• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نحوه بیان خواسته ها در خانواده

• شروع کننده موضوع lof
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

lof

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
دانشگاه
پلى تكنيك تهران
رشته دانشگاه
مهندسى معدن
تقریبا اکثر افراد تا حالا مشکلاتی سر رفع خواسته هاشون با پدر و مارشون داشتن

مشکلاتی که از تفاوت نسل گرفته تا فکر و اندیشه پیش میاد

مادر و پدری که با فرهنگ و جامعه دیگری بزرگ شده طبیعتا با فرزند خودش در رفع خواسته هاش دچار مشکل میشه

فرزندی که از دیدگاه خودش خواسته هایی معقولی رو داره ولی این با دیدگاه والد یکسان نیست

طبیعتا وقتی این نوع خواسته ها مطرح میشه در ابتدا با مخالفت رو به رو میشه

که بسته به سطح تابو شکنی و ناهنجاریش برخورد از سوی پدر و مادر صورت میگیره

مثلا فرزندی که درخواست خریدن لپ تاپ داره با فرزندی که درخواست دوستی با جنس مخالف رو داره با مخالفت یکسانی رو به رو نمیشه

بیان این خواسته ها هم با توجه به سطحش با هم فرق میکنه

در ادامه مثال قبل نفر اول با کمی چرب زبانی خواستش رو بیان میکنه ولی نفر دوم با توجه به تابو بودن خواستش در جامعه به سختی اونو بیان میکنه و شاید اصلا بیان نکنه!

خب اینجا نیاز به ایجاد فضایی اعتماد گرایانه در خانوادست تا فرزند به راحتی خواسته هاش رو بیان کنه

حالا چند سوال پیش میاد:

- خواسته معقول و نامعقول از دیدگاه شما چه نوع خواسته ایه؟

- نحوه ی بیان خواسته ها در خانواده به چه صورت باید انجام بگیره که بیشترین بازده رو بده؟

- چگونه خانواده باید با خواسته برخورد بکنه؟

- فضای اعتماد گرایانه به چه شکل در خانواده شکل میگیره و نقش هر یک از افراد چیه؟

نظراتتون و تجربه هاتون در این باره بیان کنین

Mr.E

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
ریاضات و کاربردها - علوم کام
پاسخ : نحوه بیان خواسته ها در خانواده

خانواده من که کلن پاین مشکلی خاصی نبوده تا حالا من هم درخواست هامُ با مقداری چرب زبانی و مقداری خجالت بیان می کنم :D ;;)و اون درخواست هایی که گفتی هم اصلن مشکل نداشتم.
کلن بعضی وقت ها هم خودم تعجب می کنم {-8

mona*

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
پایتخت تاریخ و تمدن!(Hamedan DC!:D)
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
پزشکی

ممکنه بعضی اوقات یه خواسته از نظر اون فردی که بیانش میکنه معقول باشه ولی از نظر بقیه نه!واین بخاطر تفاوت فرهنگ یا دوره ی زمانی ای هست که دو نسل متفاوت توش زندگی کردن!به نظر من اگه یه نفر میخواد خواسته ایو تو خانوادش بیان کنه قبلش باید ببینه اصن خواستش از نظر بقیه هم معقول هست اصن؟تازه گاهی به نظر خودشم معقول نمیاد ولی میگه :D
حالا وقتی بررسی شد و به این نتیجه رسید که معقوله باید بیانش کنه!نحوه ی بیانش هم بستگی به نوع خواسته داره!بعضی خواسته ها رو هم نباید ییهو گف!کم کم! :D
مثلا برای بیان خواسته هایی مثل لپ تاپ باید قانعشون کنی که بهش احتیاج داری!یکمی هم لوس بازی اینا دراری حله دیگه :-"من امتحانش کردم!تجربه ی شخصیه :-"
ولی اون قضیه ای مثل دوستی رو امتحان نکردم! :Dبستگی به خود مامان بابا داره!هر کس با شناختی که از خانوادش داره باید یجور برخورد کنه!
حالا به نظر من اگه بچه هم یه همچین خواسته ای یا حالا خواسته هایی که از نظر اونا نامعقوله رو بیان کرد نباید پدر و مادر بکوبن تو سرش و دعوا واینا!
این کار نه تنها باعث فراموش نکردن اون خواسته نمیشه بلکه باعث میشه که طرف فک کنه حالا اون چیه!بعد خودش میره این کارو به شیوه ی خودش و دور از چشم خانواده انجام میده!دیگه هم نیازاشو به خانواده نمیگه!از صمیمیت بین افرادم کم میشه!و این میشه که کم کم اعتمادا هم از بین میره!وقتی هم اعتماد از بین بره دعوا پیش میاد!مثلا پدری که هی به بچش گیر بده و بهش بی اعتمادی کنه این خودش باعث دور شدن فرد از خانواده میشه و هر روز یه دعوای تازه!اگه از اول هم فرزندان عاقلانه عمل کنن هم پدر مادرا این مشکلات پیش نمیاد!
یه خانواده ای هست که اینقدر خواسته های بچشو براورده کرده که دیگه اون طرف نمیتونه رو پای خودش وایسه و بی عرضه شده :D
از اون طرفم خیلی آزاد گذاشته شده و به یه جاهای دیگه ای کشیده شده :-"
یه خانواده هم هست که اینقدر محدود کرده که...
مشکل اصلی ما اینه که همه چیو افراط میکنیم!همه چیو با همه چی قاطی میکنیم!اصن یه وضی :D

mh.darya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی معدن

خواسته معقول و نا معقول در هر خونواده ای با توجه به سطح فرهنگ و تربیت و جایگاه خونواده از نظر اجتماعی،اقتصادی و...تعریف میشه.
نحوه بیان هم باید به صورتی باشه که اگه اون خواسته از نظر والدین نامعقول به حساب میاد بتونه نیاز ما و شدت اونو به خوبی بیان کنه،هر فردی خصوصیات اخلاقی خاص خودشو داره که اگه به این خصوصیات پدر و مادر ها اگاه باشیم و بتونیم بهترین زمان رو برای بیان انتخاب کنیم مسلما در رسیدن به هدف موفق تریم.
خونواده هم با در نظر گرفتن نوع نیاز اون فرد باید با خواسته برخورد کنه و البته با توجه به شرایط جامعه و خیلی عوامل دیگه.
فضای اعتماد گرایانه هم وقتی شکل میگیره که افراد بتونن رابطه ای دوستانه و دور از پنهان کاری با سایر اعضای خونواده داشته باشن و سعی کنن جوی صمیمی ایجاد کنن که در این صورت بیان نیاز و خواسته ها راحت تر صورت میگیره و به دنبال اون تحقق خواسته ها اسون تر شکل میگیره.

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

خب هرکس با توجه به خونواده ی خودش نحوه ای داره :D
باید اول قلق خونواده دست بیاد #-o
واسه خود من بایدچیزی که میخوام عقلانی باشه(البته از نظر پدر و مادرم که فهمیدن این کار حضرت فیله :-" )
بدون هرگونه لوس بازی باید مطرح بشه...
زیادم نباید خواستمو تکرار کنم ;;)
پس از بحث و بررسی نتیجه اعلام میشه :D

یکی از دوستانم:
باید خواستش عقلانی باشه که حتما برآورده میشه
حالا اومدیم و غیر عقلانی بود اونوخ چی؟ کافیه یکم گریه کنه یا مثلا قهر کنه و از این بچه بازیا...... خود به خود خواسته ش برآورده میشه :-"

یکی دیگه:
در هر صورت برآورده میشه
چون تک فرزنده و خیلی هم باهاش خوب تا کردن
خیلی کم دیدم که نه بشنوه از خانوادش

lady star

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تبریز

خب بستگی داره خواستمون چی باشه...
مثلا تو خونه ی ما من چیزی بخوام واسش شرط و شروط میزارن(واسه چیزای قلمبه) حالا جالبش اینجاست که اگه نتونستم اون کاری رو که خواستن بکنم یکم اذیت میکنن بعد میگیرن... :D
در رابطه با حرف سروشم ...
خب فرهنگ همه ی خانواده ها با همدیگه فرق میکنه ...برا بعضی از خانواده ها اصلا رابطه ی دوستی بچشون با جنس مخالفش مهم نیست ولی برا بعضی از خانواده ها X_X
بچه نمیتونه بره صاف واسته جلو مامان باباش بگه که میخوام با یکی دوست شم :-" اونوقت پرتش میکنن از خونه بیرون :))

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

در مورد نحوه مطرحش یه مطلبی هست... .

اینکه اول باید ببینیم که اون خواسته رو اگه مطرح کنیم آیا بهش جواب + داده میشه یا نه... .

اگه نه نباید اونو مطرح کنیم...پس چی کار کنیم... ؟

باید با یه روند آروم شروع به تغییر افکار اعضای خانواده نسبت به اون مسئله کنیم.و تا وقتی مطمئن نشدیم که جواب + نمیگیریم مطرحش نکنیم... .

• شروع کننده موضوع

lof

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
دانشگاه
پلى تكنيك تهران
رشته دانشگاه
مهندسى معدن

به نقل از Mr.Mamareza :
در مورد نحوه مطرحش یه مطلبی هست... .

اینکه اول باید ببینیم که اون خواسته رو اگه مطرح کنیم آیا بهش جواب + داده میشه یا نه... .

اگه نه نباید اونو مطرح کنیم...پس چی کار کنیم... ؟

باید با یه روند آروم شروع به تغییر افکار اعضای خانواده نسبت به اون مسئله کنیم.و تا وقتی مطمئن نشدیم که جواب + نمیگیریم مطرحش نکنیم... .
من با این مسئله در صورتی موافقم که پنهان کاری رخ نده

یعنی برای تحقق خواستت نری خودت دست به کار شی

خب اگه این کارو بکنی بالفرض خواسته هم درست باشه ولی خانواده موافق نباشن

و بعد از این موضوع با خبر بشن اعتماد از دست میره

اگه خواسته معقولی هم واقعا نباشه و ضرر بزنه

خب طبیعتا بعدا کمک کمتری میتونن بهت بکنن

به نظر من اگه خواسته رو چه معقول چه نامعقول تو خانواده مطرح نمیکنین

برای اجراش خودتونم دست به کار نشین!

همون طور که محمد رضا گفت زمینه سازی یکی از روشای خوبه برای بیان خواسته ها

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از lof :
من با این مسئله در صورتی موافقم که پنهان کاری رخ نده

یعنی برای تحقق خواستت نری خودت دست به کار شی

خب اگه این کارو بکنی بالفرض خواسته هم درست باشه ولی خانواده موافق نباشن

و بعد از این موضوع با خبر بشن اعتماد از دست میره

اگه خواسته معقولی هم واقعا نباشه و ضرر بزنه

خب طبیعتا بعدا کمک کمتری میتونن بهت بکنن

به نظر من اگه خواسته رو چه معقول چه نامعقول تو خانواده مطرح نمیکنین

برای اجراش خودتونم دست به کار نشین!

همون طور که محمد رضا گفت زمینه سازی یکی از روشای خوبه برای بیان خواسته ها
ببین...من این رو از چشم بچه ها گفتم و خودم رو جای اونا قرار دادم... .

وقتی میگم تا مطمئن نیس جواب + میگیره مسئله با مادر پدرش مطرح نکنه ینی هر کاری میخواد میکنه...و وقتی اینجوریه یعنی فرد خودش رو عقل کل میدونه.و اگه میخواد کاری انجام بده مطئنه که براش مضر نست اون کار... .

البته در هر حال بهتره صبر کنیم تا مطرح کنیم بعد.. .

kosar abdeyan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
miandoab
دانشگاه
علوم پزشکی ارومیه

بچه ها یه راه حل خیلی توپ.وقتی می خواین یه موضوعی رو مطرح کنین که نمی دونین جوابشون مثبته یا نه.اول باید ببینین حال و احوال خونواده چجوریه.خوشن یا ناخوش.اگه حالشون بد بود که اصلا مسئله رو مطرح نکنین چون بلافاصله رد می دن.ولی اگه سرحال و خندان بودن بگین شاید به طور حتم 100در 100قبول نکنن ولی راجع بهش فکر میکنن و به احتمال 70%شاید قبول بشه :D

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از kosar_A :
بچه ها یه راه حل خیلی توپ.وقتی می خواین یه موضوعی رو مطرح کنین که نمی دونین جوابشون مثبته یا نه.اول باید ببینین حال و احوال خونواده چجوریه.خوشن یا ناخوش.اگه حالشون بد بود که اصلا مسئله رو مطرح نکنین چون بلافاصله رد می دن.ولی اگه سرحال و خندان بودن بگین شاید به طور حتم 100در 100قبول نکنن ولی راجع بهش فکر میکنن و به احتمال 70%شاید قبول بشه :D
میشه اول در مورد یکی فرد دیگه یه قضیه تعریف کنیم تا ببینیم نظرشون در مورد این مسئله چیه... .

مثلا میگیم فلانی این کارو کرده...بعد منتظر میشیم تا نظر بدن... .

farz

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سنندج
مدال المپیاد
مرحله اول شیمی
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

خب به نظرم بهترین موقع بیان مطلب بعد از نهار و در حین چای خوردن می باشد! :D
فضای اعتماد گرایانه خانواده هم وقتی درست میشه که خانواده به حرف های بچه شون اعتماد کنن و فکر نکن همیشه داره دروغ میگه (البته بچه نباید سواستفاده چی باشه!)
در مقابل هم فکر کنم خونواده ها اگه به قول هایی که میدن عمل کنند این اتفاق باعث میشه که بچه ها هم به خونواده اعتماد کنن!
ولی خب هر چیزی رو نمیشه مستقیما به طرف گفت! مثلا من اگه کاری رو یا چیزی رو و نتونم مستقیما به بابام بگم , میگم به مامانم که به بابام بگه!
یا یه چیزی رو به مامانم نمیتونم بگم به داداش یا خواهر م میگم! (;
دوستی با جنس مخالف هم که فکر نکنم خونواده ای وجود داشته باشه که مستقیم بره به باباش بگم من میخوام با فلانی دوست شم! :D
البته از نظر من که دوستی با جنس مخالف جالب نیس!

در ضمن من برای برآورده شدن خواسته هام شدیدا با چرب زبانی و لوس بازی مخالفم ~X(

سنا

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی درراهنمایی

خیلی سخته به همون دلیل اختلاف نسل..... :((
امادختراخوب میتونن اونو بیان کنن مخیویا واسه پدراااا
اماپسراخیلی مشکل دارن مخصوصا باپدرا :rolleyes:

happymoon

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سنندج
دانشگاه
هنر اسلامی تبریز

با این مورد که میگید دخترا میتونن خوب درخواتشون رو بیان کنن یه جورایی مخالفم.
خود من تا به امروز به تمام خواسته هایی که از پدرم داشتم رسیدم.اما هنوز هم در بیانش مشکل دارم.
خیلیای دیگه رو هم دیدم که مثل من هستن.
اما این مشکلم در بیان خواسته ام مانع بیان کردنش نمیشه.بالاخره از یک طریقی به خواسته ام میرسم :-"
اما در کل فکر میکنم پسرا تا حدودی موقعیتشون سخت تره

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

آپ ! ;;) بچه ها تاپیک خوبه ؛ نذارید بخوابه!

خب طبیعتا خواسته ی معقول و نا معقول برای هر نفر تعریف خودش رو داره ! چون هر نفر نگرش متفاوتی داره ! بنابراین خیلی طبیعیه که خواسته ی من از نظر خودم معقول باشه

اما از نظر خانواده نه ! اما می توینم بگیم 70 % اوقات حق با اون هاست ؛ و ماها با گذشتن زمان و تجربه ی یه سری چیزا ممکنه به اون برسیم !

گاهی اوقاتم خب نه ، خانواده اصلا توی اون جوّ نیستن ؛ اصلا محیط ُ درک نمی کنن و مسلمه که خواسته ی معقولی ارائه نمیدن !

به نظر من همیشه قبل از بیان یک خواسته ؛ باید جو رو توضیح داد ؛ فضا رو توضیح داد. خانواده هم باید سعی کنه خودش رو در مورد محیط هایی که بچه ـش در اونها حضور داره

آپدیت باشه !

do0riis

کاربر فوق‌فعال

نحوه ی خاصی نداره.
درخواستتو میگی،اگه خریدنی باشه میخرن(البته اگه امتحانات باشه شرط معدل میذارن اگه نه که میخرن) :D
اگرم درک کردنی باشه (مثلا فلان جا نریم یا من نیام)بازم کاری ندارن(البته یه موقع هایی پدر گرامی قفل میکنن ولی خوب تا مادر هست مشکلی نیست آخه کلیده قفل پدر در دستان مادر است) :))

Sampadik

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تــهران

خب فكر ميكنم مسئله ي مهم همون تفاوت سنيه باشه!
من با پدر مادرم فاصله سني كمي دارم!
و خب اين مسئله باعث شده كه فضاي صميمي تر و قابل اعتماد تري پيش بياد!
من به راحتي خواسته هامو تو همچين فضايي بيان ميكنم و خواسته هام هيچ كدوم براشون غيرقابل قبول نبوده و تو مسائل بالا هيچ مشكلي نداشتم!
اگرم خواسته اي داشتم كه قبول نشده به خاطر اينجور چيزا نبوده!
مثلا واسه شرايط درسي و اين چيزاي جزئي بوده!
اين مشكل بين دوستاي من هم وجود داره و هميشه بحث سر اينه كه من چجوري به راحتي خواسته هامو بيان ميكنم و اونا هم ميپذيرن!
فكر ميكنم تنها جواب اين سوال اعتماده!
با اعتمادي كه به وجود مياد و جو صميمي اي كه درست ميشه ديگه نه بيان خواسته ها سخته و نه اونا ردش ميكنن!

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

فکر می کنید صمیمی بودن با خانواده چه قدر تاثیر داره توی ِ قبول عقاید و خواسته های شما توسط والدین ؟

به عبارتی فکر می کنید صمیمی بودن و رفاقت مهم تره برای ِ والدین یا قوانین و اصول تربیتی و اینا ؟

مهسا 1376

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمانشاه

به نظر من اصول تربیتی مهم تره یه جورایی ...
ینی هیچ خونواده ای نیست که واسش مهم نباشه که بچش در اینده که وارد جامعه میشه ، باید عقایدش ، حرف هاش ، نظراش و رفتارش مث ِ دیگران باشه ...
اگه به دلیل صمیمی بودن و اینا همه ی عقاید ( که ممکنه بعدا اون عقاید غلط به زندگیشون لطمه بزنه ) و خواسته های بچه هارو قبول کنن و به آینده ی بچه ها توجه نکنن ! اشتباهه به نظر من
+ بقیه پستارو کامل نخوندم یه جورایی و اینم نظر من بودا :-":D

ساقي

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمانشاه

صميمي بودن در عين رعايت قوانين و اصول تربيتي .
من اين كارو مي كنم به هر چيزي كه فكر مي كنم و تمام تجزيه تحليل هامو به مادرم مي گم . حق انتخاب و حتي تحليل با خودمه و مادرم فقط شنوندس تا خودم نتيجه بگيرم . از اون جايي كه منو خوب مي شناسه و اعتمادي كه وجود داره اگر تصميمي بگيرم يا خواسته اي داشته باشم پذيرفته ميشه و اگر مطابق ميل خانواده نباشه خيلي منطقي موضوع حل ميشه با يكم گفتگو!

بالا