• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشکلات ِ شما کنکوری ها

• شروع کننده موضوع

negine-raz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی
با توجه به صحبت و بحثی که امروز توی تاپیک ِ دین و زندگی توی کنکور پیرامون ِ درس دینی شد و بحث به دروس عمومی کشید و در نهایت هم کنکوری های عزیزمون اومدن مشکلاتشونو بازگو کردن , با مدیر انجمن (مهسا جان) تصمیم گرفتیم یه تاپیک بزنیم درباره ی مشکلات ِ شما کنکوری ها ....به عبارتی تاپیکی برای هرچه میخواهد دل ِ تنگت راجع به مشکلاتت تو راه ِ کنکور بگو ...شاید بعضی از شماها دوست داشته باشین نظر ِ همه ی پشتیبانها رو راجع به مشکلاتتون و بحث هاتون بدونید ..فکر کنیم اینجا بتونه کمکتون کنه ...ما پشتیبانا همه سر و پا گوشیم تا بهتون جواب بدیم ....
همچنین قبلا از همکاری تمامی ِ پشتیبانهای عزیزمون تشکر میکنیم ...

unique777

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
F a r z a n e g a n
شهر
NeY SHaboUr
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی
پاسخ : مشکلات ِ شما کنکوری ها

ایول x:
عجب تاپیکی شده اینجا! :D
مهم ترین مشکل که فکر کنم اکثر ما داریم اینه که سردرگم هستیم.
از ی طرف سال تحصیلی داره میاد از طرفی درسامون هنوز ناتمومه و ما واقعا نمی دونیم آیا می تونیم هم به پیش و هم به پایه برسیم؟
و اینکه اعتماد به نفس اغلبمون کمه یا اینکه دلسرد و ناراحتیم...
من ی سوال کلی دارم
اینکه ریاضی و فیزیک واسه ما تجربیا چه جوریه؟
باید چقدر بهش اهمیت بدیم؟
چون زیست و شیمی بالاس
یعنی اگه هفته 7 روزه بایدچه جوری روشون برنامه بریزیم؟
ی سوال دیگه هم در مورد حفظیات درس اختصاصی داشتم
اینکه مفهوم مهمه یا حفظ؟ یعنی توی فیزیک جز فصل 4 و 5 نور کدوم فصلا رو باید رو حفظیاتش کار کرد؟

و یکی دیگه...
همون ساعت مطالعه که توی ی جا دیگه بحثش شد
چه جوریاس؟
حداقلش چند ساعته؟
زیاد خوندن ایا تضمینی داره؟
میشه هم زیاد خوند هم همه شو فهمید؟

• شروع کننده موضوع

negine-raz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی

(نقل قول نمیکنم چون جا زیاد میگیره :D) ...
در جواب به ~DREAM~ عزیز :
این سردرگمی این اوایل فقط یه علت داره , تا اونجایی که من فهمیدم دقیقا با برنامه ای که باید پیش برین نمیرین , و هیچ کدومتون به برنامه های آزمون هایی که بیرون نوشتید یا برنامه های خودتون پایبند نیستین ..البته شاید بعضیا الان میگن خب تازه داریم راه میفتیم و باید کم کم عادت کنیم ..اینم درسته ...ولی نه اینکه این کم کم 4-5 ماه طول بکشه ....دیگه باید عادت کنین که به برنامه هاتون برسین , نه اینکه وسط ِ راه ولشون کنین و برین دنبال ِ برنامه های دیگه , خب دیگه پس واسه چی آزمونو نوشتین ؟ از الان برنامه ی آزمونی که توی سال میخواید بدید ( مثل ِ قلم چی یا گزینه 2 ) رو نگاه کنید و ببینید برنامه هاش رو چجوری و با چی شروع کردن ...مطمئنا توی طول سال باید بتونین هم به پیش برسید و هم به پایه ...که این فقط به برنامه هاتون بستگی داره ...باید یه برنامه ی درست و حسابی داشته باشید , تا اینقدر باید به برنامه های درسیتون اعتماد داشته باشید که بدونید با اونا تا خود ِ کنکور تمام ِ درسها رو هم خوب میخونید و هم خوب دوره میکنید ....

ببینید همتون میدونید توی رشته تجربی عموم ِ بچه های قوی ( منظورم تا رتبه ی 300 هست) , زیست و شیمی رو بالای 85 میزنن ...و تنها چیزی که میاد بینشون توی دروس ِ اختصاصی اختلاف ِ رتبه ایجاد میکنه دروس ِ ریاضی و فیزیکه ....من معمولا توی طول ِ هفته اگه خوب به برنامه هام میرسیدم , 3 روز در هفته برنامه ی ریاضی داشتم و 3 روز در هفته فیزیک..بعد روزهایی که دیگه خیلی برنامه ام خیلی فشرده بود ریاضی و فیزیک رو با هم میزاشتم ...( اینا به جز تمارین ِ درسی بود که معلم ِ فیزیک و ریاضیم سر ِکلاسا میدادن ..یعنی من بعضی روزها میخواستم تمرین کلاسامو حل کنم ..هم فیزیک حل میکردم و هم ریاضی)...سعی کنید از الان هر مبحث ِ ریاضی و فیزیک رو میخونید , خوب یاد بگیرید ..نزارید هر دفعه وقت بزارید روی ِ یاد گرفتنشون ....اولین دفعه ای که میخونید خوب هم یاد بگیرید ..این خیلی کمکتون میکنه ...واسه فیزیک و ریاضی 2 تا منبع تست بیشتر استفاده نکنید ...هم کلافه میشین ...هم نمیرسین ..هم آخرم گیج میشین ... تا کاراتون سنگین نشه ...

در مورد ِ حفظیات اختصاصی , که شیمی اولین حرفو میزنه ,باید تقریبا تمام ِ کتاب رو خوب بلد باشین ( امسال تجربی ها یه تست داشتن از فصل ِ 1 شیمی 3 , از یکی از خود را بیازماییدها , که گفته بود کاتالیزگر واکنش ترکیب ِ ِ متانول با سالیسیلیک اسید چیه ؟؟؟---خیلیا به خود ِ واکنش و فرمول شیمیایی مواد توجه کرده بودن , اما کاتالیزگرو یاد نگرفته بودن !! #-o)...بعد در مورد ِ فیزیک حتما باید تمامی کتاب ِاول و دوم و سوم و پیش دانشگاهی رو تقریبا بخونید( به خصوص سال اول و دوم -- امسال ریاضیا یه تست از تمرین فصل ِ 1 سال اول داشتن ) یه چند بار روزنامه وار که بخونید ,خودتون میفهمین جاها و سوالای مهم چیه , اونا رو هایلایت کنین دفعه بعدی همونا رو بخونین .....امکان ِ سوال از همه جاهاش هست ..طراحان دیگه ..یهو به سرشون میزنه بیان سوال بدن و مچ بگیرن ...توی ریاضی که حتی الامکان اگر هم متن ِ کتاب رو نگاه نمیکنید , به تمارینی که توی کتاب اشاره شده یا خودش حل کرده توجه کنید ...

اینکه زیاد خوندن تضمین داره یا نه ..باید خودتون بررسی کنید که شما وقتی ساعت مطالعه اتون رو افزایش میدین , تا آخرین ساعت به همون میزان از ذهنتون استفاده میکنید که توی ساعت ِ اول استفاده میکردین ؟؟ یا نه , اون ساعت ِ آخر حکم ِ روزنامه وار خوندن رو واسه شماها داره و دفعه بعدی که دوباره یه درسی رو شروع کنین , اون چیزای ِ ساعتای آخر رو هم باید بخونین ؟؟؟ ....
اینکه چند ساعت درس بخونید سوال کلیشه ای ایه ...معمولا هم جواب ِ درست و حسابی نداره ...به این فکر کنید که واقعا تواناییتون چقدره ..خب این اوایل واستون خیلی سخته تا بخواید خودتونو با برنامه هاتون تطبیق بدین و دقیقا همون ساعات ِ تنظیم شده رو درس بخونید ..عادت نکردین اینقد درس بخونین خب .....اما کم کم که بیفتین رو غلطک درست میشه ...تا جایی که میتونید روز ها از توانایی هاتون استفاده کنید ..شاید توانایی من تو روزهای مدرسه 4 ساعت بوده , توانایی مهسا جان تو روزهای مدرسه 5 ساعت و یا توانایی آقا بهزاد تو روزهای مدرسه 6 ساعت ..اما هممون سعی کردیم توی اون روز تمام ِ تمرکز هامون رو بزاریم روی همون 4 یا یا 6 ساعتمون ...اینکه بعضیا میگن ما 7 ساعت خوندیم اما فقط 5 ساعتش مفید بود از نظر من مزخرفه ( اونا همون 5 ساعت رو هم مفید نخوندن :| ) خب مگه مجبوری فکرتو میزاری رو همه جا جز درس آخر سر میای اینو میگی ؟؟؟ سعی کنید اگه واسه یه مبحث مثلا 2 ساعت رو نتظیم کردید , به ذهنتون این دستور رو بدید چرا 2 ساعت ؟؟ من تورو توی 1 ساعت و نیم تموم میکنم :>.... بزارید شما به ذهنتون دستور بدید ...بهش بگید کی خسته شه ..بهش بگید کی حال ِ درس خوندن داشته باشه ....ولی تا حالا دقت کردین ما صبح های امتحان چقد بازدهیمون بالاست ؟؟؟؟ :> :> من خودم همیشه فرمولای ریاضی رو صبح های امتحان میخوندم و قشنگ یادم میموند :D ... چون ذهنمون داره این دستور رو میگیره که من تا 1 ساعت دیگه امتحان دارما خوب یاد بگیر اینو ! ...و یاد میگیرین ...سعی نکنید به ذهنتون و خودتون هی تلقین کنین که وقت دارین , حالا نشد اشکال نداره ....

خیلی حرف زدم ببخشید !!!! :-[

unique777

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
F a r z a n e g a n
شهر
NeY SHaboUr
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

من ی سوال دارم
برنامه قلمچی برای طول سال تحصیلی پیش مرور درس هاست یا خوندنشون؟
چون شنیدم گزینه 2 هم تو جزوه ها و هم تو دی وی دی میگه شما تابستونو خوندین و الان فقط باید رو تست کار کنین
و این باعث میشه که اگه درسی رو یاد نگرفتیم همینجوری عقب بمونیم ازش
این نگرانی واسه درسای پایه در طول سال حل میشه؟

نام مرکز سمپاد
شهید رجایی اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
تلگرام

به نقل از ~DREAM~ :
من ی سوال دارم
چون شنیدم گزینه 2 هم تو جزوه ها و هم تو دی وی دی میگه شما تابستونو خوندین و الان فقط باید رو تست کار کنین
نه اتفاقا قلمچی خیلی روی مرور در طول سال تاکید داره به نظرم برنامه تابستونش خیلی سبکتره!
جای نگرانی از این نظر نیست!
ولی بهتره تابستونتون رو از این به بعد از دست ندید! :-s :-< :(

ali.Holmes

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلي
شهر
كرمان
دانشگاه
علوم پزشکی کرمان
رشته دانشگاه
دندان پزشکی

برنامه قلمچي از مهر به بعد كنار پيش يك سال پايه داره به نظرتون سال دوم رو بايد نيم سال اول بخونيم يا سال سوم رو ؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از ali.Holmes :
برنامه قلمچي از مهر به بعد كنار پيش يك سال پايه داره به نظرتون سال دوم رو بايد نيم سال اول بخونيم يا سال سوم رو ؟
به نظر من بین سوم و دوم اوین رو که دقیقتر خوندین تو تابستون بذارین برای نیم سال دوم.چون نیم سال اول وقت بیشتری برای تمرکز روی چیزی که میخونید هست.

• شروع کننده موضوع

negine-raz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی

به نقل از ali.Holmes :
من هم پیشنهاد میکنم ببینید از سال سوم و دوم کدوم فصل ها و مباحث رو بیشتر مشکل دارین , وقت برای خوندنشون زیاد میخواین ,اونایی که همیشه واستون خوندنشون سخت و غیر قابل تحمل بوده , اون مباحثی که همیشه پشت ِ گوش مینداختین و به عبارتی مباحث ِ زجر درارتون کدوم ها هستن , حالا چه از سوم و چه از دوم .....این مباحث رو بزارین نیم سال ِ اول ......تا خیالتون بابت ِ اون مباحث و فصل ها زودتر راحت شه ...اونوقت دیگه هی استرس ِ خوندن ِ اونا رو ندارین ....مثلا عموم ِ بچه ها توی سوالات ِ استو کیومتری برای وقت مینالن ( سعی کنید سرعتت ِ حل کردناتونو توی استوکیومتری ببرید بالا) ... ....
ولی من کلا پیشنهاد میکنم اول روی سوم وقت بزارید ..چون عموما بچه های قوی سوم های قوی تری دارن ...و تفاوتاشون توی سوم هاشونه

سومپاد

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
میاندوآب
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی ابتدایی که اول شدم :دی اول مسابقات احکام شهرستان اول مسابقات نمایش در شهرستان
دانشگاه
علوم پزشکی اردبیل
رشته دانشگاه
رادیولوژی

به نقل از ~DREAM~ :
من ی سوال دارم
برنامه قلمچی علاوه بر خوندن کلی هم مرور داره
البته نه اینکه دلتونو صابون بزنین که الان نخونیم چون به اندازه کافی قراره طول سال بخونیماااا نه
الان واسه خودش مهمه طول سال واسه خودش
الان باید یه نظم فکری به خودتون بدین اون چیزایی رو که تا الان به دلایلی نتونستین بخونین بذارین کنار و شروع کنین با برنامه قلمچی بقیه رو کامل بخونین در کنارش بعضی دروس مهم مثل زیست یا ریاضی یا شیمی رو هم که نخوندینو مال برنامه گذشته بوده رو بخونین

behzad93

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی گنبد کاووس
شهر
گنبدکاووس
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی سال 88، المپیاد شیمی و فیزیک سال 89
دانشگاه
علم و صنعت - شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از ~DREAM~ :
من ی سوال دارم
اصطلاحاً واسه مروره،ولی به اندازه ی مطالعه واستون وقت در نظر میگیره!

به نقل از ~DREAM~ :
شنیدم گزینه 2 هم تو جزوه ها و هم تو دی وی دی میگه شما تابستونو خوندین و الان فقط باید رو تست کار کنین
گزینه 2 از این چیزا زیاد میگه!(خیلی جدی نگیرین! ;))
من سال قبل خوندن پایه رو از عید شروع کردم!تابستونم فقط دروس اختصاصی رو دوره کرده بودم!
با یه برنامه ریزی دقیق تونستم سرموقع دروس پایه رو چندبار مرور کنم!
منم قبل عید نگران بودم که نتونم پایه رو تموم کنم،ولی کردم! :)
ولی بهتون پیشنهاد میکنم سعی کنین درسای پیش و پایه رو همزمان از مهر شروع کنین که بعداً دچار استرس و نگرانی نشین!

به نقل از ali.Holmes :
به نظر من سعی کنین تا میتونین به ترتیب پایه برین جلو،یعنی اول دوم بعد سوم،ولی برنامه ریزیتون طوری باشه که درسایی که وقت گیره یا توش مشکل دارین رو براشون وقت زیادی در نظر بگیرین!
البته موارد استثنا هم وجود داره!یعنی ممکنه بهتر باشه که بعضی از درسای سال سوم رو جلوتر بخونین!

unique777

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
F a r z a n e g a n
شهر
NeY SHaboUr
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

خوب خدا رو شکر :D
راستی نظر همه اینه که همه درسا رو خلاصه نویسی کنیم؟
درسته که هر چی خلاصه کنیم خوبه ولی وقت گیره. مخصوصا دینی. یا اینکه ریاضی که خلاصه نداره هم چنین فیزیک....
درسی مثل زیست هم که خلاصه ش میشه کتاب چون خط به خطش مهمه...
من رو این مسئله مشکل دارم که واقعا واسه چه درسی حتما باید خلاصه نویسی کرد؟
یا این که لازمه برای درسی مثل ریاضی تمرینای مهمو یادداشت کرد یا فقط علامت زدن اونا کافیه؟

مرسی x:

• لایک
امتیازات: psi-3
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از ~DREAM~ :
درسته که هر چی خلاصه کنیم خوبه ولی وقت گیره. مخصوصا دینی. یا اینکه ریاضی که خلاصه نداره هم چنین فیزیک....
یا این که لازمه برای درسی مثل ریاضی تمرینای مهمو یادداشت کرد یا فقط علامت زدن اونا کافیه؟

مرسی x:
خلاصه نویسی اگه 1 ساعت وقت میگیره بعدا به خصوص نزدیک کنکور به اندازه چندین ساعت وقتتونو save میکنه!
برای شیمی که واجبه! مریم انگار میکفت واسه زیست هم لازمه.
من واسه فیزیک هم خلاصه های تصویری و رنگی رنگی مینوشتم خیلی مفید بود.
دینی هم خلاصه های خود کتابارو میخوندم ولی بار نکته یا اکه به ذهنم میرسید یا تو آزمونها میدیدم حتما یادداشت میکردم.
هندسه تحلیلیبچه های ریای جتما جتما جتما نیاز به خلاصه نویسی داره.گسسته رو هم اگه خلاصه کنن عالیه.
اما حسابان و ریاضی2 و ریاضیات تجربی واقعا خلاصه کردن نداره!

behzad93

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی گنبد کاووس
شهر
گنبدکاووس
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی سال 88، المپیاد شیمی و فیزیک سال 89
دانشگاه
علم و صنعت - شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

اگه احساس کردین که خلاصه نویسی تمامی مباحث براتون مشکله،نیازی نیست که همه رو خلاصه نویسی کنین!
اول یک یا دو دور مباحث رو بخونین،بعد اونجاهایی رو که حس میکنین مشکل دارین یا فکر میکنین که بعداً ممکنه از یادتون بره رو خلاصه نویسی کنین!
اینجوری وقتتون هم از بین نمیره! :)

e.n

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
میاندوآب
مدال المپیاد
دو روز مونده به مرحله اول یکم خوندم!!!برا شیمی!
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از ali.Holmes :
کنکوری های عزیز من این مطلب رو از وبلاگ یکی از رتبه های برتر کپی کردم.خیلی به درد میخوره.حتما بخونیدش.
زوج كتاب چيه؟:اين يه ابتكار خوب تو كانونه.اكثر موسسه هاي ديگه يا اصلا به پايه اهميت نمي دن(مثل گزينه 2) يا برنامه پايه تو اونا اصلا معقول نيست و خيلي سنگينه(مثل سنجش) كه هيچ كدوم از اين حالت ها خوب نيست.براي پايه اون برنامه اي خوبه كه اولا همه مطالب پايه رو پوشش بده ثانيا زياد اذيت كننده نباشه.
كانون اومده و به جاي اينكه از اول سال هم درس هاي سال دوم رو امتحان بگيره و هم سال سوم رو تو 4تا درس (ادبيات، ديني،فيزيك شيمي) تو نيمسال اول يكيش رو امتحان مي گيره و تو نيمسال دوم اون يكي رو. اين طوري هم برنامه يه كم سبك تر ميشه و هم بچه ها مي تونن با آرامش خيال بيشتر درس بخونن و تمركزشون بيشتر بشه.

چرا همه درس ها زوج كتاب نشده؟:چون اون وقت هم برنامه ديگه خيلي سبك ميشد هم مثلا نو درسي مثل رياضي سال دوم بايد قبل از سال سوم و پيش خونده بشه چون پايه ست.زبان هم كه فقط سوم و پيشه و اصلا نميشه زوج كتابش كرد تو عربي هم بازم بحث پايه بودن عربي 2 مطرحه.

كدوم درس، كدوم نيمسال؟: كلا اينو بگم بهتون كه براي زوج اول بيشتر وقت خواهيد داشت. تو دوم هم تعداد آزمون ها كمتره(2آزمون كمتره) و هم تو برنامه هاي مروري نيمسال دوم درسهاي نيمسال اول هم هستن!! پس نيمسال اول خوش به حالش ميشه!! مثلا ما فصل يك شيمي 3 رو تو برنامه حدود6 بار مرور كرديم ولي فصل يك شيمي 2 در بهترين حالت دو مرور داشت). از طرف ديگه يادتون باشه درس هاي سال دوم آسون تره اين دوتا نكته رو داشته باشين تا بگم براي زوج كتا ب ها چي كار كنيد:

الف) ادبيات: كلا تو ادبيات مهم نيست كدوم زوج كتاب رو اول برداريد چون بار علمي و ميزان دشواري هر دو كتاب تقريبا برابره از طرف ديگه ما تو ادبيات تو مباحثي مثل آرايه و زبان فارسي و املا اصلا به ادبيات 2 و 3 هم زياد كاري نداريم.پس اگه تو يكي از ادبيات ها مشكل داريد (مثلا اگه امتحان نهايي رو خوب نداديد يا ...) همون كتاب رو انتخاب كنيد ولي اگه مشكل خاصي ندارين مهم نيست كدوم رو انتخاب كنيد.

ب)ديني:تو ديني ها كلا ديني 2 راحت تره چون درس هاش كوچيك تره ولي ديني 3 كلا حجم خودش و تك تك درس هاش بيشتره.اگه تو يكي از اينا مشكل دارين اون رو اول بردارين ولي اگه مشكل نندارين مثلا تو تابستون يه بار هر دو تاش رو خوندين پيشنهاد من اينه كه اول ديني 3 رو اول انتخاب كنيد(چون بحث پايه بون مطرح نيست)

ج)فيزيك: بازم تو فيزيك مثل ديني مباحث دوم هم كلا كمترند و هم خوندنشون راحت تره.اينجا هم بحث پايه بودن مطرح نيست(حركت شناسي رو همراه با پيش مي خونيد و مي مونه فصل آخر فيزيك 2 كه خيلي آسون ترند) ولي تو فيزيك 3 مطالب فصل يك ممكنه تو فصل 4 هم به درد بخوره.پس كلا فيزيك 3 سخت تره(مخصوصا براي رياضي ها كه يه فصل اضافه هم دارن) و اگه مشكل خاصي تو فيزيك 2 ندارين، فيزيك 3 رو اول انتخاب كنيد

د)شيمي: تو شيمي هم مثل ديني و فيزيك دوم راحت تره با اين تفاوت كه اينجا دوم پايه است.خلاصه كلام اين كه اگه تو شيمي دو مشكل دارين اگه بخواهيد هم نمي تونيد اول شيمي 3 رو انتخاب كنيد ولي اگه مشكل خاصي ندارين حتما حتما حتما شيمي 3 رو اول انتخاب كنيد.

• شروع کننده موضوع

negine-raz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
شیمی

به نقل از ~DREAM~ :
مرسی x:
دقیقا پست مهسا و بهزاد رو لایک میکنم ..چون نظرم همونه ..اما واسه تجربیا واسه زیست همه رو لازم نیست بشینین دوباره عین کتاب بنویسین ( چون توی زیست عمدتن نمیشه چیزی رو از متن خلاصه کرد) اما یه جاهایی مثله اسم اندامکا و ویژگیهاشون , اسم باکتری ها و ویژگیهاشون , اسم قارچ و ویژگیهاشون , تاریخ های نسل و انقراض ها(بررسی زمان نسبی وقایع در پیدایش زمین و جاندارن منظورمه) و یه چیزهای اینجوری رو خوبه توی یه برگه خلاصه کنین , زود میتونین دوره کنین و یادتون بیارید .... برای ریاضی من کلا توی هر بخش که فرمولی بود فرمول ها رو مینوشتم و سوالای خیلی خیلی مهم رو هم بهشون اضافه میکردم ...اون سوالا رو هم تو کتاب علامت میزدم( هایلایت میکردم) هم اون سوالایی که باعث میشدن من با دیدنشون کل ِ اون مبحث واسم دوره شه و همه جاش یادم بیاد رو جدا میکردم تو اون برگه های هر فصل مینوشتم ...میخواستم دوره کنم خیلی کمکم میکرد ...

unique777

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
F a r z a n e g a n
شهر
NeY SHaboUr
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از نـِــگـیــنــــِ - راز :
دقیقا پست مهسا و بهزاد رو لایک میکنم ..چون نظرم همونه ..اما واسه تجربیا واسه زیست همه رو لازم نیست بشینین دوباره عین کتاب بنویسین ( چون توی زیست عمدتن نمیشه چیزی رو از متن خلاصه کرد) اما یه جاهایی مثله اسم اندامکا و ویژگیهاشون , اسم باکتری ها و ویژگیهاشون , اسم قارچ و ویژگیهاشون , تاریخ های نسل و انقراض ها(بررسی زمان نسبی وقایع در پیدایش زمین و جاندارن منظورمه) و یه چیزهای اینجوری رو خوبه توی یه برگه خلاصه کنین , زود میتونین دوره کنین و یادتون بیارید .... برای ریاضی من کلا توی هر بخش که فرمولی بود فرمول ها رو مینوشتم و سوالای خیلی خیلی مهم رو هم بهشون اضافه میکردم ...اون سوالا رو هم تو کتاب علامت میزدم( هایلایت میکردم) هم اون سوالایی که باعث میشدن من با دیدنشون کل ِ اون مبحث واسم دوره شه و همه جاش یادم بیاد رو جدا میکردم تو اون برگه های هر فصل مینوشتم ...میخواستم دوره کنم خیلی کمکم میکرد ...
وای خدا! شما کنکوریای قبل عجب اعجوبه هایی بودین :D
حالا فهمیدم پس زیست باید جمع بندی کنیم :>
من خیلی تنبلم اصلا حس خلاصه نویسی نیس :D ( اقا منفی نده X-()
به نقل از مهســـــــــــــا :
خلاصه نویسی اگه 1 ساعت وقت میگیره بعدا به خصوص نزدیک کنکور به اندازه چندین ساعت وقتتونو save میکنه!
برای شیمی که واجبه! مریم انگار میکفت واسه زیست هم لازمه.
من واسه فیزیک هم خلاصه های تصویری و رنگی رنگی مینوشتم خیلی مفید بود.
دینی هم خلاصه های خود کتابارو میخوندم ولی بار نکته یا اکه به ذهنم میرسید یا تو آزمونها میدیدم حتما یادداشت میکردم.
x:
دین و زندگی آره منم همینجوریم
برای شیمی نمیشه از مبتکران استفاده کرد؟ :-sشیمی 2 رو خلاصه کردم B-) ولی شیمی 3 خیلی خسته کننده س...
خلاصه های تصویری؟ یکم توضیح بیشتر...

می دونین خلاصه نویسی خسته م می کنه. فقط ضرورتش می تونه مجبورم کنه وگرنه... :-s
مثلا کانونِ ریاضی خلاصه و نکته داره... بازم لازمه؟

x: x: x: همه x: x: x:

nmejris@zan

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از ~DREAM~ :

چه جالب ... :))
من به شخصه فقط ریاضی و فیزیک رو خلاصه برداری میکنم !! :))
جدا نداره ؟؟ داره ها ... پس اینا چیه من نوشتم واسه خودم؟؟!!!! :))

این نظر رو من از جمع بندی نظر چند تا از دوستان پیش سال قبل عرض میکنم خدمتتون ! :D
من دروس عمومی رو خلاصه نویسی نمیکنم کلا ! چون حجیم هستن و نکات ریز زیاد دارن و امکان خلاصه برداری جامع تقربا وجود نداره ! و حجیم بودنشون وقت خیلی زیادی میگیره در مقایسه با فوایدشون به نظرم ! :D
برای شیمی هم به شخصه من چون شیمیم بدک نیست و مثل درس های عمومی خلاصه برداریش زمان بر هست ! از هایلایت کردن متون و حاشیه نویسی توی خود کتاب استفاده میکنم فعلا ! :D

البته دوستان صاحب نظر و با تجربه هستن ...
اما خب گفتم بگم خودم چیکار میکنم و دلیلش چیه تا اگه در اشتباه هستم ! به راه راست هدایتم کنین لطفا !!!! :D
با تشکر ! :D

unique777

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
F a r z a n e g a n
شهر
NeY SHaboUr
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از نــيما :
چه جالب ... :))
من به شخصه فقط ریاضی و فیزیک رو خلاصه برداری میکنم !! :))
من دروس عمومی رو خلاصه نویسی نمیکنم کلا ! چون حجیم هستن و نکات ریز زیاد دارن و امکان خلاصه برداری جامع تقربا وجود نداره ! و حجیم بودنشون وقت خیلی زیادی میگیره در مقایسه با فوایدشون به نظرم ! :D
برای شیمی هم به شخصه من چون شیمیم بدک نیست و مثل درس های عمومی خلاصه برداریش زمان بر هست ! از هایلایت کردن متون و حاشیه نویسی توی خود کتاب استفاده میکنم فعلا ! :D
یک نظر کلی من بگم اگه اشکالی توش بود اصلاح با پشتیبانای محترم *-:
من طبق نظریه دوستان میگم که درسی مثل دینی خلاصه نداره چون کتاب هست ولی تاریخ ادبیات خیلی مهمه چون بخش حفظیه ادبیاته و برای جمع بندی خلاصه نویسی واقعا مفیده. من ادبیات 2 رو خلاصه نکردم و الان فراموش کردم ولی ادبیات 3 خیلی مفید بوده. درسای دیگه هم مثل زبان و عربی و زبان فارسی فقط نکات مهمو میشه وارد جزوه اصلی کرد.
در مورد ریاضی فیزیک بستگی به هر نفر داره. نظر پشتیبانا هم به نسبت رشته شون و طرز خوندن متفاوت بود بعضیا. من اگه کتابی مال خودم باشه که تمرینارو فقط علامت می زنم ولی در غیر اینصورت یادداشت می کنم. ولی ثبت فرمول ها به یادگیری و فهمشون کمک می کنه.
فیزیک خلاصه نویسی بخش های حفظی فیزیک 2 ( فصل 5 و 6 و حتی نمودارهای جمع بندی حرکت فصل 2 و مانند اینا) مفید بوده ولی بحث من بیشتر رو فیزیک 3 بود که خیلی ی جوریه!
وای چرا عین این پشتیبانا شدم من :D :D :D :D

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

برای شیمی هم به شخصه من چون شیمیم بدک نیست و مثل درس های عمومی خلاصه برداریش زمان بر هست ! از هایلایت کردن متون و حاشیه نویسی توی خود کتاب استفاده میکنم فعلا !
برای شیمی نمیشه از مبتکران استفاده کرد؟ شیمی 2 رو خلاصه کردم ولی شیمی 3 خیلی خسته کننده س...
موقع جمعبندی خلاصه هاتون اگر یه جا کنار هم باشه و پخش و پلا نباشه خیلی خیلی خیلی به نظام مند شدن ذهنتون کمک میکنه!
من کل 2سالو توی 2 تا دفترچه یادداشت خلاصه کرده بودم.همه ش هم رنگی رنگی :D
البته برای تاریخ ادبیات خلاصه نویسی نداشتم و کتاب تاریخ ادبیات کلک معلمو که همه چیو خلاصه کرده میخوندم.برای دینی هم کتابامو میخوند با حاضیه های کنارش.
واسه من بسیار بسیار مفید بود خلاصه نویسی شیمی. حالا باز برای هرکسی میتونه متفاوت باشه البته.

راستش برای ریاضی من خودمم یه سری فرمولای تصاعد و اینارو خلاصه میکردم.اما خب خیلی کمه دیگه.زیاد نیست.
خلاصه های تصویری؟ یکم توضیح بیشتر...
توضیحش سخته واقعا!!
نمیدونم چه جوری بگم.اما من واسه هرچیزی شکل میکشیدم! هر نکته فیزیکو جای نوشتنش شکل میکشیدم.

cowboy

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
مياندوآب
مدال المپیاد
کمی ریاضی و کامپیوتر
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

خب من چون دیر وارد بحث شدم نتونستم کامل بخونم نظرای همه رو .
ولی در مورد خلاصه نویسی یه مطلب جالبی بود مال یکی از دوستام که از وبلاگش نقل میکنم.
من خودم هم تقریبن خلاصه نویسی به این معنا که در ادامه میاد نکردم. چون نظم درست حسابی نداشتم و اگر هم چیزی موقع درس خوندن یادداشت میکردم بعدن نمیخوندمش ، یا همون بعد مطالعه مینداختم سطل آشغال یا الکی نگه میداشتم که بعدن بخونم. ولی به خودتون بستگی داره.

"خلاصه نويسي(ابزار ها و روش ها)
بحث مون رو پيرامون اين مطالب دنبال مي كنيم:
1_خالصه نويسي يعني چي؟
2_خلاصه نويسي به چه دردي مي خوره؟
3_آيا همه بايد حتما خلاصه نويسي انجام بدند؟
تو بخش ادامه مطلب يه سري توضيحاتي نوشته م كه به طور غير مستقسم جواب اين سوالا رو ميده.

بعضي ها نسيه درس خوندن رو با خلاصه نويسي اشتباه مي گيرن.مي بيني تموم مطالبي كه داوطلب بايد بلد باشه نوشته تو خلاصه هاش كه تو يه فرصت مناسب!!!!! ياد بگيره.بعد ها مياد و مي خونه و ياد نمي گيره خوب اينكه نشد! پس شما وقتي داريد خلاصه مي نويسيد با مطلب در گير بشيد و در حين نوشتن خلاصه همزمان اون رو ياد بگيريد.
تا مطلبي رو ياد نگرفتيد اون رو وارد خلاصه هاتون نكنيد
كار دستتون مي ده.
ب)[size=10pt]مشق ننويسيد[/size]:
گاهي مي بينيم حجم خلاصه هاي داوطلب بيشتر از حجم كتاب شده!!!!! 1000 صفحه خلاصه. يه هفته مونده به كنكور مياد خلاصه هاش رو بخونه مي بينه خيلي زيادن بي خيال مي شه!!! و نمي خونه.اون وقت اون همه زحمتي كه در طول سال براي نوشتن اين خلاصه ها وقت گذاشته بود بر باد ميره!خلاصه هاتون رو دقيقا از روي جملات كتاب ننويسيد سعي كنيد اول مطلب رو كاملا بفهميد بعدش با جملات خلاصه تر و به زبون خودتون بنويسيدش.
به جون خودم خالصه نويسي با مشق نويسي فرق داره.

ج)خلاصه نويسي از اركان كنكور نيست!!!
گاهي اصلا خلاصه نويسي لازم نيست!!! من خودم خلاصه نويسي نكردم و هيچ اتفاقي نيفتاد!!! خلاصه نويسي براي اينه كه تو زمان هاي مرور بتونيم مطالب رو مرور كنيم و وقت كم نياريم.من عادت كرده بودم كه به جاي خلاصه نويسي از روي كتاب خيلي سريع مرور كنم.(مثلا كل ديني 3 رو تو 4 ساعت مرور مي كردم)به نظر خودم اگه مي تونيد با اين سرعت مرور كنيد ديگه خالصه نويسي لازم نيست(البته به نظر من)

به خلاصه نويسي به عنوان يه كار با كلاس نگاه نكنيد!!!!
اگه لازم نيست اصلا خلاصه نكنيد!

د)خلاصه نويسي با نكته برداري فرق داره:
گاهي مياييم و تو خالصه هامون كلي نكته حفظي و نكته ريزه ميزه مي نويسيم كه مبادا اينا يادمون ميره.اين كار نكته برداريه كه به نظر من خيلي به درد نمي خوره.بهتره شما ياد بگيريد كه نكته ها رو از روي كتاب سريعتر مرور كنيد تا اين كه اونا رو يه جا جمع آوري كنيد چون نزديكي هاي كنكور اصلا وقت نمي شه كه اين نكات جمع آوري شده رو بخونيد.
خواهشا اول خلاصه نويسي ياد بگيريد بعد خلاصه نويسي كنيد.!!

هـ)هر درسي رو خلاصه نويسي نكنيد:
بعضي درس ها مثل ديني و بيشتر قسمت هاي ادبيات اصلا خلاصه نويسي نمي خواد در مورد بقيه درس ها هم لازم نيست همه قسمت ها رو خلاصه نويسي كنيد (كلا به نظر من قسمت هاي حفظي خلاصه نويسي نمي خواد)
جان كلام اينكه يا خلاصه نويسي ياد بگيريد و خلاصه نويسي كنيد
يا اصلا سراغ خلاصه نويسي نكنيد.

براي ياد گرفتن كامل خلاصه نويسي به مقاله" آيا تا كنون سوار قطار شده ايد؟" تو آخر كتاب هاي شيمي مبتكران مراجعه كنيد

بالا