسیت‌شون محکوم به ضعف و تحت حمایت واقع شدن نباشن یا این قسمت که هنوز هم این تفکر باقی مونده؟
متوجه نمی‌شم. فکر کنم از علامت سوال نادرست استفاده کردید. :د
دلیلم برای این حرف‌ها قانون کشورمون و حقوقیه که جامعه برای جنس زن قائله. شما واقعن فکر می‌کنید زن‌ها امنیت کافی رو برای انتخاب‌های شخصی دارن؟ زن‌ها از لحاظ حق پوشش، نوع رفتار، حقوق اولیه و ... توسط جامعه و عرف این جامعه کنترل می‌شن.
بله بخش اول صحبتتون روبنده هم قبول دارم
بخش دوم سر اين مخالف صحبتتون هستم كه هنوز هم همچين تفكري باقي مونده ( البته در محدوده اكثريت جامعه مورد بحث ميكنيم وگرنه تو اقليت هر عقيده اي پيدا ميشه )
بخش سوم بله اشتباه استفاده شده :))
بخش اخر صحبتتون هم ميتونيد غير از مورد پوشش و حجاب مورد ديگه اي مثال بزنيد چون من حتي يك مورد هم سراغ ندارم حقوق زن پايمال شده باشه ( قضيه حجاب هم اونم تعصب و تصور علط مسئولين از دين هست كه كار رو به اينجا كشونده )

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ارومیه

خیلی ساده می‌گید فقط قضیه‌ی حجاب هست که علت‌ش تصور غلط مسئولین از دینه! اولن قضیه‌ی حجاب اونقدرام قضیه‌ی ساده‌ و پیش پا افتاده‌ای نیست؛ توهین بزرگی به شعور یک زنه که اجازه نداره خودش نوع پوشش‌ش رو انتخاب کنه و حتا اگر پوشش با معیارهای جامعه مطابقت نداشته باشه به تحقیرآمیزترین شکل ممکن بازخواست می‌شه. دوما یکی از مثال‌های قانونی همین قضیه‌ی دیه‌ی زنه که نصف مرده و اینم رسمن می‌گه یه زن نصف یه مرد ارزش داره!
حالا بگذریم از تفکراتی که نه به صورت بارز، ولی تو جامعه و تفکر افراد جامعه وجود داره. مثلن تفکراتی راجع به ظاهر زن‌ها و تعیین معیارهای مطلق برای زیبایی؛ سایز، مدل بینی، لب‌ها و ... . کیه به یه دختر یاد بده ارزش و زیبایی تو به منحصر به فرد بودن و آگاهیته؟ اعتماد به نفس زن‌ها وابسته شده به ظاهر مطابق مد روزشون. حتا هنوزم خیلی از مردها فکر می‌کنن باید مثل یه شی مراقب زن‌ها باشن.

.M.se

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی اصفهان
رشته دانشگاه
ارشد مهندسی شیمی-نساجی

به نقل از ...moOn... :
خیلی ساده می‌گید فقط قضیه‌ی حجاب هست که علت‌ش تصور غلط مسئولین از دینه! اولن قضیه‌ی حجاب اونقدرام قضیه‌ی ساده‌ و پیش پا افتاده‌ای نیست؛ توهین بزرگی به شعور یک زنه که اجازه نداره خودش نوع پوشش‌ش رو انتخاب کنه و حتا اگر پوشش با معیارهای جامعه مطابقت نداشته باشه به تحقیرآمیزترین شکل ممکن بازخواست می‌شه. دوما یکی از مثال‌های قانونی همین قضیه‌ی دیه‌ی زنه که نصف مرده و اینم رسمن می‌گه یه زن نصف یه مرد ارزش داره!
حالا بگذریم از تفکراتی که نه به صورت بارز، ولی تو جامعه و تفکر افراد جامعه وجود داره. مثلن تفکراتی راجع به ظاهر زن‌ها و تعیین معیارهای مطلق برای زیبایی؛ سایز، مدل بینی، لب‌ها و ... . کیه به یه دختر یاد بده ارزش و زیبایی تو به منحصر به فرد بودن و آگاهیته؟ اعتماد به نفس زن‌ها وابسته شده به ظاهر مطابق مد روزشون. حتا هنوزم خیلی از مردها فکر می‌کنن باید مثل یه شی مراقب زن‌ها باشن.
:دي
نه من ساده نگفتم فقط خواستم خيلي سريع اشاره كنم به موضوع حجاب وگرنه من خودم از مخالفين اين برخورد زشت ( وحشيانه ) هستم
خب ببينيد اينجا نشون ميده اطلاع دقيقي از قوانين جديد كشور نداريد
حدود فك كنم ٦-٧ ماه پيش قانون جديدي تصويب شد در مجلس كه ديه زن و مرد يكسان شده :دي توضيحاتش و علتش بماند ولي خب بازخورد خوبي داشت اين موضوع بين مردم
ببينيد حرف هايي كه بهتون مردم عادي ميزنن رو باور نكنيد همين الان يه تصورتون راجع به ديه كاملا غلط بود ؛ جايگاه زن واقعا الان تو جامعه خوب شده ولي خب جاي بهتر شدن هم داره ؛ انشاءالله
يه نكته اي راجع به مسئله زيبايي بگم خدمتتون ؛ اينكه مسئوليت گردن خونواده هاس ولي شرايط متاسفانه مزخرفي كه تو جامعه در مقابله با حجاب پيش اومده كه باعث شده جوونا فرار كنن به اين سمت ( البته موضوع تاپيك اين نيست وگرنه حرف هاي مفصلي ميشه زد ) ؛ در ضمن پسوند خيلي نزاريد رو مردم من تو دانشگاه خودمون ، بين پسرا و دوستانم حتي يك نفر سراغ ندارم از دختري خوشش بياد كه دنبال اين چيزا باشه حالا علل جاي بحث داره كه اينجا و اين تاپيك جاش نيست

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ارومیه

حدود فك كنم ٦-٧ ماه پيش قانون جديدي تصويب شد در مجلس كه ديه زن و مرد يكسان شده :دي
تفاوت دیه پرداخت می‌شه. یعنی در حالت کلی برای مرد قاتل تفاوتی نمی‌کنه دو تا زن رو بکشه، در نهایت خود شخص دیه‌ی یک نفر رو پرداخت می‌کنه و باقی رو بیمه!

اگر شما بر اساس مشاهدات خودتون تو دانشگاه می‌گید این حرف‌ها اشتباهه، من هم مشاهدات نقض زیادی دارم و خودم به عنوان یه دختر دارم تو این جامعه زندگی می‌کنم. نمی گم اوضاع بهتر نشده، صددرصد خیلی بهتر شده که بماند چقدر زن‌ها تحقیر شدن و تلاش کردن تا بالاخره بتونن به "حق طبیعی" خودشون برسن، اما هنوز هم اوضاع ایده آلی برای زن‌ها وجود نداره.

• لایک
امتیازات: .M.se

.M.se

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی اصفهان
رشته دانشگاه
ارشد مهندسی شیمی-نساجی

به نقل از ...moOn... :
تفاوت دیه پرداخت می‌شه. یعنی در حالت کلی برای مرد قاتل تفاوتی نمی‌کنه دو تا زن رو بکشه، در نهایت خود شخص دیه‌ی یک نفر رو پرداخت می‌کنه و باقی رو بیمه!

اگر شما بر اساس مشاهدات خودتون تو دانشگاه می‌گید این حرف‌ها اشتباهه، من هم مشاهدات نقض زیادی دارم و خودم به عنوان یه دختر دارم تو این جامعه زندگی می‌کنم. نمی گم اوضاع بهتر نشده، صددرصد خیلی بهتر شده که بماند چقدر زن‌ها تحقیر شدن و تلاش کردن تا بالاخره بتونن به "حق طبیعی" خودشون برسن، اما هنوز هم اوضاع ایده آلی برای زن‌ها وجود نداره.
در مورد ديه خب چه تاثيري تو اصل موضوع داره ؛ به هرحال ارزش ديه زن برابر ديه مرد شده ؛ شما دنبال ديه هستيد يا اينكه كي پرداختش ميكنه :-?
در مورد مشاهداتتون ؛ يعني شما مردي ديديد كه دنبال دختري بوده كه فقط براش ظاهر و اينا مهم بوده !؟؟؟؟ ببخشيد اون مرد يا پسر جوون اون دختر رو براي زندگي نميخواسته ؛ يعني ١ ثانيه هم شك نكنيد !
من كاري به كثيف بودن بعضي مردها ندارم ولي امكان نداره ( به قاطعيت ميگم امكان نداره) مردي زني رو كه دنبال اين چيزاس رو براي زندگي بخواد
به هرحال من خودم پسرم و جنس خودمو خوب ميشناسم !
البته اين موضوع رو بگم ؛ خيلي احساس ميكنم باورتون اينه كه حقوق زن ها رعايت نشده تو جامعه و البته هم حق داريدا ولي خب اينطورا هم نيست الان !
اگر دوست داريد مواردي كه بهشون معترض هستيد بگيد شايد بنده ديدم اشتباه باشه نسبت بهشون !

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ارومیه

به نقل از koenigsegg :
در مورد ديه خب چه تاثيري تو اصل موضوع داره ؛ به هرحال ارزش ديه زن برابر ديه مرد شده ؛ شما دنبال ديه هستيد يا اينكه كي پرداختش ميكنه :-?
:‌)) نه، منظورم این بود که اگر یه زن یه مرد رو بکشه، دیه‌ی کامل رو پرداخت می‌کنه، اما برعکس‌ش، مرد نصف دیه رو پرداخت و بقیه‌ش رو بیمه تقبل می‌کنه.

بحث این نیست که دختر رو برای زندگی می‌خواد یا نه، بحث ارزش گذاشتن به یه زن و توانمندی‌هاشه؛ که در هر حال از بحث این تاپیک خارجه.

• لایک
امتیازات: .M.se
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب:)
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی

این که زن و مرد به هم نیاز مندند که واضحه ، میل به گذروندن یه قسمتی از وقت با جنس مخالف توی کی وجود نداره ؟
فک کنم زنی که احساس ضعف بیشتری در قبال جامعه میکنه ، مثلن خودش رو آسیب پذیر احساس میکنه از هر لحاظی ، این حس روی میل به جنس مخالفش بیشترین تاثیر رو میذاره و خواستار حمایت از طرف مرد میشه .
حتا خیلی از دخترا رو دیدم که از زنی که حالت حمایتگر داره خوششون میاد و اسم این حالت رو ٰمردونه میذارن.

:-|

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
frz1
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
مهندسی معماری
موافقم که زنان دوست دارن حس حمایت شدن را اما فکر نکنم از حس استقلال لذت نبرن...بیشتر میتونم بگم نچشیدن این حس را و بخاطر محدودیت های فرهنگی و اجتماعی چون خیلی برخورد های خوشایندی باهاشون نشده در ناخوداگاه خیلی ها این تصور هست که کار اشتباهی میکنن یا دارن میرن که مبارزه ای در حد جنگ داشته باشن...اینه که خیلی ها ترجیه میدن وابسته بمونن

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
کارتن بابا لنگ دراز رو که یادتونه؟ یکی از کارتنهایی بود که شدیدا مورد علاقه من بود و خیلیم شخص جودی ابوت شخصیت اصلی داستان رو دوست داشتم. «جودی» یه دختر باهوشی بود که تو یه پرورشگاه بزرگ شده بود ولی یه حامی ناشناس پیدا میکنه که ازش پشتیبانی مالی می کنه طوریکه موفق میشه به مدرسه خصوصی راه یابی کنه. جودی که حامی خودش رو نمی شناسه و فقط یه بار اونو در یک نگاه از پشت سر دیده، بهش لقب «بابا لنگ دراز» میده و اغلب هم درباره زندگی روزمره و فعالیتهایش بهش نامه می نویسه. طبیعتا مدرسه خصوصی مال پولدارهاست و جودی که تو پرورشگاه بزرگ شده، تو مدرسه خیلی سعی می کنه که فاصله فرهنگی خودش رو با جامعه دوروبرش، کم کنه.
من به طرز عجیبی هیچوقت قسمت این کارتن رو ندیدم. علیرغم همه علاقه ای که بهش داشتم. ولی از اونجائیکه پایانش رو شنیدم خوشحال شدم که ندیدمش! نه اینکه پایان بدی بوده باشه، نه اتفاقا پایان خوبی بود، ولی من دلم میخواست این روند همیشه حفظ بشه. منظورم اینه که همیشه یه کسی توی زندگی جودی بود که هر وقت خوشحال بود یا کم آورده بود یا کلا هروقت چیزی شده بود که نیاز بود به کسی بگه، یا باهاش درددل کنه، بتونه اینکارو بکنه بدون اینکه ترسی یا شرمی چیزی مانعش بشه. اوایل بابا لنگ دراز اینطوری بود، بعدشم نامه های جودی خیلی معصومانه بود. گناه داشت خب.
همیشه فکر میکردم این فقط من هستم که یه جودی ابوت درون خودم دارم و دلم میخواد یه همچو بابا لنگدرازی باشه. واقعیتش اینه که آدم هرچقدرم که بهش بگن خودکفا هست، ولی ناخودآگاه درون خودش دنبال یه همچین چیزی هست که از نظر مالی و روحی ساپورتش کنه. برای همین فکر میکنم اکثر زنها درونشون یک جودی ابوت دارن حتی زنهای خیلی کامل و مستقل.
اینها رو برای این نوشتم که امروز چشمم خورد به این کتاب: عقده سیندرلا: تئوری ترس پنهانی زنان از استقلال. نویسنده کتاب خانم کولت دولینگ هست. اسم این نظریه از یکی از کارتن های دیزنی به اسم سیندرلا وام گرفته شده. در این کارتن شخصیت سیندرلا دختری هست که جذاب، اجتماعی و مودب هست اما با این حال نمیتونه شخصیتی مستقل داشته باشه. نویسنده میخواد بگه که این عقده چیزیه که از بچگی به دختربچه ها تلقین میشه و برای همین اونها هیچوقت یاد نمیگیرن که استقلال داشته باشن. سیندرلا دختر زیبای قصه ی شاه پریان منتظر سواری بود که خوشبختش کنه و از تنهایی آزادش کنه و تکیه گاهش بشه. طبیعیه که این سوار حتما باید مرد باشه!
نویسنده کتاب میگه تمایل ناخودآگاه زنها برای مراقبت شدن توسط دیگران، عمدتا بر اساس ترس از مستقل بودن هست. و هرچه زنها سنشون بالاتر میره، این تمایل در اونها بیشتر میشه، و این عمده ترین دلیل زنها برای موندن در روابط مضر و نادیده گرفتن توانائی های شخصی شون هست.
اکثر ما زنها اینطوری بزرگ میشیم که وابسته به مرد باشیم و بدون وجود اونا احساس ترس و وحشت کنیم. به ما یاد دادن که نمی تونیم روی پای خودمنون بایستیم، آسیب پذیر، ظریف و نیازمند حمایت و حفاظت هستیم. فرقی نمیکنه یک زن چقدر باهوش و موفق هست، حتی زمانی که زنها دوست دارن آزاد و بی قید و بند باشن، بازم دوست دارن مورد حمایت و نگهداری قرار بگیرن و این بخاطر اینه که از سنین کم به دخترها گفته شده برای بهتر زنده موندن، باید حمایت بشن در حالیکه به پسرها اینطور آموزش داده نشده و به اونها گفتن که باید ریسک کنند.
نظر شما چیه؟!
آیا این نظریه واقعیت داره؟!!
کاملا موافقم.مخصوصا تو چند دهه اخیر که تو ایران رمان عاشقانه و اینا مد شده خیلی پررنگ تر شده.تو کشورای دیگه اینجوری نیست.مثلا الان حدود بیست سی ساله دارن همون یه ذره عقیده رو هم عوض می کنن.والت دیزنی و پیکسار نمونه بارز این مسئله هستن که از سال 2000 به بعد بیشتر کارهاشون روی استقلال دختراست.مثلا زوتوپیا و موانا و ... اگه نقدشونو بخونید میفهمید که والت دیزنی کلا قالبش داره عوض میشه.و میدونید که نمیشه از تاثیر این کمپانی روی بچه ها چشمپوشی کرد!
دختر واقعا از لحاظ حمایت اجتماعی و اینا نیازی به پسر نداره(عاطفی بحثش جداست) و بهتره این طرز تفکر تو ایران عوض شه.کم رمان عاشقونه بخونیم :|

بالا