• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

پاسخ پرسش های کتاب فیزیک هالیدی-رزنیک-کرین

• شروع کننده موضوع

فائزه ساعی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
الزهرا تهران
رشته دانشگاه
ارشد فیزیک ماده چگال
سلام
راسش من خیلی دلم میخواد به همه ی پرسش های کتاب هالیدی جواب بدم. این بخش از سوالات هالیدی بخش توصیفی و تحلیلیِ سوالات این کتاب رو تشکیل میده، یعنی به صرف خوندن متن کتاب و دونستن فرمول ها نمیشه بهشون جواب داد و اصولا همه جا از این بخش رد میشن و ترجیح میدن تمرین بیشتر حل کنن!
من این تاپیک رو زدم تا اگر کسی هم علاقه داره که به این سوالات جواب بده بگه که بتونیم درمورد سوالاتش باهم بحث منیم و به نتیجه برسیم.
میتونیم همین جا سوالات رو دونه دونه بنویسیم و راجع بهش صحبت کنیم.
کسانی که موافقن اعلام کنن
مرسی :)

Magnetic

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
کرمان
مدال المپیاد
ریاضی.شیمی و فیزیک در حد بسیار مقدماتی
پاسخ : پاسخ پرسش های کتاب فیزیک هالیدی-رزنیک-کرین

ایده خیلی جالبیه.
ولی فک کنم یه حل المسائل داشته باشه که بشه از روی اون به سوالاش جواب داد. :-/

• شروع کننده موضوع

فائزه ساعی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
الزهرا تهران
رشته دانشگاه
ارشد فیزیک ماده چگال

به نقل از Magnetic :
ایده خیلی جالبیه.
ولی فک کنم یه حل المسائل داشته باشه که بشه از روی اون به سوالاش جواب داد. :-/
نه اون حل المسائل برای تمرین ها و مسئله هاشن
برای پرسش ها حل المسائلی نیست، یعنی من ندیدم، شما اگر جایی دیدین میشه لینکش رو بذارید!

shershere

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
اینم هه هه!
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

خب منم اعلام می کنم موافقم! :D

• شروع کننده موضوع

فائزه ساعی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
الزهرا تهران
رشته دانشگاه
ارشد فیزیک ماده چگال

خب پس اولین سوالش رو مطرح میکنم
فصل1 هالیدی-رزنیک-کرین/ اندازه گیری
در 30ام ژوئن سال 1981 ،دقیقه از 10:59 به 11 قبل از ظهر به صورت دلخواه به 61 ثانیه طولانی شد، این ثانیه کبیسه گاهی وارد می شود تا کند شدن تدریجی آهنگ دوران زمین را که با ساعت اتمی استاندارد اندازه گیری شده است جبران کند. چرا بهتر است ساعت هایمان را بدین ترتیب میزان کنیم؟

- کند شدن تدریجی زمین به چه صورتی توجیح میشود، و اصولا چه اتفاقی می افتد؟
-ساعت اتمی چگونه کار میکند؟
-چگونه با ساعت اتمی کند شدن تدریجی آهنگ دوران زمین محاسبه شده است؟
-و در آخر پاسخ خود سوال که در انتهای سوال مطرح شده؟

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

این جا یه چیزایی نوشته :

http://www.astrotalk.ir/%D9%85%D8%A7%D9%87-15/%DA%A9%D9%86%D8%AF%DB%8C-%D8%AD%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-417/

طرز کار ساعت اتمی هم (همون ساعت سزیوم) توی هالیدی نوشته.

دقت ساعت سزیومی بالاست. معلمولا" ساعت های خورشید رو در زمان طولانی با نمونه سزیومی مقایسه میکنن.

خب موضوع این جاست که چرا این کار را نکنیم ؟ اصولا" دقت روزمره ساعت ها نهایتا" (مثل ساعت 119) یک ثانیه ست.

shadi2011

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
؟
شهر
؟

برا المپیاد میخونید یا همینجوری برای لذت فیزیک؟ :-/

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از shadi2011 :
برا المپیاد میخونید یا همینجوری برای لذت فیزیک؟ :-/

بعضیا آره بعضیا نه.

• شروع کننده موضوع

فائزه ساعی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
الزهرا تهران
رشته دانشگاه
ارشد فیزیک ماده چگال

به نقل از H O S E I N :
این جا یه چیزایی نوشته :

http://www.astrotalk.ir/%D9%85%D8%A7%D9%87-15/%DA%A9%D9%86%D8%AF%DB%8C-%D8%AD%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-417/

طرز کار ساعت اتمی هم (همون ساعت سزیوم) توی هالیدی نوشته.

دقت ساعت سزیومی بالاست. معلمولا" ساعت های خورشید رو در زمان طولانی با نمونه سزیومی مقایسه میکنن.

خب موضوع این جاست که چرا این کار را نکنیم ؟ اصولا" دقت روزمره ساعت ها نهایتا" (مثل ساعت 119) یک ثانیه ست.
کندی حرکت زمین
یکی دیگر از اثرات ماه بر سیاره مادری ما کندی حرکت زمین است.
زمین شیار های عمیقی در بستر اقیانوس ها دارد و قبلاً هم گفتم که بر اثر جزرو مد بخشهای برجسته خشکی با برآمدگی آب برخورد میکنند و باعث به وجود آمدن اصطکاک می شوند.اصطکاک به وجود آمده باعث کند شدن حرکت زمین می شوند و با ادامه روند کند شدن ،طول مدت شبانه روز حدود 02%ثانیه در مدت 100 سال بلند تر میشود و همین باعث کند شدن حرکت ماه در گذشته شده است و تا امروز به حدی رسیده که چرخش و گردش ما با یکدیگر برابر شده اند.با طولانی شدن ساعات شبانه روز زمینی،ماه با آهنگ 329 در سال از زمین دور می شود.
یک خانم پار یسی به نام مادام شاندون که از دانشمندان و اختر شناسان رصد خانه پار یس بود موفق شد محل اصطکاک،دردریای احمر و تنگه سوئز را حساب کند و مشخص کرد که در نتیجه این کند شدن از قرن گذشته تا کنون دوران زمین به اندازه یک هزارم ثانیه کند شده است
×خب طبق این متن دلیل کندی رو اصطکاک در نظر گرفته پس برای اینکه ساعت های سزیومی دقت بالایی دارند، این خطا در اندازه گیری رو با درنظر گرفتن کندی آهنگ دوران به مینیمم رسونده ولی بازم دقیق و ساعت های معمولی خطای بیشتری دارند. خب برای این توجیح شدم تا حد خوبی.
× برای ساعت سزیومی در کتاب هالیدی فقط گفته شده که به تعداد نوسان(یه عدد بزرگی) یک واحد ثانیه در نظر گرفته شده، حالا این نوسان یعنی چی؟ یه جایی نوشته بود انتقال الکترون بین دو لایه پایدار در اتم سزیم. این دقیقا یعنی چی؟ یعنی الکترون به اون تعاد عددی که گفته شده بین اون دو لایه ی پایدار انتقال داره؟ من درست نمیفهمم :-?

• شروع کننده موضوع

فائزه ساعی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
الزهرا تهران
رشته دانشگاه
ارشد فیزیک ماده چگال

خب سوال دوم و سوم رو توو همین فصل1 یعنی اندازه گیری از همین کتاب مطرح میکنم:
سوال2:
وقتی میلی متر استاندارد طول مطرح شد ، دمای آن تعیین شد .آیا اگر مشخص کردن کمیت فیزیکی دیگر ، چون دما در گزینش استاندارد لازم باشد میتوانیم آن را کمیت اصلی بنامیم؟

سوال3:
روشی برای اندازه گیری:
-ضخامت لایه حباب صابون
-شعاع خورشید
-شعاع زمین
ارائه کنید.

• شروع کننده موضوع

فائزه ساعی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
الزهرا تهران
رشته دانشگاه
ارشد فیزیک ماده چگال

چندتا سوال دیگه هم میگم از همین فصل، نمیدونم دلیل منطقی ای وجود داره واسه جواب دادنش یا صرفا قرارداده...

سوال4:
آیا میتوان دستگاهی تجسم کرد که در آن زمان وجود نداشته باشد؟

سوال5:
بین هفت یکای اصلی فقط kg هست که پیشوند کیلو دارد. آیا منطقی است به جای kg از خود g در SI استفاده کنیم؟

پ.ن
برای سوال 4 من فقط چندتا چیز به نظرم اومد برای جواب:
برای بررسی یک کمیت و اندازه گیری آنها باید به تغییرات آن کمیت توجه کنیم که تغییرات یک کمیت در طول یک بازه ای از زمان رخ میدهد برای همین بدون در نظر گرفتن زمان نمیتوان تغییرات یک کمیت رو مورد بررسی قرار داد.
درسته؟ :-?

mkhani

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد سلطاني
شهر
كرج
مدال المپیاد
مدال طلا هشت كشوري، نفر اول تيم اعزامي ايران به المپياد جهاني فيزيك و كسب مدال نقره يك المپياد جهاني فيزيك در سال 2011
دانشگاه
دانشگاه صنعتي شريف
رشته دانشگاه
برق

2) اگر كميت جديدي دخيل باشد كه نتوان آن را بر حسب ساير كميت هاي اصلي بيان كرد، مي توان آن را كميت اصلي گرفت.

3) ضخامت حباب: به آن نور مي تابانيم و از روي طول موج نوري كه بيشترين شدت بازتاب را دارد، ضخامت آن را تعيين مي كنيم
شعاع خورشيد: از عدسي و روابط حاكم بر آن استفاده مي كنيم
شعاع زمين: مثلا مي شود اختلاف شتاب گرانش را در دو نقطه كه باهم ده كيلومتر اختلاف ارتفاع دارند حساب كرد و از روي آن شعاع را محاسبه كرد

4) به نظر من اگر زمان وجود نداشته باشد، تقدم و تاخر ديگر معنا ندارد و در نيجه روابط علت و معلولي زير سوال مي روند و ديگر اصلا علمي نمي شود در نظر گرفت!

5) بازم به نظر من گرم واحد كوچكيست و نگه داري از نمونه ي استاندارد آن در برابر عوامل تخريبي و... سخت تر است. همچنين اگر مردم كيلو را معادل گرم بگيرند هر روز بايد با ميلي گرم سر و كار داشته باشند.

ذكر مي كنم كه اينا چيزايي بودند كه در اين لحظه به ذهن من مي رسيد. ممكنه كه همشون با يه استدلال ساده رد شن.

• شروع کننده موضوع

فائزه ساعی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
الزهرا تهران
رشته دانشگاه
ارشد فیزیک ماده چگال

فصل 1 تموم شد. خب به نظرم ایده های خیلی خوبی بود که mkhani و H O S E I N دادن برای سوالا :)

فصل2 رو شروع می کنیم:
1.شکل 28-2 سرهنگ جان.پی.استپ را در سورتمه ی موشکی در حال ترمز کردن نشان می دهد:
الف)بدن او شتاب سنج است یا سرعت سنج؟چرا؟
ب) آیا از روی شکل می توان جهت شتاب را گفت؟

2.شکل 29-2 برج بالتیمور،مریلند را نشان می دهد. این برج در سال 1829 ساخته شد و از آن برای ساختن ساچمه های سربی با ریختن سرب مذاب در یک الک در بالای برج استفاده می شد.
ساچمه های سربی با افتادن در مخزنی از آب در پایین برج، 230ft پایین تر جامد می شدند.
اینگونه گلوله ساختن چه مزایایی دارد؟

http://images.google.com/imgres?q=john+P.Stapp+in+Rocket+sled&hl=en&biw=1360&bih=571&tbm=isch&tbnid=5HZfxqtdiaKYTM:&imgrefurl=http://demo.webassign.net/ebooks/hrw7demo/pc/c02/read/main/c02x2_6.htm&docid=iXKyD0mFiu35FM&imgurl=http://demo.webassign.net/ebooks/hrw7demo/art/images/c02/nP0006-n.jpg&w=798&h=217&zoom=1&iact=hc&sig=106765162394942281044&page=1&tbnh=40&tbnw=148&start=0&ndsp=23&ved=1t:429,r:16,s:0&ei=jlKZTqGdBcrC8QO1mfXTBQ&ei=o1KZTqW8HIWy8QOQzeHWBQ&gbv=2

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از فائزه ساعی :
فصل 1 تموم شد. خب به نظرم ایده های خیلی خوبی بود که mkhani و H O S E I N دادن برای سوالا :)

فصل2 رو شروع می کنیم:
1.شکل 28-2 سرهنگ جان.پی.استپ را در سورتمه ی موشکی در حال ترمز کردن نشان می دهد:
الف)بدن او شتاب سنج است یا سرعت سنج؟چرا؟
ب) آیا از روی شکل می توان جهت شتاب را گفت؟

2.شکل 29-2 برج بالتیمور،مریلند را نشان می دهد. این برج در سال 1829 ساخته شد و از آن برای ساختن ساچمه های سربی با ریختن سرب مذاب در یک الک در بالای برج استفاده می شد.
ساچمه های سربی با افتادن در مخزنی از آب در پایین برج، 230ft پایین تر جامد می شدند.
اینگونه گلوله ساختن چه مزایایی دارد؟

1- الف) شتاب سنج . چون در دستگاه شتابدار نیروی مجازی وارد میشه نه دستگاه لخت .
ب) بله میشه. به سمت عقب مرد.

2- به نظرم در طول سقوط ساچمه ها خنک میشن و به صورت نیمه جامد در میان و بعد در آب میفتن. ولی اگر سریعا" داخل آب بیفتن خرد میشن .

• شروع کننده موضوع

فائزه ساعی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
الزهرا تهران
رشته دانشگاه
ارشد فیزیک ماده چگال

سلام.
با یه وقفه تقریبا طولانی سوالات فصل 3 رو میگم.
ممنون از دوستانی که من رو در پاسخ دادن به این سوال ها کمک میکنن و ایده هاشون رو میگن :)
1.بازوی مکانیکی شاتل فضایی وقتی تا 12 متر باز می شود می تواند ماهواره 2200 کیلوگرم را جابجا کند اما بر روی زمین این دستگاه کنترل از راه دور نمی تواند حتی وزن خودش را تحمل مند.
در بی وزنی شاتل مداری(آر ام اس) چرا می تواند اصلا نیرویی وارد کند؟

2. دو سوزن در دو سر دسته جارویی فرو رفته است که روی لبه لیوان های پر از نوشابه قرار دارد. آزمایشگر با یک میله محکم ضربه ای سریع و سخت وارد می سازد .
دسته جارو می شکند و به زمین می افتد ولی لیوان های نوشابه درجای خود باقی می مانند و نوشابه ای از آن نمی ریزد.
دلیل آن چیست؟

3.شما در عرشه پرواز شاتل فضایی مداری دیسکاوری هستید و کسی دو توپ به شما می دهد که ظاهرا هردو یکسان اند ولی در یکی از آن ها هسته ای سربی قرار دارد که در دیگری قرار ندارد.
چند راه برای تشخیص یکی از دیگری بیان کنید.

بالا