• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تک فرزندی، خوب یا بد؟

شما بچه ی چندم خونوادتونید؟

• رای‌دهندگان
    477
وضعیت
موضوع بسته شده است.
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام
پاسخ : تک فرزندی، خوب یا بد؟

ماشالا چه همه آینده نگرن ! :D

بچه ی اولُ دوم بودن هر کودومش یه خوبی داره !
به نظر من بچه اولا با والدینشون خیلی صمیمی ترن ! بچه های دومم خوبی ای که دوم بودنشون داره اینه که مامان باباشون از تجربه های بچه اول استفاده میکنن !
فرق زیاد دارنا ! کلی گفتم ! :-"

melika.m.r

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیــرســتانِ فرزانگانِ یک
شهر
تــــهران!
دانشگاه
خدا بخواد ، تهران .

بچه هایِ اول مثِ موشِ آزمایش گاهی ـن دقیقا"! کلا" پدر مادر تئوری هایی که برایِ پرورشِ فرزندِ صالح معتقدتن رو روشون پیاده می کنن!
نتایج ُ می نویسس واسه استفاده یِ بچه یِ بعدی! :D
آخه دیگه سرِ بچه یِ دوم انقدم حوصله ندارن که گیر ُ اینا بدن ! آزادیِ بچه یِ دوم بیشتره ؛ اتنظاراتی که ازش میره ، بالا تر ! :-?

• لایک
امتیازات: lof

mahshid_f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان شناسی

به نقل از GSTfire :
من این قضیه رو از این دید نگاه کردم که اگه بخوام در آینده بچه دار بشم چندتا بچه داشته باشم ! آخه اگه از این دید بنگری ، یه بچه بهتره !
خب دقیقا مساله اینجاس که باید همه جانبه به موضوع نگاه کرد :)

GSTfire

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از مهشیـــــ :دی :
خب دقیقا مساله اینجاس که باید همه جانبه به موضوع نگاه کرد :)
من همه جانبه نگاه کردم :D مساله اینجاست که ما هرچی که الان هستیم (بچه اول یا دوم یا تک یا ... ) دیگه هستیم و عوض نمی شه شرایطمون :D باید به این فکر کنیم که بچه های آینده چطور باشن بهتره ! من همه جانبه نگاه کردم اما از این دیدگاه :D خودم این توانایی رو در خودم می بینم که مادر خوبی برای یک تک بچه باشم ، تو توضیحاتی هم که دادم گفتم اگه پدر و مادر بتونن از نظر عاطفی فرزندشونو ارضا کنن ، تک بچه بودن بهتره :)
به نقل از fa.z :
نه اصلا دلم نميخواد
آدم وقتى بزرگ ميشه تك و تنها خونه كى همش بره مهمونى؟!!!
خونه دوستان ، آشنایان ... یه دوست خوب می تونه در بزرگی جای خواهر برادر رو برای آدم بگیره ! جدی می گم !

Magnetic

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
کرمان
مدال المپیاد
ریاضی.شیمی و فیزیک در حد بسیار مقدماتی

به نقل از GSTfire :
یه دوست خوب می تونه در بزرگی جای خواهر برادر رو برای آدم بگیره ! جدی می گم !
به نظر من که نمیتونه!
آدم نمی تونه به کسی که خیلی نمیشناسش اعتماد کنه اما وقتی با خواهر و برادر بزرگ میشه،واقعا به اونا اعتماد کامل رو داره.
در ثانی.با شرایط جامعه کنونی،کجا می تونیم یه دوست خوب پیدا کنیم؟

GSTfire

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

واقعا شما فکر می کنین خواهر و برادرتونو خیلی بیشتر از دوستاتون می شناسین ؟ و می تونین بهشون اعتماد کنین ؟ :-?
من به شخصه اعتمادی که به دوست اینترنتیم داشتم ، به برادرم نداشتم ! و دلیل هم دارم واسه عدم اعتمادم . تا 14 15 سالگش فکر می کردم می شناسمش و از جیک و پیکم خبر داشت ، اما اتفاقاتی افتاد که فهمیدم که اونقدرم که فکر می کنم نمیشناسمش ، لایق این اعتمادم نیست :)
این چیزایی که درباره اختلافات خواهر برادرا تو فیلما نشون می دن الکی نیست ، من تو فامیلامون مصداق واقعیشو دیدم :)
البته نمی گم همه خواهر برادرا بدن :D
فقط دارم می گم میشه آدم دوست خوبی داشته باشه که قابل اعتماد تر از خواهر برادر واقعی باشه :)
دوست خوب رو طی چندین و چند سال می شه شناخت ، اونقدر که مثل چشمت بهش اعتماد کنی :)
یچیزی به عنوان ویرایش اضافه می کنم . همونطور که خواهر و برادر ممکنه به آدم نارو بزنن ، دوست هم مسلما احتمال خیانتش هست ! کلا معتقدم اعتماد به آدما باید در حدی باشه که آرامش داشته باشی و هی با شک و بدبینی اعصابت خورد نشه ! بیشتر از این حد نباید اعتماد کنی ، به هیچ کس ، حتی پدر و مادرت :) این نظر شخصی منه البته :D

mahshid_f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان شناسی

آره درسته... دوست خوب هم خیلی موثره!
اما وقتی آدم یه مشکل توی خونه داشته باشه و بخواد به دوستش بگه، دوست هیچوقت اونطور که باید، درک نمیکنه...
چون دغدغه خودش نیست...
و نه حتما مشکلات، حتی توی خوبی ها!
واقعا هرچیزی جایگاه خودشو داره!

Magnetic

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
کرمان
مدال المپیاد
ریاضی.شیمی و فیزیک در حد بسیار مقدماتی

به نقل از GSTfire :
واقعا شما فکر می کنین خواهر و برادرتونو خیلی بیشتر از دوستاتون می شناسین ؟ و می تونین بهشون اعتماد کنین ؟ :-?
من به شخصه اعتمادی که به دوست اینترنتیم داشتم ، به برادرم نداشتم !
از اونجايي كه خواهر و برادر من از من كوچيكترن و از بچگي تا حالاشونو ديدم بهشون اعتماد كامل دارم

من نمي دونم برادر شما چجور آدميه يا چه كار كرده كه لايق اعتماد خودتون نميدونينش اما اينو هم بدونين كه به يه دوست نتي به هيچ وجه حتي 1% هم نميشه اعتماد كرد.

اينو از من داشته باشين چون به زودي به حرفم ميرسين.

~ lof: پست شما به فارسي برگردانده شد در صورت نداشتن فونت فارسي از سايت برگردان بهنويس استفاده كنين ممنون

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان - فرزانگان ناحیه یک
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه

به نقل از spacegirl :
كي گفته هميشه بچن؟؟؟؟
اونايي كه خواهر برادر بزرگتر دارن ميتونن در خيلي موارد رو كمكشون حساب كنن.
ولي ما تك فرزندا غير از پدرو مادر كسي رو نداريم در نتيجه خودكفا ميشيم. :D
من خودم به شخصه ميتونم بگم غير از مامانم كسي رو ندارم كه بتونم تو مشكلات باهاش مشورت كنم.
يا حداقل اين كه يكي ديگه هم باشه كه باهاش درددل كنم.
البته همه چي به طرز تربيت خانواده بستگي داره.اين كه بچه رو لوس بار بيارن يا نه
خودتم داری میگیا!!
شما ها(البته من اطلاع ندارم شمام از دوستان تک فرزند لوسی یا نه :-")چون تکین به مامان و بابا هاتون وابسته می شین
نه اینکه ماها نیستیم ولی شما بیشتر ;;)به همین هم می گن لوسی...
خوب راس میگی <D=

mahshid_f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان شناسی

به نقل از شقایقs :
خودتم داری میگیا!!
شما ها(البته من اطلاع ندارم شمام از دوستان تک فرزند لوسی یا نه :-")چون تکین به مامان و بابا هاتون وابسته می شین
نه اینکه ماها نیستیم ولی شما بیشتر ;;)به همین هم می گن لوسی...
خوب راس میگی <D=
وای لطفا انقد دیدگاهتون بچه گونه نباشه :rolleyes:
من برعکسم اتفاقا!
اصلا با مامان بابام رابطه خوبی ندارم، جدیداً، چون وقتی خیلی تو خونه تنها باشم،
دیگه حالم از هرچی تو خونه س و مخصوصا مامان بابام بهم میخوره :|
مگه لوس شدن به همین سادگیه؟
به کل تربیت آدم مربوط میشه...
و من خودم اصلا و اصلا به مامان بابام وابسته نیستم!

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

1-وقتی چن نفر دیگه همسن تو خانواده کنار تو هستن وقتی یه حرف چرندی میزنی به جای این که بگن آفرین میگن بیخود کردی میزنن تو ذوقت تو هم یاد میگیری دیگه چرند نگی
2-وقتی تنها نیستی یاد میگیری به نظرات بقیه هم احترام بزاری و یاد میگیری آدم های دیگه هم تو این دنیا هستن
3-(نقل قول از یکی از دوستان) تک فرزند ینی صندلی عقب ماشین مال خودته تخت میگیری میخوابی >:D<
4-تک فرزندی ینی مادربزرگت به جای این که یه چک پول 50 تومنی عیدی رو تبدیل بکنه به دو تا 25 تومن همش رو میده به تو
5- تک فرزندی ینی وقتی یه کار خودخواهانه انجام میدی همه میگن لوس بار اومده
6-تک فرزندی ینی هیچ خواهر یا برادر کوچیک تر لوسی نیست که باید تحملش کنی ولی از دید بدش ینی هیچ خواهر برادر بزرگ تری نیست که تو درسا کمکت کنه
کلا به نظر من تک فرزندی هم نکات خوب داره هم بد که بداش بیشترن

F@temeh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـــان
شهر
کاشـــان
مدال المپیاد
مرحله اول ریاضی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
سخت افزار

همه ی تک فرزند ها لوس نیستند اما بیشترشون چرا :D

همه تک فرزندی رو به این میشناسن که حرف حرفِ خودشونه و فقط واسه اونا خرج میشه و اینا...

اما به این فکر نمیکنن که اینجوری شاید تو بچگی بهشون خوش بگذره اما توی بزرگسالی خیلی تنها میشن.مخصوصا اگه پدر مادرشون هرودو شاغل باشن.خود من بیشتر روزا بابام که خونه نیست(طبیعیه :) )مامانمم معلمه و تا 3 مدرسس.اونوقت اگه من تک بودم تو ی روحیم خیلی تاثیر بدی میذاشت.وقتی میومدم خونه خسته و پدر و مادرمم از من خسته تر و هیچ نشاط و شوقی تو خونه نبود.(چه بد 8->)
ژانر آینده نگر:بچه هام هم خاله و دایی نداشتن اگه تک می بودم :D

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه

به نقل از نسترنگار :
1-وقتی چن نفر دیگه همسن تو خانواده کنار تو هستن وقتی یه حرف چرندی میزنی به جای این که بگن آفرین میگن بیخود کردی میزنن تو ذوقت تو هم یاد میگیری دیگه چرند نگی
2-وقتی تنها نیستی یاد میگیری به نظرات بقیه هم احترام بزاری و یاد میگیری آدم های دیگه هم تو این دنیا هستن
3-(نقل قول از یکی از دوستان) تک فرزند ینی صندلی عقب ماشین مال خودته تخت میگیری میخوابی >:D<
4-تک فرزندی ینی مادربزرگت به جای این که یه چک پول 50 تومنی عیدی رو تبدیل بکنه به دو تا 25 تومن همش رو میده به تو
5- تک فرزندی ینی وقتی یه کار خودخواهانه انجام میدی همه میگن لوس بار اومده
6-تک فرزندی ینی هیچ خواهر یا برادر کوچیک تر لوسی نیست که باید تحملش کنی ولی از دید بدش ینی هیچ خواهر برادر بزرگ تری نیست که تو درسا کمکت کنه
کلا به نظر من تک فرزندی هم نکات خوب داره هم بد که بداش بیشترن
1-وقتی بزرگه باشی کسی جز پدر یا مادر جرأت این کارو نداره :D
2-بقیه از بزرگه یاد میگیرن :D
3-این کاملاً صحیحه ;)) ~X(
4-اگه نوه ی اول باشی 2تا چک پول50تومنی محکم می خوره کف دستت B-) B-)
5-آره
6-بله بله...

یکی نیس به من بگه بحث تک فرزندیه نه اول بون :P

mahshid_f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان شناسی

واقعا خیلی متاسفم برای آدمایی که نهایت خواسته ی آدم رو به گرفتن عیدی
یا خوابیدن روی صندلی عقب ماشین میدونن!

× سعی کنید کمتر به تک فرزندا توهین کنید لطفا :|

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه

متن ها رو با دقت بخونید بعد تاسف بخورید .تاسف الکی ضررش بیشتره....
تک بودن فایده ی دیگه ای نداره...(هیچ فایده ای نداره)

+گفتید شما تک فرزندید؟؟

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

دوستان، تاپیک رو خوندم، واقعاً ازتون خواهش می کنم که درست و منطقی بحث کنید! نه این که هی بگین تک فرزندا لوسن، بد تک فرزندا بگن توهین نکنین!! :|

من یه زمانی خیلی دوست داشتم که تک فرزند می بودم، چون مثلاً وقتی قراره ماهی 500 هزار تومن خرج بچه ها بشه، همه ش می شد واسه یه نفر، عوض این که بین من و خواهر و برادرم تقسیم بشه، اونا بزرگ تر هم بودن، خرج بیشتری داشتن...

ولی یه کم که گذشت، مزایای خواهر و برادر داشتن، به خصوص خواهر و برادر بزرگ تر رو دیدم! از ساده ترین موضوع ها شروع کنیم، مثل درس. خواهر و برادرم هیچ وقت باهام درس های مدرسه رو کار نمی کردن، اما چون صحبت می کردن، خود به خود در جریان حرف ها و درس هاشون بودم و همین باعث شده بود که درس های مدرسه خیلی برام راحت تر بشه، و بعدش هم وقت اضافی برای کارهای فوق برنامه داشته باشم و به صورت ناملموس(!) آموزش ببینم و از هم سن و سال هام خیلی جلوتر باشم.
تو همه ی مسائل همین طوره. باعث میشه قبل از این که با مشکلات سن رو به رو بشیم، یه آشنایی ای داشته باشیم و در واقع آگاهیمون نسبت به اتفاقات اطراف بیشتر میشه و مواجه شدن با یه سری از مشکلات، راحت تر میشه...

اما بعضاً مشکلاتی هم داره. از جمله این که ممکنه پدر و مادر، نتونن کنترل خوبی روی فرزانداشون داشته باشن و خب، مشکلاتش رو هم که همه می دونیم!
هم چنین این که بعضی وقت ها ممکنه توجه شون به فرزاندان کمتر بشه و اون هم مشکلات خیلی زیادی می تونه به بار بیاره که بعضی هاشون جبران پذیر هم نیستن. //البته زیادی توجه و به اصطلاح لوس کردن هم مشکلات خاص خودش رو داره.

در کل این که فرق چندانی بین تک فرزندی بودن و تک نبودن وجود نداره. نه که وجود نداشته باشه، وجود داره، اما همه چی به پدر و مادر بستگی داره که خلاء های ناشی از هر کدوم رو چه طور بتونن برطرف کنن. :)

mahshid_f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان شناسی

به نقل از شقایقs :
خوب پس این حرفا رو ول کنیم بریم دنبال عیبهاش... ???

این که چه قد عیدی یگیریم و غیره به نظرم شوخی بود که شما تک فرزندای عزیز جدی برداشت کردین :)
اون چیزی که من جدی گرفتم به شخصه، این بود که همه میان و به راحتی میگن تک فرزاندا لوسن،
هیچ مشکلی تو زندگیشون ندارن و خیلی چیزای دیگه،
که بهتره وقتی نمیدونن و در واقع تجربه نکردن، قضاوت بیخود نکنن...

× من عیباشو تو پستای قبلیم گفتم...!
ینی در اصل یه سختیایی وجود داره که آدم باید تو اون شرایط باشه تا بفهمه!

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از ریــحــانــه :
بــلــــه چقد منطقی ... :-"
ندا همین دو تا پست قبل این همه گفته بود با منطقُ اینا بحث کنینا !

بعضی دلایل :

خواهر و برادر ها میتونن در آینده پشتیبان هم باشن.

اگه خدای نکرده یکی از اعضای خانواده فوت کنه خلأ و نبودش کمتر حس میشه اگه زیاد باشن.

بچه ها خاله و دایی و عمه و عمو میخوان :D

و بسیار دلیل دیگه. مشکل اینجاست که دید یه عده فقط مادیه.

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه

به نقل از مهشیـــــ :دی :
اون چیزی که من جدی گرفتم به شخصه، این بود که همه میان و به راحتی میگن تک فرزاندا لوسن،
هیچ مشکلی تو زندگیشون ندارن و خیلی چیزای دیگه،
که بهتره وقتی نمیدونن و در واقع تجربه نکردن، قضاوت بیخود نکنن...

× من عیباشو تو پستای قبلیم گفتم...!
ینی در اصل یه سختیایی وجود داره که آدم باید تو اون شرایط باشه تا بفهمه!
خوب نه کسی به وضوح گفته همشون لوسن
ونه کسی هم گفته هیچ مشکلی ندارن!!

هم تک فرزندی و هم جمعیت زیاد ایرادها و مزایای خودش رو داره

*دوستان لطفاً ایراد نگیرین ها،ما داریم کاملاً دوستانه بحث می کنیم؛مگه نه مهشید خانوم؟

jamkaran

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

سلام.
1. میبینیم که این موضوع تقریبا ساده و کوچک، چقدر دارای اختلاف نظر و احتمالات و ... است. عقل بشری گاهی اوقات یا اصلا به حقیقت موضوعات نمیرسد، و یا خیلی دیر میرسد، با دادن هزینه ها و تجارب زیاد. پس حقیقت و خوب یا بد یودن موضوعات بزرگ و کوچک جهان را از چه راهی باید فهمید؟
2. چه کسی گفته زیادی جمعیت یک خانواده، یا زیادی جمعیت یک شهر، و یک کشور بد است؟ شاید در ساختار فعلی ناکارآمد جهانی بد باشد. مگر در گذشته ها بعضی خانواده ها بصورت گروهی و با فرزندان زیاد زندگی نمیکردند؟ و از بین همانها انسانهای موفق زیادی بوجود آمدند. موضوع اینجاست که فرهنگ عمومی تربیت فرزندان در کشور ما اکثرا غلط است، چه برسد به بقیه کشورهای جهان.
3. نکته بعدی اینجاست که درباره موضوعات و مسائل اجتماعی نمیتوان احکام صد در صدی و قطعی صادر کرد. جامعه انسانی مانند ریاضیات و فیزیک نیست که دارای اصول و قواعد و قضایای ثابت و ساکنی باشند. موضوعات انسانی و اجتماعی بستگی زیادی به افراد و شرایط مختلف دارند، اما میتوان احکامی کلی و عمومی درباره آنها بیان کرد.
4. شعار "فرزند کمتر، زندگی بهتر!" نکات زیادی دارد که به موقعش باید پیرامونش بحث کنیم. اما بدانیم که گاهی بعضی جملات رایج و ضرب المثلها، مخالف سعادت بشر، و عقل سلیم هستند.

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا