• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سنت و مدرنیته

• شروع کننده موضوع

nahid

violet
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1388
لازمه اول یه تعریف مشخصی از این واژه داشته باشیم :D
مدرنیته توی فارسی "نوگرایی" و "تجدد طلبی" معنی شده و مفهومش خیلی وسیعه .
مدرنیته توی جنبه های مختلف زندگی شخصی و اجتماعی آدما وارد شده, به خاطر همین تفاوت های گسترده ای بین دنیای امروز با دنیای گذشته ی آدما ایجاد شده.
چند تا از اتفاقاتی که توی چند قرن اخیر افتادن و میشه به عنوان مدرنیته ازشون اسم برد,
پیشرفت های علم و تکنولوژی، پر رنگ شدنِ نقش واهمیتِ منطق، پررنگ شدن اهنیمت و نقش قانون و در نتیجه حاکمیت قانون، تغییرات در نگرش افراد جامعه و تغییر فرهنگ ها و ارزش ها هستن.

آدما اکثرشون سنت رو نقطه ی مقابل مدرنیته میدونن ! :-? فکر میکنم دلیلش اینه که سنت رو برابر میدونن با "نوگرا نبودن" , یعنی دقیقاً بر عکسِ مدرنیته :D

نظر شما چیه؟ سنت و مدرنیته چه رابطه ای با هم دارن؟ چه جاهایی با هم تقابل دارن؟ یعنی اصن تقابل دارن؟
بعد اینکه مدرنیته آیا چیزِ خوبیه؟ گریز پذیره آیا؟

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
پاسخ : سنت و مدرنیته

کتاب های زیادی از این 2 حرف و تعریف نوشته شده ولی من نخوندم پس فقط نظر خودمو ازشون میگم(کتاب های مث سنت و مدرنیته صادق زیبا کلام و....)

اولا اینکه به نظرم در مورد تقابل این دوتا بگم وقتتی میگیم سنت یعنی اینکه کارهای قدیمی یا رسم های قدیمی ولی مدرنیته یعنی رسم ها و قواعد و عرف و تکنولوژِی و... جدید! پس در نتیجه همه فک میک نند اینا جلوی هم قرار میگیرن!

ولی به نظر من اینا می تونند با هم هم باشن! یعنی یه جامعه می تونه مدرن بشه در همون حال می تونه سنتی بودنشم حفظ کنه و بعضی عادت ها و... رو با خودش حفظ کنه! البته اینا نظر شخصیمه شایدم غلط باشه! :D

• لایک
امتیازات: death
  • شروع کننده موضوع

nahid

violet
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1388

خب من با تلاش بسیار بخش های محدودی از کتاب سنت و مدرنیته ی آقای زیبا کلامو خوندم, اصن واسه همین این تاپیکو ایجاد کردم :-"
ولی خب اون کتاب در مورد "علل ناکامیِ اصلاحات و نوسازیِ سیاسی ایران در عصر قاجار" هستش , مدرنیته ای که در حال حاضر باهاش رو به رو هستیم خیلی گسترده تر از این حرفاست !

فکر کنم جای مانور دادن روی تبعاتش, بیشتر باشه :D

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

به نظر من هم سنت و مدرنیته میتونن در کنار هم باشن. نمونه موفقش هم ژاپنه.
اما چیزی که توی ایران داریم نه سنته، نه مدرنیته!

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نظر من مدرنیته یعنی تغییر و سنت یعتی ثبات هر چیز.

اینکه با هم باشن به نظرم تو یک موضوع خاص امکانش نیست...ولی توی یه مجموعه میشه بعضی قوانین و اجزا از مدرنیته و بعضی از سنت پیروی کنن.

rainman

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نيشابور

اگه مدرنيته رو شامل يه مجموعه هنجار بگيريم،

كه در فاز مثبت پيشرقت اقتصادي+رفاه+ارتقاءِ فرهنگي و...

و از جنبه منفي كمرنگ شدن عواطف انساني+افزايش فساد و...

و سنت رو هم از دو سوي:

مثبت:كمي دقدقه هاي ذهني+محبت بيشترو...

منفي:رفاه كمتر+كمبود امكانات و...

فرض كنيم؛

خب به اين نتيجه مي رسيم كه هر دو خوبي دارن...

ولي بدترين و بزرگترين مشكل كه اكثرا" واسه جوامع پيش مياد؛

مرحله گذر از سنت---->مدرنيتس...

مهم ترين مشكلي كه به نظر من گرفتارش مي شن:

همين نكتس كه بهش اشاره شد:

به نقل از Nahid :
آدما اکثرشون سنت رو نقطه ی مقابل مدرنیته میدونن ! :-? فکر میکنم دلیلش اینه که سنت رو برابر میدونن با "نوگرا نبودن" , یعنی دقیقاً بر عکسِ مدرنیته :D
كلا" بايد هنجاراي مثبت از دوتا فرهنگ جمع آوري شن...

در ضمن ميشه يه جامعه ي سنتي رو با مدرنيته وفق داد...

ولي بايد قبول كرد اين كار به طور كامل ممكن نيست:

بالاخره بايد يه سري هنجارا فدا شن...

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

خب جامعه ی ما یه جامعه ی تقریبن سنتیه.حداقل نسل پدر و مادر های ما و قبل از اون تقریبن به طور کامل سنتیه.اما یه سری مسائل مثل گسترش ارتباط جهانی باعث شده که مدرنیته خواه ناخواه وارد کشور بشه.این تغییر ناگهانی میتونه باعث واکنش اشتباه دو قشر جامعه بشه.اون قشر سنتی که بدون بررسی با هر چیزی که خلاف سنته مخالفت میکنن و اون قشر غیر سنتی به خاطر این واکنش منفی جامعه ی سنتی و درک درستی که از مسائلی که مدرنیته با خودش اورده ندارن ممکنه افراطی عمل کنن.

به نظر شما باید چی کار کرد؟مثلن نقش رسانه ها چطور میتونه باشه؟یا نقش سیستم آموزشی؟
با این که جلوی وارد شدن فرهنگ های نو گرفته بشه چقدر موافقین؟اصلن فکر میکنید تاثیر منفی داره یا مثبت؟

seulfille

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس

فرهنگهای نو توی یه جامعه ی سنتی مثل جامعه ی ما که میانگین سنش تو میانسالیه نمیتونن خوب نشون داده شن یا خوب جا بیفتن...اگه بخواییم که زندگیه مدرن رو هم وارد زندگیه سنتی خودمون کنیم خب نباید اونقدر مدرن بود که به سنت و عقاید سنتی آسیب بزنه یه حد متوسطی از سنت و مدرنیته اگه بخواییم کلا جامعه ی مدرنی داشته باشیم باید کم کم مدرنیته رو وارد زندگی افراد کنیم و این که عقاید بعضا خشک و قدیمی سنتی از بین برن زمانبره اما ممکنه.میتونن واسه فرهنگ نو نسل جوون رو آموزش بدن که نسل بعدی که میاد یه فرهنگ تقریبا متفاوت داشته باشن و این واضحه که بازم نمیتونن تفکر سنتی رو کامل از بین ببرن...

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

مثل جامعه ی ما که میانگین سنش تو میانسالیه
مطمئنی؟ من دقیقن برعکسشو شنیده بودم... :-"

به نظر شما باید چی کار کرد؟مثلن نقش رسانه ها چطور میتونه باشه؟یا نقش سیستم آموزشی؟
با این که جلوی وارد شدن فرهنگ های نو گرفته بشه چقدر موافقین؟اصلن فکر میکنید تاثیر منفی داره یا مثبت؟

نقش رسانه ها که خب مسلمه خیلی مهمه...باید روی رسانه ملی بیشتر کار بشه...اصن یکی از دلایلی که الان تو ایران گاهی از مدرنیته برداشت اشتباه میشه به نظرم همینه که رسانه های غیر ملی تاثیر گذارتر شدن...
سیستم آموزشی هم که نقش پایه ای داره ولی خب به نظرم الان اصن اونطور که باید و شاید روش کار نمیشه...
توی سیستم اموزشی نقش معلم و طرز فکر اون هم خیلی مهمه مخصوصن توی مقاطع پایین تر...

در مورد سوال دوم هم خب بعضی از این به اصطلاح "فرهنگ های نو" مخربن و گاهی نوعی تهاجم فرهنگی محسوب میشن...
اما موارد خوب و مفید هم توشون پیدا میشه...
جلوی وارد شدنو گرفتن فقط باعث میشه مردم بیشتر مشتاق شن خیلی واضحه...
جلوگیری باید در کنارش برنامه های دیگه هم باشه تا تاثیر مثبت بذاره...

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از MissMarvelous :
مطمئنی؟ من دقیقن برعکسشو شنیده بودم... :-"

نقش رسانه ها که خب مسلمه خیلی مهمه...باید روی رسانه ملی بیشتر کار بشه...اصن یکی از دلایلی که الان تو ایران گاهی از مدرنیته برداشت اشتباه میشه به نظرم همینه که رسانه های غیر ملی تاثیر گذارتر شدن...
سیستم آموزشی هم که نقش پایه ای داره ولی خب به نظرم الان اصن اونطور که باید و شاید روش کار نمیشه...
توی سیستم اموزشی نقش معلم و طرز فکر اون هم خیلی مهمه مخصوصن توی مقاطع پایین تر...

در مورد سوال دوم هم خب بعضی از این به اصطلاح "فرهنگ های نو" مخربن و گاهی نوعی تهاجم فرهنگی محسوب میشن...
اما موارد خوب و مفید هم توشون پیدا میشه...
جلوی وارد شدنو گرفتن فقط باعث میشه مردم بیشتر مشتاق شن خیلی واضحه...
جلوگیری باید در کنارش برنامه های دیگه هم باشه تا تاثیر مثبت بذاره...
خب هر فرهنگ بدی که تو سیر مدرنیته وارد میشه و بعضی ها بهش تمایل پیدا میکنن رو نمیشه گفت "تهاجم فرهنگی".من فکر میکنم "تهاجم فرهنگی" وقتی به کار میره که یه فرهنگ نو به قصد تخریب توسط یه عامل به یه جامعه تزریق میشه.
در کل من فکر میکنم اگه سیستم آموزشی و رسانه ها سالم باشه فرهنگ های نو از فیلتر عبور میکنن و خود به خود مشکل به وجود نمیارن.
ولی بعضی چیزا از همون اول مثل میگم بحث "همجنس گرایی" به اشتباه معنی شده."خیلیا" هم دوست دارن یه تعاریف نادرست ازش ارائه بدن :D

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

سنت و مدرنیته...بح3 جالبیه...به نظر من مدرنیته هنوز تثبیت نشده...وقتی تثبیت بشه ارزش های نو برای ما جامعه ی نوینی را به ارمغان میاورند

• لایک
امتیازات: dorna

مونا پ

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ف یک تهران.
شهر
تهران

در دوران سنت مردم بیشتر جنبه معنویهر چیزیو نگاه میکردن. برای هر پدیده ای به دنبال دلیل ماورا الطبیعه بودند و به خدایان و مقدسات اونو ربط میدادند.

دوران مدرنیته ینی دوران گالیله به بعد یه جورایی یه طرز تفکر نویی در میان افتاد که اون بر پایه فکر وعقل و منطق بود. ینی منطق به میان اومد و دیگه ارزش های معنوی تقریبا جاشونو به عقل و منطق و چرای واقعی دادند.

که همین باعث به وجود اومدن تکنولوزی و غیره شد.

مدرنیته و سنت هر دو مکمل هم اند و با هم یه جامعه رو میسازند. اما هیچ کدومشون نباید به حیطه یکدیگر وارد بشن چون کاملا معیار ها و طرز تفکر ها و برهان ها با هم تفاوت دارن.

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

مونا پ:نمیشه به طور کامل از هم جداشون کرد؛بالاخره افراد جامعه با هم در ارتباطن اگه یه قشر جامعه سنتی و قشر دیگه مدرن باشن مشکل پیش میاد

mahshid_f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان شناسی

من با مدرنیته در کل مخالفم...
البته بحث من در مورد جوامع امروز نیست و نمیخوام درمورد این فک کنم که الان بهتره مدرن باشیم یا نه،
اما بدون توجه به زمان فقط اینو میدونم که باهاش مخالفم و سنت رو ترجیح میدم
آدما تو جامعه سنتی، آرامش داشتن و «زندگی» میکردن واقعا
اما امروزه توی جوامع مدرن، انسانها اولین چیزی رو که فراموش کردن، خودشون هستن :|
به نظر من فقط با وجود سنت میشه با آرامش و موفقیت زندگی کرد
البته شاید تعریف من از خوشبختی و موفقیت با تعریف شما فرق داشته باشه،
به هر حال من خوشبختی رو رسیدن به یه مدرک خیلی بالای دانشگاهی یا مثلا ساختن یه ربات خیلی مهم نمیدونم
یکی از معلمامون چن وخ پیش میگفت تا چن سال پیش که خانواده ها سنتی بودن، بچه هاشون واقعا موفق میشدن
به خاطر تاثیر مهمی که «بنیان خانواده» روی افراد میذاشت
اما امروزه هرچقدر هم درس بخونیم، باهوش باشیم و هرکاری که بکنیم بازم آدمای خوشبخت و موفقی نخواهیم بود و در هر حال بازنده ایم!

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از مهشیـــــ :دی :
من با مدرنیته در کل مخالفم...
البته بحث من در مورد جوامع امروز نیست و نمیخوام درمورد این فک کنم که الان بهتره مدرن باشیم یا نه،
اما بدون توجه به زمان فقط اینو میدونم که باهاش مخالفم و سنت رو ترجیح میدم
آدما تو جامعه سنتی، آرامش داشتن و «زندگی» میکردن واقعا
اما امروزه توی جوامع مدرن، انسانها اولین چیزی رو که فراموش کردن، خودشون هستن :|
به نظر من فقط با وجود سنت میشه با آرامش و موفقیت زندگی کرد
البته شاید تعریف من از خوشبختی و موفقیت با تعریف شما فرق داشته باشه،
به هر حال من خوشبختی رو رسیدن به یه مدرک خیلی بالای دانشگاهی یا مثلا ساختن یه ربات خیلی مهم نمیدونم
یکی از معلمامون چن وخ پیش میگفت تا چن سال پیش که خانواده ها سنتی بودن، بچه هاشون واقعا موفق میشدن
به خاطر تاثیر مهمی که «بنیان خانواده» روی افراد میذاشت
اما امروزه هرچقدر هم درس بخونیم، باهوش باشیم و هرکاری که بکنیم بازم آدمای خوشبخت و موفقی نخواهیم بود و در هر حال بازنده ایم!
به نظر من اینطور نیست که میگی.جامعه ی سنتی گل و بلبل نبوده.برای مثال میگم تو جامعه ی سنتی به طرق مختلف به زن ظلم میشده.در کل فرهنگ های نادرست زیادی بودن که در سیر مدرنیته تا حدی اصلاح شدن

• لایک
امتیازات: Dizzy

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

بح3 اصلی که جای دیگه هم مطرحش کردم اینه:ما 3 مقوله داریم:1-متافیزیک 2-علم 3-فلسفه و منطق
اینا هیچ کدوم نباید تو قلمرو هم وارد بشن...ولی به نظرم میاد مونا.پ داره اشتباه میکنه...سنت و مدرنیته م3 متافیزیک و علم نیست که نشه با هم مقایسشون کرد...میشه مقایسشون کرد چون از جن3 همن
@مهشید:عجولانه قضاوت نکن...ما باید به مدرنیته وقت بدیم...200 300 سال در مقابل اون زمان عظیم سنت چیزی به حساب نمیاد

• لایک
امتیازات: dorna

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

من تا یه حدودی با مهشید موافقم . درسته که مشکلات عظیمی داشتن جوامع قدیم ؛ اما از نظر من مدرنیته جهان رو به سمتی می بره که انسانیت حداقل اهمیت رو داشته باشه.
یعنی در جوامع قدیمی میشه گفت صمیمیت و بی ریایی کمتری حاکم بوده نسبت به آینده ای که در انتظارمونه.

ببینید دارم میگم آینده ؛ یعنی چیزی که الان داریم توش زندگی می کنیم ؛ یه تلفیق از سنت و مدرنیته ـس.

لازمه بگم که در اسطوره های ایرانی و کلّا جهان بینی ایرانی همیشه سنت ؛ مدرنیته رو شکست داده.

مثال واضحش رزم رستم و سهرابه ؛ که یکی از تحلیل هایی که براش عنوان میشه اینه که رستم نماد سنت و سهراب نماد نوگرایی ـه. که در آخر همه می دونید چی میشه!

paryam

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران

مدرنتیه جهان را به سمت مدرنیسم می برد اما در شرق ما هنوز به مدرنیته نرسیدیم پس نمی تونیم بگیم که تاثیرات مثبت دارد چون خیلی چیزها با هم در تناقضند. البته من از فرهنگ سنتی دفاع نمی کنم. بلکه می گویم جامعه ی ما مدرن نیست. نظریه هایی که برای مدرنیسم در جهان داده می شه چندان در ایران صدق نمی کند

fa.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمان
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
ژنتیک

ميگين مدرنيته انسانيتو از بين مىبره و سنت ينى پايبندى و صميميت و انسانيت و اينا... نه سنت كه اونجورى بوده به خاطر اجبار بوده بيشترش و اينى كه ميگين تأثيراي بد مدرن شدن نيس تأثيراى چيزيه كه خود انسان ميخواد پس حتما ذات واقعى انسان اينه!
نه اون سنت خوبه نه اين مدرنيته ى فعلى همش ناقصه...

paryam

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران

ميگين مدرنيته انسانيتو از بين مىبره و سنت ينى پايبندى و صميميت و انسانيت و اينا... نه سنت كه اونجورى بوده به خاطر اجبار بوده بيشترش و اينى كه ميگين تأثيراي بد مدرن شدن نيس تأثيراى چيزيه كه خود انسان ميخواد پس حتما ذات واقعى انسان اينه!
نه اون سنت خوبه نه اين مدرنيته ى فعلى همش ناقصه...

نه سنت نه مدرنیته؟
جامعه الان ایران را چه قدر قبول داری؟

بالا