• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

محرم ؛ شادی یا ناراحتی ؟

• شروع کننده موضوع

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
سلام

عزاداری ها و مراسم امروزه ی ما برای امام حسین و به مناسبت محرم به نظر ما درست است یا خیر ؟ یعنی شکل و فرم مراسم ما آیا واقعا" عزاداری بوده و الان هم عزاداریست ؟

اشاره می کنم به قسمت های از صحبت های آقای الهی قمشه ای ، ایشون می فرمایند که :
سینه زنی یک عمل ریتمیک هست ، یعنی با ریتم همراه است ، و ریتم برای شادیست نه غم ، و اینکه شما هرگز نمی تونی در سطح جهان 10 نفر داغدار و داغدیده رو پیدا کنی که به این صورت و با این شکل و شمایل ریتمیک سینه بزنن و گریه و زاری کنند ، یعنی اینها برای شادی بوده در زمان های قدیم ، مردم از اینکه امام حسین به اونها آزادی و آزادگی رو یاد داد خوشحال بودند و ابراز خوشحالی و شادمانی می کردند ، و ...

نظر شما در این مورد چیه ؟ آیا واقعا" کسی که ناراحت باشد می تواند سینه بزند یا مداحی های امروزی را کند ؟ یا بقیه مراسم ؟
آیا ناراحتی درست است یا شادی ؟ ما باید از درسی که به ما داده شد خوشحال باشیم یا ناراحت و به خاظر جنگ عزاداری کنیم ؟
شما موافق کدوم یکی هستید ؟ عزاداری برای جنگی تاریخی ، یا شادمانی برای درسی اخلاقی و انسانی ؟

کلا" هم هر نظری در رابطه با این موضوع دارید بگید ، استقبال می کنیم

(نکته ای بس مهم : من خواستم تاپیک رو تو انجمن اعتقادی بزنم ، دیدم بحث اصلا" اعتقادی نیست و چون ربطی نداشت پشیمون شدم ، بعد بین جامعه شناسی و تاریخ گیر کردم ، دیدم تو جامعه شناسی تاپیک زدم فعالیت هم داشتم ولی اینجا تاپیک نزدم و فعالیت هم کمتر داشتم ، اینه که اینجا زدم ، در کل هم به نظرم بحث بیشتر تاریخی میومد تا جامعه شناسی ، اینه که سوالی در این مورد نپرسید)

pegah.nodet

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
حسابداری - Finance
پاسخ : محرم ؛ شادی یا ناراحتی ؟

نه به نظر من اسم این دیگه عزاداری نیست! صرفا شده یه سرگرمی واسه مردم ینی چون اینجا مثل کشورهای دیگه کارناوال و این مدل سرگرمیا نیست، مردم اینو با اون اشتباه گرفتن!! کسی که عزاداره واقعا، هیچوقت تو این دسته ها نمیره که یا واسه سرگرمیه یا واسه غذا گرفتن
من خودم بچه بودم همیشه میرفتم این دسته ها رو میدیدم به عنوان سرگرمی!
و الانم که بعضی وقتا میبینم، پسره به تنها چیزی که فک نمیکنه عزاداریه!! دقیقا یادمه 4سال پیش واسه کار یکی از درسا باید از این دسته ها عکس و اینا میگرفتیم، همینجوری دنبال یه دسته میرفتم دیدم پسره به دوس دخترش میگه من این علمو بلند میکنم به عشق تو! تا دوستات ببینن چه دوستی داریو دهنشون بسته شه!! دختره ام یه ساعت قربون صدقه رفتن و این حرفا...
یعنی نیت همگان چیز دیگه ایه! و تا اونجا که دقت کردم این روزا حتی تیپ دختر پسرا از همیشه مدل دارتر میشه چون واسه خیلی هاشون تنها شباییه که میتونن راحت تا نصف شب به اسم این چیزا بیرون باشن
نمیتونم منظورمو خوب بگم اما مطمئنم هدف خیییییییییلی ها از این مراسم ها عزاداری نیست
یه بار تو تاکسی یکی از این آهنگای مخصوص محرمو گوش میکردم آقاهه داشت رپ میخوند 1 : " من بهت .... میزنم تو جواب ندی من پیامک میزنم..."!!!!
دقیقش یادم نیست اما اصلا احمقانست دیگه!!
تو خیابونا هم که من میبینم همه بیشتر از هم میپرسن این غذا رو از کجا گرفتی؟! و همه میدون تو صف!! و توجیهشونم اینه" غذای امام حسین یه چیز دیگست!"
خب باشه! یکی،دوتا...نه دیگه تنها نیتشون همین بشه!
دیگه اون خیمه آتیش زدنو اسب اوردنو اینا هم که دیگه تکلیفش معلومه دیگه!
به نظرم واقعا این کارشون ثواب که نداره گناهم هست چون واقعا دیگه اعتقادات مردمم به بازی میگیره!
مثل اونایی که قمه زدنو دیگه آخر عزاداری میدونستن
درکل شدید مخالفم!
عزاداری واقعی نه به این تو سر و کله کوبیدناست نه جیغ و گریه و از حال رفتن...

بعدم اینکه من با اساس این نوحه خونیا اشکال دارم آخه یعنی چی میگه حسین سر نداره سرشو بریدن...
مردمم های های گریه میکنن و 2ساعت بعد بدون اینکه کوچکترین تاثیری روشون داشته باشه حتی سر صف غذا باهم دعوا میکنن!! :| واقعا این درس گرفتنه؟!
به نظر من آدم باید سعی کنه خودشو درست کنه ینی عزاداری تو این ماه ینی با خودم خلوت کردن، کاراییو که میدونم اشتباهه و قبلا همت نمیکردم سعی کنم کنار بذارم و چیزایی شبیه این
خیلی زشته که از همچین قیامی با اون عظمت و اونهمه درسی که توشه، ما فقط یاد گرفتیم انقد سطحی بگیم وای تشنه بودنو بزنیم تو سر خودمون...
حیفه واقعا...
متاسفانه سخنرانی ها هم اونقدرا مفید نیست وگرنه میشد سر این جلسات رفت و یذره عمقی تر فهمید...
اما خب دیگه همچین جلسه ای هم پیدا نمیشه

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

شخصا کوچیکترین علاقه ای به سینه زنی و اینا ندارم...

یک تحقیقاتی کرده بودن اخیرا نشون میداد ریتم و اینای این مداحیای مدرن (حسین حسین هایی که به اوپس اوپس بیشتر شبیهن) بین سبک های موسیقی بیشترین شباهتو با هِوی متال دارن :|

در مورد اون عزاداری و اینا به نظرم عزاداریش که بادی عزاداری کرد... اما عزاداری نباید بُلد شه. باید پس زمینه باشه. از یک چیزی ک خ عصبیم میکنه اینه که مردم تو مجالس عزاداری زیارت عاشورا رو میشینن فقط روخونی میکنن بعد موقع سخنرانی پا میشن از مجلس میرن یه دوری میزنن باز موقع سینه زنی بر میگردن :|

یعنی دقیقا اون هدف اصلی رو ول میکنن.

یا مثلا مردم دنبال اینن که فلان مداح کجا میره برن اونجا. سخنران مهم نیس براشون اصن...

همون بحث شعور و شور که باید با هم باشن اما تازگیا فقط شده شور

@پست پایینی: راس میگه :-"

بعضی وقتا من یه چیزایی میشنوم هنگ میکنم که این الان مال عزاست یا جشن!

hoda.m

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

يه سوال فني:
چرا ريتم نوحه هاي الان با ريتم مولودي ها يكي شده؟!
يه نوحه اي جديد اومده،‌آدم واقعا فكر ميكنه كه دارن مولودي مي خونن!
چرا واقعا بايد اين جوري باشه؟
چرا نوحه ها ديگه اون حزني رو كه بايد داشته باشن ندارن؟

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

قمشه ای البته تز زیاد میده...همچین چیزی نبوده؛مراسم محرم از همون اولم عزاداری بوده
ولی من به شخصه کلن با عزاداری مخالفم
اما اصن فک میکنین بیشتر اینایی که عزاداری میکنن واسه چیه؟من فک میکنم 1جوی هست تو محرم که ملت دوست دارن و حتا احساس کمبود میکنن
به نظرم کلن اغراق زیاده ولی بین شادی و باراحتی شادی رو ترجیح میدم‏!‏

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

من فک میکنم از اول عزاداری بوده وهست...
درسته که باید به خاطر درس آزادگی ای که امام حسین دادن شاد بود ولی کاری که ما میکنیم عزاداریه!
از اونجایی که سخنران خوب کم داریم یا حداقل من کم دیدم هر جایی که میرم فقط واسه وحه خونیشه
به نظرم نه تنها بد نیست خوب هم هست...
البته شما این نوحه های چرند رو در نظر نگیرید که هر چی دم دستشون میاد رو قاطی هم میکنن میشه آش شله قلمکار و میخونن...
به نظرم کسی که توی مجالس سطح پایین گریه میکنه و اینا اصن به اون مجلس کاری نداره به قول مامانم خودش داره واسه خودش روضه میخونه... :)
اغراق هم نبوده خیلی چیز ها رو اضافه کردن ولی اون اصل مطلب اغراقی نداره...
مطلبی که هست اینه که کسی که میره رو منبر واسه سخنرانی کم پیدا میشه که اهل مطالعه باشه و مستند حرف بزنه وگرنه اصلش همون سخنرانی هاست

MHD.H

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامـه حلـی
شهر
تهران
مدال المپیاد
كامپيوتر ، فيزيك (در حال مطالعه)
دانشگاه
ایشالله صنعتى شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

نمیشه که غم و ناراحتی نباشه چون بالاخره اربابمون شهید شده
ولی همه ی این غم ـا دلیل داره
همه ی پارچه سیاها دلیل داره
همه ی دعا هایی که میکنن دلیل داره
هیچ چیزش بی دلیل نیست
هفته دیگه اگه بشه براتون اثر زیارت عاشورا رو با فرمول ترمودینامیک ثابت میکنم
به نظرم خیلی زیاد عذاداری خوب نیس
باید راه اربابمون رو ادامه بدیم

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

(نکته ای بس مهم : من خواستم تاپیک رو تو انجمن اعتقادی بزنم ، دیدم بحث اصلا" اعتقادی نیست و چون ربطی نداشت پشیمون شدم ، بعد بین جامعه شناسی و تاریخ گیر کردم ، دیدم تو جامعه شناسی تاپیک زدم فعالیت هم داشتم ولی اینجا تاپیک نزدم و فعالیت هم کمتر داشتم ، اینه که اینجا زدم ، در کل هم به نظرم بحث بیشتر تاریخی میومد تا جامعه شناسی ، اینه که سوالی در این مورد نپرسید
بـــعله :-? انشاالله که بحث مرتبط باشـه ! :-??
ببینید من یه موضوعی رو باز باید بـگم . "محرم " به این معـنا ، فقط توی ِ ایران وجود داره چون مردم ایران اسطوره دوست دارن ، مثل رستم مثل سهراب ، امام حسینم کسی بود همین شکلی ، اسطوره ای که برای دینش از جانش و حتی خانواده‌ش گذشت . اینارو گفتم که بگم عزاداری توی ِ ایران ، کاملا طبیعیه به نظرم .
اما آیا این که این عزاداری هست یا نه ؛
ببینید محرم یه جنبه ی فرهنگی ِ خیلی خوب داره به نظر من ! تعزیه هایی که برگزار میشه ، خیلی زیبا و به جاست . یکجور هـُنره نمایشه اصلا .
اما یه سری عزاداری های کوچه بازاری هم هست که اونا ، برای افراد ِ سطح پایین جامعه‎ست ... نمیشه گفت عزاداری نیـست ، چون به هر حال کسی که اومده سینه بزنه امام حسین رو دوست داره ! امّا خب نمیدونه راه ِ درست چیه !
به نظرم به اون جنبه ی فرهنگی ِ خوب محرم خیلی باید رسیدگی کرد که از جنبه های ِ بی محتواش کم شه !
بعد من یه مشکل ِ دیگه هم دارم ، چرا دهه ی محرم انقدرررر عزاداریا جدی تر از بعد از اونـه؟ تا جایی که من میدونم بعد از مرگ ِ آدما براشون عزاداری می کنن :-??

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظر من اساسا خیلی شکوه داره !! یعنی مثلا هیئت ها و مراسم سینه زنی خیلی باشکوه ـه ! ( لغت دیگه ای پیدا نمی کنم ! )
و کلّا به نظرم عزاداری جدا از تعصّبات اگه باشه ، خیلی قشـنگه و یه حال و هوای خاصّی داره !
درست مث عید نوروز که یه حال و هوای خاصی داره ! :D

stevendeljoo

داماد مسعودی
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1391
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
برق

والا مولانا که شاد بود:

کجایید ای شهیدان خدایی
بلاجویان دشت کربلایی
کجایید ای سبک روحان عاشق
پرنده​تر ز مرغان هوایی
کجایید ای شهان آسمانی
بدانسته فلک را درگشایی
کجایید ای ز جان و جا رهیده
کسی مر عقل را گوید کجایی
کجایید ای در زندان شکسته
بداده وام داران را رهایی
کجایید ای در مخزن گشاده
کجایید ای نوای بی​نوایی
درین بحرید کین عالم کف اوست
زمانی بیش دارید آشنایی
کف دریاست صورت های عالم
زکف بگذر اگر اهل صفایی
دلم کف کرد زن نقش سخن شد
بهل نقش و به دل رو گر زمانی
برآی ای شمس تبریزی ز مشرق
که اصل اصل هر ضیایی

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

باو خوب این که تو محرم عزاداری کنن و گریه کنن و مجلس بگیرن رو نمیشه انکار کرد. همه اماما این مراسمو داشتن.

امام سجاد که کل عمرشون محزون بودن.

از امام صادق و امام رضا هم هستن روایت های زیادی که یا در مورد عزاداری حدیث گفتن یا خودشون مجلس میگرفتن..

ولی یک نکته ای که هست آیا زمان امام ها هم کسی سینه زنی و زنجیر و دسته و این جور مراسم میگرفته؟ اصن این سینه زنی و خود زنی و اینا از کجا اومده؟ فلسفه این کارا چیه؟

• شروع کننده موضوع

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

یکم فک می کنم موضوع رو بد بیان کردم ، یا مفهوم رو درست نرسوندم

قصد من بررسی موضوع ار لحاظ تاریخی هست ، که آیا در زمان های گذشته هم عزاداری بوده (حالا به این شکل یا اشکال دیگر) یا شادی بوده ؟ (البته اینایی که گفتین هم درسته و میشه در موردش هم بحث کرد ، اما بیشتر جنبه ی تاریخی قضیه مد نظره)

آقای قمشه ای خیلی زیاد تحت تأثیر اشعار مولانا و شخصیت اوست ، به طوری که از دید من شخصیت این دو نفر خیلی زیاد شبیه به هم است ، ممکنه صحبت ها و اظهار نظرش به خاطر شعر یا مسائل دیگه ای که از مولانا میدونه باشه ... (یه جورایی تاریخ ادبیات ، که گویای تاریخ اون برهه ی زمانیست)

در اینکه ، اصل قضیه کنار گذاشته شده و انقدر غرق در فرعیات و حاشیه ها شدیم که خرافه هم قاطیش شده و این جوی که مناسب نیست پدید اومده ، تقریبا" شکی نیست و فک کنم همه موافق باشن (این همون چیزیه که اشاره کردین) ، یک نکته ی دیگه در این باب هم اینکه ، زیارت عاشورا رو نمیدونم خوندین تاحالا یا اصلا" شنیدین (عربیش نه، منظورم مفهوم و معنی متن هست) ، کل عاشورا و پیام عاشورا و کلا" مفهوم واقعه و دلیل به وجود اومدنش یه جورایی توش هست و لپ مطلبی که میخواد به آیندگان بگه و به مردم یاد بده اینه ، اما یه چیزی که من خیلی زیاد و تقریبا" همیشه توی همه ی مسجد ها و هیئت ها شاهدش بودم این بود که ، مردم میرن مسجد سینه می زنن و زنجیر می زنن ، نماز می خونن ، غذا می خورن ، بعد که نوبت زیارت عاشورا میشه پا میشن میرن بیرون یه دوری می زنن ، زیارت عاشورا که تموم شد بر می گردن و دوباره سینه می زنن و ... ، اون عده ی معدودی هم که می مونن یا چیزی نمی فهمن و اصلا" تو اون فضا نیستن ، یا با گوشی هاشون بازی می کنن و به عنوان وقت استراحت مشغول گپ زدن با هم میشن !
قدیم تر ها ، یعنی من بچه تر که بودم ، یادمه کسی اهنگ گوش نمیداد تو این مدت محرم و تقریبا" صفر ، مهمونی و تولدی نبود ، حتی دهه ها ، به خصوص دهه ی اول ، اصلا" کسی نمی خندید و همه خیلی عصبی بودن ! (دقیقا" به جای ناراحت بودن و غمگین بودن ، عصبی بودن !) ، اما الان (یعنی این چند ساله اخیر) نه تنها آهنگ گوش دادن مشکلی نداره ، بلکه مهمونی هم گرفته میشه ، تولد هم داشتیم ، توی مسجد ها مردم می خندن ، اما هنوزم هستند یک عده ای که عصبی ان ! ، دقیقا" نمی فهمم چرا ولی فک می کنم مردم چیزی از این واقعه نمی دونن و نمی فهمن ، فقط خودشون رو مجبور به انجام یک سری کارها می دونن ، یعنی به محض شروع محرم ، خوشی ها تعطیل و همه رو مود غم و عصبی بودن میرن ، به محض اینکه هم این مدت تموم شه ، دوباره میشن همون آدم قبلی ، با همون اخلاق و رفتار قبلی ، نمیدونم چیجوری بگم ، مثه کامپیوتری که یک برنامه رو در یک زمان خاص اجرا میکنه ، یک آهنگی که پلی میشه و تموم میشه ولی صداش قطعه و شما اصلا" متوجه ش نمیشی ، فقط زمانش رو از روی پلیرتون می بینی و چون اون آهنگ داره پلی میشه شما کاری نمی کنی و انگار که داری گوش میدی ، و چون اسم و ظاهر آهنگ غمگینه و مرگ داره ، شما هم غمگین میشی ، در حالی که خود آهنگ چیز دیگه ایه ، شاید مثال خوبی نبود ولی تنها چیزی بود که تونستم به طرزی منظورم رو بگم ، امیدوارم بگیری چی میگم :D

کسی هم اگه اطلاعات تاریخی داره در این زمینه ، که در گذشته ها چگونه این مراسم انجام میشده و داستان هاش چی بوده ، خیلی خوب میشه
این شعری هم که داماد مسعودی_handsome گذاشت ، خیلی خوب بود ، می تونه تا یه حدی فضا یا فکر مولانا (مردم اون زمان) رو بیان کنه

جواب بعضی جمله ها تو پست هارم بعدا" میدم

sk1v

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران

اول که من آخر نفهمیدم چرا این تاپیک تو این انجمنه
نظرمن اینه که من برای امام حسین ناراحت نیستم چرا که ایشون اوج شوق و لذتشون بود
اما برای از دست دادنش ناراحتم و اینکه یه عده کارشون بکجا میرسه که چنین کاری رو با اهل بیت علیهم السلام میکنن
سید بن طاووس -نور الله مرقده- در مقدمه کتاب لهوف -که یکی از مقاتل معروف و معتبره - حرف خیلی قشنگی زده، گفته:
"ولولا امتثال أمر السنة والكتاب، في لبس شعار الجزع والمصاب، لأجل ما طمس من أعلام الهداية، وأسس من أركان الغواية ،
وتأسفاً على ما فاتنا من تلك السعادة، وتلهفاً على أمثال تلك الشهادة، وإلا كنا قد لبسنا لتلك النعمة الكبرى أثواب المسرة والبشرى."
یعنی:
اگر نبود فرمانبرداری امر سنت و کتاب، در پوشیدن لباس جزع و مصیبت برای خاموش شدن نشانه های هدایت و ایجاد ارکان گمراهی،
و تاسف برای آن سعادتی که از دست ما رفت، و دریغ بر مانند این شهادت ، هر آینه برای این نعمت بزرگ لباس شادی و بشارت بر تن میکردیم

mahshid_f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان شناسی

من با دعا خوندن موافقم... حس خوبیه واقعا اگر آدم ایمان داشته باشه...
اما این شعرای مسخره ای که آدما میخونن، واقعا چرته...
امروز تو مدرسه رفته بودیم زیارت عاشورا، آخرش بچه ها رو به زور بلدشون میکردن که وایساده سینه بزنن!
آدم یاد این عروسیا میفته که مثلا میگن: بیا وسط و اینا... :-" :D
هیچ دلیل منطقی ای واسه سینه زدن نیست،
اما خب دعا خوندن و واقعا عزادار بودن، به نظر خودم و تجربه خودم، تاثیر خوبی روی روح آدم داره...

poorya.kh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهیـد بهشتی
شهر
نیشابـور
دانشگاه
علم‌وصنعت‌ ایران
رشته دانشگاه
مهندسی‌کامپیوتر

منم فلسفه ی زنجیر زدن و نوحه خوندن ها رو نمی فهمم

نوحه هایی هم که میخونن از 10 دقیقه 9 دقیقه ش میگن حسین ، حسین

عزادار بودن فقط به زنجیر سینه زدن نیست ...

با زیارت عاشورا هم زیاد موافق نیستم چرا که لعنت و اینا توش زیاد داره

و منم با اینجور حرفا موافق نیستم اگه کار بدی کردن که خدا خودش میدونه و جزاشونو میده دیگه لعنت ما لازم نیست

babel

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اهواز

حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود.افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند. علی شریعتی

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

بچه ها بحث ِ تاریخی خواهشا " !
مثلا میتونیم راجع به تاریخچه‌ی عزاداری برای امام حسین و ائمه توی ایران بحث کنیم .

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

خوب همین :D

الان ریشه عزاداری به این صورت کجاست؟ سینه زنی و زنجیر و خود زنی؟

مطمئنا سیره ائمه که نیس #-o

• شروع کننده موضوع

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

آقا جانه من در مورد اصل عزاداری اول بحث کنید ، بعد چگونگی و ریشه ی این عزاداری های الان ، مطمئنید که در گذشته هم عزاداری بوده ؟ من فک می کنم مردم شادی می کردن :-" ...

بالا