• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سطح كيفي آموزش تاريخ

• شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى
بررسي مي كنيم سطح ِ كيفيت ِ آموزش تاريخ توي ِ مدارس رو ! :D
1. بيايد بگيد توي ِ مركز خودتون تاريخ چه جوري درس داده ميشه ( يا مي شده )
2. كلا به نظرتون سطح ِ كيفي ِ كتاب هاي ِ درسي ( آموزش پرورش ) كافيه براي ِ تاريخ كشـور ِ ايران ( + طبيعتا بعدش هم تاريخ جهان )
3.تاريخ چه جوري توي ِ مدارس درس داده بشه كه جذابيتش بيشتر شه ؟
4. خودتون تاريخ رو به عنوان درس مفهومي مي خونيد يا صرفا حفظي و براي نمره گرفتن ؟

بو علی

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 2
شهر
تهران
دانشگاه
هاروارد ان شاء الله
رشته دانشگاه
فیزیک کوانتوم
پاسخ : سطح كيفي آموزش تاريخ

من خودم علاقه زیادی به تاریخ دارم ولی در مدارس یکی کتاب ها اصلا خوب نیستند یعنی خیلی یک طرفه نوشته شدند که تاریخ نقل رویداد های گذشته بدون دید خاصی است و یکی دیگر این که معلمان فقط می آیند و یه واقعه را توضیح می دهند و میروند و نه بحثی و نه صحبتی جلسه بعد هم کوییز ولی من جدا در راهنمایی تاریخ را با عشق مطالعه می کردم

• لایک
امتیازات: N.M

AMT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشاپور
مدال المپیاد
المپیاد علوم آزمایشگاهی-المپیاد زبان-المپیاد ادبی-المپیاد ریاضی 3 دوره-المپیاد شیمی
دانشگاه
علوم پزشکی ایران (ان ش
رشته دانشگاه
پزشکی

بهتره بگیم که چیزیکگه به نام تاریخ در کتب وزارتی ایران می آموزیم دروغ های بزرگه...
هر شخصیت و واقعه رو هر جور خواستن آوردن یا تحریف کردن...
این که نشد تاریخ...
تو کتاب تاریخ سال سوم دبیرستان اومده:"عباس میرزا در جنگ های ده ساله شجاعت و کاردانی زیادی از خود نشان داد"... و تمام!!!!
به نظر شما چرا؟؟؟
چرا باید از شخصیت مهمی مثل اون که میتونه الگوی خوبی برای همه باشه و عملکردش تنها در یک خط اون هم برای خالی نبودن عریضه میاد!!!
چون در برهه های مختلف زمانی عباس میرزا با آخوند های هم عصر خودش برای رواج خرافه درگیر شد...
حالا حدود 10-15 صفحه درس آرمان ها ونایج انقلاب داریم؟؟؟
این تاریخه؟؟؟؟
راستی قرار بود بخش هخامنشیان یا ایران باستان کتب ابتدایی و راهنمایی رو حذف کنن... اجرا شد؟؟؟کسی خبر داره؟؟؟

• شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

حذف بخش هخامنشيان كه شايعه بود !‌
راجع به آموزش ِ تاريخ توي ِ مراكز سمپاد هم بگيد !‌

• لایک
امتیازات: fery

.!؟

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
کرمان
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
معماري

تاريخ دوران راهنمايي خوب بود
معلم ما داستاني برامون تعريف ميكرد و حفذ كردنشم كار سختي نبود

و اما تاريخ دوره ي دبيرستان :D

ميتونم در يك كلام بگم--------> ( :D )

ما هنوز افتخار خوندن اين كتاب رو به دست نياورديم!ايشالله 10 روز ديگه!!!!

اما در كل ميتونم بگم تاريخ بد از اسلام به هيچ شيوه و روشي نميتونه ايجاد جذابيت كنه
به قول (a.m.t) كتاباي تاريخ وزارت خونه دروغاي بزرگه!چيزاي چرت

صفحات اول عكس شاه ها هست با كلاهن
بعدش تا اخر ميشه عكس اخوند با امامه :D

AMT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشاپور
مدال المپیاد
المپیاد علوم آزمایشگاهی-المپیاد زبان-المپیاد ادبی-المپیاد ریاضی 3 دوره-المپیاد شیمی
دانشگاه
علوم پزشکی ایران (ان ش
رشته دانشگاه
پزشکی

صفحات اول عكس شاه ها هست با كلاهن
بعدش تا اخر ميشه عكس اخوند با امامه :D
تشابه جالبی بود....
یادش بخیر دوره راهنمایی دبیر تاریخ - جغرافی و اجتماعی ما یکی بود...
اطلاعاتش بسیار بالا بود و تاریخ رو قصه گویی می کرد...
اما در مراکز سمپاد ،بهتره بگم مرکز نیشابور تمرکز آنچنانی بر روی آموزش تاریخ وجود نداره چونکه از نظر مدرسه ی شبه تخصصی مثل سمپاد این درس ارزش وقت صرف کردن نداره!!!

• لایک
امتیازات: .!؟
  • شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

خـب من يه توضيحاتي بدم راجع به راهنمايي ِ خودمون !

سـال اول : سـال اول تاريخ ِ باسـتان بود ديگـه ! اولين تمدن هاي ِ به وجود آمده و ماد ها و پارت ها و پارس ها و اينا ! معلم ما جلسه اول اومد يه قسمت از يه كتابي ( فك كنم آگاتا كريستي بود ! ) خوند ! كه توش يه معماي ِ جنايي بود كـه حلش كرده بودن ! بعد خودش يه معما طرح كرد با وسايل ! يادم نيس چي بود اما مثن گفته بود اين وسايل از اون واقعه پيدا شـده ! شـما واسـه جلسه بعد حدس خودتون رو از اين كه چه اتفاقي مي تونه افتاده باشه بنويسيد ! خب اين حركت به نظر من فوق العاده بود !‌چـون بچه ها جلسه‌ي اول عاشق تاريخ شـدن ! البته ادامه پيدا نكرد اين مـدل ِ خلاقيتي درس دادن !‌امـا براي معرفي ِ باستان شناسي و اين كه باستان شناسا چي كار مي كنن خيلي خوب بود ! جلسات بعديم حدودا اينجوري بود !كـلا از رو كتاب درس نمي خونديم هميشه معلم با لپ تاپش پاورپوينت نشون مي داد !‌كـلا خلاقيتي بود براي بچه هايي كه تازه وارد سمپاد شدن به نظر من عالي بود!
سال دوم : كلا خلاقيت توي ِ درس دادن از بين رفت ! تاريـخ اسلام ! متن هاي ِ طولاني ... اسماي ِ سخـت ! اتفاقاي ِ تكراري ‌! مي گـم تكراري نه كه مشكلي با تاريخ اسلام داشته باشما !‌امـا ما رسما توي ديني و فصلاي اول فارسي و تاريخ ما يه چيز داشـتيم مي خونديم ! خلاصه درس دادن خيلي عادي شـد بود و اينا !
سال سـوم : خب معلممون خيــلي با سواد بود ! يعني فوق العاده بود .. كتابي نبود كه نخونده باشـه يعني ! تاريخ معاصـر شيرينه ! من همين جا اعلام مخالفت مي كنم با كسي كه بگه فقط تاريخ ِ باستان شيرينه ! تاريخ معاصر از اونجايي خوبه كه اثرش ُ تو زندگي امروزت مي بيني قشنگ ... كـلا به نـظرم تاريخ سال سوم تاثير زيادي تو عقايد سياسي اجتماعي ِ بچه ها در آينده مي تونه بزاره اگه درست درس داده شـه ...

fery

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 2 تهران
شهر
تــهـــران
مدال المپیاد
واسه فیزیک می خوندم

به نقل از SaYnA :
خـب من يه توضيحاتي بدم راجع به راهنمايي ِ خودمون !

سـال اول : سـال اول تاريخ ِ باسـتان بود ديگـه ! اولين تمدن هاي ِ به وجود آمده و ماد ها و پارت ها و پارس ها و اينا ! معلم ما جلسه اول اومد يه قسمت از يه كتابي ( فك كنم آگاتا كريستي بود ! ) خوند ! كه توش يه معماي ِ جنايي بود كـه حلش كرده بودن ! بعد خودش يه معما طرح كرد با وسايل ! يادم نيس چي بود اما مثن گفته بود اين وسايل از اون واقعه پيدا شـده ! شـما واسـه جلسه بعد حدس خودتون رو از اين كه چه اتفاقي مي تونه افتاده باشه بنويسيد ! خب اين حركت به نظر من فوق العاده بود !‌چـون بچه ها جلسه‌ي اول عاشق تاريخ شـدن ! البته ادامه پيدا نكرد اين مـدل ِ خلاقيتي درس دادن !‌امـا براي معرفي ِ باستان شناسي و اين كه باستان شناسا چي كار مي كنن خيلي خوب بود ! جلسات بعديم حدودا اينجوري بود !كـلا از رو كتاب درس نمي خونديم هميشه معلم با لپ تاپش پاورپوينت نشون مي داد !‌كـلا خلاقيتي بود براي بچه هايي كه تازه وارد سمپاد شدن به نظر من عالي بود!
سال دوم : كلا خلاقيت توي ِ درس دادن از بين رفت ! تاريـخ اسلام ! متن هاي ِ طولاني ... اسماي ِ سخـت ! اتفاقاي ِ تكراري ‌! مي گـم تكراري نه كه مشكلي با تاريخ اسلام داشته باشما !‌امـا ما رسما توي ديني و فصلاي اول فارسي و تاريخ ما يه چيز داشـتيم مي خونديم ! خلاصه درس دادن خيلي عادي شـد بود و اينا !
سال سـوم : خب معلممون خيــلي با سواد بود ! يعني فوق العاده بود .. كتابي نبود كه نخونده باشـه يعني ! تاريخ معاصـر شيرينه ! من همين جا اعلام مخالفت مي كنم با كسي كه بگه فقط تاريخ ِ باستان شيرينه ! تاريخ معاصر از اونجايي خوبه كه اثرش ُ تو زندگي امروزت مي بيني قشنگ ... كـلا به نـظرم تاريخ سال سوم تاثير زيادي تو عقايد سياسي اجتماعي ِ بچه ها در آينده مي تونه بزاره اگه درست درس داده شـه ...
درسته تاریخ معاصر شیرینه ولی اگه معلم شما هم بسیجی بود و جرئت(درست نوشتم؟)اعتراض به حرفاشو نداشتی برا شما هم تلخ میشد ولی تاریخ باستان مثلا همه کورش رو دوست دارند به همین بحث آنچنانی وجود نداره.ولی تو معاصر باید باشه که نیست :-ss :-< :-<

• شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

بحث سياسي ؛ نيمه سياسي ؛ مرتبط با سياسي ؛ دو پهلو ... و ... ممنوع ! :D :)

• لایک

stevendeljoo

داماد مسعودی
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1391
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
برق

کتابا :-&
دبیرا مخصوصا ابتدایی :-& :-&

چارم پنجم ابتدایی کلا من تاریخ تدریس مکردم به دبیرامونم کتاب میدادم بخونن :))

• لایک
امتیازات: AMT

ITMaster

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامـه حلـی
شهر
تهـران

كلا تاربخ توي كتاباي درسي ما خيلي سرسري و به صورت خيلي جزئي توضيح دادهشده و فقط خلاصه اي از اتفاقاتي كه توي يك دوران افتاده رو توضيح ميده
به نظرم اگه فقط تاريخ خود سرزمين پارس براي ما تدريس بشه خيلي بهتره
چون ما از اونا عبرت بگيريم و ميتونيم راهشون رو ادامه بديم
اگه قسمت. هايي كه مثلا درباره جنگ اماما و پيامبران هست حذف بشه مشتاق براي خوندن تاريخ هم بيشتر ميشه
چون قسمت هاي اسلامي كمي سخته
ولي مثلا قسمت هايي كه مرتبط با خود ايرانه خيلي آسونه
الان شما تاريخ سال اول و دوم و سوم راهنمايي رو باهم مقايسه كن
صد درصد براي دوم جذابيتش كمتره نسبت به اون دوتاي ديگه ولي در كل تاريخ راهنمايي خيلي شيرين تر از دبيرستانه
البته اينا نظر شخصيه منه و به نظرات ديگران هم احترام ميزارم و براشون ارزش قائلم

• شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

يعني شـما ميگيد نيازي نداره بچه هاي ايران ( كه مسلمونم هستن ) تاريخ اسلام رو بدونن ؟ :D

• لایک
امتیازات: sk1v

ITMaster

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامـه حلـی
شهر
تهـران

به نقل از SaYnA :
يعني شـما ميگيد نيازي نداره بچه هاي ايران ( كه مسلمونم هستن ) تاريخ اسلام رو بدونن ؟ :D
خير
منظورم اينه اگر هم ميخوان درباره تاريخ اسلام آموزش بدن به صورت خيلي جزئي اين كارو بكنن
چون صد در صد براي ما پارسي زبانان ، تاريخ سرزمين خودمون شيرين تر از تاريخ سرزمين عربستان و اسلام هست

stevendeljoo

داماد مسعودی
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1391
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
برق

مگه الان دارن تاريخ عربارو درس ميدن؟
مركز تمدن اسلامي ايران بوده به نظرم

AMT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشاپور
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی ایران (ان ش
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظر من آموزش تاریخ نباید مختص یک دوره خاص باشه...
باید تمامی تاریخ سرزمین های محروسه ایران؟؟!!! رو خوند اما برای فهم بهتر به نظر من برای هر اتفاقی باید ریشه هاش رو هم بررسی کرد...
مثلا اگر بیایم فتح ایران در دوره عمر رو بررسی کنیم باید بیایم از اول بگیم که چی شد سوسمارخورا آدم شدن و چه اتفاقاتی براشون افتاد تا برسیم سر مطلب فتح ایران...
البته کتاب سال دوم راهنمایی نسبت به بقیه کسل کننده تره!

• شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

بچه ها ! من امروز داشـتم آرشيو ِمجله ي رشد ِ آموزش ِ تاريخ رو مي خوندم ؛ يه مقاله‌اي ( ديوار كوتاه درس تاريخ - نصرالله صالحي )خونـدم راجع به اين كه معلمين درس تاريـخ ؛ چند در صدشون تحصيلاتشون مربوط به تاريخه . به عبارتي متخصص ِ آموزش تاريخ‌اند !
متاسفانه به آمار ها ( سعي مي كنم اينجا هم بزارمشون ) كه نگاه كردم ؛ تعداد خيلي كـم بود ! يعـني اكثر ِ دبيران تاريخ ( خصوصا" راهنمايي ) در مدارس ِ معمولي ، تحصيلات ِ تاريخي ندارن يا حداقل متخصص تو آموزش تاريخ نيسـتن ! :|
احتمالا يه آمار از مراكزي كه خودم توشون بودم بگيرم ( در آينده اي نزديك :دي ) ؛ ببينم چند در صد از معلما متخصص ِ آموزش ِ درسشون هستن ( لزوما تاريخ هم نه ؛ كل دروس علوم اجتماعي ) ؛ و چه قدر متخصص بودن ِ معلم تاثير داره توي ِ افكار ِ دانش آموزان . خوبه؟

• لایک

sk1v

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران

یه معلمایی هستن که ارزش قائلن واسه تاریخ مثلا شکوهی که واقعا حیف شد تو مدرسه ما
از بس که اذیتش میکردن واسه سوال دادن و نمره دادن که سوال آسون باشه و نمره هم بالا بده
بعضیها هم هستن که نه با اینکه معلم تاریخه ، درس خودشو بی ارزش میدونه و مدارسی هم هستن
که کلا برای دبیرستان تاریخ و جغرافیا رو حذف کردن(غیر سمپاد) و فقط آخر سال یه سری سوال به بچه ها میدن و
از همون امتحان میگیرن

• لایک
امتیازات: sayna

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

اصن گروه علوم اجتماعی مدرسه ما همگی عالی درس میدن هرسال هم از پارسال بهتر میشن خیلی هم باسوادن وکاملا با توجه به چیزی که باید درس بدن انتخاب شدن
کلا به نظر من بر سیستم آموزش تاریخ و علوم اجتماعی مدرسه ما هیچ ایرادی وارد نیست.

poorya.kh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهیـد بهشتی
شهر
نیشابـور
دانشگاه
علم‌وصنعت‌ ایران
رشته دانشگاه
مهندسی‌کامپیوتر

من که کلا از این تاریخ معاصر خوشم نمیاد
به قول امیر هر جاشو خواستن سانسور کردن و تحریف کردن
تاریخ معاصر که به غیز از ننگ و قرارداد و اینا هیچی نداره ، بهجای اینکه یکم از جاهای خوبش بگن سانسور میکنن
در کل نباید معلم فقط به کتاب بسنده کنه !!
کتاب های خارج درس و مطالب جانبی هم باید باشه تا کلاس جذاب بشه ...

• شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نقل از پـوریــا :
تاریخ معاصر که به غیز از ننگ و قرارداد و اینا هیچی نداره
البته این دلیل نمیشه که آموزشش ضرورت نداشته باشه ، درسته ؟

بالا