• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

عوامل طلاق

• شروع کننده موضوع

poorya.kh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهیـد بهشتی
شهر
نیشابـور
دانشگاه
علم‌وصنعت‌ ایران
رشته دانشگاه
مهندسی‌کامپیوتر
امیدوارم که تکراری نباشه :-"
میخوام اینجا در مورد طلاق از همه ی جنبه ها بحث بشه

یه توضیح هم میدم : میزان طلاق در قرن بیست و بیست و یک در کشور های صنعتی و پیشرفته رشد زیادی داشته
تغییرات و تحولات ناشی از توسعه ی صنعت و شهرنشینی ، این میزان رو در کشور های در حال توسعه مثل ایران به صورت معنی داری افزایش داده ، تزلزل ارزشها ، زندگی شهرنشینی و تحرک جغرافیایی اثرهای انکار ناپذیری بر خانواده ها گذاشته و کارکرد های که خانواده در گذشته داشته رو کاهش داده شاید به این دلیل که زن وشوهر هیچکدومشون برای تولید ضروریات زندگی و خدمات و لازم به خانواده وابسته نیستن .
در مقایسه با یک جامعه ی کشاورز یا روستایی ، انحلال خانواده در محیط شهری و صنعتی ، خیلی اسونتر انجام میشه ، به علاوه اینکه در محیط شهری طلاح قبح کمتری داره ، به عبارت دیگه طلاق راه حل اجتماعی پذیرفته شده برای ازدواج هایی ِ که با موفقیت همراه نیستن ...

حلا به نظر شما دلیل رشد طلاق چی میتونه باشه ؟
چه اثراتی رو میتونه بر جامعه بذاره ؟بر خانواده ؟ چرا دیگه طلاق اون قبح قدیمی خودشو نداره ؟
هر چی به نظرتون رسید بگید ... :)

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان
پاسخ : عوامل طلاق

اول یه نکته ای درباره ی خود طلاق بگم.طلاق یه امر طبیعیه و نمیشه گفت که یه پدیده ی مثبت یا یه امر منفیه.طلاق چیزی نیست که بشه آمارش رو به صفر رسوند.
اما چرا آمار طلاق زیاد تر از قبل شده:
یه زمانی مثلن تو کشور خودمون اکثریت زن ها از نظر اقتصادی به مردها وابسته بودن.بنابراین طلاق خیلی کم تر از الان اتقاق میافتاد اما حالا این مانع یعنی مشکل اقتصادی برای زن وجود نداره.
یه چیز دیگه ای که تو کشور خود ما الان باعث افزایش طلاق شده اینه که با وجود اینکه جامعه به دلیل ارتباطات گسترده خود به خود رو به مدرنیته میره هنوز خیلی از ازدواج ها به شکل سنتی اتفاق میافته .رو همین حسابه که 50 درصد آمار طلاق مربوط به 4 سال اول ازدواجه.

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

چند نت نمودار مربوط به طلاق:
البته این تاقبل از سال 2000ه:
divorce.jpg

اگه دقت کنید نقطه ی اوج نمودار مربوط به زمان فعالیت های مربوط به استقلال اقتصادی زنانه.
زمانی که دیدگاه های مردسالارانه در کنار فمنیست در اوج بود.

این یکی هم مربوط به تعداد طلاق ها نسبت به مدت زمان ازدواجه که دلیلش واضحه:
c040504a.gif

*نمودار ها مربوط به کشور خاص نیست

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Dorna :
اول یه نکته ای درباره ی خود طلاق بگم.طلاق یه امر طبیعیه و نمیشه گفت که یه پدیده ی مثبت یا یه امر منفیه.

چرا منفی نباشه؟ :-?
به هرحال این همه هزینه و وقت صرف ازدواج دو نفر میشه، بعد که جدا میشن همه اینا هدر رفته. به نظر من طلاق در واقع یعنی ازدواج ناموفق، و این کاملا منفیه چون یعنی حداقل چند سال از بهترین سالای عمر دونفر تباه شده. بعد تازه ممکنه بچه داشته باشند، که خود اون بچه هم هرچی باشه بچه طلاقه.
(البته منظورم از اینا، این نبود که دو نفر که باهم مشکل دارن باید زندگی کنن، منظورم اینه که طلاق نشون میده اون دونفر ازدواجشون ناموفق بوده.)

دلیلشم به جر اونایی که درنا گفت، توی کشور خودمون، به نظرم قبلاً زن ها و مردا (بیشتر زن ها) به خاطر وجهه بدی که طلاق توی جامعه داشت هرجوری بود بیشتر تحمّل میکردن و دلایل طلاق خیلی محکمتر بود، حتی مشکل حادی هم اگه بود باز باهم میسوختند و میساختند! ولی الان دیگه از اون موقع دیدگاه مردم نسبت به طلاق تغییر کرده و میبینیم که سر چیزای خیلی ساده دونفر میخوان جدا شن.

+ خیانت هم خیلی تاثیر گذاره، فکر میکنم یکی دیگه از دلایل رشدِ آمار طلاق همین بوده که خیانت هم زیاد شده.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از ROzhiN :
به هرحال این همه هزینه و وقت صرف ازدواج دو نفر میشه، بعد که جدا میشن همه اینا هدر رفته. به نظر من طلاق در واقع یعنی ازدواج ناموفق، و این کاملا منفیه چون یعنی حداقل چند سال از بهترین سالای عمر دونفر تباه شده. بعد تازه ممکنه بچه داشته باشند، که خود اون بچه هم هرچی باشه بچه طلاقه.
(البته منظورم از اینا، این نبود که دو نفر که باهم مشکل دارن باید زندگی کنن، منظورم اینه که طلاق نشون میده اون دونفر ازدواجشون ناموفق بوده.)

دلیلشم به جر اونایی که درنا گفت، توی کشور خودمون، به نظرم قبلاً زن ها و مردا (بیشتر زن ها) به خاطر وجهه بدی که طلاق توی جامعه داشت هرجوری بود بیشتر تحمّل میکردن و دلایل طلاق خیلی محکمتر بود، حتی مشکل حادی هم اگه بود باز باهم میسوختند و میساختند! ولی الان دیگه از اون موقع دیدگاه مردم نسبت به طلاق تغییر کرده و میبینیم که سر چیزای خیلی ساده دونفر میخوان جدا شن.

+ خیانت هم خیلی تاثیر گذاره، فکر میکنم یکی دیگه از دلایل رشدِ آمار طلاق همین بوده که خیانت هم زیاد شده.
احتمال جواب درنا این خواهد بود!:جلو زیان رو هر وقت بگیری منفعته
این استدلال صحیحه...نمیدونم اهنگ به خاطر من یاس رو گوش دادین یا نه...تو کل اهنگ میگه طلاق بده اخه و اینا...ولی اخرش خیلی قشنگ میگه شاید دیگه نمیتونین با هم بمونین

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از ROzhiN :

بازده غذایی که ما میخوریم صد در صد نیست و این یه امر طبیعیه پس نمیشه گفت این که بازده غذایی که ما میخوریم 100 درصد نیست یه امر منفیه!
ازدواج هیچ وقت چیزی نیست که بتونه بازده صد در صد داشته باشه.چرا؟بهترین حالتش اینه که در زمان ازدواج شناخت طرفین به خوبی انجام گرفته.حتا در این صورت هم افراد در طول زندگی تغییر میکنن.نیاز ها و کلی چیز دیگشون بنا به اقتضای سن و محیط و... تغییر میکنه.و در اون زمان ازدواجی که یک زمانی "موفق" بوده حالا دیگه "موفق"نیست.در چنین شرایطی طلاق گاه تبدیل به یه "نیاز"میشه.اگه تو با دید فرد گرا نگاه کنی گاهی طلاق میتونه برای فرد امری مثبت باشه و اگه با دید جامعه گرا و جکع گرا نگاه کنی طلاق میتونه در شزایطی برای جامعه مثبت باشه!

به نقل از ROzhiN :
هرجوری بود بیشتر تحمّل میکردن و دلایل طلاق خیلی محکمتر بود، حتی مشکل حادی هم اگه بود باز باهم میسوختند و میساختند!
خب این خوب نبوده اصلن!این هم برای خود افراد مضره. هم برای خانواده(شامل بچه ها) و هم در دید کلی تر برای جامعه.

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

به نظرم دلایل طلاق میتونه اینا باشه:
1-ازدواج هایی که بدون شناخت کافی صورت میگیره
2-زیاده خواهی و انتظارات بیجا همسران از یک دیگر
3-ازدواج قبل از رسیدن به بلوغ عاطفی اجتماعی و...
4-وجود افکار قدیمی و پوسیده (مخصوصا در مردها البته نه فقط مردها!)
5-و...

خب طلاق چیز بدی نیست
وجودش واقعا لازمه
توی مشکلات زنا شویی بهترین راه نیست ولی حتما آخرین راهه
خیلی ها این رو درک نمیکنن
همسر براشون شده لباس ازش خسته میشن میخوان عوضش کنن
طلاق این افردا روی جامعه هم اثر بدی داره
ولی کسی که راه دیگه ای نداره
طلاق حتی میتونه به پیشترفتش توی جامعه کمک کنه
تنها تاثیر بدی که داره و جبران نا پذیره روی بچه هاست
که اونم واقعا بعضی وقتا طلاق واسه بچه بهتر از زندگی پر از خشونت و تلاطم ِ

kavir

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

این که طلاق پدیده مثبت یا منفیه رو خیلی کلی میگین
واسه زوجین اگه نتونن ادامه بدن خب خوبه ولی به نظر من اگه بچه داشته باشن هم مثبته ( که شاهد اختلافای اونا نیس) هم منفیه( چون دیگه چیزی به اسم کانون خانواده وجود نداره و مشکلات بعدی..)

این که چرا طلاق دیگه قبح قبلی رو نداره به نظر من به خاطر تغییر بینش مثبت ادماس
خب قبلا اگه کسی طلاق می گرفته یه جوری بهش نگاه میشده که انگار لزوما طرف یه مشکلی داره در صورتی که خیلی وقتا این جور نیس و یه چیز دیگه اینکه طلاق برابر تخریب پیوند اسمانیه( :-??) ازدواجه
این که چرا امار طلاق رفته بالا یکی از مهمترین دلایلش رواج سیستم تک همسریه و کمرنگ شدن قبح طلاق
شما فرض کنین زوجی که با هم بچه دار نمیشن امروزه خیلی احتمالش کمه که کنار هم وایسن اونم اگه واقعا همو بخوان ولی در
گذشته بحث طلاق کمتر مطرح می شد و به جاش ازدواج دوم و سوم پیش میومده

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

خب فک میکنی طلاقی که جایگزین چندهمسری شده امر مثبته یا منفی؟

kavir

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

از این نظر مثبته
چون تو شرایط چند همسری خیلی مشکلا پیش میاد...
تو اون مثال اون فرد داره تحمل میشه صرفا(در اکثر موارد) و کلی تحقیر و این چیزا بعدش واسش پیش میاد

• شروع کننده موضوع

poorya.kh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهیـد بهشتی
شهر
نیشابـور
دانشگاه
علم‌وصنعت‌ ایران
رشته دانشگاه
مهندسی‌کامپیوتر

به نقل از Dorna :
بازده غذایی که ما میخوریم صد در صد نیست و این یه امر طبیعیه پس نمیشه گفت این که بازده غذایی که ما میخوریم 100 درصد نیست یه امر منفیه!
ازدواج هیچ وقت چیزی نیست که بتونه بازده صد در صد داشته باشه.چرا؟بهترین حالتش اینه که در زمان ازدواج شناخت طرفین به خوبی انجام گرفته.
بازده ازدواجو میشه برا من توضیح بدی ؟ اصلا مگه ازدواج بازده هم داره ؟ دستگاه که نیست ...

خب در یه شرایطی درست طلاق خوبه ولی وقتی میبینی سر هیچ پوچ دو نفر از هم جدا میشن و جوونی خودشونو و آینده ی بچشونو تباه میکنن

مسلما کار مثبتی نمیتونه باشه

• شروع کننده موضوع

poorya.kh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهیـد بهشتی
شهر
نیشابـور
دانشگاه
علم‌وصنعت‌ ایران
رشته دانشگاه
مهندسی‌کامپیوتر

مهریه ، تضمینی برای ازدواج !!
این تفکریه که اکثر خانواده ها دارن و میگن مهریه های سنگین میتونه تضمینی برای ازدواج باشه
به ایت ترتیب که آقا داماد جرئت نکنه دست از پا خطا کنه ...
ولی به نظر من وقتی از زندگی میبری و دیگه نمیتونی ادامه بدی هیچی جلودارت نیست
اینم که میگن مهریه رو کی داده کی گرفته به نظرم یک جمله ی کاملا غلطه ... الان باید بگی مهریه رو آقایون دادن خانوما گرفتن ريال اونایی هم که ندادن رفتن زندان...
مهریه های عجیب و غریب که ماشاالله ، تا دلت بخواد ، دو کیلو بال مگس و... [-(

حالا به نظر شما اینجور چیزا میتونه تضمینی برای روابط زناشویی باشه ، چرا ؟
به نظر شما مهریه مناسب چقدر میتونه باشه ؟یه جوری که به دو طرف ضربه ای وارد نشه ...

• لایک
امتیازات: dorna

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از پـوریــا :
بازده ازدواجو میشه برا من توضیح بدی ؟ اصلا مگه ازدواج بازده هم داره ؟ دستگاه که نیست ...

خب در یه شرایطی درست طلاق خوبه ولی وقتی میبینی سر هیچ پوچ دو نفر از هم جدا میشن و جوونی خودشونو و آینده ی بچشونو تباه میکنن

مسلما کار مثبتی نمیتونه باشه
:D
شاید خیلی خوب نگفتم!
منظورم اینه میزان ازدواج های موفق(فرض میکنیم همه ی ازدواج هایی که به طلاق منجر نمیشن)هیچ وقت صد در صد نمیشه!

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

من اگه بخوام درباره ی مهریه چیزی بگم موضوع از جامعه شناسی خارج میشی و جنبه ی دیگه ای پیدا میکنه :D
ولی کلن با مفهوم مهریه از اساس مخالفم.و فکر میکنم قوانین از اساس باعث شده که همچین چیزی به وجود بیاد.برای این که این مسئله ی مهریه حل بشه هم خیلی چیزای دیگه باید تغییر کنه.تا زمانی که حق طلاق ٰحق فرزندان و......به نفع مرد هست نمیشه انتظار داشت مسئله ی مهریه هم حل بشه

• لایک
امتیازات: kavir
  • شروع کننده موضوع

poorya.kh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهیـد بهشتی
شهر
نیشابـور
دانشگاه
علم‌وصنعت‌ ایران
رشته دانشگاه
مهندسی‌کامپیوتر

من با اینکه میگی مهریه از اساس غلطه مخالفم
چراکه اگه زن از مرد به هر دلیلی جدا بشه باید یه پشتوانه ای برای زندگیش داشته باشه
حالا هر چقدر ...
که الان من با همین چقدرش مشکل دارم...

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از پـوریــا :
من با اینکه میگی مهریه از اساس غلطه مخالفم
چراکه اگه زن از مرد به هر دلیلی جدا بشه باید یه پشتوانه ای برای زندگیش داشته باشه
حالا هر چقدر ...
که الان من با همین چقدرش مشکل دارم...
این پشتوانه در صورتی معنی داره که بخوای به زن به چشم یه موجود وابسته از نظر اقتصادی نگاه کنی.
اگه بعد از طلاق همه ی اموال زن و مرد به شکل مساوی تقسیم بشه دیگه نیازی به این پشتوانه ای که اگه از نظر فلسفی بررسی کنی اصلن خوشایند نیست وجود نداره.
این مسئله ی مهریه تو خیلی از جوامع وجود نداره بودن اینکه مشکلی به وجود بیاد.

جام طلا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان اهواز
شهر
اهواز
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

مهریه..........ازدواج...................خوشبختی......نه
می تونم بگم که هیچ چیزی حتی مهریه برای یه زن آرامش و خوشبختی نمیاره.زن به احترام و آسایش و محبت نیاز داره و مهریه می تونه تنها امکان اینو ایجاد کنه که همه چیز به حالت عادی برگرده.

• لایک
امتیازات: kavir

foolproof

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
دانشگاه
دانشگاه اصفهان
رشته دانشگاه
م.شیمی

به نظر منم باید اینجوری بگن که هر مالی که در دوران زندگی مشترک بدست میاد باید به صورت مساوی بین زن و مرد تقسیم بشه.

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

من با بیشتر حرفای درنا موافقم!
مهریه الان پشتوانه مالی به حساب نمیاد واسه یه دختر...
شده قیمت خرید و فروشش :|
اصن کی گفته آدم که میخواد طلاق بگیره باید مهریه شو بگیره؟عند المطالبه ست !هرکی میخواد جدا شه مهرشو میده که بازم جونشو بخره :|
یه هدیه است از طرف داماد و خانوده ش برای دختر همین!
اونایی که مهریه های سنگین رو قبول میکنن خیلی.... هستن :-"
به نظر من مهریه باید انقد کم باشه و در حد توان مرد باشه که سر سفره ی عقد بده به عروس!(البته در حدی که اونقدر هم کم نباشه که هیچی نباشه دیه :-" )
نه یه بهانه واسه جون و زندگی و پشتوانه و اینا...

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

این قیمت خرید و فروش رو خوب گفتی :D
اگه الان من بخوام درباره ی این که مهریه فلسفش چیه چیزی بگم بحث اعتقادی میشه
خلاصه بگم با توجه به این که در اسلام بعد از ازدواج مرد تو خیلی از موارد صاحب اختیار زن میشه و با توجه به این که همه ی دستاورد های زن و شوهر حتا بچه ها به مرد تعلق داره و مرد حتا باید پول شیر بچه رو به زن بپردازه مهریه معنی پیدا میکنه
حالا واسه این که مشکل مهریه حل شه خیلی قوانین باید اصلاح شن؛تا زمانی که سهم زن و مرد از زندگی مشترک برابر شه

• لایک
امتیازات: Dizzy
بالا